Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γνωμη για μιξ- Περιμενα καλυτερα αποτελεσματα
γεια σας οργανικακηδες! Smile

πως σας φενεται το παρακατω μιξ? το δουλεψα προσφατα. δεν εμεινα τρελα ευχαριστημενος. στα μισα της ανθοφοριας μου εβγαλε ελλειψεις (κιτρινισμα κατω φυλλων το οποιο ανεβαινε και στα πανω φυλλα του φυτου. νομιζα οτι ειναι cal/mag. ποτισα με εψομ αλλα δεν ειδα βελτιωση. τα κοψα και μια βδομαδα νωριτερα γιατι δεν πηγαινε αλλο..) επισης περιμενα να δωσει περισσοτερα σε θεμα ποσοτητας. τι θα προσθετατε η τι θα αφαιρουσατε? επισης οι δοσολογιες ειναι σωστες?

σε 15 λιτρα χωμα:
βαση:
5λ ξανθια τυρφη βαλτικης
5λ περλιτης
5λ χουμους

προσθετα:
-δολομιτης-->150γρ
-γκουανο--> 15 γρ
-φυκαλευρο (kelp)--> 150 γρ
-λιπασμα για ντοματες vilmorin (απο πρακτικερ)-->150 γρ
-ζεολιθος-->300 γρ

ισως ελειπε στο μιγμα εψομ καθως και σκονη απο ψαρια για παραπανω αζωτο? Undecided
περιμενω γνωμες!!
Απάντηση

ads by gr420info

γκουανο φυκαλευρο έβαλες στην διάρκεια τοπντρεσινγ;
κανένα αμινο16;
Angel
Απάντηση
φυκαλευρο εκανα μονο 2 φορες τοπντρεσινγκ και μελασα που και που. τιποτε αλλο
Απάντηση
δεν ξέρω μαν και εγώ πρώτη φορά φυτεύω οτιδήποτε, αλλά ανακάλυψα ότι χρειάζεται και τοπντρεσινγ και αμινο16, αλλά και ασβέστιο καλμαγκ , μέχρι το σημείο που ειμαι το μόνο που έχει παρουσίαση εκτός μια ανωμαλία με το ph, είναι σημάδια υπερλιπανσης που για μένα είναι επιθυμητό σε μικρή μορφή.
Angel
Απάντηση
γλαστρα ή παρτερι;;
Απάντηση
γλαστρες υφασματινες εσωτερικη καλλιεργεια σε τεντα.
Απάντηση
ποσο καιρο εψησες το χωμα ? αυτο παιζει ρολο και επρπεε να αυξησεις το μικροβιακο φορτιο με κανα τσαι με χουμικα οξεα μην πεταξεις αυτο το χωμα τωρα θα αρχισει να δινει τα αποδομημενα υλικα του
Απάντηση
κοιτα στο νήμα της κισιφερ.

υπέρ απαραίτητο ειναι και τα χεσματα σκουληκιών. earthworm castings τα οποια δεν έβαλες.
Απάντηση
και μυκοριζα.. μυκοριζα παντα και παντου
grow with the flow
Απάντηση
kissifer το χωμα μαγειρευτηκε για ενα μηνα. βεβαια σε μια παλαιοτερη κουβεντα μας αν θυμασαι ειχα αναφερει οτι το χα ποτισει κανα δυο φορες οσο μαγειρευε και μου σταξανε νερα απο κατω οποτε μπορει να εφυγαν συστατικα.

update: εχω αλλα 30 λιτρα απο αυτην την μιξη που μου περισσεψαν και καθονταν τοσο καιρο στο υπογειο. σημερα πηρα το χρησιμοποιημενο χωμα αυτου του grow που ειναι και αυτο 30 λιτρα, αφερεσα οσες ριζες μπορεσα και το ανακατεψα με τα 30 λιτρα που τοσο καιρο καθονταν. επισης προσθεσα : λιγο χουμους, δυο κουταλιες του γλυκου γκουανο, μπολικο φυκαλευρο, λιγο δολομιτη, λιγο ζεολιθο και μια κουταλιτσα epsom. επισης εβαλα και λιγο biobizz light mix για να το σπασω μηπως το κανα πολυ δυνατο. to εβρεξα με νερο και εμ και το κλεισα σε μεγαλες σακουλες να μαγειρεψει. σωστα εκανα η μαλακια?
επισης τσαγια δεν ξερω να φτιαχνω..λεω να παιξω που και που στην ανθογορια το mother earth bloom οργανικο τσαι της advanced.
Απάντηση
ρε παιδια εχω καμια 80ρια λιτρα χωμα απο grow του δεκεμβριου. τα ειχα ακομα στις γλαστρες αλλα εχω βγαλει τον κορμο με μια μαζα ριζας απο κατω του και τα εβαλα σημερα σε μια σακουλα. κατα τ αλλα υπαρχει ριζα μεσα. μπορω να κανω κατι με αυτο το χωμα? εχει λιπανση απο biobizz!
το χωμα νομιζω ειναι γενικο (καλο) απο φυτωριο
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
nimas γιατί δε βάζεις καμιά ντοματίτσα να γουστάρεις; πλησιάζει ο καιρός της.

φίλε cbd κ γω έτσι την πάτησα στο πρώτο οργανικό. πήγα αρκετά χάλια (σε σχέση με τα advance που έβγαζα τον κώλο μου). δεύτερη προσπάθεια κάπως καλύτερα αλλά πάλι κιτρίνισαν όλα στην 7η βδομάδα αυτή την φορά κ άργησα να καταλάβω την έλλειψη γιατί μέχρι τότε πηγαίναν σφαίρα. πιστεύω το ιδανικό είναι να μαγειρεψεις πάρα πολύ καλά το μιξ σου κ ταυτόχρονα να έχεις αντίληψη για τις διαφορετικές ανάγκες κάθε strain ωστε να διορθώνεις την κατάσταση όποτε πρέπει.
Απάντηση
cbd τώρα θυμήθηκα ακριβώς αυτό πρέπει να γίνει έχεις και τα εμ δεν ξέρω για αναερόβια διαδικασία που έκανες λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα είναι κλασικό πρόβλημα πότε πρέπει να κάνεις τα τσάγια κτλ για την ενεργοποίησή του χώματος κοίτα αν βαριέσαι πραγματικά να κάνεις τσάγια πάρε κάνα καλό τσάι οργανικό μπουκάλι βέβαια να ενεργοποιείς το χώμα σου  http://www.advancednutrients.com/product...h-organic/

φουλ υγεία παιδιά και εγώ παθών, είδα σε χώμα μετά από εξάμηνο δυστυχώς θέλει καιρό να σπάσουν όλα και βγάζει ελλείψεις το ίδιο χώμα έριξα έξω στα μυρωδικά μου και πάνε σφεντόνα βεβαία έξω έχει και χώμα του κήπου και γίνεται μιξ με άλλα στοιχεία. η μυρωδιά βέβαια που βγαίνει από τα φυτά στο βιολογικο είναι μέρα νύχτα παροτι τις ελλειψεις.

θελει πολυ αντιληψη και σβελταδα στην ανθοφορια για να μην εχεις προβλημα
Απάντηση
αυτα ακριβως αντιληφθηκα και εγω και ειπα αστο για φετος εισαι εκτος χρονων.ειδικα αν θελει κανα εξαμηνο μαγειρεμα τοτε σιγουρα ειμαι μακραν εκτος.δυστηχως θα δουλεψω an καθως τα πηραμε με φιλαρακι μαζι και θα τα μοιρασουμε.καλες επιτυχιες να εχουμε ολοι μας
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
(03-01-2017, 08:42 PM)cbdheals Έγραψε: kissifer το χωμα μαγειρευτηκε για ενα μηνα. βεβαια σε μια παλαιοτερη κουβεντα μας αν θυμασαι ειχα αναφερει οτι το χα ποτισει κανα δυο φορες οσο μαγειρευε και μου σταξανε νερα απο κατω οποτε μπορει να εφυγαν συστατικα.

update:  εχω αλλα 30 λιτρα απο αυτην την μιξη που μου περισσεψαν και καθονταν τοσο καιρο στο υπογειο. σημερα πηρα το χρησιμοποιημενο χωμα αυτου του grow που ειναι και αυτο 30 λιτρα, αφερεσα οσες ριζες μπορεσα και το ανακατεψα με τα 30 λιτρα που τοσο καιρο καθονταν. επισης προσθεσα : λιγο χουμους, δυο κουταλιες του γλυκου γκουανο, μπολικο φυκαλευρο, λιγο δολομιτη, λιγο ζεολιθο και μια κουταλιτσα epsom. επισης εβαλα και λιγο biobizz light mix για να το σπασω μηπως το κανα πολυ δυνατο.  to εβρεξα με νερο και εμ και το κλεισα σε μεγαλες σακουλες να μαγειρεψει. σωστα εκανα η μαλακια?
επισης  τσαγια δεν ξερω να φτιαχνω..λεω να παιξω που και που στην ανθογορια το mother earth bloom οργανικο τσαι της advanced.

αν κοιταξεις τα συστατικα οπως αλφαλφα,kelp,κτλ το φτιαχνεις μονος σου βαζοντας τα υλικα μαζι σε κουβα με νερο και αεραντλια ενυδριου  για να κανει φυσαλλιδες και σε 3 ωρες ειναι ετοιμο.το αραιωνεις με νερο και ποτιζεις.ασε τα χρηματα που γλυτωνεις. :d
Απάντηση
https://www.youtube.com/watch?v=q1ar5olgcc0

μια πολυ καλη εξηγηση γιατι εχουμε δυσκολιες
Απάντηση
(03-02-2017, 12:17 PM)asmonte Έγραψε: nimas γιατί δε βάζεις καμιά ντοματίτσα να γουστάρεις; πλησιάζει ο καιρός της.

στην ουσια δεν ειναι χρησιμο για την δουλεια μας;
να το βαλω σε αλλα λουλουδια κτλ;
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
φιλε νιμας αν ειναι αγοραστο απλο χωμα δεν αξιζει πιστευω να το ξαναχρησιμοποιησεις. απλα πας και αγοραζεις καινουργιο
Απάντηση
εγινε ρε μαγκες, i got the point Wink
θα το κρατησω για συμπληρωμα στα φυτα του μπαλκονιου μου.. ευχαριστω!
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
αν το ψεκαζες με μικροοργανισμους και εμενε να δουλεψει πιστευω πως θα ειναι γονιμο να το δουλεψεις.
Απάντηση
αν έχει μόνο βιοβιζζ λογικά ξεπλένεται απλά κ το κάνεις οτι θες. δεν είμαι σίγουρος βέβαια. αν έχεις ρίξει πεχα down ίσως είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)