Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
βιβλιο για τη φαρμακευτικη κανναβη updated 2020
https://youmaysayiamadreamer.com/medical...bis-quide/
link για κατεβασμα του pdf, πιθανον να ενδιαφερει αρκετους
Απάντηση

ads by gr420info

συμφωνώ με διάφορα από αυτά που αναφέρονται μέσα σε αυτόν τον οδηγό, με άλλα διαφωνώ και κάποια άλλα δεν τα γνώριζα. είναι χρήσιμος οδηγός κυρίως για κάποιον που έχει μείνει ακόμα στο ότι η κάνναβη είναι ένα ναρκωτικό (γενικά πολύ λάθος όρος) ή για κάποιον που θέλει να πληροφορηθεί για τα προϊόντα του εμπορίου και μου αρέσει που ενημερώνει για την thc.

για ιδεολογικούς λόγους, πολλοί θα θεωρήσουν ότι είναι λανθασμένη σαν κίνηση η έκδοση τέτοιων οδηγών. όμως αυτοί που θα πείσουν για την νομιμοποίηση δεν είμαστε όλοι εμείς που έχουμε ωφεληθεί από τη χρήση του φυτού, αλλά οι γιατροί, διότι αυτοί μιλούν με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια. δεν θα εμπνεύσω εμπιστοσύνη στους πολιτικούς εγώ που θα γράψω μια συνταγή για βρώσιμη κατανάλωση και θα μιλήσω για ποσότητες των υλικών στο περίπου και για δοσολογίες με το μάτι. αντίθετα, ο γιατρός θα εμπνεύσει εμπιστοσύνη γιατί έχει μέθοδο. όμως αυτός για να εφαρμόσει τη μέθοδο του είναι αναγκασμένος να χρησιμοποιεί σκευάσματα (τυποποιημένα φαρμακευτικά προϊόντα κάνναβης), διότι αυτά αναγράφουν με ακρίβεια την περιεκτικότητα τους σε κανναβινοειδή κτλ. και έτσι δίνεται η δυνατότητα στον γιατρό να δώσει ιατρική συνταγή στον ασθενή.

τα τυποποιημένα φαρμακευτικά προϊόντα που παρασκευάζονται χρησιμοποιώντας φυτά είναι άπειρα. ε τώρα το ίδιο γίνεται και για το φυτό της κάνναβης. αν πάθουμε καμιά βαριά ασθένεια —χτύπα ξύλο— όλοι θα πάμε στον γιατρό, ο οποίος θα μας πει τι να κάνουμε και κατά πάσα πιθανότητα θα μας πει να πάρουμε κάμποσα τυποποιημένα φάρμακα. κανείς μας δεν θα αναφερθεί σε κανέναν βικογιατρό που έχει ξεμείνει ή σε καμία γιαγιά απ' το χωριό που γνωρίζει απ' έξω και ανακατωτά όλα τα βότανα που φυτρώνουν και ξέρει πως να τα χρησιμοποιεί γιατί της τα 'χε μάθει ο παππούς της που ήταν παραδοσιακός γιατρός. αλλά... υπάρχει ένα μεγάλο «αλλά»... αν θέλω να μην πάω στον γιατρό για να μου δώσει τα τυποποιημένα φάρμακα κάνναβης (χάπια κάνναβης, λάδια που έχει απομονωθεί η cbd ή η thc κτλ.) και θέλω να χρησιμοποιήσω την κάνναβη στην μη επεξεργασμένη της μορφή —επειδή έτσι έμαθα να την χρησιμοποιώ και ξέρω να την χρησιμοποιώ ως βότανο— δεν μπορεί κανείς να μου απαγορεύσει να το κάνω.

άρα ας πουλάνε τα τυποποιημένα φαρμακευτικά προϊόντα κάνναβης για τις νέες γενιές ή για όσους δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν το βότανο, άλλα όποιος θέλει να μάθει να το χρησιμοποιεί ή όποιος ξέρει να το χρησιμοποιεί επιβάλλεται να έχει το δικαίωμα να μπορεί να το κάνει, όπως συμβαίνει και με όλα τα άλλα φυτά. τι σημαίνει αυτό;
– ο γιατρός να συνταγογραφεί σκευάσματα κάνναβης.
– τα φαρμακεία να πουλάνε αυτά τα σκευάσματα κάνναβης (χάπια κάνναβης, υπόθετα, λάδια που έχει απομονωθεί η cbd ή η thc κτλ.).
– με άδεια σαν αυτή που έχουν τα μπαχαρτζίδικα-βοτανοπωλεία να πωλούνται τα εξής: αποξηραμένη κάνναβη, χασίς (δηλαδή ρητίνη κάνναβης, όπως αντίστοιχα πωλεούνται σε τέτοια μαγαζιά το φυσικό λιβάνι ή η μαστίχα που και αυτά είναι ρητίνες από φυτά), κάθε άλλη καθαρότερη μορφή της ρητίνης της κάνναβης (dabs κτλ.), βρώσιμη κάνναβη κτλ.
– προφανώς η ερασιτεχνική καλλιέργεια του φυτού να είναι ελεύθερη.
– για την επαγγελματική καλλιέργεια είναι άλλο θέμα γιατί για παράδειγμα ακόμη και αμπέλια να θες να καλλιεργήσεις επαγγελματικά είναι δύσκολο να σου δωθεί η άδεια. αυτή είναι άλλη κουβέντα.

έτσι συμβαίνει με όλα τα βότανα, έτσι πρέπει να συμβεί και με την κάνναβη. πας στον ομοιοπαθητικό γιατρό και σου δίνει τυποποιημένα φάρμακα φυτικής προέλευσης ή πας στον παθολόγο και σου δίνει φάρμακα που μπορεί σε μεγάλο μερός να αποτελούνται από συστατικά που προέρχονται από φυτά. αν θες έχεις τη δυνατότητα να πας να μαζέψεις/καλλιεργήσεις/αγοράσεις όποιο βότανο θες και να φτιάξεις ό,τι θες με αυτό. δεν υπάρχει κανένας λόγος η κάνναβη να αποτελεί εξαίρεση.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)