Κανναβοσυζητήσεις
[Outdoor] Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: 2) Καλλιέργεια κάνναβης (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: 7) Ημερολόγια Συζητήσεων (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=64)
+--- Θέμα: [Outdoor] Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω (/showthread.php?tid=11290)

Σελίδες: 1 2


Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 25-01-2023

Ήταν να μην πάρω φόρα μετά από 3 χρόνια αποχής από το αγαπημένο μου χόμπι  Big Grin

Θα μπουν πολλά αυτόματα 10-14 περίπου 

Θα ξεκινήσουν όλα μαζί με το runtz muffin αλλά όταν δω ότι τρώνε χώρο από το runtz muffin που έχω στο άλλο ημερολόγιο θα βγουν έξω. Πιστεύω πως τέλη Φεβρουαρίου με 1-2 Μάρτη θα βγουν έξω σε ένα σημείο που θα τα πιάνει κανά δυωρο ήλιος και αυτό αν δεν έχει σύννεφα 

Δεν το θεωρώ σοβαρή προσπάθεια απλά να πάρω όσο το δυνατόν παραπάνω  γρ  για να βγει το καλοκαίρι άνετα. 

Βέβαια από φαγητό θα τους δώσω όλη την σειρά της advanced και όλη μου την προσοχή αγάπη και φροντίδα και ας μου δώσουν και 10 γρ το καθένα και με 10 το καθένα θα είμαι ικανοποιημένος 

Άνοιξα το ημερολόγιο για να τα χαζεύουμε μαζί καθώς το μωβ χρωματακι λίγο πολύ αρέσει σε όλους μας.

Ίσως κιόλας να βοηθήσω και κάποιον να δει πως πάνε τα αυτόματα με 1 μήνα περίπου κάτω από κανονικές συνθήκες σε μια τέντα και μετέπειτα σε εξωτερικό χώρο αρχές της άνοιξης με 2 μόνο ώρες ήλιο και αν.. και να δούμε μαζί με τέτοιες συνθήκες και με σχεδόν καθόλου ήλιο αρχές Μάρτη τι μπορούν να κάνουν τα αυτόματα σε coco με τα καλύτερα λιπάσματα στην αγορά! 

Τα λέμε ξανά σε δέκα μέρες περίπου! Καλές καλλιέργειες ρε αλάνια  Big Grin Big Grin


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - trompetas - 25-01-2023

Καλή αρχή!


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 26-01-2023

Ευχαριστώ πολύ αρχηγέ μου


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 31-01-2023

Gorilla cookies είναι στην δεύτερη μέρα 
Τα υπόλοιπα μόλις ξύπνησα και τα είδα να έχουν βγει. είναι όλα lsd25 εχτος από ένα που είναι στην μεγάλη γλάστρα και είναι φωτοπεριοδου δώρο του σποραδικου και είναι runtz 

Όλα σήμερα μοιράστηκαν 500ml νερό 
Με 0.8 από βάσεις 
0.5ml b52 
Και 1ml voodoo juice 
Συνολικό ec 0.7 
Το νερό ήταν από αφυγραντήρα με 0.1 ec 

Το πότισμα έγινε με ph 5.8 
Θερμοκρασία 24.5-27 αναμμένα φώτα
Θερμοκρασία 20-22 σβηστά φώτα
[attachment=9497]


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 11-02-2023

[attachment=9568] gorilla cookies 13 ημερών 

Έχει βγάλει δίφυλλο που αυτο δεν είναι τόσο καλό κάτι συμβαίνει μου μυρίζετε τραβελοφυτο. Κοντά μεσογονατια διαστήματα δεν το έχω βρει ακόμα με τα φώτα μου το έχω σηκώσει το πάνελ 70 πόντους και το δουλεύω στο 100%  στην αρχή τι είχα στους 55 πόντους δεν έχω ιδέα πόσα εκ να το πάω και πληροφορίες δεν βρίσκω!  

9/2 του έκανα μεταφύτευση σε 7 λίτρα γλάστρα ποτίζετε ανά 2 μέρες προς το παρών μέχρι να απλώσει η ρίζα. 

[attachment=9569] εδώ έχουμε τα lsd 12 ημερών  αύριο θα μεταφυτευτουν τα δύο που είναι σε πιο μικρά γλαστρακια  σε 4 λίτρα γλάστρες και θα τελειώσουν εκεί. Τα είχα αφήσει να στεγνώσουν στο 98% σχεδόν στεγνά και ήταν λίγο με τα μούτρα πεσμένα όταν πότισα γίνανε χειρότερα δεν ξέρω τον λόγο! 

Τα ποτίζω κάθε 1.5 μέρες εχτος από τώρα που τα άφησα να στεγνώσουν και πέρασαν 2.5 μέρες. 

Θερμοκρασία 26-28 αναμμένα φώτα και 22 κλειστά υγρασία καθόλου καλά πέφτει έως 35 και ανεβαίνει έως 55%

Τα ποτίσματα μου γίνανε με ec 0.8-1 και σήμερα πήρα απόνερα 1.4-1.7 ξέφυγε λιγο καθώς τα άφησα να στεγνώσουν θα διορθωθεί αύριο αυτό όμως. 

Πριν τα  ποτίσω ήταν κάπως μουτρωμένα όταν τα πότισα πέσανε τελείως και κάπως σαν να γυρνάνε τα φύλλα δεν ξέρω που οφείλεται αυτό. 

Ph 5.8-5.9 
Ec0.8-1 
Λιπάσματα βάσεις ανάπτυξης 
B52 και voodoo juice 

Τα φώτα είναι στα 70 ec αυτή την στιγμή από τα μικρά γλαστρακια 

Εδώ να αναφέρω και πολλές ανωμαλίες φυτών 

Ας ξεκινήσουμε ότι από τα 15 σπόρια που έσκασα τα 4 δεν βγήκαν καν 

Απ' τα άλλα 11 το ένα ξεκίνησε ακέφαλο στην τελικη έβγαλε σαν πρώτο φύλο ένα τριφυλλο από την μια μέρα όχι δεξιά αριστερά και τώρα έχει βγάλει ξανά τρίφυλλα δεξιά και αριστερά όπως πρέπει 

Το gorilla cookies έβγαλε δίφυλλο 
Ένα lsd και αυτό 2φυλλο 

Δεν ξέρω τι φάση αλλά αυτά έχω να τα συναντήσω από το 2014.  


Όπως και να έχει συνεχίζουμε στο τέλος όλα θα πάρουν τον δρόμο τους


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 11-02-2023

(11-02-2023, 20:38 )Skouboy Έγραψε: gorilla cookies 13 ημερών 

Έχει βγάλει δίφυλλο που αυτο δεν είναι τόσο καλό κάτι συμβαίνει μου μυρίζετε τραβελοφυτο. Κοντά μεσογονατια διαστήματα δεν το έχω βρει ακόμα με τα φώτα μου το έχω σηκώσει το πάνελ 70 πόντους και το δουλεύω στο 100%  στην αρχή τι είχα στους 55 πόντους δεν έχω ιδέα πόσα εκ να το πάω και πληροφορίες δεν βρίσκω!  

9/2 του έκανα μεταφύτευση σε 7 λίτρα γλάστρα ποτίζετε ανά 2 μέρες προς το παρών μέχρι να απλώσει η ρίζα. 

εδώ έχουμε τα lsd 12 ημερών  αύριο θα μεταφυτευτουν τα δύο που είναι σε πιο μικρά γλαστρακια  σε 4 λίτρα γλάστρες και θα τελειώσουν εκεί. Τα είχα αφήσει να στεγνώσουν στο 98% σχεδόν στεγνά και ήταν λίγο με τα μούτρα πεσμένα όταν πότισα γίνανε χειρότερα δεν ξέρω τον λόγο! 

Τα ποτίζω κάθε 1.5 μέρες εχτος από τώρα που τα άφησα να στεγνώσουν και πέρασαν 2.5 μέρες. 

Θερμοκρασία 26-28 αναμμένα φώτα και 22 κλειστά υγρασία καθόλου καλά πέφτει έως 35 και ανεβαίνει έως 55%

Τα ποτίσματα μου γίνανε με ec 0.8-1 και σήμερα πήρα απόνερα 1.4-1.7 ξέφυγε λιγο καθώς τα άφησα να στεγνώσουν θα διορθωθεί αύριο αυτό όμως. 

Πριν τα  ποτίσω ήταν κάπως μουτρωμένα όταν τα πότισα πέσανε τελείως και κάπως σαν να γυρνάνε τα φύλλα δεν ξέρω που οφείλεται αυτό. 

Ph 5.8-5.9 
Ec0.8-1 
Λιπάσματα βάσεις ανάπτυξης 
B52 και voodoo juice 

Τα φώτα είναι στα 70 ec αυτή την στιγμή από τα μικρά γλαστρακια 

Εδώ να αναφέρω και πολλές ανωμαλίες φυτών 

Ας ξεκινήσουμε ότι από τα 15 σπόρια που έσκασα τα 4 δεν βγήκαν καν 

Απ' τα άλλα 11 το ένα ξεκίνησε ακέφαλο στην τελικη έβγαλε σαν πρώτο φύλο ένα τριφυλλο από την μια μέρα όχι δεξιά αριστερά και τώρα έχει βγάλει ξανά τρίφυλλα δεξιά και αριστερά όπως πρέπει 

Το gorilla cookies έβγαλε δίφυλλο 
Ένα lsd και αυτό 2φυλλο 

Δεν ξέρω τι φάση αλλά αυτά έχω να τα συναντήσω από το 2014.  


Όπως και να έχει συνεχίζουμε στο τέλος όλα θα πάρουν τον δρόμο τους
Καλησπέρα φίλε!! 
Πολύ φως, πολύ ζέστη..
Η θερμοκρασία σου είναι ανεβασμένη. 23-23,5c είναι για μένα η σωστή. Η υγρασία είναι οκ στα 50-55%.
Όσον αφορά τα φώτα, κατέβασε στο κινητό σου το photone app και ρύθμισε την ένταση από το ντιμερ σου. Το χρησιμοποιώ για πρώτη φορά στο grow που τρέχω, και νομίζω ότι είναι αξιόπιστο.
Και το ph σου είναι χαμηλό, ανέβασε 6,3-6,5.


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

Είμαι σε coco φίλε μου για αυτό και αυτό το ph δεν εμπιστεύομαι app παρόλα αυτά είναι 240 watt σε 1×1×2 χώρο. Πριν 3 μέρες δεν είχαν κάτι σήμερα το παρατήρησα με το που πότισα μοιάζουν λες και κάποιος τα έπιασε με το χέρι του και τα τσαλακωσε σαν ένα χαρτί τετραδίου.


Όσο για την θερμοκρασία είναι ιδανική για ανάπτυξη και ανθοφορία ιδανικά είναι 25-26

Κάτι τα πείραξε στο πότισμα γιατί αυτήν την στιγμή που σου γράφω το έπαθαν όλα μα όλα τα φυτά μετά το πότισμα!

Το μόνο που μπορώ να νομίζω πως είναι,είναι το νερό το οποίο είναι από αφυγραντήρα μαζεμένο πριν 15 μέρες!

Ξεκινάω από αύριο μεθαύριο βρύσης και βλέπουμε! Αν και δεν το θέλω καθόλου!

Πάντως το πρόβλημα ένα είναι γιατί το πάθανε όλα μετά το πότισμα.. κατά 99% είναι το νερό!

Αλλιώς δεν ξέρω τι μπορεί να είναι δεν μου περνάει κάτι άλλο από το μυαλό καθώς το κεφάλι μου έχει κολλήσει στο ότι με το που ποτησα μετα από λίγο κατσαρωσαν όλα έτσι..

Αλλά 13 μέρες με αυτό το νερό ποτίζω χωρίς κάποιο πρόβλημα!

Ίσως να φταίει και το φως.. 3 μέρες τώρα πήγα το πάνελ στο 100% 240 βατ σε απόσταση 70 εκ

Θα μπορούσε και αυτό να είναι καθώς δεν έχω ιδέα σε τι απόσταση πρέπει να έχω τα φυτά από το συγκεκριμένο πάνελ στην ανάπτυξη

Πάντως εγώ έχω διαβάσει πως όταν δεν τους αρέσει το φως το πολύ τα φύλλα κλείνουν πρως τα πάνω και προς τα μέσα και όχι όπως τα δικά μου που είναι με τα μούτρα κάτω και τσαλακομενα. Πάντως σήκωσα το πάνελ 10 πόντους ακόμα είναι στα 80 εκ απόσταση να δω διάφορες αύριο καθώς τώρα σε μιάμιση ώρα κλείνουν τα φώτα.

Αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του για το συγκεκριμένο πάνελ ας τα δώσει.

Επειδή το πάθανε όλα φταίει κάτι συγκεκριμένο η το νερό από τον αφυγραντήρα η το φώς!

Η αλήθεια είναι ότι τα παρατηρώ από πολύ μικρά από την πρώτη σειρά φύλων να βγάζουν παρακλάδια και γενικά να έχουν μικρά μεσογονατια διαστήματα ο ένας όροφος απ' τον άλλον και τα παρακλάδια βγαίνουν ζωηρά και πολύ κοντά οι αποστάσεις.

Τι να πω θα δείξει από αύριο!


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - prasinos - 12-02-2023

@Skouboy Για σπορόφυτα με led panel στα 240 βαττ και στα 55εκατ , θεωρώ είναι παααρα πολύ φώς..

Θα το κατέβαζα στους 30 πόντους και θα γύριζα το dimmer στο ελαχιστο και σιγα σιγα θα ανέβαζα βαττ


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

(12-02-2023, 00:43 )prasinos Έγραψε: @Skouboy Για σπορόφυτα με led panel στα 240 βαττ και στα 55εκατ , θεωρώ είναι παααρα πολύ φώς..

Θα το κατέβαζα στους 30 πόντους και θα γύριζα το dimmer στο ελαχιστο και σιγα σιγα θα ανέβαζα βαττ

Σύντροφε το πάνελ το είχα στα μισά να δουλεύει και απόσταση 55 εκ χωρίς κανένα πρόβλημα το πήγα στα 70 εκατοστά και 100% το πάνελ αυτήν την στιγμή μόλις είδα το πρόβλημα το έχω στα 80+ και 100% 

Το περίεργο είναι ότι το πάθανε όλα μαζί λίγο μετά το σημερινό πότισμα εκεί σκαλονω εγώ.. 

Και ναι μεν είναι 240 βατ αλλά ο χώρος είναι 1×1×2 δηλαδη απλώνετε το φως. 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. 

Δεν έχω και εμπειρία με led 1ο grow me led και δεν βρίσκω πουθενά μα πουθενά πληροφορίες για το συγκεκριμένο πάνελ και τι απόσταση να έχω τα φυτά

Κοιτάξτε εδώ κάτι περίεργο. Για αυτό έχω σκαλωσει και δεν ξέρω αν είναι από το φως η το νερό! 

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω ένα φυτό το οποίο είναι σε πιο ψηλή γλάστρα άρα πιο κοντά στο λεντ με την μόνη διαφορά ότι αυτό το φυτό δεν βρίσκεται ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του λεντ αλλά πιο δίπλα ! 

Επίσης να σημειωθεί ότι αυτό το φυτό δεν ποτίστηκε σήμερα! 

Ενώ τα άλλα είναι ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του λεντ και ποτιστηκαν  σήμερα τι λέτε να φταίει.! 

[attachment=9578]

Τώρα μόλις κατέβασα 2 εφαρμογές απόσταση από τις κορυφές είναι 86 εκατοστά

Και οι 2 εφαρμογές μου έδειξαν 6.700 lux με το ντιμερ στο πιο χαμηλό... Δηλαδή τόσο δυνατό είναι ένα πάνελ 240 βατ που απόσταση 86 εκατοστά στο πιο χαμηλό που μπορώ να ρυθμίσω το πάνελ μου δείχνει 6.600 ;; Να εμπιστευτώ τις εφαρμογές;;

Σε σχέση με πριν που το είχα στο 100% με τώρα που το έχω στο 25% μου φαίνεται πολύ λίγο το φως ρε πουστη μου.. και η απόσταση 86 εκ.....

Το πήγα και στο 100% από την ίδια απόσταση και μου έδειξε 50.000 και οι δύο εφαρμογές


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - prasinos - 12-02-2023

Αν θέλεις ρίξε μια ματια στο ημερολόγιό μου απο το runtz puntz..εκεί γύρω στα μισά απ το ημερολόγιο κάπου αναφέρω για τον μετρητή ppfd

Τσέκαρε ένα βίντεο που ανέβασα. με 45 ευρώ 8α έχεις εναν πολύ τίμιο μετρητή στα χέρια σου κ θα σου λυθούν οι απορίες.


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Special - 12-02-2023

@Skouboy Νομίζω ότι πανικοβλήθηκες πολύ χωρίς λόγο.
Προσωπικά, σχεδόν πάντα όταν ποτιζω, τα φυτά μου κατεβάζουν λίγο τα μούτρα τους για κάποιες ώρες και επανέρχονται. Τις περισσότερες φορές πιστεύω ότι φταίει η θερμοκρασία του νερου (έχω διαβάσει ότι η καταλληλότεεη θερμοκρασία είναι 23° βαθμούς).
Όσο για τα φώτα σου, πιστεύω ότι είναι κρίμα να καις από τόσο νωρίς τοση ενέργεια.
Θα έλεγα ότι (για να βλέπεις κι εσύ λίγο φως και να μην αγχώνεσαι) Smile να ρυθμίσεις το πάνελ σου περίπου στα 70w και στους 50 πόντους. Εκεί ρυθμίζω πάνω-κάτω εγώ σε αυτή τη φάση.


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 12-02-2023

(12-02-2023, 01:09 )Skouboy Έγραψε:
(12-02-2023, 00:43 )prasinos Έγραψε: @Skouboy Για σπορόφυτα με led panel στα 240 βαττ και στα 55εκατ , θεωρώ είναι παααρα πολύ φώς..

Θα το κατέβαζα στους 30 πόντους και θα γύριζα το dimmer στο ελαχιστο και σιγα σιγα θα ανέβαζα βαττ

Σύντροφε το πάνελ το είχα στα μισά να δουλεύει και απόσταση 55 εκ χωρίς κανένα πρόβλημα το πήγα στα 70 εκατοστά και 100% το πάνελ αυτήν την στιγμή μόλις είδα το πρόβλημα το έχω στα 80+ και 100% 

Το περίεργο είναι ότι το πάθανε όλα μαζί λίγο μετά το σημερινό πότισμα εκεί σκαλονω εγώ.. 

Και ναι μεν είναι 240 βατ αλλά ο χώρος είναι 1×1×2 δηλαδη απλώνετε το φως. 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. 

Δεν έχω και εμπειρία με led 1ο grow me led και δεν βρίσκω πουθενά μα πουθενά πληροφορίες για το συγκεκριμένο πάνελ και τι απόσταση να έχω τα φυτά

Κοιτάξτε εδώ κάτι περίεργο. Για αυτό έχω σκαλωσει και δεν ξέρω αν είναι από το φως η το νερό! 

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω ένα φυτό το οποίο είναι σε πιο ψηλή γλάστρα άρα πιο κοντά στο λεντ με την μόνη διαφορά ότι αυτό το φυτό δεν βρίσκεται ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του λεντ αλλά πιο δίπλα ! 

Επίσης να σημειωθεί ότι αυτό το φυτό δεν ποτίστηκε σήμερα! 

Ενώ τα άλλα είναι ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του λεντ και ποτιστηκαν  σήμερα τι λέτε να φταίει.! 



Τώρα μόλις κατέβασα 2 εφαρμογές απόσταση από τις κορυφές είναι 86 εκατοστά

Και οι 2 εφαρμογές μου έδειξαν 6.700 lux με το ντιμερ στο πιο χαμηλό... Δηλαδή τόσο δυνατό είναι ένα πάνελ 240 βατ που απόσταση 86 εκατοστά στο πιο χαμηλό που μπορώ να ρυθμίσω το πάνελ μου δείχνει 6.600 ;; Να εμπιστευτώ τις εφαρμογές;; 

Σε σχέση με πριν που το είχα στο 100% με τώρα που το έχω στο 25%  μου φαίνεται πολύ λίγο το φως ρε πουστη μου..  και η απόσταση 86 εκ.....

Το πήγα και στο 100% από την ίδια απόσταση και μου έδειξε 50.000 και οι δύο εφαρμογές
Δεν μας ενδιαφέρουν τα lux φίλε μου, τα par ρύθμισε.. 
Seedling, Clones, Mother plants 200-400 ppfd. 
Vegetation stage 400-600 ppfd 
Flowering stage 600-900 ppfd. 
Δοκιμάζω το Photone app σε android για πρώτη φορά. Νομίζω ότι μου τα λέει καλά. Πάντως όπως και να χει, εγώ κρατάω της σημειώσεις μου και στο επόμενο grow δεν χρειάζεται να ανησυχώ πλέον για την απόσταση την ένταση κτλ.. κτλ...


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

2 εφαρμογές που κατέβασα δεν μου δείχνουν ppfd μόνο lux εχτος αν δεν το βρίσκω εγώ

Όπως και να έχει πήγα το πάνελ σε απόσταση 1.40 ύψος μέτρησα lux και είμαι στα 7.000 με το πάνελ στο 30% θα μείνει ως έχει για μια εβδομάδα με δέκα μέρες αν και μου φαίνεται λίγο το φως αλλά οκ αφού ισιωσαν.

Διάβασα άρθρα που λένε ότι σε σποροφυτα θέλουν 5-7 χιλιάδες λουξ όταν αναπτυχθούν και φύγουν απ' το στάδιο των σποροφυτων θα θέλουν 15-50 χιλιάδες εκεί θα είμαστε κομπλέ και θα μπορούμε να φουλαρουμε το πάνελ.


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 12-02-2023

(12-02-2023, 13:59 )Skouboy Έγραψε: 2 εφαρμογές που κατέβασα δεν μου δείχνουν ppfd  μόνο lux εχτος αν δεν το βρίσκω εγώ

Όπως και να έχει πήγα το πάνελ σε απόσταση 1.40 ύψος μέτρησα lux και είμαι στα 7.000 με το πάνελ στο 30% θα μείνει ως έχει για μια εβδομάδα με δέκα μέρες αν και μου φαίνεται λίγο το φως αλλά οκ αφού ισιωσαν.

Διάβασα άρθρα που λένε ότι σε σποροφυτα θέλουν 5-7 χιλιάδες λουξ όταν αναπτυχθούν και φύγουν απ' το στάδιο των σποροφυτων θα θέλουν 15-50 χιλιάδες εκεί θα είμαστε κομπλέ και θα μπορούμε να φουλαρουμε το πάνελ.



RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

@Tim74 μόλις την κατέβασα και μου δείχνει 107 ppfd και 6.000 λουξ τι να κάνω;;

Να ανεβάσω την δύναμη του πάνελ ;

Επίσης με ένα άλλο κινητό το οποίο όμως έχει τζαμακι μπροστά μου το δείχνει 52 ενώ το δικό μου χωρίς τζαμακι στην οθόνη το δείχνει 107

Εντωμεταξυ ούτε καλές αξιολογήσεις έχει η συγκεκριμένη εφαρμογή ενώ οι εφαρμογές που έχω κατεβάσει που μετράνε μόνο λουξ έχουν ένα εκατομμύριο download ενώ αυτή που μου έστειλες 50 χιλιάδες..

Δεν ξέρω τι να εμπιστευτώ προτιμώ να το πάω με τα λουξ


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 12-02-2023

(12-02-2023, 14:35 )Skouboy Έγραψε: @Tim74 μόλις την κατέβασα και μου δείχνει 107 ppfd και 6.000 λουξ τι να κάνω;;

Να ανεβάσω την δύναμη του πάνελ ;

Θα σου πω, πως τα έχω εγώ τώρα.. 
Έβαλα της λάμπες στους 80 πόντους, και ρύθμισα τα par στο 350-360ppfd που χρειάζομαι τώρα. Γενικά δεν ανεβοκατεβαζω και πολύ της λάμπες μου. Ντιμαρο. Τα Lux δεν μας ενδιαφέρουν καθόλου.
Και κάτι ακόμα. Γιατί δεν τρέχεις τα φώτα σου 24/0;;; Τώρα που είναι χειμώνας, θα σου επιτρέψει να διατηρήσεις σταθερές συνθήκες στον χώρο καλλιέργειας. Ακόμα, θα σου ανεβάσει την τελική σοδειά. Τα Autoflowering δεν χρειάζονται ξεκούραση..


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

Εδώ μου λέει η εικόνα ανάλογα με την ηλικία πόσα Λουξ θέλει θα παω με βάση αυτήν την εικόνα γιατι την εφαρμογή που μου έστειλες δεν την εμπιστεύομαι καθώς διαφορετικά κινητά δείχνουν διαφορετικά αποτελέσματα αν έδειχναν το ίδιο τότε οκ! 

Οι δύο εφαρμογές που έχω για τα λουξ τουλάχιστον δείχνουν το ίδιο 

[attachment=9586]

Για να φτάσω αυτόν τον αριθμό που μου λες πρέπει η να δυναμώσω το πάνελ η να το πάω πολύ κοντά... Αλλά και στις 2 περιπτώσεις αυτές ξεφεύγουν τα λουξ στις 50.000

Οπότε δεν το ρισκάρω καθώς πριν που το είχα στο φουλ στου 70 πόντους έπιαναν 50.000 λουξ

Θα το αφήσω σε απόσταση 1.40 ύψος στο 30% ρυθμισμένο το πάνελ και με λουξ 6-7 χιλιάδες


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 12-02-2023

(12-02-2023, 14:43 )Tim74 Έγραψε:
(12-02-2023, 14:35 )Skouboy Έγραψε: @Tim74 μόλις την κατέβασα και μου δείχνει 107 ppfd και 6.000 λουξ τι να κάνω;;

Να ανεβάσω την δύναμη του πάνελ ;

Θα σου πω, πως τα έχω εγώ τώρα.. 
Έβαλα της λάμπες στους 80 πόντους, και ρύθμισα τα par στο 350-360ppfd που χρειάζομαι τώρα. Γενικά δεν ανεβοκατεβαζω και πολύ της λάμπες μου. Ντιμαρο. Τα Lux δεν μας ενδιαφέρουν καθόλου.
Και κάτι ακόμα. Γιατί δεν τρέχεις τα φώτα σου 24/0;;; Τώρα που είναι χειμώνας, θα σου επιτρέψει να διατηρήσεις σταθερές συνθήκες στον χώρο καλλιέργειας. Ακόμα, θα σου ανεβάσει την τελική σοδειά. Τα Autoflowering δεν χρειάζονται ξεκούραση..
Αν θέλεις να ανεβάσεις υγρασία, μούσκεψε μια-δυο πετσέτες και βάλτε μέσα στην τέντα σου.. 



RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

Δεν μπορώ να πιάσω τους αριθμούς που μου λες ξεφεύγουν πολύ τα Λουξ 50-60 χιλιάδες φτάνει για να πιάσω αυτούς τους αριθμούς και πριν που έπιαναν αυτούς τους αριθμούς 50-60 χιλιάδες τα φυτά πάθανε κοκομπλοκο.

Ενώ από τις 7 το πρωί σήμερα που το πάνελ είναι ψηλά στο 1.40 και στο 30% ντιμαρισμενο και 6-7χιλιαδες λουξ δείχνουν να τους αρέσει και ας μου φαίνεται λίγος ο φωτισμός και πολύ ψηλά το πάνελ

Έχω πετσέτες μέσα που τις μουσκευω η θερμοκρασία είναι ιδανική μέρα νύχτα μόνο η υγρασία δεν είναι κομπλέ επίσης μέσα στην τέντα δεν είναι μόνο αυτόματα είναι και φωτοπεριοδου τα B45 τα οποία τα έχω σε διαφορετικό ημερολόγιο. Για αυτό και έχω ωράριο 18/6 άσε που δεν υπολογίζω στα αυτόματα. Τα φωτοπεριοδου είναι που με νοιάζουν σε όλα δίνω την φροντίδα που πρέπει αλλά τα αυτόματα σε λίγο καιρό θα βγουν έξω και μέσα θα μείνουν τα 4 φωτοπεριοδου να είναι άνετα και να μου αποδώσουν. Τα αυτόματα θα τα έχω μέσα στην κατασκευή μαζί με τα άλλα μέχρι να μην χωράνε μετά θα βγουν έξω και θα τελειώσουν έξω και τα φωτοπεριοδου μόνα τους να είναι άνετα.

Τέλος πάντων με τις συνθήκες δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα λίγο με την υγρασία αλλά οκ .. το θέμα μου αυτήν την στιγμή είναι ο φωτισμός που είναι πολύ δυνατός και δεν τον άντεξαν τα φυτά όταν το έβαλα στο φουλ και στους 70 πόντους.! Επίσης δεν ξέρω αποστάσεις που πρέπει να διατηρώ από τα φυτά με αυτό το πάνελ.

Εγώ μέχρι να φύγουν από το στάδιο που είναι σποροφυτα θα έχω το πάνελ στο 30% σε απόσταση 1.40 μόλις είναι σε ανάπτυξη και όχι σποροφυτα και θα θέλουν 15-50 χιλιάδες λουξ τότε θα αρχίζω να φουλαρω το πάνελ


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 12-02-2023

(12-02-2023, 14:53 )Skouboy Έγραψε: Δεν μπορώ να πιάσω τους αριθμούς που μου λες ξεφεύγουν πολύ τα Λουξ 50-60 χιλιάδες φτάνει για να πιάσω αυτούς τους αριθμούς και πριν που έπιαναν αυτούς τους αριθμούς 50-60 χιλιάδες τα φυτά πάθανε κοκομπλοκο.

Ενώ από τις 7 το πρωί σήμερα που το πάνελ είναι ψηλά στο 1.40 και στο 30% ντιμαρισμενο και 6-7χιλιαδες λουξ δείχνουν να τους αρέσει και ας μου φαίνεται λίγος ο φωτισμός και πολύ ψηλά το πάνελ
Θα σου πω ξανά κάτι. "Τα Lux δεν μας ενδιαφέρουν" αναφέρονται στην φωτεινότητα της λάμπας. Εμάς μας ενδιαφέρουν τα par, διότι αναφέρονται στην ένταση του φωτός. Το Photone το εμπιστεύονται πολλοί καλλιεργήστες με επιτυχία.
19000lux στα 350 par μου μετράει στους 80ποντους


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

Ναι βρε σύντροφε το εμπιστεύονται οκ αλλά εγώ πως να το εμπιστευτώ όταν

1 διαφορετικά κινητά μου δείχνουν διαφορετικά αποτελέσματα.

2 όταν πάω να πιάσω τους αριθμούς αυτούς που μου λες τα Λουξ ξεφεύγουν ξέρω θα μου πεις ότι δεν έχει σημασία αλλά σε όλα τα site που έχω μπει η φωτεινότητα για σποροφυτα είναι 5-7χιλιαδες λουξ οπότε είναι και αυτό ένας μπουσουλας

3 τα φυτά μου όλα ανεξαιρέτως στα 50.000 λουξ τσαλακωθηκαν μαραζωσαν και έγιναν άγρια τα φύλλα τους ενώ στα 6-7χιλιαδες έστρωσαν

Οπότε γιατί να πιάσω αυτούς τους αριθμούς που μου λες όταν μια εφαρμογή δείχνει ότι να ναι από διαφορετικά κινητά και όταν είδα με τα μάτια μου ότι στα 50.000 λουξ τα φυτά μαμηθηκαν; Σου λέω και πάλι πως με την εφαρμογή αυτήν για να πιάσω τον αριθμό που μου λες ξεφεύγουν τα λουξ και τα φυτά τα παθαίνουν όλα!

Παραθέτω από κάτω 2 φωτογραφίες πως ήταν πριν 24 ώρες τα φυτά στα 50.000 λουξ και πως είναι σήμερα στα 6-7 χιλιάδες λουξ

[attachment=9588]6-7χιλιαδες λουξ φωτό πριν 5 λεπτά

[attachment=9587] 50 χιλιάδες λουξ εχθες

@Tim74 θα δω πως θα πάει μια δυο μέρες έτσι όπως το έχω και μετά ίσως δοκιμάσω αυτό που λες αν και δεν θέλω να τα ξαναστρεσαρω

Ο λόγος που δεν κάνω αυτό που λες είναι ότι έχω αλλάξει 3 κινητά και δείχνουν όλα διαφορετικά νούμερα αυτός είναι ο νούμερο ένας λόγος που δεν εμπιστεύομαι την εφαρμογή αυτήν!

Παρόλα αυτά θα τα αφήσω να συνέλθουν λίγο από το στρες που έφαγαν και μετά θα δοκιμάσω να το πάω στα 370-450 και 20.000 λουξ για ένα 24ωρο να δω συμπεριφορές

@Tim74 επίσης αυτό το ppfd πάει ανάλογα την απόσταση του Λεντ η την απόδοση σε βατ; Η και των δύο μαζί.


Πήγα το πάνελ στο 100% σε απόσταση 1.40 και μου έγραψε 405 στα 25.000 λουξ

Λοιπόν με βάση την εφαρμογή που μου έστειλες το πήγα στα 375 αλλά τα λουξ πήγαν 27.000

Ότι και να κάνω με την απόσταση και με την φωτεινότητα για να πιάσω τον αριθμό που λες πρέπει να ξεπεράσω τα 27.000 λουξ δηλαδή πιστεύεις τώρα που είναι 370 τα ppfd και 27.000 τα λουξ δεν υπάρχει πρόβλημα;

Τώρα η απόσταση είναι 1.20 τα ppfd 370 και τα λουξ 27.000


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Special - 12-02-2023

@Tim74 Το phototone πριν τη χρήση του θέλει καλιμπραρισμα, εσύ με τι συσκευή το καλιμπραρισες;

Επίσης...
Σύναψη:Τα Autoflowering δεν χρειάζονται ξεκούραση..

Αυτό είναι ο ορισμός του καπιταλισμού ρε συ. Big Grin Δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι εργάτης στην επιχείρησή σου. Tongue


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

@Special έχει δίκαιο εδώ ο φίλος σχετικά με την εφαρμογή @Tim74 θέλει καλιμπραρισμα ενώ ότι εφαρμογή κατέβασα για τα lux τουλάχιστον λέει τα ίδια και δεν βλέπω κάπου καλιμπραρισμα να λέει οπότε μάλλον δεν θέλει

Σίγουρη λύση και απάντηση πάντως δεν δωθηκε για αυτό πήρα την απόφαση να το πάω στους 75 πόντος γύρω στα 60 βατ και 8.000 lux τουλάχιστον μέχρι να περάσουν το στάδιο από σποροφυτα και μετά θα μπορώ να παίξω από 15.000-50.000 λουξ

Γενικότερα μ έχει ανησυχήσει λίγο το θέμα με τα ppfd γιατί ναι μεν στα lux θα είμαι κομπλέ αλλά τα ppfd αν είναι λιγότερα η περισσότερα εκεί τι γίνεται;;;

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω ένα καλό μηχάνημα και πως το αναζητώ;


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Νέρωνας - 12-02-2023

ποιο πανελ εχεις?


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Fallout - 12-02-2023

(12-02-2023, 22:40 )Skouboy Έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω ένα καλό μηχάνημα και πως το αναζητώ;

Μπες σκρουτζ και γράψε 'φωτόμετρο'...αναλόγως το budget σου πάρε...και το πρώτο ανα τιμή στα 15.26Ε μια χαρά θα την κάνεις την δουλειά σου..


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 12-02-2023

(12-02-2023, 22:49 )Νέρωνας Έγραψε: ποιο πανελ εχεις?


Pure q240 από αεροπονικη

(12-02-2023, 22:51 )Fallout Έγραψε:
(12-02-2023, 22:40 )Skouboy Έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω ένα καλό μηχάνημα και πως το αναζητώ;

Μπες σκρουτζ και γράψε 'φωτόμετρο'...αναλόγως το budget σου πάρε...και το πρώτο ανα τιμή στα 15.26Ε μια χαρά θα την κάνεις την δουλειά σου..

Δεν θέλω φωτόμετρο που μετράει τα lux αλλα ένα μηχάνημα που μετραει τα ppfd


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Special - 12-02-2023

@Skouboy Στο παρακάτω link μπορείς να μετατρέψεις τα lux σε ppfd...

https://www.waveformlighting.com/horticulture/convert-lux-to-ppfd-online-calculator

Edit: Το αποτέλεσμα που θα πάρεις είναι κατά προσέγγιση.


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - prasinos - 13-02-2023

@Skouboy  https://www.youtube.com/watch?v=fgdmAsY0VN0&t=895s


τσέκαρε εδω για να λύσεις το θέμα με την μέτρηση ppfd...

έχει 98% ακρίβεια σε σχέση με τους ακριβους μετρητες που κοστίζουν κανα 500αρικο


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Fallout - 13-02-2023

(12-02-2023, 23:01 )Skouboy Έγραψε:
(12-02-2023, 22:51 )Fallout Έγραψε: Μπες σκρουτζ και γράψε 'φωτόμετρο'...αναλόγως το budget σου πάρε...και το πρώτο ανα τιμή στα 15.26Ε μια χαρά θα την κάνεις την δουλειά σου..

Δεν θέλω φωτόμετρο που μετράει τα lux αλλα ένα μηχάνημα που μετραει τα ppfd

https://migrolight.com/blogs/grow-light-news/cheap-par-meter-hack-use-a-lux-meter-to-measure-par-accurately

Δεν θες να μετρήσεις lux..αλλά κάνει 400-500Ε το μηχάνημα που μετράει ppfd..και η απόκλιση είναι μικρή με ένα απλό φωτόμετρο..


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 13-02-2023

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την βοήθεια είστε πολύ πένα άτομα.

Σχεδόν κανείς δεν χρησιμοποιεί μηχάνημα που να μετράει αυτό το πραγμα! Καλό μηχάνημα από αυτά που κάνουν 500++ και είναι μόνο για αυτόν τον σκοπό.!

Λέω να ακολουθήσω τον πίνακα που δείχνει πόσα Λουξ πρέπει να είναι ο φωτισμός ανά στάδιο ανάπτυξης του φυτού και να διατηρώ μια απόσταση 70-80 πόντους το πάνελ για να είμαι safe. Τώρα είναι δύσκολο λίγο που πρέπει να έχω 5-7χιλιαδες Λουξ σε λίγες μέρες όμως θα μπορώ να παίξω από 15.000-50.000 εκεί θα είμαι πιο άνετος!

Μόλις δεν θα είναι πλέον σποροφυτα και θα μπορώ να αυξήσω φωτισμό και το αυξήσω τελικά με μια απόσταση 70-80 πόντους θα βλέπω την εικόνα των φυτών αν τα βλέπω ότι δεν μεγαλώνουν και έχουν πολύ κοντά μεσογονατια διαστήματα θα σηκώνω το πάνελ πιο ψηλά

Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή σας ευχαριστώ και πάλι όλους που μου χαρίσατε τον χρόνο σας


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 13-02-2023

(13-02-2023, 01:23 )Skouboy Έγραψε: Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την βοήθεια είστε πολύ πένα άτομα.

Σχεδόν κανείς δεν χρησιμοποιεί μηχάνημα που να μετράει αυτό το πραγμα! Καλό μηχάνημα από αυτά που κάνουν 500++ και είναι μόνο για αυτόν τον σκοπό.!

Λέω να ακολουθήσω τον πίνακα που δείχνει πόσα Λουξ πρέπει να είναι ο φωτισμός ανά στάδιο ανάπτυξης του φυτού και να διατηρώ μια απόσταση 70-80 πόντους το πάνελ για να είμαι safe. Τώρα είναι δύσκολο λίγο που πρέπει να έχω 5-7χιλιαδες Λουξ σε λίγες μέρες όμως θα μπορώ να παίξω από 15.000-50.000 εκεί θα είμαι πιο άνετος!

Μόλις δεν θα είναι πλέον σποροφυτα και θα μπορώ να αυξήσω φωτισμό και το αυξήσω τελικά με μια απόσταση 70-80 πόντους θα βλέπω την εικόνα των φυτών αν τα βλέπω ότι δεν μεγαλώνουν και έχουν πολύ κοντά μεσογονατια διαστήματα θα σηκώνω το πάνελ πιο ψηλά

Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή σας ευχαριστώ και πάλι όλους που μου χαρίσατε τον χρόνο σας
Η διαχείριση του φωτός στον χώρο καλλιέργειας, με απασχολεί από τα  προηγούμενα grow. Προσπαθώ και γω να βρω έναν μπούσουλα και να σταματήσω να λειτουργώ εμπειρικά, έτσι ώστε να πάρω τα μέγιστα από τα φώτα μου . Παρακολουθώ μια σελίδα στο Facebook από Αμερικάνους που ασχολούνται μόνο με Autoflowering,ολοι με το ίδιο πρόβλημα. Η λύση που προτείνουν όλοι, είναι το Photone app. Η αγορά ενός par meter, κοστίζει πάνω από 200€.
Η  λογική είναι, να δοκιμάσουμε το app σε πραγματικές συνθήκες, κρατάμε σημειώσεις και στην ουσία καλιμπραρουμε το App στον εξοπλισμό μας.Τι κερδίζουμε;; Στο επόμενο grow έχουμε τον μπούσουλα που ψάχναμε. Χρησιμοποιούμε το ίδιο app από το ίδιο κινητό, χωρίς να ψαχνόμαστε, χωρίς προβλήματα..Εγώ τώρα ξέρω, ότι τα φώτα μου, στους 80 πόντους με 405 ppfd μου καίνε της άκρες στα φύλλα. Με 360 ppfd λειτουργεί άψογα. Άρα την επόμενη, δεν θα με απασχολεί αυτό το θέμα..

(12-02-2023, 19:05 )Special Έγραψε: @Tim74 Το phototone πριν τη χρήση του θέλει καλιμπραρισμα, εσύ με τι συσκευή το καλιμπραρισες;

Επίσης...
Σύναψη:Τα Autoflowering δεν χρειάζονται ξεκούραση..

Αυτό είναι ο ορισμός του καπιταλισμού ρε συ.  Big Grin Δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι εργάτης στην επιχείρησή σου.  Tongue
Χάχα, ναι σου λέω, ο κλασικός, ο μαλακας, ο ελληνας... 
Κουμουνιστης, μέχρι να κερδίσεις το Τζόκερ!
Άθεος, μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο..


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 13-02-2023

Τιμ θεουλης χαχαχαχαχα

Φωτό μόλις τώρα 8.000 λουξ στους 75 πόντους στα 80 βατ και φαίνονται χαρούμενα 
[attachment=9600]

Έχω κάνει και μεταφύτευση σε μερικά και σε συνδιασμό με τις πετσέτες η υγρασία πλέον είναι από 55-65%


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Tim74 - 13-02-2023

(13-02-2023, 12:22 )Skouboy Έγραψε: Τιμ θεουλης χαχαχαχαχα

Φωτό μόλις τώρα 8.000 λουξ στους 75 πόντους στα 80 βατ και φαίνονται χαρούμενα 


Έχω κάνει και μεταφύτευση σε μερικά και σε συνδιασμό με τις πετσέτες η υγρασία πλέον είναι από 55-65%
Σταμάτα να μετράς Lux, τα par μας ενδιαφέρουν. Δεδομένου ότι εμένα το photone, στους 80 πόντους μου μετρά 370 ppfd & 19000 περίπου lux, εσύ τώρα μάλλον είσαι χαμηλά.. 
Πονοκέφαλος με την διαχείριση του φωτός το ξέρω, αλλά όλοι μαζί θα βρούμε την λύση...


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Skouboy - 13-02-2023

(13-02-2023, 12:37 )Tim74 Έγραψε:
(13-02-2023, 12:22 )Skouboy Έγραψε: Τιμ θεουλης χαχαχαχαχα

Φωτό μόλις τώρα 8.000 λουξ στους 75 πόντους στα 80 βατ και φαίνονται χαρούμενα 


Έχω κάνει και μεταφύτευση σε μερικά και σε συνδιασμό με τις πετσέτες η υγρασία πλέον είναι από 55-65%
Σταμάτα να μετράς Lux, τα par μας ενδιαφέρουν. Δεδομένου ότι εμένα το photone, στους 80 πόντους μου μετρά 370 ppfd & 19000 περίπου lux, εσύ τώρα μάλλον είσαι χαμηλά.. 
Πονοκέφαλος με την διαχείριση του φωτός το ξέρω, αλλά όλοι μαζί θα βρούμε την λύση...


Φιλαράκι σου είπα πως δεν μπορώ να εμπιστευτώ την εφαρμογή θέλει καλιμπραρισμα πράγμα που δεν ξέρω να κάνω! (Διαφορετικά κινητά 3 για την ακρίβεια δείχνουν άλλα Ντι άλλων) 

Όταν ανοίγω την εφαρμογή και το κάνω να φτάσει 350ppfd πιάνω και 27.000 λουξ και εκεί τα φυτά μαραζώνουν! Οπότε καταλαβαίνεις δεν μπορώ να το κάνω αυτό καθώς βλέπω τα φυτά μου να ενοχλούνται.. 

Τώρα στα 8.000 λουξ μου δείχνει 150 το ένα κινητό 190 το άλλο 100 το άλλο.. πες μου εσύ τώρα τι να κάνω και πιο να εμπιστευτώ.! 

Τα φυτά μου από εχθές και σήμερα από τις 7 το πρωί που έχω τα φώτα στα 75 εκ 80 βατ και 8.000 λουξ είναι ευχαριστημένα. 

Όταν φύγουν από σποροφυτα και θα μπορώ να παίξω σε μεγάλη κλίμακα τα λουξ 15.000 έως 50.000 εκεί θα κρατήσω πάλι μια ασφαλής απόσταση στα 75 εκ θα αυξήσω φωτισμό και σίγουρα θα αυξηθουν και τα ppfd  

Δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλο από το να πάω 

1 με το μάτι 
2 με την ασφαλή απόσταση 
3 με τα λουξ 

Εφόσον έχω δει ότι 
1όταν πιάνω 350ppfd μου μαραζώνουν
2 διαφορετικά κινητά διαφορετικά αποτελέσματα

Τώρα σου είπα θα κινηθώ με γνώμονα τα μάτια μου την απόσταση και τα λουξ έτσι και αλλιώς όταν αυξήσω την ένταση θα ανέβει και το ppfd σίγουρα και ας μην ξέρω τον πραγματικό αριθμό 

Άσε που 10 Μαρτίου θα πάρω άλλο ένα τέτοιο πάνελ . 

Το σίγουρο είναι πως μετά το καλοκαίρι θα πάρω το μηχάνημα που έχει 400-500 ευρώ και εκεί θα είμαι ακριβώς μα ακριβώς και θα φτάσω τα πάνελ μου στα μέγιστα αποτελέσματα τους με σιγουριά χωρίς να καίω τα φυτά.


RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - Special - 13-02-2023

Σύναψη:Χάχα, ναι σου λέω, ο κλασικός, ο μαλακας, ο ελληνας...
Κουμουνιστης, μέχρι να κερδίσεις το Τζόκερ!
Άθεος, μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο

@Tim74 Εντάξει, μια τρολιά έριξα, δεν χρειαζόταν μια τέτοια απάντηση που μπορεί να θίγει πολλούς εδώ μέσα.