Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
No Flush! Γιατί δεν φλασάρω
για σου ρε μαστορα με τα γεωπονικα, καψε μας τα μυαλα!!! θελω να κανω κεραλιφη φετος με τις ριζες αλλα δουλεψα ανοργανα λιπασματα. εχω κανει αναγκαστικα φλας με φλορα κλιν. κανει η ριζα για κατι τετοιο αν υποθεσουμε οτι αφαιρω τα λιπασματα? μοιπως θελει περεταιρω πλυσημο -καθαρισμα μετα?

υ.γ. διαβαζω συχνα οτι καλλιεργητες με ανοργανη λιπανση ειχαν θεμα στο καπνισμα οταν δεν φλασαραν. καποιος και εγκαβματα στο εσωτερικο του λαιμου.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση

ads by gr420info

μια συμβουλη απο εναν νεο στο χωρο αφηστε την ιντριγκα και πιαστε την ιντικα.
λογικο να υπαρχουν διαφορεσ αποψεισ,στο φιναλε αυτος ειναι ο ανθρωποσ,αν ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιεσ.
μονο με ηρεμια και συνεργασια και ακουγωντασ τισ αποψεισ ολον,και με πειραματισμουσ θα παμε μπροστα.
ευχαριστω
Απάντηση
(06-09-2019, 01:48 PM)godfather Έγραψε: για σου ρε μαστορα με τα γεωπονικα, καψε μας τα μυαλα!!! θελω να κανω κεραλιφη φετος με τις ριζες αλλα δουλεψα ανοργανα λιπασματα. εχω κανει αναγκαστικα φλας με φλορα κλιν. κανει η ριζα για κατι τετοιο αν υποθεσουμε οτι αφαιρω τα λιπασματα? μοιπως θελει περεταιρω πλυσημο -καθαρισμα μετα?

υ.γ. διαβαζω συχνα οτι καλλιεργητες με ανοργανη λιπανση ειχαν θεμα στο καπνισμα οταν δεν φλασαραν. καποιος και εγκαβματα στο εσωτερικο του λαιμου.

θα έλεγα πως το κάψιμο είναι σάκχαρα που δεν διασπάστηκαν από σωστό curing. 

αφού flashαρεις, μπορείς και να πειραματιστείς,  flashαρε το ένα κι όχι το άλλο κι έλα να μας πεις τις εντυπώσεις σου, με το ίδιο curing...

αδυνατώ να καταλάβω πως το flashαρισμα αφαίρεσε κάτι από το φυτό η από την ρίζα, όσο για την τοξικότητα του προϊόντος δεν θα πρέπει να υφίσταται...

(06-09-2019, 05:33 PM)roukounas Έγραψε: μια συμβουλη απο εναν νεο στο χωρο αφηστε την ιντριγκα και πιαστε την ιντικα.
δεν μου αρέσουν τα μυθεύματα ιζ ολ, 
και σίγουρα δεν είναι για την ίντριγκα... όλο το forum μοιάζει να flashαρει... αν (λέω τώρα) δεν αγοράζανε αυτα τα μπουκαλάκια καλύτερα δεν θα τανε?
(06-09-2019, 05:33 PM)roukounas Έγραψε: λογικο να υπαρχουν διαφορεσ αποψεισ,στο φιναλε αυτος ειναι ο ανθρωποσ,αν ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιεσ.
μονο με ηρεμια και συνεργασια και ακουγωντασ τισ αποψεισ ολον,και με πειραματισμουσ θα παμε μπροστα.
ευχαριστω
.....και δεν είναι θέμα άποψης. 

δηλαδή αν εγώ έχω άποψη ότι δεν παίζει βαρύτητα τι θα πει αυτό? δεν υποστηρίζεις ότι οι λανθασμένες απόψεις πρεπει να ακούγονται? γιατί όχι κι αυτή εδώ?

πολύ ήρεμα και με μεράκι προσεγγίζω το θέμα δεν θέλω να έχω θίξει κανένα. 
θα ήθελα να με αντικρούσουν εμπεριστατωμένα, με επιστημονικά στοιχεία.

εβίβα.
Απάντηση
(06-09-2019, 06:29 PM)tzorge Έγραψε:
(06-09-2019, 01:48 PM)godfather Έγραψε: για σου ρε μαστορα με τα γεωπονικα, καψε μας τα μυαλα!!! θελω να κανω κεραλιφη φετος με τις ριζες αλλα δουλεψα ανοργανα λιπασματα. εχω κανει αναγκαστικα φλας με φλορα κλιν. κανει η ριζα για κατι τετοιο αν υποθεσουμε οτι αφαιρω τα λιπασματα? μοιπως θελει περεταιρω πλυσημο -καθαρισμα μετα?

θα έλεγα πως το κάψιμο είναι σάκχαρα που δεν διασπάστηκαν από σωστό curing. 

αφού flashαρεις, μπορείς και να πειραματιστείς,  flashαρε το ένα κι όχι το άλλο κι έλα να μας πεις τις εντυπώσεις σου, με το ίδιο curing...

αδυνατώ να καταλάβω πως το flashαρισμα αφαίρεσε κάτι από το φυτό η από την ρίζα, όσο για την τοξικότητα του προϊόντος δεν θα πρέπει να υφίσταται...

(06-09-2019, 05:33 PM)roukounas Έγραψε: μια συμβουλη απο εναν νεο στο χωρο αφηστε την ιντριγκα και πιαστε την ιντικα.
δεν μου αρέσουν τα μυθεύματα ιζ ολ, 
και σίγουρα δεν είναι για την ίντριγκα... όλο το forum μοιάζει να flashαρει... αν (λέω τώρα) δεν αγοράζανε αυτα τα μπουκαλάκια καλύτερα δεν θα τανε?
(06-09-2019, 05:33 PM)roukounas Έγραψε: λογικο να υπαρχουν διαφορεσ αποψεισ,στο φιναλε αυτος ειναι ο ανθρωποσ,αν ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιεσ.
ευχαριστω
.....και δεν είναι θέμα άποψης. 

δηλαδή αν εγώ έχω άποψη ότι δεν παίζει βαρύτητα τι θα πει αυτό? δεν υποστηρίζεις ότι οι λανθασμένες απόψεις πρεπει να ακούγονται? γιατί όχι κι αυτή εδώ?

πολύ ήρεμα και με μεράκι προσεγγίζω το θέμα δεν θέλω να έχω θίξει κανένα. 
θα ήθελα να με αντικρούσουν εμπεριστατωμένα, με επιστημονικά στοιχεία.

εβίβα.
το μονο που σιγουρα υποστηριζω τζορτζαρα ειναι οτι οοοοοολεσ οι αποψεισ πρεπει να ακουγωναται,πειραμα αποτελεσμα επιβαιβαιωση.
υπαρχουν και περιπτωσεισ που πολλεσ φορεσ η γαμημενη η αληθεια ειναι καπου στην μεση 
αλλωστε και οι δυο σασ (με τον yesican εννοω) δεν ειστε και χθεσινοι
εγω τσορτζη ειμαι τοσο νεοσ που για τα μπουκαλακια δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
απο την ζωη ομωσ ξερω οτι η χημεια κανει κακο.
οοοοοπου και να ειναι αυτη σε φαρμακα σε φαγητο σε πιοτο.
αλλα πολλεσ φορεσ ειναι και μονοδρομοσ και απαραιτητη
δεν ειναι τυχαιεσ αυξησεισ καρκινων και αλλων σοβαρων ασθενειων παγκοσμιωσ(βαλε μεσ και την χονδρη κονομα)
το οργανικα ομωσ μπορει να τα φτιαξεισ και μονο σου αν καταλαβα καλα απο το νημα σου και τισ απαντησεισ σου σε αλλα, οτι πολλα τα φτιαχνεισ μονοσ σου,και δεν στο κρυβω οτι το νημα σου το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω σε θεωρω καλο παικτη (δεν ειναι τυχαιο οτι στην μεταφυτευση που εκανα εβαλα την μυκοριζα που με συμβουλεψεσ) και αν στην αρχη δεν καταλαβαινα τιποτα οσο μεγαλωνει η ασχολια μου με τα φυτα αρχιζω και σε πιανω ολο και περισσοτερο σε αυτα που λεσ και πωσ φτιαχνεισ τα λιπασματα που θεσ.εαν αποκτησω στο μελλον αναλογη με σενα εμπειρια ισωσ το τολμησω και το νημα σου θα ειναι ενασ πολυ καλοσ μπουσουλασ.
θα χρειαζωμαι ομωσ πολλη χρονο για ολα αυτα
και εδω ειναι αυτο που λεω οτι καμμια φορα ειναι απαραιτητη
με τα μπουκαλια κανω γρηγορα τουλαχιστων την δουλεια μου και εαν με τουσ συνηθεσ τροπουσ οπωσ κανουν πολλοι 
εδω φλασαρισμα και ολα ειναι καλα (εγω ακομα δεν εφτασα σε αυτην την φαση ασε που θα επρεπε να βγαλω και καλλιεργεια σαν την δικια σου για να συγκρινω δεν εχω προσωπικη αποψηι) οπωσ κανει κανει και ο yesican τον οποιο θεωρω και αυτον καλο παικτη και το δικο του νημα εχω διαβασει πολλεσ φορεσ και δικια του συμβουλη εχω ακολουθησει για το πωσ να ποτισω σε coco.
για αυτο πολλεσ φορεσ λεω η αληθεια ειναι καπου στην μεση.
πιστευω οτι η πλειονητα οσων καλλιεργουν τουλαχιστων στην ελλαδα ακολουθουμε χημεια αλλα ειναι πολυ καλυτερα σε ποιοτητα απο αυτα που βρισκεισ απο εδω και εκει (εγω προσωπικα ο λογοσ που πηρα την αποφαση να το κανω για την ποιοτητα οχι το εξοδο αγορασ).
ισωσ εδω να ειναι η μεση τισ αληθειασ ο χρονοσ και η καλυτερη ποιοτητα που θα εχω σιγουρα απο το αγοραστο
για αυτο πιστευω οτι περισσοτερα εχουμαι να μαθουμε διαβαζωντασ και απο τουσ δυο σασ αποψεισ.
ολοι μασ θα μαθουμε και απο τουσ δυο σασ
και εσυ απο τον yesican.
και ο yesican απο σενα
παραδειγμα για να στηριξεται ο καθενασ και πολυ-πολυ καλα κανατε την αποψη του βγαλατε απο κανα 2 λινγκ ο καθενασ σασ 
ε!!! ολοι δεν μαθαμε κατι καινουργειο;
nai πρεπει να ακουγωνται ολεσ οι αποψεισ ειδικα απο δυο καλλουσ παικτεσ,απλα ολεσ οι διαφωνιεσ να ειναι καλοπροερετεσ και εποικοδομητικεσ.
φαε και την ερωτηση σου τωρα που βρηκα την ευκαιρια
αυτα τα οργανικα που εχουν οι εταιρειεσ π.χ η αν ειναι μουφα η ψιλοεχουν χημεια εστω και κατα την επεξεργασια τουσ
ειπα να μην το γραψω αλλα θα το γραψω 
με την αποχωρηση του yesican διαφωνω
εβιβα βαλτε στα καρβουνα φωτια
το σκαω<<το μπαλονι ενωειται>>στην υγεια εδικα των δυο σασ
Απάντηση
roukounas για να κάνεις ότι κάνω δεν θες παρά μια βδομάδα και κάνα κιλό ζάχαρη...
δεν κρίνω κανέναν, κι ειδικά αν μπορεί να βγάλει τα παπάδια του yesican.

τα οργανικά των εταιριών θα πρεπει στην πλειονότητα τους να είναι ζυμωμένα φυτά, έτσι διαβάζω τουλάχιστον, γιατί ποτέ μου δεν πήρα μπουκάλι.
(ψέμα στην έκθεση μου δώσανε biocanna νομίζω)

εβίβα φιλαράκι!
Απάντηση
(06-09-2019, 08:52 PM)tzorge Έγραψε: roukounas για να κάνεις ότι κάνω δεν θες παρά μια βδομάδα και κάνα κιλό ζάχαρη...
δεν κρίνω κανέναν, κι ειδικά αν μπορεί να βγάλει τα παπάδια του yesican.

τα οργανικά των εταιριών θα πρεπει στην πλειονότητα τους να είναι ζυμωμένα φυτά, έτσι διαβάζω τουλάχιστον, γιατί ποτέ μου δεν πήρα μπουκάλι.
(ψέμα στην έκθεση μου δώσανε biocanna νομίζω)

εβίβα φιλαράκι!
αν ειναι οντωσ ετσι την εβαψεσ
εγω την βλεπω την δουλεια,να αποκτησω μια καποια γενικη εμπειρεια και σε κανα τρτο grow να πω δεν κανω μια
οργανικη
θα σε ταραξω στη ερωτηση ρε μαγκα και μαλιστα για γρηγοραδεσ στο π.μ
τα λεμε φιλοσ α! ευχαριστω και για την απαντηση
Απάντηση
καλημέρα,
μια ωραιότατη πανεπιστημιακή έρευνα του university of guelf, canada που αποδεικνύει ότι το flush είναι ένας μύθος

cheers Smile

επειδή ίσως να κουραστείτε να τη διαβάσετε όλη, θα σας μεταφέρω το διαταύτα, η έρευνα έγινε όχι με σκοπό το flush αλλά γενικότερα το irrigation system για να διαμορφωθεί μια στρατηγική σχετικά με τη καλλιέργεια φαρμακευτικής στο καναδά.

6.2 flushing nutrients from growth media the practice of flushing is a current common industry practice but there is no evidence in published literature of its effectiveness in reducing nutrient concentrations within 66 the bud or even whether or not this is a desirable result.
Απάντηση
καλημέρα ευχαριστούμε πολύ!
Απάντηση
(08-21-2019, 12:14 PM)tzorge Έγραψε: καλημέρα ευχαριστούμε πολύ!

είναι πολύ ωραία έρευνα , τη διαβάζω λίγο λίγο με τα χάλια αγγλικά μου, για πολλά θέματα.
Απάντηση
θα δούμε κι άλλα....
τα υπέρμετρα προγράμματα λίπανσης...
καρκινογόνα "βιολογικά" εντομοκτόνα και ζιζάνιοκτονα....
και σίγουρα θα υπάρχει και kinder έκπληξη...
Απάντηση
καλησπέρα, ενδιαφέρουσα συζήτηση και με πολλες προεκτάσεις.
διαβάζοντας, δύο προβληματισμοί βιαστικά και από μένα.

αρχικά έτσι για τα τυπικά να διαχωρίσουμε την καλλιέργεια σε κλειστού τύπου δοχείο και κάτω στην γη;
νομίζω πως εν καιρώ θα βοηθήσει να τα έχουμε λίγο πιο ξεκάθαρα.

για την όσμωση κάποτε είχα διαβάσει ότι χρησιμοποιούν μια τεχνική υπερλίπανσης για να σοκάρουν το φυτό και να αποβάλλει τα περιττά λιπάσματα από τις ρίζες! μια αναφορά σε τεχνικές που στηρίζονται σε συνθήκες υπερτονικού διαλύματος. ενδιαφέρον.

σχετικά με soil και soiless, λίγο μπερδεμα βλέπω.
εδώ επιστρέφουμε λιγο στην πρώτη παράγραφο περί κλειστου δοχείου κλπ.
να πούμε πως κυρίως τα χώματα στη φυσική τους μορφή περιέχουν θρεπτικά συστατικα, ορυκτά, προιόντα φυσικής κομποστοποιησης, οργανισμούς κα, που όταν αναλυθούν σε ενα εργαστηριο περιέχουν npk, είναι μετρησιμος όρος ακόμα και στα βιολογικά. εξού και ολες αυτες οι αναλύσεις και επανεμπλουτισμός με ό,τι λείπει στις φαρμες.
στην καλλιέργεια κανναβης σε κλειστό δοχείο προσομοιώνουμε τις φυσικές συνθήκες του χώματος σε πιο αφομοιώσιμες μορφές υποστρωμάτων. τα βαριά χώματα με κακο αερισμό προφανώς είναι ακατάλληλα.
σκοπός είναι να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες και το μικροβιακο φορτίο που χρειάζεται.

οποιοδήποτε υπόστρωμα περιέχει οργανική ουσία και επικαλείτε τους νόμους της βιολογίας για να λειτουργήσει μπορούμε τεχνικα να το πούμε χώμα και όχι soiless. τώρα το πόσο σωστό χώμα είναι, είναι άλλη συζήτηση.
soilles ονομάζονται τα ουδέτερα, εν γένει παθητικά υποστρώματα που δεν έχουν καμία, ενδεχομένως παρα ελάχιστη, θρεπτική αξία, χωρίς άμεση εμπλοκή βιολογικών διαδικασιών.

απόσο μπορώ να καταλάβω και πέρα απο την περιπτωσιολογία σωστού και λάθους, νομίζω πως στην ουσία αυτό που προκύπτει απο αυτο το νήμα είναι μια συζήτηση για το πως στην τελική θα πάρουμε ένα καλύτερο τελικό προιόν.
και αυτό έχει να κάνει με περισσότερα απ'ότι μόνο με την έννοια του ξεπλύματος.

για το ιστορικό!
σε όλες τις παραπάνω διαδικάσίες εμπλέκεται ένας σημαντικός παράγοντας που χωρίς αυτόν δεν θα γινόταν τίποτα, το νερό.
τα ανόργανο συστατικά στο χώμα ενεργοποιούνται με το νερό το οποίο λειτουργει σαν μέσο, πριν συμβει οτιδήποτε άλλο. κάτι όπως και τα τσάγια που κάνουμε!
χωρίς την παρουσία του νερού δεν μπορούν να υπάρξουν μικροοργανισμοί.
στην βιολογική καλλιέγεια προτιμάται ελαφριά μόνιμή υγρασία που με την βοήθεια εδαφοκάλυψης ευνοείται και η δημιουργία μυκητών.
και επίσης όταν μελετάμε το χώμα λαμβανουμε και υποψη μας μια σημαντικη διαδικασία, την διαδικασία της φυσικής διάβρωσης. είναι λογος απεμπλουτισμού πολλών εδαφών από θρεπτικά στοιχεία, κορμός στη συζήτηση για τη διάσωση του πλανήτη.

επιστρέφοντας στα κλειστά δοχεια αντιλαμβανόμαστε ότι οι ισορροπίες είναι πιο λεπτές, ειδικά στην βιολογική καλλιέργεια. ο χρονισμός΄του κύκλου ποτίσματος και η ποσότητα του νερού παίζουν ρόλο στις βιολογικές διεργασίες του φυτού. φτάνοντας ακόμα σε διάβρωση και σε απεμπλουτισμό του υποστρώματος, 2 και 3 μήνες συνεχούς έκθεσης στο νερό.

δεν θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο και δεν είναι ασπρο η μαύρο και σίγουρα όλοι ξέρουμε την διαφορά καλής και κακής φούντας.
νομίζω πως το μυστικό είναι να είμαστε ευέλικτοι και να συνδιάζουμε τις πληροφορίες.
να γνωρίζουμε τι κανουμε και σε ποιο χρόνο.
προσωπικά μου έχει τύχει πολλές φορές να μήν ξεπλύνω αλλα για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να το κάνω.
φρεσκάρει την δομή ενός σωστού χώματος ανα τακρά διαστήματα και χαιρονται τα φυτάκια μου. πολύ νερό = πολύ οξυγόνο στις ρίζες. αλλά χωρίς υπερβολές.

βέβαια, μην ξεχνάμε, το ξέπλυμα είναι στο τέλος. υπάρχουν πολλές φάσεις πριν που πρέπει να κατανοήσουμε για να είναι τέλεια η φουντίτσα μας.
SkullnBones
Απάντηση
καλησπέρα luke shapiro,

ναι, έχεις δίκιο "οργανική καλλιέργεια σε soiless mix" , ήταν κάπως μπέρδεμα.....
σε αυτό το μπέρδεμα έχουν μεγάλο μερίδιο οι εταιρείες που πουλάνε "βιολογικά" σκευάσματα , 
για υποστρώματα τύρφης και το ονομάζουν οργανική καλλιέργεια.
εδώ ο tzorge που άνοιξε το νήμα μιλάει coots mix υπόστρωμα.

εννοείται , πως μιλάμε για flush σε κλειστό δοχείο . 

αυτό το νήμα επιχειρηματολογεί στην απομυθοποίηση της αναγκαιότητας του flush
δεν δαιμονοποιεί τις προτιμήσεις κάποιου.

'εχω 2 ερωτήσεις για σένα :
φαντάζομαι είσαι ακόμα στην οργανική καλλιέργεια και δε θα χρησιμοποιείς κάποιο "ειδικό" για flush προιόν.
το πολύ νερό δεν διαβρώνει γρηγορότερα το υπόστρωμά σου ?
δεν "πνίγει" τη μικροβιακή ζωή του ?

με εκτίμηση,
cheers
Απάντηση
γειά χαρά @luke shapiro.
και σ ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου, δεν έχω άλλο rep να δώσω σήμερα....

με το νήμα θέλω να αποσαφηνίστει ότι ο παπάς δεν μπορεί να ξεπλυθει από τα χημικά στοιχεία που περιέχει απλά με το να ξεπλύνω το χώμα μου.

γαμω το γράφω 2 ώρες μια απάντηση... και δεν είδα του dacapo...
Απάντηση
(08-21-2019, 06:45 PM)tzorge Έγραψε: γειά χαρά @luke shapiro.
και σ ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου, δεν έχω άλλο rep να δώσω σήμερα....

με το νήμα θέλω να αποσαφηνίστει ότι ο παπάς δεν μπορεί να ξεπλυθει από τα χημικά στοιχεία που περιέχει απλά με το να ξεπλύνω το χώμα μου.

γαμω το γράφω 2 ώρες μια απάντηση... και δεν είδα του dacapo...

ε καλά τα λές , πιο απλά...

είδα το ωραίο κείμενο του luke, με τα κλειστά δοχεία , το ωραίο λεξιλόγιο .... και είπα να γράψω κάτι σε πιο επίσημο.
Απάντηση
κυρίως ευχαρίστηση μου.

δυστυχώς για καλλιέργεια σε γλάστρα οι τύρφες έχουν το κυρίαρχο μερίδιο στην αγορά. έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. μετά είναι το κόκο.
θα συμφωνήσω πως όλα τα τυρφοχώματα, βιολογικά και μη στην αγορά, πλήν μίας η δύο εξαιρέσεων δεν μπορουν να ανταπεξέλθουν στις αναγκες που έχει η κανναβη. θέλουνε βελτιώσεις.
τα βιολογικά λιπάσματα με πιστοποιήσεις δεν έχουμε λόγο να τα αμφισβητούμε. το αρνητικό εδώ υποθέτω είναι το κόστος τους. η πράξη έχει δείξει πως με σωστή χρήση δουλεύουν καλα.

έχει μεγάλη σημασία τι θέλει να πετύχει ο καθένας από εμάς εδώ. συνήθως αναφερόμαστε στις οικιακές μας καλλιέργειες.
τι συμβαίνει ομως όταν θέλουμε να εφαρμόσουμε βιώσιμες και οικολογικές πρακτικές σε μεγάλης κλιμακας καλλιέργειες;
το coots mix είναι η βάση των σουπερ σοιλς. δεν διαφέρει η φιλοσοφια.

προφανώς και δεν γίνεται απλά να ξεπλύνουμε το άνθος, όπως και το κιτρίνισμα αρκετά πριν το οριστικό τέλος και αυτός ο έρμος, επικαλούμενος κανιβαλισμος του φυτού στο τελικό στάδιο. το φυτό δεν σχεδιάστηκε για να τρώει τον εαυτό του, απλά μάλλον καταρρέει το υπόστρωμα για κάποιο λόγο. σε πρότυπες καλλιέργειες τα φυτά είναι αρτίως πράσινα μέχρι το τέλος. το άνθος γενικά επηρεάζεται τελευταίο. αυτά τα δύο ανήκουν στην ίδια σφαίρα μυθοπλασίας.
με το ξέπλυμα μπορεί να ατονίσει το υπόστρωμα και για λίγο να μείνει αδρανές. ανάλογα με την σύσταση και το βαθμό ξεπλύματος ενδέχεται να αρχίσει να φθείρεται. εκμεταλλευόμενοι αυτό το χρονικο παράθυρο και στο μέτρο του λογικου απλα θα μπορουσαμε να επωφεληθουμε απο αυτη τη συγκυρια. μέχρι εκει νομίζω, αλλα είναι οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορα.

προσωπικά ακολουθώ βιολογικά μονοπάτια αλλα νομίζω πως κινούμαι σε διαφορετικό άξονα. δίνω μεγάλη βάση στην τεχνική και στο να χτίσω το υποστρωμά μου από την αρχή για να φιλοξενήσει ζωή και να αντέξει στις κακουχίες. το πολύ νερό γενικά δεν κάνει καλό, όταν και όσο χρειάζεται ακομα και στα πλαισια ξεπλύματος. με μια-δυο φορες δεν γίνεται κατι. εφόσον υπάρχουν ορθές πρακτικές καλλιέργειας και ευρωστία το νερο δεν καταστρέφει τα μικρόβια.

αυτά, με έπιασε η παρλα πάλι. καλό σας βράδυ τώρα.
SkullnBones
Απάντηση
πολυ καλησπέρα και από μένα είδα την πολύ ωραία συζήτηση που έχετε ανοίξει και είπα και γω να πω δυο λόγια εκ του περιεχομένου.σαν βιολογικός καλιεργητης
λοιπόν 1ον και σημαντικοτερο όλες οι εταιρείες και ότι έχει υποστεί ανθρώπινα χέρια γενικά δεν είναι βιολογικό η αλλιώς οργανικό χάνει την ιδιότητα αυτη.
το οργανικό το παράγει μόνο η φύση και μόνο από αυτη γίνεται οπότε μάγκες μου ψάχνουμε την φύση, δεν χρειάζεται να κουράζομαστε με ιστορίες εάν έχουμε στην διάθεση μας ένα βουνό κοντινό πόλα έχει να προσφέρει από χώματα διάφορα περιβάλλοντα και ούτω καθεξής διαλεγείς και περνεις το μέρος που θα διαλέξεις το φτιάχνεις όπως θες το χώμα κάτω είναι που δύσκολα θα βρεις και θα γίνει όπως θες .
θα σας πω εγώ τι κάνω και πως διαλέγω το μέρος μου να μπείτε στο νόημα αλλά αυτό που με οδήγησε κυρίως σε αυτά τα πήρα από τα μέρη στα οποία κατεξοχήν καλιεργουν την καναβη
και φυσικά ο καθένας μπορεί να το ψάξει στα ντοκιμαντέρ που κυκλοφορούν.
στο θέμα μας στην χώρα μας υπάρχουν πολλά κλίματα και ακόμα περισσότερα μικροκλιματα η φύση λοιπόν μας δείχνει που είναι το κατάλληλο μέρος με την βλάστηση της εάν ξερουμε φυσικά κάποια στοιχειώδη πράγματα για τη φύση .
ε νοείται πως όταν βάζεις εξωτερικές ειδικότερα οργανικές δεν βάζεις 5, 10 δέντρα θα απογοητευτείσ πολύ σύντομα .
εγώ για παράδειγμα το μέρος που διάλεξα είναι βραχώδη το οποίο παρακρατουσε για πολλά χρόνια φύλα από ελλιες σχοινιά και πολλά άλλα μαύρο κατάμαυρο με έντονη ζωή συμπλήρωσα εγώ κόπριά από γίδια που ζουν στο βουνό ελευθέρας προσοχή και εδώ αυτά που τρώνε ζωοτροφές έχουν χημικά μπορείς να με πεις υπερβολικό
έκοψα όλα τα ψηλά δέντρα που έκοβαν το φως και έχω ένα έτοιμο μέρος με τα όλα του δεν είναι τόσο απλά όμως ,έριξα πολύ περπάτημα για να βρω το μέρος και ακόμα περισσότερο για μεταφέρω ότι χρεοζοταν ,θέλει δουλειά δεν είναι εύκολο κυνηγημένοι ζούμε .
μην δεινέται σημασία μαστουρωμένα πράγματα
στο μαλάουι το μόνο που κάνουν είναι να ρίχνουν στάχτη και να κάτι φούντες .
μην τα θέλουμε και όλα δικά μας οι φούντες που βλέπουμε είναι υπερβολικές από αυτά που ρίχνουν η βιολογική πότε δεν πρόκειται να γίνει υπερβολική .
παίζει ρόλο τη ποικιλία διαλεγείς ειδικά έξω .
συγγνώμη αν σας κούρασα οποίος δε κατάλαβε μου λέει είναι και περίεργη η ώρα καταλαβαινετε,
Για μένα πότε δεν ήταν παράνομη.
Απάντηση
καλημέρα σας, 
ευχαριστούμε @Vromoskylo για την συνεισφορά.
το σημείο που επέλεξες φαίνεται να είναι πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά.
δεν υπάρχει σύγκριση με το μαλάουι, η κάνναβη είναι ένα από τα τρία βασικά τους προιόντα για εξαγωγή.
chamba (κάνναβη), chombe (τσάι) και chambo (ψάρια tilapia) .

καλημέρα @luke shapiro,
ευχαριστούμε για την αναλυτική τοποθέτηση.

θα ήταν κάτι παραπάνω από χρήσιμο για τον οργανικό καλλιεργητή να περιγράψεις το υπόστρωμα που "χτίζεις" , την τεχνική σου και την ορθή -για σένα- καλλιεργητική πρακτική.
υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στην ρώμη.

off topic, το ξέρω, αλλά να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σχετικά με τα βιολογικά λιπάσματα.
καταρχήν δεν γνωρίζουμε σε βάθος την κοινοτική οδηγία σχετικά με αυτά. αν εσύ ξέρεις, θα ήθελα να παραθέσεις τις πηγές σου.

θα δώσω δύο παραδείγματα. με biobizz ξεκίνησα να καλλιεργώ και ικανοποιητικά αποτελέσματα είχα.
δες όμως εδώ. δεν είναι ειλικρινείς με το περιέχομενο του σκευάσματος , μήπως όμως είναι σύννομοι ?
σε 3 μπουκάλια έχουν φύκια , ονομάζουν φύκια μόνο το ένα, έχουν διαφορετικές τιμές npk μεταξύ τους χωρίς να αναφέρουν πως.
το fish mix , το οποίο χρησιμοποιούσα και μου άρεσε, ούτε mix είναι ούτε fish, απλά πατζάρι...
δεν αναφέρουν την προέλευση των χουμικών φουλβικών , υπάρχει μεγάλη κουβέντα για την επεξεργασία του λεοναρδίτη με χημικά.

άλλο παράδειγμα. η ελληνική εταιρεία humofert , από την οποία προμηθεύομαι kelp της acadian, έχει εκτός από το kelp άλλα δύο προιόντα, με φύκια 100% , πάλι της acadian , πάλι περιγράφει το ascophyllum nodosum με τα ιχνοστοιχεία του με τις φυτοορμόνες, 
αλλά, με διαφορετικές τιμές σε npk και μεταξύ τους και με το kelp. δεν υπάρχει καμμία αναφορά πως προκύπτει αυτή η διαφοροποιήση.
νομίζω ότι βλέπεις και εσύ ότι υπάρχει κάποιο νομικό παραθυράκι που τους επιτρέπει να το κάνουν αυτό.

στα βιολογικά προιόντα διατροφής υπάρχει η δυνατότητα ενός ποσοστού 5 η 10% να προέρχεται εκτός βιολογικής καλλιεργητικής πρακτικής. ακόμα και gmo... 

τώρα ελπίζω να μην κούρασα εγώ, και να βρείς τό χρόνο και τη διάθεση να μας περιγράψεις to luke shapiro style.
cheers
Απάντηση
(08-22-2019, 01:29 AM)luke shapiro Έγραψε: το φυτό δεν σχεδιάστηκε για να τρώει τον εαυτό του, απλά μάλλον καταρρέει το υπόστρωμα για κάποιο λόγο. σε πρότυπες καλλιέργειες τα φυτά είναι αρτίως πράσινα μέχρι το τέλος. 

καλημέρα, 

@luke shapiro, φαίνεται πως συμφωνούμε σε πολλά...

στο θέμα μας τώρα, εφόσον συμφωνούμε οτι τον παπά δεν μπορώ να τον ξεπλύνω, θεωρείς πως η διαδικασία που ακολουθείς αλλάζει την γεύση του παππά? (σημείωνω πως εκ του αποτελέσματος δεν θέλω να κρίνω την διαδικασία τεχνική της καλλιέργειας που ακολουθείς)
.
@Vromoskylo,
καλά τα λες και μακάρι να μπορούσα να βάλω αλλά δεν έχω την επιλογή. καλά τα λες και για την κοπριά... θέλει πολύ προσοχή γενικά τι μαζεύουμε... εσύ ξέρεις καλύτερα μιας και ξέπλυμα δεν θα έχεις κάνει ποτε. 
με την καλημέρα μου 
εβίβα...
Απάντηση
καλημέρα σας

dacapo τα είδα λίγο. πουθενά δε λένε ψέματα για το περιεχόμενο, τουλαχιστον ειναι ειλικρινείς.
τα διαφορετικά προιόντα είναι για να έχεις επιλογές.
σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα και αν θελουμε να δούμε φαντάσματα υπάρχουν παντού, το θέμα κάπως είναι να λειτουργήσουν για τον καθένα οι επιλογες μας, με σχετικό σεβασμο προς το περιβάλλον.
αν αντιμετωπίσουμε την βιολογική καλλιέργεια με αυστηρά αντικαπιταλιστικούς όρους, όλα τα μπουκαλάκια θα είναι για κάψιμο. υποθέτω στο ενδιάμεσο υπάρχουν άπειρες αποχρώσεις του γκρι.

ντζορτζ, θεωρώ ότι μπορεί να συμβάλλει. αλλά θα το αντιστρέψω.
με το flush δεν σώζω ούτε κάνω καλύτερο ένα φυτό μεγαλωμένο σε λάθος υπόστρωμα.
αυξάνω τις πιθανότητες σε ένα ήδη ηγιές σύστημα να κάνω το τελικό προιόν ακόμα πιο ευκολοκάπνιστο, αδρανοποιόντας το υπόστρωμα για λίγο και κόβωντας στον σωστό χρόνο. ο ρυθμός του κύκλου του ποτίσματος είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. η γεύση δεν αλλάζει, έτσι όπως το λες. μπορεί να αλλάξει η εμπειρία καπνισματος. αν στο ένα άκρο μπορεί να υπάρχει ένα κίτρινο, άστοχα μεγαλωμένο φυτό στο αλλο άκρο γιατί να μην υπάρχει ένα πράσινο καλοξεπλυμένο; το ξέρω πως καποιες απαντησεις ειναι σε μορφη ερωτήσεων, αλλα ακόμα έχω την αίσθηση πως δεν μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρες απαντήσεις παντού.
και τα πανεπιστήμια ακόμα παλεύουν.

η τάση που με γοητεύει αν πούμε ότι ονοματίζεται, θα μπορούσαμε να πουμε ο΄τι είναι στην high brix μεριά με έμφαση στα μείγματα που εστίάζουν στα ορυκτά. ο πρώτος παράγοντας στην κάνναβη είναι η σχέση της με το ασβέστιο και το ph. οι μικροοργανισμοί και το φαγητό έρχονται μετά.
SkullnBones
Απάντηση
μπήκε και στο μέινστριμ
high times:
new research shows flushing plants before harvest may be unnecessary
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)