Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 4.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1st GROW
γεια χαρα σε ολους
θελω να αρχισω και εγω οπως και πολλοι αλλοι μια καλλιεργεια εσωτερικου(γιατι αραγε) χωρου.
ειδικα οι παλαιοτεροι συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου.
σπορια
1-acapulco gold
2-afgan kush
3-anesthesia
4-amnesia lemon
5-ayahuasca
6-green gelato
αν δεν κανω λαθος ειναι ολα φωτοπεριοδου
η επιλογη εγινε βαση ανιδεοτητας ετσι
στην τυχη
τεντα 
1,50mχ1,50mχ2,00m.
φωτα.
ακομα δεν κατασταλαξα καπου αλλα σκεφτωμαι για samsung led strip ετοιμα ή ιδιοκατασκευη.μεχρι να καταληξω καπου και ευελπιστω στην βοηθεια σας γιατι σιγουρα θα την χρειαστω λεω να ξεκινησω (αν με το καλο σκασουν οι σποροι) με μια hps της philips son-t agro 400 watt που υπαρχει απο καπου καποτε.
γλαστρες-χωμα-λιπασματα τα αφηνω για το τελος.οχι γιατι δεν ειναι σημαντικα ισα-ισα αρκετα σημαντικα και πολυπλοκα μαλιστα αλλα οπως και να το κανουμε πιο οικονομικα οσον αφορα φωτα-εξαερισμο και γενικα ηλεκτρικο και ηλεκτρονικο εξοπλισμο
εξαερισμος 
για εξαγωγη αερα τον s&p td-800/200 silent inline
ερωτηση 1η μπορω να παραθεσω link απο καποιο μαγαζι απο ελλαδα η εξωτερικο η απο ebay ως συνηθιζεται για για να μου πειτε την γνωμη σας για τον εξοπλσμο που διαλεγει καποιως, (π.χ. για τον εξαερηστηρα ας πουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση) η εχουν απαγορευτει τα λινγκ δεν ξερω εαν η απαγορευση ειναι μονο για μαγαζια με σπορια;τελος παντων και αν κανω λαθος συγχωρεστεμαι αλλα παιρνω το ρισκο ας πουμε και  για ευνοητους λογους κανω ενα link απο εξωτερικο s&p td-800/200 silent inline αλλα δυστυχως μολις τωρα ειδα ενα attention οτι δεν ντιμαρεται μαλλον κακο  αυτο.
για εισαγωγη αερα εχω ενα εξαεριστηρα 300 κυβm/hr φ/150 24 watt  0,13amp
φιλτρα
εξαγωγης winflex hy-carbon filter 200mm 1000 κυβm/hr τοσο μεγαλο γιατι καπου διαβασα οτι τα κυβm/hr του εξαερισμου δεν  θα πρεπει να ξεπερνανε τα κυβm/hr του φιλτρου.
εισαγωγης ακομα δεν αποφασισα γιατι ειναι κατι πιο απλο. αν οχι κατι σε ανθρακα ολο και για καμια πατεντα το σκεφτωμαι με κανα φιλτρο τυπου hepa.βασικα δεν ξερω και εαν χρειαζεται ακομα-ακομα
ερωτηση 2η ισχυει αυτο με τε κυβm/hr του εξαεριστηρα και του φιλτρου
ερωτηση 3η χρειαζεται φιλτρο εισαγωγης;
ερωτηση 4η σε διαφορες συζητησεις εδω μεσα καταλαβα οτι ειναι χρησιμα μικρα φορητα κλιματιστικα.εαν ο χωρος που εγκαθισταται καποια τεντα εχει ηδη κλιματισμο, παυει η χρησιμοτητα των φορητων και ειναι υπερβολη να συνυπαρχουν;αλλα απο την αλη ας πουμε οτι καποιος λειπει σε τακτικα χρονικα διαστηματα 3ημερα-4ημερα το μικρο δεν θα ηταν πιο οικονομικο και γενικα ανεξαρτητο αφου ισωσ καποιος ετσι γλυτωνει και απο καποιον αφυγραντηρα που ολο και μπορει να ψιλοχρειασεται.
ερωτηση 5η απο οτι λεει η λογικη λοιπον ακομα και ο επιτοιχιος κλιματισμος χρειαζεται για να ρυθμισουμε το κλιμα του χωρου στον οποιο βρισκεται η τεντα ετσι ωστε να μας ειναι πιο ευκολο οσον το δυνατον γινεται να ρυθμισουμε και να κρατησουμε σταθερο το μικροκλιμα της τεντας.
ερωτηση 6η υπαρχει περιπτωση να γνωριζει καποιος αν υπαρχει πιθανοτητα τελικως να ντιμαρετε η να συνδυαζεται με κανα κοντρολερ ο εξαερηστηρας που επελεξα;
αυτα για την ωρα παω για υπνο καλημερα σας
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπέρα και καλή αρχή roukouna!
απ οτι βλέπω μπήκες δυνατά στο άθλημα με 6 μπαμ μπαμ. :d :d
αν και σαν συμβουλή θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με 1 άντε 2, έτσι και μόνο για να πάρεις την εμπειρία να δεις λάθη σου ή προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσεις, και μετά να προχώραγες έτσι που λες.
βέβαια αυτή είναι γνώμη μου και μπορεί να είναι και λάθος, οπότε οπως και να χει συνεχίζουμε.
κατ αρχήν θα πρέπει να ξέρεις σίγουρα αν ειναι φωτοπεριόδου ή αυτόματα καθώς και ιδιαιτερότητες του καθενός για να ξέρεις κι εσύ πως θα "κινηθείς" μαζί τους πριν οτιδήποτε άλλο.

θα προσπαθήσω να σου απαντήσω και στις ερωτήσεις σου και αν κανω καπου λάθος θα μας διορθώσουν οι πιο έμπειροι.
1. ναι μπορείς να προσθέσεις απ οτι ξέρω.
2. ναι ισχύει, καλό θα είναι το φίλτρο να ειναι λίγο μεγαλύτερο για να μην ζορίζεται και το fan.
3. όχι δεν χρειάζεται. εφόσον δουλεύει η εξαγωγή σου σωστά -και δεν έχεις απώλειες- δεν θέλει τπτ. απο την εισαγωγή απλά ρουφάει απ έξω, τώρα αν έχεις γενικά διαρροές δεν θα είναι απ την εισαγωγή σου.
4. αν ο χώρος σου έξω απ την τέντα για χειμώνα έχει ας πουμε 10c τότε το κλιματιστικό (με θερμοστάτη κλπ )μέσα στην τέντα θα πρέπει να ειναι συνέχεια αναμένο, το ίδιο και για καλοκαίρι αλλά απ την αντίθετη. τώρα αν η θερμοκρασία απ έξω είναι 20, τότε δεν χρειάζεται τπτ. αυτό το κοιτάς και το κρίνεις μόνος σου ανάλογα με τον χώρο γενικά.
5. το ίδιο με πιο πάνω.. όλα ειναι αναλόγος τι θέλεις εσύ και σε τι χώρο θα είναι. πχ μπορεί να μην σε συμφέρει σε ρεύμα το επιτύχιο ή μπορεί να σε συμφέρει και οσο δεν πάει, ή ακόμα κόσμος κοιμάτε στο ιδιο δωμάτιο με τις τέντες οπότε η θερμοκρασία δωματίου συνήθως ειναι ιδανική. είναι όλα σχετικά -όπως έλεγε και ο αλβέρτος αινσανίδης- με το χώρο και το πως το θες
6. δεν γνωρίζω για τον συγκεκριμένο δυστηχώς..

ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. καλή συνέχεια.
Απάντηση
(03-19-2019, 02:24 PM)cpt flint Έγραψε: καλησπέρα και καλή αρχή roukouna!
απ οτι βλέπω μπήκες δυνατά στο άθλημα με 6 μπαμ μπαμ. :d :d
αν και σαν συμβουλή θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με 1 άντε 2, έτσι και μόνο για να πάρεις την εμπειρία να δεις λάθη σου ή προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσεις, και μετά να προχώραγες έτσι που λες.
βέβαια αυτή είναι γνώμη μου και μπορεί να είναι και λάθος, οπότε οπως και να χει συνεχίζουμε.
κατ αρχήν θα πρέπει να ξέρεις σίγουρα αν ειναι φωτοπεριόδου ή αυτόματα καθώς και ιδιαιτερότητες του καθενός για να ξέρεις κι εσύ πως θα "κινηθείς" μαζί τους πριν οτιδήποτε άλλο.

θα προσπαθήσω να σου απαντήσω και στις ερωτήσεις σου και αν κανω καπου λάθος θα μας διορθώσουν οι πιο έμπειροι.
1. ναι μπορείς να προσθέσεις απ οτι ξέρω.
2. ναι ισχύει, καλό θα είναι το φίλτρο να ειναι λίγο μεγαλύτερο για να μην ζορίζεται και το fan.
3. όχι δεν χρειάζεται. εφόσον δουλεύει η εξαγωγή σου σωστά -και δεν έχεις απώλειες- δεν θέλει τπτ. απο την εισαγωγή απλά ρουφάει απ έξω, τώρα αν έχεις γενικά διαρροές δεν θα είναι απ την εισαγωγή σου.
4. αν ο χώρος σου έξω απ την τέντα για χειμώνα έχει ας πουμε 10c τότε το κλιματιστικό (με θερμοστάτη κλπ )μέσα στην τέντα θα πρέπει να ειναι συνέχεια αναμένο, το ίδιο και για καλοκαίρι αλλά απ την αντίθετη. τώρα αν η θερμοκρασία απ έξω είναι 20, τότε δεν χρειάζεται τπτ. αυτό το κοιτάς και το κρίνεις μόνος σου ανάλογα με τον χώρο γενικά.
5. το ίδιο με πιο πάνω.. όλα ειναι αναλόγος τι θέλεις εσύ και σε τι χώρο θα είναι. πχ μπορεί να μην σε συμφέρει σε ρεύμα το επιτύχιο ή μπορεί να σε συμφέρει και οσο δεν πάει, ή ακόμα κόσμος κοιμάτε στο ιδιο δωμάτιο με τις τέντες οπότε η θερμοκρασία δωματίου συνήθως ειναι ιδανική. είναι όλα σχετικά -όπως έλεγε και ο αλβέρτος αινσανίδης- με το χώρο και το πως το θες
6. δεν γνωρίζω για τον συγκεκριμένο δυστηχώς..

ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. καλή συνέχεια.

cptflint ευχαριστω για την βοηθεια.σκεφτηκα να βαλω εξι αφου η λαμπα θα καιει που θα καιει.

στον χωρο που θα ειναι η τεντα υπαρχει επιτοιχιο κλιματιστικο. η θερμοκρασια μου τον χειμωνα απο την κεντρικη αυτονομη θερμανση του σπιτιου ειναι 22c μπορω αν θελω να την ανεβασω η κατεβασω.

επισης και το καλοκαιρι με το κλιματιστικο μπορω να την διατηρησω σταθερη παλι γυρω στουσ  22c.νομιζω με 22c  εκτος τεντας ειμαι καλα η κανω λαθος;
Απάντηση
καλημέρα και πάλι φίλε μου.
αυτό θα το δεις και λίγο στην πράξη, το αν πχ ειναι οκ με 22 έξω.
και αυτό γιατί πρέπει να δεις πόση θερμοκρασία ανεβάζει με τα φώτα αναμένα μέσα αλλά και πόσο σωστά γίνεται η ανακύκλωση αέρα που λέγαμε πριν. αν εισαι οκ και φτάνεις μέχρι 28 με μαξ σε έκτακτα 30 είσαι οκ, αν τώρα ανεβαίνεις πιο πάνω, ή θα πρέπει να διορθωθεί το εσωτερικό μικροκλίμα σου (φωτα - εξαερισμός κλπ) ετσι ωστε να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα ή θα πρέπει να διορθωθεί το έξω με βάση πόσο σε πάει μέσα..
όπως επίσης (επειδή δεν είδα να το αναφέρεις κάπου) στην ανάπτυξη θα χρειαστείς λογικά και υγραντήρα για να φτάσεις τα επιθυμητά όρια που θες... αυτός θα βοηθήσει -στην αρχή τουλάχιστον- στο να σου κρατήσει χαμηλά την θερμοκρασία..
Απάντηση
(03-20-2019, 07:57 AM)cpt flint Έγραψε: καλημέρα και πάλι φίλε μου.
αυτό θα το δεις και λίγο στην πράξη, το αν πχ ειναι οκ με 22 έξω.
και αυτό γιατί πρέπει να δεις πόση θερμοκρασία ανεβάζει με τα φώτα αναμένα μέσα αλλά και πόσο σωστά γίνεται η ανακύκλωση αέρα που λέγαμε πριν. αν εισαι οκ και φτάνεις μέχρι 28 με μαξ σε έκτακτα 30 είσαι οκ, αν τώρα ανεβαίνεις πιο πάνω, ή θα πρέπει να διορθωθεί το εσωτερικό μικροκλίμα σου (φωτα - εξαερισμός κλπ) ετσι ωστε να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα ή θα πρέπει να διορθωθεί το έξω με βάση πόσο σε πάει μέσα..
όπως επίσης (επειδή δεν είδα να το αναφέρεις κάπου) στην ανάπτυξη θα χρειαστείς λογικά και υγραντήρα για να φτάσεις τα επιθυμητά όρια που θες... αυτός θα βοηθήσει -στην αρχή τουλάχιστον- στο να σου κρατήσει χαμηλά την θερμοκρασία..
καλησπερα cpt flint μαλλον καποια ιωση με εριξε ταβλα ενα 3μερο τωρα 

ειδη σκεφτωμα να κανω καποια τεστ με αδεια τεντα να δουλεψουν μονο φωτο και εξαερισμος για να δω τι μετρησεις θα παρω, και γενικα να κανω κανα δυο πειραματισμους  γαι να δω που περιπου κυμαινομαι

ναι ηδη σκεφτωμαι την αγορα ενος υγραντηρα στο αμμεσο μελλον

σε ευχαριστω και παλι
Απάντηση
με αδεια τεντα δεν θα παρεις μετρησεις σιγουρες..
αν δεν εχει φυτα μεσα θα εισαι εξω κατα πολυ
πχ η υγρασια θα αλλαξει
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
και ο υγραντήρας ο ίδιος θα ρίχνει την θερμοκρασία πχ.
πάντως κάνε τα τεστάκια σου για να το δείς κι εσύ καλύτερα στην πράξη.
βέβαια όπως είπε και ο φίλος-η tilansia, είναι οτι με άδεια τέντα δεν θα πάρεις σωστές μετρήσεις 100%, θα υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις.
όπως κ να χει πάντως και άσχετα με τα όλα παραπάνω... περαστικά σου!! Smile
Απάντηση
(03-22-2019, 01:50 PM)tilansia Έγραψε: με αδεια τεντα δεν θα παρεις μετρησεις σιγουρες..
αν δεν εχει φυτα μεσα θα εισαι εξω κατα πολυ
πχ η υγρασια θα αλλαξει

πολυ σωστα επισημαινεις. τα φυτα εχουν και την θερμοκρασια τους, αλλα και την υγρασια τους. με αδεια τεντα δεν θα παρεις καμμια εγκυρη ενδειξη. στο κατω κατω μη μασας. βαλε εσυ τα φυτα σου και εν ευθετω, διορθωνεις οτι χρειαστει. επισης οι κλιματικες συνθηκες αλλαζουν ακομη και με τις ηλικιες των φυτων
Απάντηση
καλημερα σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας
Απάντηση
βασικα καποιο λινγκ για οδηγο καλλιεργειας σε coco υπαρχει (πιο πολυ για τα λιπασματα ) η μπορω να ακολουθησω τον οδηγο του casabonita ακομα και στα λιπασματα;
Απάντηση
με τι λιπασματα θα παιξεις μπαλα δεν μας ειπες......
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
η advance nutrients εχει πάντως σειρά για κοκο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
μπορει να παιζει και καμια "μικρη"* εταιρια που δεν την ξερουμε mate! Smile
κατσε να μας πει τι εχει κατα νου και βλεπουμε..

**=μικρη στο ματι. :p
Απάντηση
φυσικά καταεκαρα! ?
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
αφου ο sativaas λεει οτι παζουν λιπασματα τις αν για coco λεω να παω με αυτα γιατι καταλαβα οτι ειναι γενικα απο τις καλες εταιρειες και την εμπιστευονται πολλοι εδω μεσα
απλως ακομα διαβαζω διαφορα ποστ με καλιεργειεσ coco για να καταλαβω καλυτερα τι γινεται
εαν εχει πεσει στην αντιληψη σας καποιο λινγκ με καλλιεργεια σε coco θα παρακαλουσα να με το υποδειξετε
σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και την βοηθεια σας
Απάντηση
https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/ (αν δεν καταλαβαινεις κατι απο δω μου λες)

μπες εδω και κανε επιλογη στο καθε κουτακι.
στο τριτο που λεει 100 ειναι τα λιτρα του νερου εκει βαλε 1.
προσθετεις και μειωνεις βδομαδες κατα προτιμηση που ειναι η απο κατω μπαρα που λεει add week.

εκει θα δεις ενα μπουσουλα αλλα να ξερεις ο καθενας μας παιζει μπαλα με τα λιπασματα του
μονος του...ας πουμε εγω που εχω σειρα για κοκο κανονικα ξεκιναω με μισο μλ την 1η βδομαδα και ανεβαζω
σταδιακα..μετα βλεπω αν ζηταει παραπανω η το μπουκωσα κι αναλογα παω.
δεν υπαρχει κατι σανταρντ.
καποια προσθετα της εταιριας πανε 2μλ σταθερα στο λιτρο,αυτα ειναι το bud candy,overdrive και το big bud (ανθοφοριας).
και το β52 το ιδιο (ειναι και για τις 2 φασεις)
cal mag πρεπει να παρεις οπως και δηποτε!
αυτο το ξεκινας απτην πρωτη βδομαδα ζωης μεχρι το τελος και μπορεις να παιζεις μπαλα μαζι του.
να το ξεκινησεις απο 1 μλ και μεγαλωνοντας να βαλεις 2 στο λιτρο.
εγω την πρωτη βδομαδα απο αυτο βαζω 0,5μλ.

αλλα οπως σου ειπα ο καθενας οπως βολευεται.

κοκοφοινικα σου προτεινω της ugro.(googlαρε κι αν δεν το βρεις θα στο στειλω εγω)

ξεκινα εσυ και εδω ειμαστε!
Απάντηση
(03-24-2019, 06:06 PM)cataek Έγραψε: https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/   (αν δεν καταλαβαινεις κατι απο δω μου λες)

μπες εδω και κανε επιλογη στο καθε κουτακι.
στο τριτο που λεει 100 ειναι τα λιτρα του νερου εκει βαλε 1.
προσθετεις και μειωνεις βδομαδες κατα προτιμηση που ειναι η απο κατω μπαρα που λεει add week.

εκει θα δεις ενα μπουσουλα αλλα να ξερεις ο καθενας μας παιζει μπαλα με τα λιπασματα του
μονος του...ας πουμε εγω που εχω σειρα για κοκο κανονικα ξεκιναω με μισο μλ την 1η βδομαδα και ανεβαζω
σταδιακα..μετα βλεπω αν ζηταει παραπανω η το μπουκωσα κι αναλογα παω.
δεν υπαρχει κατι σανταρντ.
καποια προσθετα της εταιριας πανε 2μλ σταθερα στο λιτρο,αυτα ειναι το bud candy,overdrive και το big bud (ανθοφοριας).
και το β52 το ιδιο (ειναι και για τις 2 φασεις)
cal mag πρεπει να παρεις οπως και δηποτε!
αυτο το ξεκινας απτην πρωτη βδομαδα ζωης μεχρι το τελος και μπορεις να παιζεις μπαλα μαζι του.
να το ξεκινησεις απο 1 μλ και μεγαλωνοντας να βαλεις 2 στο λιτρο.
εγω την πρωτη βδομαδα απο αυτο βαζω 0,5μλ.

αλλα οπως σου ειπα ο καθενας οπως βολευεται.

κοκοφοινικα σου προτεινω της ugro.(googlαρε κι αν δεν το βρεις θα στο στειλω εγω)

ξεκινα εσυ και εδω ειμαστε!
χιλια ευχαριστω για την διαθεση σου να με βοηθησεις (αυτο ισχυει για ολους που βοηθατε οχι μονο εμενα αλλα ολους τους αρχαριους γιατι βλεπω οτι το κανετε χωρις να το θεωρειται αγγαρεια)

cataek αφου το εχεις δουλεψει το ugro και το προτεινεις θα το επιλεξω.

ερωτησεις
1η) αφου το σπορια βγαλουν ριζες και τα φυτευσω απο την αρχη θα χρησιμοποιησω coco;
2η) το βαζεις μονο του η θελει και τιποτε αλλο υποστρωμα π.χ. περλιτη ας πουμε

εχω εντοπισει μαγαζι που το εχει κοντα στον τοπο διαμονης μου.
εχει διαφορες συσκευασιες ισως και τυπους π.χ (ugρo rot rhiza, ugρo cube rhiza,ugro coco xl organic) 

3η) ειναι ολλα το ιδιο; ποιο εχεις εσυ cataek).
4η) αυτα ειναι ολα τουβλα; 
5η) εαν ειναι ολα τουβλα στα πρωτα γλαστρακια του 1νος λιτρου θα θελω 1λιτρο coco.aρα αν η συσκευασια του ugρo π.χ.500 γραμμαριων λεει οτι με 1 λιτρο νερο θα κανω 4 λιτρα coco κοβω 125 γραμμαρια απο το τουβλο και με 250ml νερο θα κανω 1λιτρο coco,σωστο η οχι;

δευτερα 25η μαρτιου τα μαγαζια κλειστα οποτε απο τριτη αγοραζω ενα ph μετρο, γλαστρακια ενος λιτρου, ugro, silicon+(που αναφερει ο casabonita στον οδηγο του)

6η) (το cal mag ειναι μικοριζα γιατι ο casabonita παλι στον οδηγο του λεει οτι στη μεταφυτευση καλο ειναι να βαλουμε μυκοριζα και εαν δεν ειναι 
7η) χρειαζωμαι και μυκοριζα; αν βαλω cal mag 
ε !παιδια σορυ αν γραφω κανα κουφο ενταξει γελαστε <<ρε παλιοπαιδα>>αλλα οχι και πολυ, λιγο γιατι κοκκινιζω.
πως θα τα βγαλω περα με τοση ασχετοσυνη που εχωωωωω!!!
Απάντηση
παναγιουλα μου!!! :d
ζηταω συγνωμη που δεν μπορω να απαντησω τωρα σχετικα
αλλα εχω παρεα και σε 15 λεπτα παω σε αλλη.. Rolleyes Joint Pass

πιο μετα αν εχεις υπομονη και δεν εχει απαντησει κανεις θα τα απαντησω 1-1 το υποσχομαι..
απλα θα ειναι αργα... :d

ετσι κι αλλιως μεθαυριο πας για ψωνια! Wink
Απάντηση
φιλε μου καλησπερα. ενα συνδιασμο που κανω εγω και εχει καλα αποτελεσματα, ειμαι χωμα με coco μαζι. 30% coco. χρησημοποιω το ugro small rhiza, βγαινει στα 11λ και στα 70λ. εχει μυκοριζα μεσα απο μονο του μαζι με τα τριχοδερμα. παει και μονο του αλλα σαν το χωμα τιποτα. με 30% coco στο χωμα, αν εχει το φυτοχωμα που θα χρεισημοποιησεις λιγο περλιτη δε χρειαζεται να προσθεσεις αλλο.
καλη συνεχεια! :d Cool
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
1) ναι μπορείς κατευθιαν σε κοκο
2)ναι μπορείς να βάλεις και περλιτη
δεν ξερω ποιο εχει cat
3)δεν ειναι ολα τούβλα
4)το κοκο σπαει οπότε θα βάλεις οσο χρειάζεται
5) το καλ μαγκ δεν ειναι μυκοριζα αλλα ειναι απαραίτητο
7) μυκοριζα είναι προαιρετική
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
να μαι κι εγω.. Smile
θα σου απαντησω με βαση το τι κανω εγω.
εσυ ακους και αλλες γνωμες και αποφασιζεις.

(03-24-2019, 09:57 PM)roukounas Έγραψε: ερωτησεις
1η) αφου το σπορια βγαλουν ριζες και τα φυτευσω απο την αρχη θα χρησιμοποιησω coco;
ναι.
2η) το βαζεις μονο του η θελει και τιποτε αλλο υποστρωμα π.χ. περλιτη ας πουμε
εγω το βαζω μονο του.εχει πολυ καλο αερισμο ο κοκοφοινικας απο μονος του.
εχω εντοπισει μαγαζι που το εχει κοντα στον τοπο διαμονης μου.
εχει διαφορες συσκευασιες ισως και τυπους π.χ (ugρo rot rhiza, ugρo cube rhiza,ugro coco xl organic) 

3η) ειναι ολλα το ιδιο; ποιο εχεις εσυ cataek).
ugro xl rhiza
4η) αυτα ειναι ολα τουβλα; 
ναι ολα
5η) εαν ειναι ολα τουβλα στα πρωτα γλαστρακια του 1νος λιτρου θα θελω 1λιτρο coco.aρα αν η συσκευασια του ugρo π.χ.500 γραμμαριων λεει οτι με 1 λιτρο νερο θα κανω 4 λιτρα coco κοβω 125 γραμμαρια απο το τουβλο και με 250ml νερο θα κανω 1λιτρο coco,σωστο η οχι;
ποσα σπορακια θα βαλεις;συμφερει το μεγαλο εγω αυτο παιρνω και ξενιαζω.

δευτερα 25η μαρτιου τα μαγαζια κλειστα οποτε απο τριτη αγοραζω ενα ph μετρο, γλαστρακια ενος λιτρου, ugro, silicon+(που αναφερει ο casabonita στον οδηγο του)
εχε το νου σου και στο νερο,βρυσης θα χρησιμοποιησεις λογικα,
οποτε αφηνε το σε μια λεκανη για 2 μερες να φευγει το χλωριο.
με το phμετρο θα σαι αρχοντας!

6η) (το cal mag ειναι μικοριζα γιατι ο casabonita παλι στον οδηγο του λεει οτι στη μεταφυτευση καλο ειναι να βαλουμε μυκοριζα και εαν δεν ειναι 
οχι δεν ειναι μυκορριζα.
το cal mag ειναι ασβεστιο και μαγνησιο.

7η) χρειαζωμαι και μυκοριζα; αν βαλω cal mag 
μυκορριζα εχουν ολα τα υποστρωματα της ugro και δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο.

να δες εδω για την μυκορριζα που φαγωθηκες:

https://microspore.gr/ti-ine-i-mikorrizes/

:d
Απάντηση
σας ευχαριστω ολους παιδια.

απο αυριο τα σπουδαια να σκασουν και τα σπορια
Απάντηση
καποιες φορες οταν εισαι πολυ φτιαγμενος και ανυπομονος για να φτιαξεις κατι πανω στο χομπυ σου η ειδικα στην υγεια σου οπως κανουμε εμεις εδω,
τυχαινουν καποιες στραβες στην δουλεια και πανε ολα στραβα και απο χρονο και απο υπολογισμους.
ετσι εξαιτιας καποιον στραβων που με βρηκανε στην εργασια μου εμεινα λιγο πισω οσον αφορα το grow μου.

παραυτα προλαβα και πηρα Angel :
χωμα urge coco xl rhino  70 lit
γλαστρες αir pod 1νος lit
λιπασματα
ph perfect sensi coco grow a+b της αν
cal mac extra   της αν
root it first feed
rhino skin (αυτο για silicon+) της αν
ph down και pη up
ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα
ιονιστη
χρονοδιακοπτη και αυτοματισμους υγρασιας και θερμοκρασιας 

οι σποροι ξεραμενοι σχεδον τα χαρτι που ηταν μεσα ξεραμενο (τα ειχα βαλει πανω σε modem).
mια τελευταια προσπααθεια σκεφτωμαι τους βρεχω και πεφτω και υπνο.
24 ωρες μετα τα δυο βγαλαν ριζουλα, και τα φυτεψα,και αποφασισα να ξεχασω τα αλλα τρεια σπορια
φυτευω ριζουλες 03/27/2019 (03:00 η ωρα τα ξημερωματα ) 
ζυγιζω γλαστρες οπως ηταν το μειγμα που εφτιαξα απο το κοκο 370gr εκαστη
ποτισα το καθενα με 50ml phαρισμενο νερο με 0,2ml cal mac extra με 0,2ml root it first feed

στις 03/29/2019 14:00 τιποτα νεκρη φυση 
στις 03/29/2019 16:00 πρασινισε ο τοπος.το ενα πεταξε φυλαρακια
στις 03/30/2019 03:00 το  δευτερο εβγαλε μια υποψια πρασιναδας
στις 03/30/2019 13:00 και τα δυο ειχαν τα πρωτα φυλαρακια (λιγο μεγαλυτερα ηταν του πρωτου) και αμαν και οι αλλοι τρεις σποροι και αυτοι ετοιμοι για φυτεμα και τους βαζω σε γλαστρα ιδια περιπου gr χωμα  και ποτιζω οπως και στις πρωτες δυο στις 03/30/2019 14:00 

στο φως εγινε η γκελα.πηγα να αγορασω φωτα αλλα δεν ειχαν ετοιμοπαραδοτα και εβαλα οτι ειχα σπιτι
βρηκα μια 36w  2000lm/6400k και μια 30w 6400k (lm δεν εγραφε)
στην ουσια τιποτα δηλαδη.φοβηθηκα να βαλω μια hps 400w που εχω μην τα κανω ζημεια με αποτελεσμα οπωσ πιστευω να με εχουν κανει μεγαλο βλαστο,το ενα εγειρε και λιγο μαλιστα 
πηρα την αποφαση λιγο πριν σημερα  να βαλω την 400 hps σε μια αποσταση 40-50cm
τα εχω σε προγγραμμα φωτισμου 20-4
03/31/2019 βαρος γλαστρας 350gr θα ποτισω στο κλεισιμο των φωτων
αν μπορει καποιος να βοηθησει 
1ον με καμια ιδεα πατεντα τεχνικη για μεγαλο βλαστο
2ον το υψος 40-50cm της hps ειναι καλα;
3oν με τα λιπασματα καλα ειμαι ετσι για αρχη η να αρχιζω να δινω και βαση
4ον αυριο θα βαλω λαμπα led 35w (και σε 5-6 μερες θα εχω ακομα μια) φτανει για αυτες τις πρωιμες  μερες του φυτου;
5ον για ρυθμιση εξαερισμου τι αυτοματισμο και καθε ποτε και ποσο να λειτουργει η με ποια μεταβλητη (υγρασια-θερμοκρασια) τον ρυθμιζω;
Απάντηση
[Εικόνα: 19y2eh5m.jpg]
το 1 ειναι green gelato της royal queen seeds 
ειδε το φως στις 03/04/19
μεχρι και 18/04/19 μαζι με το φυτευμα του ειπιε: 
540ml νερο με ph απο 6,35 με 6.48
+0,7ml cal mag +0.7ml root feed +0.2ml a+0,2ml b ph perfect sensi coco grow a&b +0.2ml rhino skin +0.2ml b52
(ph perfect sensi coco grow a&b το πηρε την δεκατη τριτη μερα ζωης του) ( rhino skin + b52 το πηρε την δεκατη πεμτη μερα ζωης του)
[Εικόνα: 5nbmr45m.jpg]
το 2 ειναι anesthesia της pyramid seeds
ειδε το φως στις 10/04/19
μεχρι και 18/04/19 μαζι με το φυτευμα του ειπιε:
430ml νερο με ph απο 6,30 με 6.48
+0,4ml cal mag +0.4ml root feed +0.2ml a+0,2ml b ph perfect sensi coco grow a&b +0.2ml rhino skin +0.2ml b52
(ph perfect sensi coco grow a&b το πηρε την ενατη μερα ζωης του) (rhino skin + b52 το πηρε την ενδεκατη μερα ζωης του)
[Εικόνα: y0elar0m.jpg]
το 3 ειναι acapulco gold της barney's farm
ειδε το φως στις 17/04/19
120ml νερο με ph 6.47
+0,4ml cal mag +0.4ml root feed
[Εικόνα: 0x6rby0m.jpg]
το 4 ειναι blue dream της humboltd seeds
ειδε το φως στις 06/04/19
410ml νερο με ph απο 6,35 με 6.47
+0,7ml cal mag +0.7ml root feed +0.2ml a+0,2ml b ph perfect sensi coco grow a&b +0.2ml rhino skin +0.2ml b52
(ph perfect sensi coco grow a&b το πηρε την δεκατη μερα ζωης του) ( rhino skin + b52 το πηρε την δωδεκατη μερα ζωης του)
[Εικόνα: o3b28s2m.jpg]
το 5 ειναι blue widow της dinafem seeds
ειδε το φως στις 14/04/19
200ml νερο με ph απο 6,04 με 6.47
+0,6ml cal mag +0.6ml root feed +0.2ml a+0,2ml b ph perfect sensi coco grow a&b
(ph perfect sensi coco grow a&b το πηρε την δευτερη μερα ζωης του)
[Εικόνα: 73c0xtpm.jpg]
το 6 ειναι afgan kush της world of seeds
ειδε το φως στις 14/04/19
200ml νερο με ph απο 6,04 με 6.47
+0,6ml cal mag +0.6ml root feed +0.2ml a+0,2ml b ph perfect sensi coco grow a&b
(ph perfect sensi coco grow a&b το πηρε την δευτερη μερα ζωης του)
[Εικόνα: ho5xvgzm.jpg] [Εικόνα: lqnmqoom.jpg]
 το 7 και το 8 ειναι no name απο μια παρτιδα που επεσε στα χερια μου και στον εγκεφαλο μου
ειδαν το φως στις 06/04/19
440ml νερο με ph απο 6,28 με 6.47
+0,7ml cal mag +0.7ml root feed +0.2ml a+0,2ml b ph perfect sensi coco grow a&b+0.2ml rhino skin +0.2ml b52
(ph perfect sensi coco grow a&b το πηρε την δεκατη μερα ζωης του) ( rhino skin + b52 το πηρε την δωδεκατη μερα ζωης του)

ολα εκτος του 7 & 8 απο το σποραδικο
ολοι οι σποροι ειναι φωτοπεριοδου (για 7-8 δεν ξερω) τα εχω σε ωρες φωτισμου 20-4
(για 7-8 δεν ξερω εαν υπαρχει η πιθανοτητα απο την στιγμη που βρηκα αυτα τα σπορια να μου κανουν ζημια στα αγοραστα π.χ μπορει να βγουν αρσενικα η ερμαφροδυτα και να μου χαλασουν τα αγοραστα τι με συμβουλευεται να τα βγαλω απο την τεντα ; ) σορυ εαν γραφω χαζομαρες σαν νεο αιμαι που ειμαι.

αυτες οι διαφορες ημερων στα φυτα οφειλονται διοτι οπως θα δειτε παραπανω λογο εργασιας και φωτων (τωρα εχω 4 sirius απο τον αστηρ  και μια  hps 400watt καβαντζα γιατι περιμενω να μου φτιαξει καποιος cob led panel)καταστραφηκαν και ξαναεβαλα ορισμενα για δευτερη φορα π.χ το 7 και το 8 ειχαν βγαλει καμμια δεκαρια ποντους ριζα μεσα στο χαρτι

sirius  αποσταση απο τα φυτα 12-13 ποντους θερμοκρασια 23 με 26, υγρασια 60 με 64

αυτο βοηθαει, κανει δουλεια για να σεταρω καλυτερα εισαγωγη και εξαγωγη αερα
https://www.2s-international.com/epages/...00-3050-eu

πιο πανω απο λαθος εγραψα οτι αγορασα ιονιστη αντι για υγραντηρα

και μερικες φωτο απο το setup της τεντας ετσι ωστε οι ποιο εμπειροι και ποιο γνωστες εαν θελουν να μου πουν αν εχω κανει καπου λαθος στο στησιμο αλλα προπαντων οσον αφορα τα λαθη μου στα φυτα.
που θα παει θα μαθω καποια στιγμη  Cool

οπως καταλαβαινεται χρειαζωμαι την γνωμη σας για βοηθεια
ευχαριστω
[Εικόνα: tboec9cm.jpg] [Εικόνα: wncxxjbm.jpg]
[Εικόνα: wh2puglm.jpg] [Εικόνα: zi8ddohm.jpg]
[Εικόνα: m0gsjoqm.jpg]  [Εικόνα: 43agrgam.jpg]
[Εικόνα: zyv3cmrm.jpg] [Εικόνα: 4tbtnpmm.jpg]
[Εικόνα: ijfsv0jm.jpg] [Εικόνα: rlzxrrtm.jpg]
Απάντηση
καλημερα μαν πολυ οργανωμενος! την υγρασια βαλε πιο κοντα τωρα που ειναι μικρα. καλη συνεχεια.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)