Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πασχαλίτσες από άμαζον
Τελείως τυχαία μία δασκάλα δημοτικού είπε ότι αγοράζει πασχαλίτσες για την προστασία του κήπου της, 100 χρόνια μπροστά η τύπισσα ή απλή σύμπτωση? Εγώ πάντως θα τις δοκιμάσω μιας και έχω πρόβλημα με τις αραχνούλες στο μπαλκόνι μου. Όποιος θέλει ρίχνει μια ματιά

https://www.amazon.com/300-Live-Ladybugs...-+Ladybugs
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση

ads by gr420info

μου αρεσουν οι πασχαλιτσες
καλη φαση να της αμολισω στον κηπο
Leaf             Leaf
Απάντηση
https://www.youtube.com/watch?v=hu8owmc7Wfg
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
νιμα πάρε εδω και ρώτα ..απο άμαζον θα σούρθουν ψόφιες το πιο πιθανό...
Απάντηση
Νημας πως πηρε απο αμαζον αφου δε στέλνει;

Κοιτα κι εδω https://www.gardenideas.gr/index.php?rou...th=257_260
Απάντηση
θενκς κάζα θα ρωτήσω εκεί. Αλλιώς θα πάρω από άμαζον και ότι έρθει. Πέρσι με δικά μου ματζούνια (οινόπνευμα, σκόρδο κτλ) τα περιόρισα λίγο, στην επόμενη ενώ είχα πάρει αγοραστό από φυτώριο με έσκισαν λίγο οι αραχνούλες, έλεγα να έχω αυτά τα πιράνχας και να τα αμολήσω άμα χρειαστεί...
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(02-13-2018, 12:52 AM)cannabeer Έγραψε: Νημας πως πηρε απο αμαζον αφου δε στέλνει;

Κοιτα κι εδω https://www.gardenideas.gr/index.php?rou...th=257_260

δεν μου είπε από που τα πήρε, εγώ εκεί τα βρήκα.. τσεκάρω!
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Νιμ η πασχαλίτσες ειναι ζωντανός οργανισμός, αρμενίζουν και πανε οπου νομιζουν ειναι καλυτερα, το ιδανικο ειναι να εχεις θερμοκήπιο αλλιως ειναι πολυ δυσκολο να κατσουν στο μπαλκόνι σου.
it's all about terpenes....
Απάντηση
Οι πασχαλιτσες στο ενήλικο κομμάτι της ζωής τους, νομίζω πως τρώνε κυρίως γύρη.. Οπότε θα χρειαστείς μερικά φυτά που να βγάζουν αρκετή για να μη στην κοπανησουν οι πασχαλίτσες! Οι ηλιανθοι είναι μια καλή ιδέα, και απ'οτι ειχα δει και στο σάιτ των royal queen κάνουν καλή συνεργασία με την κάνναβη..
Απάντηση
Η ιδέα ήταν να έχω τις πασχαλίτσες στην κατάψυξη και μόνο εάν εμφανιστεί τετράνυχος τότε να αμολήσω μερικές στην βάση του κορμού και από τα βίντεο που έχω δει αυτές μετά δεν σταματάνε να τρώνε μέχρι να καθαρίσουν το φυτό. Αν το βάλω μάλιστα στο μπαλκόνι μέσα ούτε ο αέρας δεν θα τις ενοχλεί και όταν το/τα καθαρίσουν ας πάνε στην ευχή της παναγίας, δεν θα τις μαζεύω μία-μία πίσω στο σακούλι.  

https://www.youtube.com/watch?v=2ydVOjbKTak
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Αν τις βγάλεις από την κατάψυξη και  ζουν τότε να ξυπνήσουμε και τον Ντίσνεϊ...
Απάντηση
(02-14-2018, 11:05 AM)mummra Έγραψε: Αν τις βγάλεις από την κατάψυξη και  ζουν τότε να ξυπνήσουμε και τον Ντίσνεϊ...

...και τον Έλβις!! Big Grin Big Grin Big Grin τώρα διάβασα ότι μπορείς να τις κρατήσεις το μέγιστο δύο εβδομάδες στην ψύξη του ψυγείου.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Μέχρι να δεις τι θα κανεις με τις πασχαλίτσες, ρίξε λιγο τριφυλλακι στις γλάστρες και περίμενε τη ζεστη για τον τετρανυχο.
Απάντηση
Μάλλον... αλλά είχα δει μια πασχαλίτσα το σάββατο που μας πέρασε σε ένα πάρτι φίλε, που εύκολα θα ντυνόμουν αραχνούλα για να με φάει!! Tongue
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(02-14-2018, 12:06 PM)nimas Έγραψε:
(02-14-2018, 11:05 AM)mummra Έγραψε: Αν τις βγάλεις από την κατάψυξη και  ζουν τότε να ξυπνήσουμε και τον Ντίσνεϊ...

...και τον Έλβις!!  Big Grin  Big Grin  Big Grin   τώρα διάβασα ότι μπορείς να τις κρατήσεις το μέγιστο δύο εβδομάδες στην ψύξη του ψυγείου.

Θεωρώ ότι για να τις κρατήσεις ζωντανές δεν θέλεις ψυγείο, θέλεις  ένα μεγάλο βάζο σήτα με λάστιχο αντί για καπάκι λίγο υγρασία τροφή και κανένα κλαδάκι με φύλλα, όλο αυτό σε λογικές θερμοκρασίες... μη το βάλεις στον ήλιο να το χτυπάει...
Απάντηση
Να σου πω την αλήθεια με έψηνε πολύ να τις πάρω φέτος, μπορεί και να το κάνω. Ίσως να πρέπει να τις έχω την 5-6 εβδομάδα ανθοφορίας!!! Το προηγούμενο καλοκαίρι στο πρώτο γκρόου το αντιμετώπισα με δικά μου ματζούνια τις αράχνες στις αρχές τους και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία, στο 2ο γκρόου του ίδιου καλοκαιριού (αύγουστο και μετά) είχα αγοράσει ένα ειδικό φάρμακο πανάθεμάτο, είχα ψεκάσει και ήμουν ήσυχος (ο μαλάκας) και άμα σε θέλει η πουτάνα η πουτάνα η τύχη, έλειψα μερικές μέρες και έγινε τότε το πέσιμο σε ένα φυτό (ήταν το μοναδικό με ιστό χαμηλά) και αργότερα στα υπόλοιπα. Η ζημιά ήταν τόσο γρήγορη και μεγάλη όμως που χρειάστηκε να αφαιρέσω τα 4/5 από τα φανόφυλλα σε κάθε φυτό, ήταν απίστευτο πόσα πολλά ήταν. Τα φυτά μετά κολλήσανε όσο αφορά την ανάπτυξη τους για τις επόμενες εβδομάδες και ενώ θέλαμε 2 με 3 εβδομάδες ακόμα, μπήκαν και νωρίς κάτι βροχές με μείωση της θερμοκρασίας και οριακά πρόλαβα τη μούχλα μετά!!
Απλά η μαλακία είναι ότι δεν μπορείς να τις έχεις έτοιμες και φρέσκες τις πασχαλίτσες όποτε ακριβώς τις χρειάζεσαι!!!
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Smoke20
Μαζί με τα φυτά να μεγαλώνουμε και πασχαλίτσες

Απάντηση
τι λες τώρα ρε συ?? τι πουλάνε!!!!
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)