Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βρώσιμη κάνναβη και συνταγές !
(03-22-2018, 11:47 PM)CatAek Έγραψε: ξεκινα με μισο g,συνηθως θελει 45 λεπτα.
βλεπεις και κανεις..
αν σε 1 ωρα δεν σου κλασει(sorry  Tongue  Big Grin ) φαε 1 g.
Τι σορυ ποιο καλά δεν θα μπορούσες να το πεις Smile Smile μιλάω για καναβη ξερή ξέρεις όχι κανναβουτυρο και τέτοια..απο φουντι θριμα και το τρώω.. δηλαδή το ένα γραμμαειο είναι αρκετό για τριπαρισμα η βαριά μαστουρα 6ωρου ;;;
Απάντηση

ads by gr420info

δεν εχω φαει αλλα ξερω οτι η βρωσιμη θελει 45 λεπτα για να στα σκασει και αργει να σε αφησει,εχει αλλο ακουσμα.
επισης δεν ξεκινας με υπερβολες..
οπως οοολα οταν τα δοκιμαζεις πρωτη φορα,
δοκιμαζεις λιγο και περιμενεις αντιδραση ετσι και με αυτο.
μια μερα που θα χεις χρονο αραξε...ξεκινα με μισο τζι..περιμενε καμια ωριτσα δες πως εισαι.
μην μιξαρεις και αλκολια μαζι δεν θα καταλαβεις πιο σου δωσε τι.
περνα η ωρα και βλεπεις οτι την ακουσες ελαφρα η καθολου;
φαε 1 τζι και περιμενε 1 ωριτσα παλι.
και παει λεγοντας μεχρι να το βρεις. Wink
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
AmnesiaDr dβδιαδικασια7305367' Έγραψε:
Βρώσιμη κάνναβη και  συνταγές !

Τα τρόφιμα με κάνναβη  αποτελούν μια μορφή λήψης  της  αρκέτα διαφοετική απο τιην συνηθησμένη καπνιστή μέθοδο και θέλει μεγάλη προσοχή στην δοσολογία ώστε να επιτευχθεί το μέγιστο ευφορικό αποτέλεσμα . Τα πρώτα σημάδια αρχίζουν να εμφανίζονται τουλάχιστον μισή ώρα μετά την κατανάλωση , ίσως και  1 -1.30 ώρα, για αυτό απαιτείται υπομονή πριν δοκιμάσεις να ξαναφάς . Η THC δια μέσω της πεπτικής οδού δίνει ενα πολυ διαφορετικό ανέβασμα και χαλάρωση συγκριτικά με την αναπνευστική οδό που ακόμα και σε εμπειρους χρήστες θα προκαλέσει εντύπωση . Η διάρκεια των αποτελεσμάτων κορυφώνεται περίπου στις 2 με 3 ώρες μετά την κατανάλωση και μπορει να φτάσει και τις  6 ώρες ,για αυτο κοιτάμε να έχουμε αρκετό ελεύθερο χρόνο πριν καταναλώσουμε.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η THC είναι λιποδαλυτή δηλαδη  ΔΕΝ διαλύεται στο νερό αλλά στο λίπος καθώς επίσης και στο αλκοόλ. Αυτό σημαίνει ότι η κατανάλωση ωμής κάνναβης δεν  έχει το ευφορικό αποτέλεσμα που επιθυμούμε.

Δοσολογία : Η ποσότητα της  THC υπολογιζεται σε mg (milligrams) και η ακριβής μέτρση στο σπίτι είναι ανέυφικτη . Θεωρείται ότι μια καλή δόση  για αρχάριους είναι περίπου 10 -20 mg THC  . Ο υπολογισμός γίνεται ως εξής : Έστω ότι έχουμε μια πολύ καλής ποιότητα κάνναβη με περιεκτικότητα σε THC  10% . Αυτο  σημαινει οτι στα 10g κανναβης  το 10% ειναι THC , δηλαδή  1g που ειναι ίσο με 1000mg . Και κάπως έτσι κάνουμε τους υπολγισμούς μας και παιραματιζόμαστε.  Οι περισσότερες ποικιλίες έχουν THC 12-15% , υπάρχουν άλλες με THC 20%+ . Επειδή όμως καλλιέργεια με καλλιέργεια διαφέρει και δεν μπορούμε να έχουμε πάντα το ίδιο αποτέλεσμα πρέπει πάντοτε να υπολογίζουμε πώς κάθε 1g κάνναβης έχει τουλάχιστον 100mg THC , δηλαδή είναι περιεκτικότητας  10 %.
Υπερδοσολογία : Σε περίπτωση υπερδοσολογίας ο πρώτος κανόνας είναι πως δεν πανικοβαλόμαστε . Το αίσθημα θα είναι μια βαριά ζαλάδα και τριπάρισμα στα όρια της ψυχεδέλιας, το οποίο βέβαια μετά την κορύφωση της δράσης (στις 2-3 ώρες περίπου ) υποχωρεί . Για την ανακούφιση από τα ανεπιθύμητα αποτελέσματα συστείνεται η κατανάλωση CBD που λειτουργει ως αντίδοτο ή η κατανάλωση χυμού πορτοκάλι. Επίσης καλό θα ήταν να ενημερώσουμε τους γύρω μας ώστε να μας έχουν στα υπόψιν .

Συμβουλές :
      1.Πάντα πρέπει να έχουμε φάει πριν καταναλώσουμε προϊόντα με κάνναβη
                            2. Αποφεύγουμε επικίδυνες χειρονακτηκές εργασίες
                            3. ΔΕΝ οδηγάμε
                            4 .ΔΕΝ καταναλώνουμε και άλλες ουσίες   (π.χ αλκοόλ )
                            5. Σε περίπτωση υπερδοσολογίας παραμένουμε ήρεμοι
                            6. ΔΕΝ κάνουμε φάρσες με τα βρώσιμα
                            7. Διατηρούμε τα βρώσιμα ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ !

*Αποκαρβοξυλίωση: είναι μια διαδικασία κατά την οποία η TCHA που δεν ειναι ψυχοδραστική και περιέχεται στην κάνναβη μετατρέπεται σε THC . Η διαδικασία περιλαμβάνει την τοποθέτηση της κάνναβης σε προθερμασμένο φούρνο στους 115  ̊C για μισή ώρα με συχνό ανακάτεμα. Πολλοί προτείνουν την αποκαρβοξυλίωση πριν από κάθε μαγειρική χρήση για μέγιστο αποτέλεσμα

Βούτυρο κάνναβης  (κλασσική μέθοδος)

Υλικά :  1. Κατσαρόλα
              2. Βούτυρο
              3. Κάνναβη
              4. Σουρωτήρι

Το βούτυρο θα πρέπει να έχει υψηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά ώστε να δεσμευτεί η THC.

Η κάνναβη πρέπει να έιναι άριστης ποιότητας και να έχει γίνει καλο φλασάρισμα πριν το κόψιμο για να έχουν απομακρυνθεί όλα τα λιπάσματα . Αλλίως μπρούμε να  κάνουμε water curing πριν μαγειρέψουμε.  Επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα φύλλα εκείνα που έιναι πλούσια σε κρυστάλλους . Καλό είναι να έχει γίνει πρώτα η ωρίμανση ή καλό water curing ώστε να έχει απομακρυνθεί επίσης η χλωροφύλλη , η οποία προσδίδει μια δυσάρεστη ωσμή και γεύση.

Η αναλογία κάνναβης και βουτύρου υπολογίζεται κάθε φορά ανάλογα με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις όπως αναλύθηκε στην παράγραφο «Δοσολογία»

Διαδικασία :
Την κάνναβη μπορουμε να την χρησιμοποίησουμε είτε ξερη είτε χλωρή . Την σπάμε καλα με ένα μπλέντερ ή τρίφτη. Βάζουμε στην κατσαρόλα νερό περίπου 3 δάχτυλα από τον πάτο  (Έτσι ώστε το βούτυρο να μην έρχεται άμεσα σε επαφή με τον πάτο και «ψηθεί» - καεί. ). Τοποθετούμε την κατσαρόλα στο μάτι της κουζίνας σε μέτρια φωτιά. Βάζουμε το βούτυρο στην κατσαρόλα και περιμένουμε να λιώσει . Κατεβάζουμε την ένταση σε πολύ χαμηλή εως χαμηλή ώστε ν σιγοβράζει το μίγμα. Στην συνέχεια τοποθετούμε μέσα την κάνναβη και ανακατεύουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αφήνουμε να σιγοβράσει για 3-5 ώρες.  Στο ενδιάμεσο προσθέτουμε αν χρειαστεί νερό. Στην συνέχεια σουρώνουμε  καλά και αδειάζουμε το μείγμα σε ένα δοχείο. Το αφήνουμε να κρυώσει. Το βούτυρο επειδή είναι υδρόφοβο θα συγκεντρωθεί στην επιφάνεια από όπου και το συλλέγουμε . Το στεγνώνουμε καλά και είναι έτοιμο για χρήση.

Συμβουλή : Το μαγείρεμα να γίνει σε χώρο που έχει καλό εξαερισμό/αερισμό καθώς κατά την διαδικασία απελευθερώνεται μια δυσάρεστη για πολλούς μυρωδιά

*Το βούτυρο κάνναβης μπορεί να αντικαταστήσει ή να συμπληρώση το βούτυρο σε κάθε είδους συνταγή !
Καλησπερα σε ολους σημερα εκανα βουτηρο με 10 g απο τα φυλα τα μικρα που ειναι στους παπαδες και 3g φουντα εβαλα 140 g βουτηρο με βγηκε αυτοhttps://ibb.co/excXOy
Τα μπαζα που βγηκανε απο ολη την διαδικασιαειναι για πεταμα;
Απάντηση
το νερο εννοεις;ναι!
ωραιο βουτυρακιιιι! Loveleaf
Απάντηση
(05-10-2018, 11:59 PM)CatAek Έγραψε: το νερο εννοεις;ναι!
ωραιο βουτυρακιιιι! Loveleaf
Ευχαριστω για την βοηθεια κατ να εισαι καλα.
Καλο φενετε θα δουμε οταν το φαμε αν το φαμε γιατι το μυαλο μου κολησε στο σημειο που γραφει για την υπερδοσολογια οπως βλεπεις καποιες κρισουλες πανικου τις εχω.
Απάντηση
θα το τρως λιγο λιγο και θα περιμενεις κανενα μισαωρο-45 λεπτο
να δεις πως στα σκαει.
Απάντηση
Ωραία το βουτυράκι αδερφέ μου, καλοφάγωτο!
Πρόσεχε με τις κρίσεις που έχεις, έχω φάει παραπάνω ουκ ολίγες φορές απ όσο έπρεπε και ένοιωθα σφίξιμο στο στήθος. Είναι αναλόγως και την ποικιλία, με ένα σκανκ χεζόμουν με παραπάνω, με το Power Flower όχι.
Επίσης φάε το με άδειο στομάχι ή λιώσε το σε ένα αφέψημα και πιες το. Στην ώρα λογικά θα καταλάβεις, μία φορά εμένα έκανε 1 ώρα και 50 λεπτά να μου τα σκάσει οπότε έχε υπομονή.
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(05-11-2018, 08:17 AM)nimas Έγραψε: Ωραία το βουτυράκι αδερφέ μου, καλοφάγωτο!
Πρόσεχε με τις κρίσεις που έχεις, έχω φάει παραπάνω ουκ ολίγες φορές απποι έπρεπε και ένοιωθα σφίξιμο στο στήθος. Είναι αναλόγως και την ποικιλία, με ένα σκανκ χεζόμουν με παραπάνω, με το Power Flower όχι.
Επίσης φάε το με άδειο στομάχι ή λιώσε το σε ένα αφέψημα και πιες το. Στην ώρα λογικά θα καταλάβεις, μία φορά εμένα έκανε 1 ώρα και 50 λεπτά να μου τα σκάσει οπότε έχε υπομονή.
Αδερφε και εμενα σκανκ ειναι λες να παθουμε κανενα κοκομπλοκο;εντοματαξυ διαβασα οτι με το cbd ερχεσαι στα ισα σου ετσι πηγα σε εναν φιλο και πηρα 10 ml λαδακι.θα τα παρω μαζι
Απάντηση
(05-11-2018, 02:28 PM)fisch Έγραψε:
Πρόσεχε με τις κρίσεις που έχεις, έχω φάει παραπάνω ουκ ολίγες φορές απποι έπρεπε και ένοιωθα σφίξιμο στο στήθος. Είναι αναλόγως και την ποικιλία, με ένα σκανκ χεζόμουν με παραπάνω, με το Power Flower όχι.
Αδερφε και εμενα σκανκ ειναι λες να παθουμε κανενα κοκομπλοκο;εντοματαξυ διαβασα οτι με το cbd ερχεσαι στα ισα σου ετσι πηγα σε εναν φιλο και πηρα 10 ml λαδακι.θα τα παρω μαζι

...να τα πάρεις μαζί γιατί? για να μην την ακούσεις?! φάε λίγο για να το δεις, αλλά και να "κλάσεις" μάθε ότι δεν θα πάθεις τίποτα ούτε θα πεθάνεις, απλά θα περιμένεις να περάσει έχοντας μία άσχημη εμπειρία...

πόσο χόρτο σε γραμμάρια αναλογεί σε ένα γραμμάριο βουτύρου σου?
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(05-11-2018, 02:39 PM)nimas Έγραψε:
(05-11-2018, 02:28 PM)fisch Έγραψε:

...να τα πάρεις μαζί γιατί? για να μην την ακούσεις?! φάε λίγο για να το δεις, αλλά και να "κλάσεις" μάθε ότι δεν θα πάθεις τίποτα ούτε θα πεθάνεις, απλά θα περιμένεις να περάσει έχοντας μία άσχημη εμπειρία...

πόσο χόρτο σε γραμμάρια αναλογεί σε ένα γραμμάριο βουτύρου σου?

Εβαλα 140 γρ βουτυρο 10 γρ τα φυλαρακια απο τις φουντες και 3γρ φουντα .καθαρο βουτηρο με βγηκε 100γρ
Απάντηση
οκ...
θα θεωρήσω ότι με τα φανόφυλλα έχεις 5 γρ. χόρτο, δια τα 100 γρ. βουτύρου που σου έμειναν 6/100=0.06. Αυτό είναι το βάρος του χόρτου σου σε ένα γρ. βούτυρο. Αν φας 5 γρ. βούτυρο θα έχεις 5x0.06=0.25 του γραμμαρίου χόρτο. Δηλαδή το 1/4 από ένα τζι.
Νομίζω ότι είναι καλά για δοκιμή
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Διαδικασια :

Σε μια κατσαρόλα τοποθετούμε το κρασί , το κονιάκ, τα κλαδάκια και το μέλι σε χαμηλή φωτιά (να μην βράζει) και ανακατεύουμε . Αφήνουμε για 1 ώρα και μετά προσθέτουμε την κανέλα και την φλούδα πορτοκάλι για άρωμα.
Θυμίζει κάπως το κλασσικό Glühwein .

Το αφηνουμε στην φωτια 1 ωρα η αφου το ανακατεψουμε το βγαζουμε και περιμενουμε 1 ωρα για την κανελα και το πορτοκαλι ?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)