Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρασκευή λαδιού με φαρμακευτική Ακετόνη
οινοπνευμα
καποτε το ειχαν 20€ το λιτρο τωρα ανεβηκε λιγο αλλα και παλι εχει καλη τιμη για την αγορα λιτρου.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση

ads by gr420info

ακρουβουτσικο το βλέπω @godfather
πριν τον κοροναιο από φαρμακείο πήρα φαρμακευτικο οινόπνευμα 95αρι 240ml για 2,30€ το ίδιο νομίζω είναι και αυτό....
τώρα βέβαια δεν έχω πάρει μπορεί να το ανέβασε με την πανδημία.....
Απάντηση
αποκλείεται να πήρες καθαρό οινόπνευμα σε αυτήν την τιμή.
ή μπήκε μέσα το φαρμακείο από μαλάκια του.
Απάντηση
η καλύτερη τιμή που έχω βρει για αιθυλική αλκοόλη είναι 20 ευρώ το λίτρο!
από φαρμακαποθηκη ...
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
δεν είμαι σίγουρος έχει τρεις μήνες από τότε κάπου εκεί μου το είχε δώσει.....το πολύ 3ευρω να το χα πάρει.....
θυμαμαι που μου το πρότεινε ο ίδιος και μου είπε έπεσε οι τιμή πάρε αυτό....θα πάω ξανά αυτές τις μέρες και θα ενημερώσω για σιγουριά.....
Απάντηση
(04-25-2020, 09:05 AM)yesican Έγραψε: η καλύτερη τιμή που έχω βρει για αιθυλική αλκοόλη είναι 20 ευρώ το λίτρο!
από φαρμακαποθηκη ...

σε τι ποσοστα ειναι η αιθυλικη αλκοολη, διοτι, αιθυλικη αλκοολη ουσιαστικα ειναι το τσιπουρο, το οποιο κατα μεσο ορο ειναι περιπου 50% και το βρισκεις απο 3 ευρω εως 5 -7 ευρω
Απάντηση
@αρχαιος
95%
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
ο διγκας στη θερμη το εχει με 9 ευρω, ισοπροπυλικη αλκοολη, 99%
Απάντηση
άλλο η ισοπροπολυκή άλλο η αιθυλικη.
η αιθυλικη πάει συνήθως κοντά στο 40 το λίτρο.
το 28 της μελισσοκομίας είναι πολύ καλή τιμή.

αν κάνεις απόσταξη το τσίπουρο θα ανεβάσεις την καθαρότητα. μπορείς σχετικά εύκολα να πας μέχρι 95% από κει και πέρα πολύ μπελάς για το τίποτα.
το αλκοόλ ρουφα υγρασία από τον αέρα και ισορροπεί στο 95%.

οπότε και να το καθαρίζεις στο 99% μόλις το άνοιγες αυτό θα πήγαινε σταδιακά στο 95% καθαρότητα.
Απάντηση
η τιμη που λες antegia πρεπει να ειναι λοσιον, υπαρχει. δεν ειναι καθαρο ομως για χρηση λαδιου, γι αυτο η χαμηλη τιμη.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
[Εικόνα: v2lqexom.jpg]
αυτό είναι νονε....δεν ξέρω αν κάνει η δεν....
Απάντηση
(04-25-2020, 12:07 PM)tzorge Έγραψε: άλλο η ισοπροπολυκή άλλο η αιθυλικη.
η αιθυλικη πάει συνήθως κοντά στο 40 το λίτρο.
το 28 της μελισσοκομίας είναι πολύ καλή τιμή.

αν κάνεις απόσταξη το τσίπουρο θα ανεβάσεις την καθαρότητα. μπορείς σχετικά εύκολα να πας μέχρι 95% από κει και πέρα πολύ μπελάς για το τίποτα.
το αλκοόλ ρουφα υγρασία από τον αέρα και ισορροπεί στο 95%.

οπότε και να το καθαρίζεις στο 99% μόλις το άνοιγες αυτό θα πήγαινε σταδιακά στο 95% καθαρότητα.
σωστα τα λες αλλα στην αποσταξη σταφυλιων δεν εχουμε μονο αιθυλικη ακλοολη, αλλα εχουμε και μεθυλικη αλκοολη η οποια ειναι το δηλητηριο στο τσιπουρο. βεβαια υπαρχουν τεχνικες για να το απομακρυνεις αλλα απομακρυνεις το 80 με 90 % απο την σουμα, ομως απ οτι παρατηρω οι περισσοτεροι δεν ξερουν πως. εννοειται οτι το τσιπουρο δεν κανει γι αυτη τη δουλεια
Απάντηση
πολύ σωστά το επισημαίνεις. αλλά από αγοραστό αλκοόλ σαν τσίπουρο δεν έχεις θέμα με την απόσταξη, εκτός αν είχε το τσίπουρο.

εφόσον έχει γίνει σωστά η απόσταξη το πρώτο 5% αν θυμάμαι καλά είναι η μεθανόλη και την πετούν.

οπότε από μπαμπατζιμ δεν έχεις θέμα.
δεν θα βγάλει μεθανόλη το ποτό.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)