No Flush! Γιατί δεν φλασάρω
#1
μαλλον θα φάω ξύλο...
αλλά τι να κάνεις....
θέλω να εξηγήσω γιατί δεν flush-αρο (παρά μόνο την τουαλέτα μου :d ).
[Εικόνα: flushing-cannabis.jpg]

όταν σαν καλλιεργητής φτάσεις κοντά στο τέλος της καλλιέργειας υποτίθεται ότι το φυτό έχει μαζέψει περίσσια λιπάσματα... και πρέπει να τα εξαλείψεις...

αρχικά, το φυτό δεν δύναται να πάρει παραπάνω από αυτό που χρειάζεται... απλά καίγεται.... αλλά ας το αφήσουμε αυτό.

όταν λοιπόν υποσιτίσουμε για 2 εβδομάδες (10% και βάλε της περιόδου ανθοφορίας) το φυτό, θα αρχισει να τρώει τα φύλλα του για να... θρέψει τους παπάδες.... λύνοντας το πρόβλημα της πείνας του.
οπότε και πάλι δεν φεύγει κάτι από τους παπάδες, τουναντίον ότι "φύγει" από τα φύλλα πάει στους παπάδες

αν κάποιος εφαρμόζει  φυσική / βιολογική καλλιέργεια, το άζωτο που χρησιμοποιείται από το φυτό είναι απομονωμένο στην οργανική ύλη και δεσμευμένο στο «χώμα» . (αναφέρομαι κυρίως στην βιολογική εδώ)

το φυτό παίρνει το ν που απελευθερώνεται από το χώμα από τα οργανικά οξέα που εκκρίνει από τις ρίζες του καθώς και από διάφορους μικροοργανισμούς τους οποίους έχει προσελκύσει το ίδιο το φυτό. αυτοί οι μικροοργανισμοι μετατρέπουν το ν σε ιονική μορφή και το αποθέτουν στο έδαφος. (mineralisation)

αυτό το σύστημα επιταχύνεται από την μικροβιακή θήρευση κι επειδή αυτό το n είναι απομονωμένο και δεσμευμένο, δεν μπορεί εύκολα να ξεπλυθεί. 

οπότε το άζωτο δεν κρατείται από το δακ(δυναμικό ανταλλαγής κατιόντων) όπως άλλα θρεπτικά συστατικά, αλλά απομονώνεται μέσω ανοργανοποίησης. όταν τα βακτήρια πεθαίνουν κατά τη διάρκεια της θήρευσης.

το άζωτο είναι διαθέσιμο μόνο όταν τα νεκρά βακτήρια πεθάνουν μέσω τέτοιας φυσικής μικροβιακής διαδικασίας, αν με το flushαρισμα το νερό πνίξει  το έδαφός, τα βακτήρια απλά πεθαίνουν. χωρίς βακτήρια δεν υπάρχει διαθέσιμο άζωτο και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο άμα flushαρεις φαίνεται ότι φεύγει το άζωτο. σε αυτήν την περίπτωση απλά δεν είναι διαθέσιμο και τελικώς αντί να flushαρουμε το άζωτο σκοτώσαμε τα  μικρόβια. πράγματι άζωτο παραμένει γιατί αν φυτεύσεις κάτι στην γλάστρα που flashαρες θα μεγαλώσει.

εκτός του ότι χάλασα την μικροβιολογική δομή του χώματος, δεν τάισα και 2 εβδομάδες. από τις 8 σύνολο της ανθοφορίας οι 2 είναι ένα σημαντικό ποσοστό που σίγουρα μειώνει την τελική σοδειά μας.

κλείνοντας θέλω να τονίσω πως ούτε στην καπνοβιομηχανία flashαρουν ούτε στις ντομάτες... αν υπήρχε όφελος σίγουρα θα το γνώριζαν. 

δεν θέλω να θίξω κανέναν την γνώμη μου λέω

εβίβα.
Απάντηση
#2
εννοειται σε οργανικη δεν υπαρχει η εννοια φλασαρισμα..ουτε εγω φλασαρω σε οργανικη..
Απάντηση
#3
καλημέρα!
ποια η άποψη σου tzorge –αλλά φυσικά και όλων των υπολοίπων– για το flushάρισμα όσον αφορά τα υγρά οργανικά λιπάσματα; ενώ όλοι νομίζω τάσσονται υπέρ στο να μη γίνεται flush σε organic super soil για τον λόγο που περιέγραψες, οι απόψεις διίστανται όταν έχουμε υπόστρωμα που το εμπλουτίζουμε οι ίδιοι με οργανικά θρεπτικά σε υγρή μορφή.
Απάντηση
#4
γενικα τα φυτα δεν εχουν ιδεα αν τα ταιζουμε οργανικα η ανοργανα ...
και στις 2 περιπτωσεις φορτισμενα ιοντα παιρνουν οι ριζες και κανουν δουλεια τους...
γιαυτο και οι αντιδρασεις σε κοκο και υδροπονικη ειναι αμεσες και προτεινεται απλα μια αλλαγη νερου 2 μερες πριν τη συγκομιδη...
Απάντηση
#5
καλημέρα guest19,

εάν με το φλασαρισμά προσπαθείς να βγάλεις μέσα από το φυτό τα στοιχειά που (υποτίθεται ότι) υπερτροφοδότισες, τότε καλή τύχη....

δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί το νερό να διασπάσει τέτοια περίπλοκα φυτοχημικά (για φαντάσου βάμμα νερού...καλή φάση θα τανε.).... ούτε πως μπαίνει μέσα στο φλοίωμα.. αλλά ούτε και πως μπαίνει το νερό στους επιμέρους ιστούς του φυτού ώστε να διασπάσει τις ενώσεις. το νερό είναι στο ξύλημα, -πάνω από το 90% του νερού που παίρνει το φυτό εξατμίζεται. το υπόλοιπο χρησιμοποιείτε για τις ανάγκες του φυτού.

κι έστω ότι κάπως το έξτρα νερό μπαίνει μέσα στο φυτό και παίρνει τα περίσσια... που τα πάει? το νερό εντός φυτού εξατμίζεται μόριο μόριο (βλέπε θεωρία της έλξης) από τα στομάτια, σαν αλυσίδα το ένα h2ο "κολλημένο" με το άλλο h2ο... οπότε τώρα τι θα γίνει θα εξατμιστεί και ο φωσφόρος και το κάλλιο??? χμ.... δεν μου βγάζει νόημα..

και επαναλαμβάνω, εφόσον μιλάμε για 10-15% της ανθοφορίας, αρκετό χρόνο δηλαδή, εάν υπήρχε αυτό το επιθυμητό αποτέλεσμα το ίδιο δεν θα επρεπε να γινεται και στην καλλιέργεια ντομάτας/καπνού... μιας και από την μια θα είχανε όχι μόνο ποιο ποιοτικο προϊόν άλλα και πιο φτηνό γιατί για το 10-15% δεν θα λίπαιναν?

τώρα εάν εριξες παραπανω άζωτο τότε ναι ξεπλένετε από το χώμα όχι από το φύλλωμα.

φίλε yesican δεν ξέρω τι καταλαβαίνουν και τι όχι τα φυτά.....
πάντως τα ντοματινια hydro που κυκλοφορούν σε σχέση με τα τα βιολογικά δεν φτουράνε μια σε γεύση....

το φυτό καλεί τα μικρόβια και έχει αυτό που θέλει σε 90 δευτερόλεπτα σε ζωντανό βιολογικό χώμα. (εlaine ιngham)
Απάντηση
#6
ε τοτε μαλλον το χορτο που βγαζω δε θα φτουρα μια μπροστα στο δικο σου ετσι???
και 90 δευτερα αντιδραση ε? wow!!!
οκ κατι μαθαμε και σημερα!
εχεις δοκιμασει υδροπονικη η απλα τα λες αυτα επειδη καπου τα διαβασες?
Απάντηση
#7
αυτο που εχω καταλαβει εγω για το φλασαρισμα ειναι οτι με το νερο ξεπλενουμε το υποστρωμα χωμα ή coco απο τα λιπασματα ετσι ωστε να αναγκασουμε το φυτο να φαει απο τα αποθεματα που εχει στον φυτικο ιστό του...(φυσικα δεν ξεπλενετε το ιδιο το φυτο)

τωρα ποσα απο τα αποθεματα θα φαει και αν συμφερει ή οχι στο τελικο ζυγι....οι αποψεις διίστανται

τα βιολογικα φουντια η λογικη λεει οτι μπορει να εχουν  καλυτερο αρωμα και γευση.....απο δυναμη δεν ξερω τι διαφορες θα εχουν
(δεν εχω κανει το πειραμα)

(οποιος εχει βαλει δυο κλωνους απο την ιδια μανα.. οργανικα και ανοργανα θα με ενδιέφερε πολυ να ακουσω τα αποτελεσματα)
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#8
(22-04-2019, 11:46 )yesican Έγραψε: ε τοτε μαλλον το χορτο που βγαζω δε θα φτουρα μια μπροστα στο δικο σου ετσι???

εγώ μίλησα για ντομάτες που έχω εμπειρία. το χόρτο σου εσύ το ξέρεις.

(22-04-2019, 11:46 )yesican Έγραψε: και 90 δευτερα αντιδραση ε? wow!!!
δεν το λέω εγώ αν διαφωνείς θα θελα τις πηγές σου για να εξετάσω το ζήτημα. 
δες εδώ

(22-04-2019, 11:46 )yesican Έγραψε: εχεις δοκιμασει υδροπονικη η απλα τα λες αυτα επειδη καπου τα διαβασες?
υδροπονικη καλλιέργεια δεν έχω κάνει και δεν θα έκανα γιατί με βρίσκει αντίθετο επί της αρχής όπως και η χημική γεωργια , κι ασ βγαίνουν κάτι παπάδες ναα. και οι ντομάτες ναα είναι αλλά είναι σαν άχυρο στην γεύση.
έχω όμως κάνει "βιολογική υδροπονία".., ενυδρειοπονία, η οποία δεν μπορεί να σηκώσει φούντα αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα. 
και που έχω δοκιμάσει τι με αυτό? 
οι φούντες που παίρνω από το εμπόριο συνήθως είναι hydro... δεν παίζουν στη μυρωδιά σε σχέση με την δίκη μου.

δεν τα βάζω με σένα και δεν με νοιάζει πιάνου η φούντα είναι η καλύτερη. αλλά για μένα η hydro ντομάτα θα είναι πάντα klain meine μπροστά στην βιολογική, τώρα αν σου αρέσει εσένα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

(22-04-2019, 12:12 )sig-p420 Έγραψε: ....να αναγκασουμε το φυτο να φαει απο τα αποθεματα που εχει στον φυτικο ιστό του...(φυσικα δεν ξεπλενετε το ιδιο το φυτο)....

κι αφού το φυτό τρώει τον από τα αποθέματα του, τα μετατρέπει σε παπάδες... οπότε πάλι δεν απομακρύναμε κάτι στο μυαλό μου..

peace brothers μιαν άποψη λέμε.
Απάντηση
#9
οκ μαν,
απλα εμενα δε με ενδιαφερει τι γινεται με ντοματες, κολοκυθακια και ζαρζαβατικα...
συγκρινεις τη ντοματα που τρως? με τη φουντα που καπνιζεις?
αν οχι... γιατι αναφερεις συνεχεια τις ντοματες ως παραδειγμα?
συζητηση κανουμε φιλαρακι...
respect!
Απάντηση
#10
καλημερα παιδες! παρακολουθω το θεμα γιατι θα φλασαρω στο τελευταιο γκρου που τρεχω. βαζω ανοργανα λιπασματα και εχω διαβασει οτι το φλασαρισμα ειναι αναγκαιο οπως λετε για τα αλατα. αν δεν φλασαρω και συνεχισω φαι μεχρι πριν τις 10 μερες που θα αφησω αποτιστο πριν κοψω? δε θα φαει περισσοτερο?
και εγω τις ντοματες φερνω σα παραδειγμα, ετσι ρωταγαμε πληροφοριες και πριν 20 χρονια για να μη μας φανε. εχουν ακριβως τις ιδιες αντιδρασεις ξερω.!!! καλη συνεχεια αλανια!
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#11
(22-04-2019, 13:58 )godfather Έγραψε: καλημερα παιδες! παρακολουθω το θεμα γιατι θα φλασαρω στο τελευταιο γκρου που τρεχω. βαζω ανοργανα λιπασματα και εχω διαβασει οτι το φλασαρισμα ειναι αναγκαιο οπως λετε για τα αλατα. αν δεν φλασαρω και συνεχισω φαι μεχρι πριν τις 10 μερες που θα αφησω αποτιστο πριν κοψω? δε θα φαει περισσοτερο?
και εγω τις ντοματες φερνω σα παραδειγμα, ετσι ρωταγαμε πληροφοριες και πριν 20 χρονια για να μη μας φανε. εχουν ακριβως τις ιδιες αντιδρασεις ξερω.!!! καλη συνεχεια αλανια!


βασικά (όχι) για τα άλατα αλλά για την γευση!
Απάντηση
#12
(22-04-2019, 13:50 )yesican Έγραψε:  γιατι αναφερεις συνεχεια τις ντοματες ως παραδειγμα?
κυρίως γιατί ντομάτα βιολογική μπορεί να έχεις φάει αλλά 'φούντα βιολογική δυσκολάκι. 
επίσης δεν μπορεί η ίδια τεχνική να βγάζει από την μια τουμπανο το ένα φυτό κι από την άλλη να συμφωνούμε ότι στα ζαρζαβατικά είναι λίγο μάπα... φυτά είναι όλα...

(22-04-2019, 13:58 )godfather Έγραψε: δε θα φαει περισσοτερο?
και εγω τις ντοματες φερνω σα παραδειγμα, ετσι ρωταγαμε πληροφοριες και πριν 20 χρονια για να μη μας φανε. 

σίγουρα θα πάει για τα αποθέματα στα φύλλα εφόσον τα χρειάζεται. 
και σε λιπάσματα πάνω κάτω η συμβατικη γεωργία τα ίδια βάζει ντομάτα και φούντα.
Απάντηση
#13
(22-04-2019, 17:57 )tzorge Έγραψε:
(22-04-2019, 13:50 )yesican Έγραψε:  γιατι αναφερεις συνεχεια τις ντοματες ως παραδειγμα?
κυρίως γιατί ντομάτα βιολογική μπορεί να έχεις φάει αλλά 'φούντα βιολογική δυσκολάκι. 
επίσης δεν μπορεί η ίδια τεχνική να βγάζει από την μια τουμπανο το ένα φυτό κι από την άλλη να συμφωνούμε ότι στα ζαρζαβατικά είναι λίγο μάπα... φυτά είναι όλα...

(22-04-2019, 13:58 )godfather Έγραψε: δε θα φαει περισσοτερο?
και εγω τις ντοματες φερνω σα παραδειγμα, ετσι ρωταγαμε πληροφοριες και πριν 20 χρονια για να μη μας φανε. 

σίγουρα θα πάει για τα αποθέματα στα φύλλα εφόσον τα χρειάζεται. 
και σε λιπάσματα πάνω κάτω η συμβατικη γεωργία τα ίδια βάζει ντομάτα και φούντα.

ειμαι 47 ετων και πινω 30 χρονια... οντως δυσκολο να εχω πιει βιολογικη... ειδικα στα νοτια της πελλοπονησου που ειμαι... :d
αυτο με τις ντοματες ''ξεκινησε'' λογω οτι εχουν τις ιδιες προτιμησεις στο φαι με την κανναβη... αλλα ουδεμια σχεση εχουν σαν φυτα!
αυτο που ειπα πιο πριν οτι τα φυτα γενικως δεν γνωριζουν αν ειναι σε υδροπονικη η οργανικη ψαξτο αφου δεν το γνωριζεις θα εκπλαγεις!!
Απάντηση
#14
yesican, χωρίς να θέλω να μειώσω τα φουντια τις πελοποννήσου, αμφιβάλω εάν οι βιολογικές πρακτικές μας συγκρίνονται με τα σημερινά no till στην αμερική. κι αν κανείς τα ακολουθήσει εκεί που είσαι τότε είμαι σίγουρος θα τους κάνει να ζηλεύουν.... και είναι άλλη η ανταρτική φούντα κι άλλο το indoor.. έχεις πιει πολλές φόρες  indoor notill organic?
αν  ναι κι εσύ προτιμάς το hydro τότε καλά κάνεις, εμένα δεν μου κάνει.

αναφέρομαι στα ζαρζαβατικά, εν γενεί, γιατί ο κόσμος μπορεί να συγκρίνει εύκολα τα βιολογικα και μη ζαρζαβατικά και να βγάλει από εκεί συμπεράσματα. εγώ νομίζω ότι έχει νόημα αυτή η σύγκριση.

προσωπικά δεν έχω βρει προϊόν hydro που να προτιμώ ποιοτικά σε σχέση με το αντίστοιχο βιολογικό.

επίσης δες για τα terpene cups που βρηκα με μια γρήγορη αναζήτηση, τα περισσότερα πάνε notill organics.
https://hightimes.com/grow/highest-terpe...in-denver/
https://theemeraldcup.com/2017-award-winners

τέλος δεν χρειάζεται να αλλαξοπιστήσεις... ελεύθερος ανθρωπος είσαι.
Απάντηση
#15
δεν εχεις πιει φουντα απο ταυγετο γιαυτο μαλλον θεωρεις υποδεεστερα τα φουντια της πελλοπονησου...
τα τερπενια συμφωνω οτι ανωτερα της οργανικης σε σχεση με της υδροπονικης...αλλα μεχρι εκει...
στη ''δυναμη'' potency που λενε στα ξενα... η υδροπονικη δε συγκρινεται!
Απάντηση
#16
(23-04-2019, 10:45 )yesican Έγραψε: δεν εχεις πιει φουντα απο ταυγετο γιαυτο μαλλον θεωρεις υποδεεστερα τα φουντια της πελλοπονησου...

αυτό δεν το πα διάβασε ξανά τι λέω.

(23-04-2019, 10:45 )yesican Έγραψε: τα τερπενια συμφωνω οτι ανωτερα της οργανικης σε σχεση με της υδροπονικης...

χαίρομαι που συμφωνήσεις επιτελούς, σου πήρε 3-4 ποστ αλλά we got there... 
τώρα μόνο να καταλάβεις και την καθοριστική σημασία των τερπενιων ....

(23-04-2019, 10:45 )yesican Έγραψε: στη ''δυναμη'' potency που λενε στα ξενα... η υδροπονικη δε συγκρινεται!

και ποιος το λέει αυτό? πηγές έχεις? 

το μόνο που θα πω για την υδροπονία είναι ότι το φυτό έχει ταχύτερη ανάπτυξη, αλλά αν έχεις κλώνους ο χρόνος δεν είναι και τόσο θέμα. 
αλλιώς το χώμα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα ούτε σε potency αλλά ούτε και σε yield.

h συζήτηση, πάντως, ητανε για το φλασαρισμα και αν έχεις κάτι πάνω σε αυτό να σου απαντήσω αλλιώς δεν με ενδιαφέρει να αντιδικώ μαζί σου.  ιδίως όταν διαβάζεις κατα βούληση το τι γράφω απαντώντας επιλεκτικα.

να κάνεις και να πιστεύεις αυτό που θες, αλλά επέτρεψε και σε εμένα να κάνω το ίδιο.
Απάντηση
#17
κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

θα ήθελα να σταθώ στο εξής:

(22-04-2019, 12:12 )sig-p420 Έγραψε: αυτο που εχω καταλαβει εγω για το φλασαρισμα ειναι οτι με το νερο ξεπλενουμε το υποστρωμα χωμα ή coco απο τα λιπασματα ετσι ωστε να αναγκασουμε το φυτο να φαει απο τα αποθεματα που εχει στον φυτικο ιστό του...(φυσικα δεν ξεπλενετε το ιδιο το φυτο)

το παραπάνω είναι κάτι στο οποίο νομίζω ότι όλοι μας συμφωνούμε.

ας πάρουμε το σενάριο που καλλιεργούμε οργανικά σε super soil κατάλληλης σύστασης. αφού το χώμα μας έχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά, τα οποία διασπώνται και προσλαμβάνονται με φυσικό ρυθμό μέσω χημικών και βιολογικών διεργασιών το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι το να ποτίζουμε το φυτό μας με καθαρό νερό (χωρίς επιπλέον θρεπτικά). έτσι, το φυτό θα ταΐζεται ομαλά και εφόσον το χώμα μας –όπως είπαμε– έχει την κατάλληλη σύσταση, δεν τίθενται θέματα έλλειψης θρεπτικών ή υπερβολικής λίπανσης. όλα καλά και ωραία. επίσης, όπως περιέγραψε πολύ αναλυτικά ο tzorge στην αρχή της συζήτησης θα ήταν άσκοπο το να κάνει κάποιος flush σε οποιοδήποτε στάδιο του κύκλου ζωής ενός τέτοιου του φυτού.

ας δούμε όμως τι συμβαίνει και με το flush στην οργανική καλλιέργεια σε soilless mix με υγρά θρεπτικά. 

στα soilless mix καθώς ρίχνουμε τα υγρά οργανικά θρεπτικά μαζί με το νερό επεμβαίνουμε στους φυσικούς ρυθμούς διάσπασης και πρόσληψης τους εντός του συστήματος μας διότι αυτά βρίσκονται σε τεχνητή μορφή (σαν «μασημένη τροφή» που λέει ο λόγος) επιταχύνοντας αυτές τις δύο διαδικασίες. συγκεκριμένα η biobizz μετά από επικοινωνία επί του ζητήματος απάντησε ότι χρησιμοποιώντας τα soilless mix της εταιρίας και τα υγρά οργανικά θρεπτικά τους, το 30% των θρεπτικών αυτών είναι άμεσα διαθέσιμο μετά το πότισμα, ενώ το υπόλοιπο αποσυντίθεται το μέγιστο μέσα σε 1-3 ημέρες.

έστω λοιπόν ότι κάνουμε οργανική καλλιέργεια και έχουμε ένα φυτό σε κάποιο soilless mix. πείτε ότι του ρίχνουμε σε μερικά ποτίσματα κατά λάθος παραπάνω θρεπτικά. έπειτα το φυτό μας βγάζει ενδείξεις που αποδεικνύουν ότι όντως του έχουμε ρίξει παραπάνω θρεπτικά. αποφασίζουμε αντί να συνεχίσουμε με μειωμένη λίπανση να του κάνουμε flush για να το βοηθήσουμε άμεσα. το φυτό δεν θα το δούμε σιγά σιγά να επανέρχεται; αν συμβαίνει κάτι τέτοιο εγώ καταλαβαίνω ότι το flush συντέλεσε σημαντικά στο να επέλθει ισορροπία στη βιοχημεία του φυτού μας. κάνοντας λοιπόν flush φέραμε στα ίσχυα ένα φυτό που έπασχε από υπερβολική λίπανση. τι είπε ο sig-p420; 

(22-04-2019, 12:12 )sig-p420 Έγραψε: αυτο που εχω καταλαβει εγω για το φλασαρισμα ειναι οτι με το νερο ξεπλενουμε το υποστρωμα χωμα ή coco απο τα λιπασματα ετσι ωστε να αναγκασουμε το φυτο να φαει απο τα αποθεματα που εχει στον φυτικο ιστό του...(φυσικα δεν ξεπλενετε το ιδιο το φυτο)

άρα ξεπλένοντας με νερό το υπόστρωμα καταφέραμε δύο πράγματα: (i) αναγκάσαμε το συγκεκριμένο φυτό να χρησιμοποιήσει τις ποσότητες θρεπτικών που έχει προσλάβει, και (ii) δημιουργήσαμε δυσμενείς συνθήκες για τη μικροπανίδα του υποστρώματος έτσι ώστε να αποτρέψουμε την επαναπρόσληψη θρεπτικών των οποίων οι τιμές είχαν φτάσει σε τοξικά για το φυτό επίπεδα. με βάση αυτό υποθέτω ότι το flushάρισμα είναι μια διαδικασία που φαίνεται να λειτουργεί καλά όταν ξέρουμε πότε μας χρειάζεται.

το ερώτημα τώρα είναι: γιατί να κάνω flush λίγο πριν τη συγκομιδή όταν έχω οργανική καλλιέργεια με soilless mix;
δηλαδή είναι σαν να ρωτάω: γιατί σε μια τέτοια περίπτωση να αναγκάσω το φυτό να χρησιμοποιήσει τις ποσότητες θρεπτικών που έχει ήδη προσλάβει, και ταυτόχρονα να φροντίσω ώστε να μην πάρει άλλα θρεπτικά από το υπόστρωμα;

η πιο απλή απάντηση που σκέφτομαι είναι: γιατί το ίδιο το φυτό μου το ζητάει. κοντά στους πιο υποανάπτυκτους παπάδες, στα χαμηλότερα σημεία του φυτού, αρχίζουν τα μεγάλα φύλλα να κιτρινίζουν και να ξεραίνονται «στύβοντας» τα θρεπτικά που έχουν αποθηκεύσει και δίνοντας την ευκαιρία στους πιο κρυμμένους παπάδες να πάρουν περισσότερο ήλιο, ενώ όταν μιλάμε για μπλε και μοβ ποικιλίες, την ίδια στιγμή βλέπουμε ότι τα φύλλα που βρίσκονται κοντά στους πιο ώριμους και καλοσχηματισμένους παπάδες αποβάλλουν τη χλωροφύλλη αλλάζοντας χρώμα και κατά συνέπεια δείχνοντας μας ότι έχουν αποθηκεύσει τις απαραίτητες ποσότητες θρεπτικών που τους χρειάζονται, και για αυτό τον λόγο δεν χρειάζονται πλέον τη φωτοσύνθεση. θέλω να πω ότι όσον αφορά το flush στη περίπτωση της οργανικής καλλιέργειας με soilless mix, μου φαίνεται ότι η κατάσταση γέρνει περισσότερο προς τα πρότυπα της καλλιέργεια με χημικά λιπάσματα παρά προς αυτά της παραδοσιακής οργανικής καλλιέργεια σε super soil, λόγω της πιο άμεσης διάσπασης και πρόσληψης των υγρών θρεπτικών που ανέλυσα στην αρχή του μηνύματος μου.

το εξτραδάκι της υπόθεσης είναι ότι βάσει της λογικής που σκέφτομαι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα θεωρώ πιο σωστό το flush να γίνεται με τη κανονική ποσότητα νερού που θα ποτίζαμε και ας κρατήσει για περισσότερες μέρες, παρά το να κάνουμε flush με υπερβολικό νερό (2-3 φορές του όγκου της γλάστρας) και για λιγότερες μέρες. κατά αυτό τον τρόπο η μεταβολή στη σύσταση του υποστρώματος γίνεται πιο ομαλά.

όλα όσα ανέφερα αποτελούν μονάχα τη δική μου οπτική. δεν λέω ούτε ότι είναι η σωστή, ούτε ότι δεν είμαι ανοιχτός στο να το δω διαφορετικά το πράγμα, και για αυτό συμμετέχω σε αυτή τη κουβέντα.
Απάντηση
#18
guest19 δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω τα προϊόντα της biobiz, γιατι δεν τα ξέρω με λίγο ψάξιμο βρηκα ότι  οι ίδιο πάντως λένε ότι 

biobizz organic mediums and nutrients are not made of mineral salts but organic bound elements, (πηγή)


οπότε εάν δεν μας λένε φούμαρα θα πρέπει να είναι φυτικά προϊόντα ζύμωσης. πάντως αυτό δεν δένει με αυτό που σου είπανε για άμεση διαθεσιμότητα του 30%. δεν ξέρω τι να πω... ή είναι bound ή όχι και είναι άλατα. ... (θέλει ψάξιμο)

μου αρέσει η προσέγγιση σου αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω το νόημα του να φάει το φυτό τον εαυτό του, πέραν του αερισμού και του καλύτερου φώτος απ οπού χάνει φύλλα έχουμε κάτι άλλο?

σημείωση (επειδή είμαι σπασικλάκι  Cool ), και το super soil soiless είναι. το  compost και η τύρφη είναι εδαφοβελτιωτικα όχι χώματα.
Απάντηση
#19
(23-04-2019, 13:49 )tzorge Έγραψε:
(23-04-2019, 10:45 )yesican Έγραψε: δεν εχεις πιει φουντα απο ταυγετο γιαυτο μαλλον θεωρεις υποδεεστερα τα φουντια της πελλοπονησου...

αυτό δεν το πα διάβασε ξανά τι λέω.

(23-04-2019, 10:45 )yesican Έγραψε: τα τερπενια συμφωνω οτι ανωτερα της οργανικης σε σχεση με της υδροπονικης...

χαίρομαι που συμφωνήσεις επιτελούς, σου πήρε 3-4 ποστ αλλά we got there... 
τώρα μόνο να καταλάβεις και την καθοριστική σημασία των τερπενιων ....

(23-04-2019, 10:45 )yesican Έγραψε: στη ''δυναμη'' potency που λενε στα ξενα... η υδροπονικη δε συγκρινεται!

και ποιος το λέει αυτό? πηγές έχεις? 

το μόνο που θα πω για την υδροπονία είναι ότι το φυτό έχει ταχύτερη ανάπτυξη, αλλά αν έχεις κλώνους ο χρόνος δεν είναι και τόσο θέμα. 
αλλιώς το χώμα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα ούτε σε potency αλλά ούτε και σε yield.

h συζήτηση, πάντως, ητανε για το φλασαρισμα και αν έχεις κάτι πάνω σε αυτό να σου απαντήσω αλλιώς δεν με ενδιαφέρει να αντιδικώ μαζί σου.  ιδίως όταν διαβάζεις κατα βούληση το τι γράφω απαντώντας επιλεκτικα.

να κάνεις και να πιστεύεις αυτό που θες, αλλά επέτρεψε και σε εμένα να κάνω το ίδιο.

διαβασε ξανα το πρωτο ποστ μου και ισως καταλαβεις την αποψη μου για το φλασαρισμα...
στο ξαναλεω τα φυτα δεν ξερουν αν ειναι σε οργανικη η ανοργανη!!!
εσυ μου την επεσες με συγκρισεις πρωτος... ελεος!
και για τα τερπενια ποτε υποστιρηξα το αντιθετο???
ρε πας καλα??? εσυ με επεισες νομιζεις???

ακου ενα ανεκδοτο να χαλαρωσεις λιγο γιατι θα μου παθεις τιποτα!

ειναι ενας τυπος  στη ρεσεψιον και χτυπα το τηλ του ξενοδοχειου, 

ντριιιιιιιν.... λεγετε? απαντα ο τυπος... 
και ακουγετε..._ του-τι-του-ρουμ-του...

φαρσα σκεφτετε και απαντα..._του-ρου-τουμ-τουμ και το κλεινει...

την επομενη τον απελησαν....
:d :d :d


αν δεν το πιασες...
-two tea to room two-

συνεχιστε μονοι σας ενα ηλιθιο ντιμπειτ που δε βγαζει πουθενα!!!
Απάντηση
#20
(23-04-2019, 18:23 )yesican Έγραψε: συνεχιστε μονοι σας ενα ηλιθιο ντιμπειτ που δε βγαζει πουθενα!!!


ευχαριστούμε γεια σου!
Απάντηση
#21
(23-04-2019, 18:01 )tzorge Έγραψε: μου αρέσει η προσέγγιση σου αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω το νόημα του να φάει το φυτό τον εαυτό του, πέραν του αερισμού και του καλύτερου φώτος απ οπού χάνει φύλλα έχουμε κάτι άλλο?

σημείωση (επειδή είμαι σπασικλάκι  Cool ), και το super soil soiless είναι. το  compost και η τύρφη είναι εδαφοβελτιωτικα όχι χώματα.

αμέ, έχουμε κάμποσα ακόμη. άμα δεις αναλυτικά τους λόγους που τα φυλλοβόλα ρίχνουν τα φύλλα τους το φθινόπωρο και τι κερδίζουν με αυτόν τον τρόπο είμαι σίγουρος πως θα καταλάβεις ακόμα περισσότερα και για τη συγκεκριμένη αντίδραση της κάνναβης. δεν έχει καμία σημασία το ότι η κάνναβη δεν είναι φυλλοβόλο. αυτή είναι η πρώτη απάντηση. ακολουθεί η δεύτερη. από τα μηνύματα σου έχω καταλάβει ότι κατέχεις από χημεία. έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί υπάρχει το αλάτι στη φύση; (άλλο σπασικλάκι από 'δω  :p .)

έχεις 1000 δίκια για αυτό που είπες για το super soil! έκανα λάθος στη προσπάθεια μου να κάνω τον διαχωρισμό μεταξύ αυτού και των άλλων soilless mix που τους εφαρμόζεται υγρή λίπανση. εννοούσα ότι το μιξ χώματος με οργανική λίπανση και το organic super soil πάνε στη κατηγορία του «όχι flush», ενώ τα soilless mix που τους ρίχνουμε υγρά οργανικά θρεπτικά πάνε στη κατηγορία του «flush». πάντα κατά τη γνώμη μου.
Απάντηση
#22
με έβαλες να βρω και να συνθέσω στο μυαλό μου πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! 
ευχαριστώ!!!!
να τι νομίζω ότι σχετίζεται με την συζήτηση μας, 

τα δέντρα ρίχουν τα φύλλα τους για να εξοικονομησουν νερό και ενεργεία, winter is coming,
επίσης  η αποτελεσματικότητα της φωτοσύνθεση μειώνετε λόγω της θερμοκρασίας, οπότε δεν συμφέρει ενεργειακά  η διαδικασία. η χλωροφύλλη είναι από τα πρώτα συστατικά που αποσυνθέτει το φυτό.
τα φύλλα αλλάζουν χρώμα εξ αιτίας αυτού.

τα μοβ και κόκκινα χρώματα είναι οι ανθοκυάνες. αυτές συμβάλλουν στη μείωση του σημείου πήξης του φύλλου, δίνοντάς του κάποια προστασία από το κρύο και επιτρέποντας στα φύλλα να παραμείνουν στη θέση τους για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δίνοντας στα δέντρα περισσότερο χρόνο για να απορροφήσουν τα  συστατικά.

στην αρχή της διαδικασίας αποκοπής, τα δέντρα αποθηκεύουν τα πολύτιμα θρεπτικά συστατικά από τα φύλλα στις ρίζες τους, για μελλοντική χρήση .

η αποβολή των φύλλων μπορεί επίσης να βοηθήσει την επικονίαση. χωρίς φύλλα, η γύρη μπορεί να καλύψει μεγαλύτερες αποστάσεις και να φτάσει σε περισσότερα δέντρα.

τα φύλλα είναι και το λίπασμα της επόμενης γενιάς...

οι μπανάνες που βγάζουν για να μην χαθεί το είδος, και το γεγονός του reveg... που γιατί να μην συμβεί και σε τροπικό κλίμα... με βάζουν σε αρκετές επιμέρους σκέψεις, για το φυτό και το τι πιστεύουμε γι αυτό. 

(24-04-2019, 04:20 )guest19 Έγραψε: έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί υπάρχει το αλάτι στη φύση; (άλλο σπασικλάκι από 'δω  :p .)
εδώ θα ήθελα μια βοήθεια...
Απάντηση
#23
χαίρομαι πολύ που έδωσα το έναυσμα για δημιουργική σκέψη!

σίγουρα όλα αυτά που είπες ήταν εύστοχα και κάποια μάλιστα κρύβουν περαιτέρω έμμεσες συνέπειες. για παράδειγμα, η αλλαγή στο χρώμα των φύλλων της κάνναβης μπορεί να σχετιστεί επίσης και με τη θήρευση ή τη γονιμοποίηση· τα φύλλα που δεν είναι πλέον πράσινα σταματάνε να είναι ελκυστικά για πολλά έντομα που διαφορετικά θα κοίταζαν να τα φάνε, ενώ αντίθετα μπορεί να προσελκύσουν επικονιαστές, οι οποίοι έλκονται από τις μοβ και μπλε αποχρώσεις τους.

δεν χρειάζεσαι καμία βοήθεια. από τη στιγμή που ανέφερες τα παρακάτω είναι σαν να απάντησες στην ερώτηση που σου έκανα.

(24-04-2019, 10:05 )tzorge Έγραψε: τα δέντρα ρίχουν τα φύλλα τους για να εξοικονομησουν νερό και ενεργεία, winter is coming,
επίσης  η αποτελεσματικότητα της φωτοσύνθεση μειώνετε λόγω της θερμοκρασίας, οπότε δεν συμφέρει ενεργειακά  η διαδικασία.

θεμελιώδης πυλώνας της φύσης είναι η οικονομία. όλο της το οικοδόμημα βασίζεται σε αυτή την αρχή. της φύσης της αρέσει να κάθεται στη κατάσταση που εξοικονομεί τη περισσότερη ενέργεια (ground state), εκεί που δαπανά τη λιγότερη ενέργεια για να ζήσει. το αλάτι δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχε η οικονομία της φύσης. το αλάτι είναι χλωριούχο νάτριο. το cl και το na σπαταλούν λιγότερη ενέργεια αν κάτσουν μαζί και κάνουν το αλάτι. ακριβώς έτσι είναι τα πάντα.
Απάντηση
#24
αγαπητοί μου,

θα επιμείνω..
κάνω μια μετάφραση.... 


η ρίζα αποτελείται από τέσσερα ένθετα στρώματα ιστού: το εξώτατο στρώμα είναι η επιδερμίδα. ακριβώς μέσα σε αυτό το στρώμα είναι ο φλοιός. που ακολουθείται από την ενδοδερμίδα . και τέλος, στον πυρήνα, είναι η στήλη. υπάρχουν επίσης τριχοειδής ρίζες , οι οποίες είναι επεκτάσεις της επιδερμίδας που χρησιμεύουν για να αυξήσουν σημαντικά την επιφάνεια της ρίζας. και, τέλος, στο αναπτυσσόμενο άκρο της ρίζας (μεριστοματική περιοχή) είναι εξειδικευμένα κύτταρα γνωστά ως καλύπτρα.

η καλύπτρα της ρίζας μπορεί να ανιχνεύσει:

νερό
βαρύτητα
τοξικα χημικα
θρεπτικά στοιχεία
φως
πίεση
βακτήρια
μύκητες
βράχια / άψυχα αντικείμενα
άλλα φυτά
άλλα μέλη του δικού του είδους
τις δικές του ρίζες
με λίγα λόγια, η καλύπτρα είναι ένα εξαιρετικό μέρος του φυτού.

οι ρίζες φέρνουν νερό και θρεπτικά συστατικά στο φυτό χρησιμοποιώντας όσμωση για απορρόφηση του νερού και ενεργή μεταφορά για απορρόφηση θρεπτικών ουσιών.

ξεκάθαρα, το νερό και οι θρεπτικές ουσίες δεν εισέρχονται μαζί με τα ιόντα που είναι διαλυμένα στο νερό. αυτό είναι ένα σημαντικό σημείο που πρέπει να θυμόμαστε. εισάγονται ξεχωριστά.
το δεύτερο σημείο που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι τα φυτά δεν χρησιμοποιούν θρεπτικές ουσίες στην οργανική τους μορφή. δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν θρεπτικά συστατικά μέχρι να αναλυθούν στην ανόργανη μορφή τους. αυτό επιτυγχάνεται από τα μικρόβια που με την δραστηριότητα τους, ένζυμα κλπ, προσδίδουν φορτίο δημιουργωντας ιόντα.

ένας επιπλέον μηχανισμός χρησιμοποιείται μέσα στο φυτό για να μετακινείται το νερό και άλλα διαλύματα γύρω. αυτός ο μηχανισμός ονομάζεται μεταγωγή (convection). έτσι, είναι τρεις τρόποι μεταφοράς νερού μέσα και μέσα από το εργοστάσιο: όσμωση, ενεργή μεταφορά και μεταγωγή (convection) (όπου οι δύο πρώτες φέρνουν νερό στο φυτό και η τρίτη το μετακινεί). ας δούμε το καθένα.

η όσμωση είναι η μεταφορά διαλύτη μέσω ημιπερατής μεμβράνης σε συγκέντρωση υψηλότερης διαλυμένης ουσίας στην κατεύθυνση που εξισώνει τη συγκέντρωση σε κάθε πλευρά της μεμβράνης.

πρέπει με την όσμωση να δημιουργήσουμε πίεση (η οποία έχει ως αποτέλεσμα την υδροστατική πίεση ή την ενίσχυση του ιστού υπό πίεση) στο φυτικό κύτταρο. αυτό αναγκάζει το φυτό να στέκεται όρθιο.

η όσμωση γίνεται θέμα όταν τα διαλυμένα χημικά στη μία πλευρά της ημιπερατής μεμβράνης δεν μπορούν να περάσουν από τη μεμβράνη για να εξισώσουν τις συγκεντρώσεις.

εάν το φυτικό κύτταρο έχει υψηλή συγκέντρωση διαλυμένης ουσίας (θρεπτικό διαλυμα) και το νερό έξω από το κύτταρο έχει χαμηλή συγκέντρωση διαλύτη (σκεφτείτε καθαρό νερό), περιγράφουμε ότι το κύτταρο είναι σε ένα υποτονικό διάλυμα και το φυτικό κύτταρο απορροφά ύδωρ , στιβαρό φυτικό ιστό.

εάν, από την άλλη πλευρά, το φυτικό κύτταρο έχει ένα υψηλό επίπεδο διαλύτη και το υλικό που περιβάλλει το κύτταρο έχει υψηλή συγκέντρωση διαλυμένης ουσίας, περιγράφουμε ότι το κύτταρο είναι σε υπερτονικό διάλυμα και το φυτικό κύτταρο θα χάσει νερό, με αποτέλεσμα να έχει χαλαρό φυτικό ιστό.

όταν ένα φυτικό κύτταρο βρίσκεται σε ένα διάλυμα ίσο σε συγκέντρωση με το υγρό που τον περιβάλλει, λέγεται ότι είναι σε ισοτονικό διάλυμα. αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει καμία μεταφορά. αυτό σημαίνει ότι το "νερό μέσα" βρίσκεται σε ισορροπία με το "νερό έξω".


οι ενεργές μεταφορές κοστίζουν σε ενέργεια, γι 'αυτό ονομάζεται "ενεργός" η μεταφορά αυτή . η ενεργή μεταφορά είναι η χρήση της χημικής ενέργειας (atp σε αυτή την περίπτωση) προκειμένου να μετακινηθεί το διάλυμα έναντι της κλίσης της συγκέντρωσης. αυτό σημαίνει ότι τα ιόντα μεταλλικών θρεπτικών συστατικών μετακινούνται από μια περιοχή χαμηλής συγκέντρωσης σε μια περιοχή με υψηλή συγκέντρωση ή, με άλλα λόγια, δεν εξισώνουν τη συγκέντρωση, αλλά δημιουργούν μια μεγαλύτερη ανισότητα συγκέντρωσης - ακριβώς στην αντίθετη κατεύθυνση της όσμωσης.

τα φυτά πρέπει να συμμετέχουν σε ενεργή μεταφορά αφού έχουν εξαντλήσει την ικανότητά τους να απορροφούν θρεπτικά συστατικά μέσω διάχυσης. (σε αντίθεση με την όσμωση, η διάχυση είναι απλώς η τάση των μορίων να κατανέμονται ομοιόμορφα) δεδομένου ότι η ανάγκη του φυτού για θρεπτικά ιόντα είναι μεγαλύτερη από την προσφορά στο έδαφος, το φυτό πρέπει να έχει έναν τρόπο να μετακινήσει την εν λόγω θρεπτική ουσία πέρα από την ισορροπία και έναντι της συγκέντρωσης.

τα φυτά είναι σε θέση να το κάνουν αυτό με τη χρήση του ατρ για να αλλάξουν το σχήμα των πρωτεϊνών στις κυτταρικές μεμβράνες. όταν οι πρωτεΐνες αλλάζουν σχήμα, δεσμεύονται με ιοντικά (φορτισμένα) θρεπτικά συστατικά εναποτίθενται στην αντίθετη πλευρά της μεμβράνης, η οποία, με τη σειρά της, προκαλεί μια άλλη αλλαγή στο σχήμα της πρωτεΐνης και οδηγεί σε άλλη μεταφορά ιόντων, προς την αντίθετη κατεύθυνση. με απλά λόγια, υπάρχει συναλλαγή. κάθε τέτοια συναλλαγή, χρειάζεται ένα επιπλέον μόριο ατρ για να επαναληφθεί η διαδικασία.

τα φυτά χρησιμοποιούν ιόντα η + (υδρογόνου) και οη (υδροξυλίου), τα οποία είναι προϊόντα φυτικού μεταβολισμού, για να εμπορεύονται ιόντα ανόργανων θρεπτικών ουσιών που προσκολλώνται σε σωματίδια εδάφους, όπως νο3- (νιτρικό) ή κ + (κάλιο). ! τα φυτά δεν εκκρίνουν ιόντα υδρογόνου και οη (υδροξυλίου) σε ίσο βαθμό. αντίθετα, τείνουν να ευνοούν το h +, πράγμα που σημαίνει ότι το φυτό οξύνει ενεργά το έδαφός του (αυτό συμβαίνει ξέχωρα και επιπλέον της αποσύνθεσης και της συνακόλουθης συσσώρευσης καρβονικού οξέος.)

η διαπνοή είναι η απώλεια νερού μέσα από τα φύλλα του φυτού. αυτή η απώλεια δημιουργεί μια χαμηλότερη κλίση πίεσης στην κορυφή του φυτού στην οποία κινείται το νερό προς τα εμπρός για να γεμίσει. αυτό το φαινόμενο του φυτού που τραβάει το νερό προς τα πάνω ονομάζεται μηχανισμός συσχέτισης-τάσης και είναι ο πρωταρχικός μηχανισμός για τη μετακίνηση του νερού μέσα στο φυτού.

το νερό κολλάει στον εαυτό του λόγω των δεσμών υδρογόνου του (συνοχή). στους μικρούς σωλήνες του ξύλου, αυτοί οι δεσμοί παρέχουν αρκετή τάση για να επιτρέψουν στη χαμηλή πίεση στην κορυφή του φυτού να τραβήξει κυριολεκτικά το νερό μεγάλες αποστάσεις προς τα επάνω χωρίς ποτέ να σπάσει αυτή την ένταση.

οι ρίζες είναι καταπληκτικά, σχεδόν "έξυπνα" όργανα. η όσμωση, η ενεργός μεταφορά και η μεταγωγή μεταφέρουν νερό και θρεπτικά συστατικά μέσα και σε όλο το φυτό.

τα φυτά δεν απορροφούν το θρεπτικό ζωμό με τον τρόπο που ένα σφουγγάρι απορροφά νερό από έναν πάγκο. τα ανόργανα θρεπτικά ιόντα και το νερό εισάγονται ξεχωριστά. υπερβολικές συγκεντρώσεις θρεπτικού διαλύματος στο έδαφος μπορούν να αντιστρέψουν την κατεύθυνση της όσμωσης, σκοτώνοντας το φυτό. η κατανόηση του τρόπου με τον οποίο οι μηχανισμοί πρόσληψης και μεταφοράς λειτουργούν επιλύουν το ερώτημα εάν πρέπει ή όχι να "flashαρετε" στο τέλος κάθε κύκλου ανθοφορίας.
Απάντηση
#25
για σου ρε μαστορα με τα γεωπονικα, καψε μας τα μυαλα!!! θελω να κανω κεραλιφη φετος με τις ριζες αλλα δουλεψα ανοργανα λιπασματα. εχω κανει αναγκαστικα φλας με φλορα κλιν. κανει η ριζα για κατι τετοιο αν υποθεσουμε οτι αφαιρω τα λιπασματα? μοιπως θελει περεταιρω πλυσημο -καθαρισμα μετα?

υ.γ. διαβαζω συχνα οτι καλλιεργητες με ανοργανη λιπανση ειχαν θεμα στο καπνισμα οταν δεν φλασαραν. καποιος και εγκαβματα στο εσωτερικο του λαιμου.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#26
μια συμβουλη απο εναν νεο στο χωρο αφηστε την ιντριγκα και πιαστε την ιντικα.
λογικο να υπαρχουν διαφορεσ αποψεισ,στο φιναλε αυτος ειναι ο ανθρωποσ,αν ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιεσ.
μονο με ηρεμια και συνεργασια και ακουγωντασ τισ αποψεισ ολον,και με πειραματισμουσ θα παμε μπροστα.
ευχαριστω
Απάντηση
#27
(09-06-2019, 13:48 )godfather Έγραψε: για σου ρε μαστορα με τα γεωπονικα, καψε μας τα μυαλα!!! θελω να κανω κεραλιφη φετος με τις ριζες αλλα δουλεψα ανοργανα λιπασματα. εχω κανει αναγκαστικα φλας με φλορα κλιν. κανει η ριζα για κατι τετοιο αν υποθεσουμε οτι αφαιρω τα λιπασματα? μοιπως θελει περεταιρω πλυσημο -καθαρισμα μετα?

υ.γ. διαβαζω συχνα οτι καλλιεργητες με ανοργανη λιπανση ειχαν θεμα στο καπνισμα οταν δεν φλασαραν. καποιος και εγκαβματα στο εσωτερικο του λαιμου.

θα έλεγα πως το κάψιμο είναι σάκχαρα που δεν διασπάστηκαν από σωστό curing. 

αφού flashαρεις, μπορείς και να πειραματιστείς,  flashαρε το ένα κι όχι το άλλο κι έλα να μας πεις τις εντυπώσεις σου, με το ίδιο curing...

αδυνατώ να καταλάβω πως το flashαρισμα αφαίρεσε κάτι από το φυτό η από την ρίζα, όσο για την τοξικότητα του προϊόντος δεν θα πρέπει να υφίσταται...

(09-06-2019, 17:33 )roukounas Έγραψε: μια συμβουλη απο εναν νεο στο χωρο αφηστε την ιντριγκα και πιαστε την ιντικα.
δεν μου αρέσουν τα μυθεύματα ιζ ολ, 
και σίγουρα δεν είναι για την ίντριγκα... όλο το forum μοιάζει να flashαρει... αν (λέω τώρα) δεν αγοράζανε αυτα τα μπουκαλάκια καλύτερα δεν θα τανε?
(09-06-2019, 17:33 )roukounas Έγραψε: λογικο να υπαρχουν διαφορεσ αποψεισ,στο φιναλε αυτος ειναι ο ανθρωποσ,αν ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιεσ.
μονο με ηρεμια και συνεργασια και ακουγωντασ τισ αποψεισ ολον,και με πειραματισμουσ θα παμε μπροστα.
ευχαριστω
.....και δεν είναι θέμα άποψης. 

δηλαδή αν εγώ έχω άποψη ότι δεν παίζει βαρύτητα τι θα πει αυτό? δεν υποστηρίζεις ότι οι λανθασμένες απόψεις πρεπει να ακούγονται? γιατί όχι κι αυτή εδώ?

πολύ ήρεμα και με μεράκι προσεγγίζω το θέμα δεν θέλω να έχω θίξει κανένα. 
θα ήθελα να με αντικρούσουν εμπεριστατωμένα, με επιστημονικά στοιχεία.

εβίβα.
Απάντηση
#28
(09-06-2019, 18:29 )tzorge Έγραψε:
(09-06-2019, 13:48 )godfather Έγραψε: για σου ρε μαστορα με τα γεωπονικα, καψε μας τα μυαλα!!! θελω να κανω κεραλιφη φετος με τις ριζες αλλα δουλεψα ανοργανα λιπασματα. εχω κανει αναγκαστικα φλας με φλορα κλιν. κανει η ριζα για κατι τετοιο αν υποθεσουμε οτι αφαιρω τα λιπασματα? μοιπως θελει περεταιρω πλυσημο -καθαρισμα μετα?

υ.γ. διαβαζω συχνα οτι καλλιεργητες με ανοργανη λιπανση ειχαν θεμα στο καπνισμα οταν δεν φλασαραν. καποιος και εγκαβματα στο εσωτερικο του λαιμου.

θα έλεγα πως το κάψιμο είναι σάκχαρα που δεν διασπάστηκαν από σωστό curing. 

αφού flashαρεις, μπορείς και να πειραματιστείς,  flashαρε το ένα κι όχι το άλλο κι έλα να μας πεις τις εντυπώσεις σου, με το ίδιο curing...

αδυνατώ να καταλάβω πως το flashαρισμα αφαίρεσε κάτι από το φυτό η από την ρίζα, όσο για την τοξικότητα του προϊόντος δεν θα πρέπει να υφίσταται...

(09-06-2019, 17:33 )roukounas Έγραψε: μια συμβουλη απο εναν νεο στο χωρο αφηστε την ιντριγκα και πιαστε την ιντικα.
δεν μου αρέσουν τα μυθεύματα ιζ ολ, 
και σίγουρα δεν είναι για την ίντριγκα... όλο το forum μοιάζει να flashαρει... αν (λέω τώρα) δεν αγοράζανε αυτα τα μπουκαλάκια καλύτερα δεν θα τανε?
(09-06-2019, 17:33 )roukounas Έγραψε: λογικο να υπαρχουν διαφορεσ αποψεισ,στο φιναλε αυτος ειναι ο ανθρωποσ,αν ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιεσ.
μονο με ηρεμια και συνεργασια και ακουγωντασ τισ αποψεισ ολον,και με πειραματισμουσ θα παμε μπροστα.
ευχαριστω
.....και δεν είναι θέμα άποψης. 

δηλαδή αν εγώ έχω άποψη ότι δεν παίζει βαρύτητα τι θα πει αυτό? δεν υποστηρίζεις ότι οι λανθασμένες απόψεις πρεπει να ακούγονται? γιατί όχι κι αυτή εδώ?

πολύ ήρεμα και με μεράκι προσεγγίζω το θέμα δεν θέλω να έχω θίξει κανένα. 
θα ήθελα να με αντικρούσουν εμπεριστατωμένα, με επιστημονικά στοιχεία.

εβίβα.
το μονο που σιγουρα υποστηριζω τζορτζαρα ειναι οτι οοοοοολεσ οι αποψεισ πρεπει να ακουγωναται,πειραμα αποτελεσμα επιβαιβαιωση.
υπαρχουν και περιπτωσεισ που πολλεσ φορεσ η γαμημενη η αληθεια ειναι καπου στην μεση 
αλλωστε και οι δυο σασ (με τον yesican εννοω) δεν ειστε και χθεσινοι
εγω τσορτζη ειμαι τοσο νεοσ που για τα μπουκαλακια δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
απο την ζωη ομωσ ξερω οτι η χημεια κανει κακο.
οοοοοπου και να ειναι αυτη σε φαρμακα σε φαγητο σε πιοτο.
αλλα πολλεσ φορεσ ειναι και μονοδρομοσ και απαραιτητη
δεν ειναι τυχαιεσ αυξησεισ καρκινων και αλλων σοβαρων ασθενειων παγκοσμιωσ(βαλε μεσ και την χονδρη κονομα)
το οργανικα ομωσ μπορει να τα φτιαξεισ και μονο σου αν καταλαβα καλα απο το νημα σου και τισ απαντησεισ σου σε αλλα, οτι πολλα τα φτιαχνεισ μονοσ σου,και δεν στο κρυβω οτι το νημα σου το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω σε θεωρω καλο παικτη (δεν ειναι τυχαιο οτι στην μεταφυτευση που εκανα εβαλα την μυκοριζα που με συμβουλεψεσ) και αν στην αρχη δεν καταλαβαινα τιποτα οσο μεγαλωνει η ασχολια μου με τα φυτα αρχιζω και σε πιανω ολο και περισσοτερο σε αυτα που λεσ και πωσ φτιαχνεισ τα λιπασματα που θεσ.εαν αποκτησω στο μελλον αναλογη με σενα εμπειρια ισωσ το τολμησω και το νημα σου θα ειναι ενασ πολυ καλοσ μπουσουλασ.
θα χρειαζωμαι ομωσ πολλη χρονο για ολα αυτα
και εδω ειναι αυτο που λεω οτι καμμια φορα ειναι απαραιτητη
με τα μπουκαλια κανω γρηγορα τουλαχιστων την δουλεια μου και εαν με τουσ συνηθεσ τροπουσ οπωσ κανουν πολλοι 
εδω φλασαρισμα και ολα ειναι καλα (εγω ακομα δεν εφτασα σε αυτην την φαση ασε που θα επρεπε να βγαλω και καλλιεργεια σαν την δικια σου για να συγκρινω δεν εχω προσωπικη αποψηι) οπωσ κανει κανει και ο yesican τον οποιο θεωρω και αυτον καλο παικτη και το δικο του νημα εχω διαβασει πολλεσ φορεσ και δικια του συμβουλη εχω ακολουθησει για το πωσ να ποτισω σε coco.
για αυτο πολλεσ φορεσ λεω η αληθεια ειναι καπου στην μεση.
πιστευω οτι η πλειονητα οσων καλλιεργουν τουλαχιστων στην ελλαδα ακολουθουμε χημεια αλλα ειναι πολυ καλυτερα σε ποιοτητα απο αυτα που βρισκεισ απο εδω και εκει (εγω προσωπικα ο λογοσ που πηρα την αποφαση να το κανω για την ποιοτητα οχι το εξοδο αγορασ).
ισωσ εδω να ειναι η μεση τισ αληθειασ ο χρονοσ και η καλυτερη ποιοτητα που θα εχω σιγουρα απο το αγοραστο
για αυτο πιστευω οτι περισσοτερα εχουμαι να μαθουμε διαβαζωντασ και απο τουσ δυο σασ αποψεισ.
ολοι μασ θα μαθουμε και απο τουσ δυο σασ
και εσυ απο τον yesican.
και ο yesican απο σενα
παραδειγμα για να στηριξεται ο καθενασ και πολυ-πολυ καλα κανατε την αποψη του βγαλατε απο κανα 2 λινγκ ο καθενασ σασ 
ε!!! ολοι δεν μαθαμε κατι καινουργειο;
nai πρεπει να ακουγωνται ολεσ οι αποψεισ ειδικα απο δυο καλλουσ παικτεσ,απλα ολεσ οι διαφωνιεσ να ειναι καλοπροερετεσ και εποικοδομητικεσ.
φαε και την ερωτηση σου τωρα που βρηκα την ευκαιρια
αυτα τα οργανικα που εχουν οι εταιρειεσ π.χ η αν ειναι μουφα η ψιλοεχουν χημεια εστω και κατα την επεξεργασια τουσ
ειπα να μην το γραψω αλλα θα το γραψω 
με την αποχωρηση του yesican διαφωνω
εβιβα βαλτε στα καρβουνα φωτια
το σκαω<<το μπαλονι ενωειται>>στην υγεια εδικα των δυο σασ
Απάντηση
#29
roukounas για να κάνεις ότι κάνω δεν θες παρά μια βδομάδα και κάνα κιλό ζάχαρη...
δεν κρίνω κανέναν, κι ειδικά αν μπορεί να βγάλει τα παπάδια του yesican.

τα οργανικά των εταιριών θα πρεπει στην πλειονότητα τους να είναι ζυμωμένα φυτά, έτσι διαβάζω τουλάχιστον, γιατί ποτέ μου δεν πήρα μπουκάλι.
(ψέμα στην έκθεση μου δώσανε biocanna νομίζω)

εβίβα φιλαράκι!
Απάντηση
#30
(09-06-2019, 20:52 )tzorge Έγραψε: roukounas για να κάνεις ότι κάνω δεν θες παρά μια βδομάδα και κάνα κιλό ζάχαρη...
δεν κρίνω κανέναν, κι ειδικά αν μπορεί να βγάλει τα παπάδια του yesican.

τα οργανικά των εταιριών θα πρεπει στην πλειονότητα τους να είναι ζυμωμένα φυτά, έτσι διαβάζω τουλάχιστον, γιατί ποτέ μου δεν πήρα μπουκάλι.
(ψέμα στην έκθεση μου δώσανε biocanna νομίζω)

εβίβα φιλαράκι!
αν ειναι οντωσ ετσι την εβαψεσ
εγω την βλεπω την δουλεια,να αποκτησω μια καποια γενικη εμπειρεια και σε κανα τρτο grow να πω δεν κανω μια
οργανικη
θα σε ταραξω στη ερωτηση ρε μαγκα και μαλιστα για γρηγοραδεσ στο π.μ
τα λεμε φιλοσ α! ευχαριστω και για την απαντηση
Απάντηση
#31
καλημέρα,
μια ωραιότατη πανεπιστημιακή έρευνα του university of guelf, canada που αποδεικνύει ότι το flush είναι ένας μύθος


cheers Smile

επειδή ίσως να κουραστείτε να τη διαβάσετε όλη, θα σας μεταφέρω το διαταύτα, η έρευνα έγινε όχι με σκοπό το flush αλλά γενικότερα το irrigation system για να διαμορφωθεί μια στρατηγική σχετικά με τη καλλιέργεια φαρμακευτικής στο καναδά.

6.2 flushing nutrients from growth media the practice of flushing is a current common industry practice but there is no evidence in published literature of its effectiveness in reducing nutrient concentrations within 66 the bud or even whether or not this is a desirable result.
Απάντηση
#32
καλημέρα ευχαριστούμε πολύ!
Απάντηση
#33
(21-08-2019, 12:14 )tzorge Έγραψε: καλημέρα ευχαριστούμε πολύ!

είναι πολύ ωραία έρευνα , τη διαβάζω λίγο λίγο με τα χάλια αγγλικά μου, για πολλά θέματα.
Απάντηση
#34
θα δούμε κι άλλα....
τα υπέρμετρα προγράμματα λίπανσης...
καρκινογόνα "βιολογικά" εντομοκτόνα και ζιζάνιοκτονα....
και σίγουρα θα υπάρχει και kinder έκπληξη...
Απάντηση
#35
καλησπέρα, ενδιαφέρουσα συζήτηση και με πολλες προεκτάσεις.
διαβάζοντας, δύο προβληματισμοί βιαστικά και από μένα.

αρχικά έτσι για τα τυπικά να διαχωρίσουμε την καλλιέργεια σε κλειστού τύπου δοχείο και κάτω στην γη;
νομίζω πως εν καιρώ θα βοηθήσει να τα έχουμε λίγο πιο ξεκάθαρα.

για την όσμωση κάποτε είχα διαβάσει ότι χρησιμοποιούν μια τεχνική υπερλίπανσης για να σοκάρουν το φυτό και να αποβάλλει τα περιττά λιπάσματα από τις ρίζες! μια αναφορά σε τεχνικές που στηρίζονται σε συνθήκες υπερτονικού διαλύματος. ενδιαφέρον.

σχετικά με soil και soiless, λίγο μπερδεμα βλέπω.
εδώ επιστρέφουμε λιγο στην πρώτη παράγραφο περί κλειστου δοχείου κλπ.
να πούμε πως κυρίως τα χώματα στη φυσική τους μορφή περιέχουν θρεπτικά συστατικα, ορυκτά, προιόντα φυσικής κομποστοποιησης, οργανισμούς κα, που όταν αναλυθούν σε ενα εργαστηριο περιέχουν npk, είναι μετρησιμος όρος ακόμα και στα βιολογικά. εξού και ολες αυτες οι αναλύσεις και επανεμπλουτισμός με ό,τι λείπει στις φαρμες.
στην καλλιέργεια κανναβης σε κλειστό δοχείο προσομοιώνουμε τις φυσικές συνθήκες του χώματος σε πιο αφομοιώσιμες μορφές υποστρωμάτων. τα βαριά χώματα με κακο αερισμό προφανώς είναι ακατάλληλα.
σκοπός είναι να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες και το μικροβιακο φορτίο που χρειάζεται.

οποιοδήποτε υπόστρωμα περιέχει οργανική ουσία και επικαλείτε τους νόμους της βιολογίας για να λειτουργήσει μπορούμε τεχνικα να το πούμε χώμα και όχι soiless. τώρα το πόσο σωστό χώμα είναι, είναι άλλη συζήτηση.
soilles ονομάζονται τα ουδέτερα, εν γένει παθητικά υποστρώματα που δεν έχουν καμία, ενδεχομένως παρα ελάχιστη, θρεπτική αξία, χωρίς άμεση εμπλοκή βιολογικών διαδικασιών.

απόσο μπορώ να καταλάβω και πέρα απο την περιπτωσιολογία σωστού και λάθους, νομίζω πως στην ουσία αυτό που προκύπτει απο αυτο το νήμα είναι μια συζήτηση για το πως στην τελική θα πάρουμε ένα καλύτερο τελικό προιόν.
και αυτό έχει να κάνει με περισσότερα απ'ότι μόνο με την έννοια του ξεπλύματος.

για το ιστορικό!
σε όλες τις παραπάνω διαδικάσίες εμπλέκεται ένας σημαντικός παράγοντας που χωρίς αυτόν δεν θα γινόταν τίποτα, το νερό.
τα ανόργανο συστατικά στο χώμα ενεργοποιούνται με το νερό το οποίο λειτουργει σαν μέσο, πριν συμβει οτιδήποτε άλλο. κάτι όπως και τα τσάγια που κάνουμε!
χωρίς την παρουσία του νερού δεν μπορούν να υπάρξουν μικροοργανισμοί.
στην βιολογική καλλιέγεια προτιμάται ελαφριά μόνιμή υγρασία που με την βοήθεια εδαφοκάλυψης ευνοείται και η δημιουργία μυκητών.
και επίσης όταν μελετάμε το χώμα λαμβανουμε και υποψη μας μια σημαντικη διαδικασία, την διαδικασία της φυσικής διάβρωσης. είναι λογος απεμπλουτισμού πολλών εδαφών από θρεπτικά στοιχεία, κορμός στη συζήτηση για τη διάσωση του πλανήτη.

επιστρέφοντας στα κλειστά δοχεια αντιλαμβανόμαστε ότι οι ισορροπίες είναι πιο λεπτές, ειδικά στην βιολογική καλλιέργεια. ο χρονισμός΄του κύκλου ποτίσματος και η ποσότητα του νερού παίζουν ρόλο στις βιολογικές διεργασίες του φυτού. φτάνοντας ακόμα σε διάβρωση και σε απεμπλουτισμό του υποστρώματος, 2 και 3 μήνες συνεχούς έκθεσης στο νερό.

δεν θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο και δεν είναι ασπρο η μαύρο και σίγουρα όλοι ξέρουμε την διαφορά καλής και κακής φούντας.
νομίζω πως το μυστικό είναι να είμαστε ευέλικτοι και να συνδιάζουμε τις πληροφορίες.
να γνωρίζουμε τι κανουμε και σε ποιο χρόνο.
προσωπικά μου έχει τύχει πολλές φορές να μήν ξεπλύνω αλλα για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να το κάνω.
φρεσκάρει την δομή ενός σωστού χώματος ανα τακρά διαστήματα και χαιρονται τα φυτάκια μου. πολύ νερό = πολύ οξυγόνο στις ρίζες. αλλά χωρίς υπερβολές.

βέβαια, μην ξεχνάμε, το ξέπλυμα είναι στο τέλος. υπάρχουν πολλές φάσεις πριν που πρέπει να κατανοήσουμε για να είναι τέλεια η φουντίτσα μας.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)