Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: τι συμβαινει;
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Καλησπέρα για ακόμη μια φορά στην ομάδα. Σημερα το πρωι βρέθηκα να κοιτάω αυτά τα σημαδάκια πανω στην κυρία και μερικές άκρες να εχουν γίνει καφέ. Θα μπορούσε να είναι απο άζωτο ή γενικά απο nutes; Αν ηταν να μαντέψω θα έλεγα οτι το παραέκανα με τα λιπάσματα. Το χωμα μου έχει ως εξής

all mix
coco
atami ata nrg upgrade 6-3-4
light mix στο πάνω μέρος για τον πρώτο καιρό.

Απο λίπανση εχω την σειρά της biobizz  για εξω, fish mix/topmax/bloom μαζι με heaven και calmag απο ΑΤΑ το οποιο αναφερει οτι απο Ν εχει 6w/w, ποτίζω ανα 2 ημέρες.Τι λάθος έχω κάνει; Να ξεκινήσω κανένα flush καλύτερα;

[Εικόνα: dxsN4O7m.jpg]

[Εικόνα: ubOQLC6m.jpg]

[Εικόνα: ER9OXrdm.jpg]
@phmetro Μην στο καιει ο Ηλιος και δεν ειναι η λιπανση?Η και τα δυο μαζι?
Στην δευτερη φωτο σαν να φαινεται ταλαιπωρημενο απο θερμοκρασιες υψηλες
(06-07-2020, 20:15 )tilansia Έγραψε: [ -> ]@phmetro Μην στο καιει ο Ηλιος και δεν ειναι η λιπανση?Η και τα δυο μαζι?
Στην δευτερη φωτο σαν να φαινεται ταλαιπωρημενο απο θερμοκρασιες υψηλες

Σωστά, θα κοιταξω μηπως τυλίξω τις γλάστρες με κάτι και ενα δυχτακι σκιασης θεωρώ οτι θα βοηθούσε. Στο θέμα υπερλίπανση πώς πρέπει να συμπεριφερθώ; Θα μπορούσε να ζητάει περισσοτερο καλ μαγκ απο όσο βάζω;
@phmetro Ποσα ml βαζεις στο λιτρο?Αν ειναι υπερλιπανση κανε ενα φλασαρισμα και μειωσε την δοση
Δεν νομιζω να ειναι ελλειψη καλ μαγκ οπως το βλεπω..Αν βαζεις ενα ml εκει εισαι!
(07-07-2020, 19:12 )tilansia Έγραψε: [ -> ]@phmetro Ποσα ml βαζεις στο λιτρο?Αν ειναι υπερλιπανση κανε ενα φλασαρισμα και μειωσε την δοση
Δεν νομιζω να ειναι ελλειψη καλ μαγκ οπως το βλεπω..Αν βαζεις ενα ml εκει εισαι!

Aπο καλμαγκ εβαζα 0,7μλ/λ, χθες εβαλα 1. Απο τα υπολοιπα επαιζαν στο 0,75μλ/λ. Χθες παντως ποτισα με πεχαρισμενο νερο και καλ μαγκ μονο, νομίζω και έτσι δεν γίνεται το φλας; Η πρέπει να ρίξω πολυ περισσοτερο; Παρ'ολα αυτα κάποια στιγμη ειχα κανει απο αγνοια 1-2 ποτισματα με ph κατω απο 6.8, οποτε θα μπορούσε να ειναι και αυτο το fluctuation που λεμε στο χωριο, παντως σήμερα το πρωι που εριξα ενα βλεφαρο είδα πολυ ζωηράδα, σε σχεση με εχθες. Επίσης έγινε και το πρώτο lst στο οποίο ανταποκρίθηκε πολύ πιο γρήγορα απ'ότι νομιζα. Οψομεθα.
Άνα πόσες μέρες εφαρμόζεις την λίπανση ? Άνα δύο όπως μας λες παραπάνω ?
Ακριβως αυτό εκανα. Απο χθες μεχρι σημερα παντως με το διαβασμα εδω μεσα εχω αρχισει και ψιλιάζομαι κατι :ρ
(08-07-2020, 19:29 )phmetro Έγραψε: [ -> ]Ακριβως αυτό εκανα. Απο χθες μεχρι σημερα παντως με το διαβασμα εδω μεσα εχω αρχισει και ψιλιάζομαι κατι :ρ
Δηλαδή σαν τι αρχίζεις να καταλαβαίνεις ?
Οτι τα έχω τρελάνει στο ζουμι, και απορω κιολας πως φτασαμε ως εδω.
(08-07-2020, 19:36 )phmetro Έγραψε: [ -> ]Οτι τα έχω τρελάνει στο ζουμι, και απορω κιολας πως φτασαμε ως εδω.
Τα φυτά σου τι είναι , αυτόματα η φπ ? Και τι ποικιλίες πήρες ? Βασικό για να σου απαντήσω με ακρίβεια επειδή σε ορισμένες ποικιλίες απαιτείται μέση λίπανση ..
Eιναι rqs royal gorilla auto, και ειναι απ' οτι λενε λιτοδίαιτα, οπότε για αυτο απορώ.
(08-07-2020, 19:44 )phmetro Έγραψε: [ -> ]Eιναι rqs royal gorilla auto, και ειναι απ' οτι λενε λιτοδίαιτα, οπότε για αυτο απορώ.
[Εικόνα: e4aQsmPm.png]

Εδώ στο πρόγραμμα όπως θα δεις μας αναφέρει ότι τα δίνουμε με τάδε δοσολογίες σε τάδε φυτόχωμα το τάδε φάρμακο..άνα τάδε χρονικό δίαστημα ανάλογα στην εβδομάδα που βρίσκεται η καλλιέργειά μας ...Όλα τα gorilla είναι φαγανά φυτά γι'αυτό θα τα δίνεις σε κανονικές δοσολογίες ένα από τα φάρμακά σου ...Άλλωστε αν παρατηρήσεις καλά ξεκολλάει η ετικέτα άπο κάθε μπουκάλι της biobizz και πίσω αναγράφονται τα πάντα ακόμα κ στα Ελληνικά...
Συμφωνα με το πρόγραμμα ταιζα, και εβαζα και λιγο λιγοτερο απο οσο ελεγε παντα, το θεμα ειναι οτι εβαζα φαι σε καθε πότισμα. Παω να δω αυτο ετικετες.
(08-07-2020, 19:58 )phmetro Έγραψε: [ -> ]Συμφωνα με το πρόγραμμα ταιζα, και εβαζα και λιγο λιγοτερο απο οσο ελεγε παντα, το θεμα ειναι οτι εβαζα φαι σε καθε πότισμα. Παω να δω αυτο ετικετες.
Εδώ φίλε μου η εταιρία σου λέει το εξής....
https://www.royalqueenseeds.gr/sporoi-ka...matic.html
Είναι εύκολο στην καλλιέργεια στον εσωτερικό χώρο και απαιτεί άλλα για γλάστρες για τον εξωτερικό χώρο ...
Πάντα αρχίζουμε από τα βασικά σε μία καλλιέργεια ...
[Εικόνα: UgCmWXMm.png]

Κάπου στην άκρη του μπουκαλιού υπάρχει ένα βελάκι,τράβηξέ το από εκεί και θα ανοίξει η ετικέτα σου ...
[Εικόνα: MahIcr7m.png]
Mεγαλη γλαστρα, φως, καλο χωμα τσεκ. Ελαχιστη τροφη το λουσαμε, απο εδω και πέρα, τι κανουμε; Σήκωσα γλαστρα και είναι πανάλαφρη, με βαση τα προηγουμενα, δινω μειωμενο φαγητο; νερο σκετο;
(08-07-2020, 20:16 )phmetro Έγραψε: [ -> ]Mεγαλη γλαστρα, φως, καλο χωμα τσεκ. Ελαχιστη τροφη το λουσαμε, απο εδω και πέρα, τι κανουμε; Σήκωσα γλαστρα και είναι πανάλαφρη, με βαση τα προηγουμενα, δινω μειωμενο φαγητο; νερο σκετο;
Στο πρόγραμμα λέει ότι τα δίνουμε φαγητό μια φορά την εβδομάδα από τόσα γραμμάρια στο λίτρο για να μην μπερδεύεσαι...
Κράτησες την ημέρα που πότισες με φάρμακο της biobizz ? από εκείνη την ημέρα για παράδειγμα Δευτέρα ας πούμε όλες τις επόμενες φορές θα ποτίζεις με νερό απιονισμένο κ πεχαρισμένο μέχρι την επόμενη Δευτέρα ας πούμε που θα το ξανα ταίσεις ... Για τώρα επειδή το παρά έκανες με τα φάρμακα εννοείται πως θα του δώσεις σκέτο νερό..
Σε ευχαριστω πολυ ρε 7λεαφ, αληθεια, ο φιλος απο το growshop οταν τα αγοραζα μου ειπε οτι θα δινω σε καθε ποτισμα, και το διάβαζα ετσι το προγραμμα λοιπον. Καλή καρδια. Κράτησα και μερα και ποσότητες, θα το φερω στα ισια του σιγα σιγα αν και μου δείχνει οτι σιγα σιγα το ξεπερνάει μετα απο το προηγουμενο σκετο νερο πχαρισμενο + καλμαγκ.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως προς το παρόν ! Καλή συνέχεια από μένα ! Αν είχες προσθέσει κ Αλόη Βέρα στο νερό σου έτσι όπως είσαι τώρα θα ήσουν αρχηγός !
Με βοηθησες σημαντικα. Εχω ενα acti-vera, θα δωσω μαζι με το νερακι μπας και γουσταρισει λιγο, για τα υπολοιπα εδω είμαστε.
(08-07-2020, 20:29 )phmetro Έγραψε: [ -> ]Σε ευχαριστω πολυ ρε 7λεαφ, αληθεια, ο φιλος απο το growshop οταν τα αγοραζα μου ειπε οτι θα δινω σε καθε ποτισμα, και το διάβαζα ετσι το προγραμμα λοιπον. Καλή καρδια. Κράτησα και μερα και ποσότητες, θα το φερω στα ισια του σιγα σιγα αν και μου δείχνει οτι σιγα σιγα το ξεπερνάει μετα απο το προηγουμενο σκετο νερο πχαρισμενο + καλμαγκ.
Το cal-mag το δίνουμε μια φορά και με ξεχωριστό πότισμα .....δηλαδή νερό απιονισμένο και (πχ 4ml ) από αυτό το φάρμακο όσο αναγράφει το cal-mag στο λίτρο....Ούτε παρακάτω ούτε παραπάνω κ το εφαρμόζουμε ...Αυτό γίνεται σε σπάνιες περιπτώσεις κ συνήθως στην ανθοφορία. Δεν το κοπαναμε το cal-mag όποτε εμείς γουστάρουμε ...Δεν κιτρινίζουν τα φυτά μας μόνο από ελλείψεις ...Βασικό κ αυτό επίσης για να το θυμάσαι μελλοντικά.

Εγώ λέω να κάνεις κανα δυο ποτίσματα με σκέτο νεράκι για να φύγουν τα πολλά τα άλλατα που έχουν οι ρίζες του φυτού σου , όταν θα ανακάμψουν κ πίσω πάλι τότε βλέπεις κ πράττεις ανάλογα , και αν δεν γνωρίζεις το ότι δήποτε από απαιτήσεις του φυτού σου απευθύνεσαι στην ομάδα ..Όλο και κάποιος έμπειρος καλλιεργητής θα σε βοηθήσει ..! Καλή συνέχεια φίλος !
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις φιλαρακι μου, ετσι ακριβως θα κανω τα εχω σημειωσει ολα.
Τα ιδια λιπασματα τρεχω και εγω εκτος το heaven.
Τσέκαρε αυτο το guide ειναι λιγο πιο αναλυτικο , οσο για το calmag 0,3ml/L ειναι για προληψη και 0,8ml για καταπολεμηση προβληματων [Εικόνα: 5zKAqkhm.png]
Και αυτο ισως σε βοηθησει να διαγνωσεις τυχων προβληματα https://www.growweedeasy.com/cannabis-symptoms-pictures
@Iank420 αδερφε μου και εγω με το ιδιο παιζω απλως η ασάφεια ηταν αλλου, ποτιζα με το διαλυμα που προτινει σε καθε ποτισμα, οποτε εβαλα πολυ παραπανω απο οσο χρειαζεται μεχρι τωρα, για τους υπολοιπους μιας και την επαθα πρεπει να πουμε οτι στην μπιομπιζ που τωρα ξερω τουλαχιστον τα μλ που λεει και οι δοσολογιες ειναι συνολα για την εβδομαδα, οχι για καθε ποτισμα. Σε ευχαριστω ομως για τις διευκρινήσεις σου.
(09-07-2020, 20:30 )phmetro Έγραψε: [ -> ]@Iank420 αδερφε μου και εγω με το ιδιο παιζω απλως η ασάφεια ηταν αλλου, ποτιζα με το διαλυμα που προτινει σε καθε ποτισμα, οποτε εβαλα πολυ παραπανω απο οσο χρειαζεται μεχρι τωρα, για τους υπολοιπους μιας και την επαθα πρεπει να πουμε οτι στην μπιομπιζ που τωρα ξερω τουλαχιστον τα μλ που λεει και οι δοσολογιες ειναι συνολα για την εβδομαδα, οχι για καθε ποτισμα. Σε ευχαριστω ομως για τις διευκρινήσεις σου.

Εγω απ'οσο γνωριζω δεν ισχυει αυτο. Στο προγραμμα τους , λεει μλ/Λ για καθε ποτισμα , εαν ποτιζεις 2-3 φορες τη βδομαδα βαζεις 2-3*καθε ποσοτητα μλ ανά εβδομαδα.
Τους ειχα στειλει μαιλ πριν καμποσο καιρο για αυτο ακριβως και μου απαντησαν [Εικόνα: c98VMOXm.png]
Τωρα αν το λενε ετσι για να βαζεις περισσοτερο και να αγοραζεις πιο συχνα προιοντα τους δεν ξερω αν ισχυει. Παντως το εγω βαζω 1μλ/ποτισμα οπως λεει και δεν μου εβγαλε προβλημα , μονο το ενα φυτό απο τα 3 οταν εβαλα 1μλ Fish Mix + 0,7μλ Grow/Λ . [Εικόνα: NAVQWZRm.jpg]
Την επομενη ποτισα σκετο νερο και αρχισαν να κιτρινιζουν τα κατω φυλλα που σημαινει ελλειψη τροφης. Αρχισα κατευθειαν παλι 1μλ/Λ και δειχνουν καλυτερα.
Με την εμπειρια λογικα γινεται δευτερη φυση η δοσολογια αλλα πρεπει να τη πατησεις μια δυο φορες. Γενικά καλυτερα να ποτιζεις ασχετα με προγραμμα αλλα συμφωνα με την οψη του φυτου.
Καλη τυχη!