Κανναβοσυζητήσεις
Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: 2) Καλλιέργεια κάνναβης (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: 3) Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=63)
+--- Θέμα: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό (/showthread.php?tid=11310)

Σελίδες: 1 2


Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 01-03-2023

Καλημέρα και εβίβες. Microdosing στην εβδομάδα μέσα λόγω δουλειάς και τα Σ/Κ ανάλογα τις υποχρεώσεις, κανονικές βίβες.

Που λέτε, είναι το 2ο grow μου αλλά λόγω απουσίας προσωπικού ημερολογίου και άλλης φάσης που ήμουν τότε, δεν μετράει το πρώτο. Μία ίσον καμία. Αν και σε 60*60*1.80 έβγαλα ~285g με 4 φυτά και 400W hps, τα οποία τιμήσαμε δεόντως τους επόμενους 6 μήνες με τις παρέες.

Τέλος όμως με την τύχη του πρωτάρη και το story time. Ας πάμε στην 1.2m2 τώρα, και με αρκετά περισσότερο κόσμο μέσα σε αυτή.

31/12/2022 ξεκινά το ταξίδι του σπόρου που στις 2/1/2023 ήταν ήδη στο σπορείο με το κεφαλάκι να φαίνεται 2 μέρες αργότερα. Ημέρα 7η στο σπορείο και αποφασίζω ότι η 3W led λάμπα του πορτατίφ στο γραφείο δεν κάνει δουλειά ούτε για 1 σποράκι όχι για τα 8 που είχα τότε στο πρόγραμμα. Μεταφυτεύω στις υφασμάτινες 15λιτρες και έχουμε ως εξής:
Royal Gorilla, Fat Banana (αγαπημένα munches που δεν τελειώνουν ποτέ), Cookies Gelato, 5x Bubble Kush (δωράκι από RQS).

Από αυτά επιβιώνουν όλα εκτός το 1 Bubble Kush που η ανάπτυξη ήταν 0 και σε αυτό το σημείο να πω ότι πετάχτηκε και ένας σπόρος Fat Banana νωρίτερα γιατί δεν έγινε ποτέ germinate. Βάζω τα φυτά με ντιμαρισμένα φώτα στα 200W περίπου 110cm απόσταση από το ζεύγος των φύλλων. Κάνω παραγγελία RQS, μπαίνουν 5 σπόροι δώρο από Special Kush #1 και λέω δεν πειράζει τσάμπα είναι "χωράνε" (γελάω).

Με απόσταση λοιπόν 1 βδομάδα από την αρχική σπορά έχουμε ένα Fat Banana και 3 εβδομάδες απόσταση τα Special Kush, τα οποία ήταν και τα 5 σκυλιά και παρόλο που δεν είχα ακόμα τη μικρή τέντα, πήγαν όμορφα και δεν κάηκαν. Το φως προφανώς και είχε ήδη προσαρμοστεί στις ανάγκες των υπόλοιπων.

Θερμοκρασίες 17-20 με σβηστά τα φώτα και παλιοϋγρασίες 65-75%, ενώ με αναμμένα 21-30 βαθμούς και 40-60% υγρασία μέχρι το τέλος της ανάπτυξης. Λίπανση όπως λέει το πρόγραμμα της Biobizz καθώς χρησιμοποιώ την πλήρη σειρά (χωρίς το Fish Mix) με το Light Mix χώμα και τάισμα σε κάθε πότισμα.

Τα φαινότυπα μέσα εκεί δίναν και παίρνανε, σχεδόν κάθε φυτό και άλλη προσωπικότητα. Φώτα πότε 18/6, πότε 20/4, πότε 24/0 για κάνα 2ήμερο... Μου ρίχνει την ασφάλεια για κάποιο λόγο ο χρονοδιακόπτης κατά το άναμα οπότε δεν του έχω μπέσα και πλέον 19:00 είμαι σίγουρα δίπλα στην τέντα για να τσεκάρω τι γίνεται και να σηκώσω ασφάλεια (είμαστε στην άνθιση, γι' αυτό).

Από εκπαίδευση το μενού είχε 3 top έκαστος εκτός τα νεαρά Special Kush που δέχτηκαν πιο πολύ LST και 1 top. LST κάθε 3-4 ώρες, άνοιγα την τέντα να τα χαϊδέψω λίγο και να τους πω 2 γλυκόλογα και να κλείσω μέχρι την επόμενη φορά. Γυναίκες είναι, θέλουν τη γλύκα τους κι αυτές. Να μην τα πολυλογώ αφού είναι περασμένα, ένα Light Stress , ένα Over κι ένα Under πότισμα αργότερα, βρίσκομαι με 3 φυτά (3 από τα 4 Bubble Kush) να έχουν κόψει την ανάπτυξη τους και ακόμα και τα κατά 3 βδομάδες νεότερα να τα έχουν περάσει. To topping να σημειωθεί πως έγινε σωστά αλλά με λάθος ενδεχομένως timing γιατί άφηνα 4-5 μέρες να βγει το νέο ζευγάρι και τους κούμπωνα τσιμπίδα ανάμεσα από τα μάτια, έχοντας πλέον 8-20 σημεία στο κάθε φυτό από επιλογή με ό,τι συνεπάγεται.

Το Cookies Gelato αφαιρέθηκε προ 3ημέρου γιατί έβγαζε τσουτσουνάκια και δεν ήθελα ούτε να χαραμίζω τα λιπάσματα ούτε τον χώρο για τον Ερμή και την παρέα του. Έκοψα βέβαια τα παπαδάκια που είχαν σχηματιστεί σε πρόωρο μεν στάδιο, αλλά είναι κάτι που είχα κάνει στο παρελθόν. Δίνουν μια εσάνς στην ομελέτα μας, όπως και τα φύλλα από την 7η-8η και πέρα εβδομάδα. Σαν microdose είναι, δεν χτυπάει, σαν placebo είναι παρόλο που είναι βρώσιμο. Για μένα που τρώω και τον τοίχο άμα λάχει είναι μια λύση για να μην πετάξω ΟΛΟ το φυτό, αλλά ειλικρινά αξίζει μια δοκιμή με προσοχή και σεβασμό στην διαδικασία επεξεργασίας. αποξήρανση, "αποκαρβοξυλίωση" και ψήσιμο σε χαμηλή φωτιά.

Κάπως έτσι ήρθαμε στην ημέρα 62 από τότε που γύρισε το κεφαλάκι του ο σπόρος και με κοίταξε, μέχρι και σήμερα που ανθίζουν οι κοπέλες εδώ και 22 ημέρες. Τώρα κοιμούνται γιατί ξενύχτησαν αλλά θα επιστρέψω μόλις ξυπνήσουν για πλήρες ρεπόρτο και όχι περίληψη του κύκλου, μετά το πότισμα φυσικά.

σ.σ.: Με τόσο στρες που έχουν περάσει τα κορίτσια μου, ψάχνω 3 φορές το 12ωρο για τσουτσούνια και είμαι και πολύ ευχαριστημένος για το πως είναι τώρα οπτικά και στην οσμή γιατί δεν έχουν τραβήξει και λίγα... Ουκ ολίγες φορές έχω ανοίξει στο "12ωρο σκοτάδι" να τσεκάρω για υγρασία και θερμοκρασία ή το πως είναι τα κορίτσια μου. Μόλις πέταξα το ένα όμως ίσιωσα και δεν τα ενοχλώ πλέον.

Σε άλλα νέα κι εντελώς τυχαία πήρα και μια 40*40*120 με συνολικό κόστος 150 γιούρο με τα φώτα με τον εξαερισμό, το χρονοδιακόπτη και το θερμοϋγρασιόμετρο. Έβαλα μέσα μια υφασμάτινη 25λιτρη που ξεκίνησα ένα Cookies Gelato (πολύ πριν ερμαφροδιτίσει το πρώτο) σαν μαμά και βλέπουμε πως θα πάει. Ακόμα είμαστε Day 17 (σήμερα) με 24/0 εξ αρχής οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι πως οι θερμοκρασίες παίζουν 20-22 και υγρασία σπίσης σταθερά 60-65% και πότισμα όταν χρειάζεται με φειδώ χωρίς κάτι παραπάνω από pH down για να ισιώσει στα 6.1-6.3. Φτου φτου να μη σε ματιάσω κοπέλα μου.

σ.σ.2: Ο ενθουσιασμός μου δε με άφησε να περιμένω να κάνω τη δημοσίευση το βράδυ, οπότε προς το παρόν μόνο μέλι και η τηγανήτα αργότερα.


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - trompetas - 01-03-2023

Καλημέρα, χωρις φωτογραφιες ανα βδομαδα και να ειναι ολο το γραπτο μαζεμενο σε ενα post , δεν το λες και ημερολόγιο. Εχεις πορωθει σε νιωθω Big Grin

Η εστω αν το εχεις μαζεμενο στο pc ας πουμε σαν συλλογη ολοκληρο το grow δεν εχει σημασια, φτανει να κρατας τη δομη. 1η βδομαδα ποσταρεις μαζι με φωτο, 2η βδομαδα το ιδιο κ.ο.κ

Σιγα σιγα θα το πιασεις το νοημα πως παει, το νημα που εφτιαξες μεταφέρθηκε στις συζητήσεις καλλιέργειας.

Το ημερολογιο θέλει φωτογραφιες σε καθε post που κανεις ανα βδομαδα για να βρίσκεται στη κατηγορία

*Οι φωτογραφιες για να τις δεχτει το συστημα πρεπει να ειναι κατω απο 1mb, η ιδανικοτερη αναλυση φωτογραφιας ειναι το 1280 x 720 μιας και αυτη η αναλυση ειναι συνηθως kb. Εχουμε παλιο συστημα δυστυχώς, ισως χρειαστει να βρεις μια "συνταγη" για να κανεις convert τις φωτογραφιες σου σε μικροτερα αρχεια

Ενα καλο και ευκολο προγραμα που κανει resize και προτεινεται ειναι το flexxi https://sourceforge.net/projects/flexxi-image-resizer/ (Για pc)


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 01-03-2023

(01-03-2023, 09:09 )trompetas Έγραψε: Καλημέρα, χωρις φωτογραφιες ανα βδομαδα και να ειναι ολο το γραπτο μαζεμενο σε ενα post , δεν το λες και ημερολόγιο. Εχεις πορωθει σε νιωθω Big Grin 

Η εστω αν το εχεις μαζεμενο στο pc ας πουμε σαν συλλογη ολοκληρο το grow δεν εχει σημασια, φτανει να κρατας τη δομη. 1η βδομαδα ποσταρεις μαζι με φωτο, 2η βδομαδα το ιδιο κ.ο.κ

Σιγα σιγα θα το πιασεις το νοημα πως παει, το νημα που εφτιαξες μεταφέρθηκε στις συζητήσεις καλλιέργειας.

Το ημερολογιο θέλει φωτογραφιες σε καθε post που κανεις ανα βδομαδα για να βρίσκεται στη κατηγορία

*Οι φωτογραφιες για να τις δεχτει το συστημα πρεπει να ειναι κατω απο 1mb, η ιδανικοτερη αναλυση φωτογραφιας ειναι το 1280 x 720 μιας και αυτη η αναλυση ειναι συνηθως kb. Εχουμε παλιο συστημα δυστυχώς, ισως χρειαστει να βρεις μια "συνταγη" για να κανεις convert τις φωτογραφιες σου σε μικροτερα αρχεια

Ενα καλο και ευκολο προγραμα που κανει resize και προτεινεται ειναι το flexxi https://sourceforge.net/projects/flexxi-image-resizer/ (Για pc)

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις @trompetas ! Σε περίπτωση που είμαστε πέραν των μισών του κύκλου δε λέμε 2 λόγια για τα προηγούμενα; Big Grin
Φωτο αν δεν ήταν για εδώ δεν κρατάω για ευνόητους αγχωτικούς λόγους


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 02-03-2023

Οπότε αφού ξεκινήσαμε εδώ, πάμε εδώ, και δομημένο ημερολόγιο για το φόρουμ θα ποσταρω μόνο της μίνι τέντας που ακόμη είναι στην φάση ανάπτυξης και θα μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη με τις εβδομάδες που περνούν. @trompetas μπορώ να ανεβάζω κάθε μέρα ή ανά εβδομάδα strictly;; στο ημερολόγιο εννοώ, εδώ κάθε 2 μέρες το πολύ θα δίνω παρόν ?

Πάμε στα θέματα των κοριτσιών όμως!

Μπορεί να είναι 3λιτρος ο ψεκαστήρας αλλά βάζω έξτρα ένα λίτρο για να τον γεμίζω φουλ μέχρι 2 φορές προς το παρόν.
Biobizz προγραμματάκι εβδομάδας 8ης και έχουμε και λεμε:
Grow 4ml/lt
Bloom 4ml/lt
Top Max 4ml/lt
Heaven 5ml/lt
Activera 5ml/lt
Algamic 4ml/lt
Big bud 2ml/lt (το μόνο από Advanced) 
Cal Mag 0.7/lt
[attachment=9705]

Εδώ τα κορίτσια μόλις έχουν σηκωθεί από το τραπέζι και όπως φαίνεται έχουν σκάσει από το φαγητό... 
[attachment=9706]

Και μια φώτο ομαδική πριν αρχίσουν τις σέλφι
[attachment=9707]

Bubble Kush που μπορεί να είναι κοντό αλλά γυμνάζεται. Η σωματοδομη του είναι προς το παρόν αυτό που θα έπρεπε να έχουν όλα αλλά δε γίνεται... Κοντούλι, χωρίς πολλά κενά και με κλώνο που αντέχει το βάρος όπως φαίνεται. 
[attachment=9709]

Royal Gorilla ✌?
[attachment=9708]

Τα Special Kush που έχουν μαζευτεί στα πλαστικά τους τα γλαστρακια
[attachment=9710]

Η Fat Banana ήταν απασχολημένη στα ιδιαίτερα της οπότε δεν την ενόχλησα, κάτι "σκόνες" είδα στα φύλλα οπότε μάλλον περνάει τη φάση της... Σε κάνα 3βδομαδο θα κοπούν αυτά όμως!!

Και επειδή είμαι ατσουμπαλος πολύ ώρες ώρες... Εσπασα κι ένα κλωναρακι που θα το έκοβα κανονικά σε μερικές μέρες μαζί με τα τελευταία φύλλα...
[attachment=9711]


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 02-03-2023

Σύναψη:Biobizz προγραμματάκι εβδομάδας 8ης και έχουμε και λεμε:
Grow 4ml/lt
Bloom 4ml/lt
Top Max 4ml/lt
Heaven 5ml/lt
Activera 5ml/lt
Algamic 4ml/lt
Big bud 2ml/lt (το μόνο από Advanced)
Cal Mag 0.7/lt

@Galaxiarchus G Αν δεν κάνω λάθος και αν έχω καταλάβει καλά, διαβάζεις λάθος το πρόγραμμα της bioblzz. Οι δοσολογίες που ταΐζεις είναι για την 8η βδομάδα ανθοφορίας.


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 02-03-2023

(02-03-2023, 00:40 )Special Έγραψε:
Σύναψη:Biobizz προγραμματάκι εβδομάδας 8ης και έχουμε και λεμε:

@Galaxiarchus G Αν δεν κάνω λάθος και αν έχω καταλάβει καλά, διαβάζεις λάθος το πρόγραμμα της bioblzz. Οι δοσολογίες που ταΐζεις είναι για την 8η βδομάδα ανθοφορίας.

Τα άφησα 40 ημέρες στη βλάστηση και είμαι στην 8η εβδομάδα της ζωής τους (ημέρα άνθισης 22η) όπου ακολουθώ το προγραμμα ως είναι των εβδομάδων.

Η Biobizz στα έχει σαν 12 εβδομάδες auto. Εμένα είναι photo ✌ οπότε τρεναρω 2 εβδομάδες στην αρχή με Grow, Heaven, Vera.

Αν κοιτάξεις (κι ένα συγγνώμη στα ματάκια σου) κάτω από τις δοσολογίες λέει ως week 1 & 2 vegetative phase και 3η εβδομάδα σε πάει flowering. Στην ουσία είμαι στην 8η εβδομάδα του φυτού αυτή τη στιγμή, και η σημερινή ημέρα ειναι η έναρξη της 4ης εβδομάδας ανθοφορίας.
Εχω να ποτίσω δηλαδή ακόμα week 8-9-10, μια εβδομάδα νερό και μετά κόβω.
[attachment=9719]
Μονο ένα τρικ υπάρχει εδώ, ότι οι ποικιλίες μου είναι 7-9 εβδομάδων συνολικής άνθισης οπότε θα υπάρξει μια μικρή προσαρμογή στο πρόγραμμα, της τάξης 1 εβδομάδας.

Στο άλλο νήμα πχ που άνοιξα ως μίνι γκρόου θα αλλάξω, αντί για nutrients σε μια εβδομάδα θα ξεκινήσω να βάζω τροφή για μαμάδες επειδή έχω σκοπό να το κρατήσω 2 μήνες σχεδόν στη βλάστηση.

Συμβουλές εννοείται καλοδεχουμενες!


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 02-03-2023

@Galaxiarchus G Το ότι το πρόγραμμα είναι για auto δεν το γράφει κάπου. Εγώ πάντα το διάβαζα ως εξής:
Η τρίτη εβδομάδα -που όπως πολύ σωστά λες- ανήκει στο flowering phase, στην ουσία είναι η πρώτη εβδομάδα που γυρίζουμε σε 12-12, άρα, όπου 3 ίσον 1 και από εκεί συνεχίζεις. Το πρόγραμμά έχει 12 εβδομάδες, γιατί οι σατιβες συνήθως έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ανθοφορίας.

Αυτή είναι η γνώμη μου. Από κει και πέρα, δικά σου τα κορίτσια, δικές σου και οι επιλογές. Smile


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Fallout - 02-03-2023

@Galaxiarchus G  Καλή αρχή φίλε, καλές καλλιέργειες να έχεις!

Θα συμφωνήσω με τον @Special

Δηλαδή όσο καιρό και να τα κρατήσεις ανάπτυξη...αντιγράφεις την βδομάδα 2 και μόλις μπεις ανθοφορία ξεκινάς με την βδομάδα 3 του προγράμματος!

Α και αν σου είναι εύκολο ανέβαζε φωτογραφίες πριν ανάψουν τα φώτα..ή αμέσως μόλις σβήσουν! Αν χρειαστείς βοήθεια να μπορεί κάποιος να δει τι παίζει..


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 02-03-2023

(02-03-2023, 01:38 )Special Έγραψε: @Galaxiarchus G Το ότι το πρόγραμμα είναι για auto δεν το γράφει κάπου.

ναι βρε δεν το γράφει αλλά η διαφορά μεταξύ άλλων στα auto - photo είναι μερικές εβδομάδες (ιδανικά 2+ μήνες, αλλά κανείς δεν περιμένει τόσο απ' όσο έχω καταλάβει) έξτρα βλάστηση. Μακάρι να είχα ένα χώρο μη επισκέψιμο και θα άφηνα μέσα 1 φυτό και όπου πήγαινε σε τετραγωνικά μετά από 16-20 βδομάδες!!


(02-03-2023, 01:38 )Special Έγραψε: Εγώ πάντα το διάβαζα ως εξής: Η τρίτη εβδομάδα -που όπως πολύ σωστά λες- ανήκει στο flowering phase, στην ουσία είναι η πρώτη εβδομάδα που γυρίζουμε σε 12-12, άρα, όπου 3 ίσον 1 και από εκεί συνεχίζεις. Το πρόγραμμά έχει 12 εβδομάδες, γιατί οι σατιβες συνήθως έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ανθοφορίας.

Αυτή είναι η γνώμη μου. Από κει και πέρα, δικά σου τα κορίτσια, δικές σου και οι επιλογές.  Smile


θα το δοκιμάσω αυτό με σατιβάκι στο επόμενο grow για να τα έχω πλάι πλάι να δω τι διαφορά θα έχουν (από κλώνους που να μην έχουμε και διαφορά στους φαινότυπους). Κάθε συμβουλή εφόσον είναι καλοπροαίρετη, να ξέρεις, θα εφαρμοστεί και αναλόγως θα κρίνω! ΔΩΣΤΕ ΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΛΑΟ! Big Grin Τώρα έχω βάλει 50-50 το royal gorilla, 70-30 indica dom Fat Banana, και 80-20 είναι τα bubble με τα special, οπότε θεωρητικά αφού δεν τα έχω κάψει ακόμα πάμε καλά!

(02-03-2023, 01:52 )Fallout Έγραψε: @Galaxiarchus G  Καλή αρχή φίλε, καλές καλλιέργειες να έχεις!

Θα συμφωνήσω με τον @Special

Δηλαδή όσο καιρό και να τα κρατήσεις ανάπτυξη...αντιγράφεις την βδομάδα 2 και μόλις μπεις ανθοφορία ξεκινάς με την βδομάδα 3 του προγράμματος!

Α και αν σου είναι εύκολο ανέβαζε φωτογραφίες πριν ανάψουν τα φώτα..ή αμέσως μόλις σβήσουν! Αν χρειαστείς βοήθεια να μπορεί κάποιος να δει τι παίζει..

Ευχαριστώ για τις ευχές @Fallout! Μεγάλος φαν του παιχνιδιού από την 1η έκδοση ήδη Big Grin  Και ξεκίνησα χόμπι βαψίματος μινιατούρας για να βάψω τις φιγούρες στο επιτραπέζιο... τρέλα λέμε! Θα σας ακούσω και τους 2 και θα δοκιμάσω στη μικρή τέντα για τη μαμά.

Τώρα μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο ή διαφορετικό στο πρόγραμμα;; πάντα προς ώφελος των κοριτσιών, 11 τις έχω, φτου φτου

@Fallout Σου έβαλα γυαλάκια να μπορείς να δεις Smile Όρθιες είναι όλες 
[attachment=9720]


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 02-03-2023

Θα στο πω και λίγο αλλιώς για να το καταλάβεις καλύτερα.
Έκανες ανάπτυξη στα φυτά σου 40 ημέρες. Άρα, την 37η μέρα π.χ. τάισες τα φυτά σου σύμφωνα με την έκτη βδομάδα του προγράμματος. Στην 6η εβδομάδα, το πρόγραμμα δίνει 3ml/L bloom στο λίτρο. Τόσο φώσφορο τι να το κάνει το φυτό στην ανάπτυξη; Δεν το χρειάζεται. Wink

Πάντως δε νομίζω να κάψεις τα φυτά σου, γιατί οι δοσολογίες που δίνει η biobizz, είναι για... λιτοδίαιτα φυτά. Smile


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 02-03-2023

Πίνουν 1,5λτ κάθε 3 μέρες και παίζω κι ένα mist και 250μλ έκαστος για να βγάλουν την μέρα πριν το πότισμα...
Οπότε να συνεχίσω για 2 βδομάδες το πρόγραμμα που έχω τώρα και να πατσίσω;;


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 02-03-2023

@Galaxiarchus G Χμμμ καλή ερώτηση αλλά δεν έχω σίγουρη απάντηση. Πάντως, αν δεις να κιτρινιζουν/καίγονται οι μύτες των φύλλων, χαμήλωσε λίγο τις δοσολογίες.


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Fallout - 02-03-2023

@Galaxiarchus G Ε όταν ολοκληρώσεις τις φιγούρες δείξτες μας να γουστάρουμε και εμείς!

Στα φυτά σου τώρα..αφού είσαι 22 μέρα ανθοφορίας μόλις ξεκίνησες την 4η βδομάδα,
άρα πας στην 6η που λέει το πρόγραμμα γιατί όπως είπαμε η 2 πρώτες είναι τις ανάπτυξης.
Αν χρειαστεί να ταΐσεις και την 9 βδομάδα ανθοφορίας θα αντιγράψεις την 8η ανθοφορίας (10 του προγράμματος).

Είναι λίγο μπέρδεμα το πρόγραμμα της Biobizz..

Τώρα ναι αυτή είναι φώτο +1 στο perception...αν και πάντα παίζω melee build Big Grin


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 02-03-2023

@Special είναι κάποιες φορές μετά το πότισμα που είναι οι μύτες τους φωσφοριζέ προς το άσπρο αλλά μετά από μερικές ώρες φτιάχνουν, λογικά ξυστά την παίρνουν τη σφαλιάρα...
@Fallout ποτέ melee δε με βολεύει, αν και εκεί πάντα καταλήγεις γιατί οι σφαίρες τελειώνουν... Charisma και γκάνια! Θα τις βγάλω αύριο φώτο τις φιγούρες! Του expansion βάφτηκαν καλύτερα Big Grin


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 02-03-2023

@Galaxiarchus G Εντάξει, είναι λίγο δύσκολο (όχι όμως και ακατόρθωτο) να κάψεις τα φυτά σου με οργανικά λιπάσματα. Βέβαια, ότι τα στρεσάρεις, τα στρεσάρεις. Wink


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 03-03-2023

Καλησπέρα γκροουερς! Η Fat Banana που μας το έπαιζε και ντροπαλή άρχισε να ζαχαριάζει από νωρίς!
[attachment=9728]


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 04-03-2023

Φάγαμε και σήμερα, τελικά έτσι που τα έκανα θα συνεχίσω με το πρόγραμμα της Biobizz της 8ης εβδομάδας για 2 ακόμη εβδομάδες. Δε θέλω να τα ταΐσω λιγότερο τώρα που τα έχω καλομάθει τα κοριτσάκια μου ?

Δουλεύω το scrog καθημερινά, κυρίως πριν κοιμηθούν. Τα κλωνάρια αρχίζουν να παχαίνουν και να σκληραινουν, οι παπάδες μεγαλώνουν αργά και σταθερά. Άλλωστε έχουμε ακόμη μπροστά μας 4 εβδομάδες κάτω πάνω.

[attachment=9729]
[attachment=9730]
[attachment=9731]

Εβίβες γκρόουερς!


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 07-03-2023

Μέρα Ανθοφοριας #28

Πότισα με νεράκι σκέτο 6.3pH. Μου τελείωσαν 2 nuts, ήταν κλειστό το grow shop (20' πριν την ώρα του) οπότε έβαλα νερό ίσα που να κρατήσουν μέχρι αύριο για το τάισμα το καλό.

Ρε παιδιά... Ήρθε η ώρα να βγάλω "όλα" τα φύλλα ή μου φαίνεται;; 

[attachment=9741]

Έβγαλα κατιτίς αλλά και πάλι νομίζω πως είναι λίγο.

[attachment=9743]
[attachment=9744]


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 08-03-2023

Ημέρα 29 της ανθοφορίας, σεξυ ημέρα για τον συνολικό κύκλο των κοριτσιών αφού είναι και η ημέρα της γυναίκας και η ημέρα 69 από την αρχή του σπόρου των. 

Χρονιά πολλά λοιπόν κορίτσια!! Για δωράκι τους πήρα 500ml Biobizz bio Heaven αφου τελείωσε το πρώτο 250ml και ένα activera γιατί θα τελειώσει σε 2 μέρες από τώρα. 

Τις έβγαλα για φαγητό με το μενού να περιλαμβάνει 
Bio Grow 4ml/lt
Bio Bloom 4ml/lt
Top max 4ml/lt
Algamic 4ml/lt
Heaven 5ml/lt
Activera 4ml/lt
CalMag 0.7ml/lt
Και για γλυκάκι Big Bud 2ml/lt
Με συνολικά 10lt και pH 6.3

1lt/υφασμάτινη και 800ml/πλαστική γλάστρα (και τα ρέστα κατανεμημένα τυχαία) αφού υπάρχει διαφορά στη χωρητικότητα τους.

Φαινονται να είναι χαρούμενες και σε κάνα 2ωρο θα στέκουν όρθιες με βλέμμα πονηρό σα να έχουν φάει 2 κιλά θαλασσινά καθεμία.

Μερικες φώτο από το επίπεδο που βρίσκονται, παπάδες φαρδιοί, παπάδες οριακά με ζαχαρώδη διαβήτη (κρίμα που στις φώτο δε φαίνεται ούτε το 1/5) και μερικές φώτο με τα κλαδιά αποφυλλωμενα στο κάτω μέρος, όπου έφτανα... Κυρίως για να δούμε τη δομή τους μετά από την εκπαίδευση που τράβηξαν ως τώρα.

Καλό οφθαλμόλουτρο γκρόουερς και εβιβες στους προύχοντες!

[attachment=9750]
[attachment=9752]
[attachment=9753]
[attachment=9752]
[attachment=9754]
[attachment=9755]
[attachment=9756]
[attachment=9757]
[attachment=9758]


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 09-03-2023

Ημέρα 70η, 30η ανθοφοριας και έβαλα μια πασχαλίτσα να βοηθήσει σε περίπτωση που έχουμε επιθέσεις από ζωύφια όπως στην αρχή που είχαμε διάφορα pet.

19:00 λέμε καλημέρα κάθε μέρα, και έως τις 19:10 ήταν όλα καλά. Ξαναπάω τώρα 19:30 να ξαναδώ (είμαι ηδονοβλεψίας ομολογώ) και βλέπω αυτό παρακάτω. 

Εχθες πότισα, με την δοσολογία που ποτίζω κάθε φορά και τα nuts κανονικά όπως γράφω παραπάνω. 20 λεπτά πριν ήταν όλα κομπλέ. Δεν το χτυπάει ο ανεμιστήρας και αν ήταν overwater θα έπρεπε από χθες κατά τις 1 το αργότερο να το έχω δει. Έγινε σε φυτό που έχω αλλά 4 (από σπόρια) και όλα έβαιναν ομαλότατα.

[attachment=9768][attachment=9767]


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 12-03-2023

Καλημέρα γκρόουερς!

Σήμερα δεν έχει οφθαλμόλουτρο, μέρα 33 ανθοφορίας και ίσιωσε λίγο η Special Kush #1 ευτυχώς... Λογικά ήταν από το ''πολύ'' νερό η κατάσταση της αν και δεν άλλαξα κάτι από την περασμένη φορά, θα είμαι όμως πιο προσεκτικός γιατί συνήθως καπνίζω πριν ξυπνήσουν οπότε ίσως να πότισα διπλά χωρίς να πάρω πρέφα.

Πεσμένη η υγρασία σήμερα στα 40-37% και η θερμοκρασία σχετικά σταθερή στους 298Κ.

Νωρίτερα περίπου στις 2:00 το χώμα ήταν σχετικά στεγνό 2 πόντους κάτω από την επιφάνεια οπότε είπα να τρενάρω μια μέρα το πότισμα και έριξα περίπου 200μλ σκέτο νεράκι με pH 6.2 σε κάθε υφασμάτινη γλάστρα και ίσα ίσα να βραχεί η επιφάνεια στις πλαστικές. Θα αντέξουν ως τις 19:00 ελπίζω.

Τα παπαδάκια πρήζονται πολύ αργά, όμως ελπίζω στο περίπου 20ήμερο που μένει να είναι όλα χοντρά και έτοιμα. Τα κορίτσια έχουν φάει 2-3 αποφυλλώσεις στη βλάστηση, όχι πολύ δυνατές, και 2 σχετικά καλές στην ανθοφορία. Τοπ στην αρχή, τοπ στη μέση, τοπ λίγο μετά και κάποια είχαν και 4ο τοπ. 11 φυτά με 156 κορυφές στο σύνολο (έχω ελεύθερο χρόνο όταν καπνίζω) που σημαίνει μικρά παπαδάκια κι ας είναι πολλά... Πλέον κατανόησα το γιατί να μην το κάνω όλο αυτό σε διάστημα 40 ημερών από σπόρο, και γενικά γιατί να μην κάνω τόσα τοπ σε ένα γκρόου με τόσα φυτά!! Έχουν στρεσαριστεί πολύ όλες τους οπότε δε θα μου φαινόταν περίεργο να τρενάρουν λίγο το χρόνο ωρίμανσης των ανθέων τους.

Έχω χαμηλώσει την 600άρα HPS στα 65cm από τις πιο ψηλές κορυφές (βλ. φωτο από πάνω που είναι υπερποτισμένες), που έχουν 5 πόντους απόσταση από τα υπόλοιπα φυτά. από την ημέρα 25 δουλεύει στα 600W και λέω στην ημέρα 40 να δώσω και το μικρό έξτρα που δίνει το dim του ballast μου. Η πασχαλίτσα 2 μέρες τώρα είναι άφαντη, ελπίζω να μην την κλαίμε γιατί σα να πήρε το μάτι μου 1 ολόκληρο ζωΰφιο μέσα στην τέντα, αλλά επειδή είναι πλαστικό το ''ματάκι'' μπορεί και να είδα λάθος.


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 12-03-2023

Σύναψη:θερμοκρασία σχετικά σταθερή στους 298Κ.

Καλησπέρα. Εδώ τι ακριβώς εννοείς όταν λες 298Κ;


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 12-03-2023

@Special 298 Κέλβιν! 25-26 Κελσίου Big Grin

Σε αυτή την κατάσταση βρίσκεται το Special Kush #1. Δε χάθηκε τουλάχιστον οπότε όλα καλά ας πούμε.

[attachment=9804]
[attachment=9805]
[attachment=9803]

Πότισα με τα κλασσικά:
Bio Grow 4ml/lt
Bio Bloom 4ml/lt
Top Max 4ml/lt
Heaven 5ml/lt
Algamic 4ml/lt
Activera 5ml/lt
Big Bud 2ml/lt
CalMag 0.8ml/lt
pH στο 6.3 και 1Lt/υφασματινη γλάστρα, 70ml/πλαστικη.

[attachment=9806]

Και εννοείται πως δε θα χορτάσω ποτέ το "καρέ - καρέ" του ζαχαρώματος!

[attachment=9807]
[attachment=9808]

Εβίβεεεεες!  Cool


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 12-03-2023

@Galaxiarchus G Το ph γιατί στο 6.3;
Δες εδώ το πινακάκι που δίνει ο @sig-p420...

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=11245&pid=188218#pid188218


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 13-03-2023

5.5 με 6.5 το είχα δει ως τώρα παντού και είπα να πάω 6.3. θα δοκιμάσω τις επόμενες 2 φορές μισά 6.3 και μισά με 6.7 να δω αν θα υπάρξει κάποια διαφορά...
Με τα Bio Bizz 8ης εβδομάδας πέφτει στο 5.7, το αρχικό pH του νερού είναι 8. Εν τω μεταξύ και όλοι λένε ότι ρυθμίζουν μόνα τους το pH και δε χρειάζεται ανέβασμα, που χωρίς το ph up δε γίνεται δουλειά...


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Special - 13-03-2023

@Galaxiarchus G Τα νούμερα που αναφέρεις (5.5-6.5) είναι για coco. Στο χώμα δεν πρέπει να πέφτεις κάτω από 6.5. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια μέτρηση στα απόνερα να δεις τι γίνεται. Αν έχεις πεσμένο ph, δεν θα έρθει στα ίσια του με ένα μόνο πότισμα στα 6.7.

Τα biobizz δεν έχουν ph perfect οπότε δεν ρυθμίζουν το ph. Ούτε το χώμα φυσικά.


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 13-03-2023

Πάντως αν εξαιρέσεις το ένα φυτό που βλέπεις στη φωτο τα υπόλοιπα είναι στο χρώμα τους και χωρίς τίποτα να τα απασχολεί αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό να δω τι γίνεται


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 19-03-2023

Ημέρα ανθοφορίας 39 χθες που έγινε το πότισμα με:

Bio Grow 4ml/lt
Bio Bloom 4ml/lt
Top Max 4ml/lt
Heaven 5ml/lt
Algamic 4ml/lt
Activera 5ml/lt
Big Bud 2ml/lt
CalMag 0.8ml/lt

1lt σε κάθε γλάστρα, 11 συνολικά.

Ημερα 40 σήμερα,
θέλω να πιάσω ένα ψαλίδι, χαρτάκια και να παραληψω 2-3 εβδομάδες που έχουμε ακόμα αλλά δυστυχώς δε γίνεται   Tongue

Πρηζονται ευτυχώς με καλό ρυθμό, κάτι που δεν περίμενα δεδομένης της ταλαιπωρίας που έχουν περάσει. Πάμε καλά όμως, τα αριστερά μπροστά και μεσαια έχουν ακόμη 2 εβδομάδες και τα υπόλοιπα 3. Σκέφτομαι να τα κόψω όλα μαζί από τη μια, από την άλλη να κόψω 2 φορές, ο,τι τύχει εκείνη την ώρα μάλλον θα κάνω.

Μερικες φώτο έτσι για το μάτι πριν ξυπνήσουν


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 29-03-2023

Καλησπέρα αγαπητοί εν χλωρώ αδελφοί γκρόουερς!

Ημέρα 50η της ανθοφορίας σήμερα. 
[attachment=9874]
[attachment=9875]

Ποτιστήκαμε στις 21/3 και στις 24/3 με το παρακάτω πρόγραμμα:

Bio Grow 4ml/lt
Bio Bloom 4ml/lt
Top Max 4ml/lt
Bio Heaven 5ml/lt
Algamic 4ml/lt
Acti Vera 5ml/lt
Big Bud 2ml/lt
Sensi Mag 1ml/lt

Ενω στις 27/3 έδωσα μόνο το 75%, επί της ουσίας στα 4lt ψεκαστήρα που έχω βάζω νερό 4lt και nuts για 3lt.

Από αύριο κόβω και το Big Bud, και λέω να κρατήσω το 75% και να μην ξεπλύνω με νερό το χώμα. Θα ήθελα γνώμες πάνω σε αυτό, πειράματα κάνω έτσι κι αλλιώς.

Τσεκάρω trichomes κάθε μέρα εδώ και 3 μέρες (δίνει το RQS για τα Special Kush 7-8 εβδομάδες) αλλά τώρα κάπως φτάνουμε στο 70% συννεφιά και 30% καθαρό τοπίο, ενώ τα Bubble Kush (8-10 εβδομάδες) είναι περίπου στο ίδιο σημείο. Έχουμε μερικές μέρες όπως και να έχει. Τα Special μπήκαν 2 εβδομάδες μετά από όλα, αλλά ξεκίνησαν ανθοφορία μαζί με τα άλλα στις 28 τους μέρες. Στρες υπήρχε σε όλα τα φυτά για μεγάλο χρονικό διάστημα οπότε περιμένω να αργήσουν όλα από λίγο.

[attachment=9876]
[attachment=9877]
[attachment=9878]

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το εξής, το φυτό που φαίνεται στη φώτο παρακάτω αρχίζει και ξεραινεται με υγρασίες 40-70% (μέρα/νύχτα) και θερμοκρασίες 19-27°C (νύχτα/μέρα) και μάλιστα μόνο στους παπάδες. Τα φύλλα του είναι όπως θα έπρεπε εκτός από 2-3 σετ στο κάτω μέρος που έχουν κίτρινες πιτσιλιές.

[attachment=9879]

Εβιβεεεεες!


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 06-04-2023

Καλησπέρα παίδες! Μπαίνουμε στην τελική ευθεία σιγά σιγά, επιτέλους!!

Ημέρα 57 σήμερα, τα κορίτσια ξαναγνώρισαν το σκέτο νερό χθες και θα ποτιστουν ξανά την Παρασκευή. Θα λείψω Σ/Κ αλλά δε μπορώ να το αποφύγω, ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Κόψιμο θα γίνει μεταξύ 62ης ημέρας και 66ης που θα έχω υπό στενή παρακολούθηση τα τριχομου...εεεε trichomes.

Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες από τα τριχωτά φουντάκια αλλά δεν τα κατάφερα και δεν το πολυβαβάλησα το ζήτημα... Θα βολευτούμε και με αυτές  Big Grin
[attachment=9919]
[attachment=9920]
[attachment=9921]
[attachment=9922]

Καλο ξημέρωμα στους βραδινούς και καληνύχτα στους υπόλοιπους!


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 14-04-2023

Καλησπέρα συνάδελφοι growers!

Φτάσαμε αισίως στην ημέρα 106 (66 ανθοφορίας) και παρόλο που θα έκοβα αρχή μεγαλοβδομαδας πήρα τη συμβουλή την κλασσική για αρχάριους... Όταν νομίζεις πως είσαι έτοιμος πάρε μια εβδομάδα με δύο ακόμα!

Πηρα τη βδομάδα μου και η τέντα μοιάζει πλέον κάπως έτσι.
[attachment=9944]
[attachment=9945]
[attachment=9946]

Όταν ανοίγω η μυτη μου οριακά αρχίζει να κατουριεται πάνω της και ο οργανισμός μου την ακούει από την προσμονή και τις τερπινες.

Θα λείπω για Πάσχα ΣΚΔ κλασσικά οικογενειακά και ελπίζω αυτά που αφήνω πίσω να τα βρω πιο πρησμένα ακόμα.
[attachment=9947]
[attachment=9948]
[attachment=9949]

Πότιζα ανά 3 μέρες για 3 φορές από την προηγούμενη ενημέρωση και έβαλα 50% nutrients για να τα ξεγελασω λίγο τα κορίτσια, έριξα και σήμερα το νερό τους ως τη Δευτέρα το βράδυ που θα επιστρέψω. Μπορεί να κόψω Τρίτη πρωί, ανάλογα με την κούραση που θα φέρω από την τριήμερη οικογενειακή σύναξη καθώς θα επιστρέφω το βράδυ.

Trichomes θολά και ελάχιστα amber, ελάχιστα clear τα οποία θα θολωσουν στο 3ημερο που έρχεται!

Καλές γιορτές σε όλες και όλους!


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 18-04-2023

Καλησπέρα γκρόουερς! 

110 ημέρες μετά κουρευτηκαμε και μπήκαμε για από ξήρανση μετά από 24ωρο σκότος!

Έκοψα όσα fan leaves μπορούσα χωρις να ρισκάρω να αποκολλήσω κάποιο παπαδάκι. Το wet trim γενικά δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα και δε θέλω να πολυακουμπάω τους παπάδες γενικά είτε τώρα είτε όταν είναι έτοιμοι για κατανάλωση.

Εκοψα κάθε φυτό στη σειρά του, από το κάτω μέρος. Κρέμασμα σε γατζάκια και κόψιμο σε 3 με 4 μέρη για να μην είναι πυκνά μεταξύ τους όσο αποξηραινονται. Κρεμάστρες για το... κρέμασμα και χαρτοταινία για να μην ξεχάσω ποια έχει τι ποικιλία. Αποφυλλωση όσο περισσότερο μπορούσα χωρίς να χαλάσω τη μορφή των παπάδων και χωρίς να βγάλω πολλά sugarleaves.

Τα "τριματα" μπήκαν αποθήκη μεσα σε dry rack 8θεσιο και ίσα που χώρεσαν. Θα περαστουν από σιτα όταν αποξηρανθουν για ότι έχει περισσέψει από trichomes. Pop corn buds που ειναι στο μέγεθος νυχιου και κάτω μπήκαν μαζί με τα φύλλα.

Η τέντα έχει σταθερά 20°C και 58% υγρασία, γεγονός που με ευχαριστεί ιδιαίτερα αν και λογικά αύριο που θα ζεστάνει ο καιρος θα μπει ερκοντίσιον. Επένδυση τελικά ο αφυγραντηρας, έμαθα για την επόμενη φορά!

Για τα αρώματα δεν έχω να πω κάτι, το gorilla ΒΡΩΜΑΕΙ diesel, μεθυστικο, έντονο και σίγουρα δυνατό. Τo Fat banana όπως ακριβώς το θυμόμουν 6 χρόνια πίσω, έρωτας κολλώδης με αρώματα που δεν κουράζουν αλλά ακόμα δεν έχουν πάρει την τελική τους "μορφή". Τα special παραδόξως αν και είχαν διαφορά 20 μέρες βλάστηση και γενικά κακοποιηθηκαν περισσότερο από τα υπόλοιπα, τα πήγαν πολύ καλά, με αρώματα όξινα τύπου λεμονιού, επίσης όχι 100% ξεκάθαρα. Τα bubble πιο ήσυχα από όλα, και πιο γλυκά θα έλεγα.

Υπομονη 10-13 μέρες όπου θα γίνει ξανά τριμάρισμα, ακόμη πιο μερακληδικο, και θα μπουν σε βάζα για cure και αποθήκευση. Θα επανέλθω με τις πρώτες δοκιμές για κάθε ποικιλία ξεχωριστά!

Φτάνει στο τέλος της η περιπέτεια, ευτυχώς από τη μια, δυστυχώς από την άλλη...

Εβιβες στους προυχοντες, προσωπικά θα περιμένω 2 βδομάδες... Καλή η λαχαναγορά, αλλά σαν το προσωπικό μποστάνι δεν έχει!! 

[attachment=9972]
[attachment=9970]
[attachment=9971]


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - Galaxiarchus G - 02-05-2023

Καλό μήνα να έχουμε γκρόουερς και στόουνερς.

Μετα από 12-14 ημέρες αποξήρανση ετοιμαστηκαμε, μπήκαμε σε βάζα για 3 μέρες μέχρι να έρθουν τα Grove Bags. 
[attachment=10031]

Για τα grove bags εχω δει ότι δεν τα ανοίγουν να ρευτούν, το point είναι να αποφύγουμε τη διαδικασία και να τα κάνει όλα η σακούλα μόνη της... Ισχύει αυτό ή είναι παπατζιλικι και να ανοίγω κανονικά 2 φορές τη μέρα;;

Πήγαμε φυσικά όχι όσο περίμενα για πρώτο γκρόου (παραπλανητικές πληροφορίες από τις σποροτραπεζες), αλλά ικανοποιητικά σε σχέση με αυτό που περίμενα! 0.67g/watt με χίλιες δύο ταλαιπωρίες και διάφορες χαζομάρες λόγω απειρίας.

Τριμάρισμα όσο πήγαινε, δεν άφησα σχεδόν καθόλου φύλλα στους παπάδες και ελάχιστους μεγάλους τους άφησα ακέραιους, γενικά τους προτιμώ μικρούς και άφυλλους για να μη γρατζουνανε το λαιμό τα φύλλα στο κάπνισμα είτε είναι σκέτο είτε με καπνό.

Ολα κόπηκαν για εγκεφαλικό high και μπορώ να πω πως πέτυχε αυτό το σχέδιο και στις 4 ποικιλίες, σε όλα τα φυτά.

103g τρίμμα που μπήκε κατάψυξη για να το περάσω μετά από σιτα και να βγάλω όσο kief μπορώ από εκεί και τα υπόλοιπα θα τα κρατήσω για να στρίβω και αντί καπνού θα βάζω τα φύλλα. Έχω δοκιμάσει τυποποιημένο από Αρκαδία και από Αμστερνταμ και ήταν λίγο καλύτερη εμπειρία από ότι να στρίψω με καπνό.

Θα κρατήσω λίγο για τσάι, που λογικά θα θέλει αποκαρβοξυλιωση αλλά δεν το έχω ψάξει περαιτέρω.
Τα ξυλαράκια θα δοκιμάσω να τα κάνω λικέρ που είχα δει παλιότερα σε βίντεο ότι γίνεται.
Το kief θα γίνει σοκολάτα αισίως, και κάποια στιγμή την επόμενη εβδομάδα θα κανω λαδι ή βούτυρο κανναβης, ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

Ενημερωση για τα παράγωγα σε διαφορετικό νήμα χωριστά. Μόλις τελειώσω με το cure και έχω 100% ολοκληρωμένη άποψη για τα χορταρικά μου θα σας γράψω και εδώ ένα συνολικό review σεντόνι για να κλείσει το θέμα  Big Grin

Υ.γ. Σε περίπτωση που μπορείς να απαντήσεις για τα grove bags που ρωταω παραπάνω, θα περιμένω απάντηση σου στα σχόλια οποίος κι αν εισαι...


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - prasinos - 03-05-2023

@Galaxiarchus G  Τα groove bags τώρα τα δουλεύω κ γω. Για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο βάλε μέσα ένα υγρασιόμετρο. Για να βάλεις τα φουντιά μέσα θα πρέπει να έχουν φτάσει σε ένα σημείο καλού στεγν'ωματος , να μήν κρατάνε πολύ υγρασία.
 
Απ οτι βλέπω έχουν περάσει ήδη 2 βδομάδες στεγνώματος οπότε θεωρώ είσαι σε καλό σημείο.

Προσωπικά , τα ανοίγω σχεδόν κάθε μέρα για να κλέψω αυτά που θα καταναλώσω Cool  και το ξανακλείνω. Ειδικα στην τελευταία φουρνιά που έκανα καλό στέγνωμα και έχει περάσει ένας μήνας και κάτι , έχουν διατηρηθεί άψογα!

Καλή απόλαυση Smoke20


RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - trompetas - 03-05-2023

Πλαστικες σακουλες με zip lock ειναι

Δε βρισκω καμια διαφορα με ενα ωραιοτατο γυαλινο βαζο, το μονο που βρισκω πρακτικο με αυτα ειναι οτι μπορεις να το καβατζωσεις πανω σου ξερω γω ενω με το βαζο εισαι δυσκολα