Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λένε τα αυτόματα;
καλησπέρα παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ.
έχω μια τέντα 60*60*140 μια λάμπα led 80watt ,μια λάμπα cfl 125watt και θα προσθέσω άλλες 4 λάμπες ε27 led με φάσμα 4000k από 15watt η κάθε μία ,στο σύνολο δλδ θα έχω 140watt από led και 125watt από την cfl 265watt σύνολο .
πρώτη ερώτηση ,πειράζει που θα τις έχω ολες μαζί ;
δεύτερη ερώτηση , σκέφτομαι να βάλω στην τέντα 4 δέντρα, είναι πολλά;
τρίτη ερώτηση , σκέφτομαι να πάρω δύο afghan kush ryder και δύο gorilla glue auto ,είναι αυτόματα και ο κατασκευαστής δείνει πολλά tch αλλά έχω ακούσει ότι τα αυτόματα δεν λένε και πολύ , ισχύει;
δεν έχω την δυνατότητα να βάλω φωτοπεριοδου διότι δεν θα μπορώ να είναι εκεί κάθε μέρα να τα βλέπω , γι'αυτό επέλεξα τα αυτόματα.εχω ακούσει ότι πλέον έχει και αυτόματα που είναι δυνατά .
δεν είμαι καθημερινος χρήστης πλέον όπως παλιά 
πίνω μια δυο φορές την βδομάδα και αν βρεθώ με φιλαράκια , προσδοκώ να πάρω γύρω στα 100 γρ από 4 δέντρα ,είναι εφικτό;
Απάντηση

ads by gr420info

γνωμη μου,εχω της ιδιες διαστασης σε τεντα για 4 φυτακια μπορεις,απλα αν δεν εχεις ξανα καλλιεργησει εσωτερικα<σαν εμενα>θα δυσκολευτης αρκετα με το ταιριαζμα,και με τα φωτα.με κανενα δεσιμο ισως ειναι καλυτερα.
για τα φωτα που λες αν δεν ειναι ιδιου τυπου λαμπα δηλαδη δεν νομιζω να μπορεις να τα εχεις και ολα μαζι.γιατι θα θελουν διαφορετικο υψος αππο το φυτο,και ετσι θα χανεις το απλωμα του φωτος αν το εενα ειναι πιο πανω και το αλο πιο κατω.απο 4 δεντρα με τετοιο φωτισμο πιστευω το χεις για 100γρ.
παντως 4 δεντρα σε τετοιες διαστασεις "εγω" δεν ξανα βαζω...αχχααχ
τωρα εχω 3 και ειναι ανετα,παλι απλωνονται αλλα οχι οπως πριν να ειναι το 1 πανω στο αλο !
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
25 γραμμάρια παίρνεις σχετικά εύκολα.
κορυφή στα αυτόματα διαβάζω πως είναι ο mephisto genetics.

εγώ διαφωνώ ότι έχουν υποδεέστερο άκουσμα. εγώ καλά την ακούω κι από αυτόματα κι από φπ.
Απάντηση
υπάρχουν δύο τύποι αυτόματων: α) κανονικά αυτόματα και β) σούπερ αυτόματα. αν πιστεύεις ότι ο τρόπος που μεγαλώνουν τα αυτόματα σου ταιριάζει καλύτερα από τα φωτοπεριόδου δεν χρειάζεται να σκεφτείς κάτι παραπάνω. το ότι τα αυτόματα δεν λένε κτλ. πλέον είναι μύθοι. το πρώτο εμπορικό αυτόματο βγήκε ευρέως στην αγορά γύρω στο 2003 και είχε σημαντικά μειονεκτήματα όσον αφορά την ισχύ, το μέγεθος, και τη σοδειά. από τότε έχουν περάσει 17 χρόνια συνεχούς βελτίωσης. δεν ισχύουν πλέον αυτά. ανάλογα με το τι θες υπάρχει και η αντίστοιχη ποικιλία.
Απάντηση
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις .
τελικά θα βάλω τρια αυτοματακια με πάνω από 20 της εκατό thc και κυρίως ιντικες .
κάτι άλλο παιδιά ,λέω να χρησιμοποιήσω την cfl για ανάπτυξη και να τις led για ανθοφορία ,αυτές τις μέρες θα παραγγηλω λάμπες και κάπου διάβασα ότι όσο λιγότερα είναι τα κέλβιν ( πχ βρήκα μια λεντ με 60 βατ με 2700 κ ) είναι καλύτερα για την ανθοφορία , ισχύει κάτι τέτοιο ;
θέλω να πάρω σωστή λάμπα γιατί με την cfl έκανα πατάτα δεν μου άρεσε καθόλου ,ένα φιλαράκι μου είπε πως αν η cfl που πήρα είναι 6200κ είναι για ανάπτυξη και όχι για ανθοφορία.σε προηγούμενη προσπάθεια που έκανα με φωτοπεριοδου ήταν ένα skunk1 μόνο με την led και με το ζόρι πήρα 20 γρ ,μετά αγόρασα την cfl και έβαλα ένα white widow πάλι φωτοπεριοδου ,μπορώ να σας πω ότι πήγα χειρότερα ,9-10 γρ με το ζόρι και δεν έλεγε κιόλας .
Απάντηση
[quote="ellanios21" pid='163736' dateline='1587119130']
τελικά θα βάλω τρια αυτοματακια με πάνω από 20 της εκατό thc και κυρίως ιντικες .
κάτι άλλο παιδιά ,λέω να χρησιμοποιήσω την cfl για ανάπτυξη και να τις led για ανθοφορία ,αυτές τις μέρες θα παραγγηλω λάμπες και κάπου διάβασα ότι όσο λιγότερα είναι τα κέλβιν ( πχ βρήκα μια λεντ με 60 βατ με 2700 κ ) είναι καλύτερα για την ανθοφορία , ισχύει κάτι τέτοιο ;
θέλω να πάρω σωστή λάμπα γιατί με την cfl έκανα πατάτα δεν μου άρεσε καθόλου ,ένα φιλαράκι μου είπε πως αν η cfl που πήρα είναι 6200κ είναι για ανάπτυξη και όχι για ανθοφορία.σε προηγούμενη προσπάθεια που έκανα με φωτοπεριοδου ήταν ένα skunk1 μόνο με την led και με το ζόρι πήρα 20 γρ ,μετά αγόρασα την cfl και έβαλα ένα white widow πάλι φωτοπεριοδου ,μπορώ να σας πω ότι πήγα χειρότερα ,9-10 γρ με το ζόρι και δεν έλεγε κιόλας .
[/quote

καλησπερα φιλε μου,
στην θεση σου θα εβαζα 1 φυτο ,αφου εχεις 260βατ διασπαρτα θα σου ειναι και ευκολο να το περιτριγιρισεις, συγνωμη για τα ορθογραφικα
Απάντηση
(04-17-2020, 10:11 AM)viperakos1990 Έγραψε: γνωμη μου,εχω της ιδιες διαστασης σε τεντα για 4 φυτακια μπορεις,απλα αν δεν εχεις ξανα καλλιεργησει εσωτερικα<σαν εμενα>θα δυσκολευτης αρκετα με το ταιριαζμα,και με τα φωτα.με κανενα δεσιμο ισως ειναι καλυτερα.
για τα φωτα που λες αν δεν ειναι ιδιου τυπου λαμπα δηλαδη δεν νομιζω να μπορεις να τα εχεις και ολα μαζι.γιατι θα θελουν διαφορετικο υψος αππο το φυτο,και ετσι θα χανεις το απλωμα του φωτος αν το εενα ειναι πιο πανω και το αλο πιο κατω.απο 4 δεντρα με τετοιο φωτισμο πιστευω το χεις για 100γρ.
παντως 4 δεντρα σε τετοιες διαστασεις "εγω" δεν ξανα βαζω...αχχααχ
τωρα εχω 3 και ειναι ανετα,παλι απλωνονται αλλα οχι οπως πριν να ειναι το 1 πανω στο αλο !
αδερφέ μου έχεις δίκιο 4 είναι υπερβολή ,ίσως φταίει το γεγονός ότι έκανα δύο σχεδόν αποτυχημένες προσπάθειες ,θα βάλω δύο όμως .
όσο για τις λαμπες θα βάλω για αρχή την cfl που είναι για ανάπτυξη και όταν έρθει η ώρα της ανθοφορίας την αποσύρω και βάζω την μια τη 80watt + την 60 watt που πήρα τώρα με χαρακτηριστικά 3000κ και 6000 lumens ,led ,και αυτήν , ευχαριστώ για τις απαντήσεις βιπερακο

(04-17-2020, 10:26 AM)tzorge Έγραψε: 25 γραμμάρια παίρνεις σχετικά εύκολα.
κορυφή στα αυτόματα διαβάζω πως είναι ο mephisto genetics.

εγώ διαφωνώ ότι έχουν υποδεέστερο άκουσμα. εγώ καλά την ακούω κι από αυτόματα κι από φπ.
καλά αδερφέ δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά ότι δεν λένε .
θα πάρω ένα afghan kush ryder και ένα gorilla glue auto
που είναι κοντά σε ύψος και σε χρόνο ,και τα δύο τα δίνει πάνω από 20 της εκατό tch ,ε τα μισά να πιάσω ευχαριστώ θα λέω  :d :d :d

(04-17-2020, 12:35 PM)guest19 Έγραψε: υπάρχουν δύο τύποι αυτόματων: α) κανονικά αυτόματα και β) σούπερ αυτόματα. αν πιστεύεις ότι ο τρόπος που μεγαλώνουν τα αυτόματα σου ταιριάζει καλύτερα από τα φωτοπεριόδου δεν χρειάζεται να σκεφτείς κάτι παραπάνω. το ότι τα αυτόματα δεν λένε κτλ. πλέον είναι μύθοι. το πρώτο εμπορικό αυτόματο βγήκε ευρέως στην αγορά γύρω στο 2003 και είχε σημαντικά μειονεκτήματα όσον αφορά την ισχύ, το μέγεθος, και τη σοδειά. από τότε έχουν περάσει 17 χρόνια συνεχούς βελτίωσης. δεν ισχύουν πλέον αυτά. ανάλογα με το τι θες υπάρχει και η αντίστοιχη ποικιλία.
η αλήθεια είναι ότι έχω να δοκιμάσω αυτόματα καμια πενταετία ,μακάρι να λένε και να μην πάει τζάμπα η προσπάθεια μου .κάτι άλλο όμως αδερφέ , μέσα στα ελληνικά site δεν λέει κάπου για αυτόματα και σούπερ αυτόματα πως μπορώ να βρω τα σούπερ αυτόματα;

(04-17-2020, 02:22 PM)grownfreak Έγραψε: [quote="ellanios21" pid='163736' dateline='1587119130']
[/quote

καλησπερα φιλε μου,
στην θεση σου θα εβαζα 1 φυτο ,αφου εχεις 260βατ διασπαρτα θα σου ειναι και ευκολο να το περιτριγιρισεις, συγνωμη για τα ορθογραφικα
αδερφέ καλησπέρα ,τελικά θα βάλω 2 και όχι 4, είναι υπερβολή ,πιστεύω να την παλεψω με 2 κοριτσάκια .
ευχαριστώ για την ανταπόκριση
Απάντηση
μόλις μεγαλώσουν ακόμα κ με δεσίματα οριακά θα σε χωράνε.. εγώ μόνο με αυτόματα παίζω έχω πάρει και 70γρ από εξωτερική σε αυτόματο.υπολόγισε ότι από ύψος στην ανθοφορια πάνε από 40-80 πόντους. όταν θα τους κάνεις δεσίματα και τα ξαπλωσεις το ύψος αυτό θα το έχεις σε πλάτος.. οπότε το 60 είναι μανι μανι το ένα φυτό.. γνώμη μου ότι μεγαλώνεις 2 αξιοπρεπή φυτά εκεί μέσα.εγω έχω φτιάξει ένα κουτί περίπου στις διαστάσεις σου κ οριακά χωράω δύο..θέλεις κ χώρο για ανεμιστήρα. φαντάσου έχω 3 αυτόματα και τα μοιράζω μπαλκονι-κουτι
επίσης εταιρείες που έχω πάρει ωραία λουλούδια. barnley. greenhouse. buddha και το seed stockers. [Εικόνα: aewoaygm.jpg]
το φυτακι που σου δείχνω είναι blugum seedstockers στην 7η βδομάδα το ύψος είναι 45 πόντους.. αλλά η κορφή είναι το δέσιμο στον κύκλο.τελις γνώμη μου δοκίμασε έξω.ο καιρός βοηθάει ώστε να τριφτεις με το φυτό σου να μάθεις κ τον χειμώνα μπαίνεις μεσα
.. Τα δέντρα θέλουν χώμα..  Heart Angryσπαστε τα τσιμεντα
Απάντηση
[quote="stamogaulas" pid='163781' dateline='1587133444']
μόλις μεγαλώσουν ακόμα κ με δεσίματα οριακά θα σε χωράνε.. εγώ μόνο με αυτόματα παίζω έχω πάρει και 70γρ από εξωτερική σε αυτόματο.υπολόγισε ότι από ύψος στην ανθοφορια πάνε από 40-80 πόντους. όταν θα τους κάνεις δεσίματα και τα ξαπλωσεις το ύψος αυτό θα το έχεις σε πλάτος.. οπότε το 60 είναι μανι μανι το ένα φυτό.. γνώμη μου ότι μεγαλώνεις 2 αξιοπρεπή φυτά εκεί μέσα.εγω έχω φτιάξει ένα κουτί περίπου στις διαστάσεις σου κ οριακά χωράω δύο..θέλεις κ χώρο για ανεμιστήρα. φαντάσου έχω 3 αυτόματα και τα μοιράζω μπαλκονι-κουτι
επίσης εταιρείες που έχω πάρει ωραία λουλούδια. barnley. greenhouse. buddha και το seed stockers. [Εικόνα: aewoaygm.jpg]
το φυτακι που σου δείχνω είναι blugum seedstockers στην 7η βδομάδα το ύψος είναι 45 πόντους.. αλλά η κορφή είναι το δέσιμο στον κύκλο.τελις γνώμη μου δοκίμασε έξω.ο καιρός βοηθάει ώστε να τριφτεις με το φυτό σου να μάθεις κ τον χειμώνα μπαίνεις μεσα
[/quote
αδερφέ μου και εγώ πιστεύω ότι σαν τον ήλιο δεν υπάρχη καμία λάμπα ,αλλά στο δικό μου το χωριό είναι σχεδόν όλοι κτηνοτρόφοι οπότε φαντάσου κατσίκα , πρόβατα ,μοσχάρια ,αγελάδες και πολλοί βοσκοί που ως επί το πλείστον μερικοί είναι και λίγο ρουφιάνοι .οπότε έξω δεν παίζει να βάλω ,όσες φορές προσπάθησα τα βρήκα φαγωμενα ,άσε που όπως είπα και ποιο πάνω δεν θα μπορώ να είμαι εκεί κάθε μέρα να τα προσέχω ,δύο φορές την βδομάδα θα πηγαίνω γι'αυτό παίζω και με αυτόματα ,όσο για τα δεσίματα θα γίνουν κανονικά άλλωστε και μέσα στην τέντα δεν θέλω να γίνουν ψιλά .
εμένα με ενδιαφέρει να πάρω ένα κατοστογραμμο και θα είμαι κομπλέ για όλο το χρόνο
παρεπιπτόντως το φυτακι σου πολύ ωραίο φαίνεται .μπράβο
Απάντηση
.. επίσης εμπειρικα σου λέω ότι το μεγάλωμα του αυτόματου θέλει 12 βδομάδες περίπου μέχρι το ξέπλυμα μην πιστεύεις αυτά που λένε 60 μέρες . και επίσης τα αυτόματα είναι γαματα. κ ωραίους καρπούς παίρνεις.κ κανένα δεν με πρόδωσε στο μεγάλωμα τους. είναι το μέλλον και ο τρόπος να εισχωρήσει η καλλιεργεία καννσβης στην καθημερινότητα μας.. μέχρι κ η κάθε νοικοκυρα θα έχει στο μπαλκονάκι της. ενα

..κ εγώ σε χωριό μένω αλλά είμαι καβατζωμενος.. βάλε δύο με τις λεντ που λες.. εγώ με 120 βατ σε πάνελ που έχω φτιάξει τελευταίο indoor. πήρα από δύο αυτόματακια γύρω στα 80..και σε μικρές γλάστρες. σε ευχαριστώ.. είναι ο κόπος μου κ σου εύχομαι να γουστάρεις κ εσύ κ να χαζευεις σε κάνα μήνα το δικό σου δεν τάκη. καλή επιτυχια
.. Τα δέντρα θέλουν χώμα..  Heart Angryσπαστε τα τσιμεντα
Απάντηση
κάποιος κανναβοειδήμων έλεγε τα αυτόματα είναι οι νεες ντομάτες
Απάντηση
(04-17-2020, 04:40 PM)ellanios21 Έγραψε: η αλήθεια είναι ότι έχω να δοκιμάσω αυτόματα καμια πενταετία ,μακάρι να λένε και να μην πάει τζάμπα η προσπάθεια μου .κάτι άλλο όμως αδερφέ , μέσα στα ελληνικά site δεν λέει κάπου για αυτόματα και σούπερ αυτόματα πως μπορώ να βρω τα σούπερ αυτόματα;

τα σούπερ αυτόματα συχνά έχουν μέσα στο όνομα της ποικιλίας τις λέξεις "xxl" ή "xl" ή "super", αλλά δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. χονδρικά όταν βλέπεις στα χαρακτηριστικά της ποικιλία να σου λέει ότι το φυτό φτάνει ακόμη και τα 250 η 300 g ή αν σου λέει ότι σε εσωτερικό χώρο μπορεί να πιάσει το μέγιστο περίπου τα 500 g/m2. ε τότε ξέρεις ότι δεν έχεις να κάνεις με ένα κανονικό αυτόματο, έχεις να κάνεις με αυτόματα νέας γενιάς (τα λεγόμενα "σούπερ αυτόματα") που έχουν τη δυνατότητα να ξεπερνούν σε ύψος το 1 μέτρο και να φτάνουν μέχρι και το 1,5 μέτρο ή και λίγο παραπάνω.

@Stamogaulas ωραία το είπες αυτό με τα νοικοκυριά. μ' άρεσε.
Απάντηση
παιδιά ευχαριστώ όλους εδώ μέσα που με " φωτισατε "
εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους και με τις καλύτερες σοδειές .μακάρι μια μέρα να ξυπνήσουν σε αυτήν την οπισθοδρομική χώρα που ζούμε και να γίνει η αποποινικοποίηση αλλά δεν το βλέπω .καλό grow λοιπόν αδέρφια και άμα καταφέρω να βγάλω τπτ θα το ανεβάσω φωτο
τον νου σας και προσοχή

(04-17-2020, 06:09 PM)guest19 Έγραψε:
(04-17-2020, 04:40 PM)ellanios21 Έγραψε: η αλήθεια είναι ότι έχω να δοκιμάσω αυτόματα καμια πενταετία ,μακάρι να λένε και να μην πάει τζάμπα η προσπάθεια μου .κάτι άλλο όμως αδερφέ , μέσα στα ελληνικά site δεν λέει κάπου για αυτόματα και σούπερ αυτόματα πως μπορώ να βρω τα σούπερ αυτόματα;

τα σούπερ αυτόματα συχνά έχουν μέσα στο όνομα της ποικιλίας τις λέξεις "xxl" ή "xl" ή "super", αλλά δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. χονδρικά όταν βλέπεις στα χαρακτηριστικά της ποικιλία να σου λέει ότι το φυτό φτάνει ακόμη και τα 250 η 300 g ή αν σου λέει ότι σε εσωτερικό χώρο μπορεί να πιάσει το μέγιστο περίπου τα 500 g/m2. ε τότε ξέρεις ότι δεν έχεις να κάνεις με ένα κανονικό αυτόματο, έχεις να κάνεις με αυτόματα νέας γενιάς (τα λεγόμενα "σούπερ αυτόματα") που έχουν τη δυνατότητα να ξεπερνούν σε ύψος το 1 μέτρο και να φτάνουν μέχρι και το 1,5 μέτρο ή και λίγο παραπάνω.

@Stamogaulas ωραία το είπες αυτό με τα νοικοκυριά. μ' άρεσε.
to gorrila glue θα το πάρω αδερφέ γιατί είναι διακαής πόθος για μένα ,μια φορά δοκίμασα και έπαθα κόκο μπλόκο όσο για το afghan kush ryder το ρίχνω άκυρο ,θα ψάξω να βρω κάποιο άλλο με τα χαρακτηριστικά που μου είπες μπρο , thanks
Απάντηση
να 'σαι καλά. θα περιμένουμε ενημέρωση.
Απάντηση
παιδιά σας έχω πρήξει ,???έχω μια απορία ακόμα .
η cfl που έχω είναι 125 watt ,μπορεί να ακουστεί χαζό αυτό που θα πω αλλά όπως είπα είμαι άσχετος ,αυτήν γράφει επάνω ότι είναι και για ανάπτυξη και για ανθοφορία έχει 2700κελβιν έως 6400 κέλβιν αλλά δεν έχει κάποιο διακόπτη να αλλάζει από 2700 σε 6400 απλά την βάζεις στην μπριζα και δουλεύει .εγώ ξέρω ότι η βλάστηση θέλει 6400 και η ανθοφορία 2700 ,η λάμπα τα έχει μαζί αυτά τα κέλβιν ,τι ισχύει τελικά ; δεν θα έπρεπε να έχει έναν διακόπτη τουλάχιστον να αλλάζεις τα κέλβιν η δεν παίζει ρόλο ;
Απάντηση
λογικά καποια απο τις δυο πήρες
θα γράφει πανω στην λαμπα
Απάντηση
φυτό θα πάρεις με οποιονδήποτε φάσμα πάντως.

οπότε μην τρελενεσαι.

βγάλε φώτο μήπως ξέρει κανείς κάτι.

εβίβα και χρόνια πολλά
Απάντηση
καλησπερα φιλε και παλι πολα ειναι,η γνωμη μου καθαρα,
με αυτα που εχεις 1 φυτο,,δυχτακι,απλωνεις οσο μεγαλονεις (scrog ) 
πανω απο το δυχτακι θα περνανε μονο παπαδες,ολα τα υπολοιπα απο κατω,απλωσε τα φωτα απο πανω και εισαι ωραιος.πιστευω θα παρεις και καλητερη ποιοτητα,και πιο γεματους παπαδες.επισεις οταν θα ερθει η ωρα να το κοψεις ασε αν θελεις καποια μικρα ποπ κορν οπως τα λεμε,θα παρουν και αυτα κατι τις,,εχεις το πλεωνεκτημα της χαμηλεις καταναλωσεις οποτε δεν θα σε πειραζι, εγω,αυτο θα εκανα!
Απάντηση
(04-22-2020, 06:14 PM)grownfreak Έγραψε: καλησπερα φιλε και παλι πολα ειναι,η γνωμη μου καθαρα,
πανω απο το δυχτακι θα περνανε μονο παπαδες,ολα τα υπολοιπα απο κατω,απλωσε τα φωτα απο πανω και εισαι ωραιος.πιστευω θα παρεις και καλητερη ποιοτητα,και πιο γεματους παπαδες.επισεις οταν θα ερθει η ωρα να το κοψεις ασε αν θελεις καποια μικρα ποπ κορν οπως τα λεμε,θα παρουν και αυτα κατι τις,,εχεις το πλεωνεκτημα της χαμηλεις καταναλωσεις οποτε δεν θα σε πειραζι, εγω,αυτο θα εκανα!

φιλε οπως σου παν και τα αλλα τα παιδια ειναι λιγο μικρη η τεντα για 4 φυτα ειδικα αν βγουν θαμνωδη. εγω εχω στην 60αρα μου 4 φυτα και ειναι το ενα πανω στο αλλο και δεν μου αρεσει καθολου. μπορεις ομως να βαλεις διχτυα για scrog(screen of green) ωστε να μοιραστει το φως ομοιομορφα σε ολες τις κορυφουλες.
Απάντηση
(04-23-2020, 06:06 PM)jentegrows Έγραψε:
(04-22-2020, 06:14 PM)grownfreak Έγραψε: καλησπερα φιλε και παλι πολα ειναι,η γνωμη μου καθαρα,

φιλε οπως σου παν και τα αλλα τα παιδια ειναι λιγο μικρη η τεντα για 4 φυτα ειδικα αν βγουν θαμνωδη. εγω εχω στην 60αρα μου 4 φυτα και ειναι το ενα πανω στο αλλο και δεν μου αρεσει καθολου. μπορεις ομως να βαλεις διχτυα για scrog(screen of green) ωστε να μοιραστει το φως ομοιομορφα σε ολες τις κορυφουλες.

εννωειτε οτι τα αυτοματα λενε,,,
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)