Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Ενα πραγμα δεν μπορεσα να καταλαβω.

Σε αυτα τα 100 και 200 ml που δινεις καθε φορα σε καθε ποτισμα, δεν αναφερεις πουθενα ποσα ml λιπασματος βαζεις, και δεν αναφερεις συγκεκριμενα ποια. Και εχεις μια ζημια που προχωραει εδω και καιρο.. κατι μου λεει οτι εχεις ξεφυγει στις δοσολογιες σου, εχεις μικρα φυτα σε μεγεθος, και εκτοτε το 1 και τα 2ml /Λιτρο ειναι βαρια
Νομίζω το ιδανικο ειναι να βάζουμε το μισο λιπασμα κ λιγο παραπανω απ οτι προτείνει η εταιρεια κ οχι ολοκληρο ωστε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να καψουμε το φυτό
@trompetas Καλω τον φιλο!

Εχεις δικιο σε αυτο .Δεν εγραψα τα λιπασματα και τις δοσολογιες.

Παμε λοιπον.Εχω ποτισει 2 φορες απο 200ml κάθε φορακαι εχω βαλει τα εξης λιπασματα:

Sensi Grow A 1ml/l

Sensi Grow B 1ml/l

Voodoo Juice 2ml/l

B52 2ml/l

Ακολουθησα τις δοσολογιες της εταιριας και αυτο ηταν το λαθος μου.

Πιστευεις οτι μπορει να σωθουν με καποιον τροπο;;

@Αλαφροΐσκιωτος Αποψε το βραδυ ελεγα να τα κανω μεταφυτευση φιλε μου.Αλλα το φοβαμαι ετσι οπως ειναι τωρα.Θα τα ωφελησει η θα τα κανει χειροτερα;
@pasas25

Άμα πότισες ξέχνα την μεταφύτευση.Άστα να στεγνώσουν 1-2 μέρες και μετά γιατί αν είναι υγρό το χώμα θα χαλάσουν οι ρίζες έτσι όπως θα το βγάζεις. Καλύτερα με καμένα φύλλα παρά χωρίς φυτό.
@pasas25
Καλυτερα να περιμενεισ λιγο μια σταθεροποιηση τησ καταστασησ τουσ πρωτα και μετα για να μην τα φορτωσεισ και κανα πιθανοσ στρεσ μεταφυτευσησ

Αν ο πινακασ τησ αdvage σε λεει στο λιτρο 2ml
και πασ στα μισα ωσ συνηθωσ 1ml (για σιγουρια τουλαχιστον κατι λιγοτερο αν οχι στην μεση)
τοτε στα εκατο ml που ποτιζεισ θα βαλεισ 0,1ml

πωσ ποτιζεισ σε ενα κουβα ριχνεισ νερο και ολα τα λιπασματα ,μετρασ ph(διορθωνεισ) ποτιζεισ?
Βασικα αν πεχαρεισ θα ποτιζεισ κατευθειαν,γιατι το ph παλι θα αλλαξει
E.C μετρασ?

Αν δεν σε κανει κοπο περιεγραψε πωσ ποτιζεισ

Λενε σαν μπουσουλασ για μεταφυτευση ειναι οταν το φυτο καληψει την διαμετρο τησ γλαστρασ του

Νομιζω οτι καπου εκει εισαι
Αλλα αστα επειδη ειναι ΤΩΡΑ ετσι
@Roukounas καλησπερα φιλε μου .

Το ποτισμα γινεται ως εξης:
Γεμιζω ενα μπουκαλι 1 λιτρου με νερο και διορθωνω το ph,επειτα προσθετω τα λιπασματα στις ποσοτητες που προανεφερα και μετραω ξανα το ph για σιγουρια.Να σημειωσω εδω οτι υποτιθεται οτι τα λιπασματα ιεναι ph perfect και διορθωνουν μονα τους το ph οποτε ισως ειναι και περιττο.
Μετα ποτιζω τα φυτα με μεζουρα των 100ml για να μην ξεφυγω στην ποσοτητα.

Το λαθος μου πιστευω οτι ηταν το οτι ποτισα 2 φορες μεσα στην ιδια εβδομαδα με τα λιπασματα ενω επρεπε να βαλω σκετο νερο στο δευτερο ποτισμα.
Λαθος βασικο το οποιο το καταλαβα επειτα μιας και δεν υπολογισα σωστα τις μερες.(πολλη η κουραση στην καθημερινοτητα μου αυτην την περιοδο με δυο μωρα στο σπιτι)

Το ερωτημα ειναι τι μπορω να κανω τωρα;;

Καπου διαβασα οτι πρεπει να απομακρυνω τα καμμενα φυλλα.

Γεωικοτερα ποια ειναι η δικη σου αποψη για την αντιμετωπιση της καταστασης;

Οποιος αλλος μπορει να βοηθησει παρακαλω ας στειλει.

Η σημερινή εικόνα του φυτού

[Εικόνα: C0WVMc1m.jpg]

[Εικόνα: OrKkbQUm.jpg]

[Εικόνα: 1uRnYtFm.jpg]
@pasas25
Ph μια και καλη στο τελοσ μολισ βαλεισ λιπασματα

Αντε και ετοιμασεσ 1 λιτρο ποτισεσ 2 φυτα απο 100ml
Tα αλλα 800ml που ετοιμασεσ τι το κανεισ?

Τωρα περιμενεισ γιατι θεωρητικα,οπωσ λεσ,εριξεσ πολυ λιπασμα
Και ποτιζεισ χωρισ λιπασμα

Επισησ επρεπε να ποτισεισ και με ρινο σκιν(επιβαλεται)εστω και ωσ φυλλοψεκασμο αφου το΄χεισ

Επισησ δεν εβαλεσ καλ μακ ειδεσ τι σε ειπε ο τζωρτζ κανα δυο απαντησεισ πιο πισω,εισαι σιγουροσ οτι δεν ειναι και ελειψη καλ μακ

Περιμενεισ να δεισ αντιδρασεσεισ

Εγω αντι για σκετο νερο θα ποτιζα με φλορα κλιν
@Roukounas τα υπολοιπα 800ml τα κραταω για το επομενο ποτισμα σε σκοτεινο μερος.
Τα χρησιμοποιω ξανα αφου μετρησω το ph παλι.

Ηθελα να ακολουθησω δοσολογιες απο εναν οδηγο που ειχα βρει εδω στο φορουμ.Το οποιο ειχε και καποια προσθετα μεσα στα οποια ειναι και το ρινο σκιν και τα οποια τα εχω ηδη..Δυστυχως ομως εξαφανιστηκαν οι φωτογραφιες ξαφνικα και δεν μπορεσα να το βρω ξανα.

Πιστευεις οτι θα το βοηθουσε ενα ξεπλυμα;;
@pasas25
Δεν νομίζω ότι φταίει που έκανες 2 ποτίσματα με λιπάσματα.Εγώ στα δικά μου ρίχνω κάθε φορά λίπασμα(πρώτο γκρόου μπορεί να κάνω και λάθος).Ωστόσο δεν έπαθαν κάτι από αυτό.
Το νερό από που το παίρνεις ; Δεν έχει σημασία μόνο το ph του...
Επίσης πιστεύω είναι καλύτερο να βάλεις ακριβώς τις δοσολογίες που θες για να ποτίσεις εκείνη την ώρα παρά να το αφήνεις στην άκρη για την επόμενη φορά.Το ph μπορεί να είναι ίδιο αλλά που ξέρεις πως αντιδρά το λίπασμα καπακωμένο μέσα στο μπουκάλι για 3-4 μέρες;
@Ματόκλαδο ορθη η παρατηρηση φιλε μου.Ετσι θα γινει απο εδω και στο εξης.

Το νερο το παιρνω απο πηγη.Ζω σε βουνο οποτε εχω αυτην την δυνατοτητα.Μου περασε και αυτο απο το μυαλο γιατι να πω την αληθεια το προβλημα ξεκινησε μολις εβαλα νερο απο την πηγη,Δουλευα με εμφιαλωμενο απο την αρχη.
[Εικόνα: 1uRnYtFm.jpg]
[/quote]
.
Που πήγε ο λεκές?
.
Το νερο σου τι πεχα έχει?
Το νερλιπασμα που καθεται για αργότερα τι πεχα σου λέει?
Τα πεχα περφεκτ ειναι?..ειδα στο σαητ τους το πανε 5.5 τώρα ,ισχύει?
Και έγινε ετσι τοσο ευκολα?..τι σκ...
Δλδ στην ανθοφορία που αχιζουν τα δύσκολα..
Εγω ενα ειχα καταλαβει με την τρόικα της αν..αν έχεις χαλια νερο καλυτερα να φύγεις να πας αλλου..κατι πιο σοφτ
Αυτά,και τώρα που τα ξαναδιαβάζω,μην μου δίνεις σημασία διότι ειμαι προκατειλημμένος,ακουω αν και με πιάνει ταρακουλο

Ουπς ,με προλαβε ο μεγάλος αδερφός
@pasas25
Και εγώ από πηγή και να σου πω την αλήθεια είναι και έτοιμο πεχαρισμένο.
Ίσως αυτό την έκανε τη δουλεία,δηλαδή ότι με άλλο ξεκίνησε και με άλλο πορεύεται πλέον.
Επίσης να έχεις και καβάτζα νερό απο την πηγή(αφού αυτό χρησιμοποιείς πλέον) για βροχερές μέρες γιατί κατεβάζει και σαβούρα μαζί του και μπορεί να κάνει ζημιά.
Ωστόσο δεν βλέπεις και στα παραπάνω σετ φύλλων να συμβαίνει το ίδιο σωστά;
@pasas25
Θεωρητικα αντεχουν τα λιπασματα,αλλα δεν ενδυκνυται,εγω δεν θα το εκανα ειδικα καλοκαιριατικα
Κανε ενα φυλοψεκασμο με ρινο
εγω ρινο εβαζα σε καθε ποτισμα,λιγο αλλα εβαζα

και αν ποτισεισ χωρισ λιπασμα να δεισ τι θα πουν τα καινουργεια φυλλα
Αυτη ειναι η γνωμη μου δηλαδη να καθαρισει(αν καθαριζει ετσι ενα φυτο,διιστανται γενικωσ η γνωμεσ) και παμε απο την αρχη

νερολιπασμα παντα φρεσκο

Εγω οταν ποτιζα (με advanged ) εβαζα νερο σε τεποζιτο,δουλευε καμμια ωρα με αεροπετρα,μετα εβαζα ολα τα λιπασματα και στο τελοσ ρινο σκιν που εκ τον προτερων το ειχα αφησει μονο του σε ενα λιτρο νερο για κανα διωρο
(αν ποτιζα 5 λιτρα 4 στο ντεποζιτο και 1 το ρινο που οπωσ σε ειπα το προσθετα μετα)

Πεχαριζα και ποτιζα

Μετα απο 4-5 ποτισματα το τι μουργα εμενε στο τεποζιτο δεν σε λεω το,καθαριζα παντα
Γι αυτο ειπα νερολιπασμα κανε οσο θα ποτισεισ (οτι ειδα σε μενα σε λεω)
μην πετασ και τζαμπα λεφτα

οταν κανεισ μεταφυτευση βαλε και μυκοριζα

Παρε και αλλεσ γνωμεσ
νομιζω υπερλιπανση ειναι το προβλημα αλλα δεν ξερω, οι πιο εμπειροι θα σου πουν ή κακης ποιοτητας νερο

το ρινο ειναι πυριτιο

το πυριτιο αυξανει την αντοχη σε ξηρασια, την αντοχη σε συνθηκες στρες κ θα σου δοσει και πιο γερους δυνατους κορμους κλαδια κτλ,αλλα με μετρο, κ νομιζω το φυτο το τρωει παντα απο τις ριζες του, οχι διαφυλλικα σε αυτο μπορει να κανω κ λαθος,

προσωπικα παντα το βαζω πρωτο μια φορα την εβδομαδα, πριν απο τα αλλα λιπασματα, με μια αντλια το ανακατευω καλα να διαλυθει ομογενοποιηθει σε ολο τον ογκο του νερου κ μετα απο κανενα 30λεπτο ριχνω τα υπολοιπα της ΑΝ.

το πεχα το μετρας παντα στο τελος κ εκει επεμβαινεις για να το διορθωσεις. το πεχα περφεκτ κατεβαζει το πεχα αλλα καποιες φορες δεν αρκει η πρεπει να το ανεβασεις

δεν θα ποτιζα με νερο πηγης εαν δεν ειναι ελεγμενο η ειναι υπο καποιο ελεγχο

edit: κανει διαφυλλικο απο οτι λεει το νετ
@Αλαφροΐσκιωτος ρε συ δεν ξερω.Εμενα κατω απο 6 το πεχα δεν επεσε ποτε.

Ο λεκες ειναι στην αλλη φωτο αν το δεις καλα.
Η σειρα ειναι ολη πεχα περφεκτ.Με προβληματισε και μενα ρε φιλε .Πολυ νωρις παρουσιασε θεματα.

@Ματόκλαδο οχι ειναι μονο στα κατω φυλλα.Τα επανω αν και εχουν γειρει ελαφρως φαινονται ενταξει για την ωρα.

@Roukounas φιλε σε ευχαριστω για τις συμβουλες.Λεω να γυρισω στην προηγουμενη κατασταση με το εμφιαλωμενο γιατι πηγαινε πολυ καλυτερα στην πρωτη εβδομαδα.
Μυκοριζα δεν ξερω πως να βρω μιας και δεν ζω ελλαδα και εδω δεν ξερω πως λεγεται..Αν εχεις υποψιν καποια μαρκα οχι ελληνικη γραψε μου αν εχεις την καλοσυνη .Βρηκα εναν καινουριο καταλογο με δοσολογιες και τροπο χρησης των λιπασματων και νομιζω οτι ειναι καλυτερα.
[Εικόνα: 4A4rvJDm.jpg]

@Karharias πολυ χρησιμα φιλε μου ολα αυτα που εγραψες.Και εγω πηρα την αποφαση να μην ξαναποτισω με νερο πηγης αλλα με εμφιαλωμενο.Τορινο στον καινουριο πινακα που βρηκα το εχει απο την αρχη σχεδον.
@pasas25
Ωραία να έχεις το νου σου αν σου δώσει σημάδια.
αν το μεταφράσεις στο google mycorrhiza δίνει.μπορεί να το βρεις και σε υγρό σαν root juice.
Πιστεύω αν ζητήσεις κάτι για τις ρίζες θα σου δώσουν.Προτείνω να ανεβάσεις φώτο πρώτα πριν χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε.
Γάλλος?
Mycorhize, χεχεχε
@pasas25
Ο Τζωρτζ μου την ειχε προτεινει
https://www.hortisculture.com/product/87...454gr.html

Τα περισσοτερα νερα στην ευρωπη προερχωνται απο(χωρουσ) ασβεστολιθηκα πετρωματα
Γι'αυτο και τα δικα μασ ειναι καλυτερα
@Αλαφροΐσκιωτος χαχαχαχαχαχαχαχα

Εν τω μεταξυ Γαλλια ειμαι

@Ματόκλαδο το εχω δοκιμασει και δεν βρηκα κατι φιλε μου δυστυχως
Le catastrophe
Ε εντάξει δεν νομίζω να έχεις θέμα και να μην βάλεις απλά θα βοηθούσε λίγο παραπάνω στη μεταφύτευση για να μπει πιο γρήγορα στο κόλπο.
Λίγο περίεργο μου φαίνεται πάντως που δεν μπορείς να βρεις...Έχεις χρόνο πάντως να το ψάξεις.
@Roukounas ναι το ειδα και εγω αυτο.
Εχει 74 ευρω μονο το κουριερ.Το γραφει απο κατω.

Το Tarantula της AN ειναι επι της ουσιας το ιδιο πραγμα..Αυτο διαβαζα μολις τωρα.

@Ματόκλαδο βρισκεις απλα τα μεταφορικα εξοδα ειναι απιστευτα ακριβα γιατι δεν τα βρισκεις απο γαλλικα site.
Υπαρχει σε υγρη μορφη αλλα σε υγρη μορφη το εχω ηδη .

Το προβλημα εδω ειναι οτι εχει 2 αλυσιδες σε ολη την γαλλια για να βρεις τετοια πραγματα και τις κυνηγανε λιγακι οι μπατσοι.Αν δεις κατι μαγαζια που εχουν θα φρικαρεις.Κατι παλιες αποθηκες που δεν καταλαβαινεις τι ειναι οταν κοιτας απεξω,οποτε δεν δουλευουν σωστα ολα τα καταστηματα με αποτελεσμα να παραγγελνεις και να σου ερχονται μετα απο 1 μηνα και βαλε με πολλα μεταφορικα
74 ευρώ στο φέρνω και εγώ με τα πόδια από Ελλάδα. Smile

Ε βάλτο σε υγρό αν είναι έτσι όπως τα λες...και εγώ με υγρό παίζω.Και βρες ένα φιλαράκι να σου στέλνει καλούδια από εδώ για τα επόμενα γκρόου.
Αλλιώς έλα ταξιδάκι στη πατρίδα και μετά φεύγεις αρματωμένος!!!
Αχ αυτοί οι Γάλλοι...
https://www.ebay.fr/i/263523704315?chn=p...5UQAvD_BwE

@Roukounas Βρηκα αυτο.
Ο τυπος το πουλαει με το γραμμαριο μαγκες μου.Ενιωσα λες και αγοραζα ναρκωτικα
8 ευρω το γρ
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10