Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Quick One
καλησπερα παιδια, εβαλα 4 αυτοματα quick one και ειναι στην 3η μερα, τα δινω 20w φως στα 4000k ποτε να αναψω και την αλλη την 20αρα;

[Εικόνα: akexmpmm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

4000κ ειναι ουδετερο.
πιστευω θα εκανες καλυτερη δουλεια με 6500κ
που ειναι ψυχρο.
στην αναπτυξη θελουν "μπλε" φασμα κ στην ανθοφορια "κοκκινο".
οπως κ να εχει τα 4000kelvin θα σου χρειαστουν κατα την διαρκεια την αναπτυξης κ της ανθοφοριας.
προς το παρον μην αναψεις αλλα φωτα.
κρατα τα μερικες (2-3) βδομαδες ετσι κ οταν βγαλουν 3-4 σετ φυλλων, βαλε μια φωτο να τα ξαναδουμε κ να σου πουμε.

α! κ πες μας κ σε τι χωρο τα εχεις..

[Εικόνα: hcliqhsm.jpg]

επισης, κατεβασε ενα lux meter στο κινητο σου κ προσεξε μην ξεπερνας τα ορια!
Απάντηση
ξερω για τα φασματα αλλα αυτες ειχα.. εχω βαλει ηδη και την δευτερη λαμπα γιατι εβλεπα οτι ψηλωναν πολυ.. εχω και lux meter
Απάντηση
παιδια καλησπέρα... παρατηρω οτι ενα απο τα φυτα δεν μεγαλωνει.. εχει μεινει στασιμο.. τι πιστευεται; ασχολειται με το ριζικο του συστημα η ειναι κατι αλλο... απο νερο αφηνω την επιφάνεια να στεγνωσει και την νωτιζω

ειναι 7 ημερων
Απάντηση
παιδιά... πηρα σημερα και βυθισα ενα υγρασιομετρο στις γλαστρες και ο δεικτης ανεβαινε πολυ.. υπαρχει υγρασια επειδη το χωμα ηταν φρεσκο απο το τσουβαλι και αν ναι τι να κανω; να ποτιζω κανονικα η οχι;
Απάντηση
@arkoudoulis βαλε καμια φωτο φιλε μου....αυτα τα υγρασιομετρα τα φθηνα που τα χωνεις μεσα στο χωμα δεν κανουν λενε οτι να ναι !!! το ηδανικο ειναι να μαθεις να πωτιζεις με το βαρος της γλαστρας!!! εσυ ψεκαζε κανονικα οταν πρεπει
"We are not here for a long time "
Απάντηση
[Εικόνα: tslnynim.jpg]

αυτο εδω ειναι φιλε.. απο το wish... το phμετρο για καποιο λογο δν λειτουργουσε αλλα το υγρασιομετρο λειτουργουσε
Απάντηση
(04-28-2020, 01:08 AM)arkoudoulis Έγραψε: [Εικόνα: tslnynim.jpg]

αυτο εδω ειναι φιλε.. απο το wish... το phμετρο για καποιο λογο δν λειτουργουσε αλλα το υγρασιομετρο λειτουργουσε
χωρις οικτο και δευτερη κουβεντα. πετα το.
Απάντηση
τσακαλια τι φαση; ημουν ξυπνιος και αναψαν τα φωτα και ειπα ας ριξω μια ματια και ειδα το ενα απο τα φυτα ετσι και η φαση ειναι οτι δεν ειναι η πρωτη φορα... ειχε ξαναγινει πριν καμια μιαμιση βδομαδα και το στερεωσα με ενα ξυλακι και λιγο σπαγκο και σημερα το βγαλα και στεκόταν κανονικα ορθιο και τωρα που το ειδα ηταν παλι πεσμενο... τι λετε να παιζει;

[Εικόνα: kggbuonm.jpg]
Απάντηση
ανεμιστηρα εχεις μεσα να το ψιλο κουναει? δε σφιγγει αλλιως ο κορμος. ξανα δεστο και αστο δεμενο δεν το ενοχλει.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καλησπέρα. τρέχω και εγώ ένα mini grow με 2 quick ones. το ένα απο τα δύο μου έκανε το ίδιο. ισως έγινε λόγο της θέσης του σε σχέση με το φώς στη δικία μου περίπτωση. οπως και να έχει έκανα ένα σταυρό στην γλάστρα με πράσινο συρματάκι κήπου και στερέωσα  προσεκτικά το φυτάκι επάνω. μετά απο λίγες μέρες όλα ίσιωσε και όλα καλα ! (βέβαια τώρα του έκανα lst για να χωρέσει εκει μέσα..)
[Εικόνα: s3wqi5mm.jpg]
Απάντηση
(05-04-2020, 06:12 PM)godfather Έγραψε: ανεμιστηρα εχεις μεσα να το ψιλο κουναει? δε σφιγγει αλλιως ο κορμος. ξανα δεστο και αστο δεμενο δεν το ενοχλει.

εχω αλλα δε φυσαει απευθειας πανω στο φυτο αλλα χθες με ενα γρηγορο διαβασμα αποφασισα να το βαλω να χτυπαει απευθειας πανω

(05-04-2020, 11:38 PM)coffeefreak Έγραψε: καλησπέρα. τρέχω και εγώ ένα mini grow με 2 quick ones. το ένα απο τα δύο μου έκανε το ίδιο. ισως έγινε λόγο της θέσης του σε σχέση με το φώς στη δικία μου περίπτωση. οπως και να έχει έκανα ένα σταυρό στην γλάστρα με πράσινο συρματάκι κήπου και στερέωσα  προσεκτικά το φυτάκι επάνω. μετά απο λίγες μέρες όλα ίσιωσε και όλα καλα ! (βέβαια τώρα του έκανα lst για να χωρέσει εκει μέσα..)
[Εικόνα: s3wqi5mm.jpg]

εχεις ξαναβαλει φιλε αυτο το strain?
Απάντηση
όχι , πρώτη φορά
Απάντηση
[Εικόνα: q9rxletm.jpg]

παιδες σας εβγαλα αυτη τη φωτο επειδη ξερω οτι σας αρέσει να παιρνετε ματι

[Εικόνα: jd2mfqum.jpg]

στην 2η στον μαυρο κυκλο εχει ενα ξεθωριασμα να το πω ετσι... ετσι γρηγορα που το ψαξα μου φαινεται γιανελλειψη cal mag... εσεις τι πιστευετε;
Απάντηση
τσακαλια σας εβγαλα 2 φωτο επειδη ξερω οτι σας αρεσει να παιρνετε ματι
[Εικόνα: byhgpsnm.jpg]

[Εικόνα: znow6ymm.jpg]

εβαλα κι αυτο το gelato φπ το οποιο ειναι μιας εβδομαδας[Εικόνα: arvqfjjm.jpg]
Απάντηση
@arkoudoulis

πρωτα τρωει το ματι φιλε μου!!

ωραια κατασταση!

καλη συνεχεια !
Απάντηση
παιδες το γκροου εχει παει κατα διαολου... το gelato λογω της μακακιας που με δερνει καταφερα να το καψω με υπερποτισμα και ριζοτονικο και γενικα δεν πηγε καθολου καλα... το πηρα αποφαση και εβαλα ενα τριμηνιτικο gelato που ειχα να σκασει και θα ασχοληθώ μονο μαυτο η γλαστρα ειναι 11λιτρη... εβαλα μερικες πετρουλες απο κατω για καλυτερη αποστραγγιξη και περιμενω να βγει η ριζα να ξεκινησει το μουχαμπετι... ερωτηση μηπως ειναι πολυ η 11λιτρη για το τριμηνιτικο; εγω την εχω γεμισει γυρω στα 9 λιτρα να συμπληρωσω κι αλλο χωμα η ειναι κομπλε;
Απάντηση
καλύτερα να σου μείνει παρά να μην φτάσει οπότε ψηφίζω 11
Απάντηση
Παιδες πειραματιστικα με τα quick one και ενα απο τα 4 το εκανα τοπινγκ και παρατηρω οτι το τοπαρισμενο βγαζει πιο πρησμενους παπαδες απο τα υπολοιπα... Εχετε τοπαρει πιτε αυτοματα και αν ναι ποια ηταν τα αποτελεσματα σε σχεση με αυτα που ειχατε κανει μονο lst
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)