Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ?
Question 
[Εικόνα: 20180630_033337.jpg]

[Εικόνα: 20180630_033326.jpg]

[Εικόνα: 20180630_033436.jpg]

[Εικόνα: 20180630_033340.jpg]

how do i delete an account

[Εικόνα: 20180630_034934.jpg]

[Εικόνα: 20180630_034735.jpg]

[Εικόνα: 20180630_034738.jpg]

Μαγκες τα φυτα ειναι ολα αυτοματα σε εξωτερικη στις 67 μερες.Αυτα στις κοντινες φωτογραφιες με τις κοκκινες τριχες ειναι Critical Kush.Η barneys farm λεει 75 μερες.Να σταματησω τα λιπασματα, να τα παω μια βδομαδα μονο νερο και να κοψω??Επισης αυτο με τον τεραστιο παπα ειναι gorilla glue που οι breeders λενε επισης διομισι μηνες αλλα δεν εχω δει ακομα ουτε μια κοκκινη τριχα...
Απάντηση

ads by gr420info

Το πότε να κόψεις, με το μάτι δεν μπορείς να ξέρεις, χρειάζεσαι μικροσκόπιο.
Έχει φθηνά μικροσκόπια x60 που είναι η μόνη σίγουρη απάντηση.

Εγώ μπορεί να σου πω ότι το πρώτο στις φωτογραφίες είναι έτοιμο αλλά αυτό να είναι ακόμα άγουρο και μετά να με βρίζεις.
Για σκέψου να το κόψεις και να μην έχει ούτε 30% θολούς κρυστάλλους και να το πίνεις και να μην λέει σχεδόν τίποτα..

Αμαρτία δεν είναι να περιμένεις 2 και 3 μήνες και να φας ήττα για μερικά ευρώ που κάνει το μικροσκόπιο;
Απάντηση
(06-30-2018, 04:41 PM)NLfanatic Έγραψε: Το πότε να κόψεις, με το μάτι δεν μπορείς να ξέρεις, χρειάζεσαι μικροσκόπιο.
Έχει φθηνά μικροσκόπια x60 που είναι η μόνη σίγουρη απάντηση.

Εγώ μπορεί να σου πω ότι το πρώτο στις φωτογραφίες είναι έτοιμο αλλά αυτό να είναι ακόμα άγουρο και μετά να με βρίζεις.
Για σκέψου να το κόψεις και να μην έχει ούτε 30% θολούς κρυστάλλους και να το πίνεις και να μην λέει σχεδόν τίποτα..

Αμαρτία δεν είναι να περιμένεις 2 και 3 μήνες και να φας ήττα για μερικά ευρώ που κάνει το μικροσκόπιο;

Ρε αδερφε σιγουρα καλο θα ταν ενα μικροσκοπιο,αλλα δεν ειναι και τοσο φτηνα.Στο alegre 30 ευρω εχει και δεν ειμαι τωρα σε φαση να δωσω κι αλλα χρηματα. Confused Απλα θελω να ξερω για να κοψω τα λιπασματα 1 εβδομαδα πριν.Οπως ανεφερα τα Critical kush εχουν πολλες κοκκινες τριχες,σχεδον καθολου ασπρες...Αυτο δεν ειναι κριτιριο?
Απάντηση
Στο alegre 30 ευρω εχει και δεν ειμαι τωρα σε φαση να δωσω κι αλλα χρηματα.

[/quote]
Συγγνωμη που πεταγομαι... αλλα εχει στο skroutz με 15 ευρω αμα ψαξεις! Big Grin
Απάντηση
Μπορείς να πάρεις αυτό που είναι φθηνό χωρίς να ξεπαραδιαστείς.

Οι τρίχες είναι πολύ σχετικές καθώς μπορεί να κοκκινίσουν/καφετίσουν πολύ πριν φτάσουν οι κρύσταλλοι στο επιθυμητό σημείο.
Απάντηση
(06-30-2018, 11:49 PM)tamtiriri11 Έγραψε: Στο alegre 30 ευρω εχει και δεν ειμαι τωρα σε φαση να δωσω κι αλλα χρηματα.
Συγγνωμη που πεταγομαι... αλλα εχει στο skroutz με 15 ευρω αμα ψαξεις! Big Grin
[/quote]

Χαχαχαχ δεν εχω ψαξει ακομα.Λολ εννοουσα οτι γενικα δεν ειμαι σε φαση να δωσω χρηματα για κατι που δεν ξερω κατα ποσο μου χρειαζετε.Χωρις να  να εχω ολοκληρωμινη αποψη,νομιζω οτι ειναι το τελευταιο πραγμα που κοιτας σαν τσεκ,δηλαδη δεν μπορει ο χρονος και τα συναφη να σου δειχνουν οτι πρεπει να κοψεις και στο μικροσκοπιο να μην φαινονται σωστα Smile
Απάντηση
Οι κρύσταλλοι είναι το ΠΡΩΤΟ πράγμα και το πιο σημαντικό που κοιτάς και όχι το τελευταίο ή το πιο ασήμαντο!

Αν τα κόψεις νωρίς και είναι διάφανα, δεν θα έχουν άκουσμα. Αν τα κόψεις αργά και είναι amber, θα είναι για νάνι.
Το μικροσκόπιο είναι MUST-have εργαλείο αν δεν θέλεις να κόβεις κουτουρού για να έχεις την μέγιστη THC κάθε φορά που κόβεις.

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις άλλη καλλιέργεια τώρα σύντομα ή στο μέλλον, πάω πάσο.
Αν όμως κάνεις και άλλες σύντομα ή στο μέλλον θα το χρειαστείς, οπότε αγόρασε το τώρα.

Πάντως το πρώτο φαίνεται έτοιμο αλλά όπως σου είπα, το κόβεις με δική σου ευθύνη. Αν είναι άγουρο, μην πεις ότι δεν σε προειδοποίησα.
Απάντηση
(06-30-2018, 11:58 PM)NLfanatic Έγραψε: Μπορείς να πάρεις αυτό που είναι φθηνό χωρίς να ξεπαραδιαστείς.

Οι τρίχες είναι πολύ σχετικές καθώς μπορεί να κοκκινίσουν/καφετίσουν πολύ πριν φτάσουν οι κρύσταλλοι στο επιθυμητό σημείο.

Σε ευχαριστω πολυ μαν Smile Θυμαμαι οτι οι κρυσταλοι πρεπει να ειναι ολοι γαλακτεροι και μερικοι καφε.Το θεμα ειναι πως πρεπει να ειναι για να αποφασισω να κοψω τα λιπασματα και να το παω μονο νερο για μια εβδομαδα Huh Huh
Απάντηση
Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 70-80% θολούς κρυστάλλους, 10-20% Amber κρυστάλλους και το πολύ 5-10% διάφανα.
Απάντηση
(07-01-2018, 12:22 AM)NLfanatic Έγραψε: Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 70-80% θολούς κρυστάλλους, 10-20% Amber κρυστάλλους και το πολύ 5-10% διάφανα.

Μα δεν υποτιθετε οτι ετσι πρεπει να ειναι ακριβως πριν κανω το harvest?Εγω ρωτησα πως πρεπει να ειναι μια βδομαδα πριν για να κοψω τα λιπασματα και να αρχισω το φλας,μιας και διαβασα οτι ειναι σημαντικο να το κανεις αυτο την καταλληλη στιγμη,ωστε να συμπιπτει το τελος του φλας με την επιθυμητη εικονα των κρυσταλων...
Απάντηση
Μα αν δεν παρακολουθείς τους κρυστάλλους από πριν, πως θα το μάθεις τώρα;

Πρέπει να γνωρίζεις τον ρυθμό ωρίμανσης για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα καθώς κάθε strain είναι διαφορετικό.
Μπορεί πχ σε ένα strain τα θολά να αυξάνονται 1-2% κάθε μέρα και σε ένα άλλο strain να θολώνουν 0.2% την ημέρα.

Οπότε θα πρέπει να το παρακολουθείς από πριν για να γνωρίζεις πότε θα φτάσουν στο επιθυμητό στάδιο έτσι ώστε να κόψεις.

Αλλά αν αφήσουμε το κομμάτι αυτό στην άκρη, εγώ μόλις έβλεπα 70-80% θολά θα έκοβα λιπάσματα και θα έκανα φλασάρισμα αλλά μόνο σε ένα strain που ξέρω λίγο-πολύ πως συμπεριφέρεται και πόσο χρόνο χρειάζεται για να θολώσουν οι κρύσταλλοι.
Απάντηση
οκ μαν,ευχαριστω για την βοηθεια.Θα παρω το μικροσκοπιο και βλεπω...Παντως με το δεδομενα οτι οι breeders λενε 70-80 μερες,οτι εχει αρκετες κοκκινες τριχες και οτι φαινετε με το ματι να πλησιαζει στο τελος δεν νομιζω να αργησει Smile
Απάντηση
Ο breeder μπορεί να σου δώσει έναν στάνταρ χρόνο αλλά υπό τις ιδανικές συνθήκες και σπανίως είναι έτοιμα στον χρόνο που λέει η εταιρία.

Αυτός ο χρόνος όμως μπορεί να διαφέρει αρκετά από την πραγματικότητα (το έχουμε δει σε πολλά grows), οπότε μόνο από τους κρυστάλλους μπορείς να γνωρίζεις πραγματικά το πότε είναι έτοιμο το φυτό για κόψιμο.
Απάντηση
Πάντως στο φυτό που έβαλες τις πρώτες φωτογραφίες, εγώ θα έκανα ένα flushάρισμα και θα το ετοίμαζα σιγά-σιγά για τσεκούρι..
Το δεύτερο έχει ακόμα δρόμο μπροστά του, πιστεύω τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες.

Εννοείται πως πρέπει να το ελέγξεις πρώτα με το μικροσκόπιο, μην ακούς τι σου λέω εγώ γιατί μπορεί να είμαι και λάθος!
Απάντηση
Πριν αρχισω φλασαρισμα,θα το τσεκαρω και στο μικροσκοπιο για καλο και για κακο.Οσο αφορα το δευτερο(Gorilla Glue)με μπερδευει λιγο το γεγονος οτι δεν εχει καμια κοκκινη τριχα ακομα,ενω ολα τα υπολοιπα εχουν διξει σημαδια απο καιρο και δεν μπορω να πω οτι εχει μινει πισω ειναι ολος ο κορμος ενας τεραστιος παπας Tongue
Απάντηση
Γιατί σε μπερδεύει; Το γεγονός πως είναι όλα αυτόματα δεν σημαίνει πως θα τελειώσουν και μαζί!
Αυτό εννοώ πως το κάθε strain είναι εντελώς διαφορετικό και θέλει διαφορετικούς χρόνους για να τελειώσει.
Απάντηση
και αυτό εδώ κάνει μια χαρα την δουλεία του και έχει 6 ευρώ https://www.growmarket.gr/axesouar-diafo...60x-detail
Απάντηση
Τλκ πηρα το μικροσκοπιο που μου προτινε ο NL fanatic.Με μια εξεταση των κρυσταλλων παρατηρησα αρκετα amber 30%,πολλα γαλακτερα 65-70% και σχεδον καθολου διαφανα.Ειμαι στην 5η μερα flush.Παραθετω και φωτογραφιες Smile Η ερωτηση μου ειναι εχει καποιο νοημα να κοψω τα fan leafs η να τα αφησω για να τραφουν τα φυτα?Δεν ξερω το νοημα αυτης της κινησης απλα βλεπω οτι το κανουν πολλοι...
[Εικόνα: 20180707_052908_1.jpg]

[Εικόνα: 20180707_052905_1.jpg]

[Εικόνα: 20180707_052205_1.jpg]

delete your account page link

[Εικόνα: 20180707_052032_1.jpg]

poems by Louis Jenkins

[Εικόνα: 20180707_051956_1.jpg]
Απάντηση
Αν θέλεις κοβεις μόλις στεγνώσει. Εισαι έτοιμος!
Όσο το αφηνεις, τοσο πιο βαρύ θα γίνεται από δω κ πέρα!
Εγώ κόβω όταν είναι 50% γαλακτερα τα δικά μου!
 Tongue 
Απάντηση
Οι κρύσταλλοι επάνω στα φύλλα ωριμάζουν πρώτοι, πρέπει να ανοίξεις έναν παπά και να κοιτάξεις μέσα τι γίνεται.
Ψιλοέτοιμο φαίνεται πάντως.
Απάντηση
(07-07-2018, 08:02 PM)NLfanatic Έγραψε: Οι κρύσταλλοι επάνω στα φύλλα ωριμάζουν πρώτοι, πρέπει να ανοίξεις έναν παπά και να κοιτάξεις μέσα τι γίνεται.
Ψιλοέτοιμο φαίνεται πάντως.

Εγω πηρα για δειγμα ενα μικρο κομματακι sugar leaf και ενα μικρο κομματακι ανθο απ το καθε φυτο.Αν κοψω ενα παπα και τον ανοιξω δεν θα το στρεσαρω??
Απάντηση
Όταν λέω να τον ανοίξεις, εννοώ να δεις ανάμεσα στους ανθούς και όχι στους επιφανειακούς μόνο.
Απάντηση
[Εικόνα: 20180712_083445.jpg]

[Εικόνα: 20180712_083511.jpg]

Λοιπον μαγκες κοπηκαν τα 3 critical kush.Εγινε το trimming και τωρα ειμαι σε φαση σταγνωματος σε ντουλαπι κρεμασμενα απο γατζακια.υγρασιομετρο που θα βρω?ειναι απαραιτητο?
Απάντηση
Καποιος να μου απαντησει στην ερωτηση σχετικα με το υγρασιομετρο??
Απάντηση
Χρειάζεσαι αναλογικά υγρασιόμετρα για τα βάζα για να ξέρεις που παίζει η υγρασία κατά το curing.
Για το στέγνωμα ακολουθείς τον γενικό κανόνα, τα αφήνεις να στεγνώσουν μέχρι να σπάει ο κορμός αλλά να μην είναι εντελώς ξερός.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)