Παρουσίαση :Φορητός νεφελοποιητής Storm
(31-07-2016, 19:21 )παναγιωτης Έγραψε: αεόλιαν εγω απο την άλλη σε σχέση με μπάφο , πιπάκι κλπ πιστεύω οτι καταναλώνω περισσότερο αλλά τονίζω και πάλι οτι είναι πολύ απαλό το ολο σκηνικο του ατμίσματος σε σχέση με μπάφο κλπ.
καλά-καλά ...
κάτσε να μάθεις τα κόλπα και τα ξαναλέμε ...
Απάντηση
(31-07-2016, 19:24 )παναγιωτης Έγραψε: μετά την αρχική φόρτιση πόσο θέλει απο εκει και μετά ? οταν φορτίζει δεν είδα αναμμένο κανά λαμπάκι και νομίζω ούτε οταν φόρτισε είδα κατι να ανάβει.

[size=xx-large]rtfm [/size]

( read the fuckin' manual )

:d
Απάντηση
σίγουρα κάτι κάνω λάθος ε? κάποιο σημείο να τονίσεις που το λες αυτό ? είναι θέμα χρήσης?
Απάντηση
(31-07-2016, 19:18 )aeolian Έγραψε: πρώτη φορά μου " περισσεύει " .....

ίδιο πράμα φίλε, φαντάσου πίνουμε kush απριλίου
Απάντηση
(31-07-2016, 19:27 )παναγιωτης Έγραψε: σίγουρα κάτι κάνω λάθος ε? κάποιο σημείο να τονίσεις που το λες αυτό ? είναι θέμα χρήσης?

εννοείται ..

στο ξανατονίζω ...
η άτμιση δεν είναι κάπνισμα.

όσοι υποστηρίζουν  πως δεν την "ακούνε" τόσο βαριά με τα vaporizer όσο με τους μπάφους ,
απλά δεν ξέρουν να ατμίσουν ...
εδώ που τα λέμε βέβαια ,δεν είναι και κάτι απλό ...

στο μπάφο (καύση ) χάνεται περίπου το 30% των κανναβινοειδών λόγω
πυρόλυσης ...βάλε και τα 3500 διαφορετικά δηλητήρια που εισπνέεις ...

στην άτμιση δεν χάνεται τίποτε ...
ούτε τοξικά υποπροϊόντα καύσης υπάρχουν για να ρουφήξεις .....
και μάλιστα ,ως ένα σημείο ,επιλέγεις και τί ακριβώς θα κατεβάσεις στα πνευμόνια σου ...

άρα πως με το μπάφο την ακούς καλύτερα ;
απλά μάλλον δεν ξέρεις να ατμίζεις σωστά ,ακόμη  ...
και είναι απολύτως λογικό ...
θα έρθει και η γνώση ...

θα στη φέρει η κυρά-εμπειρία ...
:p
Απάντηση
Sad rtfm   λέει να το ανοιξεις οπότε θα βλέπεις και το επίπεδο φόρτισης που βρίσκεται ................μην βαράς για να διαβάσω τα γράμματα μιλάμε παίρνω μεγεθυντικό φακό αλλά το λέει .
Απάντηση
γράφω αυτό και ξαναμπαίνω βράδυ να δω τι θα ειπωθεί , τα επίπεδα χρήσης είναι 180 εως 220 νομίζω εγω βρήκα οτι δεν βήχω στους 190 αλλά κάπου είχα διαβάσει οτι μπορείς να ξεκινάς με 180 να τραβάς και να ανεβαίνεις επίπεδο βαθμών , αρα αν ατμίσω στους 200 λαμβάνω και κάτι που δεν μου δίνει η κάνναβη στους 180 ? δηλαδή καλό άκουσμα έρχεται αν είσαι συνεπής και ατμίζεις εκεί που δεν βήχεις η να παίξεις σιγα σιγα προς τα πάνω ?
Απάντηση
(31-07-2016, 19:39 )παναγιωτης Έγραψε: Sad rtfm   λέει να το ανοιξεις οπότε θα βλέπεις και το επίπεδο φόρτισης που βρίσκεται ................μην βαράς για να διαβάσω τα γράμματα μιλάμε παίρνω μεγεθυντικό φακό αλλά το λέει .

οταν φορτίζει δεν είδα αναμμένο κανά λαμπάκι και νομίζω ούτε οταν φόρτισε είδα κατι να ανάβει.
Απάντηση
aeolian  βάρα και άλλο ! πάει αυτό οκ παρακάτω, όποτε μπορείς δώσε τα φώτα σου για τα επίπεδα βαθμών στην ατμοποίηση και τι προτείνεις εαν προτείνεις .

βίβες στους 190 βαθμούς Hookah
Απάντηση
(31-07-2016, 22:57 )παναγιωτης Έγραψε: aeolian  βάρα και άλλο ! πάει αυτό οκ παρακάτω, όποτε μπορείς δώσε τα φώτα σου για τα επίπεδα βαθμών στην ατμοποίηση και τι προτείνεις εαν προτείνεις .

βίβες στους 190 βαθμούς Hookah

ποιός σε "βαρά" ;
Rolleyes

λοιπόν ...

το θέμα της άτμισης φαρμακευτικών βοτάνων είναι κάπως περίπλοκο..

αρχίζουμε από μεταβλητές όπως το είδος και η ποιότητα (=> συγκέντρωση χημικών ουσιών ) της αποξηραμένης φυτικής ύλης.
έπειτα παίζει ρόλο η μορφή (=> τρίψιμο ) και το ποσοστό υγρασίας της φυτικής ύλης .

μετά πάμε στο μηχανάκι ...τί είδους ατμοποίηση γίνεται ;
πιο πολύ διά αγωγής (ή "δι'επαφής " , όπως καλή ώρα στο storm )
ή πιο πολύ διά συναγωγής (ή "μεταφοράς" ,όπως στα arizer air & solo) ;

τέλος ,οι επιλεχθείσα/-ες θερμοκρασία/-ες , ο τρόπος και η μεθοδολογία άτμισης ...

θα αναφέρω μερικά παραδείγματα αργότερα ...
Απάντηση
περιμένω τα παρακάτω με μεγάλο ενδιαφέρον!
Απάντηση
aeolian βρισκω εδω στα μερη μου την samsung ειναι οκ να εχω καβαντζα μια?
Απάντηση
εχει γεμίσει η αγορα με μπαταριες 18650 με 6 ευρω στα 2200mha αν δεν βρω τς αλλες θα πα΄ρω την samsung!
Απάντηση
aeolian αυτή εδω http://www.a-store.gr/spiti-kipos/mpatar...-fortistes ultrafire ειναι και αυτή για τον ατμιστή η να παρω μια samsung που την εχεις βαλει και στην συγκριση πιο πανω απο τα καταστ'ηματα γερμανος και οκ?
Απάντηση
(02-08-2016, 13:45 )παναγιωτης Έγραψε: aeolian αυτή εδω http://www.a-store.gr/spiti-kipos/mpatar...-fortistes ultrafire  ειναι και αυτή για τον ατμιστή  η να παρω μια samsung  που την εχεις βαλει και στην συγκριση πιο πανω απο τα καταστ'ηματα γερμανος και οκ?
μακριά από κινέζικες 18650 (ultrafire ,superfire,roulafire,koulafire,soulafire,κτλ ).
---------------------------------------------------

και μια ενδιαφέρουσα πρόσφατη έρευνα...

σημ.: το air έχει παρόμοιο τρόπο λειτουργίας με το solo ,
αν όχι ολόιδιο ...
[Εικόνα: solo5.jpg]

medicinal cannabis: in vitro validation of vaporizers for the smoke-free inhalation of cannabis

" conclusions

more and more interest has been directed towards the medical use of cannabis in the treatment or alleviation of a variety of symptoms in various diseases. as the oral administration of cannabinoids reveals poor and unreliable bioavailability and smoking of cannabis cannot be recommended for medical purposes, alternative efficient and less harmful application modes are needed. vaporization of cannabis without the formation of potentially toxic pyrolysis products appears to be such an alternative. in this study, we performed an in vitro validation of 4 electrical and 1 gas-powered vaporizers regarding their ability to release thc and cbd with the vapor. the electrically-driven devices, enabling a precise control of the temperature, showed an almost complete decarboxylation of the acidic cannabinoids thca-a and cbda and good to excellent recoveries of the neutral cannabinoids thc and cbd in the vapor. indications of combustion of cannabis, e.g. ash left in the sample compartment and visible smoke, was only found in the case of the gas-powered vape-or-smoke™. in addition, with this vaporizer unreliable decarboxylation and vaporization of cannabinoids was observed as a result of lacking temperature control. therefore, gas-powered devices cannot be recommended for therapeutic purposes. relative amounts of neutral cannabinoids released into the vapor varied considerably between the 4 electrically-driven devices. the largest difference was seen for thc vaporized from thc-type cannabis with 54.6% and 82.7% for the davinci vaporizer® and the arizer solo®, respectively. here, the yield differed by 50% between the device with the lowest and that with the highest vaporizing efficiency. lowest recoveries between 48.5–58.5% for cannabinoids from cannabis were obtained with the davinci vaporizer® and the volcano medic®, whereas the plenty vaporizer® released 56.1–66.8% of total cannabinoids into the vapor. best recoveries were obtained for the arizer solo® with 70.0–82.7%. the better the recovery the less drug (cannabis or cannabinoids) is needed to deliver a defined therapeutic dose to a patient. this is an economic issue in terms of cost-effectiveness of the therapy with medicinal cannabis. another aspect is the reliable and constant release of cannabinoids into the vapor to guarantee uniformity of the dosage, reflected by the rsd values obtained for the different devices. all electrically-driven vaporizers showed small variabilities with rsd values ≤ 13%. excellent reproducibility was found for the plenty vaporizer® (rsd ≤ 6.5%). it is also important to note that the design of the vaporizers had an impact on the yield of cannabinoids released with the vapor. devices such as volcano medic® and plenty vaporizer® providing rather cold vapor for a mild, less airways-irritating inhalation revealed a smaller recovery of cannabinoids in the vapor compared to arizer solo®. however, this device, designed to release a maximum amount of cannabinoids into the vapor and lacking a cooling tube, produces a rather hot vapor, which may be less tolerated by patients.


in summary, the 4 electrically-driven and temperature-controlled vaporizers investigated in this study efficiently decarboxylate acidic cannabinoids and release reliably the corresponding neutral cannabinoids into the vapor.
therefore, they can be considered as a promising application mode for the safe and efficient administration of medicinal cannabis and cannabinoids.
however, after the present in vitro validation clinical tests are required to confirm the efficiency of vaporizers as therapeutic application tools. "

http://journals.plos.org/plosone/article...ne.0147286

arizer solo..το βαπόρι με τις περισσότερες πωλήσεις σε όλο το κόσμο ...
μάλλον όχι τυχαίο γεγονός ...    Wink
ποιό volcano ;
:d


"the highest recoveries were obtained with arizer solo®, namely 67.5–82.7%. no differences were seen between thc and cbd. except for cbd vaporized from cannabis (rsd = 11.6%) the variability was small with rsd values typically being < 8%. only a minor portion of ≤ 3% of the cannabinoids remained in the residue after vaporization of cannabis and no cannabinoids were found in the piece of cotton used to vaporize the cannabinoid standards. additional 9.8%– 13.6% of thctot and cbdtot were adsorbed onto the glass tube and the sample chamber of the device, resulting in an overall recovery of 79.0–98.1%. the sum of the cannabinoids found in the various fractions was highest for thc vaporized from cannabis and reached 88.9% in cbd-type and 98.1% in thc-type cannabis. the relatively simple design of the device consisting of smooth surfaces and inert materials such as metal and glass may be responsible for the high yield."


εντάξει,ναι οι ατμοί των arizer air & solo ενδέχεται να είναι κάπως "καυτοί" ...διά κάποιους ασθενείς ...
αλλά τα βαπόρια αυτά είναι από τα πιο αποτελεσματικά στην ατμοποίηση και διάθεση κανναβινοειδών ...
(του διάσημου volcano πάντως ,του "ρίχνουν στ' αυτιά" ...)
ότι πρέπει δηλαδή, διά κάποιους άλλους " ασθενείς " ...
:p
Απάντηση
αεολιαν διάβασα αυτό

http://health.in.gr/news/scienceprogress...1500085456 θα μου πεις οτι διαβάζεις ποστάρεις ? οχι αλλά βλέπω κινητικότητα να τα βγαλουν και αυτα με προβλήματα.

εγω πάντως με τον στορμ περνάω καλά απλα ατμιζω και πρωι !!!!
Απάντηση
(03-08-2016, 12:02 )παναγιωτης Έγραψε: αεολιαν διάβασα αυτό

http://health.in.gr/news/scienceprogress...1500085456 θα μου πεις οτι διαβάζεις ποστάρεις ? οχι αλλά βλέπω κινητικότητα να τα βγαλουν και αυτα με προβλήματα.

εγω πάντως με τον στορμ περνάω καλά απλα ατμιζω και πρωι !!!!

αχ,παναγιώτη  ...
το άρθρο αναφέρεται στα ηλεκτρονικά τσιγάρα και όχι στους ατμοποιητές ξηρής φυτικής ύλης
(dry herb vaporizers ) ...

" οι ερευνητές παρατήρησαν ότι η εισπνοή ατμοποιημένων διαλυμάτων με γεύσεις, μέσω των ηλεκτρονικών τσιγάρων, κάθε άλλο παρά ..."
Απάντηση
αεολιαν ναι το έβαλα γιατι κάνουν συγχυση το ηλεκτρονικο με τα χ ζουμια του εμποριου με τον ατμοποιητη.
οσο για να μαθεις να ατμιζεις σίγουρα θέλει πειραματισμούς αλλα ειναι το κάτι άλλο ομολογώ , τώρα για τις μπαταριες βρηκα την samsung and lg sta 15 euro θα δω .
Απάντηση
lg he2 15 ευρω την καφε την βρηκα και αυτην την καφέ την έχει οποτε εχω βρει οπως ειπα πιο πανω εχω ηδη 2 νομιζω και οι 2 για να εχω μια καβατζα καλες ειναι ετσι αεολιαν?
Απάντηση
(03-08-2016, 19:35 )παναγιωτης Έγραψε: lg he2 15  ευρω την καφε την βρηκα και αυτην την καφέ την έχει οποτε εχω βρει οπως ειπα πιο πανω εχω ηδη 2 νομιζω και οι 2 για να εχω μια καβατζα καλες ειναι ετσι αεολιαν?

αχ,παναγιώτη ...

http://www.atmorama.gr/index.php?route=p...uct_id=586

http://www.atmorama.gr/index.php?route=p...=63_72_167

http://www.atmorama.gr/index.php?route=p...uct_id=561
Απάντηση
aeolian ευχαριστώ !!
Απάντηση
aeolian and blues να σας πω οτι εχω φρικάρει να σπάω την φούντα και με grinder και μετα με το χέρι οποτε α΄ρχισα να χρησιμοποιώ ξανά καπνοθήκη , επίσης τράβηξα τζούρα κοντά σε γνωστό μου και δεν είπε τίποτα , είπαμε φίλος οκ !
Απάντηση
Peace-and-love-033 θέλω να κάνω μια ερώτηση με την τέντα μου 1*1*2 αλλά είμαι σίγουρα στο λάθος σημείο τι να κάνω ? να την πω ? και οτι μετάνοιωσα που δεν έχω ποικιλίες , αυτό το τελευταίο με τις ποικιλίες με διαλύσει σας λέω Smoke25
Απάντηση
(06-08-2016, 00:28 )παναγιωτης Έγραψε: Peace-and-love-033 θέλω να κάνω μια ερώτηση με την τέντα μου 1*1*2 αλλά είμαι σίγουρα στο λάθος σημείο τι να κάνω ? να την πω ? και οτι μετάνοιωσα που δεν έχω ποικιλίες , αυτό το τελευταίο με τις ποικιλίες με διαλύσει σας λέω Smoke25

καταλαβαίνω τις λέξεις μία μία αλλά σα σύνολο κάτι λείπει στο νόημα :p
Απάντηση
ρε χασικλια... :d Stoner Pothead
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Angel blues  παντα κα΄τι θα λείπει , λεω σε τέντα σας την ανωτέρω μέχρι πόσα μπορω να βάλω μέσα ? θέλω ποικιλίες αμάν πια! είμαι χασίκλας !
είναι και πρωι , διαβάζω και τι εχω γράψει και πράγματι μέχρι και εγω το ψάχνω λέμε , πολές φορές ρεσιτάλ λέμε !
Απάντηση
Smoke2 τρομπέτας καλημέρα βρε , κάτσε να τραβήξω και μια τζούρα με τον ελληνικό για πρωι αααααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχ τι γαμάτη φάση !!

με βλέπω να φευγω για καλιφόρνια να την πίνω ελεύθερα ολη μέρα !
Απάντηση
σε 1*1 μπορείς να βάλεις άνετα 9 γλάστρες 30*30 οπότε μπαίνουν οι εφτά ποικιλίες που θέλεις. θα γίνει χαμός λίγο αλλά αν δεν τα αφήσεις πολύ σε ανάπτυξη ή είναι αυτόματα θα είσαι οκ
Απάντηση
blues ευχαριστώ θέλω να το δουλέψω λίγο και θα δω αλλά δεν με βλέπω πάνω 5 ειτε αυτόματα ειτε 5 φωτοπεριόδου τώρα που εχω πλεον ποικιλιες.

θα βάλω 4 γλάστρες 17αρες smartpots και 1 κλασική στα περίπου 15 λίτρα και φυσικά οχι μέχρι επάνω γεμάτες και ετσι θα μπορώ να τις διαχειριστώ βάλε βγάλε πότισε μέτρα απόνερα ρύθμισε πεχά και η παναγιά μαζί μου ! .

λέω να προχωρήσω σε εγχείρημα με φωτοπεριόδου μέσα σεπτέμβρη και με ανάπτυξη περίπου 15 ημερών οπότε θα μπορώ πιο χαλαρά να τα διαχειριστώ μέσα στην τέντα και να τα περιποιηθώ έτσι οπως γουστάρω .

θέλω να πιστεύω οτι απο αρχές γενάρη του 17 θα αρχίσω να μαζεύω α+++++ βότανο και ολα αυτά ξεκίνησαν απο αυτό το φόρουμ έπειτα απο σχεδόν 15 χρόνια αποχής .
Απάντηση
επίσης μέσα στην συσκευασία του στορμ εχει κάποια σιτάκια , κάποια μικρά κάποια λίγο πιο μεγάλα και θα ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε αλλάζουμε σιτάκι και αφετέρου γιατί είναι 2 μεγέθη?

επίσης το γυάλινο επιστόμιο σε σχέση με το μαμίσιο ποιά είναι η διαφορά τους ?
Απάντηση
δεν ξέρω για τα σιτάκια, δεν το έχω χρησιμοποιήσει. το γυάλινο στόμιο φαντάζομαι από άλλους ατμοποιητές είναι καλύτερο στη γεύση.
Απάντηση
παναγιώτη καλησπέρα φίλε!!!
το μικρό σιτάκι είναι για το επιστόμιο που έχει ενα στο κάτω μέρος.
το μεγάλο είναι για το καδάκι που έχει για τα έλαια.
δεν νομίζω να χρειάζεται να τα αλλάζεις αν δεν σπάσουν.
χρειάζεται να τα καθαρίζεις με λίγο οινόπνευμα αφού τα
αφαιρέσεις,γιατί στομώνουν με τη χρήση.
ελπίζω να σε κάλυψα.
καλά ατμίσματα!!!!
Απάντηση
mastoras τελικά ακόμη τον δικό σου τον έχει ο φίλος? με κάλυψες μια χαρά και σε ευχαριστώ ! καλά μιλάμε τράβηξα τζουρα σε καφετέρια -είχε λίγο αεράκι- και δεν γύρισε καν να κοιτάξει κανείς .
Απάντηση
ρε παναγιώτη; μυρίζει καθόλου, θέλω να πω, αν ο διπλανος σου έκανε το ίδιο θα τον έπαιρνες χαμπάρι?

στο φεστιβάλ που είχα πάει ήταν ένας τύπος (45αρης) είχε έναν ατμοποιητή. τον είδα μια μέρα να κάνει μια τζούρα και εξέπνευσε τρεισ φορές ντουμανια!! έπαθα πλάκα μιλάμε... πνευμόνια μέχρι τα νύχια των ποδιών είχε ή το μηχανάκι έκανε αυτή τη ζημιά;; :p την επόμενη έκανε και μία γκομενα που τα είδες όλα και τον ρώτησα.

μου είπε ότι ήταν κινέζικος αλλά καλός, με τα συν του και τα πλην του.
στα συν τιμή. 60 ευρώ
στα μείον πολλά, μικρή μπαταρία. όταν φορτίζει δεν ρουφας
αλλά τον είχαν σταματήσει οι μπάτσοι κάναν το αμάξι φίλο και φτερό, δεν βρήκαν τίποτα και αυτός είχε ένα καλό διφυλλακι στο μηχάνημα!! Wink καθόλου απίθανο...

φίλε γεια μας, την έχω ακούσει και επειδή θα γράφω δύο μέρες σταματάω!
γεια μας είπαμε?? :d
Απάντηση
όλα αυτά και στο τέλος ξέχασα να γράψω ότι ενδιαφέρομαι και εγώ για ατμοποιητή!!  :p  :d
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)