Αξιολόγηση Θέματος:
  • 6 Ψήφοι - 2.33 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χαίρετε, ελπίζω να είμαι καλοδεχούμενος ως νέος και έχω απορίες
Το φίλτρο ανθρακα δεν ειναι απαραίτητο αν δεν εχει πρόβλημα με της οσμές
[size=small]μέτρον ἄριστον[/size]
Απάντηση

ads by gr420info

Ολα καλα ενταξει συμβαινει

Απλως για τις φωτογραφιες περιμενεις λιγο καποια δευτερολεπτα να σου φορτωσει την εικονα και μετα επιλεγεις την επομενη
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(12-08-2018, 11:34 PM)Sativaas Έγραψε: Το φίλτρο ανθρακα δεν ειναι απαραίτητο αν δεν εχει πρόβλημα με της οσμές

Ααα οκ τοτε καμενα προβλημα ενταξει!! Εεευχαριστω!! Και με τι προτεινετε να αεχισω απο οτι βλεπετε στις φωτο;; Αν θελετε μελετηστερο να καντε μια προταση..  Wink

(12-09-2018, 12:39 AM)trompetas Έγραψε: Ολα καλα ενταξει συμβαινει

Απλως για τις φωτογραφιες περιμενεις λιγο καποια δευτερολεπτα να σου φορτωσει την εικονα και μετα επιλεγεις την επομενη

Οοοοοκ!  Οοκ κατι λαθος ειχα εγω τοτε!! Εντεξει τωρα το καταλαβα καλυτερα!! Thnx!! Καποια προταση με τι να αρχισω απο οτι εχω θα ηταν ευπροσδεκτη!!
Stoner Pothead 
"Στο άπειρο, κι ακόμα παραπέρα...
...θα φτάσουνε οι φούντες μου μία μέρα..."
Απάντηση
Ότι νομίζεις πρέπει να πέρνεις πρωτοβουλίες και ας κάνεις λάθη ..απλα κοίταξε να βάλεις η μονο αυτοματα ή μονο φωτοπεριοδου
[size=small]μέτρον ἄριστον[/size]
Απάντηση
(12-10-2018, 01:51 AM)Sativaas Έγραψε: Ότι νομίζεις πρέπει να πέρνεις πρωτοβουλίες και ας κάνεις λάθη ..απλα κοίταξε να βάλεις η μονο αυτοματα ή μονο φωτοπεριοδου

Έγινε φίλε μου σε ευχαριστώ απλά έλεγα μία απλή πρόταση όχι κάτι για να το ακολουθήσω όπως και νά 'χει σε φάση.. Απλά για suggestion κατάλαβες;; Αυτό, πάντως απ' ότι κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα σου, έχω ή υπάρχουν τέσπα αυτόματα και φωτοπεριόδου έ;; Όχι αυτόματα και θυλικά (FEM) δηλαδή, έτσι;;;
Stoner Pothead 
Απάντηση
Αν έκανες έναν κόπο να διαβάσεις θα μάθαινες πολλά, μα πάρα πολλά πράγματα. Να πω δεν έχει υλικό το Forum, να το καταλάβω.
Αν όμως βαριέσαι να διαβάσεις ακόμα και τα πιο βασικά, τότε μάλλον δεν κάνεις για καλλιέργεια γιατί απαιτεί νου και σκέψη, όχι μόνο αντιγραφή/επικόλληση.

Μπορεί να φαίνεται επιθετικός ο τρόπος μου αλλά ρε μαν έχεις 320+ posts, ένα θέμα με 24 σελίδες με απαντήσεις άλλων μελών και ακόμα κάνεις ερωτήσεις νεογνού.

Αν εσύ βαριέσαι να διαβάσεις, εμείς γιατί να σου προσφέρουμε έτοιμη μασημένη τροφή όταν βαριέσαι να κουνήσεις ακόμα και το ποντίκι και να γράψεις στην αναζήτηση;
Υπάρχουν ακόμα και θέματα που εξηγούν βασικές διαφορές ανάμεσα σε Αυτόματα vs. Φωτοπεριόδου, το θηλυκό/αρσενικό ουδεμία σχέση έχει με το είδος της Κάνναβης.

Θα στα γράψω περιληπτικά, από εκεί και πέρα στρώσε κώλο και ρίξε διάβασμα.

Υπάρχει η Cannabis Sativa (ευφορική/εγκεφαλική μαστούρα), η Cannabis Indica (χαλαρωτική/σωματική μαστούρα) και η Cannabis Ruderalis (ανθίζει ανεξαρτήτως ωραρίου).
Αυτά είναι τα 3 βασικά είδη της Κάνναβης, το Αρσενικό/Θηλυκό αναφέρεται στο φύλο του φυτού, τα αρσενικά παράγουν γύρη και τα θηλυκά παράγουν τους παπάδες.

Τα Φ/Π για να ανθίσουν πρέπει να μειώσεις το ωράριο φωτισμού από 18/6 σε 12/12, τα αυτόματα ανθίζουν ανεξαρτήτως ωραρίου.
Τα Φ/Π μπορεί να γίνουν ερμαφρόδιτα με απότομες αλλαγές στο ωράριο φωτισμού, τα αυτόματα δεν επηρεάζονται από τις διακυμάνσεις.
Τα Φ/Π έχουν μεγαλύτερη σοδειά από τα αυτόματα συνήθως, ενώ τα περισσότερα Auto δίνουν 30-80γρ (ανάλογα τον καλλιεργητή).
Απάντηση
(12-11-2018, 03:00 PM)NLfanatic Έγραψε: Αν έκανες έναν κόπο να διαβάσεις θα μάθαινες πολλά, μα πάρα πολλά πράγματα. Να πω δεν έχει υλικό το Forum, να το καταλάβω.
Αν όμως βαριέσαι να διαβάσεις ακόμα και τα πιο βασικά, τότε μάλλον δεν κάνεις για καλλιέργεια γιατί απαιτεί νου και σκέψη, όχι μόνο αντιγραφή/επικόλληση.

Μπορεί να φαίνεται επιθετικός ο τρόπος μου αλλά ρε μαν έχεις 320+ posts, ένα θέμα με 24 σελίδες με απαντήσεις άλλων μελών και ακόμα κάνεις ερωτήσεις νεογνού.

Αν εσύ βαριέσαι να διαβάσεις, εμείς γιατί να σου προσφέρουμε έτοιμη μασημένη τροφή όταν βαριέσαι να κουνήσεις ακόμα και το ποντίκι και να γράψεις στην αναζήτηση;
Υπάρχουν ακόμα και θέματα που εξηγούν βασικές διαφορές ανάμεσα σε Αυτόματα vs. Φωτοπεριόδου, το θηλυκό/αρσενικό ουδεμία σχέση έχει με το είδος της Κάνναβης.

Υπάρχει η Cannabis Sativa (ευφορική/εγκεφαλική μαστούρα), η Cannabis Indica (χαλαρωτική/σωματική μαστούρα) και η Cannabis Ruderalis (ανθίζει ανεξαρτήτως ωραρίου).
Αυτά είναι τα 3 βασικά είδη της Κάνναβης, το Αρσενικό/Θηλυκό αναφέρεται στο φύλο του φυτού, τα αρσενικά παράγουν γύρη και τα θηλυκά παράγουν τους παπάδες.

Τα Φ/Π για να ανθίσουν πρέπει να μειώσεις το ωράριο φωτισμού από 18/6 σε 12/12, τα αυτόματα ανθίζουν ανεξαρτήτως ωραρίου.
Τα Φ/Π μπορεί να γίνουν ερμαφρόδιτα με απότομες αλλαγές στο ωράριο φωτισμού, τα αυτόματα δεν επηρεάζονται από τις διακυμάνσεις.
Τα Φ/Π έχουν μεγαλύτερη σοδειά από τα αυτόματα συνήθως, ενώ τα περισσότερα Auto δίνουν 30-80γρ (ανάλογα τον καλλιεργητή).

Σε ευχαριστω για το κοπο φιλε μου ηθελα να εξηγησω κιολας στο επομενο ποστ μου κατι κι ευχαριστω για το πατημα.

Ηθελα να πω πως προτων ναι μα να με συγχωρεσετε που συχνα πυκνα ρωταω και φαινεται ακριβως αυτο που λες πως δε κανω δουλεια ουσιαστηκα και ζηταω στο χερι κάτι αλλα απλως δεν ασχολουμαι συνεχεια λογω χρόνου και (δε θα το ελεγα δεν ηθελα μα όπως βλέπω πρεπει να σου πω γιατι μαλλον παρεξηγησες) λογω προτων καποιας ασθενειας-χρονιας πάθησης η οποια με ταλαιπωρεί δινοντας μου συχνα πυκνα καλες μα και κακες ημερες (οντας περισσοτερες οι ασχημες) μη δίνοντας μου ομως το χρονο να ασχοληθω όσο μαλιστα θα ηθελα με τη καλλιεργεια και το ψαξιμο..

Λογω του "θεματος" μπηκα σε κοπο καλλιεργειας βεβαια..Χωρις να ελεγα ομως πως δεν εχω ψαξει!!

Επισης οσο και να ψαχνω στην αναζητηση ειτε το κανω λαθος αλλα ποσο λαθος να το κανω πια ειτε δε ξερω τι μου βγαζει.
Πολλες φορες τιποτα επισης τι να γραφω να ψαχνω;; Λεξεις η φρασεις;;

Συν πως αλλες φορες εμφανιζονται χιλια τοπικ χωρις κατι σηγκεκριμενο και για να πω οτι θα κατσω να τα διαβασω οοοοοολα, για να βρω αυτη τη λεξη η φραση που ενδιαφερομαι και πατησα στην αναζητηση, πρεπει να εχω χρονο να ασχολουμαι μοναχα με αυτο (για να τα διαβασω ολα και να βρω αυτο που θελω, οχι να βρω αυτο που θελω και να κατσω να το διαβασω εννοειται πως εαν το βρω το βλεοω και το διαβαζω και παω και σε external λινκ που εχουν ετσι βρηκα και τον οδηγο του Casa και external λινκ για αποκαρβοξυλίωση.. )

Καταλαβες;; Δεν ειναι πως δε ψαχνω..

Δευτερων, οπως ειπα εκτως του "θεματος" εχω και υποχρεωσεις όπως και ο υπολοιπος κοσμος!!
Έ, φαντασου να προσπαθω τωρα να τα κανω οολα... Ημερα που ειμαι αλοιφη σε φαση (προφανως οχι απο καποιο ανεβασμα)
Ααααυτο ακριβως... Καταλαβες πιστευω καλυτερα τωρα.. 

Φαντασου ρωταω επισης διχως καν να εχω αρχισει καποια καλλιεργεια...

Με σκοπο μιας που εχω τα παντα ετοιμα και καθαρισμενα φρεσκα παλι με το που ξανα αρχισω, να ανατρεξω στα ποστ για να βρω αυτα που ηθελα διοτι ως και λιγακι ψυχαναγκαστηκος που ειμαι εχω κι αυτο για "κουσουρι" αχαχαχαχαχαχχαχαχχ θελω να ψαξω, να βρω, να ειμαι στανταρντ και προετοιμασμενος και μετα να κανω κατι, ναι βεβαια θα γινουν λαθη μα οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα καθως οτι κανω το κανω και για ιατρικη χρηση οπως εχω προαναφερει..

Θα μου πεις πως και παλι δε χρειαζεται να θελεις ετοιμες απαντησεις ετσι φαινεται και το καταλαβενω κι ο ιδιος μα δεν ειναι ετσι να ξερετε διοτι και οτι θελω το κανω ερωτηση ακομα και στο google φανταστειτε οχι μονο στην αναζητηση..

Και αποδειξη ας πουμε ειναι το ενα grow που εκανα και καταφερα, πως ψαχνω και ετοιμαζομαι για αλλο αλλιως δε θα ειχα καταφερει τιποτα οπως κι επανηλειμενα γι ολους αυτους τους λογους φυσικα εχω ζητησει ευχαριστω ενίοτε αν δειτε σε οοολους..

Και κατι προσωπικό, δε νομιζω βεβαια πως χρειαζεται και δε το λεω ηδικα αλλα και γενικα το εχω δει και σε αλλα τοπικ,  να "υποδεικνειτε" παντως παρα το οτιδηποτε μπορει να συμβαίνει, σε καποιον κατι, παρα εαν θελετε απλα να απαντατε διοτι διχως να χρειαζετε, εκτως του οτι αισθανεται σα να πρεπει να "δικαιολογηθει" αλλα και δε ξερεις ποτε τι και γιατι εκανε ή ρωτησε ο αλλος, καταστασεις κλπ,  επισης ομως σεβαστη η γνωμη-συμβουλη σου και σε ευχαριστω φιλε μου  fanatic!!

Οσο για το αν οι ερωτησεις μου ειναι νεογνου, μπορεί, διότι οταν δε καταλαβαινω κατι το ρωταω το ψαχνω και αν δε βρω κατι ξανα ρωταω και παλι απο την αρχη..

Και στο σχολειο παντα μου εξηγουσαν εκατο φορες κατι μεχρι να το καταλαβω για να διαγνοστω με "διασπαση" απο τα 7 μου..
Ετσι το θυμαμαι τουλαχιστων ή θυμαμαι καποιο τμημα της τοοoooοτε διαγνωσης μου τεσπα..

Απο τοτε αρχισαν τα κουσουρια χαχααχαχαχαχαχ... Παντως ξανα ζηταω συγγνωμη εαν με παρεξηγησαν και αλλοι χρηστες του φορουμ.. Δεν ισχυει κατι παρομοιο σαν αυτο που νομιζε ο φιλος  NL  Smile  Smile

Edit by mod: Συμμάζεψα το κείμενο σου, καλό θα ήταν να χωρίζεις το κείμενο σε παραγράφους με [Enter] για να είναι ευανάγνωστο.
Stoner Pothead 
Απάντηση
Λοιπόν αδερφέ,θα προσπαθήσω να το πω όσο πιο απλά γίνετε για να μην το έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.
Όλα τα σπόρια που πουλάνε τα μαγαζιά είναι θηλυκά,εκτός αν γράφουν Regular.Με αυτά δεν θα ασχοληθείς.
Τώρα,τα σπόρια χωρίζονται σε αυτόματα και φωτοπεριόδου ανάλογα με τον τρόπο που ανθίζουν.
Τα αυτόματα ανθίζουν μόνα τους,(γι αυτό λέγονται αυτόματα) και για τα φωτοπεριόδου πρέπει να βάλουμε εμείς
το χεράκι μας για να ανθίσουν.Τα φυτά έχουν δύο φάσεις στην ζωή τους.Την ανάπτυξη και την άνθιση.
Τα αυτόματα από την φάση της ανάπτυξης έχοντας σταθερό φωτισμό 20/4 πάνε στην άνθιση χωρίς να κάνουμε τίποτα.
Τα φυτεύουμε ,έχουμε το φως 20/4,ποτίζουμε,λιπαίνουμε και περιμένουμε να περάσει ο καιρός να κόψουμε.
Τα φωτοπεριόδου ,έχουν και αυτά δύο φάσεις ,ανάπτυξη και άνθιση αλλά επειδή η καλλιέργεια γίνετε στο σπίτι και όχι
έξω στην φύση,πρέπει εμείς να το βοηθήσουμε να πάει από την ανάπτυξη στην άνθιση.
Δηλαδή,έχουμε το φυτό στην φάση της ανάπτυξης σε ωράριο 20/4 και μετά από 4-5 εβδομάδες (περίπου) αφού το φυτό μας
αναπτυχθεί,του αλλάζουμε τον φωτισμό σε 12/12 για να γυρίσει το φυτό στην διαδικασία άνθισης.Το φυτό μόλις
γυρίσουν τα φώτα σε 12/12 παίρνει το μήνυμα και σε μερικές ημέρες αρχίζει να βγάζει λουλούδια.
Ανάλογα το είδος του σπόρου, σε 8-12 εβδομάδες είναι έτοιμο.
Απάντηση
Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, ούτε και έχω λόγο να "στην πω" ή να σε κάνω να νιώσεις άβολα και λυπάμαι αν σε έφερα σε δύσκολη θέση, δεν γνώριζα για τις μαθησιακές σου δυσκολίες.

Αν μπαίνεις μέσα σε θέματα και τα "ξεπετάς" χωρίς να κάτσεις να τα διαβάσεις ουσιαστικά και όχι στα πεταχτά, δεν θα μάθεις ποτέ τίποτα και πάντα θα είσαι στο έλεος οποιουδήποτε τύχει να σου απαντήσει στο Forum και αν έχεις κάποιο πρόβλημα με φυτό, κλάφτα Χαράλαμπε.

Αν θέλεις να μάθεις να καλλιεργείς σωστά την κάνναβη σου, πρέπει να διαβάσεις, δεν γίνεται αλλιώς.
Δεν πρέπει μόνο να αποστηθίσεις τις απαντήσεις που σου δίνουμε, πρέπει να εντρυφήσεις στο αντικείμενο.

Εγώ μέσα σε 2-3 χρόνια από την εγγραφή μου έμαθα να καλλιεργώ, να φτιάχνω δικές μου γλάστρες, να κατασκευάζω LED Panels, ντουλάπες, εξαερισμούς, φίλτρα ενεργού άνθρακα, αυτόματα συστήματα ποτίσματος κ.α.

Αν αφιερώνεις 1-2 ώρες από την μέρα σου διαβάζοντας απαντήσεις μέσα σε διάφορα θέματα που μπορείς να βρεις στο Forum, να είσαι σίγουρος πως θα μάθεις πολύ περισσότερα πράγματα από το να μην διαβάσεις καθόλου.

Αν είσαι όλη μέρα αλοιφή, δεν θα καταφέρεις ποτέ τίποτα. Καλή και η μαστούρα αλλά παν μέτρον άριστον.
Απάντηση
Πολλές φορές διαβάζω τα γραπτά μου και με βρίσκω λίγο σκληρό ως προς τις απαντήσεις μου.

Δεν το κάνω επίτηδες, μου βγαίνει εκ του φυσικού μου, ίσως γιατί θέλω να παροτρύνω (με λάθος τρόπο) τον άλλον να μην περιμένει τίποτα και από κανέναν, να στέκεται μόνος του στα πόδια του και όχι με δανεικά δεκανίκια.

Αν θέλεις να επιτύχεις οτιδήποτε σε αυτή την ζωή, πρέπει να κοπιάσεις.
Αν τα περιμένεις πάντα όλα από τους άλλους, δεν θα καταφέρεις ποτέ τίποτε.
Απάντηση
(12-12-2018, 03:31 AM)NLfanatic Έγραψε: Πολλές φορές διαβάζω τα γραπτά μου και με βρίσκω λίγο σκληρό ως προς τις απαντήσεις μου.

Δεν το κάνω επίτηδες, μου βγαίνει εκ του φυσικού μου, ίσως γιατί θέλω να παροτρύνω (με λάθος τρόπο) τον άλλον να μην περιμένει τίποτα και από κανέναν, να στέκεται μόνος του στα πόδια του και όχι με δανεικά δεκανίκια.

Αν θέλεις να επιτύχεις οτιδήποτε σε αυτή την ζωή, πρέπει να κοπιάσεις.
Αν τα περιμένεις πάντα όλα από τους άλλους, δεν θα καταφέρεις ποτέ τίποτε.

Αγορινα μου οχι δεν ενιωσα καπως και ευχομαι φυσικα να μην σε εκανα κι εγω να αισθανθεις καπως,
το ειπα γιατι παλιοτερα πραγματι εχω νιωσει ασχημα απο αλλη φαση βεβαια, συν πως το βλεπω κι αλλου και επειδη οκ ενταξει δε ξερουμε γιατι, το τι παιζει και τι  τρεχει με τον καθε εναν κλπ, εάν θελουμε τους δινουμε την απαντηση αν οχι οκ απλώς.... Αυτο τπτ αλλο οσο για εμενα προσωπικα ναι δυστηχως με τη ''διασπαση'' και μονον εχω προβλημα στη συγγεντρωση και εαν λογου χαριν καποια φαση κανω κατι κι εμφανιστει κατι αλλο, μπορει να αρχισω να ασχολουμαι με εκεινο ''ξεχνοντας'' τι εκανα πριν μαλιστα!!! Ο ψυχαναγκασμος μονο με βοηθαει σε αυτο που δε μπορω να αφηνω μισοτελειωμένα πραγματα!! Τελειο;;;;;; Χαχαχαχαχαχχ τεσπα.... Οποτε εχω αρκετες μαθησιακες δυσκολιες και γι αυτο πραγματικα ζηταω συγγνωμη διοτι δεν ειστε ουτε καθηγητες ουτε υποχρεωμενοι να με κανετε να καταλαβω κλπ κλπ. Επισης φυσικα και ασχολουμαι γιαυτο και εγω απο το μηδεν κυριολεκτικα ειμαι εδω που ειμαι... Οοολα πανε με ρυθμους χελωνοσαλιγκαρου με εμεναν οποτε δε ξερω αν θα μπορεσω καν κιολας σε 3 χρονια να μαθω οτι εμαθες κι εσυ οτι εχουν μαθει και οι υπολοιποι βασικα....
Και αυτο μπορουν και αλλοι να σας το επιβεβαιωσουν (για το ρυθμο μου) που θυμουνται το πρωτο Grow μου και το ποσος καιρος επισης εχει περασει μεχρι να κανω και αυτο που ετοιμαζω..!! Τεσπα ολα οκ ειναι δεν υπαρχει τπτ και καμια φορα μας ταρακουνανε ''τετοιες'' απαντησεις αρκει αυτο να ειμαστε σιγουροι πως θα πιασουν τοπο δηλαδη πως ο αλλος πραγματι το εχει ψιλοξεφτιλησει και το κανει επανηλειμενα και για καιρο... Επισης σε εναν αλλο οπως εδω π.χ. γενναται ενας υγειης ευχαριστος  διαλογος που ξεκαθαριζει ορισμενα πραγματα...!!!!! :-D Εδω ακομα λαθη κανω σχετικα με το φορουμ γιατι ειχα καιρο να μπω αυτην την φορα και δε γνωριζα κατι συγκεκριμενο βεβαια αλλα τεσπα το θεμα ειναι αυτο... Εγινε σε/σας ευχαριστω παντως αυτες ειναι οι πληροφοριες που εψαχνα ακριβως και αν ξερεις και αλλα σαιτ η φορουμ που βοηθανε παρακαλω παραθεσε κανενα λινκ γιατι εκτως απο σαιτ πληροφοριων για σπορια δεν εχω βρει κατι αλλο στο Google η πειτε μου που να ψαξω αληθεια δεν εχω θεμα και εννοειται θα 'ξεσκονισω'' οοοπου και οοοτι μου πεις/πειτε!!! :-) :-)

(12-12-2018, 02:45 AM)pansek Έγραψε: Λοιπόν αδερφέ,θα προσπαθήσω να το πω όσο πιο απλά γίνετε για να μην το έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.
Όλα τα σπόρια που πουλάνε τα μαγαζιά είναι θηλυκά,εκτός αν γράφουν Regular.Με αυτά δεν θα ασχοληθείς.
Τώρα,τα σπόρια χωρίζονται σε αυτόματα και φωτοπεριόδου ανάλογα με τον τρόπο που ανθίζουν.
Τα αυτόματα ανθίζουν μόνα τους,(γι αυτό λέγονται αυτόματα) και για τα φωτοπεριόδου πρέπει να βάλουμε εμείς
το χεράκι μας για να ανθίσουν.Τα φυτά έχουν δύο φάσεις στην ζωή τους.Την ανάπτυξη και την άνθιση.
Τα αυτόματα από την φάση της ανάπτυξης έχοντας σταθερό φωτισμό 20/4 πάνε στην άνθιση χωρίς να κάνουμε τίποτα.
Τα φυτεύουμε ,έχουμε το φως 20/4,ποτίζουμε,λιπαίνουμε και περιμένουμε να περάσει ο καιρός να κόψουμε.
Τα φωτοπεριόδου ,έχουν και αυτά δύο φάσεις ,ανάπτυξη και άνθιση αλλά επειδή η καλλιέργεια γίνετε στο σπίτι και όχι
έξω στην φύση,πρέπει εμείς να το βοηθήσουμε να πάει από την ανάπτυξη στην άνθιση.
Δηλαδή,έχουμε το φυτό στην φάση της ανάπτυξης σε ωράριο 20/4 και μετά από 4-5 εβδομάδες (περίπου) αφού το φυτό μας
αναπτυχθεί,του αλλάζουμε τον φωτισμό σε 12/12 για να γυρίσει το φυτό στην διαδικασία άνθισης.Το φυτό μόλις
γυρίσουν τα φώτα σε 12/12 παίρνει το μήνυμα και σε μερικές ημέρες αρχίζει να βγάζει λουλούδια.
Ανάλογα το είδος του σπόρου, σε 8-12 εβδομάδες είναι έτοιμο.

Πολλυ διαφωτιστηκο  Idea  σε βρηκα και σε ευχαριστω καθως αυτες και οι πληροφοριες του NL ηταν αυτες που εψαχνα, αληθεια δε τα βρισκω πουθενα αυτα...!! Και ξανα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  Big Grin  Big Grin Επισης NL μου αν καταλαβες ειπα αλοιφη αλλα φυσικα οχι απο ανεβασμα..
Stoner Pothead 
Απάντηση
πατα και κανα enter μαστορα
Απάντηση
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4566

Ρίξε μια μάτια εδώ αν έχεις όρεξη Wink
Απάντηση
Ναι ναι το διαβασα παιδια οταν ειμαι απο κινητο δυδτηχως, δε μπορω να βαζω τονους, σημεια στιξης ομως και τουλαχιστων να  προσπαθω να μην ειναι ο λογος μου "χαοτικος" το προσπαθω!! Οταν ειμαι απο το laptop τοτε δεν εχω θεμα γραφω κανονικα.. Οπως ειπα και πριν, μορει καποιος να μη γνωριζει ορθογραφεια ειτε να μη βαζει τα απαραιτηρα σημεια στιξης ομως, αρκει να διαβαζονται ανετα τα κειμενα του. Παλιοτερα ειχα θεμα... Δε νομιζω να εχω πια ομως..

(12-12-2018, 01:52 AM)Morfeas88 Έγραψε:
(12-11-2018, 03:00 PM)NLfanatic Έγραψε: Αν έκανες έναν κόπο να διαβάσεις θα μάθαινες πολλά, μα πάρα πολλά πράγματα. Να πω δεν έχει υλικό το Forum, να το καταλάβω.

Σε ευχαριστω για το κοπο φιλε μου ηθελα να εξηγησω κιολας στο επομενο ποστ μου κατι κι ευχαριστω για το πατημα.

Ηθελα να πω πως προτων ναι μα να με συγχωρεσετε που συχνα πυκνα ρωταω και φαινεται ακριβως αυτο που λες πως δε κανω δουλεια ουσιαστηκα και ζηταω στο χερι κάτι αλλα απλως δεν ασχολουμαι συνεχεια λογω χρόνου και (δε θα το ελεγα δεν ηθελα μα όπως βλέπω πρεπει να σου πω γιατι μαλλον παρεξηγησες) λογω προτων καποιας ασθενειας-χρονιας πάθησης η οποια με ταλαιπωρεί δινοντας μου συχνα πυκνα καλες μα και κακες ημερες (οντας περισσοτερες οι ασχημες) μη δίνοντας μου ομως το χρονο να ασχοληθω όσο μαλιστα θα ηθελα με τη καλλιεργεια και το ψαξιμο..

Λογω του "θεματος" μπηκα σε κοπο καλλιεργειας βεβαια..Χωρις να ελεγα ομως πως δεν εχω ψαξει!!

Επισης οσο και να ψαχνω στην αναζητηση ειτε το κανω λαθος αλλα ποσο λαθος να το κανω πια ειτε δε ξερω τι μου βγαζει.
Πολλες φορες τιποτα επισης τι να γραφω να ψαχνω;; Λεξεις η φρασεις;;

Συν πως αλλες φορες εμφανιζονται χιλια τοπικ χωρις κατι σηγκεκριμενο και για να πω οτι θα κατσω να τα διαβασω οοοοοολα, για να βρω αυτη τη λεξη η φραση που ενδιαφερομαι και πατησα στην αναζητηση, πρεπει να εχω χρονο να ασχολουμαι μοναχα με αυτο (για να τα διαβασω ολα και να βρω αυτο που θελω, οχι να βρω αυτο που θελω και να κατσω να το διαβασω εννοειται πως εαν το βρω το βλεοω και το διαβαζω και παω και σε external λινκ που εχουν ετσι βρηκα και τον οδηγο του Casa και external λινκ για αποκαρβοξυλίωση.. )

Καταλαβες;; Δεν ειναι πως δε ψαχνω..

Δευτερων, οπως ειπα εκτως του "θεματος" εχω και υποχρεωσεις όπως και ο υπολοιπος κοσμος!!
Έ, φαντασου να προσπαθω τωρα να τα κανω οολα... Ημερα που ειμαι αλοιφη σε φαση (προφανως οχι απο καποιο ανεβασμα)
Ααααυτο ακριβως... Καταλαβες πιστευω καλυτερα τωρα.. 

Φαντασου ρωταω επισης διχως καν να εχω αρχισει καποια καλλιεργεια...

Με σκοπο μιας που εχω τα παντα ετοιμα και καθαρισμενα φρεσκα παλι με το που ξανα αρχισω, να ανατρεξω στα ποστ για να βρω αυτα που ηθελα διοτι ως και λιγακι ψυχαναγκαστηκος που ειμαι εχω κι αυτο για "κουσουρι" αχαχαχαχαχαχχαχαχχ θελω να ψαξω, να βρω, να ειμαι στανταρντ και προετοιμασμενος και μετα να κανω κατι, ναι βεβαια θα γινουν λαθη μα οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα καθως οτι κανω το κανω και για ιατρικη χρηση οπως εχω προαναφερει..

Θα μου πεις πως και παλι δε χρειαζεται να θελεις ετοιμες απαντησεις ετσι φαινεται και το καταλαβενω κι ο ιδιος μα δεν ειναι ετσι να ξερετε διοτι και οτι θελω το κανω ερωτηση ακομα και στο google φανταστειτε οχι μονο στην αναζητηση..

Και αποδειξη ας πουμε ειναι το ενα grow που εκανα και καταφερα, πως ψαχνω και ετοιμαζομαι για αλλο αλλιως δε θα ειχα καταφερει τιποτα οπως κι επανηλειμενα γι ολους αυτους τους λογους φυσικα εχω ζητησει ευχαριστω ενίοτε αν δειτε σε οοολους..

Και κατι προσωπικό, δε νομιζω βεβαια πως χρειαζεται και δε το λεω ηδικα αλλα και γενικα το εχω δει και σε αλλα τοπικ,  να "υποδεικνειτε" παντως παρα το οτιδηποτε μπορει να συμβαίνει, σε καποιον κατι, παρα εαν θελετε απλα να απαντατε διοτι διχως να χρειαζετε, εκτως του οτι αισθανεται σα να πρεπει να "δικαιολογηθει" αλλα και δε ξερεις ποτε τι και γιατι εκανε ή ρωτησε ο αλλος, καταστασεις κλπ,  επισης ομως σεβαστη η γνωμη-συμβουλη σου και σε ευχαριστω φιλε μου  fanatic!!

Οσο για το αν οι ερωτησεις μου ειναι νεογνου, μπορεί, διότι οταν δε καταλαβαινω κατι το ρωταω το ψαχνω και αν δε βρω κατι ξανα ρωταω και παλι απο την αρχη..

Και στο σχολειο παντα μου εξηγουσαν εκατο φορες κατι μεχρι να το καταλαβω για να διαγνοστω με "διασπαση" απο τα 7 μου..
Ετσι το θυμαμαι τουλαχιστων ή θυμαμαι καποιο τμημα της τοοoooοτε διαγνωσης μου τεσπα..

Απο τοτε αρχισαν τα κουσουρια χαχααχαχαχαχαχ... Παντως ξανα ζηταω συγγνωμη εαν με παρεξηγησαν και αλλοι χρηστες του φορουμ.. Δεν ισχυει κατι παρομοιο σαν αυτο που νομιζε ο φιλος  NL  Smile  Smile

Edit by mod: Συμμάζεψα το κείμενο σου, καλό θα ήταν να χωρίζεις το κείμενο σε παραγράφους με [Enter] για να είναι ευανάγνωστο.

Οκ τωρα καταλαβα για το "Enter" ευχαριστω παρα πολυ ετσι θα κανω απο εδω και περα.
Stoner Pothead 
Απάντηση
αλλο η ορθογραφια και αλλο το ευαναγνωστο .
το εντερ βοηθαει καποιον που το διαβαζει να κανει μια παυση να συνδυασει αυτα που διαβασε και να μην χασει την σειρα της αναγνωσης .
Απάντηση
(12-13-2018, 03:46 PM)badweed Έγραψε: αλλο η ορθογραφια και αλλο το ευαναγνωστο .
το εντερ βοηθαει καποιον που το διαβαζει να κανει μια παυση να συνδυασει αυτα που διαβασε και να μην χασει την σειρα της αναγνωσης .

Ναι ναι σωστα τωρα καταλαβα επ ακριβως και σορυ ναι σωστα ειναι χαλια αλλιως τωρα ειναι σωστο!! Ευχαριστω παιδια ετσι θα μπορω να μη σας κουραζω.
Stoner Pothead 
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)