Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΩΡΟΥ
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
μάγκες καλησπέρα! 
λοιπόν να μην τα πολυλογώ. έχω ένα χώρο 1,5 x 1,8 x 1.7 m ύψος. στρεσάρομαι λίγο για το ύψος αλλά καπως θα τα βολέψω.
όλος ο χώρος θα ντυθεί με ανακλαστικό mylar. 

απο εξοπλισμό θα πάω με τα εξής:

φωτισμός :  hps philips son-t-green power dual 600w . 88.000 lumens. (διαθετει και μπλε οποτε θα παιξω και σε αναπτυξη με την ιδια)
εννοειται μεσα σε cool tube λογω περιορισμενου υψους. 

εξαερισμόςs&p silent td-350/125 o οποίος θα τραβαει μεσα απο το cooltube φυσικά .  παροχή αέρα 380 m³/h.

εισαγωγή αέρα: θα γίνεται με ένα profan axial in line fan 190m3/h

φίλτρο : proactiv carbon filter 690m3 

λίπανση : τη σειρα της biobizz

υπόστρωμα : all mix + light mix

λοιπόν πάμε στο λόγο που ανοιξα το thread όπου θα χρειαστώ τα φώτα σας.

ο χώρος μου ( μήκος και πλάτος) μπορεί να περιοριστεί αν είναι αναγκαίο βάση του εξοπλισμού μου αν και δεν νομίζω.
έχω παραγγείλει 10 σπόρια northen auto. πήρα auto βιαστικά χωρίς να το σκεφτώ πολύ γιατι με άγχωσε το ύψος και επίσης οτι βγαίνουν πιο γρήγορα καθώς δεν μπορώ να το πάω πάνω απο 3+ μήνες. 
οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω τώρα είναι:
1) πόσα απο τα auto να βάλω ? η εταιρεία μου είπα μπορω 16 ως 20 σε αυτο τον χώρο πραγμα που μου φάνηκε υπερβολικοτατο.
2) να τα στρεσαρω με lst λογω υψους μηπως αυξησω την σοδεια μου η δεν σηκωνουν πολλα πολλα?
3) μηπως να αφησω στην ακρη τα αυτοματα και να παιξω με φωτοπεριοδου και lst για το υψος ? θα επερνα πιο πολυ έτσι ?

τι μου προτείνετε βαση του υπάρχοντως εξοπλισμού και του χώρου μου ώστε να χω maximum αποτέλεσμα?
καλησπέρα τριφύλλαρα
εγω θα σου πρότεινα αφού έχεις ήδη τον υπάρχοντα εξοπλισμό να μειώσεις της διαστάσεις σε
1χ1 η 1.2χ1.2 τι ύψος είναι μια χαρά
και να παίξεις με 8-10 σποράκια σε γλάστρες γύρω στα 10 λίτρα
ευχαριστω παιχταρα μου για την απαντηση.
από τα γραφόμενά σου φαίνεται ότι υποτιμάς λίγο τις δυνατότητες που έχει ο χώρος σου.
με την 600 θα είσαι οκ για ένα χώρο 1x1 με εννιά 11άρες από κάτω και με το ύψος θα την παλέψεις αρκεί όπως είπες να τα περιορίσεις λίγο. οπότε τα σκας και τα δέκα αν θέλεις.
αν θέλεις να εκμεταλλευτείς τον χώρο σου στο έπακρο χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση, με περισσότερες 400άρες για να μοιραστει το φως καλύτερα και να ελέγχεις τη σχέση θερμοκρασίας/απόσταση από τη λάμπα ευκολότερα.
η εταιρία δεν έχει άδικο για τον αριθμό των φυτών σε 11άρες, βέβαια αν αυξήσεις τα λίτρα χώματος μπορείς να βάλεις και λιγότερα. δεν θα το συνιστούσα όμως λόγω ύψους.
τα αυτόματα σε γενικές γραμμές είναι πιο απαιτητικά, αλλά η επιλογή σου σε αυτή τη φάση θα κριθεί και από τις θερμοκρασίες του χώρου σου. τα αυτόματα θα σε πάνε δυόμισι μήνες με 18/6 και θα πιάσεις ιούνη όπου οι θερμοκρασίες θα είναι ανεβασμένες για το άνθος.
αν επιλέξεις φωτοπεριόδου, το 12ωρο σε εκείνη την φάση κατά τη διάρκεια της νύχτας ίσως τους είναι πιο δροσερό, παρόλο που ισως αργήσεις λίγο περισσότερο να πάρεις σοδιά.
Smile
σε ευχαριστω πολυ luke
λοιπον μαγκες ο χωρος προσαρμοστηκε στο 1,3 x 1,7m και χωρανε ανετα 12 11λιτρες. το θεμα μου τωρα ειναι μηπως προσθεσω μαζι με την 600αρα ενα led τετοιο η κατι παρομοιο https://www.growledeurope.com/bloomled-l...-135w.html. θα μου δωσει αρκετα παραπανω ή με την 600αρα θα μαι μια χαρα. γιατι δεν ειναι και φτηνα τα πανελς. επισης οτι προστεθει σε φως θα ειναι αναγκαστικα led λογω θερμοκρασιων και καταναλωσης.
εαν αξιζει δηλαδη ρωταω για 2-3 εξτρα φυτα και γενικα στο συνολο του grow.

επισης εχω 4 τετοιες λαμπες ( [Εικόνα: 0s4urwxm.jpg]αγορασμενες για αλλο λογο. ειναι στα 2700κ και 22w η καθεμια. 
μπορω σε περιπτωση που δεν καταληξω σε εξτρα led πανελ να βαλω αυτες ; και αν ναι απτην αρχη μεχρι το τέλος η λόγω οτι ειναι 2700 θα βοηθουσαν μονο στην ανθηση;
λοιπον παιδια εγινε αλλαγη στα φωτα.  στην αρχη θα παω με μια lumatek 600 watt mη στα 6400κ και λεω να προσθεσω και 3 τετοιες που εχω ηδη[Εικόνα: 5xcavtlm.jpg]. αυτες ειναι 50 watt η καθεμια και ειναι στα 3100 k.

στην ανθηση θα γυρισω στην hps της phillips αλλα θα κρατησω και τις 3 αυτες led των 3100κ και ισως προσθεσω και τις απο πανω των 2700k.

οποιαδηποτε γνωμη θα με βοηθουσε.