Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
για αρχαριους
καλυσπερα σε ολους παιδια θα ηθελα τα φωτα σας να μου πειτε κατι περημενω 2 ποικοιλιες αυτόματα και λεω την τριτη να παω να παρω μια τεντα 80χ80χ1,60 με λαμπα cfl 150watt για ολοι την διαρκεια τις ζωης του φυτου για led panel δεν με παιρνει 1 αξιζει η cfl η λαμπα? ενοειται με όλα τα παρελκομενα σετ θα παρω αλλα πιο πολύ με νοιαζει η λαμπα αξιζει η όχι? και 2 από τη διαβασα με τα αυτόματα δεν μπορεις να κανεις κλωνους αν δεν κανω καθος? και τι χωμα λετε να βαλω εσωτερικου η εξωτερικου χωρου εχω έναν αλβανο σε μια γλαστρα εξω στο μπαλκονι μου αλλα τον εβαλα σε εσωτερικου χωρου με περλιτη χωμα τελη φλεβαρη α! εχω και ένα λιπασμα 20/20/20 γενικης χρησεως υδατολιαλητο όχι βραδιας χρησεως αλλα το φυτο είναι 10 με 13 εκατοστα και δεν μεγαλωνει του ειχα κανει και την μεταφυτευση που το   εβαλα στο χωμα εσωτερικου  αλλα δεν μεγαλωνει μπορει να μου πει καποιος γιατι και γενηκα θα ηθελα την γνωμη σας για τον εξοπλισμο και την λαμπα να μου πειτε ευχαριστω Wink
Smoke26
Απάντηση

ads by gr420info

δεν μεγαλωνει αδελφε γιατι ανθιζει :d
Απάντηση
τι ενοεις δεν μεγαλωνει? εμενα ο εξοπλισμος με νοιαζει πιο πολύ αν αξιζει αυτά που ειπα με λαμπα cfl 150watt αξιζει να παρω τον εξοπλισμο η δεν θα κανει δουλεια? αν μπορει κανενας από δω παιδια να μου πει ευχαριστω πολύ!!
Smoke26
Απάντηση
και γενικα ο εξοπλισμος που εχω γραψει πιο πανω για 1 με 2 φυτα αξιζει η θα χρειαστω καμια άλλη λαμπα? γιατι ειπα για led δεν με περνει
Smoke26
Απάντηση
οπιως μπορει να μου απαντηση και συγνωμη αν σας πριζω παιδια αλλα θα ηθελα να μου πειτε οποιος μπορει για τον εξοπλισμο οσον αφορα τον αλβανο που εχω βαλει και είναι μικρο δεν εχει βγαλει κατι ισως και να το εχω ψιλοκαψει γιατι η ακρες του εχουν κυτρινησει τωρα δεν ξερω αν μπορει να μεγαλωσει θα δειξη αυτό που με νοιαζει είναι ο εξοπλισμος με την λαμπα πιο πανω που εχω γραψει
Smoke26
Απάντηση
δεν έχει σημασία το αν είναι αλβανός για το πόσο φως θέλει. όσο φως πάρει τόσο φούντα θα βγάλει.

από αυτόματα κλώνους δεν μπορείς να πάρεις. χώμα μπορείς να πάρεις ένα απλό φυτόχωμα. με τη λάμπα αυτή φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις, αλλά μην περιμένεις και πολλά, 30g θα έλεγα
Απάντηση
όσο για το οτι δεν μεγαλώνει, μπορεί να είναι από πολλά. σε τι γλάστρα είναι? μήπως παίρνουν φως οι ρίζες?
μήπως έφαγε καλό στρες και σταμάτησε? μήπως είναι ελαττωματικό το σπόρι? (μου έχει συμβεί σε 5 ίδια σπόρια, τα 4 να είναι ένα μέτρο και το πέμπτο να έχει σταματήσει στους 20 πόντους και να μην μεγαλώνει καθόλου)
Απάντηση
δηλαδή τι λαμπα μου προτείνετε να βαλω πριν αγορασω τον εξοπλισμο?
Απάντηση
παρε ενα.ολοκληρωμενο σετ με τεντα 60/60 την 150w cfl περιπου 220 ευρο μαζι με το υποστρωμα 250 ...βαλε δυο δεντρακια και αργοτερα στην ανθοφορια παιρνεις αλλη μια και τις βαζεις και τις δυο μαζι και θα εισαι μια χαρα θα βγαλεις να πιεις :d
Απάντηση
τωρα.που το.ειδα το σετακι στο
growshop στα 220 θα σου βγει με δυο λαμπες μια ψυχρο και μια θερμο και εισαι σουπερ..τις θερμοκρασιες πρεπει να σκεφτεις.....
Απάντηση
την τριτη θα παω στο alegre και θα παρω ένα σετ με τεντα 80χ80χ1,60 το θεμα μου είναι η λαμπα ελεγα να βαλω μια 150 watt cfl αλλα δεν θα εχω και καμια αποδωση τρελη για αυτό σας ρωταω παιδια καποιοι που εχουν πιο πολύ εμπειρια τι σετ με λαμπα ψφλ μου προτινετε να παρω 250watt είναι καλα αντι τα 150? θα είναι πιο καλα τι πιστευεται εσεις? θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας τι να κανω. ξερω ότι τα led panels είναι πολύ καλα αλλα δεν εχω τα χρηματα με ένα πληρες σετ με cfl 250 watt κανω δουλεια η όχι?
Απάντηση
εξαερισμο τεντα λαμπα ολο το σετ θα παρω το θεμα είναι τι λαμπα να βαλω.ι ξερω τα led είναι καλα αλλα λογο κοστους δεν μπορω μια cfl 250watt πιστευετε είναι καλα? και για τα 2 σταδια τις ζωης του φυτου ε? ευχαριστω! αναμενο απαντηση παιδια ευχαριστω!
Απάντηση
α στο alegre ειχα παει την πεμτη και όταν σκεφτοφουνα για την 150watt στο πακετο ειχε βαλει μια dual cfl 150 watt με 1 250watt dual μπορω να κανω δουλεια σε ολη την διαρκεια τις ζωης του φυτου? τι μου προτείνεται από λαμπα? αυτή που λεο κανει δουλεια η θα πεταξω τσαμπα λευτα? τι λετε εσεις?
Απάντηση
μπορεις να μου πεις λιγο σε παρακαλω αναλιτικα το σετ τι περιεχει και από που γιατι καπου εκει λεω να δωσω λευτα για την ακρειβια μου βγαινει το σετ αλλα με την 150 165 ευρω και λεο να δωσο κατι παραπανω για την λαμπα για αυτό ρωταω για την 250watt η ειδα που γραφεις για το σετ με 2 λαμπες 220 με 250 για αυτό ρωταω να μου πεις αν μπορεις λιγο αναλητικα τι περιεχει το σετ και από που ώστε μην κανω βιστικες κινησεις και μετα δεν κανω και δουλεια αν μπορεις να μου πεις το σετ αναλιτικα και από που Smile
Απάντηση
σου εγραψα και πιο πανω ρε αδελφε διαλεξε ενα σετ που θελεις απο growshop.aeroponic.astirgrow.alegre.....δες τα ...εγω σου ειπα παρε ολοκλ   σετ εχει οτι
χρειαζεσαι και φιλτρο οσμων με 175 ευρο παιρνεις αλλη μια 150 και εχεις 300 βαττ εισαι καλα για αρχη..αντε να χρειαστεις κανα δυο pc fan
Απάντηση
ανεμιστιρες εχω 2 που τους ειχα φτιαξει να κρυωνουν τον ενισχητη μου δηλαδή μου λες να παρω 2 cfl 150 watt? 1 για αναπτηξη και 1 για ανθοφορια αν καταλαβα. γιατι πιο πανω εγραψα για 1 dual 250 watt αυτή δεν κανει δουλεια? ρωταω για να μην δωσω τσαμπα λεφτα καπου που δεν χρειαζετε να παρω αυτά που χρειαζομαι ένα σετ στο alegre που ειχω κανει είναι
τεντα 80χ80χ1,60
λαμπα 1 cfl 250watt dual
εξαερισμο
κατοπτρο
χρνονοδιακοπτη
σωλήνας 100m 1,80x2
δακτυλίδια
axial fan 100m... αυτά είναι οκ τι λες ρε μαν ε? η κατι αλο να προτινεις με το θεμα τις λαμπας και σορυ που πριζω ρωταω για την λαμπα τι ειναι καλυτερα 1 250watt dual η 2χ150watt νομιζω ανεβενει η τιμη για 2 cfl 150watt γιατι τον πανω εξοπλισμο που εγραψα φτανει στα 165 ευρω
Απάντηση
και συγνωμη ρε παιδια αν σας πριζω αλλα είμαι απιρος και δεν εχω και τα γκαφ να περνω και για αυτό ρωταω το μπαζτετ μου είναι 200 με 220 ευρω τι μου προτείνετε από εξοπλισμο πληρες να παρω?
Απάντηση
το σετακι που λες ειναι μια χαρα... εγω σου ειπα για δυο λαμπες γιατι απλωνει καλυτερα το φως σε ολο το χωρο
Απάντηση
σημερα πηρα το σετ αντε καλη μου αρχη. να ρωτησω κατι οποιος ξερει να μου απαντησει εξω στο μπαλκονι μου μπορω να βαλω την τεντα και γενικα τον εξοπλισμο ε?
Απάντηση
αρκεί να μην την βαράει ο ήλιος και βράσουν όλα μέσα
Απάντηση
δυστηχως δεν εχω χωρο μεσα για αυτό τωρα θα βαλω και ανεμιστηρα μεσα από την άλλη το μπαλκονι όπως λες μαν να μην το χτυπάει ο ηλιος μπορει να μην τη χτυπάει η πολύ λιγη ωρα θα κοιτάξω σημερα το σημειο που θα την βαλω αν και ποσο χτυπάει εκει ο ηλιος αλλα με την ζεστη μονο δεν θα υπαρχει πρόβλημα εξω λες?
Απάντηση
θα έχεις 1000% πρόβλημα με ζέστη ειδικά με cfl εγώ έχω led μέσα στο σπίτι φέρνω αέρα από σκιερό μέρος αν και δεν παίζει και τόσο ρόλο, έχω εξαερισμό εισαγωγής εξαγωγής και σήμερα και χθες χτύπησα 29,6°c δηλαδή πολύ κοντά στο όριο που είναι οι 30°c σκέψου να πιάσουν καλά οι ζέστες άργησες λίγο θα έλεγα και θα είσαι πολύ καλύτερα αν το βάλεις μέσα στο σπίτι.
καλή αρχή πάντως σε ότι κάνεις!
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
δυστυχώς όσο αφορά τις θερμοκρασίες που με γάμησαν τα προηγούμενα χρόνια, στον ελλαδικό χώρο δεν μπορείς να κάνεις πολλά αν δεν παίζει κλιματιστικό. σκέψου όταν φτάνει τους 30 η θερμοκρασία περιβάλλοντος, από εκεί και πέρα μόνο πάνω μπορεί να πάει. φυσικά αν έχεις hid λάμπα τον ήπιες, αλλά σε τέτοιες ζέστες ότι φως και να βάλεις θα δώσει εξτρά θέρμανση.
Απάντηση
σας ευχαριστω παιδια αλλα δυστηχως το σπιτη μου είναι πολύ μικρο και δεν χωραει μεσα η τεντα δεν εχω πουθενα να τι βαλω μεσα λετε να μην ηθελα. τωρα θα πρωσπαθησω εκει που θα την βαλω δεν θα τι χτυπάει σχεδόν καθολου ο ηλιος μακαρι να ειχα χωρο τωρα το ξερω ότι εχουμε πρόβλημα με θερμοκρασίες εξω το καλοκαιρι αλλα τι να κανουμε θα το κανω παντως και θα δουμε πως θα παει εχω 1 cfl 300 watt τωρα θα δειξη κατά ποσο θα πανε ψιλοκαλα τα πραγματα οσο μπορούμε σκέφτομαι εκτος από τον ανεμηστιρα που θα βαλω μεσα στην τεντα να βαλω και αλα 2 ανεμηστιρακια όχι pcfan αλλα τα μαυρα αυτά που είναι δυνατα εχω 2 θα τα βαλω γιατι με τις ζεστες δεν ξερω κατά ποσο θα πανε καλα τα πραγματα σκέφτομαι να μην βαλω αυτόματα με όλα αυτά που μου ειπατε ακομα να τα βαλω μετα το καλοκαιρι εκτος και αν αντεχουν αυτό δεν το ξερω αν το ξερει κανενας να μου το πει θα βαλω αλβανο να δω πως θα παει με την λαμπα την 300 cfl μακαρι να μην βγαλει πολύ ζεστη εδώ στην αθηνα που μενω μενω σε υψωμα και είναι στον 1 οροφο γυρω μου εχει μονοκατικιες πιο περα είναι πολυκατικιες και εγω σε πολυκατικια μενω αυτό μπορει να βοηθησει που μενω σε υψωμα και δεν εχω διπλα μου πολυκατικιες? ρωταο μπας και πεζει καποιο ρολο αυτό η μηπως με βοηθησει ειπα ότι είναι υψωμα εκει που μενω καπως σαν βουνο λετε να είναι καλυτερα σε σχεση με αλους που είναι σε πυκνοκατικιμενες περιοχες η δεν πεζει ρολο? οποιοος ξερει να μου πει ευχαριστω Wink Smile
Απάντηση
εχω παρει και εγω εισαγωγή εξαγωγή με ανεμιστιρα τωρα θα δω με 3 ανεμιστήρες λετε να μην κανω δουλεια?και αν ξερει κανενας για τα αυτόματα θα αντεξουν η όχι? αμα είναι να τα βαλω ετσι εξω τα αυτόματα τι λετε εσεις? αναμενω απαντηση

peace Smile
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)