Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Space bucket LSD,BIG BANG, CHEESE autos
καλησπερα στην ομαδα και καλη βδομαδα.
θα ηθελα να σας δειξω το build μου και το grow που ξεκινησα εδω και σχεδον 10 μερες.
αρχικα κατασκευασα το κουβα χρησιμοποιωντας 3 κουβαδες που ο ενας τοποθετηθηκε πανω στον αλλο, τους εντυσα με αλουμινοταινια εσωτερικα και εκανα μια μεγαλη τρυπα με ενα υφασμα για φιλτρο για εισαγωγη αερα στον πρωτο, κουμπωσα πανω του τον δευτερο κουβα και "hackαρα"ενα θερμουγρασιομετρο απο τα jumbo βγαζοντας το θερμομετρο απο το εσωτερικο της κατασκευης και το κουμπωσα στο κουβα. αναμεσα στο δευτερο και τριτο κουβα εχω βαλει το λεντ πανελ που εχω και βιδωσα τη ψυχτρα πανω στο σκελετο. εχω βαλει 2 ανεμηστηρια το ενα πανω στο αλλο (80mm slim) για την εξoδο του αερα και την ψηξη του πανελ. τελος τα ανεμηστηρια παιρνουν ρευμα απο ενα black n decker 12volt τροφοδοτικο που ειχε ο πατερας και του το ψηρισα.
το ενα φυτο ειναι σε υφασματινη 7λιτρη γλαστρα και τα αλλα δυο σε πλαστικα ποτηρακια 250ml(το οποιο τ εκανα σαν πειραμα συντομα θα φτιαξω χωρο που ελπιζω να χωραει 4 αυτοματα)

μεσα εχω βαλει 1 lsd-25 auto απο fast buds, big bang auto k  exodus cheese απο greenhouse ολα σε κοκο..

το μονο που σκεφτομαι ειναι πως ισως χρειαζομαι αλλο ενα ανεμιστηρι στην εισοδο για καλυτερο airflow.
θερμοκρασια εχω κοντα στους 23 τη μερα και 18-19 την νυχτα(με σβηστο το φως)

build
φυτα
Απάντηση

ads by gr420info

πολύ ωραίο space bucket πάντα ήθελα να φτιάξω ένα τέτοιο
για εισαγωγή μπορείς να το αφήσεις και χωρίς ανεμιστήρα μιας και είναι μικρός ο χώρος
χωράνε πάνω από ένα φυτό εκεί μέσα?
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(03-09-2020, 04:35 PM)sativaas Έγραψε: πολύ ωραίο space bucket  πάντα ήθελα να φτιάξω ένα τέτοιο
για εισαγωγή μπορείς να το αφήσεις και χωρίς ανεμιστήρα μιας και είναι μικρός ο χώρος
χωράνε πάνω από ένα φυτό εκεί μέσα?

μπορεις να χωσεις 2 αυτοματα ψηλοχαλαρα σε 3λιτρες γλαστρες. εχω δει διαφορα build στο reddit αλλα δυστυχως σε αυτο το build η 7λιτρη γλαστρα πιανει πολυ χωρο οποτε δεν χωραει αλλο αλλα θα φτιαξω επιπλο κοντα στις διαστασεις 60αρας τεντας ισως λιγο μεγαλυτερο.
γενικα μενω με τους γονεις μου επειδη σπουδαζω και ειναι πολυ κομπλε με τα grow οποτε δε το κρυβω και θα κανω ενα τετοιο upgrade. δεν θα παρω τεντα γιατι οπως ειπε και ο πατερας, "φυτεψε οτι θες αρκει να προσεχεις μη μας μπαγλαρωσουν χαχα" και "δεν θελω ακραια πραγματα τωρα σκηνες και τεντες και αλλα τετοια εσκομπαριλικια".

επιπλεον χρησιμοποιω μια πλατφορμα (growdiaries) για να μπορω να ανεβαζω καθημερινα φωτογραφιες για να βλεπω τη προοδο στα φυτα
αν υπαρχει θεμα με το συνδεσμο ας με ενημερωσει ενας αντμιν να το τροποποιησω!

https://growdiaries.com/diaries/53179-ls...y-jntgrows
Απάντηση
ωραιο σετυπ @JenteGrows
στο growdiaries ειδα εχεις βαλει φως 50w led. εχεις βαλει 4-5 μικρες; τι ακριβος εχεις βαλει;
το φως θα το αλλαξεις αργοτερα;
Απάντηση
@Screw ευχαριστω! ειναι προβολέας led cob 50w ip65 linear pf40, τον ειδα σε ενα thread εδω πριν κανα εξαμηνο και τον αγορασα επειδη εκανε ενα εικοσαρικο. γενικα προσπαθω να κανω το grow οσο πιο φτηνα γινεται και ετσι εκανα το πρωτο μου grow με αυτο παλι στο κουβα αλλα με λιγο χειροτερο σεταπ.
Απάντηση
είναι μια χαρα για ενα φυτουλι ,τον εχω σε βεγκ ,εχω βγάλει το πλαστικο ,και ειναι ακόμα καλύτερος ,σουπερ αγορα για τα λεφτα του

(03-10-2020, 04:44 AM)jentegrows Έγραψε: @Screw  ευχαριστω! ειναι προβολέας led cob 50w ip65 linear pf40, τον ειδα σε ενα thread εδω πριν κανα εξαμηνο και τον αγορασα επειδη εκανε ενα εικοσαρικο. γενικα προσπαθω να κανω το grow οσο πιο φτηνα γινεται και ετσι εκανα το πρωτο μου grow με αυτο παλι στο κουβα αλλα με λιγο χειροτερο σεταπ.
τον εχω σε βεγκ 40x40 ,εχω βγάλει και το πλαστικο ,και ειναι ακόμα καλύτερος ,σουπερ αγορα για τα λεφτα του ,εχω βαλει και ενα ανεμιστηρακι για λογους ασφαλειας να τον φυσαει γιατι ειδα πως ζεσταίνεται λιγο ο οδηγός ,και  τα καλωδια ειναι λιγο κινεζιά και όλα κομπλε
Απάντηση
(03-10-2020, 11:33 AM)kopanos06 Έγραψε: είναι μια χαρα για ενα φυτουλι ,τον εχω σε βεγκ ,εχω βγάλει το πλαστικο ,και ειναι ακόμα καλύτερος ,σουπερ αγορα για τα λεφτα του

(03-10-2020, 04:44 AM)jentegrows Έγραψε: @Screw  ευχαριστω! ειναι προβολέας led cob 50w ip65 linear pf40, τον ειδα σε ενα thread εδω πριν κανα εξαμηνο και τον αγορασα επειδη εκανε ενα εικοσαρικο. γενικα προσπαθω να κανω το grow οσο πιο φτηνα γινεται και ετσι εκανα το πρωτο μου grow με αυτο παλι στο κουβα αλλα με λιγο χειροτερο σεταπ.
τον εχω σε βεγκ 40x40 ,εχω βγάλει και το πλαστικο ,και ειναι ακόμα καλύτερος ,σουπερ αγορα για τα λεφτα του ,εχω βαλει και ενα ανεμιστηρακι για λογους ασφαλειας να τον φυσαει γιατι ειδα πως ζεσταίνεται λιγο ο οδηγός ,και  τα καλωδια ειναι λιγο κινεζιά και όλα κομπλε

ααα ναι παιδια το καπακι μπροστα βγαινει και τα λεντ εχουν μια σαν σιλικονη απο πανω απο τα λεντ.  fun fact, αναμεσα του τροφοδοτικου του λεντ και της ψυχτρας εχουν βαλει παστε για επεξεργαστη για καλυτερη μεταδωση θερμοτητας. γενικα πολυ καλο value for money με το μονο κακο οτι πρεπει να παντρεψεις το τροφοδοτικο με ενα καλωδιο για τη πριζα. αν πιανουν λιγο τα χερια σας δε θα χετε θεμα να το φτιαξετε!
Απάντηση
(03-10-2020, 11:33 AM)kopanos06 Έγραψε: είναι μια χαρα για ενα φυτουλι ,τον εχω σε βεγκ ,εχω βγάλει το πλαστικο ,και ειναι ακόμα καλύτερος ,σουπερ αγορα για τα λεφτα του

ελα ρε αγορίνα για πες, αμα αξίζει τον πέρνω σιγουρα.

αν εχεις χρόνο χρειάζομαι τα φώτα σου σε κάποιες ερωτήσεις:

1. ποσο καιρο τα βαζεις veg με τον cob? 20-30 μέρες?

2. ενας cob (50w) εχει την "απλα" στο φως να κανω veg 3-4 auto;;
    θα μεγαλωσουν καλα άραγε; (βέβαια θα τα βλεπει λιγο ο ηλιος+αυτόματα που ειναι δεν πιστευω να εχω κανα θέμα.. και με 5 ωρες φως λενε βγαινουν..
    βεβαια ενδιαφέρομαι για τον cob μήπως τα κανω support να εχουν  20/4.

3. ο χωρος 40χ40 που εχεις απο τι τον εφτιαξες; spacebucket και αυτος; 

4. εγω λεω να τα βάλω διπλα σε ανοιχτό παράθυρο να τα βλέπει ο ήλιος κανα 5ωρο την ημέρα μαζι με τον cob.

μετα θα τα βγαλω εξωτερική τον απρίλη anyway αρα θα παρουν τα πανω τους θελω να πιστεύω..
λεω να τα κάνω βαλω μέσα σε peat pots για 20/4 καμια 30αρια μερες (αυτοματα) να μεγαλωσουν λιγο και μετα τα βγάζω εξω οταν ζεστάνει και αλλο ο καιρός και κόψουν βροχές.
Απάντηση
ο χώρος τεντα ,για βεγκ σε 40χ40 ειναι κομπλε παρτον αξιόλογος για 20 ευρω ,ωραία ψυκτρα, ο γενικός κανονας αν τα κανεις όλα καλα στο γκροου σου ,για καθε βατ περίπου ενα τζι ,δυσκολα να το πιασεις στα πρώτα γκροου ,
βγάζε τα περισσοτερο στον ηλιο μαζι με τα 50 ακόμα και συνεχεια ,αντε με 4 ωρες υπνο δεν ειναι κακή ιδέα
Απάντηση
(03-13-2020, 12:34 AM)screw Έγραψε:

ελα ρε αγορίνα για πες, αμα αξίζει τον πέρνω σιγουρα.

αν εχεις χρόνο χρειάζομαι τα φώτα σου σε κάποιες ερωτήσεις:

1. ποσο καιρο τα βαζεις veg με τον cob? 20-30 μέρες?

2. ενας cob (50w) εχει την "απλα" στο φως να κανω veg 3-4 auto;;
    θα μεγαλωσουν καλα άραγε; (βέβαια θα τα βλεπει λιγο ο ηλιος+αυτόματα που ειναι δεν πιστευω να εχω κανα θέμα.. και με 5 ωρες φως λενε βγαινουν..
    βεβαια ενδιαφέρομαι για τον cob μήπως τα κανω support να εχουν  20/4.

3. ο χωρος 40χ40 που εχεις απο τι τον εφτιαξες; spacebucket και αυτος; 

4. εγω λεω να τα βάλω διπλα σε ανοιχτό παράθυρο να τα βλέπει ο ήλιος κανα 5ωρο την ημέρα μαζι με τον cob.

μετα θα τα βγαλω εξωτερική τον απρίλη anyway αρα θα παρουν τα πανω τους θελω να πιστεύω..
λεω να τα κάνω βαλω μέσα σε peat pots για 20/4 καμια 30αρια μερες (αυτοματα) να μεγαλωσουν λιγο και μετα τα βγάζω εξω οταν ζεστάνει και αλλο ο καιρός και κόψουν βροχές.

καλησπερα φιλε συγνωμη για τη καθυστερηση στην απαντηση!
1) τον λεντ κομπ τον κρατησα για ολη τη διαρκεια του grow και δεν πηγε ασχημα εμφανισιακα και εβγαλε γυρω στα 15γ με το φυτο να ναι κοντα στα 30cm
2)επειδη το space bucket πιστευω δεν παρεχει αρκετο φως τα βγαζω τωρα αυτες τις μερες απο το πρωι στον ηλιο να χαρουνε και τους δυναμωνω τη τροφη οσο βλεπω οτι ανταποκρινονται καλα.
3) λοιπον τον χωρο δεν τον εχω φτιαξει ακομα αλλα εχω 2-3 ιδες για το πως να γινει η φαση. αρχικα εχω μια ντουλαπα που εσωτερικα ειναι ασπρη και βολευει για αυτη ακριβως τη δουλεια οποτε μπορει να τη χρησιμοποιησω. επειτα ειδα στο ικεα εχει κατι κουτια (samla, μήκος: 56 cm ,πλάτος: 42 cm, ύψος: 39 cm, τιμη 9 ευρω) και να παρω 2-3 τετοια, ανακλαστικο υλικο που χει 3-5ευρω στα growμαγαζα
4) βαλε οπου μπορεις και θεωρεις οτι ειναι ασφαλες!!

γενικα προσπαθησε επειδη λες οτι θα βαλεις αυτοματα, να μεγαλωσουν στο veg οσο περισσοτερο γινεται. κι εγω αυτο κανω τωρα 20/4 με 5-6 ωρες ηλιου.

(03-13-2020, 12:42 AM)kopanos06 Έγραψε: ο χώρος τεντα ,για βεγκ σε 40χ40 ειναι κομπλε παρτον αξιόλογος για 20 ευρω ,ωραία ψυκτρα, ο γενικός κανονας αν τα κανεις όλα καλα στο γκροου σου ,για καθε βατ περίπου ενα τζι ,δυσκολα να το πιασεις στα πρώτα γκροου ,
βγάζε τα περισσοτερο στον ηλιο μαζι με τα 50  ακόμα και συνεχεια ,αντε με 4 ωρες υπνο δεν ειναι κακή ιδέα

εγω θα παρω και δευτερο λογικα και θα τους κουμπωσω ενα pc fan και θα ναι καλα. γενικα αυτες τις μερες μιας και ειμαι λιγο τρελο επιστημονας και δεν εχω τι να κανω στο σπιτι ψαχνω για λεντ πλακετες. γενικα υπαρχει κανεις εδω που να χει δοκιμασει κατι με ετοιμα πανελ απο κινα με η χωρις οδηγους; γενικα βλεπω πανελ λεντ που βγαζουν ολο το φασμα και ειναι με αρκετα καλης ποιοτητας δουλεια 100w με 6-7ευρω πολλα με 240volt απευθειας οπως αυτο. αμα ξερει κανεις απο ηλεκτρολογικα και το δει να μας ενημερωσει για κινδυνους κλπ μπας και δοκιμασουμε τιποτα καινουριο που δουλευει.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)