Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 4.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αποθήκευση για μακρά περίοδο.
λοιπόν .....

αυτήν την περίοδο ασχολήθηκα και εγώ με την καλλιέργεια και έδωσα έμφαση σε θέματα όπως λίπανση, πότισμα, φως αλλά και άλλα πολλά που έχουν να κάνουν με το βότανο των θεών!!!

τελειώνοντας τις καλλιέργειες ήρθα για πρώτη φορά αντιμέτωπος με ένα μεγαλειώδες θέαμα , ξαφνικά είχα πάρα πολύ από το θεικό βότανο και ξεκίναγα να το στεγνώσω διαβάζοντας και μιλώντας μέσα από το φόρουμ με αξιόλογα άτομα , πρόθυμα να βοηθήσουν έφτασα σε αυτό που ονομάζεται curing.

αγόρασα υγρασιόμετρα , άρχισα να παίζω με την αίσθηση της αφής , να ψάχνω με το υγρασιόμετρο το κατάλληλο μέρος για σωστές θερμοκρασίες (μπάνια, ντουλάπες, σκοτεινά σημεία ) και κατέληγα πάντα αργά την νύχτα ακούγοντας ελληνικά γκρουπάκια να διαβάζω .

κατέληξα λοιπόν ότι η πλειοψηφία λέει οχι για αποθήκευση σε ψυγείο διότι κατα καποιον τρόπο σταματούν κάποιες λειτουργίες και πολλές φορές λόγω απότομων αυξομειώσεων (άνοιξε κλείσε πόρτα, φόρτωμα και με φαγώσιμα ) μπορούν να καταστρέψουν τα trichromes και οχι μόνον.

επίσης οι αμερικάνοι διαπίστωσα ότι έχουν φτίαξει σχεδόν τα πάντα , μια ολόκληρη βιομηχανία που υποστηρίζει από το κάπνισμα της κάνναβης μέχρι την μακρόχρονη αποθήκευση της με πανάκριβα από ξύλο μικρά έπιπλα.

ολοι συνιστούν τα γυάλινα βάζα σαν μια καλή λύση , τα οποία έχουμε φέρει κατά την διάρκεια του curing σε μια επιθυμητή υγρασία μεταξύ 55% - 63% και άνοιγμα αυτών έστω μια (1) φορά τον μήνα .

βασικό είναι καταλήγουν ολοι αν επιλεχθεί αυτή η μέθοδος μακρόχρονης αποθήκευσης να μην τα βλέπει φως!!!

εγω οφείλω να ομολογήσω ότι δεν περίμενα να έχω τόσο πολύ φ..... και μάλιστα τόσο καλής ποιότητας , ισως διότι τόσα χρόνια σκόρπαγα τα χρήματα μου αγοράζοντας πανάκριβες αηδίες που σχεδόν την περισσότερες φορές δεν μύριζαν και τίποτα , αφου ποιός έμπορος η έστω μεσάζων θα νοιαστεί να δώσει ποιότητα.

είναι βασικό και εφικτό λοιπόν να αποθηκεύσουμε το πολύτιμο βότανο μας για μακρά περίοδο με απλές κινήσεις εκτός και εαν διαθέτουμε αρκετά χρήματα και παραγγείλουμε από το εξωτερικό ειδικά αποθηκευτικά μέσα που εγγυώνται χειροπιαστά αποτελέσματα.

τα χρήματα που ξοδεύουμαι είναι τελικά επένδυση και έτσι πρέπει να το βλέπουμε αν και σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πολλά τα χρήματα, ένεκα της ιδιαιτερότητας του συγκεκριμένου προιόντος.

θα χαρώ να δω και άλλα άτομα να καταθέτουν τις απόψεις τους για ένα θέμα όπως αυτό που κάποια στιγμή ίσως φανεί χρήσιμο σε πολλούς.
Απάντηση

ads by gr420info

γυαλινα βαζα και μακρυα απο φως . οπως ειπες λειτουργει τελεια . σε περιπτωση εχει ξεραθει η κανναβη επειδη για καποιο λογο δεν κλεινει αεροδτεγως το βαζο απλα με μια ταινια μπορεις να κολλησεις ενα βρεγμενο χαρτι στο καπακι του βαζου για μια μερα . ανακτα ετσι την απαραιτητη υγρασια . εναλλακτικα μπορει να τοποθετηθει φλουδα απο λεμονι η πορτοκαλι αλλα αυτο θα επηρεασει το "αυθεντικο" αρωμα
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση
και ενα υγραντηρακι για καπνο-καπνοθηκη θα εκανε αυτην την δουλεια φανταζομαι.
Απάντηση
asmonte κοίτα το τρικ με την φλούδα πορτοκάλι ας πούμε, πάρα πολλά άτομα λένε οχι και εαν ναι με πολλές επιφυλάξεις ως πρός τον χρόνο και ανάλογα εαν είναι σακκούλα η βάζο η ζικ-ζακ σακκουλάκια.
η υγρασία τελικά είναι τεράστιο μέγεθος σε οτιδήποτε κάνουμε με το φυτό και τα άνθη και δυστυχώς καραδοκεί.
Απάντηση
αυτο με την φλουδα το εχω κανει, πηραν υγρασια για 2 μερες και μετα προχωρησα στην ωριμανση...
it's all about terpenes....
Απάντηση
εγω buzzz δεν θα το ρισκάρω διότι δεν με έχει πείσει ότι θα φέρει αποτέλεσμα διότι δεν ξεκαθαρίζει ούτε ποσότητα, ούτε σε τι θα το βάλεις μέσα, μια φλούδα ? 2 φλούδες? κατάλαβες οπότε δεν το ξεκινώ με τίποτα , προτιμώ να κάνω πιο στεγνό και άγευστο παπαδάκι αλλά με γαμάτο θέμα και δεν προλαβαίνω να παρακολουθώ όλη με υγρασιόμετρα και λοιπό εξοπλισμό την όλη εξέλιξη με την φλούδα.
Απάντηση
συγνώμη να πω να διορθώσω μάλλον εκεί που λεώ την όλη φάση ήθελα να πω δεν προλαβαίνω να την διαχειριστώ μέσα στην μέρα να κάτσω να παρατηρώ να ασχολούμαι .......αυτό!
Απάντηση
eχω δουλέψει αυτά με πολύ καλά αποτελέσματα...

http://www.cigarsgalaxy.gr/boveda-el/bov...gransis-69

επειδή ελλάδα δεν έχω βρει τα ιδανικά (62%) τα χρησιμοποιώ μέχρι να φτάσω στην κατάλληλη υγρασία και μετά τα αφαιρώ.δουλεύουν για κανα τρίμηνο.
Απάντηση
(05-03-2016, 02:20 AM)pd420 Έγραψε: eχω δουλέψει αυτά με πολύ καλά αποτελέσματα...

http://www.cigarsgalaxy.gr/boveda-el/bov...gransis-69

επειδή ελλάδα δεν έχω βρει τα ιδανικά (62%) τα χρησιμοποιώ μέχρι να φτάσω στην κατάλληλη υγρασία και μετά τα αφαιρώ.δουλεύουν για κανα τρίμηνο.

καλημερα guys!   Smoke20

ωραιος φιλιπ ,ηθελα να ανοιξω θεμα για τα boveda,μιλαγα την πέμπτη μαζί τους αλλά δεν πρόλαβαμε,[size=large]να ολοκληρώσουμε την κουβέντα μας,από αύριο πάλι θα συνεχιστει[/size]

θα δώσω κάποιες παραπάνω ινφο,ο αντιπρόσωπος είναι αθήνα κ πιο συγκεκριμένα κορυδαλλο,τα φακελάκια που φέρνουν ,που είναι ότι πιο pro στη μακροχρόνια αποθηκευση κ cure της φουντιτσα μας,είναι 69% κ 72% που δεν μας κάνουν ίσως λίγο το 69 που λέει κ ο φίλος φιλιπ..αυτό που χρειαζόμαστε εμείς είναι το 62%

ν αναφέρω κ το εξής που θα παίξει τον ρόλο του,στην ελλαδα νομιμοποιήθηκε η ιατρική κάνναβη θα το ξέρετε,αυτο συνεπάγεται ότι σιγά σιγά πολλοί θα είναι αυτοί που θα έχουν αρκετές ποσότητες για αποξήρανση κ cure,οπότε αυτό που εγώ λέω να κάνουμε ειναινα αρχισουμε με τηλ κ μειλ να ασκουύμε μία μορφή πιεση στον αντιπρόσωπο ,να του δώσουμε να καταλάβει ,ότι πρέπει να τα φέρει επιτέλους ,κ ότι θα βγάλει λεφτά κ δεν θα του μείνουν η δεν ξέρω γω τι άλλο...

σ ανύποπτο χρόνο εγώ θα έλεγα όλοι μας μέσ την βδομάδα να αρχισουμε να τους σπαμε τ αρχίδια με μέιλ,τηλ φαξ κ ότι άλλο!όχι κάτι οργανωμένο,ο καθης για πάρτυ του..
προς το τέλος της εβδομάδας το ξανά συζητάμε κ βλέπουμε αν έχουμε καταφέρει κάτι με αυτή την τακτική,ίσως αν καταλάβουν ότι πλέον είμαστε πολλοί κ μιλάμε για καλη ποσότητα ίσως μας τα φέρουν!
Άιντε της κανναβουριάς τα φύλλα
θα τα κάνω φορεσιά,
να τα βάλω κυρά μου να περάσω
να σου κάψω την καρδιά! /Σ.Μ\
Απάντηση
υπερβολη :ρ αρχικα οσο αναφορα αυτο με την φαρμακευτικη εχει επιτραπει η καλλιεργεια κανναβης με συγκεντρωση thc <0,2% και μονο απο εγκεκριμενους καλλιεργητες . επισης ολα τα σχετικα μπιχλιμπιδια αν δεν σε καλυπτουν χειροποιητες πατεντες μπορεις να τα βρεις στο ebay ,amazon η σε οποιο αλλο ηλεκτρονικο καταστημα
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση
(05-03-2016, 04:32 PM)amnesiadr Έγραψε: υπερβολη :ρ αρχικα οσο αναφορα αυτο με την φαρμακευτικη εχει επιτραπει η καλλιεργεια κανναβης με συγκεντρωση thc <0,2%  και μονο απο εγκεκριμενους καλλιεργητες . επισης ολα τα σχετικα μπιχλιμπιδια αν δεν σε καλυπτουν χειροποιητες πατεντες μπορεις να τα βρεις στο ebay ,amazon η σε οποιο αλλο ηλεκτρονικο καταστημα

υπερβολη :d ??!!! 
δεν νομιζω,,ειναι υπερβολη να να 'ενοχλησεις' με μειλ η τηλ τεσπα καποιον για τα προιοντα του??!!!αφου ειναι ο αντιπροσωπος της μποβεντα εδω,φερνει προιοντα της ηδη!
ξανα παρτο αλλιως φιλτατε amnesia! :d
οσο αφορα τα μπιχλιμπιδια κ τις πατεντες ,οχι ευχαριστω,οχι με το κιουρ φιλε...
το ebay ειναι η τελευταια επιλογη! 
θα τα κάνω φορεσιά,
Απάντηση
5 ευρώ το ενα εμένα γιατί μου φαίνετε υπερβολικά ακριβό το προιον της boveda βρε παιδιά? πως ακριβως λειτουργεί αυτό το προιον?
Απάντηση
καλησπέρα παιδια,ganja είναι τσιμπημενα στην τιμή αλλά αξίζει τον κόπο αφού μας βοηθούν στην μακροχρόνια αποθήκευση κ cure της φούντας..

τα συγκεκριμένα με 62% είναι κατασκευασμένα με γνομωνα την κάνναβη,τοποθετούνται στο βάζο απ την πρωτη μέρα που θα βάλεις την φου εκεί κ παπαλα,ούτε άνοιξε κλείσε,ούτε σκουπίσε βάζα ούτε υγρασίομετρα όλη την ώρα να τσεκαρεις,εν ολοιγις κλειδωνουν την υγρασια στα επιθυμητα επιπεδα κ ξεχνάμε μούχλα κ μαλακιες..
θα τα κάνω φορεσιά,
Απάντηση
οντως είναι πολύ πρακτικά( και ακριβά...)

εγώ τα   χρησιμοποίησα  την πρώτη φορά όταν είχα κόψει και έλειπα 5 μέρες καλοκαίρι και τα βρήκα σχεδόν φρυγανιά.
με τα φακελάκια επανήλθαν και έγινε το σωστό cure.

τώρα για μακρά αποθήκευση δεν ξέρω,δεν έχω κρατήσει ποτέ σταφ πάνω από 2 μήνες  :d

τους είχα πάρει και γω τηλ να ρωτήσω για τα 62% αλλά δε θυμάμαι τι μου χαν πει  Angel
Απάντηση
(05-03-2016, 10:51 AM)panoramix Έγραψε: στην ελλαδα νομιμοποιήθηκε η ιατρική κάνναβη θα το ξέρετε

πότε έγινε αυτό?

ακόμα δικαστήρια εκρεμμούν σε ασθενείς
Απάντηση
ναι, έλα ντε; θα είχε σπάσει το internet αν είχε γίνει κάτι τέτοιο (και οι εφημερίδες και οι τηλεοράσεις και τα πάντα)

όταν προσφέρετε τέτοιες "πληροφορίες" βάζετε και καμιά πηγή
Απάντηση
(05-05-2016, 12:58 PM)blues Έγραψε: ναι, έλα ντε; θα είχε σπάσει το internet αν είχε γίνει κάτι τέτοιο (και οι εφημερίδες και οι τηλεοράσεις και τα πάντα)

όταν προσφέρετε τέτοιες "πληροφορίες" βάζετε και καμιά πηγή

γεια σου μπλουζ κ ντρανκ,καλα πλακα μου κανετε εεε,στο ελλαδισταν ζουμε κυριοι,περιμενετε απο τα σκατορουφιανακια τους εντεταλμενους να σας βγαλουν στην φορα τετοια ειδηση?!!!!
πριν απο 3 μερες φυτευτηκαν στην ευβοια τα πρωτα σπορια σε θερμοκηπιο για φαρμακευτικη χρηση με ποικιλια πλουσια σε cbd κ 0,3 thc μετα απο 64 χρονια....κ ενταξει ο ντρανκ αλλα απο σενα μπλουζ παροτι δεν σε ξερω θα περιμενα  πιο μεστη ενημερωση,χαχα ενταξει κανω κ πλακα μην παρεξηγεις.. Wink

ιντερνετ ρε παιδια ιντερνετ,γαμω την tv k το συστημα τους...
θα τα κάνω φορεσιά,
Απάντηση
tv ολε βρε!!! 62% boveda δεν παίζει , οπότε στα κλασικα συστήματα ανοιξε κλεισε και οκ θα φάμε και καμμια φρυγανια αλλα και πα΄λι σε σχέση με τις παπαριές του δρόμου 10 κλάσεις πάνω είμαστε!!!!

εχτές έκανα μια φρυγανιά ακόμα ψάχνω το βούτυρο στο ψυγείο λέμε.....

το φως είναι η μεγάλη ζημιά στην φου......τώρα τα άλλα πέρι μούχλας και υγρασίας λίγο προσοχή και είμαστε οκ και τα υγρασιόμετρα τελικά κάνουν καλή δουλειά.

τα βoveda διαρκούν μάξιμουμ 2 με 3 μήνες και μιλάμε για τα μικρά βάζα αν πάρουμε κανένα με 750 μλ πόσα θέλουμε οεοεοεοεοε? εγω τα ψάχνω διοτι εχω αρκετο για να φτάσω αρκετά μακριά !!!!
Απάντηση
ρε πανοραμίξ τι λες! μπερδεύεσαι με το hemp
Απάντηση
(05-05-2016, 05:45 PM)blues Έγραψε: ρε πανοραμίξ τι λες! μπερδεύεσαι με το hemp

http://http://www.trikalaview.gr/σε-χανι...-αιτήσεις/

k αυτο ειναι λιγο παλιο,οι αιτησεις εχουν υπογραφτει κ η καλλιεργεια εχει ξεκινησει,μην μου πεις χαζαμαρουλες οτι αυτο δεν ειναι το ενα η το αλλο,γιατι πιο πανω εξηγησα ακριβως τη ποικιλια ειναι κ φυσικα ειναι ρατσα κανναβης παιδια,τωρα μικρη σημασια εχει τι θα τους ενδιαφερει απ το φυτο!
η ουσια πιστευω ειναι οτι 64 χρονια η καπου εκει τεσπα ειχε να εκδοθει αδεια για τετοια καλιεργεια!
θα τα κάνω φορεσιά,
Απάντηση
Σύναψη:http://http://www.trikalaview.gr/σε-χανι...-αιτήσεις/

k αυτο ειναι λιγο παλιο,οι αιτησεις εχουν υπογραφτει κ η καλλιεργεια εχει ξεκινησει,μην μου πεις χαζαμαρουλες οτι αυτο δεν ειναι το ενα η το αλλο,γιατι πιο πανω εξηγησα ακριβως τη ποικιλια ειναι κ φυσικα ειναι ρατσα κανναβης παιδια,τωρα μικρη σημασια εχει τι θα τους ενδιαφερει απ το φυτο!
η ουσια πιστευω ειναι οτι 64 χρονια η καπου εκει τεσπα ειχε να εκδοθει αδεια για τετοια καλιεργεια!

κατι παιζει με το λινκ ... εδώ ειναι το σωστο
I'm So Fucking High You Couldn't Reach Me With A Fucking Antenna    Balloons
Απάντηση
ρε πανορα αυτο που θα καλλιεργησουν ειναι κλωστικη κανναβη και δεν εχει μικρη σημασια...αλλο κλωστικη και αλλο ιατρικη κανναβη...καμια σχεση.
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
panoramix.. να σαι σίγουρος οτι και του μπλουζ και η δική μου ενημέρωση είναι μεστότατη :p επειδή ακριβώς ξέρω τι παίζει και ασχολούμαι αρκετά ενεργά γι αυτό ρώτησα (με σαρκασμό αλλα δε φαίνετε στο γραπτό Smoke8 ) το πότε έγινε..
και αν γίνει να σαι σίγουρος θα το πουν ακομα και τα βοθροκάναλα.. κ τα λοιπά media.. αν και ναι δε περιμένουμε αυτούς για την ενημέρωση μας..

οι ποικιλίες που είναι για βιομηχανική χρήση και είναι αυτές που έχει νομιμοποιηθεί ( απο το 2013.. οχι προχθες) η καλλιέργεια τους ενω μπορούν υπο περιπτώσεις να χρησιμοποιηθούν για φαρμακευτική χρήση δεν είναι αυτό που λέμε κάνναβη 'για ιατρική χρήση'... [και να πούμε οτι οι 'για ιατρική χρήση' και 'ψυχαγωγική χρήση' είναι ακριβως οι ίδιες ποικιλίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν]..

το οτι είναι όλα κάνναβη δε σημαίνει τίποτα.. φυσικά και θα κυνηγήσουν όποιον βάλει "μη-εγκεκριμένη" ποικιλία και δεν έχει καθόλου μικρή σημασία το τι τους ενδιαφέρει απ το φυτο..

αυτή τη στιγμή σε οτι αφορά την "ιατρική χρήση", γίνονται συζητήσεις με τον υπουργό υγείας με "εντολές" του γραφείου του πρωθυπουργού το θέμα να λυθεί το συντομότερο..
αλλά ακόμα είναι σε πολύ αρχικά στάδια.. και προς το παρόν δεν έχουν ακουμπήσει καν το θέμα καλλιέργειας και μιλάνε μόνο αρχικά για πρόσβαση στα φαρμακευτικά σκευάσματα κάνναβης που κυκλοφορούν ήδη στην εε.

μόνο 3-4 περιπτώσεις ασθενών είναι που έχουν πάρει άδειες για καλλιέργεια αλλά οι μπάτσοι τους τρέχουν παρόλαυτα.. ενώ ο ανακριτής έχει δώσει ξεκάθαρη εντολή να μη του πηγαίνουν πλέον υποθέσεις ασθενών ή κατοχής μικρών ποσοτήτων γενικότερα... βλέπεις πόσο μπάχαλο είναι που ούτε μεταξύ τους δε βγαίνει άκρη..

η ουσία πάντως όντως είναι οτι μετά απο 60τόσα χρόνια που λες γίνετε έστω και το απλό.. δηλαδή όλο και περισσότεροι άνθρωποι να βγαίνουν ελεύθερα, επώνυμα και ορίζουν τις καταστάσεις αντί να μένουν καναπεδάτοι..
Απάντηση
(05-05-2016, 10:07 PM)drunken monk Έγραψε: panoramix.. να σαι σίγουρος οτι και του μπλουζ και η δική μου ενημέρωση είναι μεστότατη :p επειδή ακριβώς ξέρω τι παίζει και ασχολούμαι αρκετά ενεργά γι αυτό ρώτησα (με σαρκασμό αλλα δε φαίνετε στο γραπτό Smoke8 ) το πότε έγινε..
και αν γίνει να σαι σίγουρος θα το πουν ακομα και τα βοθροκάναλα.. κ τα λοιπά media.. αν και ναι δε περιμένουμε αυτούς για την ενημέρωση μας..

οι ποικιλίες που είναι για βιομηχανική χρήση και είναι αυτές που έχει νομιμοποιηθεί ( απο το 2013.. οχι προχθες) η καλλιέργεια τους ενω μπορούν υπο περιπτώσεις να χρησιμοποιηθούν για φαρμακευτική χρήση δεν είναι αυτό που λέμε κάνναβη 'για ιατρική χρήση'... [και να πούμε οτι οι 'για ιατρική χρήση' και 'ψυχαγωγική χρήση' είναι ακριβως οι ίδιες ποικιλίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν]..

το οτι είναι όλα κάνναβη δε σημαίνει τίποτα.. φυσικά και θα κυνηγήσουν όποιον βάλει "μη-εγκεκριμένη" ποικιλία και δεν έχει καθόλου μικρή σημασία το τι τους ενδιαφέρει απ το φυτο..

αυτή τη στιγμή σε οτι αφορά την "ιατρική χρήση", γίνονται συζητήσεις με τον υπουργό υγείας με "εντολές" του γραφείου του πρωθυπουργού το θέμα να λυθεί το συντομότερο..
αλλά ακόμα είναι σε πολύ αρχικά στάδια.. και προς το παρόν δεν έχουν ακουμπήσει καν το θέμα καλλιέργειας και μιλάνε μόνο αρχικά για πρόσβαση στα φαρμακευτικά σκευάσματα κάνναβης που κυκλοφορούν ήδη στην  εε.

μόνο 3-4 περιπτώσεις ασθενών είναι που έχουν πάρει άδειες για καλλιέργεια αλλά οι μπάτσοι τους τρέχουν παρόλαυτα.. ενώ ο ανακριτής έχει δώσει ξεκάθαρη εντολή να μη του πηγαίνουν πλέον υποθέσεις ασθενών ή κατοχής μικρών ποσοτήτων γενικότερα... βλέπεις πόσο μπάχαλο είναι που ούτε μεταξύ τους δε βγαίνει άκρη..

η ουσία πάντως όντως είναι οτι μετά απο 60τόσα χρόνια που λες γίνετε έστω και το απλό.. δηλαδή όλο και περισσότεροι άνθρωποι να βγαίνουν ελεύθερα, επώνυμα και ορίζουν τις καταστάσεις αντί να μένουν καναπεδάτοι..

ωραιος κ ευχαριστώ, ειδικά στις 3 τελευταίες γραμμές συνοψιζεις την ουσια! Smile
θα τα κάνω φορεσιά,
Απάντηση
το καναπεδάτος το λέμε εύκολα αλλά καμμιά φορά είναι πολύ δύσκολο να λάβεις μέρος σε εκδηλώσεις παρόλο που ξέρεις μέσα σου ότι είναι αυτό το σωστό.

καλή αρχή πάντως !!!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)