Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: Αστυνομία στο σπίτι μου μέσω ενός άλλου φόρουμ.
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
καλησπέρα
θα ήθελα να μιλήσω για ένα γεγονός που μου συνεβει πριν μερικά χρόνια σε ένα φορουμ, όχι για να τρομάξω κάποιον αλλά κυρίως γιατί έχω απορία αν μπορεί να συμβεί εδω, πως συνεβει και γενικά να ενημερώσω και τα μέλη του φόρουμ.

λοιπόν πριν κάποια χρόνια εκεί που καθόμουν ήσυχα και ωραία στο σπίτι μου ένα απόγευμα, χτυπάει η πόρτα, ανοίγω και βλέπω 2 αστυνομικούς. άρχισαν τις ερωτήσεις τύπου εσεις είστε η τάδε; κλπ κλπ.

για να μην τα πολυλογω, ήμουν μέλος σε ένα φόρουμ που δν είχε καμία σχέση με το συγκεκριμένο "άθλημα". ένα κανονικό φόρουμ όπου συζητούσαμε περί ανέμων και υδάτων. σε ένα θέμα που είχα πάρει μέρος, κάποιος από το φόρουμ άρχισε να με απειλεί λόγω διαφορετικών απόψεων. εγώ δεν έδωσα σημασία και συνέχισα την ζωή μου. όμως, κάποιος είδε τις απειλές και ανησύχησε. δεν ξέρω αν ήταν κάποιος άλλος από το φόρουμ ή κάποιος admin αλλά κάποιος θορυβήθηκε από τις απειλές αυτές προς εμένα. οπότε και ειδοποίησε την αστυνομία η οποία με την σειρά της ειδοποίησε την διωξη ηλ. εγκληματος. μέσα σε λίγες ώρες, η αστυνομία γνώριζε την ταυτότητα μου που μενω καθώς και τα στοιχεία αυτού που με απειλούσε. ήρθαν σπιτι μου για να τσεκαρουν ότι είμαι καλα, και απ' ότι έμαθα πήγαν και στο σπίτι αυτού που απειλουσε. τον πήγαν στο τμημα, η εισαγγελία εξέτασε την υπόθεση και σχημάτισε δικογραφία ης βάρος του.

εγώ, έδωσα 2-3 καταθέσεις στην αστυνομία και από τότε δεν ξέρω τι εγινε.

το γεγονός με θορύβησε αρκετά γιατί συνηδητοποιησα πόσο εύκολα η αστυνομία απέκτησε πρόσβαση σε ολαου τα στοιχεία. γνωρίζω απ' ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι το συγκεκριμένο έχει βάση στην ολλανδία.
απλά δεν μου φαίνεται και πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό και εδώ. εφ όσον ο πάροχος γνωρίζει κάθε κλικ που κάνουμε.

αν κάνω λάθος διορθώσετε με.
(04-30-2020, 02:56 AM)ganja93 Έγραψε: [ -> ]καλησπέρα
θα ήθελα να μιλήσω για ένα γεγονός που μου συνεβει πριν μερικά χρόνια σε ένα φορουμ, όχι για να τρομάξω κάποιον αλλά κυρίως γιατί έχω απορία αν μπορεί να συμβεί εδω, πως συνεβει και γενικά να ενημερώσω και τα μέλη του φόρουμ.

λοιπόν πριν κάποια χρόνια εκεί που καθόμουν ήσυχα και ωραία στο σπίτι μου ένα απόγευμα, χτυπάει η πόρτα, ανοίγω και βλέπω 2 αστυνομικούς. άρχισαν τις ερωτήσεις τύπου εσεις είστε η τάδε; κλπ κλπ.

για να μην τα πολυλογω, ήμουν μέλος σε ένα φόρουμ που δν είχε καμία σχέση με το συγκεκριμένο "άθλημα". ένα κανονικό φόρουμ όπου συζητούσαμε περί ανέμων και υδάτων. σε ένα θέμα που είχα πάρει μέρος, κάποιος από το φόρουμ άρχισε να με απειλεί λόγω διαφορετικών απόψεων. εγώ δεν έδωσα σημασία και συνέχισα την ζωή μου. όμως, κάποιος είδε τις απειλές και ανησύχησε. δεν ξέρω αν ήταν κάποιος άλλος από το φόρουμ ή κάποιος admin αλλά κάποιος θορυβήθηκε από τις απειλές αυτές προς εμένα. οπότε και ειδοποίησε την αστυνομία η οποία με την σειρά της ειδοποίησε την διωξη ηλ. εγκληματος. μέσα σε λίγες ώρες, η αστυνομία γνώριζε την ταυτότητα μου που μενω καθώς και τα στοιχεία αυτού που με απειλούσε. ήρθαν σπιτι μου για να τσεκαρουν ότι είμαι καλα, και απ' ότι έμαθα πήγαν και στο σπίτι αυτού που απειλουσε. τον πήγαν στο τμημα, η εισαγγελία εξέτασε την υπόθεση και σχημάτισε δικογραφία ης βάρος του.

εγώ, έδωσα 2-3 καταθέσεις στην αστυνομία και από τότε δεν ξέρω τι εγινε.

το γεγονός με θορύβησε αρκετά γιατί συνηδητοποιησα πόσο εύκολα η αστυνομία απέκτησε πρόσβαση σε ολαου τα στοιχεία. γνωρίζω απ' ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι το συγκεκριμένο έχει βάση στην ολλανδία.
απλά δεν μου φαίνεται και πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό και εδώ. εφ όσον ο πάροχος γνωρίζει κάθε κλικ που κάνουμε.

αν κάνω λάθος διορθώσετε με.
μπαα..
καλησπερα,το site μας ειναι απολυτα ασφαλες,αρκει να διαβασεις του κανονεσ του.γενικα υπαρχουν τροποι που ανεβαζεις φωτογραφιες και οτιδιποτε θες να ανεβασεις.δεν κανεις ποτε upload φωτογραφιας απο δικο σου προγραμα η του κινιτου-υπολογιστη σου.διαβασε τα θα σου απαντησουν πολλα απο αυτα που αναρωτιεσαι !
@ganja93
ακριβωσ οπωσ σε λεει πιο πανω ο @ΤσιουΠαοΚ αμα αναφερεσαι στην καλιεργεια οχι
αν ομωσ αναφερεσαι σε αλλα θεματα οπωσ π.χ
οτι εκλεψεσ,οτι εκανεσ φοροδιαφυγη και αλλα τετοια,τοτε μπορει να τα μαθει νομιζω διοτι τετοιου ιδουσ αδικηματα ουτε στη ολανδια επιτρεπωνται
αν μας αποκαλύψεις πως ξέρεις που είναι το τελευταίο ξωγαμο του bin laden ή καλύτερα πως είσαι ο πυρήνας της φωτιάς τότε θα τους δεις σύντομα..
εμεις δεν ειμαστε τετοιο φορουμ φυσικα....

σεβομαστε τους καλλιεργητες μας και τους φυλαμε σαν κορη οφθαλμου στην κοινοτητα μας, που να βλεπες τι καφριλες κανουν οι χρηστες μας συνεχεια και βαζουν δεδομενα gps απο μονοι τους και μετα τρεχουμε σα χαζοι να τους προστατευουμε...

δεν ειναι ολα τα φορουμς σαν εμας Wink

και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου εχω αρχισει να κουραζομαι να το λεω.

η ip του καθενοσ, μασκαρεται σε μασ. ουτε εμεισ οι admins δεν τισ βλεπουμε- γνωριζουμε πλεον

αρα πως θα σε βρουνε οταν δεν εχουν ιδεα που να ψαξουν;

και συγνωμη αλλα ο τιτλος σου τρομοκρατει, τον αλλαξα
πολλα δεν ξερω, αλλα απ αυτα που ακουγονται και ακουω, τιποτε δεν ειναι απαραβιαστο, εδω σπανε κρατικα, νασα, και οτι θες, αλλα οκ για εναν ερασιτεχνη, σιγουρα ειναι δυσκολο.
δεν θελω να υποβιβασω τπτ, αλλα οχι τετοιους ορκους παιδια, ακομη κι αυτη σου η δηλωση @trompetas, με το συμπαθειο, αλλα θα μπορουσε να αποβει επικινδυνη σε καποιον απροσεκτο μελος. τωρα αν στην κοινοτητα μας υπαρχει τετοιος κομπιουτερας που ειναι τοσο αστερι, χιλια ζητω μας. ηρεμα μιλαω
εαν εισαι στοχος των αστυνομικων οπως και να χει δε γλυτωνεις. δεν ορκιστηκα μη βαζεις λογια...ο ορκος ειναι ιερο πραμα οταν τον δινεις. εγγυομαι ομως εφ οσον ακολουθεις τους κανονες ασφαλειας, οτι θα εχεις μια ομαλη ροη στο φορουμ μας το πιστευεις δε το πιστευεις; ειναι προσωπικο το ζητημα

εννοειται οτι υπαρχει κινδυνος. ειπαμε. αμα ο αλλος  ειναι οντως τοσο χαζος και κανει upload με gps geolocation data σε οτι να ναι sites δε τον φταιει το φορουμ.
επιμενεις δηλαδη,
τοτε γιατι τρεχεις να συμαζεψεις οπως λες τις στραβες των μελων?
και πως εγγυασαι, αληθεια θελω να μαθω, αλλα οχι με ξυλινη γλωσσα παλι. ηρεμα ρωταω
επιμενω ναι. αλλα δε θα στο εξηγησω γιατι επιμενω. σιγα μην καθομαστε να σας λεμε τεχνικα,  τι μετρα ασφαλειας εχουμε παρει, γιατι μονο ασφαλες δε θα ναι μετα ακολουθειστε τους κανονες και ειστε οκ, αλλιως αιτηθειτε ακυρωση του λογαριασμου αν θελετε οποιος θελει και τελειωνουμε... οσοι φοβουντε

αρχαιε θες να σου πω κατι; δεν ειμαι καθολου υποχρεωμενος να τρεχω να ξεσκατωνω τον καθε ενα που τα σκατωνει. καθολου ομως...αρα τι μου λες εδω; δε σε καταλαβαινω.. τη βλακεια δε μπορουμε να τη νικησουμε το γνωριζεις αυτο..
ωραιες απαντησεις δινεις, @trompetas επιασες το ακρο να με δωσεις τεχνικες λεφτομερειες. δεν σου ειπα τιποτε τετοιο, αυτο που σου ειπα και κλεινω, ειναι αυτο το λαρτζιλικι του μη φοβαστε ειμαστε αδιασπαστοι, οτι μπορει να αποβει επικυνδυνο.
τελος παντων μπαμπας μας εισαι και εσυ εχεις ολη την ευθυνη και τους κανονες.
μια απλη συζητηση - απορια, ειχα να κανω κι εσυ εμμεσως μου λες οτι μ εχεις γραμμενο για το τι πιστευεω η οχι.
καλημερα,
εχω κουραστει να μιλαω για τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια  καθε φορα.

δε ξερω πως αλλιως να στο πω φιλτατε, μη το παιρνεις προσωπικα, ας κανει ο καθενας οτι νομιζει με την ασφαλεια του ειλικρινα
καλημερα στην παρεα. ενας λογος σοβαρος που απασχολει τους περισσοτερους. καποτε ημουν αντμιν σε ενα φορουμ αλλο οπως ανεφερε και ο φιλος. αναλογης παρανομης δραστηριοτητας σε αλλο αντικειμενο. εκει επαιζαν βεβαια και ντονεισον και καποια αλλα οφελη, και για τη διαχειρηση και για τα μελη. το vpn που δουλευουν τα περισσοτερα φορουμ κωδικοποιει συνηθος σε html ολη τη κινηση-δραστηριοτητα που κανουμε, μεσο του διακομιστη vpn. μπορει να φανει οτι εκπεμπεις απο ζιμπαμπουε, αντε να σε βρουν, η οτι εκπεμπεις απο 10 σημεια ταυτοχρονα, οτι θες κανεις με τα πισι σημερα. το οτι υπαρχει καποιος καλυτερος που μπορει να σπασει το vpn η proxy η οτι ασφαλεια επιλεξει η αρχικη εδρα ειναι αλλο θεμα.
κατι δεν μου κολαει στην υποθεση οπως την γνωριζεις .
υπαρχει περιπτωση αλλο ατομο ,γνωστο σου ,να ειδε τις απειλες και να ειδοποιησε την αστυνομια ;
εμαθες ποιος ηταν αυτος που σε απειλουσε τελικα ;
2-3 καταθεσεις ; δηλαδη σε καλεσαν 2-3 φορες να δωσεις καταθεση για το ιδιο περιστατικο ;
(04-30-2020, 12:20 PM)badweed Έγραψε: [ -> ]κατι δεν μου κολαει στην υποθεση οπως την γνωριζεις .
υπαρχει περιπτωση αλλο ατομο ,γνωστο σου ,να ειδε τις απειλες και να ειδοποιησε την αστυνομια ;
εμαθες ποιος ηταν αυτος που σε απειλουσε τελικα ;
2-3 καταθεσεις ; δηλαδη σε καλεσαν 2-3 φορες να δωσεις καταθεση για το ιδιο περιστατικο ;

σιγουρα δεν ηταν γνωστος μου αυτος που εκανε την καταγγελια στην αστυνομια, μου ειπαν το επιθετο του και τη περιοχη που μενει (για αυτον που ειδε τις απειλες και καλεσε την αστυνομια μιλαω), και δεν τον γνωριζα ουτε ειχα γνωστους στην περιοχη που μενει. οσο για τον αλλον που εκανε τις απειλες δεν εμαθα ποτε ποιος ειναι, η αστυνομια με πηρε για καταθεση και με ρωτουσαν αμα τον γνωριζω προσωπικα, αμα με εχει ξανααπειλησει στο παρελθον και γενικα ειχε φανει καπως απο το ποστ μου οτι ειχα καποια θεματα ψυχολογικα που προσπαθουσα να λυσω και η αστυνομια πιστευε οτι αυτο θα επιβαρυνε την ψυχολογικη μου κατασταση (ετσι μαλλον τους ειπε αυτος που εκανε την καταγγελια)

με καλεσαν δυο τρεις φορες για καταθεση και μου ειπαν οτι ειναι τυπικο, με ρωτουσαν επισης αμα χρειαζομαι ψυχολογικη υποστηριξη και τετοια.

προφανως σε εκεινο το φορουμ επειδη δεν ηταν κατι παρανομο, δεν χρησιμοποιουσα vpn ή κατι τετοιο, εμπαινα κανονικα απο το browser μου.

πάντως ειλικρινά δεν νομιζω η αστυνομια θα κατσει να ασχοληθει μαζι μας, με εμας δηλαδη που καλλιεργουμε 1-2 φυτα για τον εαυτο μας. βλεπω στο youtube, ελληνες youtubers που ανεβαζουν βιντεο να την πινουν (στην ελλαδα παντα) και δεν τους εχει ενοχλησει κανενας εφ οσον δεν ενοχλουν.

αυτοι δειχνουν μουρες κανονικα, ονοματα κλπ. ειναι πανευκολο να τους βρει η αστυνομια αλλα για καποιο λογο επιλεγει να μην το κανει γιατι σιγα που θα κατσει να ασχοληθει. δεν ξερω, αυτο σκεφτομαι και καπως μου φευγει το αγχος.
ποσο χρονων ησουνα τοτε @ganja93 ;
(04-30-2020, 02:44 PM)badweed Έγραψε: [ -> ]ποσο χρονων ησουνα τοτε @ganja93  ;

μεταξυ 20-28 θα πω :p γιατι;
@ganja93 μηπως ησουνα ανηλικος και καποιος απο την οικογενεια σου ανακατευτηκε .
(04-30-2020, 02:53 PM)badweed Έγραψε: [ -> ]@ganja93 μηπως ησουνα ανηλικος και καποιος απο την οικογενεια σου ανακατευτηκε .

οχι, ενηλικος και η οικογενεια μου δεν γνωριζε καθολου για αυτο το συμβαν
ειχα απευθυνθει στην αστυνομια καποτε για εκβιαστες (μπραβους σε μαγαζι ) , ειχα παει στην γαδα , ειχα μιλησει με καποιον υπευθυνο εκει , και με διαβεβαιωσε οτι η υποθεση μου ειχε και κωδικη ονομασια μεσω της οποιας θα επικοινωνουσα αν χρειαζοταν με αυτους .
και ολα αυτα χωρις να σημειωσει ουτε καν το ονομα μου καπου .....

φθινοπωρο 2004 αυτα .
και η επικοινωνια μας ηταν ολη αυτη τοτε .
πληρωσα τελικα τους μπραβους και δεν με ενοχλησε ουτε η αστυνομια ουτε οι μπραβοι οι οποιοι προσφερθηκαν να ξεκολησουν και το θεμα της αδειας του μαγαζιου που εβρισκε συγγενικα των αρχων , προβληματα .

και εχοντας μια τετοια γενικοτερη εντυπωση απο την αστυνομια , οπως οταν μου εκλεψαν μια μηχανη , που ουτε που ηρθαν να δουν απο που την εκλεψαν και ας το αντιληφθηκα κατα την διαρκεια της κλοπης και τους ειδοποιησα αμεσως μετα , δυσκολευομαι να συγκρινω τον βαθμο ασχολιας που εδειξαν σε μια υποθεση που ουτε το θυμα ουτε καποιος θιγομενος τους ειδοποιησε .
(04-30-2020, 03:07 PM)badweed Έγραψε: [ -> ]ειχα απευθυνθει στην αστυνομια καποτε για εκβιαστες (μπραβους σε μαγαζι ) , ειχα παει στην γαδα , ειχα μιλησει με καποιον υπευθυνο εκει , και με διαβεβαιωσε οτι η υποθεση μου ειχε και κωδικη ονομασια  μεσω της οποιας θα επικοινωνουσα αν χρειαζοταν με αυτους .
και ολα αυτα χωρις να σημειωσει ουτε καν το ονομα μου καπου .....

φθινοπωρο 2004 αυτα .
και η επικοινωνια μας ηταν ολη αυτη τοτε .
πληρωσα τελικα τους μπραβους και δεν με ενοχλησε ουτε η αστυνομια ουτε οι μπραβοι οι οποιοι προσφερθηκαν να ξεκολησουν και το θεμα της αδειας του μαγαζιου που εβρισκε συγγενικα των αρχων ,  προβληματα  .

και εχοντας μια τετοια γενικοτερη εντυπωση απο την αστυνομια , οπως οταν μου εκλεψαν μια μηχανη , που ουτε που ηρθαν να δουν απο που την εκλεψαν και ας το αντιληφθηκα κατα την διαρκεια της κλοπης και τους ειδοποιησα αμεσως μετα , δυσκολευομαι να συγκρινω τον βαθμο ασχολιας που εδειξαν σε μια υποθεση που ουτε το θυμα ουτε καποιος θιγομενος τους ειδοποιησε .

η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου ειχε φανει παραξενο που η αστυνομια εδωσε τοσο σημασια, δεν το περιμενα, σκεψου με πηρε τηλεφωνο ψυχολογος που ειχε βαλει η αστυνομια για να σιγουρευτει οτι ειμαι καλα. δεν ξερω, ισως ηταν το περιστατικο τετοιο, ισως επεσε σε αστυνομικους που εκαναν κατι.

οπως και να χει ο λογος που εκανα αυτο το ποστ ειναι για δυο πραγματα
αρχικα να δω τι παιζει με την ασφαλει αυτου του φορουμ (εχουν χιλιογραφτει βεβαια)
και γενικα να ξερει ο κοσμος οτι θελει πολυ προσοχη τι γραφουμε στο ιντερνετ και πως το λεμε, δεν φαινεται το υφος μας και μπορουν καποια να παρεξηγηθουν.
καμμια φορα τα λαθη που κανουμε τα μελη δεν ειναι παντα απο χαζομαρα..
πιστευω ειναι και αλλοι εκτος απο μενα που οτι εχει να κανει γυρω απο τους υπολογιστες το επιπεδο μου ειναι
ανοιξε κλεισε :p
απλα πιστευω οτι δεν ασχολουνται με 1-2 φυτα σε μια 60αρα..σιγα την παραγωγη :p