Κανναβοσυζητήσεις

Πλήρης Έκδοση: Βοήθεια κάτι δεν πάει καλα
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Καλησπέρα μάγκες αποφάσισα φέτος να κάνω το πρώτο μου γροου εξωτερικό σε γλάστρα.

Λίπασμα advanced nutrition micro grow bloom 3ml στο λίτρο ανά βδομάδα. Τα ποτισματα που δεν περιέχουν λίπασμα ρίχνω το πεχα με ελεγκτή-λίπασμα 4-20-0 ποσότητα 1,3ml στα 4 λίτρα νερού δηλαδή όσο ρίχνω στο κάθε πότισμα. 

Ποτισμα αρχικά ανά 3 μέρες αλλά εδώ και 10 μέρες λόγω ζέστης το έκανα ανά 2 μέρες και εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα, παρατήρησα τα φύλλα να καμπουριαζουν σαν να είναι διψασμένα ενώ φενονταν πολύ ζωντανά. Οπότε σταμάτησα το πότισμα για τέσσερις μέρες χωρίς να δω αποτέλεσμα οπότε σήμερα πότισα πάλι. Ταυτόχρονα ψέκασαν με βακιλλο θουριγγιας γιατί έβρισκα τρύπες στα φύλλα.

Σήμερα το βρήκα ετσι

[Εικόνα: cgLVUJym.jpg]

[Εικόνα: OyjIOxam.jpg]

[Εικόνα: Pb73V4gm.jpg]

[Εικόνα: U7vlOefm.jpg]

Έχετε καμία ιδέα τη συμβαίνει;
θα ελεγα οτι θελει ποτισμα και οτι εχεις cal/mag εληψη. αλλα παρε και αλλες γνωμες
Οχι δεν ειναι cal-mag. Οσο προχωραει η ανθοφορια, τοσο λιγοτερο cal-mag θελει για να τελειωσει, αρα λοιπον ειναι εξ αρχης λαθος η εκτιμηση σου

Φωσφορο θελεις αρχιζει να απαιτει παραπανω φαγητο, αρχισε να ανεβαζεις σιγα σιγα το bloom και θα στρωσει, δεν εχει τα απαιτουμενα για να παραξει ανθος και αρχιζει να το παιρνει απο τα φυλλα του

Επεισης, φαινεται οτι τρωει ζορια απο ζεστες στη ριζα του, κανε κατι ωστε να βρισκεται σε μια υποτυπωδης σκια η γλαστρα σου, θα βοηθησει αρκετα και τον μεταβολισμο του
@trompetas σε ευχαριστουμε .
Να μαθουμε και εμεις σιγα σιγα να διαβαζουμε τα κοριτσακια μας <3
Smile

Υγ. ελπιζω σαν admin να μην μπορεις να διαβασεις τα κειμενα προ-διωρθοσεις Tongue
χαχαχαΧΑΧΑχαχαχαχαχαχαχ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Cal mag δεν έχω ρίξει καθόλου, πάντως φώσφορος παράλογο να του λείπει αφού βάζω 4-20-0(για έλεγχο πεχα) 3μλ την εβδομάδα σίγουρα συν το Bloom άρα;
Εαν του δινεις φωσφορο και δεν τον απορροφαει μαλλον ειναι ωρα να παρεις μια μετρηση απο τα απονερα στο πιατακι σου, να δεις μηπως εισαι εκτος ευρους του 5.8-6.0, εαν σου φυγανε τα Ph προς τα κατω, οπωσδηποτε μια μετρηση γιατι αλλιως δεν εχεις εικονα του τι γινεται, και γενικα μπορει να ειναι συνδιασμος πραγματων

Πληροφοριακα απλως δινω αυτη την εικονα, ειναι ενα παραδειγμα ελειψης ασβεστιου (cal)

[Εικόνα: calcium-deficiency.jpg]

Και ενα παραδειγμα φυτου σε ανθοφορια (3η-4η βδομαδα) ελειψης φωσφορου, ο grower εδω απο noobια του συνεχισε να δινει λιπασματα αναπτυξης

[Εικόνα: picture.php?albumid=35318&pictureid=834090]

Εσυ δεν εισαι ουτε στο ενα, ουτε στο αλλο, εισαι καπου ενδιαμεσα, βεβαια αμα δει τη φωτο ειναι πολυυ προχωρημενη η ζημια, εσυ ουτε καν εισαι εκει, σου κανει κιτρινα στο κεντρο και επεκτεινεται προς τα εξω, τοξικοτητα στη ριζα...; Γενικα μπορει να ειναι 1002.
Κανε τις μετρησεις αγωγιμοτητας/ph και το συζηταμε εκ νεου, need more info, αλλα μην τρομαζεις, ολα καλα
Εγώ θα κάνω την δική μου εκτίμηση και θέλω να μου πεις τι σπόρος είναι βασικά...
Έτσι όπως το βλέπω από τα φύλλα του μου φαίνεται σαν μια καλομπασταρδεμένη σατίβα ...
Και οι σατίβες απαιτούν διαφορετική λίπανση ...
Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλές ελλείψεις στην τροφή του λόγο της ανθοφορίας...Κάτι έκανες λάθος με το τάισμα ....
Όλα τα άλλα σου τα λέει ο διαχειριστής η από μεγάλες θερμοκρασίες η από ότι δήποτε άλλο
Πάρε και από εμένα μερικά link μήπως κ σε ξελασπώσουν κ βλέπουμε !
https://www.royalqueenseeds.com/blog-yel...eaves-n523
https://potguide.com/blog/article/yellow...is-plants/
Η εταιρία RQS συνιστεί φλασάρισμα στο 6,5 PH
Καλησπέρα παιδιά @7LEAF είναι purple punch auto από branrys.

Χθες πότισα με λίπανση κανονικά αλλά δεν είχα δει τις απαντήσεις σας λόγω maintenance και δεν μέτρησα απόνερα οπότε σήμερα πότισα πάλι(ναι ξέρω) με πεχαρισμενο νερό στο 6,5 τα απόνερα βγήκαν 5,4 μάλλον εδώ είμαστε.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Update. Παιδιά το flushαρα, εσκαψα προσεκτικά την επιφάνεια και προσέθεσα 70g γεωργικό ασβεστη, μετά πότισα.
Σωστά αυτά που έκανα;