Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Υγρασία, πρόβλημα?
καλησπέρα σε όλη την κοινότητα του φορουμ. έβγαλα κι εγώ λοιπόν τους παπάδες μου μετά από αποξύρανση 4 ημερών. θέλω να ρωτήσω όμως. τους έβαλα σε βάζα και το υγρασιόμετρο δείχνει 55 % υγρασία σταθερά απ όταν τα έβαλα στα βάζα, δηλαδη απο προχθές. παρόλο που άνοιξα τα βάζα 2 3 φορές , η υγρασία έμεινε στάσιμη στο 55% . είναι καλό ? θα μπορέσει να γίνει σωστό curing?

ελπίζω να μην είμαι σε λάθος ενότητα
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπέρα. αυτό το 55 % έχει και ένα σφάλμα. δηλαδή η πραγματική τιμή είναι ή λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω. αν η πραγματική τιμή είναι προς τα πάνω ίσως να είσαι εντάξει. αν είναι προς τα κάτω η υγρασία που έχεις τότε δεν θα είναι αρκετή για την ωρίμανση. το βάζο είναι σε δωμάτιο που έχει θέρμανση; αν ναι δοκίμασε να το αφήσεις σε δωμάτιο που δεν έχει θέρμανση και μέτρα την υγρασία για να δεις πως θα πάει. αν δεν έχει θέρμανση το δωμάτιο θα σου πρότεινα να αγοράσεις boveda. αν δεν ξέρεις τι είναι τα boveda θα βρεις πληροφορίες στην ενότητα που βρίσκεσαι ή χρησιμοποιώντας την αναζήτηση του φόρουμ.
Απάντηση
ευχαριστώ για την απάντηση guest19 ! το έχω σε ντουλάπι στην κουζίνα , σκοτεινά τελείος χώρις θερμανση . η θερμοκρασια ειναι 21-22 βαθμούς . δυστυχώς δεν έχω την δυνατοτητα αυτην την στιγμη να προμηθευτω boveda, γι αυτό θα ήθελα κάποια άλλη βοηθεια . μπορώ να κανω κατι? αν αυξηθει η υγρασία μεσα στο σπίτι , θα βοηθήσει τι λες? και μέχρι τότε να τα κρατήσω κλειστα.
Απάντηση
φιλε μου καλοπιωτα τα αν8η. κοψε 3-4 κομματια πορτοκαλι η λεμονι μικρα. μερος της φλουδας μονο. βαλτα μεσα στο βαζο με τη φουντα. εγω τα τυλιγω και με τουλι. παρακολοθ8α το υγρασιομετρο και οταν φτασει 65 βγαλτα. σταδιακα μετα θα πεσει ανοιγοντας.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
cybotr και αυτό που είπες θα λειτουργούσε. αν αυξανόταν η υγρασία μέσα στο σπίτι θα αυξανόταν και η υγρασία μέσα στο βάζο.

απ' τη στιγμή που δεν μπορείς να προμηθευτείς boveda πιο πολύ συμφέρει αυτό που σου πρότεινε ο godfather. έτσι θα αυξήσεις την υγρασία μέσα στο βάζο, χωρίς να χρειάζεται να αυξήσεις την υγρασία σε ολόκληρο το σπίτι. πολύ πιο ελεγχόμενη μέθοδος.
Απάντηση
ευχαριστώ παιδιά. ξεκινάω με φλούδες και βλεπουμε!
Απάντηση
βαλε μια σιτα επανω στο βαζο , πιασε την με ενα λαστιχακι

παρε το βαμβακι που ξεβαφοντε οι κυριες για να βγαλουν το μαικ απ , νοτισε το με νερο παρε την πολυ υγρασια απο πανω του μην σταζει.

και βαλε το πανω στην σιτα. κλειστο βαζο και αστο.

μου εχει τυχει να ειναι στο 53% και μεσα σε 24ωρες , να εχει παει 70% , και μετα να το ξανα φερω εγω σιγα σιγα στο 62%

αν το αφησεις τοσες πολλες ωρες ισως την πρωτη φορα να τραβηξει πολυ γρηγορα το νερο η φουντα.

οπως και να εχει δουλευει , και θα εισαι οκ.
Leaf Κυνηγά το όνειρο , τα περισσότερα μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν πιστεύεις πως είναι αδύνατον να συμβούν! Leaf

Μου φαινόταν δύσκολο να ξεκινήσω μια καλλιέργεια , όσο δύσκολο έμοιαζε τόσο εύκολο εξελίχθηκε στην πορεία με πράξη  προσπάθεια και επίμονη και το ποιο βασικό Η αφοσίωση σε αυτό που κάνεις...

Απάντηση
ευχαριστώ νέρωνα , έβαλα φλούδα πορτοκαλιού , μετά από 3 4 ώρες έφτασε 69% . άνοιξα τα έβγαλα, τα ξαναέβαλα και τώρα είναι κλειστά ήδη μία μέρα στο 61% . νομίζω είναι καλά να τα αφήσω ήσυχα τώρα , τι λετε?
Απάντηση
μια χαρα θα ειναι !!
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
@giovann ναι όντως τώρα είμαστε πολύ καλά . σταθεροποιηθηκέ η υγρασία στους 60 , και από δοκιμές άλλο τίποτα !
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)