Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Αν θεσ στειλε κανα p.m να στο στειλουνε απο εδω αν σε συμφερουν τα μεταφορικα
Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά!

16η μέρα σήμερα και με τα προβληματάκια εχουν μεινει λιγάκι πίσω.Τα φυτα δείχνουν να παλεύουν ,ειδικα το ενα.
Τα καμνενα φυλλα τα αφαίρεσα γιατι πλέον είχαν ξεραθεί εντελως .Δεν ξερω αν εκαλα καλα η οχι ωστόσο δεν είχαν λόγο ύπαρξης μιας και ηταν νεκρά εντελως.

Σημερα ηταν διψασμένα όποτε και α ποτισα με 200ml πεχαρισμενου νερού.

Δείτε και πειτε μου την γνώμη σας.

@Roukounas μακάρι φιλε μου να γινόταν αλλα δεν εχω εδω μεσα κάποιον που να γνωρίζω ωστε να μπορέσει να μου κάνει την εξυπηρέτηση. Ειναι μια καλή λύση.

[Εικόνα: ViMHAU2m.jpg]

[Εικόνα: oI0bYYum.jpg]
@pasas25
Αφού είπαμε να μην ποτίσεις για να γίνει μεταφύτευση...πως κατάλαβες ότι διψούσαν;
Όσο την αργείς χειρότερα είναι.Τώρα πρέπει να περιμένεις να στεγνώσουν πάλι...
Χωρίς παρεξήγηση έτσι; Δικά σου είναι εξάλλου...
@Ματόκλαδο Ναι ετσι ηταν να γινει ωστοσο φιλε μου οσο ειναι σε αυτην την κατασταση το φυτο δεν μπορει να γινει μεταφυτευση.Πρεπει να συνελθει ελφρως για να μπορεσει να αντεξει το στρες της διαδικασιας.Δεν το λεω εγω αλλα οι πληροφοριες που ελαβα απο εδω αρχικα και απο αναζητηση αργοτερα.

Επρεπε να ποτιστουν διοτι στις συγκεκριμενες γλαστρες(air pot) το χωμα ξεραίνεται πολυ γρηγορα..Σε εμενα συνεβαινε στις 2 μερες.Σημερα ειχαν 4 μερες αποτιστα.Απο την στιγμη που η μεταφυτευση δεν θα γινει ακομα ,επρεπε να ποτιστουν.
Καλησπερα συντροφοι της καλλιεργειας.

Ελπιζω το μηνυμα μου να σας βρισκει καλα.

Ζητω συγνωμη αρχικα για την πολυ συχνη οχληση μου μεσω των δημοσιευσεων αλλα δυστυχως μας προεκυψε προβλημα και η επικοινωνια μαζι με την αναζητηση και την ερευνα ειναι η καλυτερη λυση.

18η μερα σημερα και τα φυτα εχουν ανακαμψει σχετικα με την αρχη του προβληματος.

Το χωμα ειναι στεγνο και ιδανικο για να γινει η μεταφυτευση.

Ωστο εχω καποιους προβληματισμους τους οποιους και παραθετω:

Μηπως θα επρεπε να περιμενω λιγακι ακομα για να το κανω;Η ειμαστε στο οριο και μπορει η καθυστερηση να το βλαψει;

Επισης το κορφολογημα θα επρεπε να γινει αυτην την εβδομαδα αλλα μετα την μεταφυτευση λογικα θα χρειαστει καποιες μερες ηρεμιας.Θα ηταν προβλημα να γινει μετα απο 7 με 8 μερες;

Εαν και εφοσον γινει η μεταφυτευση το ποτισμα να γινει με λιπασμα η χωρις λογω του προβληματος που προεκυψε τις προηγουμενες μερες;

Ποια η γνωμη σας;

Ευχαριστω εκ των προτερων !
Πωωω φίλε... Θα φας μανίκι στη μεταφύτευση με τις ερποτς...

Πρέπει να τις ξεκουμπωσεις πρώτα..
Θέλει πολύ προσοχή .

Μη ξαναβάλεις ερποτς για τις πρώτες βδομάδες...

Ελπίζω παρόλα αυτά να πάνε όλα καλά χωρίς ατύχημα.

Ακριβώς επειδή είναι ερποτς θα καθυστερούσα τη μεταφύτευση για άλλες 2 βδομάδες τουλάχιστον.
Να γεμίσει λίγο με ρίζα η γλάστρα ...
Και να γίνει πιο εύκολα η μεταφύτευση.
@YesIcan
Μην τον αγχωνεισ παραπανω
Και γω πριν το κανω για 1η φορα με φενωταν δυσκολο και το ειχα αγχοσ

@pasas25
Δεσ εδω https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4832&page=4  παραγραφο #79

Πρωτα λακουβα στην καινουργεια γλαστρα στο μεγεθοσ τησ παλιασ
Βρεχεισ και λιγο γυρω απο την λακουβα για να σταθεροποιηθει το χωμα και να μην πεφτει στην λακουβα
(το ασπρο που βλεπεισ μεσα στην λακουβα ειναι η μυκοριζα που λεγαμε)
[Εικόνα: IEnnny5m.jpg]

Ξεβιδωσε την παλια με προσοχη και κρατα την ακομα κλειστη την γλαστρα

Οπωσ την εχεισ ξεβιδωμενη,πανω απο την λακουβα-και σε μικρο υψοσ απο τηω λακουβα,πιασε με το ενα χερι τον κορμο
και με το αλλο ανοιξε βαζωντασ σιγα-σιγα τα δαχτυλα σου αναμεσα στα φυλλα τισ ερποτσ εκει που ενωνονται
[Εικόνα: logdFEDm.jpg][Εικόνα: kooyvvom.jpg]

Για το ποτε θα κανεισ την μεταφυτευση ακου τον Yesaro, πολακισ πιο εμπειροσ απο μενα

Μια χαρη ομωσ 
βαλε μασ,μερικεσ φωτο (anfas) να δουμε υψοσ και κορμο φυτου

Εγω επειδη τα φυτα σου επαθαν οτι επαθαν,πριν την μεταφυτευση θα εκανα ενα φλασ (το ειχα κανει και στα δικα μου επειδη εβαλα μικοριζα,οχι οτι το διαβασα πουθενα ,απλα ετσι το σκεφτηκα)

Για το αν κανεισ πρωτα κορφολογημα και μετα μεταφυτευση δωσε βαση στουσ πιο παλιουσ
Εγω,βαση των γνωσεων μου,τοσο μονο μπορω να συνδραμο προσ βοηθεια σου

Φωτο μην ξεχασεισ 
Οτι και να κανεισ καλη επιτυχια
@YesIcan
@Roukounas
Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω θερμα για την ανταποκριση.

@YesIcan αν σου πω οτι το σκεφτομαι απο τωρα για την μεταφυτευση;;Εχω μερες που το επεξεργαζομαι.
εγω σκεφτομουν για καμμια εβδομαδα μετα η μεταφυτευση.
Με τα λιπασματα τι λες μνα κανω ;;Να τα σταματησω εως την μεταφυτευση η να βαλω μικροτερη ποσοτητα;;

@Roukounas σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την βοηθεια εως τωρα.
Ναι εχω διαβασει σχετικα με την μεταφυτευση για να ειμαι οσο πιο προετοιμασμενος μπορω.
Η μυκοριζα που βρηκα ειναι για να μπει σε νερο.Διαφορετικη.Μηπως να την πασπαλισω και εγω στην τρυπα καλυτερα;;

Οι φωτο ερχονται τα επομενα λεπτα
@Roukounas παιχταρα μου ... Μια φορά είχα βάλει ερποτ και δεν το ξανακάνω...

Είμαι λίγο ατσουμπαλος όμως εγώ...
[Εικόνα: D7GFZB7m.jpg]

@Roukounas 10 πόντους ύψος

Και 13 ποντους
[Εικόνα: XOkSQgBm.jpg]

Και ο τελευταιος και καταιδρωμενος[Εικόνα: BHeYxSxm.jpg]
Αστα οπωσ σε ειπε ο yes
Θελουν ακομα ειδικα ο <<σποροσ>>

Μην μασασ με την μεταφυτευση,εναι σαν εναν ερωτα που χανεισ και στεναχωριεσαι
και οταν το δεισ μετα απο καιρο λεσ: ειμουν μαλακασ και στεναχωριωμουν για αυτην

Ετσι και στην μεταφ.
Αφου την κανεισ θα πεισ σιγα το πραγμα,απορω γιατι την φοβομουν

Για την μυκοριζα δεν ξερω τι πηρεσ

Και να μου πεισ-δειξεισ παλι δεν θα μπορεσω να σε πω,γιατι δεν ξερω
ακολουθα τισ οδηγιεσ τησ
αν και δεν νομιζω να σε εκανε κακο να πασπαλισεισ και λιγο στην λακουβα και στο ριζοχωμα απο την μικρη γλαστρα,αφου μετα θα ποτισεισ

Απλωσ δεν θελω να στο πω και συναμα να παρω την ευθυνη φιλοσ

Τα φιλικα σεβη μου και στον @YesIcan
ωραια μεταφορα φιλε!
@Roukounas@YesIcan
Πως τα βλεπεις τα φυτα;;Την εχουν ακουσει λιγο νομιζω εγω
@pasas25
Μπορει να την ακουσαν
Το θεμα ειναι να βρεισ το τι φταει

Αλλα ειμαι σιγουροσ οτι θα ανακαμψουν και αυτο το λεω βλεπωντασ το μικρο
Δεν εχει σχεδον τιποτα σε σχεση με τα αλλα, καλα λενε οτι οι κοντοι ειναι πιο ανθεκτικοι
Ειναι ανθεκτικη η κανναβη και πολυ μαλιστα μην το ξεχνασ αυτο
@Roukounas Καλημερα φιλε,Μιας και με παροτρυνες να βρω τι φταιει εκατσα και διαβασα αρκετα και παρατηρησα την τεντα μου απο την αρχη για να μπορεσω να βρω την ριζα.
Μετα απο πολυωρη ερευνα κατεληξα οτι το προβλημα μαλλον δεν ηταν καποια ελλειψη η τα φαρμακα που εβαζα.

Ειχα κανει ενα πολυ βασικο λαθος στο συστημα που εφτιαξα.

Προσπαθωντας να δημιουργησω ιδανικες συνθηκες για τα κοριτσια εβαλα δυο ανεμιστηρες να παιζουν μεσα στην τεντα μου για καλυτερη κυκολοφορια του αερα.
Αυτο σε πρωτο ακουσμα ακουγεται σωστο ωστοσο αθελα μου δημιουργησα πολλα ρευματα αερα τα οποια κατεληγαν να χτυπουν το φυτο 24 ωρες .

Διαβαζοντας και ψαχνοντας συναντησα το προβλημα που αντιμετωπιζω μπροστα μου .
https://www.growweedeasy.com/cannabis-pl.../wind-burn

Στην ουσια τα φυτα ζοριστηκαν λογω του υπερβολικου αερα που υπηρχε σε μια τοσο μικρη τεντα με αποτελεσμα να γειρουν τα φυλλα τους και να δημιουργηθουν καψιματα .

Οι προσωρινες αποδειξεις μεχρι στιγμης ειναι οτι σταματωντας τον ενα ανεμιστηρα τα φυτα τεντωσαν τα φυλλα τους(οχι ολα) και απο εχθες αρχισαν να φαινονται καλυτερα και επισης οτι το μικροτερο φυτο που δεν το χτυπουσε ο αερας, γιατι ηταν κοντυτερο και χωμενο στην γραστρα του,εχοντας φαει τα ιδια λιπασματα ειναι καλα και εχει μεγαλωσει αυτες τις μερες αρκετα.

Μαζι με αυτο εμφανιστηκε και μια μικρη ελλειψη η οποια εκδηλωνεται με μια κιτρινιλα σε καποια φυλλα.

Εβαλα cal mag και ειδα οτι λειτουργει.

Την γνωμη σου θα ηθελα αν εχεις τον χρονο να γραψεις.

Επισης οποιος φιλος μπορει ας γραψει και αυτος τι πιστευει

[Εικόνα: CKk0Y8Em.jpg]

[Εικόνα: jv9u6Odm.jpg]

[Εικόνα: Tozx80dm.jpg]

[Εικόνα: RiZY1vam.jpg]

[Εικόνα: 70ukECGm.jpg]
@pasas25
Βασικα καλησπερα και σε σενα αλλα και σε ολο το φορουμ
Χθεσ ειχα εξοδο και καποια στιγμη και μετα δεν ειδα τιποτα ,σορυ γιαυτο δεν σε απαντησα ποιο νωρισ

Αν πιστευεισ οτι ειναι απο αυτο που λενε στο λινκ σαν ποιο ειδικοι εχει καλωσ (αλλα και εγω απο τα πολυ λιγα αγγλικα που ξερω αυτο καταλαβα)
Και μακαρι να ειναι αυτο γιατι ειναι ενα προβλημα που λυνεται ευκολα,και να το εχω και εγω υποψιν μου γιατι εχω 4 φαν περιστρεφωμενα

Να σε ρωτησω εδω:οι ανεμιστηρεσ που ειχεσ ηταν σταθεροι και οχι περιστρεφωμενοι?

Αν πασ πισω στο νημα σου στην σελ. 2 καπου σε ειχα μιλησει για καλ μακ(εχω δηλωσει πολεσ φορεσ,και οντωσ ειμαι,ασχετοσ καθωσ και εχω πει να παιρνεισ και 2-3 γνωμεσ,αλλα για το καλ μακ μου το ειχε πει καλοσ grower εδω μεσα, οτι θα παιζω αρκετα με αυτο ακομα και στην αναπτυξη,ανθοφορια φουλ,αλλοιωσ δεν θα επαιρνα την ευθυνη να στο πω.Εψαξα πολλεσ ωρεσ να βρω αυτο που με ειπε αλλα ειτε λογο σβησιματοσ φοτο δεν διευκοληνθηκα για να το βρω,αλλα μπορει στην τελικη να μου το ειχε γραψει και σε p.m)

Kατω σε βαζω τμηματα φωτο απο ημερολογιο μου φενωνται για 2 στρειν
Αν βγαλεισ ακρη παρατηρησε συχνοτητα και ποσοτητα που βαζω καλ μακ ΑΛΛΑ και ρινο σκιν

Ημερολογιο με το που εβαλα τα σκασμενα σπορια στισ γλαστρεσ σαν τισ δικεσ σου 
[Εικόνα: hJ9ROzgm.jpg][Εικόνα: iVuDjNSm.jpg][Εικόνα: OomjPa8m.jpg]

Κατω φωτο αφου εκανα μεταφυτευση φενεται μια ποικιλια
και αν παρατηρησεισ στο πρωτο ποτισμα αφου εκανα μεταφυτευση δεν εβαλα λιπασμα αλλα επειδη εκανα φλασ ειχα βαλει φλορα κλιν,οπωσ σε εγραψα και ποιο πανω
[Εικόνα: 4cAANIKm.jpg]

Επισησ επειδη πιστευω οτι το μικρο φυτο σου ηταν σε καλυτερη κατασταση απο ολα απο εκει θα κρινεισ καλυτερα πωσ πανε και τα αλλα,παρολου που το καθε στρειν εχει τισ δικεσ του ιδιαιτεροτητεσ,αλλα και απο τα αλλα στα νεα τουσ φυλλα

Ενωειτε οτι θα ακουσεισ και αλλουσ
Φίλε @Roukounas  μονο respect για την οργάνωση που έχεις σ' αυτό..  εισαι το απόλυτο control freak λεμε .. ! Big GrinTongue
@Demetris
Eχεισ δικιο ναι ειμαι,και μαλιστα σε ολουσ τουσ τομεισ τησ ζωησ μου
Αλλα ο σωστα οργανωμενοσ κουραζεται μονο στην αρχη,και μεχρι να οργανωθει,και στην πορεια τρεχει ξεκουραστοσ και τεμπελικα
Ενω ο μη οργανωμενοσ με την πρωτη στραβη που θα του τυχει,γιατι σιγουρα θα τυχει,τρεχει καταιδρωμενοσ και αγχωμενοσ,και δεν φτανει ποτε
Καλησπερα σε ολους!

@Roukounas φιλε μου δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω.Μονο και μονο η προθεση σου ειναι γενναιόδωρη.Να εισαι καλα.
Respect για την οργανωση και την ακριβεια και σου ειμαι υποχρεος που το μοιραζεσαι μαζι μου.
Παρεπιπτοντως εχουμε βαλει την ιδια ποικιλια(green gelato)
Παρατηρω επισης οτι στις ποσοτητες νερου ειμαστε στα ιδια.

Οι ανεμιστηρες ειναι περιστρεφομενοι 20 και 30 w.Τα καψιματα στα φυλλα ειμαι πλεον σιγουρος οτι προερχονται απο εκει.
Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης παντα παιζει το περιθωριο του λαθους.

Διαβασα πολυ προσεκτικα τι ειχες γραψει και το εχω ενταξει ηδη στα ποτισματα μου.Πριν λιγο ποτισα ξανα.Μου κανει εντυπωση ομως οτι στεγνωνουν οι γραστρες στο διημερο.
Σε αυτο το ποτισμα εβαλα καποια λιπασματα για να μπορεσω να καταπολεμησω επισης το κιτρινισμα στα φυλλα.
Ελπιζω να διορθωθει η κατασταση.
Η αληθεια ειναι οτι με σταναχωρησε το γεγονος οτι μαζευτηκαν ηδη προβληματα απο τις πρωτες εβδομαδες.
Προχωραμε δυνατα ομως .
(06-21-2020, 06:19 PM)Roukounas Έγραψε: [ -> ]@Demetris
Αλλα ο σωστα οργανωμενοσ κουραζεται μονο στην αρχη,και μεχρι να οργανωθει,και στην πορεια τρεχει ξεκουραστοσ και τεμπελικα
Ενω ο μη οργανωμενοσ με την πρωτη στραβη που θα του τυχει,γιατι σιγουρα θα τυχει,τρεχει καταιδρωμενοσ και αγχωμενοσ,και δεν φτανει ποτε
Μεγάλη αληθεια σύντροφοι!!!
@pasas25
Ειναι οι γλαστρεσ τετοιεσ και στεγνωνουν γρηγορα
Υγραντηρα εχεισ?
Αν οχι παρε χρειαζετε
Ωραιο το gelato

Ειμαστε στισ ιδιεσ ποσοτητεσ νερου γιατι παμε(πηγαινα) με την ιδια εταιρεια
Μην μασασ ειναι ανθεκτικα φυτα οι καναβουριεσ
Εχε τον νου σου καθημερινα μεχρι να στανιαρουν

Οταν δεισ οτι στανιαρουν κανε ενα φιλοψεκασμο με ρινο σκιν
Το λεει και στον οδηγο του καζα μπονιτα που τον εχεισ διαβασει,ειναι το silica που λεει

Καλο ειναι να παρεισ αν μπορεισ και ενα αγωγιμομετρο
(06-21-2020, 06:19 PM)Roukounas Έγραψε: [ -> ]@Demetris

Χαχα, μα ακριβως για αυτο στο ειπα ..  οτι δεν ειμαι εγω δηλαδη, και οπως το λες τρεχω στην στραβη και δε φτανω .. !! χαχααα Big Grin Tongue

(06-21-2020, 07:37 PM)Atladis Έγραψε: [ -> ]Μεγάλη αληθεια σύντροφοι!!!

'Ετσι !!
Καλησπερα σε ολους!!

Ευχομαι να ειστε καλα.

24η μερα σημερα .Πριν δυο μερες εγινε μεταφυτευση γιατι πλεον οι ριξες ειχαν βγει απο κατω απο το γλαστρακι και ακουμπουσαν στο πατωμα.

Οπως ειπε και ο
@YesIcan σαν αχινος!
Οποτε φοβηθηκα την ζημια και την εκανα.

Οι φωτογραφιες ειναι σημερινες Θα τις ανεβασω σταδιακα γιατι κολαει ελαφρως το συστημα.Τα φυτα εχουν ανακμψει οπτικα αλλα παρουσιαζονται καινουρια καψιματα στα φυλλα σχΕδον καθημερινα.Εχω αφιερωσει πολυ χρονο στην μελετη αλλα δεν εχω δυστυχως βρει ακομα την αιτια.
Αν καποιος μπορει να φωτισει την κατασταση θα ηταν ιδανικα.

[Εικόνα: csXqCOzm.jpg]

[Εικόνα: q5J7EfIm.jpg]
Ηδιαφορα τον χρωματισμό των φυτων ειναι λογω διαφορετικού φωτισμού στις φωτογραφίες

[Εικόνα: II66h5nm.jpg]

[Εικόνα: 7ptfForm.jpg]

[Εικόνα: TjQQY9qm.jpg]

[Εικόνα: gBqEUslm.jpg]

[Εικόνα: NOJ7r0lm.jpg]
Ειχεσ ενα θεμα με το νερο θυμαμαι
Θυμισε μασ με τι ph ποτιζεισ,γιατι δεν εχω κουραγια να το ψαξω,αν και εριξα 2 ματιεσ δεν το εντοπισα

Πεσ μασ και οτι τζαμπα σε αγχωνε η μεταφυτευση
Οι γλαστρεσ ποσα λιτρα φιλοσ?

revive εβαλεσ?
@Roukounas Νερο παιρνω εμφιαλωμενο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο..Αλλωστε με 3 φυτακια ανετα θα το βγαλω περα πιστευω με εμφιαλωμενο.
Το ph ειναι το 6,2 με 6,5 .

Η μεταφυτευση ηταν πολυ ευκολη τελικα φιλε!!Τζαμπα το αγχος..Ηθελε λιγακι προσοχη αλλα ηταν πολυ ευκολη με αυτην την γλαστρα.

Revive θα εχω την αλλη εβδομαδα μαλλον λογω μεταφορικης.

Οι γλαστρε που μπηκαν ειναι 15 λιτρα,Πιστευω ειναι αρκετες.Τι λες;;
Ισωσ λεω γιατι απο την φωτο που εβαλεσ δεν μπορω να διακρινω και καλα,η γλαστρα στην οποια επανω εχει ενα γκαβλιτζεκι (ισωσ θερμομετρο) να την εβαλεσ αναποδα το πανω κατω δηλαδη,αλλα παλι λεω ισωσ
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10