Αξιολόγηση Θέματος:
  • 12 Ψήφοι - 4.33 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κόπος εξωτερικής καλλιέργειας 2017
γεια σας ! σήμερα θα σας παρουσιάσω το μεγάλο μου μυστικό της εξωτερική καλλιέργειας,,τα σπόρια που χρησιμοποίησα φέτος είναι από το γνωστό πλέον περίφημο μαγαζάκι της θεσσαλονίκης το οποίο επέλεξα --το σποράδικο--καθώς προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος μέχρι τώρα αυτήν την στιγμή που υποστηρίζω την ελληνική οικονομία.! (δεν είμαι ρατσιστής απλά προσπαθώ να υποστηρίξω τον συνάνθρωπό μου σε τόσο έσχατη οικονομία της χώρας μας) η λίπανση είναι της εταιρίας της biobizz την οποία την χρησιμοποιώ εδώ κ πολλά χρόνια λόγο που γνωρίζω πολύ καλά να την διαχειριστώ.! όλα τα λιπάσματα της biobizz είναι από την astir grow shop επίσης της θεσσαλονίκης + πολλά οργανικά δικά μου τσουκνίδα,στάχτη από ελιές,χωνεμένη κοπριά κότας αποστειρωμένη στον ήλιο κτλ...στηρίγματα με καλάμια τα οποία τα κόβω ο ίδιος σε μέγεθος που μου ταιριάζει από κάμπο..καλάμια κ όχι μπετόβεργες κτλ επειδή δεν θέλω να γίνει η χημική αντίδραση στο χώμα..τα καρφώνω μακρυά από τις ρίζες γι'αυτό μη γελάσετε με την κατασκευή μου στα φυτά..προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο.δεσίματα με κορδόνι pvc..επικαλυπτικό πληγών της novaril  δύο κάμερες ηс--300μ http://www.agro4all.gr/eshop/%cf%84%ce%b...?error=404  ....
[Εικόνα: sam_1260.jpg]
τα έχω έτσι σε σειρές για να τα αλλάζω το μέρος κάθε καινούρια χρονιά. στην αριστερή σειρά φιλοξενώ 3 διαφορετικούς ελληνικούς σπόρους.το ψιλό δέντρο είναι από σπόρο του ολύμπου.το μεσαίο σπόρος από ξυλόκαστρο κ ο πρώτος υβρίδιο της όμορφης κρήτης.όλα φωτοπεριόδου θηλυκά.θα προσθέσω εικόνες κ σχόλια σε αλλα μνμ.
Απάντηση

ads by gr420info

[Εικόνα: sam_1164.jpg]

στα αριστερά 2 ams 2 early skunk κ πίσω lsd από τα δεξιά 3 arjan#1 ένα ww κ το τελευταίο πίσω amnisia kush ...όλα κλαδεμένα στις 4 κορυφές εκτός από το white widow το οποίο είναι στις δύο ...
Απάντηση
πολύ καλή δουλεία 7leaf, συγχαρητήρια από εμένα έχεις έναν υπέροχο κήπο
Απάντηση
arjan#1  ...........το πρώτο μου βγήκε ο σπόρος γενετικά προβληματισμένος αλλά ευτυχώς το ξεκόλλησα κάπως...το δεύτερο κόπηκε στις τέσσερις κορυφές και δεν το δέχτηκε..έφυγε η μία κ έγινε στα 2 μέτρα ...το τρίτο έμεινε στις τέσσερις κ έγινε επιτέλους μικρό στο ύψος και θαμνώδης όπως το ήθελα δλδ..
[Εικόνα: sam_1238.jpg]
το πρώτο !
[Εικόνα: sam_1226.jpg]

pic upload
το δεύτερο !
[Εικόνα: sam_1187.jpg]
το τρίτο ! το μικρό το πρώτο είναι κομμένο στις 2 κορυφές το μεσαίο στο δεύτερο στις τέσσερις αλλά όπως σας ανέφερα στο προηγούμενο μνμ δεν δέχτηκε κ έφυγε στην μία κ το τρίτο είναι στις τέσσερις κανονικά !
Απάντηση
white widow το δώρο από το σποράδικο κλαδεμένο στις δύο κορυφές ..!
[Εικόνα: sam_1237.jpg]

[Εικόνα: sam_1239.jpg]

picture hosting
Απάντηση
πόσα φυτά έχεις ; στο σύνολο και πότε τα έβγαλες έξω ;
Απάντηση
amnisia kush κλαδεμένο στις τέσσερις κορυφές !
[Εικόνα: sam_1206.jpg]

[Εικόνα: sam_1222.jpg]

[Εικόνα: sam_1208.jpg]

image uploader

[Εικόνα: sam_1242.jpg]
Απάντηση
(08-06-2017, 04:10 PM)theodortt_2 Έγραψε: πόσα φυτά έχεις ; στο σύνολο και πότε τα έβγαλες έξω ;

μισό λεπτό λίγο φίλε να ανεβάσω κ θα γράψω στο τέλος του post ολα τα υπολ.
Απάντηση
lsd (baneys farms) νόμιζα ότι το πολύ θα ήταν 1.20cm αλλά αυτό ξέφυγε στα 180 γι'αυτό κ τέτοιο στήριγμα.
[Εικόνα: sam_1236.jpg]

[Εικόνα: sam_1240.jpg]

[Εικόνα: sam_1235.jpg]
προσπάθησα να μην καρφώσω τις ρίζες καθώς άπλωσαν πολύ μακρυά.. η κατασκευή οπτικά είναι κάπως γελοία το ξέρω αλλά ας έχουμε κ λίγη πλάκα  :d !
Απάντηση
μπραβο ρε τρελε πραγματικα τετοια βλεπω και αρχιζω και αναρωτιεμαι τι κανω με μονο δυο φυτα!
Απάντηση
--ams--  κλαδεμένο στις 4 κορυφές κ τραβηγμένο στις 12 κορυφές !
[Εικόνα: sam_1276.jpg]

image hosting

[Εικόνα: sam_1280.jpg]
Απάντηση
ποικιλία ολύμπου..! κλαδεμένο στις τέσσερις κορυφές ύψος 3 μέτρα στην κάθε κορυφή πλάτος 2 μέτρα κ κάποια εκατοστά(δεν έχει σημασία) 
[Εικόνα: sam_1194.jpg]

image host

[Εικόνα: sam_1267.jpg]

[Εικόνα: sam_1219.jpg]

[Εικόνα: sam_1218.jpg]

upload pic

και το πειραματικό ακλάδευτο χωρίς καμία λίπανση με σκέτο νερό καρφωμένο στο χώμα με σκάψιμο μόνο με το τσαπί κ τπτ άλλο παραπάνω τέντωσε στα 4,25 μέτρα...γίνεται μέχρι και πεντέμιση μέτρα με σωστή φροντίδα του φυτού..ανθεκτικό στα παράσιτα ακόμα και στην λειψυδρία..!
[Εικόνα: photo_0058.jpg]
Απάντηση
(08-06-2017, 04:27 PM)neronas Έγραψε: μπραβο ρε τρελε πραγματικα τετοια βλεπω και αρχιζω και αναρωτιεμαι τι κανω με μονο δυο φυτα!

έλα βρε αδερφέ,με κάνεις να αισθάνομαι άσχημα τώρα :Sad   για όλους έχει ο θεός ! θα σε ανταμείψει κ εσένα μια μέρα,μην απογοητεύεσαι για τον εαυτό σου  !
Απάντηση
σπόρος της όμορφης κρήτης..είναι από τον ψηλορείτη μου είπανε(οροσειρά ίδη) κλαδεμένο στις 4 κορυφές
[Εικόνα: sam_1171.jpg]

...έχει δείξει το φύλλο του κ είναι κοπέλα   Smile !
[Εικόνα: sam_1285.jpg]

imageupload

όλα τα κλαδέματα που κάνω είναι --uncle ben---
Απάντηση
σπόρος ξυλοκάστρου κλαδεμένο στις 4 κορυφές σε σχήμα σταυρού μία σειρά από πάνω κ μία από κάτω..! έχει δείξει το φύλλο του κ είναι κ αυτή κοπέλα ! 
[Εικόνα: sam_1249.jpg]

[Εικόνα: sam_1248.jpg]

[Εικόνα: sam_1282.jpg]

[Εικόνα: sam_1281.jpg]

picture hosting
Απάντηση
σας χρωστάω μερικές φωτογραφίες του κήπου μου ακόμα από τα 2 early και το 1 ams καθώς θα τις προσθέσω αν όχι σήμερα το βράδυ,αύριο με την καλημέρα...λόγο που δεν βγήκαν τόσο καλές κ δεν θέλω να σας βγάλω τα μάτια με την θολούρα της εικόνας τους..σε σύνολο τα δέντρα που φιλοξενούνται αυτήν την στιγμή στον μυστικό μου κήπο είναι δεκατρία καθώς έβγαλα δύο λόγο της πυκνότητας του χώρου για καλύτερη φωτοσύνθεση.τα νερά του ποτίσματος είναι της πηγής και μετρημένο με αρκετά χαμηλό το ph αγωγιμότητα&σκληρότητα γι'αυτόν τον λόγο δεν χρειάζομαι πεχάμετρο κ διάφορα σε κάθε μου πότισμα..εύχομαι να απολαύσετε τον μυστικό μου κήπο με καλές εικόνες..οι φωτογραφίες είναι όλες βγαλμένες με φωτογραφική μηχανή καθώς δεν παίρνω το κινητό μου ποτέ μέσα εκεί για να μην στιγματοποιούμαι από συστήματα του gps του τηλεφώνου..! καλές σοδειές εύχομαι σε όλους ! για τυχόν που ξέχασα κάτι να προσθέσω και απορίες θα είμαι εδώ μαζί σας κ θα προσπαθήσω να ανταποκριθώ σε κάθε σας μήνυμα ! καλή απόλαυση των εικόνων της φετινής μου σοδειάς ! όλο αυτό προορίζεται για ατομική μου χρήση κ για κεράσματα με στενούς μου φίλους του αθλήματος κ όχι για εμπορικό σκοπό.!
[Εικόνα: sam_1291.jpg]

images upload

[Εικόνα: sam_1264.jpg]

upload pic

[Εικόνα: sam_1163.jpg]

[Εικόνα: sam_1208.jpg]

[Εικόνα: sam_1228.jpg]

imageupload

[Εικόνα: sam_1237.jpg]

upload picture
Απάντηση
(08-06-2017, 03:49 PM)theodortt_2 Έγραψε: πολύ καλή δουλεία 7leaf, συγχαρητήρια από εμένα έχεις έναν υπέροχο κήπο

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια 'theodortt' !!!!!!!!
Απάντηση
ωραια δουλια εχεις κανει respect
Απάντηση
"ο μυστικος κηπος" Smile 
πολυ μου αρεσε Heart 
μπορω να πω πως καπως ετσι φανταζομαι τον παραδεισο Exclamation 
οι φυταρες ειναι οτι ομορφοτερο και υγιεστατο εχω δει σε δεντρα Wink 
απιστευτο χρωμα,υπεροχα φυλλα και οσο για την μυρωδια στην ανθιση....
μονο να το φαντασιωθω μπορω Rolleyes
θα με ενδιαφερε προσωπικα και πιστευω και αρκετο κοσμο εδω
να μας εδινες καποιες επιπλεον πληροφοριες σχετικα με την λιπανση
της biobizz και πως ακριβως την διαχειριζεσαι.. Smile
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
(08-06-2017, 04:57 PM)7leaf Έγραψε:
(08-06-2017, 04:27 PM)neronas Έγραψε: μπραβο ρε τρελε πραγματικα τετοια βλεπω και αρχιζω και αναρωτιεμαι τι κανω με μονο δυο φυτα!

έλα βρε αδερφέ,με κάνεις να αισθάνομαι άσχημα τώρα :Sad   για όλους έχει ο θεός ! θα σε ανταμείψει κ εσένα μια μέρα,μην απογοητεύεσαι για τον εαυτό σου  !

θαυμαζω το εργο σου! αυριο πευτει το πρωτο μου ψαλιδι η μεγαλη μερα εφτασε!χαχα

μπραβο φιλε πολυ ωραια ολα σου τα φυτα!

και τα στιριγματα ανθρωπος της πατεντας! ωραιο΅σ
Απάντηση
τι εχεις φτιάξει εκεί?! φοβερός! αν εχεις μπόλικα απο αυτα τα ντόπια και μπορείς, θελω να μου στείλεις κανενα!
I'm So Fucking High You Couldn't Reach Me With A Fucking Antenna    Balloons
Απάντηση
(08-06-2017, 05:55 PM)dragon Έγραψε: ωραια δουλια εχεις κανει respect
ευχαριστώ dragon !
Απάντηση
μας εχεις τρελανει ολους εδω μεσα το ξερεις; :p

δεν υπαρχεις τρελε, δεν υπαρχεις, ο,τι και να πω ειναι λιγο ο,τι λενε και τα παιδια

respect
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
εσυ βρε κωνσταντινε το χεις παει σε αλλο επιπεδο....!
ευγε! Hat off
ευχαριστουμε για το οφθαλμολουτρο... Smoke20
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(08-06-2017, 06:25 PM)tilansia Έγραψε: "ο μυστικος κηπος" Smile 
πολυ μου αρεσε Heart 
μπορω να πω πως καπως ετσι φανταζομαι τον παραδεισο Exclamation 
οι φυταρες ειναι οτι ομορφοτερο και υγιεστατο εχω δει σε δεντρα Wink 
απιστευτο χρωμα,υπεροχα φυλλα και οσο για την μυρωδια στην ανθιση....
μονο να το φαντασιωθω μπορω Rolleyes
θα με ενδιαφερε προσωπικα και πιστευω και αρκετο κοσμο εδω
να μας εδινες καποιες επιπλεον πληροφοριες σχετικα με την λιπανση
της biobizz και πως ακριβως την διαχειριζεσαι.. Smile
κάνω ότι μπορώ 'tilansia' για να τα κρατήσω υγειέστατα ! κ το σκεφτόμουν σήμερα ότι δεν είπα τα βασικότερα--για την προετοιμασία του εδάφους...κ δεν μίλησα για την όλη διαδικασία--πρόληψη--λίπανση-διαφυλλικό ψέκασμα-για την υγρασία του χώρου στους δύσκολες μήνες του καλοκαιριού κ για τα λάθη μου..βασικά βιαζόμουν να φύγω εκείνη την στιγμή κ είχα αργήσει κ όλας να φύγω στην δουλειά μου το απόγευμα ...τώρα θα προσπαθήσω να σας καλύψω όλα τα κενά ! αν έλεγα στην καβάντζα,στο μέρος κτλ δεν θα ακουγόταν τόσο όμορφα,ήξερα ότι θα άρεσε στον κόσμο η λίγη όμορφη γλυκιά σάλτσα   Smile ..τώρα ακόμα παρακαλάω να μην μου ανθίσουν για να τα τεντώσω κ άλλο παραπάνω,εργάζομαι σκληρά με την ανάπτυξη ακόμα καθώς μέχρι τον 15 αύγουστο έχω άλλη μια βδομάδα,μετά ξέρω ότι θα γυρίσουν όλα..σε μερικά έφυγε ήδη στην άνθιση κ κόπηκε η λίπανση για καμιά 10 μέρες.θα δω πότε θα την ζητήσουν,θα μου το δείξουν..όλη η λίπανση που χρησιμοποιώ στα φυτά μου είναι οργανική και την διαχειρίζομαι χωρίς κάποιο της εταιρίας πρόγραμμα καθώς είναι πολύ καλά εμπλουτισμένο το υπόστρωμα ...το χώμα ήταν σκαμμένο σε βάθος ενός μέτρου μετά έπεσε ανακάτεμα κ όργωμα από την προηγούμενη χρονιά σε 20 τετραγωνικά μέτρα ..έβαλα στάχτη ελαιόδεντρου,κομπόστ,χωνεμένη κοπριά κότας κ τα άφησα πάνω πάνω για να ξεπλυθούν από τις βροχές του φθινοπώρου κ του χειμώνα για να εμπλουτιστεί καλύτερα κ σιγά σιγά να απορροφηθεί στο υπόστρωμα.μέχρι να κάνω όλες τις διαδικασίες για να μεταφυτέψω στο τελικό στάδιο αγόρασα πολύ καλή τύρφη και περλίτη (θα δείξω με εικόνες) ήθελα να πάρω κ ζεόλιθο αλλά δεν μπόρεσα να βρω κοντά στην περιοχή μου.κρίμα αλλά δεν πειράζει(την επόμενη χρονιά) φρέζαρα με τον κερατά για να ανακατευτεί πρώτα η κοπριά κτλ κ στο δεύτερο φρεζάρισμα έπεσε η τύρφη με τον περλίτη κ έγινε το χώμα μου αφράτο κ εμπλουτισμένο έπεσαν και από πάνω 3 βάζα πεντάλιτρα με γεωσκώληκες σε διασπορά έφραξα το μέρος και ήμουν έτοιμος για να φιλοξενήσω τα μωράκια στην οριστική τους θέση.! απο το σκάσιμο του σπόρου μέχρι τώρα έχω αλλάξει πολύ τον ρυθμό στην λίπανση κ θα είναι άλλο ένα άρθρο..στο χρωστάω οκ ? χρησιμοποίησα και λίγο κ την canna ριζοτονικό πολύ λίγο όμως με άλλο ένα καινούριο της canna το cannacure για τις αφίδες,μελίγρες κτλ...την biobizz την δουλεύω χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα ανά μιάμιση με δύο εβδομάδες εφαρμόζω την λίπανση με την δική μου την δοσολογία καθώς παρακολουθώ την ανάπτυξη του φυτού..θα μιλήσουμε γι'αυτό ποιο αναλυτικά σε άλλο μνμ 'tilansia'..έχουν την δική τους φιλοσοφία οι μικροοργανισμοί τους οποίους προσπαθώ να ξυπνήσω μέσα στις ρίζες των φυτών μου.την biobizz την ανακατεύω σε κρύο νερό το λιγότερο στους 10 βαθμούς κελσίου και με την άνοδο της θερμοκρασίας μέσα στο υπόστρωμα αρχίζουν να ξυπνάνε σιγά σιγά και να αρχίζουν να τρέφουν το φυτό με σταθερό ρυθμό...όταν ενεργοποιούνται πολύ γρήγορα στην χλιαρή θερμοκρασία δεν τρέφουν σωστά τα φυτά μας.και είναι εκατομμύρια  Confused  !!!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)