Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: Μπορώ να ξεκινησω να καλλιεργώ νομιμα στο σπίτι μου;
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
καλησπέρα, το έψαξα γενικά με την νόμιμη καλλιέργεια κάνναβης αλλα θελω και να το ρωτησω. ειναι νόμιμο να φυτέψω στην αυλή μου μια,δυο,δεκα γλάστρες κάποιου σπόρου,ακόμα και απο τις εγκεκριμένες ποικιλίες, ή οποιοδήποτε σπόρο από το theseedbank, του οποίο οι τιμές thc<0.2% ή θα χρειαστεί να δηλωθώ, να υποβάλλω ενιαια αιτηση εκμεταλλευσης, αιτησεις προεγκρισης και λοιπές γραφειοκρατίες? επίσης το φυτό μόλις στεγνώσει, μπορώ να το χρησιμοποιήσω όπως εγώ θέλω? δηλαδή δημιουργία ελαίων, αλοιφών, φαγώσιμων κλπ.
μιλάω πάντα για τον «νόμιμο δρόμο», ευχαριστώ εκ των προτέρων
καλη η ερωτηση σου
νομιζω πως οχι , πρεπει να υπαρχουν και εμπορικες προδιαγραφες παραγωγης , οπως καποιος χωρος (εχω ακουσει για 4-5 στρεματα ισως και 10 )
(04-25-2019, 03:40 AM)dimitrios51 Έγραψε: [ -> ]καλησπέρα, το έψαξα γενικά με την νόμιμη καλλιέργεια κάνναβης αλλα θελω και να το ρωτησω. ειναι νόμιμο να φυτέψω στην αυλή μου μια,δυο,δεκα γλάστρες κάποιου σπόρου,ακόμα και απο τις εγκεκριμένες ποικιλίες, ή οποιοδήποτε σπόρο από το theseedbank, του οποίο οι τιμές thc<0.2% ή θα χρειαστεί να δηλωθώ, να υποβάλλω ενιαια αιτηση εκμεταλλευσης, αιτησεις προεγκρισης και λοιπές γραφειοκρατίες? επίσης το φυτό μόλις στεγνώσει, μπορώ να το χρησιμοποιήσω όπως εγώ θέλω? δηλαδή δημιουργία ελαίων, αλοιφών, φαγώσιμων κλπ.
μιλάω πάντα για τον «νόμιμο δρόμο», ευχαριστώ εκ των προτέρων

δεν αξιζει να βαλεις γλαστρες για να βγαλεις κανναβη χωρις thc. μπορεις να βρεις μεγαλες συσκευασιες να αγορασεις σε πολυ χαμηλη τιμη κ να γλυτωσεις ολη αυτην την φασαρια
πρέπει να είσαι αγρότης και να το δηλώσεις αλλιώς είναι παράνομο.

επίσης έχει και κάποιους περιορισμούς ότι πρέπει να είναι ποτιστικό το κτήμα αυτα όταν το κοίταξα πέρσι.
και να μην έχεις συμπαθεις και προνομιουχες μειονότητες κοντά
στο ξηλώνουν σε μια νύχτα και σου μένει η βρώμα που ποτίζει και τις πέτρες
εννοειται οτι μπορεις να ξεκινησεις καλλιεργεια στο σπιτι.

και εννοειται οτι εισαι παρανομος οπως ολοι μας Smile  δεν εχει σημασια το 0.2%  
σε αυτη τη φαση η κανναβη ειναι παρανομη.

και για την περιπτωση της βιομηχανικης. οριστε και το φεκ, και κατω κατω βρισκονται οι αιτησεις αμα γουσταρεις τις συμπληρωνεις και τις καταθετεις επι τοπου και ηλεκτρονικα ακομα στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης  :p
http://www.minagric.gr/images/stories/do...annabh.pdf

καλη τυχη με τη γραφειοκρατια...... αν τελικα το προχωρησεις
(04-25-2019, 08:30 AM)paizwpro Έγραψε: [ -> ]δεν αξιζει να βαλεις γλαστρες για να βγαλεις κανναβη χωρις thc. μπορεις να βρεις μεγαλες συσκευασιες να αγορασεις σε πολυ χαμηλη τιμη κ να γλυτωσεις ολη αυτην την φασαρια

εννοείς μεγάλες συσκευασίες χόρτου sativa; τι τιμές παίζουνε σε αυτά; στο ιντερνετ που είχα βρει 25γρ περιπου 60€ και μου φαινεται καπως ακριβουτσικο εαν θελω να ασχοληθώ εμπορικά, δλδ με την δημιουργία άλλων προϊόντων απο το χόρτο...

(04-25-2019, 05:47 AM)badweed Έγραψε: [ -> ]νομιζω πως οχι , πρεπει να υπαρχουν και εμπορικες προδιαγραφες παραγωγης , οπως καποιος χωρος (εχω ακουσει για 4-5 στρεματα ισως και 10 )

(04-25-2019, 08:52 AM)tzorge Έγραψε: [ -> ]πρέπει να είσαι αγρότης και να το δηλώσεις αλλιώς είναι παράνομο.
επίσης έχει και κάποιους περιορισμούς ότι πρέπει να είναι ποτιστικό το κτήμα αυτα όταν το κοίταξα πέρσι.

(04-25-2019, 10:23 AM)trompetas Έγραψε: [ -> ]εννοειται οτι μπορεις να ξεκινησεις καλλιεργεια στο σπιτι.

και εννοειται οτι εισαι παρανομος οπως ολοι μας Smile  δεν εχει σημασια το 0.2%  
σε αυτη τη φαση η κανναβη ειναι παρανομη.

και για την περιπτωση της βιομηχανικης. οριστε και το φεκ, και κατω κατω βρισκονται οι αιτησεις αμα γουσταρεις τις συμπληρωνεις και τις καταθετεις επι τοπου και ηλεκτρονικα ακομα στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης  :p
http://www.minagric.gr/images/stories/do...annabh.pdf

καλη τυχη με τη γραφειοκρατια...... αν τελικα το προχωρησεις

μα γι'αυτό και ρωτάω για την νόμιμη οδό, το παράνομο είναι άλλο πράμα :p

και ας πούμε ότι βγάλω αυτες τις άδειες σαν αγρότης κλπ. το προϊόν μόλις βγει μπορώ να το κάνω ότι θέλω; δηλαδή να δημιουργήσω δικά μου τελικά προϊόντα; κάτι διάβαζα για μονοπώλιο του κράτους...
μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου προϊόντα με την προϋπόθεση ότι θα έχουν κάτω από 0,6%thc .
το μονοπώλιο του κράτους αφορά την φαρμακευτική κάνναβη που θα έχει πάνω από 0,6%thc και οι προδιαγραφές για άδεια είναι τελείως διαφορετικές από αυτές τις βιομηχανικής κάνναβης .
(04-25-2019, 01:52 PM)xasikliks Έγραψε: [ -> ]μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου προϊόντα με την προϋπόθεση ότι θα έχουν κάτω από 0,6%thc .
το μονοπώλιο του κράτους αφορά την φαρμακευτική κάνναβη που θα έχει πάνω από 0,6%thc και οι προδιαγραφές για άδεια είναι τελείως διαφορετικές από αυτές τις βιομηχανικής κάνναβης .

που διαβασες για φαρμακευτική κάνναβη με πανω απο 0,6%thc?
(04-25-2019, 01:52 PM)xasikliks Έγραψε: [ -> ]μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου προϊόντα με την προϋπόθεση ότι θα έχουν κάτω από 0,6%thc .
αχ αυτό το μονοπώλιο
τα συνχρονα κράτη λειτουργούν και φέρονται και κατουσιαν ειναι εταιρεις  γιατι συναναστρεφωνται και χρηματοδοτούνται νόμιμα ειδικά προεκλογικά από τις μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες
οπότε όταν βγουν κυβέρνηση θα πρέπει το ένα χέρι να νιψει το άλλο
μεταξύ κατεργαρεων αλληλεγγύη και οικονομικά αλαξοκολικια
μονωπολιο δηλαδή και από την άλλη μας μιλούν με τις ώρες για την ελεύθερη αγορά για εξωστρέφεια  και για ανοιγμα επαγγελματων και τα καλα που θα προσφέρουν αυτά 
αλλά ξέχασα αυτό ισχύει για τις δικές μας δουλειές γιατί εμείς θα φάμε τις δυσκολίες και τα τζιβια
γιατί δεν ανοίγει και το επάγγελμα τις πολιτικής και για μας που είμαστε εκτός συστήματος να 
μπορουμε να γίνουμε βουλευτες χωρίς ψηφουλακια γνωριμιουλες και κουμπαρλικια 
μέγα υποκρισία δηλαδή 
μασ πουλάνε παπάδες 
δεκτό αλλά ο παπας καλλιεργείται δεν πουλιέται
θα ρθει καιρός λίαν συντόμως που οι συνχρονες γενιές θα πληρώνουν φόρο και για το οξυγόνο που θα αναπνέουν.