Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γειαα
Star 
Σε μισό τετραγωνικό με 600watt cfl με παθητικό εξαερισμό και εισαγωγή.. λιπάσματα advanced ένα είδος που λέει ότι αποδίδει 500 γραμμαρια στο ένα τετραγωνικό ποσα μπορεί να Μ αποδόσει ένα φυτό με όλα αυτά που ανέφερα από το χειρότερο μέχρι το καλύτερο;;; Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Απάντηση

ads by gr420info

Αν το απλώσεις όπως πρέπει και έχεις υπομονή να πλέξεις ένα δίχτυ γεμάτο κορφές πριν το γυρίσεις σε 12/12 και τοπάρεις και σουπερκροπάρεις, και περιμένεις 2-3 μήνες να βλαστήσει όπως πρέπει και το γυρίσεις την κατάλληλη στιγμή και από κει και πέρα στην άνθιση πάνε όλα καλά και η ποικιλία είναι αποδοτική, μπορεί να πάρεις 200-250 γραμμάρια.
Αν είναι το 2ο ή 3ο grow σου και ακόμα είσαι στο ψάξιμο.. αν πάρεις 100g θα είσαι ευχαριστημένος.
grow with the flow
Απάντηση
(12-18-2017, 04:11 PM)deefun Έγραψε: Αν το απλώσεις όπως πρέπει και έχεις υπομονή να πλέξεις ένα δίχτυ γεμάτο κορφές πριν το γυρίσεις σε 12/12 και τοπάρεις και σουπερκροπάρεις, και περιμένεις 2-3 μήνες να βλαστήσει όπως πρέπει και το γυρίσεις την κατάλληλη στιγμή και από κει και πέρα στην άνθιση πάνε όλα καλά και η ποικιλία είναι αποδοτική, μπορεί να πάρεις 200-250 γραμμάρια.
Αν είναι το 2ο ή 3ο grow σου και ακόμα είσαι στο ψάξιμο.. αν πάρεις 100g θα είσαι ευχαριστημένος.
Είναι αυτόματο αυτό που έχω και λέει 550 σε ένα τετραγωνικό όπωτε εγώ με αυτές τις συνθήκες λ σε μισό τετραγωνικό θα πάρω καμιά 100αρα;; Ευχαριστώ για τις συμβουλές είμαι αρχάριος ακόμα
Απάντηση
Καλησπέρα Tutankhamon,
η ερώτηση σου ειναι πολύ δυσκολο να απαντηθεί (βασικά δεν εχει απάντηση) και ο λόγος ειναι οτι περιλαμβάνει πολλους παραμέτρους μια καλλιέργεια.
Οπως θα κατάλαβες και απο την ευστοχη απαντηση του deefun, απο το σπόρο μεχρι τη συγκομιδη υπάρχουν πολλά σταδια εξέλιξης και το κάθε στάδιο εχει τις δικές του ιδιομορφίες. Ειναι σα να λές: εχω ενα κοκκινο αμαξι 1600 κυβικά με 2 πορτες και οχτώ προβολέις... Σε πόσες μέρες θα φτάσω Ρουμανία? Μπορει κ ποτε! Σωστα?
Λοιπον το φυτό σου ειναι αυτόματο, επομένως οι κινήσεις που μπορεις να κανεις για να παρέμβεις στο φυτο ειναι λίγες κ συγκεκριμένες.
Μεγάλωσε το με αγάπη κ προδέρμ (να θυμασαι ομως χωρις υπερβολες) και αυτο θα κάνει οτι καλύτερο μπορει για εσένα.
Καλές γιορτές να χεις με υγεία.
Απάντηση
από 50 έως 200
Απάντηση
με 200g από ένα αυτόματο, ανοίγεις κανάλι στο γιουτιούμπ και γίνεσαι σταρ στην καλιφόρνια
grow with the flow
Απάντηση
(12-18-2017, 11:28 PM)deefun Έγραψε: με 200g από ένα αυτόματο, ανοίγεις κανάλι στο γιουτιούμπ και γίνεσαι σταρ στην καλιφόρνια

Χαχαχαχ
Απάντηση
(12-18-2017, 11:23 PM)xasikliks Έγραψε: από 50 έως 200

50 ναι 200 εγώ με τίποτα πάντα για μένα μιλαω
Απάντηση
Καλημέρα στην ομάδα!! Θέλω να βάλω κάτι αυτόματα σε εξωτερικό χώρο. τώρα έχουμε φως περίπου 11 ώρες αν το βάλω τώρα έξω λόγο της μικρής διάρκειας φωτός που μου προσφέρει η μητέρα φύση θα οδηγειθω σε μικρότερη πόσοτητα;;
Απάντηση
Λογικα ναι..Θα παρεις μικροτερη ποσοτητα..
Ειχα διαβασει οτι ιδανικα για αυτοματα ο Μαιος ειναι ο καλυτερος μηνας
Το καλυτερο δωρο για τον εαυτο σας τον καινουριο χρονο,ειναι να κλεισετε την τηλεοραση για ολο το χρονο! Smoke27
Απάντηση
Να σε καλά αδερφέ!!
Απάντηση
αναλογα την ποικιλια, μεσα μπορεις να χτυπησεις ανετα τα 200 και εξω και το μισο κιλο.

εξω ομως για να πιασεις τα συγκεκριμενα θα ξεκινησεις αρχες ιουνιου για να τελειωσεις αυγουστο και παντα σε μερος με πολυ υγρασια και ζεστη (νοτια ελλαδα δηλαδη). ομως θα φας τους καυσωνες του καλοκαιριου κατακουτελα με αποτελεσμα να μην ειναι πολυ δυνατη η φουντα, οτι γονιδια και να εχει το φυτο.

μια μεση λυση ειναι να ξεκνησεις ειτε τελη μαρτιου με τελος τον ιουνιο, ειτε τελος ιουλιου με στοχο τα τελη σεπτεμβρη. εχε ομως στο νου ειτε τις συννεφιες της ανοιξης, ειτε τυχον καυσωνα αυγουστο και βροχες απο νωρις το σεπτεμβριο.
Απάντηση
Θα το βάλω τώρα να βγει τον Μάιο δεν θελω καθόλου να ακουμπήσω ζεστές..θελω να ρωτήσω κάτι άλλο αν το έχω από τις 7:30 το πρωί μεχρι τις 5:30 το απόγευμα και μετά για 6 ώρες μέσα σε ντουλάπα με 110 watt led θα μου πάει χάλια;; Αυτό με την led θα το κανω για 3-4 εβδομάδες δηλαδή μέχρι να ανθίσει να του δώσω αρκετες ώρες φως να αναπτυχθεί καλά και μόλις μπει ανθοφορία το αφήνω μόνιμα εξω δηλαδή 17-20 Μάρτη μόνιμα εξω.. τι προτείνετε για περισσότερη ποσοτητα;; Έξω από την αρχή αλά 11 ώρες φως μόνο..η έξω για 11 ώρες και άλλες 6 με led μέσα σε ντουλάπα για 3-4 εβδομάδες και μετά μόνιμα εξω;;
Απάντηση
με τα αυτοματα η συμβουλη μου ειναι, ή μεσα ή εξω.

γουσταρουν φως αλλα τα σουρτα φερτα, εχουν 3 κινδυνους:

1) σου πεφτει και σπαει ή το τραυματίζεις απο απροσεξια.
2) τα πολλα σουρτα φερτα τραβανε και πολλα ματια (ελα στη θεση του γειτονα που καθε μερα θα σε βλεπει και θα λεει μεσα του "μας επρηξε τα @@ ο μαλακας με τα φυτα του" και αυτος θα ειναι ο καλοπροαιρετος και πιθανοτατα χασικλης γειτονας που δεν θα σε δωσει)
3) μπορει να τα στρεσσαρεις ασχημα με τις αλλαγες φωτος - παροτι γουσταρουν φως, οι εναλλαγες σε ποιοτητα φωτος τα λαλανε.
Απάντηση
ειδικα για τα 1 και 2 μην νιωσεις καμια αυτοπεποιθηση και πιστεψεις οτι μπορεις να τη σκαπουλαρεις.

1) ΟΛΟΙ κανουν λαθη απροσεξιας και εχουν μαλακισμενα ατυχηματα με τα φυτα
2) δεν υπαρχει περιπτωσει να μην σε δει ματι. αν δεν σε δει live, θα σε δει εδω, που θα ποσταρεις φωτο. για να σου δωσω προσφατο παραδειγμα, ειδε το θερμουγρασιομετρο και το πεχαμετρο, σε φωτο που ποσταρα εδω, ενας συγγενης και με πηρε τηλεφωνο προχτες, γιατι αναγνωρισε και αυτα και πως τα εχω κρεμασμενα και αποθηκευμενα (οπως οτσν βαζω ντοματες σε σερα). επισης εξω, δεν υπαρχει περπτωση να μην σε δει καποιος ακομα και σε φαινομενικα απολυτη ερημια, μην εχεις αυταπατες επειδη δεν μιλανε ολοι οταν σε βλεπουν.
Απάντηση
να φυτεψεις εξω μετα την παρελαση οχι τωρα, ειναι νωρις, εχει ακομα πολυ παγο και υγρασια μπροστα.

οταν δεις να βγαζουν βλασταρια οι συκιες τοτε μπορεις να βαλεις φυτωρια εξω.

ειδικα αμα δεν εχει πολλες λιακαδες και σχετικη ζεστουλα το πρωτο εικοσαημερο του μαρτη, μην βαλεις τιποτα θα σε τσακισουν μυκητες/ασθενειες και προφανως δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις ακομα. κανε δοκιμη με ντοματες ενα καλοκαιρι πριν αποφασισεις να βαλεις δεντρα εξω.
Απάντηση
Αδερφέ δεν ξέρω που μένεις εγώ είμαι Αθήνα κ έχει την μέρα 15-17 βαθμούς το βράδυ έτσι κ αλλιώς το βράδυ θα κοιμούνται μέσα
Απάντηση
Δεν έχω πρόβλημα με γείτονες εγώ θα το δοκιμάσω γτ αν βγάλω Φούντα μες στο καλοκαίρι θα ξεραθεί όπως πέρσυ και δεν γούσταρω..θα το δοκιμάσω τώρα και ότι γίνει θα φτιάξω και ημερολόγιο να τα λέμε
Απάντηση
και εγω αθηνα μενω απλα πηγαινοερχομαι στο χωριο το καλοκαιρι.

αφου το πηρες αποφαση λοιπον, ισχυει η συμβουλη μου να παρατηρεις τις συκιες της γειτονιας σου. αν δεν πεταξουν βλασταρι μην βαλεις σπορια. ειναι το μονο αξιοπιστο σημαδι ανοιξης, ολα τα αλλα φυτα ξεγελιουνται η συκια ποτε. υπομονη, μπορει να ειναι σε 10, σε 20 μερες ή σε 1 μηνα, αλλα τοτε μονο βαλε για να μην εχεις απωλειες στην εξωτερικη.
Απάντηση
Έγινε αδερφέ ευχαριστώ για τις συμβουλές!!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)