Παρουσίαση :Φορητός νεφελοποιητής Storm
στορμ επίσης τίμιο μηχανάκι !
Απάντηση
vaporman εσυ με τι είπαμε ατμίζεις ?
Απάντηση
παναγιώτη εσυ θα έλεγα οτι πρέπει να επενδύσεις
σε κάτι σταθερό για το σπίτι (π.χ.volcano)
γιατί για εξω είσαι καλυμένος με τον storm.
άφου τι βρίσκεις με το άτμισμα γιατί οχι
για ενα καλό εργαλείο?
Απάντηση
καλή ιδέα από το μάστορα. δες και το arizer q αν δε σε παίρνει για volcano. όντως, για έξω είσαι καλυμμένος τώρα.
Απάντηση
(10-08-2016, 01:03 )axe77 Έγραψε: το θέμα είναι με τον solo τι είναι άκρως απαραίτητο να αγορασθεί σαν παρελκόμενο εκτός τον υπάρχων?
έχω κατάληξή για solo σύντομα.δεν μπορώ να καπνίσω, μόνο που το σκέφτομαι μου φέρνει αναγούλα.
μηδενικό βάζω στα υγρά μου 6 μήνες τώρα.
μόνο πιπάκια ,όπως και με το air .είναι γυάλινα και σπάνε ...
μάλιστα τα (μικρού μήκους )  πιπάκια του air ταιριάζουν στο solo ,
όπως και το αντίστροφο.

(10-08-2016, 09:19 )vaporman Έγραψε: ωραιο το γκρασχοπερ, αλλά αυτό κι αν είναι χτικιό. ολο θέματα έχει, πανάκριβο και ζεματάει στα χέρια... δεν γίνεται να τα έχουμε όλα βλέπεις...
ξέχασες να αναφέρεις την custom μπαταρία  και το πολύ μικρό φορτίο (" one-hitter " ) ..
:p
ωραίο μόνο στην εμφάνιση και στα υλικά του περιβλήματος ..
Απάντηση
εδώ ένα ωραίο review για τον arizer air Smile

Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
πάντως απο θέμα για να τον έχεις μαζί σου εξω είναι καλύτερος ο storm που για τα χρήματα που εχει είναι πολύ καλή αγορά . τώρα τα arizer εχουν 200 ευρώ έτσι?
Απάντηση
(11-08-2016, 00:29 )παναγιωτης Έγραψε: πάντως απο θέμα για να τον έχεις μαζί σου εξω είναι καλύτερος ο storm  που για τα χρήματα που εχει είναι πολύ καλή αγορά . τώρα τα arizer  εχουν 200 ευρώ έτσι?

οι διαφορές όμως στην ποιότητα κατασκευής ,στην λειτουργικότητα καθώς και στο τελικό αποτέλεσμα είναι δυσανάλογα μεγαλύτερες από την διαφορά τιμής ...

Wink
Απάντηση
Smile δεν μπορώ να διαφωνήσω γιατί φαίνεται οτι το έχεις το άθλημα σε υψηλό επίπεδο, απλά είπα οτι ο storm  είναι αρκετά πιο stealth  μηχανάκι , είσαι πιο άνετος να το βγάλεις ενω ο arizer  κάπως χτυπάει στο μάτι με το γυάλινο επιστόμιο.
Απάντηση
(11-08-2016, 01:03 )παναγιωτης Έγραψε: Smile δεν μπορώ να διαφωνήσω γιατί φαίνεται οτι το έχεις το άθλημα σε υψηλό επίπεδο, απλά είπα οτι ο storm  είναι αρκετά πιο stealth  μηχανάκι , είσαι πιο άνετος να το βγάλεις ενω ο arizer  κάπως χτυπάει στο μάτι με το γυάλινο επιστόμιο.

έτσι θεωρούσα και εγώ ...
αλλά μπα ....
μόνο οι κατέχοντες ατμιστές (δες ηλ. τσιγάρο ) κοιτούν κάπως περίεργα ...
απορούν τί ρουφάς από άδειο θάλαμο !

βέβαια βάζω ενίοτε και αρωματικό καπνό πίπας στο air ..
δεν κατεβάζω τον ατμό στους πνεύμονες ,αλλά τον κρατώ στον ουρανίσκο και τον θωπεύω (!) με τη γλώσσα ...
ωραία αίσθηση μετά από καλό φαγητό ,με ποτάκι ,με καφεδάκι ,το χειμώνα πλησίον στο τζάκι ,κτλ. ...
έτσι πασαρω πιο εύκολα την απάντηση στους περίεργους
(κάποιοι μάλιστα πλησίασαν αρκετά κοντά μου και κάπως υποψιασμένοι ,
να πάρουν μια .."μυτιά "..από τα ντουμάνια ,δια να βεβαιωθούν περί τίνος πρόκειται ...)  :

-"είναι παλαιού τύπου ηλεκτρονικό τσιγάρο στερεάς ύλης "wax "..
δεν κυκλοφόρησαν ευρέως ..
ψιλομάπα είναι,ας όψεται όμως η αφραγκία που μας δέρνει ..."
-"αααα ..."
και τη σβήνουν με τη μία ...

Cool

αλλά βρε παναγιώτη ...
το aιr είναι πολύ διαφορετικής φιλοσοφίας βαπόρι από το storm ...

το δεύτερο (storm)  είναι σχεδόν "one-hitter" ,δηλαδή :
έχει χωρητικότητα 1,5 ml = 350-400 mg  και διάρκεια συνεδρίας 5 λεπτά και "ξεροψήνει" απότομα το χόρτο με
>80% θέρμανση αγωγής ( conduction )...
[font=times new roman]....τρεις-τέσσερις καλές ( με μέτρια γεύση /'αρωμα) ,ανακάτεμα και αύξηση θερμοκρασίας ένα-δύο επίπεδα ,[/font]
[font=times new roman]ακόμη τρεις-τέσσερις καλές ( με έξτρα γεύση καβουρδισμένου ποπ-κορν ),πάει το πεντάλεπτο ..[/font]
[font=times new roman]πολλές φορές είναι πιο σύντομη η όλη διαδικασία ...κάπου στα 370 μίλια έγιναν ατμός , σε περίπου 5 λεπτά της ώρας  ....[/font]

το πρώτο( αιr) από την άλλη ,είναι καθαρόαιμο " sessy " ( εκ του session =συνεδρία ) ,δηλαδή :
έχει χωρητικότητα 1 ml = 250 mg και διάρκεια συνεδρίας 10 λεπτά  και "σιγοψήνει" το χόρτο με
>80% θέρμανση συναγωγής ( convection )......
[font=times new roman]αναλυτικότερα ....6-7 καλές ( γεύση και άρωμα στα τέρματα ...) ,αύξηση θερμοκρασίας ένα επίπεδο ,
ακόμη 4-5 καλές ( γεύση και άρωμα ελαφρά μειωμένα ,αλλά πάλι άνω του μετρίου...) ,πάει το δεκάλεπτο ....
ανακάτεμα ,6-7 καλές ( γεύση και άρωμα μέτρια πλέον ) ,αύξηση θερμοκρασίας ακόμη ένα επίπεδο ,
ακόμη 4-5 καλές (λίγα πράγματα από γεύση και άρωμα ) ,πάει το δεύτερο δεκάλεπτο ....[/font]
[font=times new roman]20 λεπτά συνολικά,η συνεδρία για τα 250 μίλια ....

[/font]
επί της ταμπακιέρας όμως ...
η διαφορές σε γεύση,αποδοτικότητα (= οικονομία  Wink  ) και επίδραση ( ο νοών νοείτω),είναι χαοτικές !



[font=impact]----  one-hitter celebrities : grasshopper ,firefly ,firefly 2,pax,pax 2  [/font]
[font=impact]----  harcore sessies : solo ,air ,crafty ,mighty ,[/font]
Απάντηση
@ παναγιώτης: έχω ένα τιταν 2, είναι η πιο "καλή" έκδοση το είχα πάρει 45€ το σεπτέμβρη του 2014 τώρα έχει κάτω από 20 € (!) και σε σχέση με αυτά που έχω διαβάσει, έχω μείνει υπέρ-ευχαριστημένος με το μηχανάκι. κι ένα herbstick deluxe για δεύτερο. εχει περισσότερα κόλπα από το τιταν 2, δεν μύριζε άσχημα όπως ο άλλος στην αρχή, αλλά μ' αρεσει το τιταν πιο πολύ. το έχω στο μαξιλάρι μου να φανταστείς όταν υπάρχει διαθέσιμη γέμιση, τόσο ψώνιο έχω. εχει μεγάλη ευκολία στο καθάρισμα, πολύ μανιτζέβελο μηχανάκι, σε 2 λεπτά έχεις τελειώσει με τον καθαρισμό του.
Απάντηση
αεολιαν εγω το γεμίζω το παίρνω μαζί μου στο καφε και ξεκινω , κάνω 2-3 καλές στο κόκκινο αφήνω λίγο , ανεβάζω μπλέ 190 βαθμούς παίζω 2-3 καλές και στα καπακια ισως πάω στο πράσινο 200 αράζω λίγο ενίοτε ανακατεύω και μετά οταν ξανακάνω παίζω 3-4 καλές βαθιές στους 190 και π'απαλα αδειάζω και απλά ξαναγεμίζω .

ερώτηση τώρα !
με ενα καλό γέμισμα στον στορμ πόσες περίπου βαθιές πηγαίνουμε ? το ερωτω γιατί οντως μετα απο κάμποσες αλλάζει η γεύση .
Απάντηση
vaporman δεν σε βλέπω να έχεις χωθεί στα νεα αρκετά ακριβα μηχανάκια !!
Απάντηση
επίσης βλέπω τονίζεις αεολιαν το ανακάτεμα και εδω θέλω να βοηθήσεις λίγο, ως προς το πότε είναι σωστό το ανακάτεμα , δηλαδή τραβάω τις πρώτες εκει στο άραγμα 4-5 βαθιές ανάσες απογείωσης 'ετσι ? μετά τον σβήνω και ανακατεύω -πρέπει να σβήσει ?- παίζω 3-4 και αράζω, στα καπάκια ανακατεύω για να παω για μια 3η γύρα ? γενικα δώσε λίγο τα φώτα σου για την ολη διαδικασία .
Απάντηση
βρε όλα είναι ωραία... και βέβαια θα ήθελα ένα mflb ή το vapormax που λειτουργεί & σαν power bank για ξεκάρφωμα, αλλά αυτό που έχω καταλάβει δεν έχουν τελειωμό και θες πολλά €.
οπότε κάθομαι στα αυγά μου. :d
Απάντηση
ναι ρε φίλε θέλει το άτιμο συνέχεια φράγκα καλά εφέτος έχωσα πολλά σε εξοπλισμό για την τέντα, φώτα, εξαερισμοί, υγραντήρες, αφυγραντήρες, λιπάσματα και τώρα κολλάμε με τα βαπόρια τον ηπια λέμε !!!

αεολιαν θέλω τα φώτα σου σχετικά με τον στορμ , πόσο πιστεύεις είναι οκ να τον χρησιμοποιήσεις ? ? γενικά να κάνεις μαζί του μια καλή βαρβατη συνεδρία.

ας πούμε εγω γεμίζω κάνω 2-3 στο μπλε φωτάκι , μετά παίζω κανα 2 στο πράσινο σβήνω αράζω λίγο, καπάκι σε κανα 10λεπτο ξαναπαιζω στο ετσι αρα΄ζω και μετά αντε τον ανοίγω αλλη 1 τραβαω 2με 3 τζούρες -αλλοιωμενη γευση- και πάπαλα . πως το βλέπεις ? πάντα οταν αδειαζω βγαινει σαν καπνος ενα πραμα .


*επισης μολις μαζεψω να παρω τον αριζερ τον σταθερο η να παιξω κανα βαπορι σαν το αιρ ?
Απάντηση
αεολιαν να πα΄ρω αυτο τον φορτιστη σε 1η φαση για την 18650? εγκρινεις? 4,5 ευρακια? μια χαρα δεν ειναι για την 2η μπαταριουλα?
Απάντηση
γαμάτος.. σχεδόν αόρατος.. ούτε που φαίνεται :p
Απάντηση
ειναι περασμενο με εκεινο που κανει τα τζαμια αορατα :d :d :d
Απάντηση
αμάν .........καλά βρε το ξέχασα κάπου έπεσε στην διαδρομή , ξέρεις πόση ωρα το κουβαλώ ?

http://www.a-store.gr/spiti-kipos/mpatar...-17670-oem?
Απάντηση
είναι και αυτος για 2

http://www.a-store.gr/spiti-kipos/mpatar...ion-convoy
Απάντηση
aeolian  καλημέρα ερώτηση .......

το σιτάκι πως στο π......ο μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό θέλω να μου πεις τα παραπάνω δεν εχει νόημα τα εχω ψιλοβρεί κάπως τι και πως , εννοώντας οτι μάλλον μόλις μαζέψω χρήματα θα πα΄ρω και εγω τον arizer air   και δεν θέλω αυτό το σταθερό τέλος με αυτό κλείδωσα .

το σιτάκι αυτό το γα.........ο πως ρε φίλε, πως  αλλάζει ? κατάλαβες έτσι ? μην το βγάλω φώτο, καθώς στις περιγραφές κάτω απο κάποιες ιδιάζουσες ευφορικές ικανότητες που αποκτώ , μάλλον δημιουργώ θέματα Smoke33
Απάντηση
να πω επίσης , οτι το καθαρίζω το σιτάκι μαζί με αυτό το ασημί πλαίσιο με οινόπνευμα , οπως δεν θυμάμαι τι και πως ανάφερε πιο πριν νομίζω .........
αγώνας τελικά οχι μόνο η απόκτηση του πολυπόθητου εργαλείου , αλλά και δίαβασμα και πολύ ρούφηγμα για να καταλάβεις πως σου τα σκάει σωστά το εργαλείο έτσι? μιλάμε τώρα η μαστούρα σε άλλο επίπεδο και έχουν δίκιο οσοι λένε οτι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία που ολοι/εσ κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν.

aeolian keep going !!!!  respect  απο εμένα γιατί διαβάζοντας σχολιασμούς σου προχώρησα στην αγορά του 1ου μου portable vaporizer!

*παω να οπλίσω με καθαρό καύσιμο το εργαλείο μου και εύχομαι σε ολους/ες ενα 3ημερο όμορφο , χαλαρό, ρομαντικό, απολαυστικό , οικογενειακό , μοναχικό γεμάτο εκπλήξεις ! Smoke18
Απάντηση
aeolian δοκίμασα το κόλπο με το βαμβάκι καλό πολύ καλό , στην αρχική φάση λεω αντε θα τραβήξω καμια τζουρα και θα πάω φωτιά ολος λέμε......

καλή φάση μιας και τα σιτάκια βρωμίζουν πάρα πολύ εύκολο και με οσο οινόπνευμα τα καθαρίζεις δεν βγαίνει και τιποτα παλι βρώμικο είναι !
Απάντηση
επισης με ταλανιζει η αγορα σταθερου arizer extreme or arizai air? αν παρω τον σταθερο τι αλλα τσιμπραγλα αθελω ?
Απάντηση
χόρτο
Απάντηση
παμε στο παρασυνθημα απο αυτο ακομα εχουμε ...............τιποτα αλλο ε?
Απάντηση
όλα τα άλλα τα έχει στο πακέτο, δε χρειάστηκα τίποτα άλλο. α, σακούλες volcano αν θέλεις μεγαλύτερες των 50 εκ που είναι αυτές που έχει
Απάντηση
οκ ευχαριστω και πάλι blues οχι βρε μια χαρά είναι για μένα οι σακκούλες πιστεύω !
Απάντηση
αν βάλω ταμπάκο στον storm τί γίνεται;
"καπνίζω" χωρίς καύση;
Απάντηση
πήρες στορμ? καλή αρχή δεν ξέρω για ταμπάκο δεν καπνίζω φίλε μου , να δοκιμάσεις και το κόλπο με το βαμβάκι αντι για σιτάκι μαμάει.........
Απάντηση
ναι βασικά, ατμίζεις ταμπάκο
Απάντηση
ωραία blues ευχαριστώ, έχω να κάνω δοκιμές.

(17-08-2016, 18:56 )παναγιωτης Έγραψε: πήρες στορμ? καλή αρχή δεν ξέρω για ταμπάκο δεν καπνίζω φίλε μου , να δοκιμάσεις και το κόλπο με το βαμβάκι αντι για σιτάκι μαμάει.........

παναγιώτη τον αναμένω, πέσαμε βλέπεις στις μέρες του αυγούστου.
χελώνα πήγε ο φάκελος, χελώνα έρχεται και το κουτί.
θέλω κι εγώ να φτάσω σ'αυτό το "δεν καπνίζω", το πραγματικό όμως, όχι σαν το δικό μου "δεν καπνίζω". :d
και κάτσε μια να τον δω, να τον περιεργαστώ και βλέπουμε και για βαμβάκια που λες.
έχω διαβάσει κανα δυό φορές το όλο νήμα αλλά θα το ξαναδιαβάσω και όπως πρήζεις Shy τον aeolian θα πρήζω μάλλον μετά εγώ εσένα. Angel
Απάντηση
πολύτεκνε οτι θες εδω είμαι !!
Απάντηση
αλλά και να μη θες, εδώ είναι πάλι
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)