Κανναβοσυζητήσεις
grow box - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Για αρχάριους (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Θέμα: grow box (/showthread.php?tid=132)

grow box - #hazeman - 02-03-2015

kalispera pedia sinxaritiria gia to forum..tha ithela na rwtisw kati skeftome na ftiaksw monos mou ena grow box exw ola ta ylika (ekaerismous anemistires duo lampes clf 200w to kouti etoimo alla mou loipoi kati ena basiko yliko pou einai auth h gialisteri epifania pou den kserw kan pws legete exw faei olo to net gia to brw pos legete kapoios moy eipe na balw alouminoxarto tha doulepsei auto h estw ama kserei kapoios pos legete auto pou lew as mou to pei sas euxaristw!    Huh

RE: grow box - Blues - 02-03-2015

καλώς ήρθες. θα σε παρακαλούσα όχι greenglish για να μπορέσουμε να βγάλουμε συνεννόηση

RE: grow box - #hazeman - 02-03-2015

οππ συγνώμη για τα greekenglish! λοιπόν έλεγα ότι έχω φτιάξει ένα growbox μόνος και εχω όλα τα υλικά εκτός απο αυτά τα φίλα αλουμινίου που δεν ξέρω πως λέγονται... δεν είναι αλουμίνιο ειναι κάποιο άλλο υλικό που βοηθάει στην αντανάκλαση του φωτός.. αλλα δεν μπορώ να μάθω πώς λέγετε..!! αν γνωρίζει κάποιος ασ με βοηθήσει!!! Huh

RE: grow box - pokemon - 02-03-2015

τις λάμπες κ τον εξαερισμο που τα βρήκες αν επιτρέπεται ?

RE: grow box - Blues - 02-03-2015

γειά σου ξανα Smile

mylar είναι αυτό που θέλεις, μπορείς να το βρεις σε όλα τα growshops

RE: grow box - onelove - 03-03-2015

καλως ηρθες. το αλουμινοχαρτο δεν κανει δουλεια. λέγεται ταινια - ταπετσαρια αντανακλασης, mylar και υπαρχει σε 5-6 ιστοσελίδες astirgrows.com, aeroponic.gr, growmarket.gr, growacademy.eu, organic-growshop.gr δεν ειναι και φθηνη ομως.

RE: grow box - Luke Shapiro - 03-03-2015

έχει 2-3 σχέδια. η άσπρη, η απλή κάνει 2ε το μέτρο και είναι μια χαρά...

RE: grow box - pokemon - 03-03-2015

η όρκα που έχει δέκα ευρώ το μέτρο πιστεύω ότι διπλασιάζει το φωτισμό, κυριολεκτικά.

RE: grow box - xasikliks - 04-03-2015

(03-03-2015, 18:05 )pokemon Έγραψε: η όρκα που έχει δέκα ευρώ το μέτρο πιστεύω ότι διπλασιάζει το φωτισμό, κυριολεκτικά.
να τον διπλασιάζει δεν παίζει . απλά ενώ τα άλλα αντανακλούν 90+% , και άλλα 95+% ,.
η διαφορά είναι στην αντανάκλαση και όχι σε αυτό που τρώει κατευθείαν στην μάπα .
για αυτό το 10% διαφορά από υλικό σε υλικό είναι αμελητέα . στην καλύτερη εκμεταλλεύεσαι τα 249 βατ από τα 250 και στην χειρότερη τα 248 βατ , . στην τελική μιλάμε για 1 γραμμάριο φούντα διαφορά από μίλαρ σε μίλαρ .

RE: grow box - antibbnos - 04-03-2015

και οι δύο τα παραλέτε, ούτε διπλασιάζει το φωτισμό ούτε η διαφορά είναι μόνο 1 γρ,

η αλήθεια είναι αυτή
Σύναψη:απλά ενώ τα άλλα αντανακλούν 90+% , και άλλα 95+% ,.

RE: grow box - Blues - 04-03-2015

για orca δεν ξέρω, δεν το έχω δει αλλά και μόνο τα 10€ το μέτρο είναι φωτιά

RE: grow box - Luke Shapiro - 04-03-2015

όταν γίνω μάστορας στην καλλιέργεια, στην λεπτομέρια και καταφέρνω να βγάζω από τα λίτρα της γλάστρας μου τα μέγιστα, τότε θα αγοράσω και όρκα!
μέχρι τότε προτεραιότητα έχουν άλλα πράγματα...

RE: grow box - xasikliks - 04-03-2015

(04-03-2015, 11:19 )antibbnos Έγραψε: και οι δύο τα παραλέτε, ούτε διπλασιάζει το φωτισμό ούτε η διαφορά είναι μόνο 1 γρ,

η αλήθεια είναι αυτή
Σύναψη:απλά ενώ τα άλλα αντανακλούν 90+% , και άλλα 95+% ,.
από 90 σε 98 % στην αντανάκλαση . πόση νομίζεις θα είναι η διαφορά , υπολόγισε και την απόσταση που διανύει μέχρι να φτάσει στο φυτά . μπορεί και το 1 g να είναι και πολύ που είπα . Smile

RE: grow box - pokemon - 04-03-2015

παιδιά εγώ απλά το ανέφερα γιατί έτυχε κ είχα δει δύο κουτάκια(μικρά σαν πακέτο τσιγάρων) το ένα μυλαρ το άλλο όρκα και είδα την διαφορά. εννοείται δεν θα βγάλεις τα διπλάσια g με το όρκα απλά βοηθάει πολύ και δεν είναι ακριβό για ένα τμ θες 40 ευρώ.

RE: grow box - Blues - 04-03-2015

καλά έκανες απλά είναι πανάκριβο :d

RE: grow box - xasikliks - 05-03-2015

σε 1χ1 όταν η λάμπα είναι στο κέντρο και σε απόσταση 30 εκ από το φυτό , η αντανάκλαση με 40 μοίρες γωνία , θα χτυπάει το κάτω μέρος του φυτού , αφού διανύσει και αντανακλαστεί περίπου 1,2 μέτρα , ας βγάλουν οι επιστήμονές μας πόσα είναι τα πιντιεφ ( ή πώς το λένε ) που χτυπούν το κάτω μέρος του φυτού σε αυτήν την απόσταση και μετά πάρτε το 10% τις διαφοράς και θα δείτε ότι με 40 ευρώ καλύτερα να αγοράσετε αλβανό παρά να τσιμπήσετε το αγκίστρι .

RE: grow box - pokemon - 05-03-2015

η ταπετσαρια δεν ειναι κατι αναλωσιμο τουλαχιστον για μενα , την πλενω κ την προσαρμοζω οπως θελω. γι αυτο το λογο δεν το θεωρω ακριβο. αν μεγαλωνεις διμετρα μεσα σκεφτεσαι περισσοτερο το φως που φτανει χαμηλα, τωρα αν αλλαξεις set up κ παρεις led ειναι περιττή η ταπετσαρια η αν δουλευεις scrog και δεν σε πολυνοιαζει.

RE: grow box - #hazeman - 06-03-2015

αλανιααα ευχαριστω πολυ για της απαντήσεις καλα grow και peaceeeee!