Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: grow box απορίες
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
καλησπέρα στην ομάδα πρόσφατα αγόρασα αυτό το ντουλάπι(πxβxυ): 68x39x83 cm.)για χρήση grow ήθελα από κάποιον που γνωρίζει 1ον με τι λάμπα μπορώ να παίξω μπάλα λόγο του μικρού χώρου 2ον τι μέγεθος γλάστρες να χρησιμοποιήσω και 3ον τι ποικιλίες να κοιτάξω για να μην εχω θέμα με το χώρο 4ον ποσά φυτά θα μπορέσω να βάλω ;; οτι γνωρίζει απ ολα αυτά κάποιος/οια και μπορεί να μου απάντηση πολύ ευχαρίστως να απάντηση ! ευχαριστώ εκ τον πρότερων [Εικόνα: jqnmv5am.png]

*για κυκλοφορία αέρα σκέφτομαι να βάλω στο πίσω μέρος 2 pc fans ένα πάνω ένα κάτω αριστερά και δέξια το ένα να τραβάει αέρα και το άλλο να βγάζει θα είμαι οκ λέτε;;
υψος 83 cm ..? εισαι σιγουρος οτι φτανουν ..?
@Demetris δεν γνωρίζω εάν είναι καλή επιλογή το συγκεκριμένο για την χρήση που το θέλω  για αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος τίμιος τρόπος να το φτιάξω να είναι οκ ,αν δεν γίνεται κάτι αναγκάστηκα θα πάρω ένα ποιο μεγάλο σε ύψος ...γιατί φαντάζομαι πως το ύψος είναι το πρόβλημα στην προκειμένη φάση άπλα βλέπω κάτι τρέλα grow μέσα σε pc κλπ και θεώρησα πως μπορώ να κάνω δουλίτσα και με το συγκεκριμένο ντουλάπι άπλα θέλει ιδιαίτεροι προσοχή στο στήσιμο και στην επιλογή λάμπας λόγο θερμότητας, της γλαστρα για το μεγεθος του φυτου,και φυσικα της ποικιλιας που παιζει και αυτο ρολο στο μεγεθος ,δεν ξέρω εαν είμαι σωστός στην σκέψη μου μια απλή γνώμη είπα φυσικά...δεκτες ολες οι αποψεις !!  :d :d
και γιατί δεν αγόρασες ένα έτοιμο? πουλάνε και τεντουλες μικρές αν έχεις πρόβλημα με τον χώρο. όπως 60*40*60 ,80*50*80,90*60*90. έτοιμα με μυλαρ με τρύπες
@Skunky88 το πήρα για άλλη χρήση άλλα τελικά έμεινε στην άκρη και για αυτό σκέφτηκα να κάνω αυτήν την μετατροπή έχω δει και τεντουλες  κλπ που ανέφερες άλλα έχω διάβαση οτι ορισμένες δεν είναι τόσο κάλες σε ποιότητα περνάει το φως κλπ και για αυτό σκέφτηκα αυτήν την λύση λέω αφού το έχω γιατί να μην κάνω την κίνηση να δω τι χρειάζεται ακριβώς και αν αξίζει, κάλος...
για τις τέντες που σου λέω δεν ισχύει με το φως που λες, αντίθετος είναι από καλό υλικό και ξανά λέω έτοιμες να βάλεις λάμπες εξαερισμό γλάστρες και τελείωσες
@Skunky88 μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω της συγκεκριμένες που αναφέρεις ;; σου είναι εύκολο ;; :d Smile
@dhm94 αυτα σε pc τα φτιαχνουν πολυ εξπερτ στο αθλημα ..  οπως σου λεει ο  @Skunky88 (και απ οτι βλεπω θα κανεις  :d ) στρεψου σε ενα μικρο grow box να ησυχασεις ..
@Demetris έχω ήδη 400w hps με ανακλαστηρα και ο διαθέσιμος χώρος στο δωματιάκι αυτό που έχω στο σπίτι είναι μαξ σε ύψος ειναι 1.40 ,αν βρω μια τέντα τιμία και στα μετρά μου δεν το συζητώ θα την τσιμπήσω για πιο σωστή δουλειά αλλα θα ηθελα να εχω την δινατοτηα να αξιοποιησω στο μεγιστο την σηγκεκριμενη λαμπα  ποσα φυτα μπορω να εχω με αυτην την λαμπα και για τι διαστασης ειναι ;; τα ρωταω ολα αυτα για να ξερω τι να κοιταω και τι να υπολογισω
φιλε μαγαζια και τετοια θα σου πουν τα παιδια , εγω με τα λιγα που ξερω σου ειπα τη γνωμη μου σε σχεση με το κουτι που ανεφερες ..

δεν ξερω  , μπορει και με αρκετη πατεντα να κανει κ αυτο, μη σε παρω στο λαιμο μου.. απλα σου ειπα τι βλεπω εγω   Smile
@Demetris ενταξει φιλε μου σε ευχαριστω πολυ,να σαι καλα !! Smile Smile
καλησπερα Smile
για το ντουλαπι που εχεις μαλλον δεν φτανουν τα πσ φανσ ,υπολογιζοντας οτι θα χρειαστεις και φιλτρο για τις μυροδιες .
για φωτα η 400 w hps σε αθτον τον χωρο ειναι μαλλον απαγορευτικη κυριως λογω θερμοκρασιας που ανεβαζει .
εγω σε αυτο το ντουλάπι αφου βεβαιωνομουν οτι θα ειναι φωτοστεγανο θα εβαζα
1) εξαερισμο 180μ3/h και το αναλογο φιλτρο που θα τοποθετουσα εκτος του ντουλαπιου .πχ απο πανω.
2)3 σιριους χ 35w =105 w για φωτισμο .
3) και θα εβαζα 2 φυτα φ/π σε 10-12 λιτρα γλαστρες που με τεχνικες θα κρατουσα χαμηλα.
στοχο θα ειχα τα 100-120γρ.(ισως οχι απο το πρωτο γκροου βεβαια)

καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις Smile
@giovann πολύ κάλο ακούγεται !!όσο για την 400w hps σύμφωνο μαζί σου δεν κάνει για αυτόν τον χώρο λόγο υψηλής θερμότητας ,οσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις η μονή απορία που έχω σε περίπτωση που ασχοληθώ να φτιάξω αυτό το project  είναι για τον φωτισμό που ανέφερες ,δεν θα μπορούσα να το παίξω μπάλα και με cfl  απο κάποιο growshop;; για πιο οικονομικά το λέω,και αν ναι τι επιλογή θα έκανες σε cfl;;
cfl δεν εχω δουλεψει ποτε δεν ξερω να σου προτεινω .
μπορεις ομως με λιγα χρηματα να κανεις 1 diy panel με 12 -15 ντουι ε27 και να βαλεις 10-12w led λαμπες .
υπαρχουν στο φορουμ τετοιες κατασκευες αν κανεις μια αναζητηση
καλησπέρα.
συμφωνώ με όσα σου προτείνουν παραπάνω.
2 φ/π σε υφασμάτινες γλαστρες των 11 λιτρων είναι αρκετές. βρές μια ποικιλία που να μην ψηλώνει πολύ. με μεθόδους εκπαίδευσης χαμηλού στρές (lowstresstraining) θα τα κρατήσεις χαμηλά.
cfl γιαυτό το σκοπό μπορεις να βρεις σε πολλά ελληνικά grow shops απο 30-40ε η κάθε μια (μια θα χρειαστείς για veg και μία για bloom). αρα 60 κόστος για φώς. και με λιγότερα απο 100watt φωτός θεωρώ ότι θα είσαι οκ. εχω την εντύπωση πως με τις cfl θα έχεις μικρότερη σοδειά ανά watt .
το diy πάνελ με e27 λάμπες είναι μια καλή επιλογή εάν πιάνουν τα χέρια σου μιας και το κόστος θα είναι κάπως μικρότερο και θα έχεις ένα ποιο αποδοτικό σύστημα. για ακόμα μεγαλύτερη εξοικονόμηση χώρου κοιτάς και κατασκευές με led quantum boards. σε κάτι έτοιμο ψάξε για κάποιο cob led kit που να έχει κάποια μορφή ψύξης. εάν φτιάξεις πάνελ σου πρότεινα να βάλεις led λάμπες με μαξ τα 12w για να αντιμετωπίσεις λιγότερα προβλήματα με την θερμοκρασία. υπάρχουν πολύ καλές κατασκευές εδώ μέσα . με μια αναζήτηση θα βρείς πολλά diy project και απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα.