Weed Tea! (Συνταγη)
#1
Lightbulb 
καλημερα σε ολους!
ειπα να μοιραστω μαζι σας πως μπορειτε να φτιαξετε τσαι απο το αγαπημενο μας φυτο.
η συνταγη εχει ως εξης.

-σπαστε στο grinder ~0,5g απο το καλυτερο σας χορτο.

-ανακατεψτε το χορτο με μιση κουταλια του καφε βουτυρο(αναλατο ή μη)(το βουτυρο χρειαζεται απαραιτητα για να δρασει σωστα το τσαι)

-παρτε ενα σακουλακι τσαι της επιλογης σας,ανοιξτε το,βγαλτε απο μεσα τα φυλλα τσαγιου και ριξτε το μειγμα με το βουτυρο και το χορτο.
(εδω μπορειτε να ριξετε επισης λιγη σκονη απο το τσαι που βγαλαμε για να παρει γευση,ή μπορειτε να ριξετε ενα εξτρα σακουλακι τσαι την ωρα που το βραζετε.

-ριξτε σε ενα μπρικι 1,5 κουπα νερο και αφου αρχισει να κοχλαζει ριξτε μεσα το σακουλακι με το βουτυρο και το χορτο.

-αφηστε το μιση ωρα σε σχετικα χαμηλη φωτια,θελουμε απλα να κοχλαζει και οχι να εχει παρει πληρης βραση.

-μιση ωρα μετα ριξτε το περιεχομενο σε ενα ποτηρι και απολαυστε.

tips:το τσαι ξεκινα να δρα μετα απο 40-60 λεπτα,και το κλασιμο διαρκει απο 3-5ωρες,αναλογα τον οργανισμο και το ποσο χορτο βαλαμε.
για αρχη μην βαλετε παραπανω απο 0,5g/ατομο,δεν ειναι ελεχγομενος ο τροπος ληψης οπως το τσιγαρο με την καυση οποτε με την υπερβολικη ποσοτητα χορτου θα τριπαρετε ασχημα.
αν θελετε εξτρα γευση μπορειτε να ριξετε μια κουταλια μελι ή ζαχαρη,αλλα εγω που το πινω σκετο κατεβαινει ευκολα.

αυτα απο μενα,δοκιμαστε την συνταγη και ετοιμαστειτε να πεταξετε ψηλααααααα!
Απάντηση
#2
το μόνο κακό με τα βρώσιμα/πόσιμα είναι το βράσιμο που θέλει κανά μισάωρο τουλάχιστον. κατά τ'άλλα γαμάνε :p
Απάντηση
#3
τα ίδια και χειρότερα έπαθα την πρώτη φορα με βούτυρο... σε ποπ κορν..
απο τις πιο γρήγορες συνταγές για δοκιμάσεις το βουτυράκι σου....

μου κράτησε κανα 5ωρο.... παρακαλούσες να ξενερώσεις :p
Απάντηση
#4
κάποτε στον στρατό ρώτησαν ποιοι ξέρουν να βάψουν για να βάψουν τα γραφεία . τα ανέλαβα εγώ με ένα λουφαδόρο που το μόνο που ήθελε είναι μπας και πάρει καμιά άδεια .
τον άφησα να βάψει ένα γραφείο με λαδομπογιά και εγώ έπιασα τα ταβάνια .
όταν μου φώναξε το τέλειωσα , πάω και τι να δω , όλοι οι τοίχοι με φουσκάλες , καλά τι έκανες του λέω , ήταν πηκτή η λαδομπογιά και την αραίωσε με νερό .
το λάδι δεν διαλύεται στο νερό όσο και να το βράζεις εκεί θα είναι , πάνω στην φούντα , γιαυτό προσθέτουμε αυτό που μπορεί να αναμιχθεί να το αφομοιώσει και να το ξεχωρίσει από την φούντα , , βρώσιμα υλικά για να το πετύχουμε αυτό είναι ,, το βούτυρο , το παχύ γάλα , το λάδι , το οινόπνευμα ,, και ότι διαλύει το λάδι .
Απάντηση
#5
και εγω ετσι εχω διαβασει απο το φορουμ πολλες φορες οτι δε διαλυεται στο νερο.
ο nlfanatic πως την ακουσε στερεοφωνικα ομως,αφου χρησιμοποιησε μονο νερο ?
Απάντηση
#6
και γω πριν κανα μηνα μιλουσα με ενα ξερολα επι του θεματος ο οποιος ισχυριζοταν οτι επερνε τον παπα τον θρυματιζαι και μετα τον εβαζε μεσα σε νερο και τον ψεκαζε στο σακουλακι του καπνου του.. η ολη φαση ηταν για το πως μπορει να πινεις ολη μερα και να μη σε παιρνουν γραμμη!!!

εγω δοκιμασα απο τον "ψεκασμενο" καπνο και δε καταλαβα τιποτα!!!! (βεβαια δεν ειμαι και μετρο συγκρισης γιατι εχω αρχισει και το τερματιζω το σπορ) αλλα οι υπολοιπη που δοκιμασαν ελεγαν οτι κατι ακουσαν.

εγω παλι περισσοτερα ακουγα αμα εκανα ενα prince αλλα δε ξερω... δε θα χαραμιζα ουτε τριμα για να πετυχω αυτο...
Απάντηση
#7
δεν παίζει μόνο με νερό να εξαχθεί thc.. είναι απλή χημεία το θέμα.. όλες οι περιπτώσεις που λένε οτι με τσάι με νερό μόνο την άκουσαν είναι είτε placebo είτε "άκουσμα" απ όλα τα κατάλοιπα (βρωμιές, φυτικές ουσίες, χλωροφύλη κτλ) που τραβήχτηκαν με το νερό..

στον καπνό για να 'την πίνεις όλη μέρα' μόνο λαδάκι κάνει..
Απάντηση
#8
(24-02-2016, 14:04 )drunken monk Έγραψε: στον καπνό για να 'την πίνεις όλη μέρα' μόνο λαδάκι κάνει..

παρεπιπτοντος λαδακι ξερει κανεις πως γινεται ?  :p  για να ριχνεις στον καπνο γιατι μια φορα ειχα φτιαχτει απο ενα παλικαρι και με ενα μονοφυλακι και ειχα φυγει  :d αν υπαρχει κανα ποστ στειλτω σε μινιμα η βαλτω εδω φιλε  :d 
Απάντηση
#9
με το νερό δεν κάνεις κάτι όσο και να το βράζεις .
το μέλι μπορεί να διαλύσει νομίζω το λάδι .
τον αλβανό κανονικά τον βράζεις να φύγουν τα λιπάσματα και τα χημικά , πετάς το ζουμί και στεγνώνεις την φούντα ξανά .
προσοχή μην πίνεται φυτοφάρμακα , μπορεί να την ακούσετε μια και καλή .
Απάντηση
#10
(24-02-2016, 15:55 )oniks Έγραψε:
(24-02-2016, 14:04 )drunken monk Έγραψε: στον καπνό για να 'την πίνεις όλη μέρα' μόνο λαδάκι κάνει..

παρεπιπτοντος λαδακι ξερει κανεις πως γινεται ?  :p  για να ριχνεις στον καπνο γιατι μια φορα ειχα φτιαχτει απο ενα παλικαρι και με ενα μονοφυλακι και ειχα φυγει  :d αν υπαρχει κανα ποστ στειλτω σε μινιμα η βαλτω εδω φιλε  :d 


για λαδάκι παίζουν πολλοί τρόποι.. για αρχή μπορείς να δεις τον τρόπο της εξαγωγής με βουτάνιο..

http://gr420.info/bho/
Απάντηση
#11
λαδακι φιλε ειναι παρα πολυ ευκολο , παιρνεις λαδοκολα , παιρνεις ενα παπαδι απο καλο σταφ , το βαζεις στην πρεσα , πιεζεις για 5-6 δευτερολεπτα και υστερα το κανεις αλλες δυο φορες! μετα το παπαδι ειναι για πεταμα , αλλα το λαδακι σου θα ειναι πανω στην λαδοκολλα
Απάντηση
#12
Συνταγη απο το 2016 Smile

Αν καποιος το κανει, αν εχει την καλοσυνη, ας το κανει και μια ανανεωση, το συγκεκριμενο ειναι ενα απο τα θεματα που καπως εχει σωθει απο τοτε
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)