Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βάμμα Πράσινος/Χρυσός Δράκος (Golden Dragon Tincture) Συνταγή
Lightbulb 
η συνταγή είναι του psychedlicsam από το grasscity, θα την βρείτε εδώ.

η συνταγή είναι για  7g

αποκαρβοξυλίωση: 
το πρώτο βήμα είναι να ενεργοποιήσουμε την φούντα.
βάλτε το χόρτο στον φούρνο στους 115c για 40 λεπτά.

κατάψυξη:
στην συνέχεια τοποθετήστε τα  7g σε βάζο  στον καταψύκτη για 24 ώρες. επίσης, τοποθετήστε και 600 ml καθαρή αιθυλική αλκοόλη (δηλ πόσιμη) στην κατάψυξη για 24 ώρες.
μετά από 24 ώρες προσθέστε 90ml αλκοόλ στο βάζο με την φούντα. ανακινήστε σαν φραπέ για 5 λεπτά.τοποθετήστε ξανά στην κατάψυξη για 2 ώρες και στη συνέχεια ανακινήστε ξανά για άλλα 5 λεπτά.

1. χρησιμοποιώντας ένα τουλπάνι, μπλουζάκι,  καλσόν ή άλλη λεπτή ύφανση, σουρώστε το μείγμα, πιέστε την φυτική ύλη καλά, και ξεχωρίστε το πρώτο εκχύλισμα. τοποθετήστε το πιεσμένο φυτικό υλικό πίσω στο βάζο για να το ξανά ξεπλύνετε με φρέσκο, παγωμένο αλκοόλ. αυτήν την φορά δεν χρειάζεται  το μείγμα να μείνει στην κατάψυξη. το 2ο πλύσιμο μπορεί να γίνει χωρίς περαιτέρω αναμονή δεδομένου ότι είναι μόνο ξέβγαλμα.

2) χρησιμοποιώντας 90 ml φρέσκο, παγωμένο αλκοόλ, ξανά ξεπλένετε την φούντα ανακινώντας για πέντε λεπτά. 
φιλτράρετε το μείγμα σας και στην συνέχεια προσθέστε το διάλυμα αλκοόλης στο πρώτο εκχύλισμα. 

αφού στραγγίξτε την φούντα, μπορείτε να την πετάξετε. 

3. τοποθετήστε ένα φίλτρο καφέ σε χωνί. βρέξτε το με αλκοόλ ώστε να μην απορροφήσει από το πολύτιμο εκχύλισμα μας.  ρίξτε το διάλυμα σιγά σιγά μέσα στο φίλτρο μέχρι να γεμίσει. φυσικά, μπορείτε πάντα να το φιλτράρετε και δεύτερη φορά για ποιο καθαρό αποτέλεσμα. 

συγκέντρωση thc
είμαστε έτοιμοι για την συγκέντρωση του thc με την εξάτμιση του αλκοόλ. 

1. σε μπεν μαρι (αν δεν έχουμε αποστακτήρα) και μακριά από φλόγα ή άλλες ανοιχτές πηγές φλόγας. χρησιμοποιήστε οπωσδήποτε ανεμιστήρα για εξαερισμό. εάν χρησιμοποιείτε ηλεκτρικό κύκλωμα, βεβαιωθείτε ότι ο ανεμιστήρας εξαερισμού είναι ψηλά. όσο περισσότερος αερισμός τόσο το καλύτερο. 

2. βάλτε το μάτι σε ένα επίπεδο ώστε το νερό να βράζει ήπια.  εάν δεν έχετε μπεν μαρι ή αποστακτήρα, η εξάτμιση του αέρα λειτουργεί, αλλά πιο αργά. 

3. μετρήστε πόσο εκχύλισμα πήρατε κι από τις δύο εμβαπτίσεις. εάν δεν διαθέτετε συσκευή μέτρησης, μπορείτε να σημειώσετε ένα σημείο στα μισά του βάζου σας και να το χρησιμοποιήσετε ως οδηγό. έτσι καθώς το βάμμα σας θα εξατμίζεται, θα μπορείτε να παρακολουθείτε το επίπεδο πιο εύκολα.

4. προσθέστε το αραιό χρυσό δράκο και μειώστε το κατά το ήμισυ του ανακτηθέντος όγκου. έως 15 ml θα χαθούν σε κάθε πλύση  λόγω απορρόφησης από την φούντα και γενικών  απωλειών. το αλκοόλ βράζει σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από το νερό και έτσι δεν θα βλάψει το thc. 

5. τέλος, αυτή η συνταγή σχεδιάστηκε για να σας δώσει περίπου 90ml ουσίας συμπυκνωμένου βάμματος πράσινου / χρυσού δράκου. το τελευταίο βήμα, είναι να μειώσετε το διάλυμα σας κατά το ήμισυ ή και πιο κάτω για ποιο δυνατό βάμμα.
τώρα είναι επίσημα έτοιμο για να δοκιμάσετε. 

η δόση που παίρνω εγώ είναι ένα σταγονόμετρο γεμάτο. ανάλογα με το πόσο την πίνετε θα πρέπει να το τεστάρετε. 

καλύτερα σιγά σιγά.....

το κρατάω κάτω από την γλωσσά μέχρι να μην με καίει (3 λεπτά) και μετά καταπίνω. 
έμενα με κρατάει περίπου 12 ώρες.
αν δεν αντέχεις το κάψιμο μπορείς να βάλεις νερό στο στόμα σου, άλλα και πάλι πρέπει να το κρατήσεις 3 λεπτά.

το άκουσμα είναι μεταξύ μπαφου και space cake /λαδιού. σαφώς μεγαλύτερο άκουσμα  από τον μπάφο και λιγότερο από το λάδι η space cake.
Απάντηση

ads by gr420info

η συνταγή δεν γίνεται με ισοπροπυλικη αλκοόλη.
Απάντηση
έφτιαξα ένα δράκο από sugar leaves cbd lemon potion auto.

έχω να πω ότι δεν συγκρίνεται με τα λάδια του εμπορίου... δεν ξέρω αν είναι το 7.5% thc αλλά πότε δεν ένοιωσα λάδι cbd όπως αυτό το βάμμα.

πραγματικά η έλλειψη του άγχους και η αποστασιοποίηση από την κατάσταση ητανε πολύ πιο κοντά στον ατμιστό κρύσταλλο από ότι σε λάδι.

συνδυαστικά με το στάνταρ δράκο μου, ήτανε αρκετά σουρεάλ lol. 

για τον πόνο δεν δίνω και πάρα πολλά... 5/10.
Απάντηση
στις 29 να τον πατήσεις κατω τον δράκο
έτσι να μην ξεχνιόμαστε

εφόσον σε βρήκα εδω..αν θάψω πανινη γλάστρα στο χώμα λες να δουλέψει?
η υγρασία θα εξισορροπήται,για θρέψη και πεχα δεν ξέρω
το νόημα είναι να την βγάλω όταν θελησω
η λυση του φυγοπονου

[Εικόνα: lt4ldrpm.jpg]
έλα,τον έχεις
τον έχεις
Απάντηση
(04-20-2019, 12:18 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: εφόσον σε βρήκα εδω..αν θάψω πανινη γλάστρα στο χώμα λες να δουλέψει?
η υγρασία θα εξισορροπήται,για θρέψη και πεχα δεν ξέρω
το νόημα είναι να την βγάλω όταν θελησω
η λυση του φυγοπονου

σίγουρα οι ρίζες θα περάσουν την γλάστρα... όποτε θα έχεις θέμα...
Απάντηση
εντάξει,ευχαριστώ
Απάντηση
εάν έχεις γεώπανο τότε βάλε αυτό μέσα στη γούβα και μετά τη γλάστρα λογικά θα δουλέψει...
Απάντηση
ναι,πρέπει να παρω και απο τα δύο να τα δοκιμασω
έχει τα μείον του να βάζεις στον κήπο
Απάντηση
84-85 γραμμάρια τρίμμα αποκαρβοξυλίωση και ---> βάμμα!
115°c για 40 λεπτά
[Εικόνα: gxcqfccm.jpg]  [Εικόνα: nwzgs5pm.jpg]

κατάψυξη για 24 ώρες....
Απάντηση
ωγαιος ο δγακος
Απάντηση
είχα και στην κατάψυξη 2 ακόμα δράκους, ένα lemon potion (7gr) κι έναν από ποπκορν της μαμάς gdp (12 gr).

σήμερα έπαιξε διπλοβάρδια...επιτέλους βρήκα χρόνο να φτιάξω λίγο.
Απάντηση
θα δοκιμάσω με ρακί τριπλή απόσταξη, μέχρι το στάδιο της ρακοφουντας.
Απάντηση
δεν έχω κάνει ποτέ ποτό με φούντα.
lol έβαζα στην μπύρα μου βάμμα μέχρι που η μάνα μου πηρε μια μέρα το ποτήρι κι ηπιε...
από τύχη δεν είχα βάλει βάμμα μέσα εκείνο το βράδυ...μπρρρ....

ε ρε γλέντια...
@ dacapo για πες μας όμως τι θα κάνεις,,,
Απάντηση
σου είπα τη συνταγή σου, ρακί έχω, μου άρεσε η αναλογία. θα σουρώσω φυτική ύλης και θα πιω ένα σφηνάκι. μόλις τώρα σκεφτόμουν τι να κάνω τα ποπκορν.
Απάντηση
οκ κατάλαβα.
νόμιζα ότι θα το άφηνες για κάποιο διάστημα η κάτι...
πες μας τι λέει!!
Απάντηση
βέβαια έχω κάνει και κλασσικό βάμμα με καθαρό οινόπνευμα είκοσι μέρες σκοτεινά σε σκούρο μπουκάλι, χτύπημα τρεις φορές την μέρα. γεύση χάλια.

μπορεί να τα συνδυάσω
θα είναι πως να το πω, ελαφρολαικο αλλά νόστιμο.

αλλά αύριο βράδυ θα πιω ένα σφηνάκι οπωσδήποτε
Απάντηση
εβίβα dacapo στην υγεία σου!
Απάντηση
υγεία. 
καταλαβαίνω την αγάπη σας στα λάδια η και πηχτα βαμματα. 
εγώ απλά δεν μπορώ να διαχωρισω τη γεύση η την οσμή από το χαι μου. 

ψάχνω την αλχημεια που θα φυλακιζει -μέσα της - τη ψυχή -ρητίνη, το πνεύμα - κανναβινοειδη και το σώμα - τερπενια,  του φυτού
Απάντηση
αν δεν θες να χάσεις τερπενια,
οι αμερικάνοι μιλάνε για φυσική αποκαρβοξυλίωση αν δεν απατώμαι σε 4 μήνες.
κάνεις την ίδια συνταγή μείον τον φούρνο.
και αντί για να ζεστάνεις το αλκοόλ το εξατμίζεις με ανεμιστήρα.

δεν ξέρω για την ψυχή όμως τι θα κάνουμε...
εβίβα
Απάντηση
καλησπερα tzorge. exω παρατηρησει οτι τη συνταγη την κανουν καποιοι με ισοπροπυλικη αλκοολη. ποιες οι διαφορες στην καταναλωση και την υγεια γνωριζουμε? ειναι και πιο οικονομικη.
ακυρο. το λες στο 2ο μυνημα οτι δεν,. σορυ.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καλησπέρα @godfather
δεν είναι να καταναλώσεις ισοπροπολυκή αλκοόλη.

θα μπορούσες, θεωρητικά να κάνεις την εκχύλιση με ισοπροπολυκή και να την εξατμίσεις 100%και μετά να βάλεις αιθυλικη αλκοόλη τόσο όσο θες για το βάμμα σου. ωστόσο σίγουρα κάτι θα μείνει από την ισοπροπολυκή μέσα στο βάμμα σου.
δεν θα το έκανα ποτέ.
Απάντηση
τώρα που είπες 100% ,εμένα η μυρωδιά στα άδεια μπουκάλια ισοπροπυλικης δεν λέει να φύγει ποτέ
αναρωτιέμαι ποσο καθαρη ειναι
ασετον απο χρωματοπολειο να ξεχάσεις ανοιχτο,την αλλη μέρα δεν καταλαβαίνεις τι είχε μέσα
Απάντηση
^^^>>>ακριβώς οπότε πάρε καθαρό οινόπνευμα.
Απάντηση
σας ευχαριστω για τις απαντησεις. προκειται για καυση το λαδι και 8α το προτημουσα πυχτο οποτε 8α εξατμιστει οσο περισσοτερο γινετε μη χασει και δραση. δεν το εχω ξανα κανει και δεν εχω ιδεα. οταν φτασω στο τελικο σταδιο 8α χρειαστω βοη8εια να ξερετε!!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(08-14-2019, 09:09 PM)tzorge Έγραψε: ^^^>>>ακριβώς οπότε πάρε καθαρό οινόπνευμα.

αλλού το πηγαιν,τάχαμου τάχαμου
μπας και φιλοτιμηθεί κανείς και δοκιμάσει με ασετον
εγω φοβάμαι
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)