Καλώς Όρισες, Επισκέπτη
Πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε στην σελίδα μας.

Ψευδώνυμο

Κωδικός

Αναζήτηση Συζητήσεων

(Προχωρημένη Αναζήτηση)

Στατιστικά Συζήτησης
» Μέλη: 3.473
» Τελευταίο Μέλος: Cannabipolarbear
» Θέματα Συζήτησης: 5.530
» Δημοσιεύσεις Συζήτησης: 165.671

Πλήρη Στατιστικά

Τελευταία Θέματα
Πρώτο επιχείρημα καλλιέργ...
Συζήτηση: Για αρχάριους
Τελευταία Δημοσίευση από: Walking Tech
2 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 63
» Προβολές: 2.385
Πάμε λοιπόν!
Συζήτηση: Ημερολόγια καλλιέργειας
Τελευταία Δημοσίευση από: Indicas
3 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 58
» Προβολές: 1.944
Nothern lights auto|Close...
Συζήτηση: Ολοκληρωμένα ημερολόγια
3 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 50
» Προβολές: 2.388
Έλεγχος Χώρου Καλλιέργεια...
Συζήτηση: Σχεδιασμός χώρου καλλιέργειας
3 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 5
» Προβολές: 184
Χειμώνας 2020 - C99(Εσωτε...
Τελευταία Δημοσίευση από: Sugar Man
9 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 35
» Προβολές: 2.375
Πτώση θερμοκρασίας, αλλαγ...
Τελευταία Δημοσίευση από: badweed
9 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 4
» Προβολές: 84
1η καλλιεργεια - 9 φυτα
Τελευταία Δημοσίευση από: UltraRunner
11 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 1
» Προβολές: 62
Την γνωμη σας !
Τελευταία Δημοσίευση από: ΤσιουΠαοΚ
, 14:31
» Απαντήσεις: 650
» Προβολές: 106.509
Την Γνώμη σας
Τελευταία Δημοσίευση από: Funkygogo
, 10:51
» Απαντήσεις: 398
» Προβολές: 40.190
Τέντα εξαερισμός
Συζήτηση: Αγγελίες
Τελευταία Δημοσίευση από: trompetas
, 07:29
» Απαντήσεις: 2
» Προβολές: 159

Διαχωρισμός
Δημοσιεύθηκε από: Kushpeter - 07-03-2015, 16:36 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (8)

καλησπέρα και καλώς σας βρήκα Smile

έβαλα και εγω κατι σπόρια που είχα μαζέψει με τον καιρό για φύτεμα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου. έκανα τη διαδικασία με το μουλιασμα για να βγει η ρίζα και τέτοια. με τα πολλά έβαλα δυο σπόρια και έχει βγάλει το κλασικό κλαράκι της μιας εβδομάδας περίπου. όμως το ένα ειναι αρκετα πιο ψηλό απο το αλλο. κάπου είχα δει ότι το ύψος έχει κάνει με το φύλο του σπόρου. ξέρει κανένας ποιο ειναι τι;

Εκτύπωση του στοιχείου

Exclamation Voitheia parakalw...
Δημοσιεύθηκε από: GScopolamine - 07-03-2015, 04:31 - Συζήτηση: Προβλήματα με τα φυτά - Απαντήσεις (28)

lipon..to fito ine stis arxes anthoforias kai ta fan leaves mou 3erenonte kitrinizoun kai dixnoun kai kapia simadia arrwstias an katalava kala.opios mporei na mou pei ti deficiency paizei naxei kia pos mporw na lisw to thema afto [img][Εικόνα: 11042079_10205813263391739_219113762_n.jpg][/img][img][Εικόνα: 11022832_10205813264231760_1806662472_n.jpg][/img][img][Εικόνα: 11047086_10205813263871751_1043859542_n.jpg][/img]

Εκτύπωση του στοιχείου

ρίξτε μια ματιά
Δημοσιεύθηκε από: Divosiros - 06-03-2015, 00:33 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (11)

καλησπέρα παιδιά.μεγαλώνω  ένα δεντράκι 3 μήνες τώρα τελείως ερασιτεχνικά,δεν έχω ρίξει ούτε τροφές ούτε τπτ μόνο νερό.θέλω να μου πείτε αν χρειάζεται να αγοράσω τροφές σε αυτό το στάδιο που βρίσκομαι,περίπου πόσο θα βγάλει και πόσος καιρός πιστεύεται πως μου απομένει.ευχαριστώ εκ των προτέρων. Smile    

Εκτύπωση του στοιχείου

mpourouxa teleiws
Δημοσιεύθηκε από: kolompardia [email protected]@@ - 05-03-2015, 17:18 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (5)

sygnwmi kai pali paidia gia tin enoxlisi den kserw an me thumaste o blues kai kati alli eixame suzitisei prin kopsw to dentro mou ekana sxedon 3mines upomoni kai telika mapa to karpouzi kai den mporw na katalabw to giati super critical tis green house eixa sporo pou theoritai kali poikilia stin arxi prin to kopsw itan gemato ritini kai molis to ekopsa einai san tin exase san na eksafanistike to stegnwsa kanonika etsi lew toulaxiston se mia kouta kai kremasa anapoda tous papades perimena peripou na pw tin alitheia 5meres dokimasa kai ksenerwsa teleiws polu elafru ti na pw koitaxte kai kati foto alla ti na katalabete apo kei...

Εκτύπωση του στοιχείου

Γνωμες αυτό το RDWC (σχέδιο)
Δημοσιεύθηκε από: GanjaRocks - 03-03-2015, 20:23 - Συζήτηση: Υδροπονία / αεροπονία - Απαντήσεις (22)

παιδιά καλησπέρα ειχα σχεδιάσει παλιότερα ενα υδροπονικό σύστημα , μπορείτε να μου πείτε καμια γνώμη , ή κάποιες τροποποιήσεις που νομίζεται εσείς οι ποιο εμπειροι hydro growers , ευχαριστωωωώ  Shy

Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)

Εκτύπωση του στοιχείου

Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη
Δημοσιεύθηκε από: wolfgang - 03-03-2015, 16:49 - Συζήτηση: Προβλήματα με τα φυτά - Απαντήσεις (19)

καλησπέρα σας.. η ιστορία έχει ως εξής:

εφόσον είχα κ έχω δύο "μικρά" δεντράκια (των 60+ ημερών) στην ίδια κοινή γλάστρα:

[Εικόνα: p1010158.jpg](δίπλα απο αυτό το φυτό υπήρχε και ένα άλλο το οποίο το έβγαλα από εκεί και το έβαλα σε μια γλαστρούλα γιατί η κορυφή απτό δεντράκι που υπάρχει ήδη στην κοινή γλάστρα, άρχισε να μυρίζει και επειδή πίστευα πως είναι θηλυκό δεν ήθέλα να βρίσκεται δίπλα σε αρσενικό)
προβλήματα προς το παρόν:τα φυλλαράκια στην άκρη από'τι βλέπετε έχουν ψιλο-ξεραθεί.
απορίες μέχρι στιγμής:είναι δυνατόν απο τέτοια μικρή ηλικία στην οποία βρίσκεται το δεντράκι να φανεί εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό, το λέω γιατί η κορυφή του έχει μία ελαφριά και "ωραία" μυρωδιά

το δεντράκι που έβγαλα απτην κοινή γλάστρα και το τοποθέτησα στο γλαστράκι:
[Εικόνα: p1010153.jpg]
[Εικόνα: p1010156.jpg]
[Εικόνα: p1010155.jpg]
προβλήματα προς το παρόν: απότι βλέπουμε στις παραπάνω φωτογραφίες και αυτό το δεντράκι έχει πρόβλημα με ξεραμένα φύλλα στην άκρη, επίσης τα δυο φυλλαράκια κάτω κάτω έχουν γίνει μωβ στην μέση! έπειτα από δύο μέρες μετά την μεταφύτευση,βλέπουμε ότι 2-3 φυλλαράκια οτι γέρνουν προς τα κάτω, έτσι λοιπόν φοβήθηκα και το πότισα λιγουλάκι.

το φυτό στην κοινή-μεγάλη γλάστρα:
[Εικόνα: p1010159.jpg]

υγ: τα cotyledons και απτα δύο δεντράκια έχουν ξεραθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά τα δεντράκια δεν ξεράθηκαν!
υγ2: έχω ενα υγρό απο φύκια που κάνει για ανθοφόρα φυτά πχ τοματες, πατατες κτλ... κάνει για την κάνναβη?

Εκτύπωση του στοιχείου

Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα
Δημοσιεύθηκε από: Mr Henken - 03-03-2015, 01:15 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (16)

καλησπερα στην παρεα!!!
ανεβασα 3 φωτος για να δειτε τα φυλλα των κοριτσιων που ειναι 1μιση βδομαδας.
μπορει κανεις να μου πει εαν ειναι η οχι σημαντικο?
απο τι προκαλειται και πως αντιμετωπιζεται? sorry για την ποιοτητα των φωτογραφιων, δεν γινοταν να κανω κατι καλυτερο.
λαμπα: 250w dual spectrum - sunmaster
ποτισμα: 250-300ml/2 μερες.
φως-εξαερισμος: 24/7
φαγητο: biogrow biobizz προς το παρον (0,5ml/1lt νερου)
χωμα: allmix biobizz

[attachment=342]
[attachment=343]

Εκτύπωση του στοιχείου

grow box
Δημοσιεύθηκε από: #hazeman - 02-03-2015, 21:59 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (17)

kalispera pedia sinxaritiria gia to forum..tha ithela na rwtisw kati skeftome na ftiaksw monos mou ena grow box exw ola ta ylika (ekaerismous anemistires duo lampes clf 200w to kouti etoimo alla mou loipoi kati ena basiko yliko pou einai auth h gialisteri epifania pou den kserw kan pws legete exw faei olo to net gia to brw pos legete kapoios moy eipe na balw alouminoxarto tha doulepsei auto h estw ama kserei kapoios pos legete auto pou lew as mou to pei sas euxaristw!    Huh

Εκτύπωση του στοιχείου

Λεπτομέριες για outdoor
Δημοσιεύθηκε από: Manifesto - 02-03-2015, 20:58 - Συζήτηση: Εξωτερική καλλιέργεια - Απαντήσεις (67)

καλησπερα μαγκιτες μου.επανερχομαι με μερικες ερωτησουλες αν μπορειτε να βοηθησετε γιατι ετοιμαζομαι να προχωρησω σε καποιες παραγγελιες και θα ηθελα τη βοηθεια σας οσων αφορα καποιες λεπτομερειες.

1ον.γλαστρα.
ποιο πιστευετε οτι ειναι το καταλληλο μεγεθος γλαστρας για εξωτερικη καλλιεργεια με αυτοματο(white widow)? φανταζομαι οτι οσο πιο μεγαλη ειναι,τοσο καλυτερη ποσοτητα θα παρεις...μια 15αρα καλα ειναι η να παω σε 20αρα? (για air pots σκεφτομαι παντως).

2ον.λιπασματα.
λεω να παω για ανοργανο λιπασμα λογω του οτι θα δουλεψω με αυτοματα και τα ανοργανα δρουν γρηγοροτερα (καλα το σκεφτομαι?).εχω ακουσει καλα λογια απο σας για τα advanced nutrients τα οποια εχουν και ph perfect technology.εκτος απο τα βασικα connoisseur grow & bloom,θα ηταν καλο να παρω και καποιο αλλο,οπως καποιο ριζοτονικο ας πουμε και αν ναι τι μου προτεινετε?

3ον.χωμα.
εχετε να μου προτεινετε καποιο? για το biobizz all mix διαβαζω συχνα.εκτος απο οτι θα πρεπει να ριξω στον πατο της γλαστρας περλιτη.θα πρεπει να αναμιξω και μεσα στο χωμα καποια ποσοτητα ή φτανει αυτο που εχει μεσα ηδη?

4ον.νερο.
α)τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο.να ποτιζω με πολυ καλο φιλτραρισμενο νερο της βρυσης? (δεν μενω αθηνα)
β)η να ποτιζω με νερο απο ποταμι? φανταζομαι ειναι παρομοιο με της βροχης...

συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο.εχω διαβασει ολα τα αρθρα και σχεδον ολα τα ποστ,αλλα λογω του οτι ειμαι τελειως ασχετος και λογω του οτι παω για εξωτερικη θα ηθελα τη βοηθεια σας και τη γνωμη σας σε αυτες τις λεπτομερειες πριν προχωρησω στις αγορες μου.
ευχαριστω!

Εκτύπωση του στοιχείου

Εξωτερική καλ.
Δημοσιεύθηκε από: OtiNane - 01-03-2015, 01:45 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (5)

γεια σας! επειδή είμαι τελείως αρχάριος όσον αφορά την κηπουρική ( γενικότερα ) θα ήθελα να σας ρωτήσω... σκέφτομαι να φυτέψω 3 σπόρους ( autoflowering+feminized ) σε εξωτερικό χώρο αλλά δεν ξέρω τίποτα. έψαξα αρκετά αλλά και πάλι δεν έβγαλα καμία άκρη... τέλος πάντων, θα ήθελα να μου πείτε όσα περισσότερα γίνεται. πότε να τα βάλω, πώς να τα βάλω στις γλάστρες, να είναι μια γλάστρα και για τα 3 ή μία ξεχωριστά για το κάθε ένα ; τι τύπο χώμα να αγοράσω ; κάθε πότε να τα ποτίζω και σε τι ποσότητα ; λίπασμα χρειάζεται ; πόσες ώρες στο φως και πόσες στο σκοτάδι ; κτλ κτλ κτλ κτλ Confused

Εκτύπωση του στοιχείου