Κανναβοσυζητήσεις
Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Για αρχάριους (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Θέμα: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα (/showthread.php?tid=133)

Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - Mr Henken - 03-03-2015

καλησπερα στην παρεα!!!
ανεβασα 3 φωτος για να δειτε τα φυλλα των κοριτσιων που ειναι 1μιση βδομαδας.
μπορει κανεις να μου πει εαν ειναι η οχι σημαντικο?
απο τι προκαλειται και πως αντιμετωπιζεται? sorry για την ποιοτητα των φωτογραφιων, δεν γινοταν να κανω κατι καλυτερο.
λαμπα: 250w dual spectrum - sunmaster
ποτισμα: 250-300ml/2 μερες.
φως-εξαερισμος: 24/7
φαγητο: biogrow biobizz προς το παρον (0,5ml/1lt νερου)
χωμα: allmix biobizz
[attachment=341]
[attachment=342]
[attachment=343]

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - pokemon - 03-03-2015

σκέτο νερό μη ξαναριξεις τπτ μόνο λίγες σταγόνες rootjuise. θα το κάψεις είναι μωρό είναι κ το χώμα τούμπανο. δεν φαίνονται καλά οι φώτο.

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - antibbnos - 03-03-2015

εμένα μου φαίνεται για n overfeeding. πολύ άζωτο δηλαδή λόγω του biogrow. είναι που είναι πολύ δυνατό χώμα το all-mix για νεαρά φυτά (2,4ec) αν βάζεις και λίπασμα από τώρα θα το κάψεις. σκέτο νερό για λίγο. και σιγά σιγά πρέπει να αραιώσεις και να μεγαλώσεις τα ποτίσματα. θα πρέπει να βρέχεται όλη η γλάστρα, και να στεγνώνει αρκετά πριν ξαναποτίσεις, για να προλαβαίνουν οι ρίζες να οξυγονώνονται.

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - Mr Henken - 03-03-2015

ευχαριστω! να τονισω πως για να ριξω το ph βαζω λεμονι (φρεσκο κομμενο).
υπαρχει καποια περιπτωση να φταιει και αυτο? αλλα και στα προηγουμενα αυτο εκανα και δεν ειδα κατι παρομοιο.

δεν νομίζω. αλλά πως μετράς το ph? γιατί αν ρίχνεις στην τύχη μπορεί να το ρίχνεις πολύ.

tο μετραω με phmeter (ηλεκτρονικο). oχι phμετρικο χαρτι. ειναι απο 5.8-6 ph πανω κατω σε ολα τα ποτισματα.
ευχαριστω παιδια για τις γρηγορες απαντησεις!

το πεχάμετρο θέλει αρκετά συχνά καλιμπράρισμα και κάθε 1-2 χρόνια αλλαγή. και κανονικά θέλει αποθήκευση σε ειδικό διάλυμα (kcl) αλλιώς ξεραίνεται το αισθητήριο. και ποτέ σε απιονισμένο νερό.

και μη ρίχνεις το ph τόσο πολύ δεν χρειάζεται.

αυτά Smile

(03-03-2015, 01:23 )antibbnos Έγραψε: εμένα μου φαίνεται για n overfeeding. πολύ άζωτο δηλαδή λόγω του biogrow. είναι που είναι πολύ δυνατό χώμα το all-mix για νεαρά φυτά (2,4ec) αν βάζεις και λίπασμα από τώρα θα το κάψεις. σκέτο νερό για λίγο. και σιγά σιγά πρέπει να αραιώσεις και να μεγαλώσεις τα ποτίσματα. θα πρέπει να βρέχεται όλη η γλάστρα, και να στεγνώνει αρκετά πριν ξαναποτίσεις, για να προλαβαίνουν οι ρίζες να οξυγονώνονται.

[img][Εικόνα: pialphapialphagammaalphalambdaomicronsig...d9kqke.jpg][/img]

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - xasikliks - 03-03-2015

σκέτο νερό για λίγο. και γρήγορα πρέπει να αραιώσεις  τα ποτίσματα. θα πρέπει να βρέχεται όλη η γλάστρα, και να στεγνώνει αρκετά πριν ξαναποτίσεις, για να προλαβαίνουν οι ρίζες να οξυγονώνονται.

θα στρώσει σε μια εβδομάδα

τι ακριβώς εννοείς pokemon?

τίποτα... σε πειράζω

ανακεφαλαιωνοντας: σε περιπτωση κυρτων, προς τα κατω, φυλλων,
-οχι τοσο συχνα ποτισματα
-ποτισμα μονο με νερο
-ποτισμα μονο οταν εχει στεγνωσει αρκετα το χωμα για να παιρνουν οξυγονο οι ριζες

το πιστευετε η οχι κραταω σημειωσεις απο αυτα που μου λετε xd φοβερο team! Smile

να ξεκινησω το τάισμα παλι οταν μπει flowering με λιγο bloom στην αρχη εαν δω οτι τα επομενα φυλλα που θα βγουν θα ειναι κομπλε?
προσπαθησα να βγαλω μια καλυτερη φωτο σημερα ισως δει καποιος κατι παραπανω.
(η οποια δεν θελει απλα να ανεβει προς το παρον σαν συνημμενο δεν ξερω γιατι -_-)

επισης θα σας στειλω ενα link απο το πεχαμετρο που εχω:
http://www.platiniumhydroponics.com/ph-meter-xml-306-1023.html (βαλτε την γλωσσα στα ελληνικα απο πανω δεξια εαν σας τα βγαζει γαλλικα η οτιδηποτε)
το οποιο εχει και ενα μικρο κατσαβιδακι μεσα για ρυθμισμα.
αρα ρωταω με την σειρα μου, τι εννοειτε οχι σε απιονισμενο νερο? ειναι το μονο υγρο που ξερω οτι εχει ph 7 ακριβως επομενως και ο μονος τροπος να ρυθμισω το phμετρο μου =(
αρχικα το βαζω στο απιονισμενο, μετραω-ρυθμιζω, υστερα προσθετω λιπασμα (που θα κοπει απο σημερα) και λεμονι ωστε να κατεβει το ph, ξαναμετραω και ρυθμιζω με το λεμονι μεχρι το ph να ειναι 6 περιπου.

cheers φιλοι!

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - antibbnos - 04-03-2015

όχι ακριβώς... η συμβουλές είναι για το πως βλέπουμε τα φυτά, και το χρώμα τους, όχι επειδή τα φύλλα είναι κυρτά. υπάρχουν περιπτώσεις με πολύ πιο έντονα γυρισμένα φύλλα και οφείλεται αλλού. γενικά αυτοί οι οδηγοί για να βλέπεις τι συμπτώματα έχουν τα φυτά είναι πολύ μπέρδεμα. μια εικόνα, 1000 λέξεις, 10 γνώμες Smile

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - antibbnos - 04-03-2015

όσο για το πεχάμετρο έγραψα οτι δεν πρέπει να αποθηκεύεται σε απιονισμένο νερό, όχι να ρυθμίζεται ή να μετράει Wink

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - Mr Henken - 04-03-2015

καλημερα στο team!

ναι... οπως καταλαβαινεις εχω πολλα να μαθω ακομα αλλα προσπαθω να δωσω προσοχη στην διαδικασια σαν διαδικασια γιατι με ενδιαφερει σαν χομπι, οχι μονο για το πιωμα. μεγαλωνουν μαζι μας =). εχω να πω πως το χωμα εχει στεγνωσει αρκετα και ηδη ανακτησαν την φορμα τους. επομενως πιστευω πως ολα θα πανε καλα και θα κοιταξω και σε επομενα grows να εχω μεγαλυτερη κατανοηση για τις κορες μου.
το kcl μπορω να το βρω και σε οποιοδηποτε growshop? κανονικα δεν το βαζω πουθενα, το στεγνωνω στον αισθητηρα με χαρτι κουζινας και ξαναβαζω το καπακι. γενικα δεν εχει περασει πολλα ειναι σχετικα καινουριο.

ευχαριστω πολυ για τις διορθωσεις και την ενημερωση παιδια!

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - Christofer - 11-05-2015

σε περίπτωση κυρτών φύλλων αλλά προς τα πάνω, τι σημαίνει;

RE: Κυρτα φυλλα - Προβλημα με τα φυλλα - antibbnos - 11-05-2015

μπορείς να το αποθηκεύεις και σε ρυθμιστικό διάλυμα ph 4 (και 7 αλλά καλύτερα 4).
όταν το ρυθμίζεις καλύτερα να το ρυθμίζεις με 7.
το ecμετρο θέλει αποθήκευση σε απιονισμένο νερό, αν δεν μπορεί να βρεθεί και εκεί διάλυμα.