Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
@Damned καλησπερα φίλε!!
τα είχα διαβασει και αυτά.πολυ καλά λιπάσματα και με εξαιρετικές κριτικές.δυστυχως ομως δεν ερχονται δω που μένω.
επισης με κέρδισε το γεγονος ότι η a.n έχει πολύ ωραιο και αναλυτικο προγραμμα καλλιέργειας,πραγμα απαραιτητο για το επίπεδο μου μιας και είναι η πρώτη μου φορά.
βεβαια από την αναζήτηση μου έως τωρα εχω καταλαβει ότι οι ποσότητες που δίνει για καθε πότισμα είναι λιγάκι υπερβολικές.
τι γνώμη έχεις για τις ποσότητες που αναγράφονται στους πινακες;;
@pasas25
στα μισα απο οτι λενε
ειδικα στην αρχη
Smile
dammed καλημέρα ο πασάς παίζει με άλλη εταιρία
ο πίνακας που έχει η hydroponics φαίνεται χαμηλή σε δοσολογίες οπότε μπορεί να ξεκινήσει από της αναγραφομενες
φυσικά κάθε φυτό έχει διαφορετικές απαιτήσεις
(05-15-2020, 11:44 AM)sativaas Έγραψε: [ -> ]dammed  καλημέρα ο πασάς παίζει με άλλη εταιρία
ο πίνακας που έχει η hydroponics φαίνεται χαμηλή σε δοσολογίες οπότε μπορεί να ξεκινήσει από της αναγραφομενες
φυσικά κάθε φυτό έχει διαφορετικές απαιτήσεις

έγραψε ότι παράγγειλε από εξωτερικο όλη την σειρα an.
λάθος κατάλαβα?
υπάρχει η εταιρεία advanced nutrients και η εταιρία advanced nutrients hydroponics
(05-15-2020, 12:08 PM)sativaas Έγραψε: [ -> ]υπάρχει η εταιρεία advanced nutrients και η εταιρία advanced nutrients hydroponics

ok γιατί παραπάνω γράφει α.ν oxi a.n.h
δικό μου λαθος έσβησα το σχόλιο μου μην τον μπερδέψω.
@Sativaas
@Damned
καλησπερα παιδια!

αλλαξα εταιρεια και πηρα advanced nutrients .διαβασα τα καλυτερα σε διαφορα site αλλα και εδω στο forum.αλλωστε ηταν η πρωτη μου επιλογη οπως και να εχει
.
τις δοσολογιες τις βρηκα εδω : https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/ .πολυ χρησιμο για εμας τους αρχαριους.απλα δεν ξερω αν πρεπει να τα χρησιμοποιησω με τις ποσοτητες που δινει.

για την αρχη εχω παρει το rootit first seed.δεν ξερω τελικα αν πρεπει να το χρησιμοποιησω τελικα μετα την αλλαγη που εκανα στα λιπασματα.

@Damned το cal mag extra ειναι απαραιτητο φιλε μου;;
δεν το παρηγγειλα δυστυχως αλλα μπορω να το βρω μεμονωμενα.
(05-15-2020, 02:06 PM)pasas25 Έγραψε: [ -> ]@Sativaas
@Damned
καλησπερα παιδια!

αλλαξα εταιρεια και πηρα advanced nutrients .διαβασα τα καλυτερα σε διαφορα site  αλλα και εδω στο forum.αλλωστε ηταν η πρωτη μου επιλογη οπως και να εχει
.
τις δοσολογιες τις βρηκα εδω : https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/ .πολυ χρησιμο για εμας τους αρχαριους.απλα δεν ξερω αν πρεπει να τα χρησιμοποιησω με τις ποσοτητες που δινει.

για την αρχη εχω παρει το rootit first seed.δεν ξερω τελικα αν πρεπει να το χρησιμοποιησω τελικα μετα την αλλαγη που εκανα στα λιπασματα.

@Damned  το cal mag extra  ειναι απαραιτητο φιλε μου;;
δεν το παρηγγειλα δυστυχως αλλα μπορω να το βρω μεμονωμενα.

στην ανάπτυξη δεν σου χρειάζεται,στην ανθοφορία καλό θα του κάνει μην σου βγάλει καμία έλλειψη.
ξαναπαρε και τον οδηγό που ακολουθούσα.
δοσολογίες είναι ml ανά λίτρο νερό την εβδομάδα.

[Εικόνα: e6byfjum.jpg]
sorry δεν πήρα χαμπάρι ποτέ άλλαξες
αυτο το πινακάκι που σου έδωσε ο dammed ακόλουθα
μερικά από αυτά που παρήγγειλες είναι με ημερομηνία λήξης πρόσεξε το αυτό.
π χ voodoo juice,tarantula,piranha,sensizym.
το sensizym θέλει και ψυγείο όταν το ανοίξεις.

[Εικόνα: fy6cp2qm.jpg]
@Damned σε ευχαριστω φιλε!πολυ χρησιμο το πινακακι σου!!

βεβαια δεν τα εχω ολα τα booster.ακολουθησα το προγραμμα της εταιριας και πηρα τα εξης :
sensi grow a +b
sensi bloom a+ b
b-52
voodoo juice
big bud
overdrive
piranha
bud candy
flawless finish

πως σας φαινεται η συνθεση;;;

το root!it first seed να το βαλω τελικα η ειναι περιττό;;

το cal mag extra δεν το ειδα στο πινακακι.τι δοσολογιες παιζουν;;
to calmag xtra δεν το βάζεις συνέχεια μόνο αν χρειαστεί η προληπτικά.
1 ml στο λίτρο.
κανονικά για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να έχεις όλα αυτά που έχει ο πίνακας.
εγώ έτσι τα δούλευα.
π χ με το overdrive που ρίχνεις προς το τέλος είδα διαφορά,το ancient earth χρειαζετε και αυτό έχει μέσα φουλβικά και χουμικά οξέα.
γενικά ότι έχει μέσα ο πίνακας που το ρίχνεις σε όλη η σχεδόν όλη την ζωή του φυτού πρέπει να τα έχεις.
την πρώτη εβδομάδα θα βάζεις root it και voodoo juice μόνο. δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
(05-15-2020, 02:49 PM)damned Έγραψε: [ -> ]to calmag xtra δεν το βάζεις συνέχεια μόνο αν χρειαστεί η προληπτικά.
1 ml στο λίτρο.
κανονικά για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να έχεις όλα αυτά που έχει ο πίνακας.
εγώ έτσι τα δούλευα.
π χ με το overdrive που ρίχνεις προς το τέλος είδα διαφορά,το ancient earth χρειαζετε και αυτό έχει μέσα φουλβικά και χουμικά οξέα.
γενικά ότι έχει μέσα ο πίνακας που το ρίχνεις σε όλη η σχεδόν όλη την ζωή του φυτού πρέπει να τα έχεις.
την πρώτη εβδομάδα θα βάζεις root it και voodoo juice μόνο. δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

οφτοπικ αλλά μέτρησα καμιά εικοσαρια μπουκαλάκια  :d

με την canna εγω κανω δουλίτσα με
 4 μπουκαλάκια  :d
βασικά η δουλειά γίνεται και με τρία μπουκαλάκια αλλά θέλω το snake oil μου κι εγώ....
η δουλειά γίνετε και με σκέτη κοπριά χωρίς να δώσεις μια,εδώ μιλάμε αν θέλεις κορυφαίο αποτέλεσμα.
την σειρά a n την είχα όλη είναι πολλά τα λεφτά το ξέρω αλλά εγώ έβγαζα 30% μπορεί και παραπάνω περίπου ποσότητα σε σχέση με άλλους που είχαν άλλη εταιρία.
οπότε για εμένα αξίζει να έχεις όλη την σειρά.
@pasas25
απο καλλιεργεια δεν σκαμπαζω πολλα αλλα νομισω το cal-mag μπαινει σε ολη την διαρκεια τησ καλλιεργειασ

διασταυρωσετο
το calmag συνήθως έχει και άζωτο μέσα και επίσης ανεβάζει αρκετά τα ppm.
αν ρίχνεις συνέχεια πρέπει να κόψεις από κάτι άλλο να μην ανεβαίνουν τα ppm.
καλά ρε συ @Damned ότι πεις ...
με το κορυφαίο αποτέλεσμα τι εννοείς?
αν πάρω τα είκοσι μπουκαλάκια της αν
θα έχω κορυφαίο αποτέλεσμα?

αυτό που βλέπεις με 4 μπουκαλάκια το έχω μεγαλώσει...
[Εικόνα: polaexsm.jpg]
εντάξει .... δεν είναι κορυφαίο... το ξέρω ...όμως...
τι του λείπει για να είναι κορυφαίο?
@Roukounas νομιζω φιλε μου ειναι οπως τα λεει ο @Damned τουλαχιστον απο την αναζητηση που εκανα.ειναι για ωρα αναγκης αλλα ειναι απαραιτητο.
θα μεινω με την σειρα που εχω παρει ηδη μιας και ανεβαινει πολυ το μπατζετ μετα.
ελπιζω και με αυτα που πηρα να γινει δουλιτσα.
χωρις να εχω εμπειρια απο καλλιεργεια ευχομαι να ειμαι ενταξει απο λιπασματα για πρωτη φορα.καλο θα ηταν βεβαια να ειχα ολη την σειρα αλλα δεν με παιρνει.

ειμαι εν αναμονη της τεντας μου .υπαρχει μια καθυστερηση εκει .
προσθεσα ακομα και εναν αμεμιστηρα για την εισαγωγη αερα.

εχω δυο αποριες να θεσω και οποιος μπορει να με βοηθησει καλοδεχουμενος!

1)η αποσταση απο τα φωτα ποια θα πρεπει να ειναι ιδανικα για το φυτο; ο φωτισμος μου ειναι led 240 πραγματικα watt 3000k και 5000κ με ντιμερ

2)οι τεχνικες με τα δεσιματα ποτε ξεκινουν ; θα ηταν ευκολο να γινει απο εναν αρχαριο;;ειδα σε καποια ημερολογια οτι αξιζει τον κοπο.

@YesIcan απαιχτο αδερφε το κουκλι!!!εσενα διαβαζα εχθες !!!
για λεντ δε ξέρω να σου πω απόσταση 
αλλά για τα δεσίματα και γενικά το τρεινιν... σου λέω είναι παιχνιδάκι...
άντε σαν αρχάριος να σπάσεις καμία κορυφή όπως θα το στρίβεις .... κανένα κακό... 
το φυτό που αγαπάμε είμαι πολύ δυνατό και αντέχει τα πάντα εκτός από ένα πράγμα... το πνιξιμο στο νερό!

αν καταλάβεις το πότισμα όλα τα άλλα είναι παιχνιδάκι...
υπερβολες για μενα ολα αυτα τα προσθετα..
η αν εχει 200 μπουκαλια..μαρκετινγκ ειναι πιο πολυ παρα οτι κανουν δουλεια
δεν μιλαω για τις βασεις αλλα για τα τοσα προσθετα
ασε η τιμη! Confused
και με 2 μπουκαλια κανεις θαυματα..
δεν θελει κοπο αλλα τροπο :p 
εγω ξεκινησα με αν..οχι ομως ολη την σειρα..
τωρα δουλευω biobizz μονο το grow και bloom και τα φυτα μου εχουν παει πιο καλα
απο ολες τις καλλιεργειες μου..
δεν ξερω..ετυχε στα φυτα?
@YesIcan μου εκανε τρομερη εντυπωση φιλε μου το πως απλωσε και γεμισε την τεντα. εξαιρετικο !
θα ξαναδιαβασω αρκετα να σε μιμηθω.
το θεμα με το ποτισμα με προβληματιζει αλλα πιστευω θα το διαχειρστω. ο τροπος με το ζυγισμα της γλαστρας ειναι νομιζω ενας καλος μπουσουλας.η συχνοτητα με προβληματιζει στην αρχη που ειναι ακομα ευαλωτα.

@tilansia σιγουρα παιζει η ποικιλια τον ρολο της αλλα ειναι οπως τα λες !
η ποιοτητα της αν ειναι αδιαμφησβητητη απ΄οσο καταλαβαινω αλλα ειναι λιγο υπερβολικο και το κοστος αγορας τοσων ενισχυτικων.
θα παω με αυτα που εχω και θα το δω και στην πορεια!
@pasas25
αυτό με το σήκωμα δεν είναι απλά ένας καλός μπουσουλας ...
είναι ο καλύτερος τρόπος για να δεις αν θέλει πότισμα...
τώρα όσο είναι μικρά... όσο λιγότερο τόσο καλύτερα...
πρόσφατα πριν μια βδομάδα έσκασα 3 μικρά... τα δύο βγήκαν στην επιφάνεια μετά από δύο μέρες ... το τρίτο το είχα τελειωμένο αλλά δεν το σκάλισα δεν το πειραξα το άφησα έτσι να δω το θα γίνει....
το τρίτο βγήκε μετά από 8 μέρες!!!
τώρα κάνουν παρέα και τα τρία  :d

από τότε που τα εχωσα στο χώμα έχουν περάσει κάνα δυο βδομάδες...
δεν έχω ρίξει νερό από τότε...
καλησπέρα στην παρεα!
ελπίζω να ειστε όλοι καλα.

μολις σημερα παρελαβα την τέντα μου.
δυστυχώς έγινε λάθος και περιμένω ακόμα τους σπόρους.

ωστόσο την εφτιαξα ολη μαζί με τα φώτα και την έβαλα σε δοκιμαστική λειτουργία με ενα γλαστρακι βασιλικού.
ηθελα να μετρήσω τις συνθηκες πως διαμορφώνονται.
η θερμοκρασία είναι στους 28-29 βαθμούς και η υγρασία στο 55%.
από τα λίγα που γνωριζω αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται να ρίξω την θερμοκρασια και να ανεβάσω την υγρασια.θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια ιδεα πως θα μπορουσε να συμβεί αυτο;;
ο υγραντηρας θα βοηθούσε και στα δύο η μόνο στο θεμα της υγρασιας;;;
ο υγραντηρας σε για υγρασία
το αιρκοντισιον για θερμοκρασία
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10