Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HPS ή LED?...βοηθηστε ρε παιδιά!!
Καλησπερα κ καλη εβδομαδα.Εχω αρχισει κ σκεφτομαι να επενδυσω ενα ποσο ,τετοιο με το οποιο θα μπορω να αγορασω ενα πανελ με δυνατότητες(ΠΡΟΣΟΧΗ!!,εγγυημένες λύσεις εννοώ.)για 4-5 φυτα,αλλα καλυπτοντας απολυτα τις αναγκες τουςς γ φως.

Συνεπως ζηταω τη γνώμη σας ,γ να με καθοδηγησετε ή να μ προτείνετε καποιο LED πανελ καταλληλο γ αυτό π επιθυμω.να στε καλα παιδες.Ο,τι προταση υπαρχει ριχτε την.Ευχαριστω
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπερα φιλε μου , τι τεντα θα χρησιμοποιησεις?
Απάντηση
Δώσε λίγες πληροφορίες όπως τι χώρο διαθέτεις αλλά και τι φυτά θα είναι.
HPS έχει θερμοκρασίες μεγάλες τώρα που είναι καλοκαίρι.Led όχι τόσο αλλά και πάλι ανεβάζει.
Για μένα πάρε HPS αν μπορείς να ρυθμίσεις το περιβάλλον.Νομίζω με τα ίδια λεφτά παίρνεις περισσότερα βατ από ότι σε Led.
Περίμενε να μιλήσουν και οι πιο έμπειροι...
Απάντηση
Ποσα χρήματα θέλεις να δόσεις?
τι τεντα εχεις?
Απάντηση
Καλημερα παίδες,κ να ειστε καλά.Θα απαντήσω απο εδω γ ό,τι με ρωτησατε.Κατ αρχάς,θελω να σας πω πρωτα οτι το μποξ ειναι DIY.Υπάρχει δυνατοτητα να κλεινει τελειως γ να μη διαφευγει φως,αλλα κατα βαση θα λεγα πως ειναι ανοικτο.Απλα,περιμετρικά εχει ναυλον με ανακλαστικο υλικο.Τα χρηματα π λεω να δωσω ,ειναι στη καλυτερη 200ε.Αν μπορεσω να βαλω κ ενεργό εξ/εισ/αερισμό τοτε ισως παραμεινω στις HPS.Αλλα θέλω ν ρωτησω αν πχ τα 600w LED,ειναι το ιδιο,λιγοτερο ή περισσότερο αποδοτικά γ τα φυτα?.Δλδ,τα 600w LED θ κανουν την ιδια δουλεια με τα 1400w HPS?Τα φυτα ειναι κατα βαση Haze lem,REMO,Nevil.Και σιγουρα,γ τωρα π ερχεται καλοκαιρι,οι θερμοκρασιες διχως εξ/εισ/αερισμό,θα ξεφευγεουν γτ το δωματιο π βρισκεται το μποξ το βλεπει πολλες ωρες ο ήλιος.Κανω λαθος ή οχι,πως νομιζω οτι τα 1000w LED θ ειναι οικονομικότερα https://www.amazon.com/BESTVA-Spectrum-G...D1115&th=1 ΄κ αποδοτικότερα 4χ400w HPS?Για παραδ.
Απάντηση
@SpottyTerrier
αδερφε εχω σε τεντα 80χ80χ160 αυτα εδω και ειχα πολυ καλο αποτελσμα και οικονομια στο ρευμα
https://www.viparspectra.com/collections...eries-v600
με τα λεφτα που πασ να δοσεις ειναι καλο το Vipar spectraa
αυτο που λες εσυ λεει πανω 1000βατ αλλα σιγα μην ειναι 1000 βατ με τιποτα δες μερικα review sto youtube
τα πραγματικα βατ να βλεπεις οχι οτι λεει το αμαζον!
εγω προτιμω ΛΕΔ φοτισμο

@SpottyTerrier τι διαστασεις ειναι το Box που εφτιαξες?
Απάντηση
Μπορεις να κανεις μιξη HPS με πανελ λεντ για ισως καλυτερα αποτελεσματα αν ρυθμισεις σωστα τις θερμοκρασιες γιατι οπως ξερεις οι HPS ανεβαζουν μεγαλη θερμοτητα.για παραδειγμα εγω σε χωρο 1.20×1.20×2 δουλεψα 400w HPS και 300w σε λεντ και πηρα ενα αρκετα καλο αποτελεσμα αν και σηκωνουνε και περισσοτερα βαττ αυτες οι διαστασεις.
Συγκριτηκα τα λεντ με τις HPS εχουν διαφορα π.χ 400w πραγματικα λεντ δεν μπορεις να τα συγκρινεις με μια 400αρα HPS σαφως τα λεντ ειναι ανωτερα και παει λεγοντας,Και γενικα ο χωρος που πρεπει να καλυψεις. Θελω να πω οτι με λιγοτερα βαττ σε λεντ μπορεις να καλυψεις τις απαιτησεις που θα ειχε σε βαττ με HPS και αυτο συνεπαγεται με λιγοτερη καταναλωση ρευματος στην Δεη.θα σου ελεγα εαν εχεις την δυνατοτητα να κανεις ενα δικο σου πανελ με Ε27 και βαλε οσα w αναλογουν στον χωρο σου και κουμπωσε και μια HPS και θα κανεις πολυ καλη δουλεια.
Απάντηση
Παιδιά σας ευχαριστω πρωτα γ τη βοήθεια.Τωρα γ το θέμα,νομιζω πως μια περιπτωση οπως της δικης σου GUTAR,θα ηταν μια χαρα μαζι με μια 400w HPS.Για να υοθετήσω κ την γνώμη του Anodynos,παντα σκεφτόμουν τον συνδιασμό κ των 2 τυπων.Αν τελικα πρωτα εξοικονομήσω τα φραγκα εννοείτε,θα κινηθω προς αυτό το σχέδιο.Το μποξ ειναι 1,50χ1,50χ1,70 π γίνεται κ 2,00χ1,50χ1,70 αν χρειαστεί.Θα δειξει,να στε καλά ρε παίδες.

(06-17-2020, 04:24 PM)Anodynos Έγραψε: Μπορεις να κανεις μιξη HPS  με πανελ λεντ για ισως καλυτερα αποτελεσματα αν ρυθμισεις σωστα τις θερμοκρασιες  γιατι οπως ξερεις οι HPS ανεβαζουν  μεγαλη θερμοτητα.για παραδειγμα εγω σε χωρο 1.20×1.20×2 δουλεψα  400w HPS και  300w  σε λεντ και πηρα ενα αρκετα καλο αποτελεσμα αν και σηκωνουνε και περισσοτερα βαττ αυτες οι διαστασεις.                                                         
Συγκριτηκα τα λεντ με τις HPS εχουν διαφορα π.χ 400w πραγματικα λεντ δεν  μπορεις να τα συγκρινεις με μια 400αρα HPS σαφως τα λεντ ειναι ανωτερα και παει λεγοντας,Και γενικα ο χωρος που πρεπει να καλυψεις.                                                                                Θελω  να πω οτι με λιγοτερα βαττ σε λεντ μπορεις να καλυψεις τις απαιτησεις που θα ειχε σε βαττ με HPS  και αυτο συνεπαγεται με λιγοτερη καταναλωση ρευματος στην Δεη.θα σου ελεγα εαν εχεις την δυνατοτητα να κανεις ενα δικο σου πανελ με Ε27 και βαλε οσα w αναλογουν στον χωρο σου και κουμπωσε και μια  HPS και θα κανεις πολυ καλη δουλεια.
     Δυσκολα να κανω συνδιασμους κ επιλογες διαφορετικων λαμπων.Καλυτερα ενα πανελ π ειναι δοκιμασμένο κ μαζι 1-2 hps,κ εισαι μπομπα.
Απάντηση
(06-17-2020, 12:40 PM)GUTAR Έγραψε: @SpottyTerrier

αδερφε εχω σε τεντα 80χ80χ160 αυτα εδω και ειχα πολυ καλο αποτελσμα και οικονομια στο ρευμα

αυτο που λες εσυ λεει πανω 1000βατ αλλα σιγα μην ειναι 1000 βατ με τιποτα δες μερικα review sto youtube

εγω προτιμω ΛΕΔ φοτισμο

Ποσα φυτα ειχες και τι πηρες αν επιτρεπεται φιλε ..?  [γιατι η 80χ80χ160 με ενδιαφερει σαν χωρητικοτητα..]
Απάντηση
Φίλε μου η κορυφή είναι να δώσεις circa 300 ευρώ και θα πάρεις ένα quantum board από την HLG.
Δεν παίζεται η περίπτωση.
Τώρα με  200 πάρε 135w και μάζεψε άλλο ένα κατοστάρι για να πάρεις κι ένα πιο μικρό πάνελ πάλι της HLG.

Έχει καλά κομμάτια κι ο invisiblesunled και μετά παίζεις alibaba αν θες Κινέζο, έχει και κανα δύο άλλους που φέρνουν Ευρώπη έναν γαλο θυμάμαι.

Εβίβα
Απάντηση
(06-17-2020, 12:40 PM)GUTAR Έγραψε: @SpottyTerrier
εγω προτιμω ΛΕΔ φοτισμο

@SpottyTerrier  τι διαστασεις ειναι το Box που εφτιαξες?
Κ εγω θελω να παραγγειλω την vipar αλλα σκεφτομαι να μην μπλεξω με τελωνεία κ την πληρώσω διπλάσια τιμή.
Ισως κ μια hps 400 watt να σου κανει καλη δουλεια αν μπορεις να κανεις διαχειριση θερμοκρασιας τετοια εποχή
Να στείλουμε στον Τσιπρα εναν παππα απ τα Ζωνιανα, 
να κανουν οι παππαδες λιβανισμα με μπουρια
Απάντηση
@morrandey εάν παραγγέλνεις από το amazon.de δεν πληρώνεις τίποτα φίλος!

@Demetris Vipar spectra 600w εχω φιλε και τεντα της probox
9 γλαστρες εχω μεσα απο 11lt
Απάντηση
(06-21-2020, 08:58 PM)tzorge Έγραψε: Φίλε μου η κορυφή είναι να δώσεις circa 300 ευρώ και θα πάρεις ένα quantum board από την HLG.
Δεν παίζεται η περίπτωση.
Τώρα με  200 πάρε 135w και μάζεψε άλλο ένα κατοστάρι για να πάρεις κι ένα πιο μικρό πάνελ πάλι της HLG.

Έχει καλά κομμάτια κι ο invisiblesunled και μετά παίζεις alibaba αν θες Κινέζο, έχει και κανα δύο άλλους που φέρνουν Ευρώπη έναν γαλο θυμάμαι.

Εβίβα

το εψαξα λίγο κ ειδα κ την i.sun κ εχει οντως καλα κομματια.Παιζει κ η Astir τωρα με τα Σιριους.Ισως να ββγαινουν λιγο ακριβα σε σχεση με τα βατ π δινουν,αλλα απ οσο ακουω ειναι δοκιμασμενη περίπτωση.Θα δω τι θα γινει με τα οικονομικα πρωτα,γτ φιλε οι εποχες ειναι δυσκολες κ ειναι απιθανο να πεταξω φραγκα κουτουρού.
μπορεις να μ πεις 2 πραματα σχετικα με αλιμπαμπα,με αμαζον,ε-μπεη κλπ,δλδ με δασμους ,τελωνεία κλπ κλπ?
Απάντηση
Τι να σου πω Ευρώπη δεν έχει τελωνείο και δασμούς.
Κίνα έχει.
Άλλη ποιότητα η HLG άλλη οι κόπιες.
Απάντηση
@SpottyTerrier αδερφέ πάρε οτι αντέχει η τσέπη σου!
απλός όπως λέει και ο Tzorge οτι πληρώνεις παίρνεις,σίγουρα αξίζει να πάρεις καλά Led
εγώ για το πρώτο μου grow πήρα της viparspectra και είχα αρκετά κάλο αποτελέσμα
ξεκινά με κάτι και στην πορεία κάνεις upgrade!
καλήμερα μάγκες!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)