Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: ΠΑΝΕΛ Ε27 με PHILIPS
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7
συνφορουμιτεσ-ισεσ σκοποσ μου ειναι να φτιαξω ενα πανελ ε27

την πορεια τισ κατασκευεισ θα την μοιραστω μαζι σασ και θα σασ δειχνω την εκαστοτε προοδο εργασιασ που θα κανω
δηλαδη οπωσ καταλαβαινετε,δεν θα κανω κατι ιδιαιτερο μιασ και πολλοι φιλοι εδω μεσα εχουν κανει διαφορα πανελ και τα εχουν εκθεσει στο φορουμ

η διαφορα σε αυτο που θα κανω εγω ειναι οτι δεν θα χρησιμοποιησω ντουι για τισ λαμπεσ αλλα θα παρω μονο το cob και την πλακετα απο τισ ε27 και θα κολησω το cob πανω σε αλουμινιο 1,8 mm παχοσ

αυτο που θα κανω θα εχει υψοσ 7,5cm ενω με τα ντουι συν τισ βασεισ που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι εχουν  υψοσ 11-11,5 cm

θα μου πειτε πωσ 3,5-4cm ειναι μικρη διαφορα,αλλα στην ουσια η διαφορα ειναι 33% περιπου πιο κοντο

ο λογοσ ειναι οτι οπωσ το σκεφτηκα δεν θα χρειαστει να βαλω ουτε φαν,και θα γλυτωσω χωρο καθ'υψοσ 
1ον απο τον συνδυασμο ντουι-λαμπασ και 
2oν απο την επιφανεια βασησ γιατι οι περισοτεροι τα βαζουν σε νοβοπαν η mdf με παχοσ γυρο στον 1,5cm
βασικα θα κανω 4 τετοια πανελ τα οποια μεχρι το τελοσ τησ κατασκευησ θα σασ δειξω και πωσ θα μετατρεπωνται σε ενα ενιαιο αποτελουμενο απο οσα κομματια θελουμε 2-3-4-5

μια μικρη,γρηγορη αλλα σημαντικη για αυτο το πανελ αναλυση των λαμπτηρων τισ philips

μια αλλη ιδιαιτεροτητα που θα εχει η κατασκευη μου ειναι οτι θα χρησιμοποιησω λαμπεσ philips αποκλειστικα

η ιδιαιτεροτητα αυτη εχει να κανει με οτι ασχοληθηκα μονο με τησ philips(γιατι ειναι καλυτερεσ σε ποιοτητα αλλα και ενταση φωτισμου)αλλα και με εξυπηρετουν τα cob και οι πλακετεσ που εχουν(σε αλλεσ μαρκεσ δεν ξερω δεν το εψαξα)

εδω προσοχη δεν κανουν ουτε ολεσ οι philips
δειτε στη κατω φωτο 
η καλη,αυτη που μασ κανει ειναι η επανω
[Εικόνα: ydr4smdm.jpg]

επισησ μην σασ ξεγελαει η εικονα γιατι μπορει να ειναι σαν την πανω οπτικοσ που ειπα οτι ειναι καλη,αλλα να διαφερει η πλακετα απο μεσα που στην ουσια αυτη ειναι που κανει την διαφορα για το ποια λαμπα μασ κανει

στισ κατω φωτο μια που φαινομενικωσ (οπτικοσ) μασ κανει αλλα δεν μασ κανει η πλακετα
[Εικόνα: qvswbapm.jpg] [Εικόνα: tbl6wymm.jpg]

στισ κατω φωτο θα σασ δειξω τι διαφορα εχουν οι πλακετεσ που μασ κανουν η' οχι
[Εικόνα: 27wyfagm.jpg]
η καλη ειναι η δεξια
βασικα εδω να τονισω λεγοντασ μασ κανει εκτοσ το οτι ταιριαζει σε εμενα για την κατασκευη που θελω να κανω ειναι και καλυτερεσ ποιοτικοσ απο αποψη θερμοτητασ
αν κανετε ζουμ στην φοτο θα δειτε οτι η αριστερη εκει που ειναι κολημενα τα τραντζιστορ ειναι τενεκεσ ενω η δεξια ειναι αλουμινιο

στισ 2 κατω φωτο βλεπετε μια αλλη ιδιαιτεροτητα που εχει η καλη,η δεξια δηλαδη σε σχεση με την αριστερη

εχει την δυνατοτητα να αποχωρισουμε το cob απο την πλακετα(εδω προσοχη στη πολικοτητα,επειδη θα διαχωριστει η πλακετα απο το cob για την κατασκευη του πανελ να ξαναμπουνε στην δια θεση) σε σχεση με την αριστερη που ολα ειναι κολημενα επανω
[Εικόνα: t2rbxcnm.jpg] [Εικόνα: 34f4fkjm.jpg]

οποτε τωρα το μονο που μενει ειναι να αγορασουμε τισ σωστεσ λαμπεσ

εδω αμεσως-αμεσωσ γεννιεται το εξησ προβλημα
αντε και θελουμε 10 λαμπεσ 
πωσ θα διαλεξουμε αυτεσ που θελουμε ?
πωσ τισ ξεχωριζουμε?

απο την στιγμη που εαν δεν τισ ανοιξουμε (χαλασουμε),και ετσι χασουμε το δικαιωμα τησ επιστροφησ,σε περιπτωση που δεν μασ ταιριαζουν,πωσ μπορουμε να διαλεξουμε αυτεσ που μασ κανουν?

εδω εκανε την βρωμικη για σασ δουλεια ο @ρουκουνας
επισησ θα σασ πω και ενα τροπο(κολπο)για να τισ αγορασεται 

ολεσ οι λαμπεσ εχουν το ιδιο serial number και στο κουτι συσκευασιασ και τον ιδιο κωδικο στο ιντερνετ στην σελιδα του προιοντοσ
στην κατω φωτο θα σασ δειξω πωσ να διαλεγεται την σωστη,η δεξια η καλη
[Εικόνα: azdlu3jm.jpg]
αν και ολα φαινωνται ιδια προσεξτε στην τριτη σειρα τουσ 4ις τελευταιουσ χαρακτηρεσ
μονο απο εδω φενεται η διαφορα που εχει τυποσ απο τυπο

αυτο ισχυει για ολα τα φασματα σε ολα τα watt,αν και εγω λογο του πανελ που θελω να κανω την εψαξα μονο για 
2700κ στα 11watt https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires...01_187301/
και 6500κ στα 10watt https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires...80_183180/

με δεδομενο οτι εχει αρκετουσ διαφορετικουσ κωδικουσ(4ισ τελευταιοι χαρακτηρεσ) οποτε πηγαινα να παρω για να συμπληρωσω τα τεμαχια που ηθελα(για το καθε φασμα) για το πανελ που φτιαχνω επεφτα και σε καποιον καινουργειο

κατορθωσα να μαζεψω τα τεμαχια που θελω απο τισ 2700κ αλλα οχι ακομα απο τισ 6500κ
στισ 6500κ ακομα ψαχνω
ποια ειναι ομωσ η βρωμικη δουλεια που εκανα για σασ
οριστε παρτε μερικουσ κωδικουσ

2700κ
κανουν       |       δεν κανουν
------------------------------------------
19cl           |19c9
19g1           |19du
18fy 

6500k
kανουν        |    δεν κανουν
---------------------------------------------
19ht           |19l2
                  | 19at

απο τισ δυο 2700κ οι καλυτερεσ ειναι αυτεσ με των κωδικο 18fu
δειτε ποιεσ και πωσ ειναι στην κατω φωτο και η πλακετα απο πισω ειναι οπωσ την θελουμε
εχει και τα βιδακια που θα μασ χρειαστουνε  αργοτερα κατα την κατασκευη του πανελ
[Εικόνα: b1xienlm.jpg]

εδω ηρθε η ωρα να σασ πω το κολπο με το οποιο τισ αγοραζω για να εχω οσο το δυνατον λιγοτερα εξοδα 

στην περιπτωση μου που ψαχνω να βρω 6500κ εναν πεσω σε αγνωστο κωδικοσ (γιατι απ'αυτον που βρηκα ειχε μονο 1 τεμαχιο) τον λεω να τσεκαρει ποσα κομματια εχει

αφου μου πει,αν και θελω π.χ 20 τεμαχια αγοραζω το ενα,και τον λεω να με κρατησει οσα εχει στον ιδιο κωδικο,και θα επικοινωνησω μαζι του ασ πουμε σε 30-40 λεπτα για να τον πω αν ισχυει η κρατηση η' οχι

ετσι ειτε μεσα στο αμαξι ειτε στο σπιτι διαλυω την λαμπα για να δω αν με κανει και αναλογωσ τον λεω τι να κανει
αν δεν με κανει ο κωδικοσ φτου κι'απτην αρχη

διαλειμμα    για να στριψω                     
                                              χαρακτηριστικα του πανελ
το πανελ θα ειναι απο αλουμινιο σε μορφη π (αναφερωνται και ωσ u)
mηκοσ 134cm
πλατοσ 5cm
υψοσ 7,5cm

πανω πλευρα (μηκοσ)
[Εικόνα: mbkksc0m.jpg]
πανω πλευρα (πλατοσ)
και κατ ουσιαν το μεροσ που θα μπουν τα cob
[Εικόνα: wkjgw7cm.jpg]
πλαινη πλευρα (υψοσ)
[Εικόνα: goj1icam.jpg]
κατω πλευρα
και κατ ουσιαν το μεροσ που θα φωλιασει η πλακετα του cob
[Εικόνα: qunbkz4m.jpg]

χαρακτηριστικα φωτισμου του πανελ
το πανελ θα αποτελειτε απο 5 ζευγη λαμπτηρων ε27
το καθε ζευγοσ θα εχει 2 λαμπεσ ε27
μια λαμπα στα 2700κ 11 watt και
μια λαμπα στα 6500κ 10 watt
συνολο 10 λαμπεσ

θα εχει 2 γραμμεσ ρευματοσ 
μια σε καθε φασμα,οποτε αν θελουμε λετουργουμε την καθε γραμμη με ξεχωριστο χρονοδιακοπτη

τροποσ κατασκευησ του πανελ
το πωσ θα στοιχισω (αποστασεισ) την καθε λαμπα στο καθε ζευγοσ,καθωσ και το καθε ζευγοσ στην επιφανεια μου νομιζω οτι ειναι περιττο να αναφερθω γιατι ο καθενασ που θα θελησει να το κανει θα εχει προφανωσ τισ δικεσ του διαστασεισ 

συνολο θα γινουν 30 τρυπεσ 

10 μεγαλεσ τρυπεσ για το σημειο που θα φωλιασει η υποδοχη(αυτη που σασ δειχνω στη κατω φωτο με την κιτρινη ακιδα) και θα κουμπωσει η πλακετα με το cob
[Εικόνα: ryuyy5lm.jpg]

20 πολυ ψιλεσ τρυπουλεσ για να βιδωθει το cob πανω στο αλουμινιο(για αυτο και προανεφερα οτι ο κωδικοσ 18fu εχει κατι βιδακια που θα τα χρειαστουμε)

δειτε τα σημεια για τισ μικρεσ τρυπεσ στισ κατω φωτο παλι με την κιτρινη ακιδα
[Εικόνα: s6xd16hm.jpg] [Εικόνα: tccgmyem.jpg]

για το τι μεγεθη τρυπανιων θα χρησιμοποιησουμε θα σασ το αναφερω αργοτερα γιατι ακομα δεν τρυπησα (απλωσ προτρυπισα μονο τισ μεγαλεσ τρυπεσ με ενα τρυπανι 3mm για να περασει πιο ανετα το μεγαλυτερο τρυπανι και για να μην αφησει τοσα πολλα γρεζια) 

η μικρεσ οι τρυπεσ θα γινουν αργοτερα και με ενα περασμα μονο με πολυ ψιλο τρυπανι για να σφιξουν απο μονεσ τουσ στο αλουμινιο και χωρισ να χρειαστει να τισ περασω με κολαουζο ετσι ωστε να κερδισω χρονο(γιατι φτιαχνω 4 τετοια πανελ)

επισησ θα σασ αναφερω και τι μεγεθοσ απο βιδακια θα χρειαστουμε σε περιπτωση που δεν βρουμε οσεσ λαμπεσ θελουμε απο τον κωδικο18fu αλλα απο καποιον αλλο κωδικο που παλι μασ κανει απλα μπορει εκιενοσ να μην εχει βιδακια απο την κατασκευη του,οπωσ αυτο π.χ που εδειξα στισ φωτο με την κιτρινη ακιδα

αφου εχω υπολογισει εκ των προτερων και σημειωσει σε ενα χαρτι που θα τρυπησω το κανω ωσ εξησ

κατω φωτο

για τισ 10 μεγαλεσ τρυπεσ
[Εικόνα: nda8l4cm.jpg]
παιρνω και κολαω κατα μηκοσ τισ βασεισ μου χαρτοταινεια

βρισκω απο ακρη σε ακρη το κεντρο τησ επιφανειασ που θα τρυπησω 
το μαρκαρα με μαυρη γραμμη

οποτε τωρα ξερω πωσ ανεξαρτητωσ ποση αποσταση θα εχει απο τρυπα σε τρυπα οτι και να γινει αυτεσ οι 10 τρυπεσ θα πεσουν στην μαυρη γραμμη

στισ κατω φωτο
ηρθε η ωρα για να βρω τα μεσοδιαστηματα αναμεσα στα cob και στα ζευγη αυτων,και να τα σημειωσω πανω στην χαρτοταινεια
[Εικόνα: bowu4him.jpg] [Εικόνα: p8okmbrm.jpg][Εικόνα: 1i4nbhem.jpg]
κατω φωτο 
μαρκαρω λιγο πιο εμφανεσ με κοκκινο μαρκαδορο ετσι ωστε μην ξεγελαστει το ματι που λενε και γινει κανα λαθοσ
[Εικόνα: 9b9dggam.jpg]

τελοσ πρωτου μερουσ (λογω οριου φωτο)
μεροσ β'
κατω φωτο
αφου σημειωσα ηρθε η ωρα για τρυπημα
[Εικόνα: uyze1zlm.jpg]

κατω φωτο 
ιδου το αποτελεσμα να οι τρυπεσ στο αλουμινιο
σημειωση
αριστερα απο το αλουμινιο βλεπετε ενα ξυλο
αυτο το εκοψα στισ διαστασεισ περιπου του αλουμινιου για να το εχω σαν πατουρα για το τρυπημα για να μην ταλαιπωρω το αλουμινιο
[Εικόνα: crqaievm.jpg]

σημερα σαν κυριακη πρωτη μερα ασχολιασ εφτασα ωσ εδω(γιατι οτι κανω ειναι επι 4)
αυριο (που ειναι ειδη σημερα) για αρχη θα μεγαλωσω τισ τρυπεσ για να χωραει η υποδοχη του cob και θα συνεχισω την κατασκευη
κατα το μεσημερι που θα κανω διαλειμμα αναγκαστικο,γιατι η κατασκευη γινεται σε μια τεραστια αποθηκη σε εναν φιλο μου αν βρω χρονο θα σηκωσω νεεσ φωτο
συντονιστειτε
καλημέρα,

ευχαριστούμε για τις αναλυτικές πληροφορίες για τους λαμπτήρες , που όλοι χρειαζόμαστε έστω για τις πρώτες μέρες , όταν είναι σπορόφυτα.
μπελαλίδικη δουλειά φαίνεται φίλε , ελπίζω να έχεις υπόψη το πενετρέισον (διείσδυση Blush ).
και κάτι θα ξέρεις φαντάζομαι για την ψύξη τους .....

θα μπορείς εύκολα να αντικαθιστάς τα cob αυτά , γιατί έχουν μικρή διάρκεια ζωής , περίπου 15000h , περίπου 6 η 7 grow ?
to ξέρεις ότι μπορείς να αγοράσεις μόνο cob ......

my 0,02$
(01-27-2020, 08:18 AM)dacapo Έγραψε: [ -> ]
ελπίζω να έχεις υπόψη το πενετρέισον (διείσδυση Blush ).
και κάτι θα ξέρεις φαντάζομαι για την ψύξη τους .....

θα μπορείς εύκολα να αντικαθιστάς τα cob αυτά , γιατί έχουν μικρή διάρκεια ζωής , περίπου 15000h , περίπου 6 η 7 grow ?
to ξέρεις ότι μπορείς να αγοράσεις μόνο cob ......

my 0,02$
καλημερα @daca μου

το πενετρεισον αν δεν ειναι χιουμορ αλλιωσ δεν το καταλαβαινω φιλοσ

για την ψυξη το εχω ψαξει με nl-fanatic oλα καλα

ναι αντικαθιστανται ευκολα

και γιατι αυτο
αν μπει θερμοαγωγιμη παστα κατουσιαν δεν κολαει το cob στο αλουμινιο απλωσ το συγκρατει ελαφρα 
η δουλεια τισ ειναι να μεταφερει την θερμοτητα απο το cob στην βαση

γιάυτο και οσοι εχουν βαλει επεξεργαστη σε μητρικη εκτοα απο την παστα ασφαλιζουν τον επεξεργαστη με ενα ελατηριακι
τι δουλεια του ελατηριου θα την κανουν οι βιδεσ
αυτεσ συγκρατουν το cob
ξεβιδωνεισ καθαριζεισ την παλια θερμοαγωγιμη με καθαρο οινοπνευμα,και φτου και απο την αρχη

δεν το ξερω οτι μπορω να αγορασω μονο cob
aν μπορεισ μεχρι το μεσημερι,γιατι τωρα παω για υπνο,(ασε επεσα και απο το μηχανακι μολισ τελειωσα απο κατασκευη)στειλε κανα δυο λινγκ για να παρω μια ιδεα

δεν καταλαβαινω επισησ το my 0,02$

καλημερα φορουμ
καλή ξεκούραση φίλε , και να προσέχεις (τους άλλους πάντα) στο μηχανάκι

το 0,02$ είναι έκφραση , αγγλικής προέλευσης αρχικά, που δηλώνει ότι η άποψή μου έχει αξία 2 σεντς , μιας και είναι σε αμφισβήτηση με τη δική σου.

το πενετρέισον , δεν είναι καθόλου χιούμορ .
ολη αυτή τη μανούρα , την κάνεις για να γλυτώσεις 4 - 6 εκατοστά, αν κατάλαβα καλά, σε σχέση με την βάση και τα ντουί.
σκοπεύεις να έχεις 1,60 η 1,70 μαζί με τη γλάστρα , δέντρα μέσα στη τέντα ? 
σίγουρα μπορείς να βρεις αυτά τα cob που θέλεις με ψάξιμο.
ο ισπανός έχει και ο αγγλος νομίζω.

τσιρς Smile
(01-27-2020, 09:25 AM)dacapo Έγραψε: [ -> ]
καλή ξεκούραση φίλε , και να προσέχεις (τους άλλους πάντα) στο μηχανάκι

το 0,02$ είναι έκφραση , αγγλικής προέλευσης αρχικά, που δηλώνει ότι η άποψή μου έχει αξία 2 σεντς , μιας και είναι σε αμφισβήτηση με τη δική σου.

το πενετρέισον , δεν είναι καθόλου χιούμορ .
ολη αυτή τη μανούρα , την κάνεις για να γλυτώσεις 4 - 6 εκατοστά, αν κατάλαβα καλά, σε σχέση με την βάση και τα ντουί.
σκοπεύεις να έχεις 1,60 η 1,70 μαζί με τη γλάστρα , δέντρα μέσα στη τέντα ? 
σίγουρα μπορείς να βρεις αυτά τα cob που θέλεις με ψάξιμο.
ο ισπανός έχει και ο αγγλος νομίζω.

τσιρς Smile
το πενετρεισον μια που το καταλαβα τωρα εχει να κανει και με το τι ξερει συνηθωσ κανεισ να κανει ο καθεισ
αυτα που ξερεισ εσυ ασ πουμε με την οργανικη εμενα μου φαινωνται πιο πενετρεισον(μεταφορικα)

στο 1,80 λεω να ειμαι καλα ισωσ και με 4 εκατοστα παραπανω παπα

τωρα που ειπεσ ισπανο καταλαβα και ποια cob λεσ
αυτα που λςεσ σε σχεση με αυτα που κανω εγω ειναι πανακριβα αφου ουτωσ η αλλωσ τα θελω για συμπληρωματικα και ειναι φαματα που δεν τα εχω
εκτοσ αυτου ουτε τοσα στενα δεν εχουν αυτοι για να τα βαλω ακριβωσ εκει που δεν θα εχω πενετρεισον(κυριολεκτιακα)

α!απο το μηχανακι επεσα μονοσ μου για ανεξηγητο λογο πηγα να κατεβω ενα πεζοδρομιο με στροφη και εσβησε ο κινητηρασ
penetration = διείσδυση 
διείσδυση της ακτινοβολίας εννοώ...

και να το ψάξεις πολύ καλά αυτό με τη θερμοκρασία σε σύνολο των φωτιστικών που θα έχεις ......

δεν μιλάω για έτοιμα κιτ , αλλά για σκέτα cob.
δεν το έψαξα γιαυτο και δεν δίνω κάποιο λινκ ...

καλή επιτυχία στο εγχείρημα 

υγ ε όχι και τόσο πανάκριβα , στο κάτω κάτω βάζεις συμπληρωματικά αυτές τις ταινίες που φοράνε και far red , έχουνε και οδηγό και καλώδια , από τον αγγλο που είναι όντως ο πιο ακριβός

https://invisiblesunled.co.uk/collection...ro-fit-kit
(01-27-2020, 11:57 AM)dacapo Έγραψε: [ -> ]
penetration = διείσδυση 
διείσδυση της ακτινοβολίας εννοώ...

και να το ψάξεις πολύ καλά αυτό με τη θερμοκρασία σε σύνολο των φωτιστικών που θα έχεις ......

δεν μιλάω για έτοιμα κιτ , αλλά για σκέτα cob.
δεν το έψαξα γιαυτο και δεν δίνω κάποιο λινκ ...

καλή επιτυχία στο εγχείρημα 

υγ ε όχι και τόσο πανάκριβα , στο κάτω κάτω βάζεις συμπληρωματικά αυτές τις ταινίες που φοράνε και far red , έχουνε και οδηγό και καλώδια , από τον αγγλο που είναι όντως ο πιο ακριβός

https://invisiblesunled.co.uk/collection...ro-fit-kit
@dacare δεν εχω ιδεα απο φωτα ρε φιλε μου
θα πρεπει να υπολογιζω καταναλωσεισ τροφοδοτικα και δεν το εχω
σασ προιζω που σασ προιζω και θα σασ καραπροιξω (ειδικα εσενα)με την οργανικη και δεν θελω να γινωμαι περισσοτερο βαροσ
νισαφι πια
ολα εχουν ενα οριο φιλαρακι μου καλο
φίλε μου καλέ , και εγώ δεν έχω ιδέα, αλλά τα βασικά έπρεπε να τα μάθω και τα έμαθα .
στις κατασκευές το έχεις , δε σε φοβάμαι.

ζήτα συμβουλή γιατί θα έχεις φωτιστικά διαφορετικών εντάσεων , που θα απαιτούν διαφορετική απόσταση από την επιφάνεια φυλλώματος , μήπως υπάρχει πιθανότητα το ένα να θερμαίνει το άλλο, και με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοσή του.
παράδειγμα το sirius των 35 watt έχει 96 τσιπάκια , ενώ το πάνελ που φτιάχνεις έχει χοντρικά 150 τσιπάκια για 100watt.

εκτός αν κάνεις / στήσεις κατακόρυφα  "vertical" φωτισμό μαζί με τον οριζόντιο.

'εχει μια ενδιαφέρουσα ανάρτηση ο skunky για σένα που μπήκε κατά λάθος στο νήμα του vaiperakos1990.

Joint Pass

συνεχιζωντασ λοιπον την εργασια μεγαλωσα τισ τρυπεσ για να φωλιασει το σημειο που ενωνεται η πλακετα με το cob
χρησιμοποιησα τρυπανι νο 6,5mm
εκανα και μια δοκιμη και ειδα οτι το cob καθεται πολυ καλα
[Εικόνα: sizhbl6m.jpg]
[Εικόνα: 1vdzbccm.jpg]

tελειωνοντασ την κεντρικη τρυπα του cob(και λεω κεντρικη γιατι το καθε cob θελει ακομα δυο τρυπεσ γιατι απο εκει θα συγκρατειτε με βιδεσ) περασα ισωσ στο πιο δυσκολο κομματι για μενα που ειναι το τριψιμο τησ βασησ
η βαση τριβεται με παλμικο τριβειο και για πρωτο χερι με υαλοχαρτο p400 
θα περαστει με ακομα δυο υαλοχαρτα p800 και p1000
ισωσ και ενα ακομα με p2000 αν βρω
στισ φωτο κατω το τριμενο ειναι στην πρωτη φωτο το δεξι
και στην δευτερη φωτο το κατω
[Εικόνα: oe9i7tqm.jpg]
[Εικόνα: 8pkpooim.jpg]

το πολυ καλο τριψιμο μην σασ φανταζει υπερβολικο γιατι ετσι δεν θα ειναι αναγκη να βαλω θερμοεπαγωγικη παστα(arctiv silver 5)
oποτε θα ειναι και πιο ευκολη μια μελλοντικη αλλαγη cob σε περιπτωση που καει η' θελω να αλαξω φασμα
φωτο θα σηκωσω οταν με αφησει το συστημα
γεια σου μαστορα με της πατεντες σου , μου αρεσει που εχεις την υπομονη να τα κανεις ολα αυτα και να πειραματιστείς.
αναμενω να δω την συνεχεια του και το τελος του.
εβιβες!!!
αυτό που καίγεται και καθορίζει την ζωή της λάμπας δεν είναι τα λεντ αλλά το τροφοδοτικό που έχουν.

αν τα οδηγήσεις με άλλο τροφοδοτικό μπορεί να πιάσουν και τις 50000 ώρες πάνω σε ψύκτρα , ίσως να μπορείς να τα τροφοδοτήσεις και με παραπάνω ρεύμα αυξάνοντας την απόδοση τους εφόσον θα έχεις καλύτερη ψύξη...

εσύ τι θα κάνεις με την τροφοδοσία; μη μου πεις με τα δικά τους τροφοδοτικά....
νομίζω ότι το είπε πιο πριν , ότι δε θέλει να ασχοληθεί με οδηγούς κλπ...

δηλαδή mummra εξισώνεις τα no name τσιπάκια που έχουν οι γλόμποι με samsung ,αν υποθέσουμε ότι φοράνε τον ίδιο οδηγό ?
να σου απαντήσω με ερώτηση, υπάρχουν λάμες samsung με 50.000 ώρες ζωής; ελπίζω να βρεις την απάντηση σε αυτό που ρώτησες, ο σκοπός είναι να συγκρίνουμε όμοια πράγματα σε όμοιες συνθήκες λειτουργίας.

αν δεν μπορεί η samsung να κάνει την διαφορά στις λάμπες τότε ναι τα εξισώνω.
ολη η βιομηχανία κατασκευής πάνελ , πάνελ quantum board , φοράει τσιπάκια samsung είτε αυθεντικά είτε αντίγραφα.
ολοι αυτοί μιλάνε για 50000 hours , τώρα πόσο είναι αληθινό , δεν ξέρω
δεν ξέρω αν υπάρχουν γλόμποι samsung . αλλά άλλη η χρήση ενός λαμπτήρα και άλλη ενός horticulture φωτιστικού.
πάντως τα συγκεκριμένα που θα χρησιμοποιήσει ο ρούκυ , έχουν 15000.

ενδιαφέρον αυτό που είπες , γιατί κοιτούσα μια κινεζιά , που φοράει όμως ένα από τους πιο καινούριους οδηγούς της meanwell και τσιπάκια τα κλασσικά lm301b
ναι υπάρχουν λάμπες samsung με 15000 ώρες και αυτές.
όσες λάμπες μου έχουν καεί τις έχω ανοίξει και έχω δοκιμάσει την πλακέτα με εξωτερική τροφοδοσία και ανάβουν μια χαρά.... άρα;
το τροφοδοτικό στο πολύμετρο 0.
έχω σκεφτεί να τις κρατήσω και να κάνω αυτό που κάνει ο ρουκ με οδηγούς αλλά βαριέμαι και τις πετάω., αν δεν το ήξερα το θέμα δεν θα μίλαγα, τσέκαρε και εσύ μόνος σου αν έχεις λάμπες και καίγονται να δεις τι καίγεται.

να τσεκάρει και ο ρουκ αυτό που λέω εφόσον δουλεύει λάμπες και καίγονται, να δει τι καίγεται.
δεν είπα ότι δε το ξέρεις το θέμα
δηλαδή είναι θέμα τροφοδοσίας και ψύξης.

εσύ μόνο ψύκτρα χρησιμοποιείς ?
εμενα της περισσοτερες φορες εβλεπα ενα λεντ να εχει καει επανω στην λαμπα

ακομα και να της ανοιξω δεν ξερω τιποτα απο ολα αυτα για να της ξανα κανω.
καποτε ειχα μαζεψει αρκετες αλλα μια μερα της πεταξα , και πλεον οποτε καιγεται σκουπιδια.

δηλαδη αυτα πως θα δουλευουν ολα μαζι ? απο που θα παιρνουν ρευμα ??

δεν εχω  καταλαβει τιποτα και ας το εχω διαβασει ολο :d :d :d
ρουκυ σε βλέπω ηλεκτρονικο του χρόνου
(01-28-2020, 04:20 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: [ -> ]ρουκυ σε βλέπω ηλεκτρονικο του χρόνου
κατι λιγα σκαμπαζω αγορινα
ισωσ εδω να πω οτι αυτα που φιαχνω τωρα εδω το μελετησα το προτζεκτ με τον φιλο μου nl-fanatic
(01-28-2020, 09:41 PM)roukounas Έγραψε: [ -> ]
(01-28-2020, 04:20 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: [ -> ]ρουκυ σε βλέπω ηλεκτρονικο του χρόνου
κατι λιγα σκαμπαζω αγορινα
ισωσ εδω να πω οτι αυτα που φιαχνω τωρα εδω το μελετησα το προτζεκτ με τον φιλο μου nl-fanatic
εάν τον βλέπεις ή μιλάτε να του δώσεις χαιρετισμούς!!!
(01-28-2020, 09:49 PM)mary88 Έγραψε: [ -> ]
(01-28-2020, 09:41 PM)roukounas Έγραψε: [ -> ]κατι λιγα σκαμπαζω αγορινα
εάν τον βλέπεις ή μιλάτε να του δώσεις χαιρετισμούς!!!

αμα του τα δωσω τηλεφ δεν πιστευω να υπαρχει θεμα?
(01-28-2020, 09:51 PM)roukounas Έγραψε: [ -> ]
(01-28-2020, 09:49 PM)mary88 Έγραψε: [ -> ]εάν τον βλέπεις ή μιλάτε να του δώσεις χαιρετισμούς!!!

χάχα όχι αρκεί να του τα δώσεις! πες του από μαιρούλα! συγγνώμη για το off topic...
(01-28-2020, 09:55 PM)mary88 Έγραψε: [ -> ]
(01-28-2020, 09:51 PM)roukounas Έγραψε: [ -> ] 
χάχα όχι αρκεί να του τα δώσεις! πες του από μαιρούλα! συγγνώμη για το off topic...
αποστολη εξετελεσθη
λατρησ του off topic
ειδικα στα νηματα μου
rouk έχει η cree τσιπακια με 2.5€. εγώ που τα είχα υπολογίσει περίπου με 40€ φτιάχνουμε 60βατ πάνω ρε ράγα ψυκτρα
ψυκτρα https://www.epapantoniou.gr/catalog/prod...stprice.gr
cob https://gr.mouser.com/productdetail/cree...w1fa%3d%3d
θες ένα τροφοδοτικό για 15 τέτοια?
αλλά θα είναι 100βατ για τα 15
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7