Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
καλλιεργεια σπορων απο κλώνους
καλησπέρα παίδες!

έχω πάρει κλώνους καθώς καθάριζα τα χαμηλά μέρη τον φυτών μου k ήθελα να ρωτήσω το εξής!

έχω 3 κλώνους WW
παίρνω τον έναν κλώνο k αφού ριζώσει τον βάζω σε πλαστικό ποτήρι καφέ ώστε να μεγαλώσει 1-2 βδομάδες!
αρχίζω να τον ψεκάζω με κολλοειδή αργυρου μετά από τις 2 βδομάδες ώστε να βγάλει μπάλες με γύρη (με το που αρχίσω το "ψεξασμα" πρέπει αυτός ο κλώνος να πάει σε 12/12?)!
αφού συλλέξω την γύρη σε μικρά βαζάκια σκοπεύω να την απλώσω στον δεύτερο κλώνο WW τον οποίο έχω ήδη βάλει σε 12/12 k έχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα preflowers (σωστό αυτό το σκεπτικό?)!
οι σπόροι που θα πάρω από τον δεύτερο κλώνο σε τι ποσοστό θα είναι θηλυκοί?
τα φυτά αυτών τον σπόρων θα έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με την μάνα WW ή θα είναι πιο αδύναμα σε θέμα ποιότητας?

ίδιο σκεπτικό με πάνω με την μόνη διαφορά ότι η γύρη από το WW θα απλωθεί τώρα σε NL κλώνο!
τα σπόρια από τον NL κλώνο τι χαρακτηριστικά θα έχουν?
υπάρχει τρόπος να ορίσουμε τι χαρακτηριστικά θα περάσουν ή απλά από τα καινούργια σπόρια διαλέγουμε μητέρες που δείχνουν περισσότερο υγιές κ παίρνουμε κλώνους ώστε να επαναλάβουμε την όλη διαδικασία για να βγουν νέοι σπόροι?
αυτοί οι νέοι σπόροι τι θα είναι?
συγνώμη για το λίγο ασυνάρτητο post αλλά είμαι λίγο κομμάτια από το τελευταίο τρίφυλλο!!
Απάντηση

ads by gr420info

Γιατί θέλεις να φτιάξεις σπόρους από το WW ? Υπάρχουν στο εμπόριο και θα συνεχίσουν να υπάρχουν .
Αν θέλεις να φτιάξεις αυτόματα σπόρια , μπορείς να αγοράσεις μερικούς regular αυτόματους σπόρους και να τους καλλιεργήσεις παράλληλα με τα feminized WW . Γονιμοποιείς το καλύτερο WW με το κατάλληλο σερνικό και παίρνεις όσα αυτόματα regular σποράκια θέλεις .

Η ζωή των αυτόματων είναι τόσο σύντομη που δεν αρκεί για τις τσακαλιές του κολλοειδή άργυρου .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
(01-30-2018, 07:24 PM)Ξύστρας Έγραψε: Γιατί θέλεις να φτιάξεις σπόρους από το WW ?

γιατί από τα 3 σπόρια που είχα πάρει μόνο το 1 τα κατάφερε κ θέλω να έχω σπόρια από αυτό το legendary strain! Big Grin
λεφτά δεν υπάρχουν για αγορά σπόρων... Sad
τα φυτά μου δεν είναι αυτόματα κ προς το παρόν πιστεύω ότι δεν είμαι έτοιμος για αυτόματα!
είναι ένα πολύ όμορφο χόμπι η όλη καλλιέργεια κάνναβης κ είπα να το πάω ένα βήμα πιο μακριά μιας κ οι 2 τελευταίες σοδειές μου έπιασαν τα 90γραμματια κάθε φυτό με 3 μήνες μεγαλώματος!
μου αρέσει να μαθαίνω νέα πράγματα πάνω στην κάνναβη!! το φυτό γαμάει!!! Big Grin
Απάντηση
(01-30-2018, 07:28 PM)HyDoR Έγραψε:
(01-30-2018, 07:24 PM)Ξύστρας Έγραψε: Γιατί θέλεις να φτιάξεις σπόρους από το WW ?

γιατί από τα 3 σπόρια που είχα πάρει μόνο το 1 τα κατάφερε κ θέλω να έχω σπόρια από αυτό το legendary strain! Big Grin

Σε αυτή την περίπτωση ,αγοράζεις φρέσκα .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
(01-30-2018, 07:35 PM)Ξύστρας Έγραψε:
(01-30-2018, 07:28 PM)HyDoR Έγραψε:

Σε αυτή την περίπτωση ,αγοράζεις φρέσκα .

λεφτά δεν υπάρχουν για αγορά σπόρων... Sad
Απάντηση
κανείς βρε παιδιά?! Sad
μήπως ρώτησα κάτι που δεν έπρεπε?
Απάντηση
Πιο πολλά χρήματα θα έδινες στον κολλοειδή άργυρο και στην ΔΕΗ για τον έξτρα χρόνο που χρειάζεται η διαδικασία .

Το δέντρο που θα ψεκάσεις με άργυρο ,δεν  καπνίζεται . Παίρνεις τα  σπόρια και το πετάς .
Τα όποια σπόρια πάρεις  ενδέχεται να σου παρουσιάσουν έντονα φαινόμενα  γεννετικών ανωμαλιών  .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
έκανα και γω πρόσφατα μια προσπάθεια να πάρω σπόρο απο αυτόματο που δε μου πέτυχε ακριβώς, μάζεψα γύρη όμως που θα χρησιμοποιήσω για να γονιμοποιήσω ενα δεύτερο που έβαλα καπάκια. Έχω ημερολόγιο εδω αν θες να δεις.

Τα σπόρια που θα πάρεις απο τα WW θα είναι θηλυκά, δε πιστεύω οτι θα έχουν γενετικές ανωμαλίες, η τουλάχιστον έτσι διαβάζω οτι λένε. Η επέμβαση που κάνεις με τον κολλοειδή δηλαδή δε τα επηρεάζει γενετικά. Επίσης δεν θα είναι υποδεέστερο ποιοτικά, θα είναι ο ίδιος γενότυπος απλά θα βγάλει διαφορετικούς φαινότυπους. Αν διασταυρώσεις WW με NL θα πάρεις σπόρους που θα βγάλουν φαινότυπους με πιο δυνατά χαρακτηριστικά WW, άλλα προς το NL και άλλα κάπου στη μέση.

Μπορείς να βάλεις λίγα watt στον ένα κλώνο ώστε να μην εχεις κατανάλωση ρεύματος σε 12ωρο και όταν αρχίσει να ανθίζει να τον ψεκάζεις με κολλοειδή. Όταν δεις να σχηματίζονται τα αρσενικά άνθη μπορείς να βάλεις και τον 2ο κλώνο να ανθίσει. Να μπει λίγο πιο πριν δηλαδή ο ένας απο τον άλλο ώστε όταν συλλέξεις τη γύρη ο 2ος κλώνος να γονιμοποιηθεί νωρίς στην ανθοφορία του (3η βδ. π.χ). Εμένα δε μου πέτυχε το timing που πήγα να κάνω πάνω σε ενα φυτό και τα δυο γιαυτό λεω να γίνει πρώτα το ενα και μετά το άλλο για σιγουριά.

υ.γ.
πάντως τα WW του σποράδικου είναι δυνατά και φτηνά, δες παράδειγμα στο διαγωνισμό που τρέχει τώρα.
dem flowers lookin gooder den a bitch

Απάντηση
(01-30-2018, 06:48 PM)HyDoR Έγραψε: καλησπέρα παίδες!

έχω πάρει κλώνους καθώς καθάριζα τα χαμηλά μέρη τον φυτών μου k ήθελα να ρωτήσω το εξής!

έχω 3 κλώνους WW
παίρνω τον έναν κλώνο k αφού ριζώσει τον βάζω σε πλαστικό ποτήρι καφέ ώστε να μεγαλώσει 1-2 βδομάδες!
αρχίζω να τον ψεκάζω με κολλοειδή αργυρου μετά από τις 2 βδομάδες ώστε να βγάλει μπάλες με γύρη (με το που αρχίσω το "ψεξασμα" πρέπει αυτός ο κλώνος να πάει σε 12/12?)!ξεκινάς από την ανάπτυξη και ψεκάζεις
αφού συλλέξω την γύρη σε μικρά βαζάκια σκοπεύω να την απλώσω στον δεύτερο κλώνο WW τον οποίο έχω ήδη βάλει σε 12/12 k έχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα preflowers (σωστό αυτό το σκεπτικό?)!καλύτερα είναι να μην συλλέξεις , αλλά να είναι και το θηλυκό δίπλα για να γίνει η γονιμοποίηση
οι σπόροι που θα πάρω από τον δεύτερο κλώνο σε τι ποσοστό θα είναι θηλυκοί?100%
τα φυτά αυτών τον σπόρων θα έχουν ακριβώς τα ίδια  χαρακτηριστικά με την μάνα WW ή θα είναι πιο αδύναμα σε θέμα ποιότητας?θα έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά

ίδιο σκεπτικό με πάνω με την μόνη διαφορά ότι η γύρη από το WW θα απλωθεί τώρα σε NL κλώνο!
τα σπόρια από τον NL κλώνο τι χαρακτηριστικά θα έχουν? τα πρώτα σπόρια που θα βγάλεις θα είναι όλα ίδια και θα έχουν τα χαρακτηριστικά και από τα δύο φυτά
υπάρχει τρόπος να ορίσουμε τι χαρακτηριστικά θα περάσουν ή απλά από τα καινούργια σπόρια διαλέγουμε μητέρες που δείχνουν περισσότερο υγιές κ παίρνουμε κλώνους ώστε να επαναλάβουμε την όλη διαδικασία για να βγουν νέοι σπόροι?στην δεύτερη γέννα μετά απο δεύτερη διασταύρωση θα βγούνε πολλοί φαινότυποι , τότε διαλέγουμε αυτά που μας ενδιαφέρουν για να προχωρήσουμε στην τρίτη - τέταρτη - πέμπτη διασταύρωση , μέχρι να σταθεροποιηθούν αυτά που θέλουμε
αυτοί οι νέοι σπόροι τι θα είναι?θηλυκοί
συγνώμη για το λίγο ασυνάρτητο post αλλά είμαι λίγο κομμάτια από το τελευταίο τρίφυλλο!!
Απάντηση
HyDoR αδερφέ μου να συνεχίσεις να πίνεις 3φυλλα Cool
εύγε xasikliks ...
Εμένα η μικρή μου πορεία είχε σε ένα γκρόου ένα clear kush φωτοπεριόδου μέσα σε μία τέντα και είχα ένα τελευταίο αυτόματο που το έβαλα για να μη μου μείνει Tongue με τα ίδια effects όμως. Clear και εκείνο αλλά με πιο ανεβαστικό high, μακράν καλύτερο από το πρώτο. Τα σπόρια που πήρα από το αυτόματο είχαν πιο φωτοπεριόδου effects, δηλαδή πιο clear χωρίς το ιδιαίτερο και χαρακτηριστικό ανέβασμα του αυτόματου όχι κακό όμως και μπήκαν σε άνθιση όταν τα έβαλα 12/12, δηλαδή λειτούργησαν σαν φωτοπεριόδου!
Από αρώματα, γεύση κτλ σούπερ.
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλάνια!!! <3
εδώ που ζω το ρεύμα είναι δωρεάν οπότε δεν έχω θέμα (λάμπα που έχω στους κλώνους)
οπότε διαλέγοντας τους φαινοτύπους που θες κ απομονώνοντάς τους μπορείς να σταθεροποιήσεις ένα είδος?
πχ από το ζευγάρωμα των 2 WW κλώνων βάζουμε 10 σπόρια
από τα 10 σπόρια τα 3 είναι μέτριο ύψος με μέτριο μέγεθος φύλλων
ταλλα 3 είναι ψηλά με λεπτά μεγάλα φύλλα
κ ταλλα 4 κοντά κ θαμνώδη

αν ζευγαρώσουμε τα φυτά που δείχνουν να είναι ίδια μεταξύ τους τα φυτά που θα πάρουμε από το ζευγάρωμα θα έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά σε μεγαλύτερο ποσοστό κ όσο περισσότερα ζευγαρώματα κάνουμε μεταξύ των απογόνων τόσο το ποσοστό θα πλησιάζει στο 100%?

nimas βιβες μπρο!!! Big Grin
Απάντηση
xasikliks το σκεπτικό μου για τα χαρακτηριστικά είναι σωστό?
Απάντηση
(01-31-2018, 06:40 PM)HyDoR Έγραψε: εδώ που ζω το ρεύμα είναι δωρεάν οπότε δεν έχω θέμα

Big Grin Big Grin Big Grin

σε ποιον πλανητη ζεις?μπορουμε να ρθουμε κι εμεις απο κει..?
βλεπω εχετε και ιντερνετ ε??μια χαραααα Tongue Big Grin Rofl Rofl
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(01-31-2018, 06:40 PM)HyDoR Έγραψε: ε

αν ζευγαρώσουμε τα φυτά που δείχνουν να είναι ίδια μεταξύ τους τα φυτά που θα πάρουμε από το ζευγάρωμα θα έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά σε μεγαλύτερο ποσοστό κ όσο περισσότερα ζευγαρώματα κάνουμε μεταξύ των απογόνων τόσο το ποσοστό θα πλησιάζει στο 100%?

cheers HyD
πηγα να γράψω αλλα στα χε γράψει ο χασικλιξ

ναι ισχύει το σκεπτικό σου
Αν σ ενδιαφέρει και λίγο παραπάνω μπορείς να κοιτάξεις τις θεωρίες του Μέντελ κ χρησιμοποιήσεις τον πίνακα του Πουνετ
για να καταγράφεις, να "προβλέπεις" και να "προ-επιλέγεις" τα χαρακτηριστικά που βγαίνουν και θες

τσέκαρε πχ
https://eclass.duth.gr/modules/document/...itance.pdf
Απάντηση
(02-01-2018, 08:56 PM)CatAek Έγραψε:
(01-31-2018, 06:40 PM)HyDoR Έγραψε: εδώ που ζω το ρεύμα είναι δωρεάν οπότε δεν έχω θέμα

Big Grin  Big Grin  Big Grin

βλεπω εχετε και ιντερνετ ε??μια χαραααα Tongue  Big Grin  Rofl  Rofl
Την ίδια απορία έχω και γω.Που ζεις φίλε κι έχεις το ρεύμα δωρεάν;
Απάντηση
(02-02-2018, 02:51 PM)pansek Έγραψε:

Big Grin Big Grin Big Grin

βλεπω εχετε και ιντερνετ ε??μια χαραααα Tongue Big Grin Rofl Rofl

σε σπίτι στο βουνό με φωτοβολταϊκά κ αρκετά μεγάλες μπαταρίες
είμαι στο δίκτυο της ΔΕΗ αλλά η κατανάλωση το τετράμηνο είναι κάτω από 200KWh!
νταξει δεν είναι εντελώς δωρεάν... έπρεπε να γράψω ότι δεν αποτελεί πρόβλημα! Big Grin
Απάντηση
(02-02-2018, 02:11 PM)drunken monk Έγραψε:
(01-31-2018, 06:40 PM)HyDoR Έγραψε: ε

cheers HyD
πηγα να γράψω αλλα στα χε γράψει ο χασικλιξ

ναι ισχύει το σκεπτικό σου
Αν σ ενδιαφέρει και λίγο παραπάνω μπορείς να κοιτάξεις τις θεωρίες του Μέντελ κ χρησιμοποιήσεις τον πίνακα του Πουνετ
για να καταγράφεις, να "προβλέπεις" και να "προ-επιλέγεις" τα χαρακτηριστικά που βγαίνουν και θες

τσέκαρε πχ
https://eclass.duth.gr/modules/document/...itance.pdf

λίγο που κοίταξα (πρώτες 20 σελίδες) μου κέντρισε το ενδιαφέρον κ θα δω πως μπορεί να βοηθήσει το σκεπτικό μου! Big Grin
προς το παρόν λέω να πάω με βάση τα φύλλα για sativa indica θέλοντας να απομονώσω την indica περισσότερο!!!
Απάντηση
(02-02-2018, 09:50 PM)HyDoR Έγραψε:
(02-02-2018, 02:51 PM)pansek Έγραψε:

Big Grin  Big Grin  Big Grin

βλεπω εχετε και ιντερνετ ε??μια χαραααα Tongue  Big Grin  Rofl  Rofl

σε σπίτι στο βουνό με φωτοβολταϊκά κ αρκετά μεγάλες μπαταρίες
είμαι στο δίκτυο της ΔΕΗ αλλά η κατανάλωση το τετράμηνο είναι κάτω από 200KWh!
νταξει δεν είναι εντελώς δωρεάν... έπρεπε να γράψω ότι δεν αποτελεί πρόβλημα! Big Grin

μπραβο πολυ ωραιος!!!αυτα ειναι! Hat off
καλη συνεχεια σε οτι κανεις! Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
τα σύρματα για τον άργυρο τι πάχος πρέπει να έχουν?
[Εικόνα: qbcTNmxeTqS0eRNx9MiHKA.png]
Απάντηση
Λεπτα γενικα μη φανταστεις κανα τρελο παχος
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(02-03-2018, 04:37 PM)trompetas Έγραψε: Λεπτα γενικα μη φανταστεις κανα τρελο παχος

1,5mm καλά είναι δλδ!
Απάντηση
(02-03-2018, 04:38 PM)HyDoR Έγραψε:
(02-03-2018, 04:37 PM)trompetas Έγραψε: Λεπτα γενικα μη φανταστεις κανα τρελο παχος

1,5mm καλά είναι δλδ!
και 1 κάνει
Απάντηση
(02-06-2018, 02:09 AM)xasikliks Έγραψε:
(02-03-2018, 04:38 PM)HyDoR Έγραψε:

1,5mm καλά είναι δλδ!
και 1 κάνει

το 1,5 θεωρητικά θα σου βγάλει περισσότερα διαλύματα ή δεν παίζει κ τόσο ρόλο τα 0,5mm? Big Grin
κοσμηματοπωλείο που έχει εργαστήριο πίσω από το κατάστημα σίγουρα θα έχει έτσι?
ρωτάω για να μην κάνω παραγγελία από ίντερνετ!
Απάντηση
έχουν όλα , με 5 ευρώ νομίζω κομπλέ .
δεν χρειάζεσαι πολύ ,
το πρώτο το έβγαλα με δυο παλιά εικοσάρικα ασημένια , τώρα πόσο ασήμι έχουν τα εικοσάρικα και πόσο τράβηξε η μπαταρία από αυτά δεν ξέρω , αλλά η δουλειά έγινε μια χαρά .
Απάντηση
(02-06-2018, 11:41 PM)xasikliks Έγραψε: έχουν όλα , με 5 ευρώ νομίζω κομπλέ .
δεν χρειάζεσαι πολύ ,
το πρώτο το έβγαλα με δυο παλιά εικοσάρικα ασημένια , τώρα πόσο ασήμι έχουν τα εικοσάρικα και πόσο τράβηξε η μπαταρία από αυτά δεν ξέρω , αλλά η δουλειά έγινε μια χαρά .

εικοσάρικα ε? καλή φάση!!! Big Grin
εγώ τελικά δεν βρήκα κ τελικά έκανα την παραγγελία από Κρινάκης!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)