Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalamata Red (Feather) aka Alagonian
ο clarke δεν νομίζω να έχει δώσει δείγμα λιβανέζικου στο phylos. το ένα είναι της humboldt (1η γραμμή το δεύτερο), το άλλο είναι του mr (1η γραμμή το τρίτο), το άλλο του mitch tetreault (2η γραμμή το πρώτο) και το άλλο είναι το p3 της ace (3η γραμμή το δεύτερο).

το ότι τα δείγματα των ποικιλιών της εικόνας έχουν τόσο όμοια σύσταση στα προφίλ τους σε συνδυασμό με το ότι βρίσκονται γεωγραφικά η μία ποικιλία δίπλα στην άλλη και με το ότι τα φυτά αυτών των ποικιλιών έχουν κοινά μορφολογικά χαρακτηριστικά για εμένα κάτι σημαίνει. το ότι η κάνναβη της μέσης ανατολής έχει μεγάλες διαφορές από εκείνη της άπω ανατολής κάτι σημαίνει. το ότι η καλαματιανή γνωρίζουμε ιστορικά ότι προέρχεται από την μέση ανατολή, επίσης κάτι σημαίνει. όλα αυτά πάντα κατά τη γνώμη μου.
Απάντηση

ads by gr420info

καλά όλα αυτά αλλά δεν έχουν συγγένεια ρε συ, είναι το.πρώτο πράγμα.που ελέγχει το phylos. 
την ίδια πάνω κάτω δουλειά κάνει η kannapedia και πάλι συγγενείς ψάχνει πρώτα πρώτα. 
το phylos έχει αλλάξει τη σχηματοποιηση τρεις φορές. παλιά που το είχε σε ομοκεντρους κύκλους ήταν πιο καλά. δε θα σε αφήνε να το υποθέσεις αυτό. 
η υπόθεση σου δε συνάδει με τα ευρήματα από το phylos.

όσον αφορά την.ιστορική αναδρομή,  υπάρχουν πολλές θεωρίες και όχι μόνο αυτή της μετακόμισης από την αίγυπτο λόγω της εκεί απαγόρευσης, σπόρων τεχνογνωσίας και εμπορικής καλλιεργειας με σκοπό την.επεξεργασία σε τσαρας η χασίς όπως συνηθίζεται.

και.ναι έχει δώσει ο clarke, 
ίσως για λογαριασμό κάποιου άλλου 
και του ντέλικο στην αρχή του clarke εμφανιζόταν η καλαματιανη. 

δεν έβλεπες το phylos από παλιά έ??
Απάντηση
το καλαματιανό μοιάζει με ουτοπία...μακάρι να έχουν σώσει τους σπόρους.
βασικά δεν είναι ακριβώς ντόπιο αλλά κάποιο από αυτά που φύτευαν στις αρχές του περασμένου αιώνα όταν δεν απαγορεύονταν και προσαρμόστηκε στο υπέροχο χώμα και κλίμα της καλαμάτας... επειδή είχα πιει μικρός από αυτό ξέρω ότι είναι καθαρή σατίβα.. αλλά μόνο αυτό.
η ελλάδα λόγω ναυτιλίας και λόγω του ότι ήταν σταυροδρόμι πέρασαν από εδώ πολλές ποικιλίες, κυρίως από μέση ανατολή και αφρική. αυτό που λέει ο μπλου wg
Απάντηση
ακόμα στο oral history του kalamata red που έστειλε ο delicorganic λέει «submitted by robert c. clarke».

όχι, δεν έβλεπα το phylos από παλιά. αν το έβλεπα ίσως να είχα ανεβάσει και το σημερινό και το προηγούμενο μου ποστ στο νήμα από πιο νωρίς. το πήγα αντίστροφα. πρώτα δοκίμασα σε μερικές καλλιέργειες το λιβανέζικο, το συριακό και το τούρκικο και επειδή μου θύμισαν το καλαματιανό άρχισα να ψάχνω το phylos. το πρώτο από the real seed, ενώ τα δύο τελευταία τα πήρα ο ίδιος από τουρκία. όλα σε εξωτερική.
Απάντηση
και να έχουμε υπόψη ότι μιλάμε για ένα δείγμα,  που δεν.μπορεί να χαρακτηρίζει μια ντόπια ποικιλία σε σύνολο. 
αυτή θα έχει μεγάλη διακύμανση σε χημειοτυπο,  σε μορφολογία, κλπ...
έχεις φώτο από τις εξωτερικές να.μοιραστείς μαζί μας ??
Απάντηση
το 1987, οταν πρωτοπηγα στο αμστερνταμ πηγαμε να ψωνισουμε, που αλλου? στο μπουλντοκ (το οποιο μαθαινω οτι υπαρχει ακομη). ο τυπος μας εβγαλε 3 βαζα και μας λεει: 2,5 γκιλντες, 3 γκιλντες και το τριτο εκανε 5 γκιλντες (το γραμμαριο). εμεις επιλεξαμε αυτο των 5, και την ωρα που το ζυγιζε τον ρωτησα απο που προερχεται αυτο το χορτο? απο ελλαδα, μου λεει, απο καλαματα. λοιπον τετοιο χορτο δεν ετυχε ποτε να ξαναπιω στη ζωη μου, θυμαμαι οτι η μαστουρα του μου εφερνε παραισθησεις στην κυριολεξια. π.χ.εβλεπα ενα θεμα, ξανα και ξανα και ξανα και ξανα. ητανε σοκαριστικη μαστουρα, πολυ δυνατη και πολυ σπιντατη, και συνεχεια με παραισθησεις. μεχρι να φτασουμε στο αννοβερο μας χτυποσε αλλυπητα, ευτυχως ενας απο μας τους 4 δεν επινε και ετσι ανελαβε το τιμονι. βεβαια ητανε η πρωτη και η τελευταια φορα που ηπια τετοιο χορτο. επισης θυμαμαι οτι ητανε κατακοκκινη και με ειχε κανει εντυπωση αυτο
Απάντηση
δυστυχώς όχι. επειδή όπως έχω ξαναπεί έχω εμπειρία μόνο από αντάρτικο σύστημα, για αυτό και δεν κουβαλάω ποτέ κινητό μαζί μου. γενικά ζωγραφίζω, οπότε τη φωτογραφία τη θεωρώ υποδεέστερη και δεν μ' αρέσει να ασχολούμαι με αυτή. αυτό καθρεφτίζεται και στις 350 δημοσιεύσεις μου στο φόρουμ. αν κάποιος θέλει να δει πως ανταποκρίνονται τα φυτά αυτά στο ελληνικό έδαφος και τι αποτελέσματα δίνουν ας ψαχτεί, είτε σε τράπεζες σπόρων, είτε πιο τοπικά, ας αφήσει τη τέντα στην άκρη και ας είναι έτοιμος να εντυπωσιαστεί. απλά παρουσιάζω την δική μου εμπειρία και προσπάθησα με τα δεδομένα που βρήκα, τα οποία προφανώς δεν είναι ακόμη αρκετά, να δικαιολογήσω τα αποτελέσματα μου και να παρουσιάσω το τι πιστεύω.

πολύ ωραία η εικόνα αρχαίε!
Απάντηση
γτ είσαι ψεύτης?? 348 ειναι
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
Sad... είναι και κυριακή, θα είναι απασχολημένος ο παπάς. από αύριο η εξομολόγηση.
Απάντηση
χαχαχαχαχα.
Απάντηση
μόλις ειδα πως κυκλοφόρησαν το καλαματιανο..
δυστυχως όχι απο εγχώρια τραπεζα σπορων ακομη..
https://www.tltseeds.com/kalamata-red/
Heart
Απάντηση
(02-18-2020, 05:56 PM)kalamatared Έγραψε: μόλις ειδα πως κυκλοφόρησαν το καλαματιανο..

σατιβούλα... καλά δεν περιμένω να το φάω αμάσητο. ξέρω ότι η φούντα που καλλιεργούσαν έχει χαθεί χρόνια τώρα.
Απάντηση
@mummra
o ίδιος ο robert clarke , έδωσε στο phylos το δείγμα του delicorganic .
δες την ανάλυση , είναι πολύ σπάνια ράτσα δεν έχει ούτε ένα συγγενή
Απάντηση
(02-18-2020, 06:18 PM)mummra Έγραψε:
(02-18-2020, 05:56 PM)kalamatared Έγραψε: μόλις ειδα πως κυκλοφόρησαν το καλαματιανο..

σατιβούλα... καλά δεν περιμένω να το φάω αμάσητο.  ξέρω ότι η φούντα που καλλιεργούσαν έχει χαθεί χρόνια τώρα.
συμφωνώ μαζί σου, κραταω κ εγώ πάντα μικρό καλάθι, αλλά βλέπω φοβερές ομοιότητες με την παλιό φούντα μας, βλέπω κ την πιστοποίηση της συγκεκριμένης ποικιλίας, τυχαίνει να γνωριζω κ πως ο  delicorganic  έχει κάνει σοβαρή έρευνα με τα ελληνικά και ανυπομονώ να το δοκιμάσω.

https://www.tltseeds.com/2020/02/16/kalamata-red/

severe government laws between 1995-2000 resulted in many families and kalamata growers being sent to prison and this led to this strain being almost lost.

up to 2004, the police was usig helicopters to detect cannabis fields and many locals were arrested and suffered harsh punishments. most of these cannabis fields were on mountainous villages (taygetos mountain) up to 500 metres above sea leve and just a few of them closer to the sea.

these old school genetics, growing and flowering during scorching hot days especialy during the summer months and cold nights in october and locally rich organic soil make the perfect recipe for the unforgettable high quality herb of kalamata, very soon this plant became famous everywhere around the country.

farmers were growing the herb for top quality flowers and until around 2000 most of them were exported under different names to dutch coffee shops and the black market. they were using only organic methods and were cultivating hundreds of plants for decades.

unfortunately and sadly kalamata growers in the the last two decades have moved “forward” to more fast flowering and high yielding strains (most of them coming from holland), so nowaday is extremely difficult to find uncontaminated greek seeds.

the search for its history and genetic roots although complex is a fascinating work. on the phylos galaxy genotype analysis database, there is no other strain appearing as an immediate relative with greek kalamata red. https://phylos.bio/sims/variety/pgt-2069...lamata-red
Heart
Απάντηση
τιμη δεν έχει..τους στέλνεις μυνημα τι γίνεται..
καλα αλαγωνια μεχρι 25 γραφει καλοκαιρι,και στο χαρβεστ βροχη και κρυο
καλή φάση
Απάντηση
αν πατήσεις στη στήλη δεξιά, σου βγάζει ένα κείμενο όπου λεει ότι θα βγει στη κυκλοφορία μέχρι το καλοκαίρι 2020.
Απάντηση
σε μερικά χρόνια θα χει καλαμάτα ρεντ αυτόματα.
Απάντηση
(02-18-2020, 09:17 PM)tzorge Έγραψε: σε μερικά χρόνια θα χει καλαμάτα ρεντ αυτόματα.
χαχαχαχαχα
δεν λεω τίποτα
φαντασου να ξεπατωνεται ο άλλος μιση ζωη να το φτιάξει και να το παίρνεις να το ξεφτιλίζεις
εγκλημα,γλυκό έγκλημα

(02-18-2020, 09:16 PM)dacapo Έγραψε:
αν πατήσεις στη στήλη δεξιά, σου βγάζει ένα κείμενο όπου λεει ότι θα βγει στη κυκλοφορία μέχρι το καλοκαίρι 2020.
ααααα μαστα
καλα δεν κάθομαι να περιμενω
τον νικ τον γκρηκ ένα χρόνο τον περίμενα
Απάντηση
εκτός από το kalamata red θα δούμε να κυκλοφορούν και άλλες ελληνικές ποικιλίες με τον καιρό... [Εικόνα: 84351949_644102276133067_852275580593242...e=5e8b1069]

και έτσι για την ιστορία δείτε τον γάλλο πρέσβη fauvel με την οικονόμο του στο σπίτι του στην πλάκα με φόντο τις κανναβουριές στον κήπο και την ακρόπολη κάπου το 1820.
[Εικόνα: lama.jpg] [Εικόνα: lami.jpg]
Απάντηση
90 ευρώ οι 10 σπόροι ρώτησα χθες 1 ιουνίου θα κυκλοφορήσει..ίσως και τον μάιο
Απάντηση
ποιο? το καλαματα ρεντ?
Απάντηση
yeap
Απάντηση
ευχαριστω σοφακι, αν και οπου ακους πολλα κερασια....
θα δειξει...
Απάντηση
(03-08-2017, 06:35 PM)mummra Έγραψε: όταν λέμε κόκκινα κάτι τέτοιο εννοούμε.

[Εικόνα: tropical_seeds_company_-_congolese_kush.jpg]
πω βρε ανθρωπε μου...τι μας κανεις ! σπεσιαλ
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
(04-06-2020, 07:27 PM)αρχαιος Έγραψε: ευχαριστω σοφακι, αν και οπου ακους πολλα κερασια....
θα δειξει...

στειλτους μνμ εγώ πιστεύω οι τύποι αλήθεια λένε ..δεν μένει προσωπικά παρά να το αγοράσω και να το δοκιμάσω ..εμένα αυτό που με ενθουσιάζει πολύ πλην το φάσμα σε τερπένια είναι ότι το thc είναι 13-17% ..ότι πρέπει ...τα βαριά ποτέ δεν μου άρεσαν κάτι 25%+ και δεν συμμαζευεται ....το θέμα είναι να σου δίνει ενέργεια χωρίς να σε καθηλώνει από την πολύ ναρκωτική επίδραση

blue wg ..θα συμφωνήσω με εσένα .. προσωπικά κουραστικά με τα λαμπιόνια και τις τέντες .. σκέφτομαι να βάλω έξω στην φύση και γω και έτσι από περιέργεια θα βάλω ένα ghost train haze σπορακι που μου έχει μείνει και ένα καλαμάτα ρεντ όταν έρθει ...εγώ πιστεύω τις ακτίνες του ηλίου σε ποιότητα δεν μπορεί να τις μυηθεί 100% ακόμα καμία λάμπα και δεν εννοώ στην ποσότητα των ανθών αλλά κυρίως στο τι έχει να σου προσφέρει στον ουρανίσκο .. διότι πολύ απλά ο ήλιος είναι από μόνος ας το πούμε μια υπερτεχνολογια.. επίσης από φαγητό θα παίξω με τα λιπάσματα της guanalong και καμια κοπριά περιστεριών ..και όχι της an.. φτάνει πια...αυτα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 Επισκέπτης (ες)