Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: Μπήκαμε τελική ευθεία αλλά κάτι δεν πάει καλά...
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2
Καλησπέρα!

Έχω 2 κοριτσάκια 54ημερών (7 εβδομάδων δλδ) από τα λίγα που έχω κοιτάξει από άλλους καλλιεργητές βλέπω ότι είμαι λίγο πίσω σε ανάπτυξη αλλά τα εμπόδεια ήδη είναι πολλά επομένως δεν έχω και πολλά να περιμένω, μόνο την εμπειρία του πρώτου grow!

Λοιπόν έχουμε και λέμε
Φώτα: 80w σύνολο 4000Κ-6500Κ σε πάνελ(έχω και άλλα 80w με 2700Κ-3100Κ αλλά μου ανεβάζουν την θερμοκρασία οπότε δεν τα έχω δουλεψει καθόλου)
Φαΐ: Biobizz grow-bloom-heaven-topmax και siliconmax (άργησα να ξεκινήσω το bloom και το τοπ.Τα ξεκίνησα στην 5η εβδομαδα και απο αναλογίες τις αναγραφόμενες απο την εταιρία)
Θερμοκρασία-Υγρασία: Εφιάλτης! Κάθε μέρα είναι πάνω απο 30(όχι πάνω απο 35) το παλέυω με πάγους αλλα την επόμενη βδομάδα λένε για 35αρια και νομίζω δεν θα καταφέρω και πολλά! Η υγρασία πάνω απο 50 δεν μου ανέβηκε ποτέ...υγραντήρας δεν χωράει γιατι πιάνει χώρο το “air ondition”

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικα πραγματάκια κυρίως για το επόμενο grow αλλά αν μπορώ να διορθώσω και τώρα κατι δεν θα με πείραζε!

- Στις φώτο σε μερικά φύλλα βλέπω κάτι ασπράκια, είναι αυγά από κάποιο κακόβουλο πλασματάκι;
Σήμερα το πρωί είδα ενα πετούμενο κατασπρο “μυγάκι” αν αυτό λέει κάτι...
- To lst που του έχω κάνει είναι υπερβολικό; Για κάποιο λόγο τον κεντρικό κορμό μου δεν τον κρατήρε, μαλλον τα κορίτσα μου βγήκαν πολυ ντούρα!
- Στο πότησμα δεν τραβάνε πάνω από 500-600 ml το καθένα(ενώ βλέπω πως στις μέρες που είμαι αλλοι τους ρίχνουν 1-1,5 λιτρο στο καθένα)...αρχίζουν και τα βγάζουν από κάτω τα νερά! Επομένως ποτίζω σε 2 δόσεις (συνήθως απόγευμα-επόμενο πρωί)
- Έχουν και τα 2 τους 2-3 φύλλα που έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν. Τα κόβω;
- Επίσης δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ οσμές...τα μυρίζω και δεν μου μυρίζει τίποτα! Έχω ένα northern lights kai ena white widow που ξέρω πως δεν μυρίζουν γενικά αλλα οχι και καθόλου.Αύτο με ανησυχεί περισσοτερο απόλα!

Όποιος έχει όρεξη για μάθημα...καλοδεχούμενο!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

[Εικόνα: oIguncum.jpg]
[Εικόνα: liVHCggm.jpg]
[Εικόνα: hqJjprAm.jpg]
[Εικόνα: JqT9etNm.jpg]
[Εικόνα: bBCMikqm.jpg]
φιλε μου πολυ λιγα βατ για 3 φυτα, τι χωρος ειναι μεσα διαστασεις? Πεχα μετρας? Το siliconmax ανεβαζει πολυ το πεχα και το κανει αρκετα αλκαλικο το μιγμα μας το βαζω κι εγω. Αν δεν το κατεβασεις δεν περνουν τα συστατικα τα φυτα σου οπως πρεπει, με α[πτελεσμα να μη φουσκωνουν και βγαινουν αραια τα παπαδια.
@godfather Αυτό δεν το ήξερα! Έχω βγάλει όλο το γκρόου με εμφιαλωμένο για να αποφύγω το κόστος του ph μετρου και της μανούρας του!

Επίσης κοίταξα τα φύλλα και έχει κάποια μικρά (1mm) ζουζουνάκια...Γι'αύτο θα φτιάξω το νεεμ του @ tzorge και ότι γίνει...

Τελικά είχες δίκιο @godfather καλοκαίρι και καλλιέργεια...δεν πάνε μαζί! Τώρα ότι βγάλουμε και απο σεπτέμβρη πάμε για το επόμενο!
@Bongkey Kong και στο εμφιαλωμενο πρεπει να κανει το πεχα μαστορα μου
(27-06-2020, 20:11 )Bongkey Kong Έγραψε: [ -> ]@godfather  Αυτό δεν το ήξερα! Έχω βγάλει όλο το γκρόου με εμφιαλωμένο για να αποφύγω το κόστος του ph μετρου και της μανούρας του!

Επίσης κοίταξα τα φύλλα και έχει κάποια μικρά (1mm) ζουζουνάκια...Γι'αύτο θα φτιάξω το νεεμ του @ tzorge και ότι γίνει...

Τελικά είχες δίκιο @godfather καλοκαίρι και καλλιέργεια...δεν πάνε μαζί! Τώρα ότι βγάλουμε και απο σεπτέμβρη πάμε για το επόμενο!
Αν το μετρήσεις θα καταλάβεις τι λέω. Μετά από μετρήσεις του διαλύματος με προσθήκη silicon max,  το διάλυμα έφτασε 8,6 πεχα. Ότι νερό και να έχεις δε τρώει το φυτό σε αυτά τα μέτρα. Για την ακρηβια πανω απο 8 ph γινετε ζημια στην ριζα στην κανναβη.
Το ψεκασματα Ναι αν δεν είναι μιγακια θα του κάνει καλο.
@godfather Δευτέρα παω να πάρω Νεεμ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι τετράνυχος! Λεω να φτιάξω του τζόρτζυ την συνταγή! Επείδη βλέπω ότι έχεις ασχολιθεί και σε εκείνο το θέμα. Να του κάνω καθημερινά ψεκάσματα; Επίσης διαβάζω οτι αν είσαι τόσο μέσα στην ανθοφορία δεν είναι καλό να ψεκάζεις και πως θα έπρεπε να είχες προνοήσει...

Όσο για το ph θα πάρω τα απαραίτητα

Ποτέ ξανά καλοκαίρι!
Θα βάζω Σεπτέμβρη και Φλεβάρη!
Δεν βγάζεις τις ψυχρές να βάλεις τι θερμές?
Αυτοματινια υποθέτω,δεν θυμάμαι,ποτε άνθισαν?
Ο NL δεν μυρίζει,η ww βρωμάει
Αφού είναι μικρα σε ευρυχωρη γλάστρα,1 λίτρο ημερησίως πολύ μου φαίνεται,μην τα παραποτιζες και δεν μεγάλωσαν,σκέφτομαι τώρα..

Τα χαλκοκαλωδια? τα βγάζεις αν θες,δεν έχουν να λένε
@Bongkey Kong
Παρε και πυρεθρυνη,πρασινο σαπουνι,2-3 αιθεραια ελαια και γη διατομων

Ακολουθα και για την πυρεθρινη την συνταγη του @ tzorge

Ψεκασε την πρωτη μερα νιμ την επομενη πυρεθρινη
Με πυρεθρινη μπορεισ να ψεκαζεισ πιο τακτικα ,σε σχεση με το νιμ,(μπορεισ να πηγαινεισ 3 προσ 1 αν θυμαμαι καλα),καθωσ επισησ και οταν εχει βγαλει παπαδια η πυρεθρινη δεν τα επηρεαζει τοσο

Νιμ εχεισ τσεκαρει πιο θα παρεισ?
@Αλαφροΐσκιωτος Είχαν αρχίσει να μυρίζουν λίγο πρίν 2-3 εβδομάδες μετά έφαγαν ένα 40αρι και τα "έχασα" λίγο τα φυτάκια(γιατί έβαλα 160w και οι θερμές μου ανέβαζαν την θερμοκρασία 4-5 βαθμούς που οριακά το κράταγα κοντά στο 30)

Επομένως αν βάλω περισσότερα βατ απλά ανεβάζω την θερμοκρασία πολυ και δεν αντέχουν τα κακόμοιρα (πιστεύω όμως ότι κατα τον Οκτώβρη αυτο το +4-5 θα είναι τζι τζι!)

@Roukounas Καταρχήν ευχαριστώ για την μικρή σύνοψη γιατί με τα πόστ περί παρασιτοκτόνων είχα χαοθεί
Τιμές για νιμ που είδα ητάν λίγο παλαβές λόγω μεγάλων συσκευασιών. Βρήκα στο σκρούτζ 50 ml με 7,50€. Απλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχουν διάφορα νιμ για διάφορες χρήσεις ή αν είναι ένα το προιόν ( όπως πχ χημικές βάσεις )

Επίσης δεν έχω τσεκάρει που θα τα βρώ αυτά...υποθέτω σε κάποιο γεωπονικό κατάστημα ή grow shop
Βγάλε αυτα τα 80 και βάλε τα άλλα
Τόσες 6.5 Κ σε άνθιση δεν λέει
(28-06-2020, 13:02 )Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: [ -> ]Βγάλε αυτα τα 80 και βάλε τα άλλα
Τόσες 6.5 Κ σε άνθιση δεν λέει
Και μόνο με το 80αρι με τις θερμές πάλι έχω ανεβασμένες θερμοκρασίες

Επειδή είναι στο μπαλκόνι έχει μεγάλο ζόρι!
Σκέψου έχω 2 ανεμιστήρες μέσα που ο ένας δουεύει και σαν air condition!
Καλησπέρα @Bongkey Kong και στην υπόλοιπη παρέα. Εισαγωγή αερα τι έχεις? Πριν 2 χρόνια που δεν δούλεψα ac σε καλοκαίρι φάση πάλι,  έβαζα 2 παγομπουκαλα 1,5 Λ μπροστά στη ροή αέρα που βάζει η εισαγωγή μέσα στην τέντα. Πέφτω 2 βαθμούς δοκίμασε το. Στην ανθοφορία θα ψεκασεις προσεκτικά κάτω από τα φύλλα, το Νιμοιλ μπορείς να το ρίξεις μέχρι 1 μήνα πριν κόψεις. Τώρα καλύτερα πάνε με κάτι πιο δραστικό, πάλι κάτω από τα φύλλα. Εγώ βάζω την παλάμη μου όσο μπορώ να μη πάει παπάδες το ψεκασμα. Το έκανα και προχθές 45η η μέρα ανθό. Καλή επιτυχία μαν.
Και βάλε θερμό φωτισμό όπως λένε τα τσακαλια Big Grin.!
@Bongkey Kong
Όπως το λες έχει διαφορά νιμ δεν είναι όλα το ιδιο
Τα ακριβά ίσως είναι αδιαλυτα και πιο καλα
Αναλόγως τι θα πάρεις λογικά θα θέλει αραίωση με χλιαρό νερό
Αν δεν βαριέσαι λινκαρε τι βρήκες και τι σκέφτεστε να πάρεις από νιμ

Πυρεθρινη βρίσκεις σε γεωργικά προϊόντα
Αθεραια έλαια σε καλλυντικά ή φαρμακεία κ.λ.π
Σαπούνι σούπερ μάρκετ

Όπως σε λέει και ο κουμπάρος μου @godfather για ως ποτε σε παίρνει με νιμ
Με πυρεθρινη μπορείς και 4-5 μέρες πριν κοψεισ
@godfather Θα τα δοκιμάσω και τα 2 . Λένε απο βδομάδα 35αρια...για να δούμε!
@Roukounas  Αυτό εδώ βρήκα...τώρα δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο....φαίνεται οκ πάντως!
https://www.aurorasense.gr/el/products/%...S0QAvD_BwE
@Bongkey Kong
Ο σκοποσ ειναι να το δει ο @ tzorge για να μα πει αν λεει το συγκεκριμενο

Εγω δεν μπορω να κρινω αν κανει
Το δουλευω 2 χρονια, πολυ καλο. https://www.bioshop.gr/futiko-elaio-neem-oil.html
(29-06-2020, 15:31 )godfather Έγραψε: [ -> ]Το δουλευω 2 χρονια, πολυ καλο. https://www.bioshop.gr/futiko-elaio-neem-oil.html

Αγόρασα ήδη πυρεθρίνη και γη διατομη. Θα ρίξω σήμερα και παραγγέλνω αυριο και το νεεμ!
Ευχαριστώ  πολύ πάντως!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν!
Έφτιαξα μείγμα με περυθρινη 1ml στο λιτρο και τους έριξα 100 ml στο καθένα
Μετά το πασπάλισα και με γη διατομων
Τώρα είναι σαν κουραμπιέδες...Νιώθω οτι κάτι έχω κάνει πολυ λάθος...
Αν έχεις δει μυγάκια άσπρα όπως λες θες θυμάρι που είναι σχετικά εύκολο να βρεις δες εδώ.

Επίσης κάνε εναλλαγές στα αιθέρια έλαια δηλαδή Δευτέρα νιμ θυμάρι Τετάρτη νιμ Δεντρολίβανο Παρασκευή πυρεθρηνη. 
Ξανά μανά. 
Εβίβα και καλά ξεμπερδέματα.

Τα λάδια δεν είναι όλα ίδια.
Όλα μπορεί να έχουν αζαντιραχτίνη αλλά πόσα ppm και τι άλλα έχει μέσα το λάδι, το entourage effect, παίζει και στο νιμ φυσικά.
Οπότε θες Cold Pressed Organic Neem oil.
Παίρνεις ένα λίτρο και τελείωσες για χρόνια.
Για τη γη διατομων τη δουλεύουμε με 2 τρόπους. Είτε στο χώμα πασπαλίζετε με ένα κόσκινο μέχρι να ασπρίσει η επιφάνεια. Αλλιώς μια κουταλιά σε 1 λίτρο νερό και ψεκάσει πάνω στο φυτό, κυρίως κάτω από τα φύλλα. Και οι 2 μαζι καλυτερο αποτέλεσμα. Καλή επιτυχία εύχομαι, καλοί συνδυασμοί όπως λέει ο Τζορτζ.
@Bongkey Kong
Και το κυριοτερο οταν δουλευουμε την γη διατομων ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φοραμε μασκα και καλου κακου γαντια
(30-06-2020, 02:21 )Roukounas Έγραψε: [ -> ]@Bongkey Kong
Και το κυριοτερο οταν δουλευουμε την γη διατομων ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φοραμε μασκα και καλου κακου γαντια

Γάντια έβαλα! Μασκά θα βάλω την επόμενη φορά! Big Grin
Τα έχω αφήσει απο χθές σαν χιονισμένα έλατα...μήπως πρέπει να τα καθαρίσω?
Χθές το απόγευμα που γύρισα σπίτι τα βρήκα σε ημιλιπόθυμη κατάσταση λόγω ζέστης με της θερμές λάμπες μέσα είχε πιάσει 40!
Τα έβαλα στην μπανιέρα και τους έκανα ενα μπανάκι-φλασάρισμα (έτσι και αλλιώς έπρεπε)
Έφήγε ένα μεγάλο μέρος της διατομης γης αλλά τα φυλλώματα έχουν κάμποσο ακόμα πάνω!
Σήμερα το πρωί τσέκαρα τα φύλλα και δεν βρήκα κάτι 2-3 μαυράκια απο εδώ και απο εκεί τα οποία δεν κουνιόντουσαν!
Πιστεύω για τώρα κάτι έγινε!
@Bongkey Kong
γενικα ολα τα εντομα ειναι υπουλα κρυβωνται καλα τα καριολια και εχουν τεραστιεσ αντοχεσ

Μην ξεγελιεσαι τοσο ευκολα
αστο να στεγνωσει και αυριο ριξε περυθρινη ανακατεμενη με κανενα αιθερεο ελαιο απο βοτανα-πρασινο σαπουνι και μια πολυ ψιλη δοση απο καθαρο οινοπνευμα

επισησ ριξε γη διατομων στο χωμα γιατι μπορει να εχουν γεννησει αυγα μεσα,ετσι ωστε να προλαβεισ την καινουργεια γενια πριν παει στο φυτο(θα σκοτωθουν αν περπατησουν στην γη διατομων)

Γη διατομων(νομιζω) δεν ριχνεισ στο φυτο σαν σκονη αλλα διαλυμενη στο νερο οπωσ σε ειπε ο κουμπαροσ μου @godfather
πιο πανω
Σωστος, και ψεκαζεις κατω απο τα φυλλα. Δεν θα παθει τπτ αλλα δεν πρεπει να μενει πολυ απο πανω, δε βοηθαει το φως.
Σελίδες: 1 2