Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
προβλημα στα φυτα NFT
Καλημερα στην ομαδα. Κανω πρωτη φορα προσπαθεια για indoor με nft αλλα απο την αρχη αντιμετωπίζω προβληματακια που με εχουν παει πισω. 
Εχω ενα grow room 1.2 X 1.2 X 2m υψος. Φως παιρνω απο μη HPS 600W Lumatek full spectrum με τον αντιστοιχο dimable Lumatek.
Για εξαερισμο τρεχει ενας profan extractor 125mm 220-270m3. Θερμοκρασια δωματιου απο 18 ως 24 βαθμους ενω το νερο ειναι σταθερα στους 20 βαθμους. 
Το Ph παιζει αναμεσα 5.2-6.4 και το EC οχι πανω απο 950 με τα 600 να ειναι απο την σκληροτητα του νερου. Τα λιπασματα που εχω ειναι της canna aqua και συγκεκριμενα:
cannazym, rhizotonic, vega A & B και flores. Το σπορια τα εβαλα 1/12 σε πεχαρισμενο πετροβαμβακα και ειναι 3x Green poison & 1 jack herer ολα φωτοπεριοδου. Αυτη τη στιγμη το υψος των φυτων ειναι απο 13 ως 18 εκατοστα και σκεφτομαι αυτο το σ/κ να τα γυρισω σε 12/12. Ακολουθουν φωτος απο τα κοριτσια μου. Οποια προταση/παρατηρηση ευπροσδεκτη:
[Εικόνα: 20180102230614.jpg]

[Εικόνα: 20180102230620.jpg]

[Εικόνα: 20180102230632.jpg]

[Εικόνα: 20180102230609.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Καλή επιτυχία Vrider.
Αν και δεν είμαι ειδικός στα υδροπονικά, από αυτά που έχω διαβάσει, το 600ppm από το νερό και μόνο είναι πολύ υψηλό και θα σου δημιουργήσει θέματα.
Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα φίλτρο νερού να ρίξεις τα ppm του νερού σου, ώστε τα 950ppm να είναι ωφέλιμα και όχι βρομιές και άλατα του νερού. Επίσης 950ppm για αυτή τη φάση νομίζω είναι πολλά και το δείχνουν τα φυτά ότι τοξινώνονται σιγά σιγά κάνοντας τα φύλλα σου γαμψά.
grow with the flow
Απάντηση
καλη αρχη,
απο υδροπονια δεν ξερω αλλα αυτο το μαυρο(σακουλα φανταζομαι) εκει πρεπει να ειναι;
δεν εχω δει υδροπονια σκεπασμενη...

τα φυτα δειχνουν οντως ενοχλημενα και τσουρουφλισμενα απο το λιπασμα..
ειναι μικρα ακομα για να γυρισεις 12/12.

πρεπει να διορθωσεις τα λαθη σου για να παρουν μπρος~
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Ο dee έχει δίκιο σε αυτό που λέει τα 600 είναι πολλά, εμένα το νερό είναι 124-135ppm  βρύση. Επίσης διακρίνω πολύ άζωτο γιαυτό γίνονται γαμψά τα φύλλα στις άκρες. Πάντως και  συγκεκριμένες ποσότητες λιπάσματος να του δίνεις τα 600ppm δεν ξέρεις τι είναι και αν κάνουν καλό...

Ίσως στην πορεία μεγαλώνοντας να τα δεχτεί τα 600ppm, δεν ξέρω...
Απάντηση
Αξιζει τον κοπο να επενδυσω σε φιλτρο αντιστροφης οσμωσης; τα 600 ec ειναι οντως πολλα! Εχει καποιος εμπειρια απο αυτα τα φιλτρα που οπως ειδα ειναι ακριβουτσικα.
Απάντηση
(01-03-2018, 08:49 PM)vrider Έγραψε: Αξιζει τον κοπο να επενδυσω σε φιλτρο αντιστροφης οσμωσης; τα 600 ec ειναι οντως πολλα! Εχει καποιος εμπειρια απο αυτα τα φιλτρα που οπως ειδα ειναι ακριβουτσικα.

Ώπα μην μπερδευόμαστε... 600ec είναι φανταστικό νούμερο... τα 600ppm είναι 1,2ec  και πάντα έχει να κάνει με την μάρκα του οργάνου, αν δεν βλέπεις την μάρκα που έχεις στον πίνακα βαδίζεις με την Hana όπου εκεί λειτουργούν όλα φθηνά όργανα που έχουμε.

[Εικόνα: c087dcc86f30b0d3be45449807bc4b32.jpg]

Επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο στην υδροπονία θες πολύ νερό αν ήσουν χώμα θα πήγαινες με εμφιαλωμένο.
Απάντηση
Ώπα μην μπερδευόμαστε... 600ec είναι φανταστικό νούμερο... τα 600ppm είναι 1,2ec  και πάντα έχει να κάνει με την μάρκα του οργάνου, αν δεν βλέπεις την μάρκα που έχεις στον πίνακα βαδίζεις με την Hana όπου εκεί λειτουργούν όλα φθηνά όργανα που έχουμε.

Εχεις δικιο, 0,6 EC. To οργανο μου τα διχνει σε milisiemens και οχι σε microsiemens
Απάντηση
τέτοιο ec δεν το βρίσκεις σε δίκτυο πόλης . το νερό αυτό είναι η από γεώτρηση ή σε κάποιο νησί και είναι ακατάλληλο για να το πιεις .

τώρα που είναι μικρά μπορείς να δουλέψεις με εμφιαλωμένο για δύο εβδομάδες και μετά να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)