Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: Καλά φώτα ?
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Καλησπέρα φίλοι! 
Ήθελα να ρωτήσω για κάποια φώτα που είδα όμως δεν μου γεμίζουν το μάτι προσωπικά όμως διαβάζω πολύ ωραία πράγματα. Αν μπορείτε να βοηθήσετε! 
Μιλάω για τα led pannel Astir grows. Κοστίζει 80€ και είναι 35watt -5912 lumen . Η ερώτηση μου είναι... είναι όντως τόσο καλύτερο από μια λάμπα ε27 led 30watt που κοστίζει 10€?
Γιατί σκέφτομαι να δώσω κάμποσα χρήματα να πάρω καλύτερα φώτα από ε27 που έχω μήπως και βγάλω παραπάνω γραμμάρια.  Angel Angel
Στα ημερολογια μου η τεντα της ανθοφοριας αστηρ εχει..αμα δε σου γεμιζουν το ματι τα συγκεκριμενα που δουλευονται για χρονια απροβληματιστα τοτε δε ξερω τι αλλο θα σου το γεμισει. Προφανως και ειναι καλυτερα απο ενα diy led. Και αν για καποιον λογο κατι παθει το επισκευαζουνε κιολας, που το θεωρω τον κυριοτερο λογο επιλογης, αν καποιος θελει να επενδυσει τοσα χρηματα σε τετοιο εργαλειο. Απ οσο γνωριζουμε δεν υπαρχει αλλη τετοια εταιρια που αναλαμβανει τετοιες υπηρεσιες στην Ελλαδα

Επεισης https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=10907

Ολα μου τα grows τα κανω με αυτα τα πανελς, καθε φορα ευχαριστημενος ειμαι. (Μπορεις να τα ριξεις μια ματια..) Τα γραμμαρια τα βγαζεις με σωστη καλλιεργεια στο συνολο της
(λιπανσεις, vpd, μεσο, γεννετικα, λαμπες + 1000 αλλες μεταβλητες)
Απλά μου φαίνονται λίγο ακριβά για 35watt. Δηλαδή για να φτάσεις 300watt που είναι αξιοπρεπή για δυο γλαστρούλες θες......
Εγώ σκεφτόμουν να πάρω ένα για να βοηθήσω τις diy ε27 που έχω, μιας και δεν γίνεται να πάρω κανονική λεντ 300 - 400 watt που θέλω γιατί θέλει πολύ χρήμα!
το τελευταιο γκροου το δουλεψα με 2 αστηρ φωτα που αναφερεις. Για 1 φυτο με τα 2 φωτα εισαι σχεδον καλυμμενος.

Τωρα για τις αναγκες σου τα υπολογιζεις αναλογα.

Απο αποτελεσμα , ισως κ να ειναι οι πιο σφιχτοι παπαδες που εχω βγαλει!
(30-10-2021, 19:10 )prasinos Έγραψε: [ -> ]το τελευταιο γκροου το δουλεψα με 2 αστηρ φωτα που αναφερεις. Για 1 φυτο με τα 2 φωτα εισαι σχεδον καλυμμενος.

Τωρα για τις αναγκες σου τα υπολογιζεις αναλογα.

Απο αποτελεσμα , ισως κ να ειναι οι πιο σφιχτοι παπαδες που εχω βγαλει!

2 τέτοια φώτα για ένα φυτό ? σε τί χώρο ? φυτό αυτόματο ή φωτοπεριόδου ? Πόσα γραμμάρια έβγαλε πέρα του οτι ήταν σφιχτοί παπάδες ? 

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί θέλω να δω που θα δώσω λεφτά, γιατί μιλάμε για πολλά λεφτά. τι αν πάρω 1-2 αστίρ των 80€ ή αν πάρω ένα έτοιμο πάνελ μεγάλο των 400€
οτι πρέπει να πάρω και άλλα φώτα σίγουρα πρέπει. Πόση δουλειά να κάνουν 300 watt και αυτά χωρισμένα σε 2 - 3 ντουί. το κάθε φυτό παίρνει τα μισά watt απο το σύνολό τους.
@manolas Πληροφοριακα μονο για να ξες κιολας
Παει τμ-φως οχι φυτο-φως
Δηλαδη αναλογα με τον χωρο σου περνεις λαμπες οχι αναλογα με ποσα φυτα θα εχεις
Οπως λεει κ ο τσιου χρειαζεται να υπολογισεις τον χωρο σου σε τ.μ . Μπορεις πχ να βαλεις 2 φυτα σε 80χ80 cm κ να χρειαστεις 300 watt , κ αλλα 2 φυτα σε 150χ150 κ να χρειστεις 600 watt.

σε τι χωρο ετοιμαζεσαι να τα βαλεις?

Δες στα ημερολογια μικροκαλλιεργειες για το φυτο που ρωτας πιο πανω.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Μάλλον πως θα πάρω 1 να το βάζω στην άνθηση να δίνει έτσι κάτι λίγο παραπάνω