Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Διαφορες σε ποσοτητα και ποιοτητα
ερώτηση προς τους πιο έμπειρους.
ας πουμε οτι εχουμε 2 ιδια σπορια/φυτα στο ιδιο περιβαλλον. ολα τα ιδια.
τι διαφορες θα εχουμε ποσοτικα στα τζι αμα στο ενα κανουμε λστ τοππινγκ κτλ και στο αλλο δεν πειράξουμε  τιποτα;;
Απάντηση

ads by gr420info

εε σκεψου απλα οτι αν κανεις lst θα παιρνουν παραπανω φως και τα κατω σημεια εε οποτε εχεις και περισσοτερη φωτοσυνθεση.. τωρα η διαφορα στα τζι εξαρταται και απο σενα.. σιγουρα με το lst θα παρεις κατι παραπανω... για φωτοπεριοδου η αυτοματα μιλας;
Απάντηση
εεννοειται θα πάρουν και ειναι λογικο. αλλα ποση θα ειναι αυτη η διαφορα;; 10τζι συνολο;; 20;; 30;;
για φ/π μιλαω μιας και στα αυτοματα δεν κανουμε επεμβασεις..
Απάντηση
στον ίδιο χρόνο?
θα χάσεις αν κάνεις lst και κορφολογισεις.
Απάντηση
(05-24-2020, 05:29 PM)superfunk Έγραψε: εεννοειται θα πάρουν και ειναι λογικο. αλλα ποση θα ειναι αυτη η διαφορα;; 10τζι συνολο;; 20;; 30;;

καλησπέρα φίλε μου. στο lst δεν κάνεις επέμβαση απλά το στρεσαρις λίγο εγώ έκανα στο τελευταίο γροου (αυτόματο) και μέχρι στιγμής έχει απόδοσή πολύ καλά θα έλεγα με πολύ μεγάλους παπάδες, δεν έχει κοπεί ακόμα για να σου πω σε g. πιστεύω θέμα ποσότητας και ποιότητας έχει να κάνει η γενετική του σπόρου και τα χώματα λιπάσματα που θα βάλει ο καλλιεργητής, και πόσο έμπειρος είναι κάποιος
Απάντηση
(05-24-2020, 05:47 PM)tzorge Έγραψε: στον ίδιο χρόνο?
θα χάσεις αν κάνεις lst και κορφολογισεις.
στον ιδιο χρονο μιας και θα γυρισουνε μαζι σε ανθοφορια.

(05-24-2020, 05:52 PM)καραντίνας Έγραψε:
(05-24-2020, 05:29 PM)superfunk Έγραψε: εεννοειται θα πάρουν και ειναι λογικο. αλλα ποση θα ειναι αυτη η διαφορα;; 10τζι συνολο;; 20;; 30;;

καλησπέρα φίλε μου. στο lst δεν κάνεις επέμβαση απλά το στρεσαρις λίγο εγώ έκανα στο τελευταίο γροου (αυτόματο) και μέχρι στιγμής έχει απόδοσή πολύ καλά θα έλεγα με πολύ μεγάλους παπάδες, δεν έχει κοπεί ακόμα για να σου πω σε g. πιστεύω θέμα ποσότητας και ποιότητας έχει να κάνει η γενετική του σπόρου και τα χώματα λιπάσματα που θα βάλει ο καλλιεργητής, και πόσο έμπειρος είναι κάποιος
ειναι και αυτο μια μορφη επεμβασης..low stress βεβαια 
ρωταω αυτους που γνωρίζουν απο προσωπική εμπειρια γιατι θελω να μαθω αν στο επομενο μου γκροου θα βαλω 4 διαφορετικα δεντρα χωρις επεμβασεις ή 2 δεντρα με λστ τοπ κτλ
Απάντηση
φιλε για 2 δεντρα με lst και τοπ θα πρεπει να δωσεις περισσοτερο χρονο σε αναπτυξη για να παρεις καλα αποτελεσματα. αν θεωρεις οτι εισαι οκ απο θεμα χρονου πηγαινε με 2.
δες το ημερολογιο του godfather για το πως μπορεις να παιξεις μπαλα με 2 φυτα.
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5267&page=2
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]Μέτρον άριστον [/font]
Απάντηση
αν το ζητούμενο ήταν η ποιότητα κι ούχι η ποσότητα.. θα ήταν πιο ξεκάθαρη η απάντηση.

δεύτερη και ιδρωμένη μπήκε και η παραμελημένη! ποσότητα και ποιότητα.. συχνάζουν σε διαφορετικές καβάτζες!
για ποσότητα θέλεις ένα φυτό χαρούμενο σε ένα φιλικό και ειρηνικό περιβάλλον, όπου κάποιες λεπτεπίλεπτες και αραχνο-ύφαντες επεμβάσεις επιτρέπονται με την λογική της "βοήθειας".
αν θέλεις όμως το φυτό να σου δώσει ποιότητα, τα ρέστα του και τις ρητίνες του μέχρι τελευταίας ρανίδας του χυμού του, τότε θα πρέπει να το ρίξεις στη μάχη της επιβίωσης στην αρένα της ζωής. τότε μπορείς ακόμη και να το δέσεις στο κρεβάτι των βασανιστηρίων, να το χώσεις σε ψάθινο καλάθι, να του μπήξεις πέτρα στο βλαστό, να το υποβάλεις σε απανωτούς ακρωτηριασμούς κι ότι άλλο τραβάει η άρρωστη φαντασία σου.. και δε τόλμησες να κάνεις σ' εκείνο το άγριο γκομενάκι με τα δερμάτινα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)