Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: DIY ρύθμιση στροφών-θορύβου σε Axial In Line Fan
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3
γεια χαρά παίδες   Smile

https://www.growmarket.gr/vres-auto-pou-...-30w-305m3
είχα αυτό το axial fan.....και επειδη κάνει πολύ φασαρία ...είπα να το βελτιώσω λίγο   :d
στο προηγούμενο grow το είχα σε dimmer..που από την αρχή "είχε θέματα"...και στη συνεχεια μας άφησε χρόνους (το dimmer)

σε πρώτη φάση το τρύπησα όλο γύρω γύρω....για να μπει μέσα σε ηχομονωτικό σωλήνα 150mm
(αφού πρώτα βγάλω τον διάτρητο σπιράλ σωλήνα που έχει μέσα ο ηχομονωτικός σωλήνας)

[Εικόνα: img_2116.jpg][Εικόνα: img_2117.jpg]

*πάνω από τον ηχομονωτικό σωλήνα αφού έχει μπει μέσα το axial fan ...θα περαστεί με αυτοκόλλητη ταινία να σφίξει λιγο

αν και έτσι μόνο έχει χαμηλώσει αρκετά ο θόρυβος ...καλύτερα θα ήταν να χαμηλώσουν λίγο και οι στροφές
αυτό γίνεται αν εφαρμόσουμε έναν πυκνωτή σε σειρά 1.2 mf-450v..και παράλληλα μια αντίσταση 1μω 1w  (για εκφόρτιση)

[Εικόνα: img_2122.jpg][Εικόνα: img_2123.jpg]

αν δε μπει και ένας διακόπτης on-of (εκεί που δείχνω στην φώτο)...τότε αλλάζουν οι στροφές κατά βούληση σε δυο σκάλες
[Εικόνα: img_2120.jpg][Εικόνα: img_2126.jpg]

το 1.2mf είναι το ιδανικό (για το fan που έχω εγώ)...δοκίμασα και σε 1.5 mf και σε 2.2 mf ...με τo 2.2 πάει πιο γρήγορα από την ταχύτητα που είχε από κατασκευής   :p

[Εικόνα: img_2125.jpg]

προσοχή όταν "βάζουμε χέρι" στο οικιακό ρεύμα των 220v......αυτή η τάση μπορεί να σκοτώσει
βούιζε όταν τον δούλευες με dimmer;

προς τι οι τρύπες;

τώρα βουίζει;
(08-28-2016, 05:20 PM)lavandulas Έγραψε: [ -> ]βούιζε όταν τον δούλευες με dimmer;*

προς τι οι τρύπες;*

τώρα βουίζει;*

*βούιζε λίγο με το dimmer και γενικά ήταν ασταθές και ευαίσθητο

*οι τρύπες είναι για να απορροφά καλύτερα τον θόρυβο ο υαλοβάμβακας

*όχι τώρα δεν βουίζει και γενικά είναι πιο σταθερό ...(αν κατέβουν κι άλλο τα mf ..πχ σε 1mf... τότε ίσως κάνει έναν θόρυβο)
thanks
δεν ξερω αν σου χω πει ποτε ποσο γαματος εισαι;;;! :d
ευχαριστουμε!! Wink
ειναι λιγο σπαστικο αυτο το βουητο η αληθεια..
ευχαριστώ κοριτσάρα....να σε χαίρεται ο σύντροφός σου Wink

να εδώ όμορφα και νοικοκυρεμένα ..(με οτι είχα στο σπίτι).....και τον πυκνωτή από ένα ανεμιστήρα σπιτιού τον έβγαλα :d

[Εικόνα: img_2126.jpg]
Blush Blush Blush
ωωω ευχαριστω πολυ,επισης κι εσενα να σε χαιρεται η γυναικαρα σου Wink

αυτα με τα καλωδια που κανεις εμεις δεν τα χουμε,εγω δηλαδη χεζομαι λιγο και δεν τα ακουμπαω :p
ο δικος μου το ψιλοεχει αλλα δεν τον αφηνω λογω του χεσιματος που ειπαμε,ειμαι λιγο προστατευτικη.. Rolleyes
υπαρχει τροπος να γινουν οι πατεντες,ο πατερας του δικου μου ειναι ηλεκτρολογος,αλλα τι να του πεις κι αυτουνου;;;τι το θελουμε το ανεμιστηρι;;; Sleepy
φαντασου να βαζεις combo sig με mastora να δεις τι εργα θα σε βγαζουν... ξερω τι λεω :d
ρε τους καλυτερους εχουμε!! Cool
μας εχουν τρελανει κανονικα!! Weee
ευχαριστώ nl...ευχαριστώ cat.....tromb δεν σε έπιασα...αλλά μαλλον κάτι καλό είπες :p

στο θέμα μας τώρα ...ένα έχω να πω....σώθηκα !

θόρυβος μηδέν ....όσο ένα δυνατό pcfan ......και άνετο και αθόρυβο ξεκίνημα-σταμάτημα

ανακάλυψα και ενα άλλον λόγο που έκανε θόρυβο...και κάτι ενοχλητικά κρι-κρι στο ξεκινημα
...μέσα στο καπάκι που γίνεται η συνδεσμολογία εχει δυο βίδες...τις ξεβιδώνεις και πέφτει το μοτέρ... που εχει άλλες δυο βίδες
...ε αυτές λασκάρουν..
..θέλουν σφίξιμο γιατί κρατάν τα κέντρα....και καλύτερα να περαστούν με λίγη κόλα ή μανό/όζα
και οι τέσσερις... και μετά σφίξιμο καλό
εγώ έβαλα και λίγο γράσο γραφίτη στους άξονες :d

[Εικόνα: 20160903_141702.jpg]
τρομερη πατεντα θα σου πω τι εκανα εγω στο ινλαιν φαν τυπου
http://growershouse.com/media/catalog/pr...5888_1.jpg

επιδη μετα απο ενα τριμηνο οι βιδες απο εξω λασκαραν και βαραγε το πλαστικο με τρομερο θορυβο οταν το επιανα σταματαγε και μετα παλι τα ιδια

το τι ταινια εβαλα τι αποροφητικο τα παντα και ομως η λυση ηρθε ενα πρωι απο το πουθενα πηγα στο leroy και πηρα ενα σφικτηρα
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/e...-61353145/

προβλημα τελος το βαζεις πανω κατω στον φαν και τελος
ωωωω τι ειπες τωρα ρε τρελε!

πολυ καλο
τρομπέτα στο αφιερώνω

καθε βραδυ που λες επεφτα για υπνο και ακουγα τον θορυβο δεν αντεχα αλλο (οποιος το χει παθει ξερει ευχομαι σε κανενα να μην τυχει)
η  λυση επρεπε να γινει γρηργορα χωρις πολλες αλλαγες γιατι θα εμενα χωρις εξαερισμο! και ετσι εγινε φαντασου αν τον βγαλω αυτο τωρα δουλευει καλα οπως πρωτα γιατι εχει παρει σχημα!!!
ωραιες μουσικες σωραιος :p

αντε με το καλο να μας δειξεις κανα ημερολόγιο, καλή τύχη!
λοιπον μαγκες εφτιαξα εξαερισμο απο φαν φορτηγου... θεμα με το θορυβο εχω αρκετο... για δωστε καμια ιδεα... το δωματιο ειναι 18 τετραγωνικα γι αυτο τοσο μεγαλος.
(09-08-2016, 03:30 PM)xaniothsgr Έγραψε: [ -> ]λοιπον μαγκες εφτιαξα εξαερισμο απο φαν φορτηγου... θεμα με το θορυβο εχω αρκετο... για δωστε καμια ιδεα... το δωματιο ειναι 18 τετραγωνικα γι αυτο τοσο μεγαλος.

άμα είναι απο φορτηγό...τότε είναι 12v ...άρα κατεβάζοντας τα βολτ....κανονίζεις εσύ τις στροφές του
τώρα από μόνωση ...παίζεις ανάλογα ..κουτί ή ηχομονωτικό σωλήνα ή και τα δυο μαζί
μόνο που με 12v δύσκολα θα δουλέψει με φίλτρο....θα "κόβει" πολύ
(09-08-2016, 03:30 PM)xaniothsgr Έγραψε: [ -> ]λοιπον μαγκες εφτιαξα εξαερισμο απο φαν φορτηγου... θεμα με το θορυβο εχω αρκετο... για δωστε καμια ιδεα... το δωματιο ειναι 18 τετραγωνικα γι αυτο τοσο μεγαλος.
δεν έπαιρνες και το φορτηγό να το κάνεις γκρόου ρουμ ρε τρελέ , τι 18 τετραγωνικά μας λες ? τι θα βάλεις σαρκοβόρα ? Smile
καλημερα το δωματιο ειναι τοσο μεγαλο αλλα εννοειται οτι δε θα παιξει ολο... ο εξαερισμος ειναι 24ν γτ τα φορτηγα δουλευουν σε 24. φιλτρο δε θα παιξει... υπαρχει μοναξια στα περιξ. να σου βαλω καμια φωτο να μου πεις πως θα το κανω??? γενικως ρε πιδι μου να μου ριξεις καμια ιδεα!!!
sig μου καλησπερα!!
μια ερωτησουλα θελω να σου κανω..
τις τρυπες πανω στο axial fan πως τις εκανες;
(10-28-2016, 11:42 PM)cataek Έγραψε: [ -> ]sig μου καλησπερα!!
μια ερωτησουλα θελω να σου κανω..
τις τρυπες πανω στο axial fan πως τις εκανες;

καλημέρα cat....με ηλεκτρικό τρυπάνι τις έκανα Smile
ωχουυυ... :p  Shy
και μου το πε ο δικος μου και τον κοροιδευα! :d
να ρωτησω και κατι ακομα;
αμα τον χωσω σε 150ρι μισο μετρο σωληνα και στην μεση το ανεμηστηρι και δεξια και στα τελειωματα του 150ρι βαλω 125ρι σωληνα σαν κι εσενα πειραζει;
να εχει και απο τις 2 μεριες σωληνα εννοω..
υπαρχει περιπτωση να αρπαξουμε καμια φωτια; :p
τι θα το κάνεις cat....εισαγωγή ή εξαγωγή   Shy
ε για να μην ακουγιεται.. :p Rolleyes
μπορείς...αλλά δεν πρέπει να βγάλεις από μέσα τον διάτρητο σπιράλ σωλήνα... (που έχει μέσα ο ηχομονωτικός σωλήνας)
γιατί θα σου ρουφήξει τον υαλοβάμβακα
έχε υπόψιν σου...αν το απομακρύνεις πολύ από το φίλτρο σου...μειώνεις την απορροφητικότητά του
καλησπερα sig μου,
τι εννοεις;πως θα τον ρουφιξει;
δηλαδη μονο με τον τροπο που εκανες γινετε ετσι;(απτην μια μερια ανοιχτο)
κοβει πολυ;γιατι μας εχει ζαλησει πια!ωρες ωρες δεν τον αντεχω καθολου!!! Rolleyes
φιλτρο δεν εχω καμαρι μου..
σε ευχαριστω πολυ Smile
Σελίδες: 1 2 3