Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λιπασμα για ντοματες; Χωμα;
καλησπερα. λοιπον, τωρα που ξεκιναν οι ζεστες και φευγειο ο χειμωνας ηθελα να βαλω 2 ανταρτικα και θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:
1) μπορω να χρησιμοποιησω λιπασμα για ντοματες; εχω διαβασει πως μεγαλωνουν παρομοια τα φυτα και δεν εχουν μεγαλες διαφορες στα θρεπτικα συστατικα που χρειαζονται.
2) το χωμα εκει ειναι βαρυ, καπως λασπωδες. αμα το αραιωσω με αμμο θα ειναι καλυετερα; 
αναρτω εδω γιατι σκεφτομαι να το παω βιολογικα και χωρις πολλα πολλα
Απάντηση

ads by gr420info

1. ναι μπορείς.
2. ναι θα είναι καλύτερα, βάλε και πέτρες.
Απάντηση
(02-27-2020, 09:51 PM)tzorge Έγραψε: 1. ναι μπορείς.
2. ναι θα είναι καλύτερα, βάλε και πέτρες.

ευχαριστω πολυ που απαντησες γρηγορα γιατι αυριο το απογευματακι θα μπουν μαλλον! και κατι ακομα μπορω να κανω δεσιματα lst σαυτα που ειναι εξωτερικου; ειναι αυτοματα 3μηνιτικα
και θελω να χω τη μεγαλυτερη δυνατη παραγωγη
Απάντηση
Brick 
ναι 
καλυτερα μεσα στις πρωτες 4 εβδομαδες
Απάντηση
(02-27-2020, 10:58 PM)μωβ ντουλάπι Έγραψε: ναι 
καλυτερα μεσα στις πρωτες 4 εβδομαδες

ευχαριστω πολυ!
Απάντηση
λοιπον καλημερα! εχει καμια βδομαδα που εβαλα εναν σκασμενο σπορο στη γλαστρα και ειμαι σαυτο το σημειο. αρχιζει και στρετσαρει λιγο η μου φαινεται;νομιζω θελει πιο κοντα τις λαμπες. γενικα ομως καλα παει. μολις σταματησουν αυτες οι βροχες εχει φυγει εξω.

[Εικόνα: jklo4mcm.jpg]

[Εικόνα: avnxcsom.jpg]

[Εικόνα: gcgofnhm.jpg]

[Εικόνα: j0exot6m.jpg]

[Εικόνα: 94irhmnm.jpg]

edit: κατεβασα τα φωτα απο 23-25εκ στα 17-18. ειναι 2 λαμπες απο 15w η καθεμια. νομιζω για καμια βδομαδα ακομα και λιγο παραπανω με περνει.
Απάντηση
μια χαρα είσαι με 30 βατ για μια βδομαδούλα ακόμα μπορει και παραπανω
Απάντηση
ναι,ηθελαν λιγο πιο χαμηλα τα φωτα..
επισης προσθεσε χωμα με μπολικο περλιτη στην γλαστρα,να χωθει μεσα και ο κορμουλης που τεντωσε...
σκαλισε πολυ απαλα,μονο περιμετρικα με ενα ξυλακι να ανακατευτουν λιγο τα νεα υλικα και σπρωξε τα προς τον κορμο...
νομιζω ποτιζεις πολυ..
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
(03-09-2020, 11:43 PM)diaolina Έγραψε: ναι,ηθελαν λιγο πιο χαμηλα τα φωτα..
επισης προσθεσε χωμα με μπολικο περλιτη στην γλαστρα,να χωθει μεσα και ο κορμουλης που τεντωσε...
σκαλισε πολυ απαλα,μονο περιμετρικα με ενα ξυλακι να ανακατευτουν λιγο τα νεα υλικα και σπρωξε τα προς τον κορμο...
νομιζω ποτιζεις πολυ..

αυτο με το ποτισμα το καταλαβα και γω. τωρα περιμενω να ειναι στεγνο το χωμα στα 2-3εκ πριν ξαναποτισω. αυτο που ειπες να θαψω λιγο τον κορμο, τι γινεται αμα δεν το κανω; το χω ακουσει και γω και θα το κανω αλλα πληροφοριακα ρωταω.
Απάντηση
ειναι πιο ευαισθητος
δεν υπαρχει λογος να ειναι ετσι
Απάντηση
(03-10-2020, 04:53 PM)μωβ ντουλάπι Έγραψε: ειναι πιο ευαισθητος
δεν υπαρχει λογος να ειναι ετσι

οκ καταλαβα, ευχαριστω

ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. εκεινα τα ζουζουνακια που ειναι μικρα και σκληρα και αμα τα ακουμπησεις γινονται σα μπαλιτσες, ειναι κακα για τα φυτα; δεν εχω βρει καπου κατι για αυτα.
Απάντηση
αν είναι πολλά και δε τους έχεις οργανικη ύλη να τρώνε ναι μπορεί να σου φάνε κάνα φιλαράκι.

βάλε εδαφοκάλυψη.
Απάντηση
(03-10-2020, 09:59 PM)tzorge Έγραψε: αν είναι πολλά και δε τους έχεις οργανικη ύλη να τρώνε ναι μπορεί να σου φάνε κάνα φιλαράκι.

βάλε εδαφοκάλυψη.

ααα καταλαβα. πολλα δεν ειναι, εχω βρει ενα το οποιο το πεταξα κιολας
Απάντηση
καλά είναι. μαζεύουν και βαρέα μεταλλα από το υπόστρωμα σου.
Απάντηση
(03-10-2020, 10:04 PM)tzorge Έγραψε: καλά είναι. μαζεύουν και βαρέα μεταλλα από το υπόστρωμα σου.
οκευ ευχαριστω πολυ!
Απάντηση
καλησπερα παιδια. λοιπον το φυτακι εως τωρα παει μια χαρα. εχει 3 μερες που ξεκινησε να βγαζει το 2ο σετ φυλλων. @ tzorge για εκεινα τα ζουζουνακια που μου ειπες οτι μπορει να φανε κανενα φυλλαρακι; ε φαγανε ενα απο τα πρωτα που βγαζει, αυτα που δεν εχουν πριονωτες ακρες (εχμ δεν ξερω πως τα λενε..). περα απο αυτο, μου φαινεται οτι ειναι λιγο αργο για αυτοματο και δεδομενου οτι θεωρειται και απο τα πολυ γρηγορα. εχω μπει ηδη 3η εβδομαδα σημερα. επισης, εβαλα και ενα super lemon haze auto της greenhouse πριν απο 3-4 μερες και χθες το βρηκα πεσμενο, ειχε γυρει. το εδεσα με συρματακι πανω σε ενα ξυλακι για να ειναι ορθιο, ομως ο κορμουλης του ειναι τραυματισμενος και δεν ξερω πως θα παει.

[Εικόνα: cmrkb8rm.jpg]

[Εικόνα: m9qsvsom.jpg]

[Εικόνα: dxq3shcm.jpg]

[Εικόνα: 6vkpqnom.jpg]

να και μερικες φωτο, να μου πειτε τη γνωμη σας
Απάντηση
συμπληρωσε λιγο χωμα ,εστω σα βουναλακι μωρε καλύτερα απο να το δενεις τοσο μικρό μπορει να γινει κακό
Απάντηση
οχι δεσιμο καλυτερα να το καλυψεις με χωμα λιγο πιο πανω τον κορμο
εγω ετσι θα κανα
Απάντηση
(03-10-2020, 09:59 PM)tzorge Έγραψε:
βάλε εδαφοκάλυψη.
3 βδομάδες κι είναι τόσο μικρό?

σαν λελεκι μου κάνει το φως μάλλον δεν είναι αρκετό.

το δεύτερο αν ήταν μύκητας πολύ δύσκολο αλλιώς κάνε όπως σου λένε τα παιδιά χώμα.
Απάντηση
το ενα απο τα τρία αυτόματα?
θα έλεγα να βάλεις και αλλο,με καλύτερο υπόστρωμα
Απάντηση
καλησπερα και παλι... το λεμονι σημερα ειναι χειροτερα απο χθες, ενω το καλυψα με χωμα ωστε να μπορει να στηριχτει, αλλα μαλλον δεν θελει. οποτε τωρα εμεινε ενα και καλο. @Αλαφροΐσκιωτος δεν νομιζω να βαλω αλλο, ουτως η αλλως αυτο το γκροου ειναι πιο πολυ δοκιμαστικο. αμα βγει κατι καλο απο δω κατι θα κανουμε και μετα. απλαθελω να δω λιγο πως μεγαλωνει το φυτο, τι χρειαζεται για να ζησει, τι του αρεσει τι οχι κτλ κτλ. εμπειρια δηλαδη
Απάντηση
@NotYetAGrower το λεμόνι δεν είναι τραυματισμένο αλλά έχει πύθιο. το χώμα σου φαίνεται πολύ κακό και σίγουρα θα κουβαλάει παθογόνα. όσο χρησιμοποιείς αυτό το χώμα θα έχεις αυξημένες πιθανότητες να το πάθουν και τα άλλα. οι πιθανότητες να συμβεί αυτό μεγαλώνουν πολύ περισσότερο όταν βάζεις παραπάνω χώμα περιμετρικά του κορμού για να το στηρίξεις επειδή σου μάκρυνε (ακόμα και με καλά χώματα). η κάνναβη δεν είναι ντομάτα. ούτε έχει την ίδια αντοχή ούτε τον ίδιο ρυθμό παραγωγής ριζών από τον κορμό της όπως έχει η ντομάτα που την θάβουμε πιο βαθιά.
No bro-science
Απάντηση
το pythium είναι πανταχού παρών. δεν φταίει το χώμα αλλά η υγρασία κι η θερμοκρασία
Απάντηση
κατι που ξεχασα να αναφερω. τα φυλλα του big bang (το πιο μεγαλο), εχουν αρχισει να μαζευοθν προς τα πανω, να διπλωνουν. μαλλον ειναι απο τη ζεστη, μετρησα τη θερμοκρασια και ηταν στους 28. αποφασισα να το αφησω μπαλκονι αφου ξεκινησε να χει και λιγο ζεστη. αμα τα φυλλαρακια του εγιναν ετσι λογω υψηλης θερμοκρασιας, θεωρητικα θα στρωσει εξω.
edit: επισης μπορει να το επνιξα και λιγο στην αρχη, γιαυτο να μεγαλωνει λιγο αργα. απο τοτε που αρχισα να το αφηνω να στεγνωνει πρωτα εχει παει καλυτερα ομως. αυριο θα βαλω και μια φωτο γιαυτο που λεω με τα φυλλαρακια.
Απάντηση
συγνώμη @ tzorge αλλά δεν ξέρω που τα βρίσκεις αυτά... το πύθιο είναι μία αρρώστια που προκαλείτε από διάφορα είδη μικροοργανισμών κυρίως του γένους phytophthora και rhizoctonia. τα είδη αυτά δεν είναι αερομεταφερόμενα και δεν μπορούν να κινηθούν. ένας μικροοργανισμός για να πεις ότι είναι πανταχού παρών πρέπει να είναι τουλάχιστον αερομεταφερόμενος και πάλι δεν είναι απόλυτο. τα είδη αυτά για να μετακινηθούν χρειάζονται αφθονία νερού. γι΄αυτόν τον λόγο μπορεί ένα χωράφι να έχει πύθιο και 5 μέτρα παραπέρα να μην έχει. εμφανίζετε κυρίως σε χώματα που έχουν δουλευτεί πολύ χωρίς να έχει πραγματοποιηθεί αμειψισπορά (όχι ότι βοηθάει ιδιαίτερα μιας και προσβάλουν μία ευρεία γκάμα ξενιστών) και η μόνη λύση για να το εξαφανίσεις είναι να σταματήσεις τις καλλιέργειες για κάποια χρόνια και να κάψεις το χωράφι. ο κύριοι τρόποι μεταφοράς του είναι η μεταφορά μολυσμένων φυτών, μεταφορά μολυσμένου χώματος, κίνηση του νερού ακόμη και από τα παπούτσια. το πύθιο που έχει ο @NotYetAGrower είναι από το μολυσμένο χώμα του και όχι επειδή είναι πανταχού παρών. το ότι το ευνοούν οι συνθήκες ζέστης και υγρασίας είναι άλλο θέμα.
No bro-science
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)