Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: 2 καλλιέργειες σε coco με Led σε 0.60 τέντα
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4
Γεια σας παίδες   Smile

επειδή η καραντίνα συνεχίζεται...και ως εκ τούτου υπάρχει χρόνος... Cool

είπα να συνεχίσω εδώ την καλλιέργεια που τρέχω στο "prive καλλιέργειες"...γιατί αφενός έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα...αφετέρου έχει πολλές πληροφορίες που είναι κρίμα να χαθούν στο τεράστιο νήμα με τις φώτο prive

Η καλλιέργεια γένεται με μια δύσκολη* μέθοδο....."kαλλιέργεια σε coco με λίπανση υψηλής συχνότητας"
* https://www.cocoforcannabis.com/principl...abis-coco/

*Aσχέτως της δυσκολίας που έχει...ή τι υπόστρωμα προτιμάει ο καθένας....η μέθοδος αυτή*... είναι μια εμπειρία που θα πρότεινα  σε όποιον αγαπάει την καλλιέργεια του φυτού μας (για μια έστω φορά   :p )...η σχέση που δημιουργείς με το φυτό είναι α π ί σ τ ε υ τ η   Exclamation

To φυτάκι είναι ένα Green-Crack (Garden-of-Green)
https://sporadiko.gr/garden-of-green/823...E%BF%CF%82

θα συνεχίσουμε λοιπόν απο εδώ.. με οτι έχω διαβάσει και καταλάβει μέχρι τώρα.....
ημέρα 36... και μπήκαμε στην 6η και τελευταία βδομάδα ανάπτυξης  Wink

τελείωσαν και τα δεσίματα.... :p

[attachment=1681]
42 ημέρες σήμερα...(όλη την βδομάδα κατέβαινε σταδιακά 1 ώρα το ωράριο)...και σήμερα θα κάνει τον πρώτο 12ωρο ύπνο της

κάθε φορά που βάζω ενα φυτό στην τέντα έχω τα ίδια προβλήματα....αργή ανάπτυξη..κιτρίνισμα στα ψηλά...και σημάδια ελλείψεων

δεδομένου οτι όλα είναι διπλά τσεκαρισμένα....και η ρίζα υγιέστατη...(έχει βγει στην επιφάνεια και πίνει 750ml κάθε μέρα)

καταλήγω οτι τα 120w σε cob led...του πέφτουν βαριά στην 0.60 τέντα...(και ας είναι τέρμα πάνω.. 60+ απο τις κορυφές)

[attachment=1680]
λοιπόν....μιας και δεν μας βλέπω να βγαίνουμε έξω φέτος....είπα να το κρατήσω μια βδομάδα ακόμα ..και δεν το γύρισα

του έκανα ένα φλασάκι και μέτρησα (σωστά) απόνερα...το ph δεν έχει πρόβλημα...ούτε τα ppm στο υπόστρωμα είναι κορεσμένα

6 ph έριξα....6 ph πήρα....και 400ppm (το νερό ήταν εμφιαλωμένο)....φυσικά πήρα και μερικά φύλλα που εμπόδιζαν Rolleyes

άρα ριζόσφαιρα και υπόστρωμα είναι άψογα....το ήξερα από τον τρόπο που πίνει νερό...αλλά ήθελα να βεβαιωθώ

παρόλο που αποκλείω το κλείδωμα....χώρισα το calmag από το κάλιο στα ποτίσματα....και έριξα δυο δόσεις καλές 

έριξα και 1200ppm βάσεις σπαστά.....ανέβασα τα φώτα κι'αλλο 70+cm....και εχτές και σήμερα είδα μια μικρή βελτίωση...

αύριο το γυρνάω... δεν βγάζεις άκρη με μερικά φυτά...αφού νομίζω πως καταλαβαίνουν ότι είναι χειμώνας ακόμα  :d  :p

[attachment=1679]
κλείσαμε την πρώτη βδομάδα σε 12ωρο σήμερα  Cool

και από οτι βλέπω το γούσταρε η κόρη...και άρχισε σιγά σιγά να μου υπόσχεται οτι θα μου τα κάνει τα κέφια  :d

από οτι βλέπω θα μπει και αρκετά πιο γρήγορα στην ανθοφορία...λόγω ηλικίας (έχει δείξει φύλο εδώ και βδομάδες)


[attachment=1678]

τώρα για αυτά που λέγαμε.....όταν λέω βάζω ένα φυτό για να "παίξω"....εννοώ ότι όταν έχω ενα φυτό μπορώ να ασχοληθώ σχολαστικά..και τέλειομανιακά  :d μαζί του ....που σε 4 ή 5 φυτά είναι πολύ δύσκολο...θέλει χρόνο...και βαριέμαι :p

το παιχνίδι μου λοιπόν σε αυτό το φυτό ήταν να ακολουθήσω εν μέρει τις οδηγίες αυτού του τυπά για καλλιέργεια σε coco
https://www.cocoforcannabis.com/how-to-p...coco-coir/

το υπόστρωμα είναι τούμπανο...το coco έχει περλίτη...ξεκινάει απο 50-50% στον πυθμένα....και όσο ανεβαίνει φτάνει στο 0% στην επιφάνεια...με αποτέλεσμα να στεγνώνει ομοιόμορφα στην ανάπτυξη...χωρίς να στεγνώσει ποτέ εντελώς

το coco ειχε προετοιμαστεί μέρες πριν την μεταφύτευση...με calmag και τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά...έτσι ώστε να μην χρειάζεται να το πνίξω στο νερό χειμωνιάτικα ή να το αφήνω ατάιστο λόγο της μειωμένης εξάτμισης λόγο χαμηλής θερμοκρασίας

έκανα και άλλα τελειομανιακά...υπερυψωμένη η πάνινη...φανακι να φυσά από κάτω...regen-a-root για υδροπονία κλπ

για αυτό όταν λέω εγώ οτι στο επίπεδο του υποστρώματος δεν υπάρχει κλείδωμα...τότε δεν υπάρχει  :d



κοιτάζοντας κάτω...ξέχασα πάλι τα πάνω...κάθε φορά έτσι την πατάω...αντί να αρχίσω με τα φώτα τέρμα επάνω....και βλέποντας το φυτό και κατεβάζοντας... ανάλογα τι μου λένε τα φύλλα λίγο πριν κλείσουν τα φώτα....το κάνω αντίστροφα Rolleyes

λίγο η ένταση των cob (40-45000 lux από 70cm στις κορφές)...λίγο το μειωμένο co2 λόγο κλεισούρας χειμώνα....την στρέσαρα την κοπέλα....και το χειρότερο λάθος ότι παρερμήνευσα τα καψίματα στις μύτες των φύλλων σαν υπέρλίπανση

μέτα είδα οτι το στρες φωτός εκτός από χλωρίωση στα φύλλα...κόκκινους μίσχους...έχει και κάψιμο στις μύτες...φάνηκε βέβαια όταν μέτρησα πρώτη φορά απόνερα...και το ppm ήταν μόλις 400 και τα 200 από το νερό που έριξα

αλλα ήταν αργά...εκτός απο το στρες...της έκοψα το φαγητό και λιμοκτονούσε το κορίτσι...αλλά δεν έχει φωνή να μου το πει  :p

αυτήν την βδομάδα άναψα και τα ντίσκο κόκκινα....δεν προσθέτουν ένταση εκεί ψηλά που είναι...αλλά γλύκαναν το φάσμα αρκετά... φάνηκε στα φύλλα (πλάτυναν) και σήμερα που την είδα τέντωσε κιόλας...

το φαγητό πήγε ως εξής....κάθε μέρα πότισμα μέχρι να έχει απόνερα...μέτρημα τα ppm στα απόνερα με σκοπό να μένουν σταθερά..
απο συστατικά...ούλα μαζί τα ίδια κάθε μέρα...σε συνολική αναλογία 700-800ppm...και ph 5.7-5.8...αυτήν την βδομάδα θα ανέβω ppm...το τι πως και γιατί...τα εξηγεί ο τυπάς στον σύνδεσμο παρακάτω...μην τα ξανά γράφω  Shy
https://www.cocoforcannabis.com/principl...abis-coco/
πρασίνισε λίγο η κοπέλα.....

κανονικά θέλει ξεπουπούλιασμα...αλλά τώρα που γκαζώνει....δεν κάνει να κατεβάσω...θα το γονατίσω το μοτερ :p

[attachment=1682]
2 βδομάδες σήμερα σε 12ωρο  Cool

ευτυχώς που έχουμε τα φυτακια μας....και βγαίνει πιο ανώδυνα η πανδημία  :p

λίγα λόγια για το πότισμα....

το πότισμα αυτή την βδομάδα πήγε ως εξής....κάθε 12 ώρες ένα λίτρο νερό με 1000ppm (200ppm είναι το νερό) και ph 5.7....καρφωμένα
τα ppm κρατούνται σε αυτήν την τιμή ως επί το πλείστον με τις βάσεις (sensi coco) και το calmag (πρόσθετα και ριζοτονικό μπαίνουν στο πότισμα πριν τον ύπνο και σε αναλογία λίτρου...μια δυο φορές την βδομάδα)

το θέμα είναι στο μέτρημα στα απόνερα (κάθε δεύτερο πότισμα) η διαφορά στην μέτρηση να μην υπερβαίνει τα 300ppm απο την αρχική ποτίσματος.....και φυσικά να μην στεγνώσει το coco ποτέ.. γιατί τότε τα ppm θα ανέβουν κατακόρυφα και θα κάψουν την κοπέλα

πχ...όλη την βδομάδα πότιζα κάθε μέρα με 1000ppm και έπαιρνα απόνερα 750ppm...στο τελευταίο πότισμα πήρα 650ppm
...άρα την επόμενη βδομάδα θα ανέβω στα 1100ppm και θα συνεχίσω...για όσο είμαι μέσα στο όριο των 300ppm διαφορά

η ρίζα εχει γεμίσει την επιφάνεια της πάνινης παντού  Exclamation

[attachment=1662][attachment=1663]
πω πω... πως ψήλωσε σήμερα έτσι η κοπέλα....με το που έκανε μια μέρα ανοιξιάτικη....την μύρισε αμέσως  Shy

[attachment=1664]
Εχει να πέσει πολύ ψαλίδι αύριο......και χωρίς τύψεις   :d

[attachment=1661]
Σφαγή..... :d

[attachment=1660]
3 βδομάδες σήμερα σε 12ωρο  Shy

τα κουρέματα τα είδατε....ξεμεσιάστικα  :p ...(επίτηδες άφησα οτι άφησα...θέλω να δω πως θα πάει)

με το πότισμα τώρα...δύσκολα τα πράματα...ξεκινάει το 12ωρο με 2+ λίτρα νερό στην γλάστρα...και το πρωί έχει στεγνώσει
αυτό σημαίνει οτι το ec στην γλάστρα ανεβαίνει κατακόρυφα....κανονικά θέλει και μια φορά ενδιάμεσα νερό

πολύ χοντροκομμένα... το φυτό μέσω του φαινομένου της ώσμωσης προσπαθεί να κρατάει σε ισορροπία  το ec των χυμών του εσωτερικά.... με το ec της γλάστρας....όταν το ec της γλάστρας διαταράσσεται προς τα πάνω....το φυτό τραβάει περισσότερα θρεπτικά συστατικά απο οτι χρειάζεται με σκοπό να ξανά φέρει την ισορρπία μέσα με εξω...και καίγεται  :d

σκέπασα γύρω και πάνω να μειώσω την εξάτμιση....αλλά δεν χάνει από εκεί....το πίνει  :p (να δω σήμερα χωρίς φύλλα πως πάει)
[attachment=1669]
κόντεψα να πάθω και ενα εγκεφαλικό προχθές...όταν έσπασα σαν αγγούρι μια κλάρα....3η μέρα σήμερα.. μάλλον την γλίτωσα  :p
(ευτυχώς είχα πρόχειρη μια diy πάστα με πρόπολη....το πασάλειψα...έκοψα και ενα πλαστικό σωληνάκι...και τσουπ...ουφ)
[attachment=1670]
Μεγάλη βοήθεια αυτό το ηλεκτρονικό μάγκες....διαχειρίζεται την θερμοκρασία-υγρασία με μεγάλη ακρίβεια....απαραίτητο αυτή την εποχή

χαμός από καλώδια.......σαν ασθενής από κορονοϊό στην μεθ είναι το φυτό.... :p  :p

[attachment=1671]
4 εβδομάδες σε 12ωρο σήμερα το  green crack  Smile

του πήρα πάλι λίγα φύλλα...ήθελε κι' άλλα...μάλλον θα ξανά πάρω σε μια βδομάδα γιατί δεν του πολύ αρέσει στην φάση αυτή.

[attachment=1684]



με το πότισμα τώρα.....

με το που έγινε η αποφύλλωση....έπεσε η υγρασία απότομα -50% και ανέβηκε η θερμοκρασία....έτσι  στέγνωσε πιο γρήγορα

κατά το 12ωρο φωτός πίνει 1.5 λίτρο.....και κατά την διάρκεια της νύχτας πίνει ακόμα 0.5 λίτρα...σύνολο 2 λίτρα το 24ωρο

(το σωστό κατά τον doktor coco (στα 2 λίτρα)...είναι να μην χρειάζεται παρά πάνω απο 0.5 λίτρα κάθε φορά που ποτίζεις)

με το που έγινε η αλλαγή με την αποφύλωση...άλλαξε απότομα η ισορροπία ec φυτού με ec γλάστρας...και μπλόκαρε
πότιζα με 1100ppm και έπαιρνα απόνερα 1600ppm....(λιπάσματα που στέγνωσαν και έγιναν άλατα στον πάτο της πάνινης)

η λύση η σωστή θα ήταν πιο συχνό πότισμα..έτσι ώστε να μην διαταράσσεται απότομα η ισορροπία ec
η δεύτερη προτεινόμενη λύση είναι περισσότερο νερό κάθε φορά που ποτίζεις...ίσον μεγαλύτερη απορροή του 10-20%

εφάρμοσα την δεύτερη λύση...(με πόνο καρδιάς γιατί πετάς πράμα :d)....και το έφερα γρήγορα (ανέβασα και υγρασία +50%)

τώρα ποτίζω 1100/1200ppm και παίρνω 1300/1400...σε 150/200ml απόνερο....και συνεχίζει χαρούμενο :p 
(ο στόχος είναι να είμαι +200ppm σταθερά πάνω από τα ppm που ρίχνω)
[attachment=1685]


Συνεχίζω να ποτίζω μόνο από πάνω.....με στόχο να βγάλω το 12ωρο φωτός χωρίς να στεγνώσει η πάνινη...και αυτό το νερό που μαζεύεται στο ταψί από την απορροή....το μετράω...ph και ppm....το ξαναρυθμίζω στο ταψί επιτόπου εκεί που τα θέλω......και το αφήνω να το ρουφήξει μέχρι το πρωί....την αλλη μέρα το ιδια....πετάω και κανένα πρώτο απόνερο που και που να φεύγουν τα άλατα....
το πότισμα με το ταψί τελικά λειτούργησε άψογα....είναι τρεις μέρες τώρα που έχουν σταθεροποιηθεί τα ppm.. και το ph

σε φάση που θα το ξανά κάνω σίγουρα.....ελέγχω με ακρίβεια το νερό στην πάνινη...σαν υδροπονία ένα πράμα


τώρα το κούρευα...έκοψα μέχρι που κουράστηκα και σταμάτησα...από της 9 ώρα ασταμάτητα...κόλλησαν τα χέρια μου παντού

δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου....αλλά βλέπω διαφορές με αυτή την μέθοδο....μεγάλη στα αρώματα.....στο πόσο πράσινα είναι τα φύλλα....και αυτό που μου αρέσει πιο πολύ......ούτε ένα σημάδι καψίματος ή έλλειψης....σκάει από υγεία  Heart

[attachment=1692]
5 εβδομάδες σε 12ωρο σήμερα  το φυτάκι  Smile

ακόμα τέντωνε αυτή την βδομάδα....τώρα μάλλον σταμάτησε και θα αρχίσει να παχαίνει

το τσίτωσα λίγο στο φαΐ...στα 1200ppm....αλλά το φοβάμαι μην καεί...είναι και φενο με περισσότερο σατιβα καθώς φαίνεται

τώρα με το πότισμα...την έχω βρει με το ταψί  :p

το κόλπο είναι να μην στεγνώνει το coco καθόλου....με το που στεγνώσει τα ppm εκτοξεύονται προς τα πάνω

στην φάση που είμαι το πάω ως έξεις....

ξεκινάμε πχ... με πότισμα από το βράδυ με το που ανοίγουν τα φώτα...θα ρίξω πάνω απο 1.5 λίτρα νερό...πάντα από πάνω...με ppm 1200 και ph 5.7....η γλάστρα θα κρατήσει 0.5 λίτρα και το υπόλοιπο 1 λίτρο θα βγει από κάτω στο ταψί..

αυτό τώρα το μετράω ξανά εκεί στο ταψί ppm και ph...και το λογικό ειναι να τα βρω πιο πάνω...συνήθως..1500-1600 & 6,2-6,3
ρίχνω λίγο νερό στο ταψί να κατέβουν τα ppm στα 1400...και κατεβάζω το ph στο 5.9....

έτσι έχω φρέσκο νεράκι στην γλάστρα με ρυθμισμένο ph και ppm...το ίδιο και στο ταψί...να πίνει άνετα μέχρι το πρωί

το πρωί τώρα πριν κλείσουν τα φώτα θα ποτίσω ξανά...πάλι με ppm 1200 & ph 5.7..(το νερό στο ταψί φυσικά το έχει πιει)
αν έχω υπολογίσει σωστά υγρασία-θερμοκρασία και έχω ρίξει τη σωστή ποσότητα το βράδυ...το πρωί θα πάρει πάλι μόλις 0.5 λίτρα νερό....όπως και να έχει θα ρίξω τόσο όσο να τρέξει 200ml από κάτω...

τώρα αυτό...τα 200ml...μερικές φορές το τραβάω με μια σύριγγα...το μετράω και μετά το πετάω (σε γλάστρες στο μπαλκόνι)
...άλλες το ξανά ρυθμίζω και το αφήνω στο ταψί....άλλες δεν κάνω τίποτα....μέχρι το βράδυ πάντως εξαφανίζεται και αυτό  :d

το βράδυ πάλι το ίδιο...


[attachment=1700]
80cm+- είναι η κάθε κλάρα  (από την επιφάνεια της πάνινης)

αποχαιρετάμε τις ιδανικές θερμοκρασίες σιγά σιγά..... :p

[attachment=1659]
6 εβδομάδες σήμερα σε 12ωρο  Shy

δεν το βλέπω να βιάζεται να τελειώσει το φυτό....μόλις φάνηκαν κάποιες καφέ τρίχες που και που.... Dodgy 


[attachment=1658]

το πότισμα τώρα...αλλιώς ξεκίνησε και έχει καταλήξει στην μέθοδο ότι να'ναι  :p

συνέχισα να ποτίζω από πάνω....όπως πριν...με μικρές αλλαγές  :d

1: ανέβασα τις ποσότητες νερού...2 λίτρα περίπου στην έναρξη του 12ωρου φωτός...και περίπου 1 λίτρο πριν το σκοτάδι
    (στόχος να μην στεγνώνει ούτε το ταψί....πάντα να βρίσκω ένα στρώμα νερού στην επιφάνειά του)

2: απλοποίησα λίγο την διαδικασία...δεν υπολογίζω πια την διαφορά των 300ml...ρυθμίζω την τιμή ppm που θέλω απευθείας στο ταψί
    (ποτίζω από πάνω άλλοτε με ppm 1100 άλλοτε με 700...στόχος να ρυθμίσω μια φορά στο ταψί στην έναρξη του
      12ωρου φωτός..αυτό που τελικά θέλω ..πχ για την 6η βδομάδα ήθελα 1600 ppm...τώρα θα πέσω στα 1400ppm)
δεν το βλέπω να τελειώνει σε 10 μέρες που λέει η εταιρεία (49 - 55 days)....ούτε για περισσότερο ιντικα που λένε το βλέπω (75% indica 25% sativa).....άλλο φυτό θα έχω εγώ  :d

[attachment=1657]
7 εβδομάδες σήμερα...... Cool

την παρεξήγησα την κοπέλα....τελικά δεν θα βγω πολύ έξω από τους χρόνους...ετοιμάζεται σιγά σιγά  :d

η μια κλάρα δε...(αυτή αριστερά) που την είχα τσακίσει και μολύνθηκε....είναι σχεδόν έτοιμη...οι διαφορά από τις άλλες είναι εμφανής

έχασε βέβαια αρκετό όγκο λόγω της μόλυνσης...θα την κρατήσω να τη κόψω μαζί με τις άλλες...(θα την κιουράρω ξεχωριστά να δω διαφορές) 

με τις θερμοκρασίες καλά τα πήγα...(με λίγη βοήθεια)....μια φορά πήγα 28c+...για 2-3 ώρες το πρωί...

[attachment=1655][attachment=1656]
τελικά θα κόψω σχεδόν στους χρόνους της εταιρίας  :d  (όλο γκρίνια είμαι  :p )

στον έλεγχο δεν έχω ακόμα κεχριμπάρια...αλλά έχω τα περισσότερα γαλακτερά 80-90%...έκοψε λίγο το νερό που πίνει και άρχισαν να ξεφουσκώνουν οι παπάδες....άρα έρχεται η ώρα  Wink

χτες έφαγε για τελευταία φορά ένα καλό λουκούλλειο γεύμα (acadian+double+amino16+silicon+cannaboost) τις βάσεις και το cal-mag τα έχω κόψει από την αρχή της βδομάδας....σήμερα θα ποτιστεί με florakleen.... και θα πάει με σκέτο νερό μέχρι τέλους..

[attachment=1654][attachment=1653]
έτσι γρήγορα που το βλέπω να ωριμάζει μέρα με την μέρα......μου έρχεται να γκρινιάξω πάλι... :d

πάντως από ένα φουντάκι που ξεκόλλησα για να το δω στο μικροσκόπιο...και το δοκίμασα μετά που στέγνωσε...

είναι ακριβώς αυτό που περίμενα όταν διάλεξα αυτή την ποικιλία..

πρωινή σπίντα.....σαν ενεργειακό ποτό....η φάση που το πίνεις βγαίνεις και ξεχνάς ότι ήπιες....και το θυμάσαι κάποια στιγμή που βλέπεις τον εαυτό σου να τρέχει και να μιλάει ακατάπαυστα.....μετά πάλι το ξεχνάς....μετά πάλι το ίδιο....μέχρι να φύγει εντελώς
(μιλάμε για πολύ μικρή ποσότητα... και χρήση με καύση σε πιπάκι....έχει σημασία αυτό :p )

[attachment=1652]
Από όλα έχει το ημερολόγιο  :p

Βλέπεται αυτόν το παππά που έχω κυκλώσει με κόκκινο στην φώτο...

είδα εκει ενα φυλλαράκι ξερο...το τράβηξα και ξεκόλλησε....είναι το πρώτο σημάδι οτι στο βάθος έχει ξεκινήσει μούχλα  :d

έκοψα ακριβώς κάτω από εκεί... και αφαίρεσα το πάνω μέρος.. και το καθάρισα στην βάση του...δεν πήγε πολύ χαμένο

με ξεγέλασαν οι παπάδες  που μεγαλώνουν σαν σατιβα..χωρίς να είναι πολύ σφικτοί...και άργησα να βάλω τον αφυγραντήρα

[attachment=1651]
8 εβδομάδες σε 12ωρο σήμερα...και...νωρίς τελείωσε το green crack  :d

πάει και αυτό το φυτό...σήμερα το κούρεψα μια να στρεσαριστεί..και το άφησα να ζήσει την τελευταία του μέρα μόνο με τα κόκκινα αναμένα...
....χτές το πότισα μια τελευταία φορά με παγωμένο νεράκι να δροσιστεί...θα το αφήσω και ένα 48ωρο στα μαύρα σκοτάδια να διψάσει λίγο....
...και μπάϊ μπάϊ μάι ντάρλινγκ

[attachment=1649][attachment=1650]
....ουφ....τέλειωσα....έπιασα τον εαυτό μου να λέει....δεν το ξανά περνάω αυτό το μαρτύριο  Dodgy

τόσο πολύ σιχαίνομαι αυτήν την διαδικασία  Big Grin
έβγαλε πράμα το green crack  τελικά...δεν το περίμενα Shy

ολόκληρη πατέντα έκανα για να μπορέσω να τα ζυγίσω.....

200g βγήκαν οι παπάδες

και 80g όλα τα χαμηλά τα αεράτα...

Εσπασα το προηγούμενό μου ρεκόρ στην 60αρα  :p

και από ότι βλέπω....βγάλανε και μπόλικο λάδι τα ζαχαρόφυλλα

[attachment=1091][attachment=1092][attachment=1093][attachment=1094][attachment=1095]
280g.... ειλικρινά δεν το περίμενα.....επειδή ήταν αεράτες οι φούντες....νόμιζα δεν θα έχουν και βαρος   Tongue

[attachment=1123]


(Rip το φυτακι...με μια τελευταία φώτο της καλλιέργειας  Heart )

[attachment=1124]
Και αφού είδαμε πως πήγε ενα φυτο στην 0.60 τεντα.......για να δουμε και πως θα παει με 7 φυτα  Big Grin


Έβαλα 10 σπορια για να εχω 8 σίγουρα......Τελικά 7 τα κατάφεραν να αναπτυχθούν ικανοποιητικά  Shy

Σκάσαν και τα άλλα 3....αλλά στο Blue Cheese σκάλωσε στο τσόφλι και κόπηκε η ριζα....και τα άλλα 2 πανε αργαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

1- Chocolate Haze… (Royal Queen Seeds)
2- Chocolope… (σποράδικο)
3- Belladonna… (Paradise Seeds)
4- Blue Dream… (σποράδικο)
5- Chronic Thunder… (Barney's Farm)
6- Red Cherry Berry… (Barney's Farm)
7- CBD BLUE SHARK… (Barney's Farm)
8- Gorilla Zkittlez… (Barney's Farm)
9- Blue Gelato 41… (Barney's Farm)
10- Blue Cheese …(Dinafem Seeds)
3η μερα σήμερα τα μωράκια  Shy

Καλα εχω σωθεί με αυτά τα ηλεκτρονικά μαραφέτια  Cool

Κανουν και οικονομία στο νερο του υγραντήρα.......το κραταει 80% μεσο ορο άψογα

Εχω και 2 για θερμοκρασια.....ενα στην ψηξη στο ψυγειακι....και ενα στο εξαερισμο

Ολα δουλεύουν ρολόι .....εκτος απο το σύστημα μας που ανεβάζει φωτο....μπάχαλο Big Grin

[attachment=1118][attachment=1119][attachment=1120][attachment=1121]
5η μερα σήμερα τα μωράκια.....είναι λιγο στραπατσαρισμένα μερικά...αλλά μεγαλώνουν κανονικά  Tongue


[attachment=1213]


Θερμοκρασία - υγρασία = 26-28 & 80%

Τα μωρα εναι σε Coco+30% περλιτη ψιλόκοκκο (θρυμματισμένος).....και ποτίζονται καθε 2η 3η μερα.. μέχρι να τρέξει απο κατω

Τρώνε σε κάθε πότισμα από την αρχη...μόνο roott-first-feed σε εμφιαλωμένο νερο.... 800ppm

Ειναι κατω απο ενα COB LED (60W).....στα 40cm....Ωράριο 24/0
7η μερα σήμερα τα μωρα....την φάγαμε την πρωτη βδομαδούλα Shy

[attachment=1247]


Φάγανε και ήπιανε άλλες δυο φορες....0.5 λιτρα με b52-amino16-rizobac...900ppm....ph 5.6
Για να δουμε και ποιο ειναι ποιο....

1- Blue Dream… (σποράδικο)

2- Chocolope… (σποράδικο)

4- CBD BLUE SHARK… (Barney's Farm)

5- Gorilla Zkittlez… (Barney's Farm)

6- Blue Gelato 41… (Barney's Farm)

7- Belladonna… (Paradise Seeds)

9- Red Cherry Berry… (Barney's Farm)
9η μερα σήμερα....και έσκασε ενα ακόμα μωρό  Big Grin ( Chronic Thunder… (Barney's Farm))

Να δουμε τωρα τι θα το κανω αυτο....ειναι μια βδομάδα πισω απ τα αλλα

Φγανε ξανα cal-mag +acadian+double...800ppm.....πλέον ποτίζονται-τρώνε κάθε μερα

Απο αύριο λεω να αρχίσουν να πέφτουν και για υπνο λιγες ωρες....αρχίσαν να γκρινιάζουν Tongue
11η μερα σήμερα.....και συνεχίζουν να τρώνε και να πίνουν κάθε μερα λιχουδιές....ψεκάστηκαν και με cal-mag  Big Grin 

(τα φωτα μπήκαν σε 18/6)

Ξεκίνησαν και οι ετοιμασίες για την μεταφύτευση....μπήκε το coco (biobizz coco mix) στα 3/4 της πάνινης 3.8lit

Πολύ μικρές είναι αυτές ρε  Tongue ....για να δουμε τι θα δουμε  Big Grin

Στον πατο της πάνινης μπήκε 2 δαχτυλα 50%περλιτης & 50%coco....και ποτίστηκε το coco με ούλα τα καλούδια

(Bio Grow biobizz+CalMag+rizobac+amino16+EcoPlant+silica+acadian) 1000ppm
Έφτιαξα και τον πατο της τέντας.....ειχε τσακίσει με τον καιρο....και αρχισε να ξεφλουδίζει.....και φυσικά εχανε και το νερο αν πότιζα απο κατω

Αγόρασα ενα χοντρούτσικο νάιλον αλλά μαλακό....και μια  αλουμινοταινια.....και εγινε καινούριο Cool
Σελίδες: 1 2 3 4