Καλώς Όρισες, Επισκέπτη
Πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε στην σελίδα μας.

Ψευδώνυμο

Κωδικός

Αναζήτηση Συζητήσεων

(Προχωρημένη Αναζήτηση)

Στατιστικά Συζήτησης
» Μέλη: 3.500
» Τελευταίο Μέλος: STERGIOS01
» Θέματα Συζήτησης: 5.671
» Δημοσιεύσεις Συζήτησης: 167.110

Πλήρη Στατιστικά

Τελευταία Θέματα
Επιτελους ξεκιναμε
Συζήτηση: Για αρχάριους
Τελευταία Δημοσίευση από: noonebad
32 λεπτά πριν
» Απαντήσεις: 147
» Προβολές: 2.989
SLH προβλημα
Συζήτηση: Προβλήματα με τα φυτά
Τελευταία Δημοσίευση από: Walking Tech
39 λεπτά πριν
» Απαντήσεις: 17
» Προβολές: 458
Χειμώνας 2020 - C99(Εσωτε...
Συζήτηση: Ημερολόγια καλλιέργειας
Τελευταία Δημοσίευση από: Sugar Man
1 ώρα πριν
» Απαντήσεις: 81
» Προβολές: 4.577
Πρώτη φορά..
Τελευταία Δημοσίευση από: Dirtygrowing
1 ώρα πριν
» Απαντήσεις: 35
» Προβολές: 1.451
1 στα 3 εχει θεμα
Συζήτηση: Προβλήματα με τα φυτά
Τελευταία Δημοσίευση από: giovann
5 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 7
» Προβολές: 113
Vaporiser Club
Συζήτηση: Εναλλακτικές μορφές κατανάλωσης
Τελευταία Δημοσίευση από: Sirius
10 ώρες πριν
» Απαντήσεις: 193
» Προβολές: 38.812
Ποσο θελει ακομα;
Συζήτηση: Εσωτερική καλλιέργεια
Τελευταία Δημοσίευση από: xorto magiko
, 06:45
» Απαντήσεις: 11
» Προβολές: 448
2η Προσπαθεια εσωτερικη(Η...
Τελευταία Δημοσίευση από: Sativaas
, 03:58
» Απαντήσεις: 107
» Προβολές: 4.292
Την γνωμη σας !
Τελευταία Δημοσίευση από: ΤσιουΠαοΚ
, 02:39
» Απαντήσεις: 682
» Προβολές: 117.927
Αρχάριος με πολλές αποριε...
Τελευταία Δημοσίευση από: hommer21
, 23:19
» Απαντήσεις: 65
» Προβολές: 1.773

βοηθειαα
Δημοσιεύθηκε από: Σισιχα - 02-04-2015, 08:12 - Συζήτηση: Προβλήματα με τα φυτά - Απαντήσεις (7)

γεια σας παιδια εχω 1 φυτο το οποιο το εχω εδω κ περιπου 2,5 μηνες κατω απο ενα λαμπατερ με λαμπα θερμη 50watt αλλα διχνει να εχει κολισει στο σταδιο που εχει περιπου 10 φυλλα κ ειναι ακωμα seedling το εχω στο φως απο της 6 το απογευμα εως της 6 το προι οποτε για το φυτο η νυχτα ηταν μερα κ η μερα νυχτα αλλα επειδη ηδα οτι δν μεγαλονει αποφασισα να το βγαλω στο μπαλκονη να ειναι μονο στον ηλιο,το αφησα για περιπου μια μερα κ οταν το ειδα τα 2 φυλα το ειχανε πεσει παρα πολυ προς τα κατω κ σκεφτικα οτι θα ητανε λογικα επιδει δν επερνε πολυ φως απο τον ηλιο κ το κσαναεβαλα μεσα στο σπιτη..ηθελα να σας ροτησω τι ειναι καλιτερο να κανω να το αφησω μεσα οπως ειναι? γτ του εχω χαλασει ειδη δυο φωρες το οραριω οταν αποφασισα να το βγαλω εκσω κ οταν το κσαναεβαλα τλκ μεσα ειναι το φυτο τωρα σε καποιο σοκ? η να το βγαλω τελικα εκσω στο μπαλκονη κ να μη το κσαναπιρακσω? γτ μεσα εδω κ τοσω καιρω δν βλεπω κ μεγαλη προωδο τι θα ηταν καλιτερο

Εκτύπωση του στοιχείου

1.200 στρέμματα κάνναβης με τη σφραγίδα του Δήμου Λέσβου
Δημοσιεύθηκε από: Luke Shapiro - 02-04-2015, 03:17 - Συζήτηση: Τοπικά και διεθνή νέα - Απαντήσεις (14)

http://www.lesvosnews.net/articles/news-...moy-lesvoy

Εκτύπωση του στοιχείου

Χείρα βοηθείας
Δημοσιεύθηκε από: Xasiklakos - 01-04-2015, 19:18 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (5)

καλησπερα σε ολα τα μελη του forum.γραφω πρωτη φορα σαν αρχαριος και γω και πρωτη φορα σαν ganja farmer θα ηθελα να ρωτησω το tent μου ειναι 1χ1χ2 τα σπορακια μου 5(white widow)εχουν σκασει και ειναι ετοιμα να μπουν στο grow σιγα σιγα.εχω μια hps 400αρα σε τι υψος ειναι προτιμοτερο να την βαλω αν υπολογισουμε οτι μπηκαν απο την αρχη στις τελικες τους γλαστρες οι οποιες ειναι 30 εκ.ευχαριστω πολυ και χαρηκα για την γνωριμια(εκ των προτερων) vivessss.. Smile

Εκτύπωση του στοιχείου

Photo ''The doors of perception''
Δημοσιεύθηκε από: Luke Shapiro - 01-04-2015, 08:26 - Συζήτηση: Παλαιά ολοκληρωμένα (Χωρίς εικόνες) - Απαντήσεις (133)

[Εικόνα: dsc04341_zpsxvuccx5o.jpg]

καλημέρα σε όλα τα μάχημα αλάνια αυτού του φόρουμ, καλό μήνα, που από ό.τι φαίνεται ξεκινάει με αλλαγή τοπίου και καλή σεζόν σε όσους θα βάλουν φυτά έξω στην φύση -και όχι μόνο. καλή ευκολία να έχουμε.
η σεζόν ξεκινάει ευχάριστα με μια άγρια σατιβούλα, κονόμα από τα ψαξίματα που κάνω κατά καιρούς.
ο τίτλος της καλλιέργειας είναι εμπνευσμένος από κάποιο φίλο εκεί έξω και τον ασπάστηκα γιατί με εκφράζει, οπότε και τον ευχαριστώ.
φέτος κατάφερα να οργανωθώ λίγο καλύτερα με κάποια αγοραμένα σπόρια από sensi και κάποιους κλώνους, που θα καταφτάσουν στα χέρια μου αργότερα από κάποιους φίλους.

το μενού για φέτος έχει ένα σκανκάκι, allover που λένε, shiva στο όνομα, 85% ίντικα, το πήρα για τα χαλαρώματα.
αυτή θα είναι και η πρώτη προσθήκη καθώς σκεφτόμουν να προσπαθήσω να το κάνω θάμνάκι με κορφολογήματα. βεβαίως τα τελικά λίτρα δεν θα ξεπερναν τα 100, αλλά ό,τι πιασουμε.
για την πορεία διάλλεξα τα μarley collie. δεν έχει καθόλου σκάνκ μέσα. προσεγγίζει περισσότερο κλασικά, oldschool πρότυπα και είναι 60% σατίβα και 40% ίντικα, από τζαμαϊκανή μαμά και αυγανό μπαμπά. λένε ότι είναι πύραυλος και ανυπομονώ να τα σκάσω.
βέβαια, είναι regular σπόρια και θα μεσολαβήσει η διαλλογή και το ζευγάρωμα και θα αργήσω λίγο με αυτά. επίσης θα επιχειρήσω να πάρω σπόρια και από το shiva που είναι θηλυκό με έναν μπαμπά marley.
για τις καλοκαιρινές χαρμάνες θα μπούνε κάποια αυτόματα έκπληξη.
για το κερασάκι και κάποιοι κλώνοι του φίλου για δοκιμή από ένα power plant.

καθώς σε γενικότερες γραμμές σχεδόν πάντα καθυστερώ να βγώ έξω, συντηρώ και ελεγχω κάποια φυτά μέσα σε λάμπα, δίνοντάς τους βάσεις και βγάζοντάς τα έξω στα μέσα του καλοκαιριού για να ανθοφορήσουν μετά από λίγο.
γι αυτόν τον λόγο τα φυτά που συντηρώ είναι μικρά και χαμηλά στο ύψος για να εξυπηρετούν τις ανάγκες του τόπου καλλιέργειας. μόνο στο shiva θα δωθεί το αβαντάζ του μεγέθους και το οποίο θα είναι το μόνο που θα μπει σε ανεξάρτητη γλάστρα. όλα τα υπόλοιπα θα μπουν σε μορφή κλωνων, μετά τις διαλλογές, σε ένα ενιαίο υψωμένο παρτέρι(raised bed)

το υπόστρωμα για φέτος είναι τύρφη-κοκο-περλίτης, σχεδόν σε ίσα μέρη. μαζί με δολομίτη, ενεργούς μικροοργανισμούς και τριχόδερμα. μπορεί λίγο αργότερα σε κάποια να προσθέσω και κομποστο αλλά γενικά ήθελα να το αποφύγω...
από λιπάσματα στην ανάπτυξη επιλέγω να δουλέψω κατά κύριο λόγο οργανικά λιπάσματα της biobizz και κάποια φτηνά οργανικά ακόμα noname του αλέγκρε, όπως τέτοιοι είναι και οι ενεργοί μικροοργανισμοί. προς το παρόν δεν έχω rootjuice, αλλά στην πορεία θα το προμηθευτώ για τις μεταφυτέψεις.
για την ανθοφορία αλλάζουν κάπως τα πράγματα καθώς εκτός απο τα αμιγώς θετικά αποτελέσματα της οργανικής καλλιέργειας, θα ήθελα και τον χαρακτήρα και την ένταση κάποιων προσεγμένων σεμι-οργανικών λιπασμάτων.
γι αυτή τη δουλειά προς το παρόν επέλεξα το floranova bloom απο gh, σε πολύ μικρές ποσότητες. η βάση μου παραμένει το biobloom bb.
ψάχνω να βρώ τις χρυσές τομές για αυτό ακριβως που ζητάω και η αλήθεια είναι ότι έχω δυσκολευτεί αρκετά.
στο παρελθόν είχα προβλήματα με ελλέιψεις, κυρίως ασβεστίου. γι ακόμα μία φορά θα επιχειρήσω ανορθόδοξες μίξεις και υβριδικές τεχνικές που όμως σε γενικές γραμμές εξυπηρετούν κάποιες βασικές, σημαντικές ανάγκες. η προσθήκη της σεζόν είναι ο δολομίτης, τον οποιο δεν εχω ξαναχρησιμοποιήσει στο παρελθόν και ο οποίος ελπίζω να κλείσει τις σημαντικές τρύπες που έχω.
κάθε άποψη, γνώμη, παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη για συζήτηση.

not much for now, παρουσιάζω την κεντρική ηρωίδα, shiva skunk στο τέλος του πρώτου 24ώρου.
όσο θα με παίρνει με τις μεταφορές μέσα-έξω, τα φυτά θα βρίσκονται το βράδυ σε μία 400 και το πρωί θα λιάζονται κάτω από τον ήλιο...
έπεται συνέχεια και ο δρόμος είναι μακρύς. δεν φημίζομαι για την συνέπεια μου στα ημερολόγια αλλά θα είμαι εδώ για συζήτηση και όλες τις σημαντικές εξελίξεις.

[Εικόνα: dsc04356_zps4pafmc9r.jpg]

[Εικόνα: dsc04360_zpsb4pmranl.jpg]

Εκτύπωση του στοιχείου

Καλλιεργεια σε pc
Δημοσιεύθηκε από: sakis - 30-03-2015, 18:59 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (7)

καλησπερα σε ολους!!λοιπον παιδια εχω ξεκινησει με ενα σπορι short rider απο nirvana μεσα σε ενα pc,ειμαι στη 12 μερα και παει μια χαρα αναπτυσεται πολυ γρηγορα.τα φωτα μου ειναι cfl και παιζω 20/4.για τωρα του εχω μια 45w ψυχρο φως και μια 26 και αυτη ψυχρο,οταν δω τριχες θα βαλω τα ιδια watt σε θερμο(2700).απο θερμοκρασια και υγρασια ειμαι κομπλε εχω και ανεμιστηρακια για να μπαινει και να βγαινει ο αερας.η γλαστρα μου ειναι 2 λιτρα,το χωμα biobizz allmix και λιπασματα εχω το trypack της biobizz αν του βαλω θα ειναι πολυ λιγο γιατι τα φοβαμαι.θα ηθελα οι πιο εμπηροι να μου πουν στο περιπου τι αποδοση θα εχω για να δω αν αξιζει το κοπο.αν βγαλω 15-20γρ. τουλαχιστον κατι θα πιω(μια εβδομαδα)αν δεν τα βγαλω ομως εχω μπει μεσα με το κεφαλι.ευχαριστω εκ των προτερων!!

Εκτύπωση του στοιχείου

Northern Light Automatic (400 watt hps)
Δημοσιεύθηκε από: piupiu - 30-03-2015, 16:23 - Συζήτηση: Ημερολόγια καλλιέργειας - Απαντήσεις (8)

καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.σαν αρχάριος μάγκες θα ήθελα τις γνώμες σας μιας και είναι η δεύτερη μόλις καλλιέργεια μου, για να αποφύγω τυχών απρόοπτα και επειδή την πρώτη φορά την έκανα την όλη φάση εντελώς μόνος μου, όχι ότι πήγε άσχημα απλά θα ήθελα και κάποιες γνώμες παραπάνω.λοιπόν σπόρια από royal queen seeds την πρώτη φορά είχα βάλει το white diesel haze πολύ εύκολο δεν χρειάστηκε πολλά άλλα επειδή δεν μου έβγαλε πολύ και δεν θα έλεγα και ότι με άφησε πολύ ευχαριστημενο προτίμησα το εν λόγο αυτόματο χωρίς πολλά ψαξιματα επειδή το είχε σαν πρώτη και καλύτερη επιλογή στα αυτόματα.στου αγώνα τώρα έχω μια τετρακοσαρα hps το grow room είναι χειροποίητο μιας και πιάνουν τα χέρια μου(έτσι ονομάζω την άφραγκια ακούγεται πιο ωραίο)εξαερισμό δεν έχω προς το παρόν αλλά επειδή το grow room βρίσκεται στο δωμάτιο μου και είμαι στον τέταρτο με αρκετό αεράκι και καθαρό αέρα όταν ανοίγω παράθυρα, το έχω αφήσει έτσι για τώρα, έχω βάλει δύο σπόρια με διαφορά τριών ημερών μεταξύ τους,πήγαινα για ένα αλλά μετά το μετάνιωσα και έβαλα και το άλλο.η αρχή έγινε σε χαρτάκι βρεγμένο και μετά από περίπου 30 κάτι ώρες που έσκασαν μύτη οι ουρίτσες τα έβαλα σε γλαστρουλες τριών λίτρων για αρχή σε χώμα που πήρα από το ανθοπωλείο της γειτονιάς(ανθηρο λέγεται ήταν το καλύτερο που είχε 5€ τα 20 lt)και τα έβαλα κάτω από τη λάμπα για 16 ώρες την ημέρα. το πρώτο μπήκε στη γλάστρα στις 19/3 και το άλλο στις 21/3 ακολουθεί και φώτο.για λόγο οικονομίας εδώ και δύο μέρες τα γύρισα στις 12 ώρες την ημέρα φως κάτω από την λάμπα και εφοσον έχω και την δυνατότητα μιας και ένα αρκετό μέρος του δωματίου λουζεται για κάποιες ώρες με φυσικό φως από σήμερα λέω να τα αφήνω σε φυσικό φως δύο τρεις ωριτσες την ημέρα εφόσον έχει καλό καιρό και έχει ηλιο.αυτά, ανεβάζω και φωτο και θα ήθελα γνώμες.

Εκτύπωση του στοιχείου

Question Φως και Λιπασμα
Δημοσιεύθηκε από: AmnesiaDr - 30-03-2015, 02:29 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (11)

χαιρετε ! Smile 4 λαμπες cfl 40w 2700k ειναι κομπλε για 1-2 φυτα για ολη την διαρκεια για να μην αλλαζω με πιο ψυχρο φως ? και επισης οταν σκασουν τα σπορια θα τα βαλω στο χωμα το οποιο θα το εχω αναμειξει με περλιτη 60-40 αναλογια (σωστα ? ) στην συνεχεια θα ποτιζω ανα 2ημερο ωστε να ειναι υγρο το χωμα . λιπασμα χρειαζεται και στο σταδιο αναπτυξης ? και μετα πως ακριβος καταλαβαινω την μεαβολη απο αναπτυξη σε ανθιση (απλα χρονικα μετα απο 3βδομαδο πανω κατω θεωρω οτι αλλαζει ?) ... επισης μπορειτε να προτεινετε χωμα και λιπασματα(ανθιση-αναπτυξη) για μια οικονομικη καλλιεργεια ? [νταξ μιλαμε για πολυ ασχετοσυνη και λογικα ειναι μεχρι να προσπαθησεις μια δυο φορες και μαθαινεις εμπειρικα απλα επειδη και την πρωτη φορα τα εξοδα ειναι αρκετουτσικα και το ρσικο που παιρνεις καλο θα ταν να πετυχει κιολας :p ]

Εκτύπωση του στοιχείου

δωματειο
Δημοσιεύθηκε από: AmnesiaDr - 29-03-2015, 17:48 - Συζήτηση: Για αρχάριους - Απαντήσεις (9)

παιδια επειδη βλεπω συνεχεια για grow-boxes και τεντες , το να παιχτει καλλιεργεια ενος φυτου σε δωματειο με 20-22 βαθμους απλα κατω απο μια λαμπα δεν παιζει ? Huh

Εκτύπωση του στοιχείου

Χαιρετώ άπαντες!
Δημοσιεύθηκε από: Pedanius - 29-03-2015, 17:09 - Συζήτηση: Γενική κουβέντα πάνω στην καλλιέργεια κάνναβης - Απαντήσεις (88)

χαιρετίζω την προσπάθεια όλων των ατόμων για ενημέρωση μέσα από αυτήν την ιστοσελίδα!

κοινότητες σαν και αυτήν μόνο θετικά μπορούν να προσφέρουν στον παράλογο και ανάποδο κόσμο που έχουμε φτιάξει.
θα βοηθήσω όσο μπορώ και είμαι σίγουρος πως θα βοηθηθώ και εγώ. αλληλοβοηθούμενοι θα φθάσουμε να γίνονται παραδείγματα και αναφορές οι δικές μας φωτογραφίες για άλλους λαούς και όχι το ανάποδο.

σε λίγους μήνες θα έχω θηλυκοποιημένους σπόρους τόσο αυτόματους όσο και φωτοπεριόδου.
τα γονίδια αυτά προέρχονται κατά κύριο λόγο, αλλά όχι μόνο, από εκτροφείς του βορρά που δεν θέλησαν να βιομηχανοποιηθούν, ούτε οι ίδιοι αλλά ούτε και οι σπόροι τους.
κάποια τα έχω αυτούσια και κάποια δικές μου διασταυρώσεις.

εαν βρεθούν τρόποι, θα ήταν ευχαρίστηση μου να μοιραστούν κατά κύριο λόγο σε αυτούς που αδυνατούν να πληρώσουν για καλά γονίδια και κατ'επεκταση σε όλους εδώ μέσα.

εαν ενδιαφέρονται οι ιθύνοντες και είναι μέσα στους όρους της κοινότητας, θα ήταν χαρά μου να τα προσφέρω.

εως την επόμενη φορά λοιπόν αδέρφια μου!

Εκτύπωση του στοιχείου

Φυτοπροστασια
Δημοσιεύθηκε από: Manifesto - 29-03-2015, 14:21 - Συζήτηση: Εξωτερική καλλιέργεια - Απαντήσεις (12)

ενα σημαντικο θεμα για την εξωτερικη καλλιεργεια ειναι η φυτοπροστασια.
ωιδια,θριπες,τετρανυχοι και δε συμαζευεται...εχω δει καποια βιολογικα φαρμακακια οπως tanlin,neem repel,oetabio κτλ...
εσεις τι εχετε να πειτε πανω σε αυτο το θεμα? πως μπορω οχι μονο να τα αντιμετωπισω,αλλα να μην τα αφησω να το πειραξουν οσο το δυνατον λιγοτερο.εχετε να μου προτεινετε κατι βιολογικο?
περσι ας πουμε που ειχα βαλει 2 σπορακια σε γλαστρες εντελως πειραματικα σε μια φαση ειδα κατι τρυπουλες στα φυλλα σαν φαγωμενα.και μετα απο λιγο καιρο καποια φυλλα φαγωθηκαν σχεδον ολα! κατι που δε θελω να το ξαναδω με τιποτα.

Εκτύπωση του στοιχείου