Κανναβοσυζητήσεις
Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Προβλήματα με τα φυτά (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Θέμα: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη (/showthread.php?tid=134)

Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - wolfgang - 03-03-2015

καλησπέρα σας.. η ιστορία έχει ως εξής:

εφόσον είχα κ έχω δύο "μικρά" δεντράκια (των 60+ ημερών) στην ίδια κοινή γλάστρα:

[Εικόνα: p1010158.jpg](δίπλα απο αυτό το φυτό υπήρχε και ένα άλλο το οποίο το έβγαλα από εκεί και το έβαλα σε μια γλαστρούλα γιατί η κορυφή απτό δεντράκι που υπάρχει ήδη στην κοινή γλάστρα, άρχισε να μυρίζει και επειδή πίστευα πως είναι θηλυκό δεν ήθέλα να βρίσκεται δίπλα σε αρσενικό)
προβλήματα προς το παρόν:τα φυλλαράκια στην άκρη από'τι βλέπετε έχουν ψιλο-ξεραθεί.
απορίες μέχρι στιγμής:είναι δυνατόν απο τέτοια μικρή ηλικία στην οποία βρίσκεται το δεντράκι να φανεί εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό, το λέω γιατί η κορυφή του έχει μία ελαφριά και "ωραία" μυρωδιά

το δεντράκι που έβγαλα απτην κοινή γλάστρα και το τοποθέτησα στο γλαστράκι:
[Εικόνα: p1010153.jpg]
[Εικόνα: p1010156.jpg]
[Εικόνα: p1010155.jpg]
προβλήματα προς το παρόν: απότι βλέπουμε στις παραπάνω φωτογραφίες και αυτό το δεντράκι έχει πρόβλημα με ξεραμένα φύλλα στην άκρη, επίσης τα δυο φυλλαράκια κάτω κάτω έχουν γίνει μωβ στην μέση! έπειτα από δύο μέρες μετά την μεταφύτευση,βλέπουμε ότι 2-3 φυλλαράκια οτι γέρνουν προς τα κάτω, έτσι λοιπόν φοβήθηκα και το πότισα λιγουλάκι.

το φυτό στην κοινή-μεγάλη γλάστρα:
[Εικόνα: p1010159.jpg]

υγ: τα cotyledons και απτα δύο δεντράκια έχουν ξεραθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά τα δεντράκια δεν ξεράθηκαν!
υγ2: έχω ενα υγρό απο φύκια που κάνει για ανθοφόρα φυτά πχ τοματες, πατατες κτλ... κάνει για την κάνναβη?

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - Blues - 03-03-2015

καλώς τον. στα βιαστικά γιατί μαγειρεύω.
το φυτό θα φανεί τι φύλλο είναι όταν αρχίσει να ανθίζει, όχι πιο πριν.
τα φύλλα τα χρησιμοποιεί το φυτό όχι μόνο για τη φωτοσύνθεση, είναι και τροφική αποθήκη και κάποια στιγμή τα τρώει, αυτό είναι που έγινε και στα δικά σου.

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - wolfgang - 03-03-2015

είναι κακό που τα τρώει; αν ναι τι πρέπει να κάνω για να το σώσω; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - xasikliks - 04-03-2015

το ότι τα τρώει είναι κακό γιατί του χρειάζονται για την φωτοσύνθεση . για να μην τα τρώει πρέπει να έχει φαγητό να φάει .
σε αυτήν την ηλικία όμως δεν δικαιολογείται έλλειψη φαγητού , γιατί δεν τρώει πολύ .
το ξέραμα από την άλλην σε αυτήν την ηλικία δείχνει και ότι τρώει και πολύ και καίγεται .
τα φύλλα κατεβαίνουν και από έλλειψη νερού και από πολύ νερό όμως .
όπως καταλαβαίνεις , άβυσσος η ζωή ενός φυτού .
θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για να μαντέψει ο καθένας από τις γνώσεις και την εμπειρία που έχει .

το χώμα . τι χώμα είναι και από πού ? έχει φάει λίπασμα πριν ?
ποτίζεις κάθε πότε και πόσο και με τι νερό ?
τι θερμοκρασίες έχεις βράδυ και τι την ημέρα ?
πόσο φως τα βλέπει ?
και μερικά ακόμα που θα ρωτήσουν και άλλοι

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - Blues - 04-03-2015

αυτά που λέει ο χασικλίξ είναι έγκυρες ερωτήσεις. το ότι τα τρώει είναι γιατί θέλει φαΐ, τι τα ταϊζεις; σε τι συνθήκες υπάρχουν; τι χώμα, φως, κλπ;

α και τι ποικιλία είναι; τα άρχισες σε μεγάλες γλάστρες ή τα μεταφύτευσες;

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - wolfgang - 04-03-2015

δεν εχω αγορασει ξεχωριστο χωμα! πειρα λιγο χωμα και κομποστα που κραταει την υγρασια και τα φυτεψα.. το φυτο στο γλαστρακι το οποιο εχει και το περισσοτερο προβλημα απο τοτε που το μεταφυτευσα το κοιταει ο ηλιο τουλαχιστον 8-10 ωρες την μερα, βρηκα ενα acadian που λεει πανω: θρεπτικα προιντα για ποιοτικες καλλιεργιες και απο κατω - εκχυλισμα φυκιων θαλασσης (0,2 | 0,2 | 4,5).. τι να κανω να παω να παρω λυπασμα?? δεν κανει αυτο?.. το ποτιζω οταν βλεπω οτι το χωμα ξερενεται αλλα επειδη τωρα τελευταια εβρεχε λιγο πολυ δεν το ποτιζα γιατι ποτιζόταν απο μονο του. οταν δεν βρεχει το ποτιζω με νερο βρυσης το οποιο το εχω αφησει στην ακρη για λιγες ωρες και μετα το ριχνω στο φυτο.
όσο για τις θερμοκρασίες τα φυτά ειχαν αντεξει και σε θερμοκρασιες οπως 2 βαθμους(δεν ηξερα τοτε, τωρα κατι εμαθα για το τι θερμοκρασια χρειαζεται).τωρα η θερμοκρασια κιμενεται απο 16 και ανω!
δεν υπάρχει καποια συγκεκριμενη ποικιλια του φυτου - αλβανος ειναι! τα εβαλα αρχικα και τα δυο στην μεγαλη γλαστρα και πριν λιγες μερες εβγαλα το ενα απτην γλαστρα και το εβαλα στο γλαστρακι!

αν εχω παραλείψει κατι πειτε μου!

οι χαμηλές θερμοκρασίες το καθυστέρησαν. το καλό είναι ότι έχεις ανθεκτικό φυτό και δεν πάγωσε, αλλά γι αυτό είναι ακόμα μικρό.

το φαγητό είναι το θέμα. βρές κάποιο καλό λίπασμα είτε από κάποιο φυτώριο, είτε από κάποιο εξειδικευμένο growshop. ανάλογα φυσικά και τι λεφτά έχεις, πάντως φθηνές λύσεις υπάρχουν. πρόσεχε το υπερ-πότισμα. όσο είναι μικρό μην το αφήνεις να το βαράει η βροχή, τζάμπα flush το κάνει.

ευχαριστώ για την απαντίσεις σας παιδια!
επειδη τα οικονομικα μου αυτες τις μερες ειναι 12 ευρω και 42 σεντς βρηκα αυτο εδω, σαν οικονομικη λυση: http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=12701 το οποιο κανει 3 ευρω... να το παρω προς το παρον για να ταϊσω το φυτό μου ή να πάω τελος του μηνα μια και καλη και να παρω κατι καλυτερο (σαν αυτο εδω: http://aeroponic.gr/proionta/threptika-systatika-lipasmata/advanced-nutrients/micro-ph-1l-detail.html)

υγ: το flush πως μπορώ να το αποφύγω? να βαλω κατι απο πάνω ξέρω γω?

δε φαίνεται άσχημο, 5-5,2-9 είναι, καλό all around, αλλά δεν το ξέρω να πω τίποτα παραπάνω. από το τίποτα σίγουρα θα κάνει δουλειά. για το flush απλά όταν πλακώνουν οι βροχές βάζε τη γλάστρα στο υπόστεγο τουλάχιστο μέχρι να μεγαλώσει το φυτό σου.

σε ευχαριστω πολυ! παω να το παρω αυτην την στιγμη και ξεκιναω το ταϊσμα με βαση τις οδηγιες του προϊόντος έτσι;
σε ευχαριστω πολυ και παλι!

άρχισε με μισές δόσεις να δεις πως κάθεται στα φυτά σου. ποτέ μην αρχίζεις ένα καινούργιο λίπασμα με την πλήρη δοσολογία.

αυτό έκανα αλλά όχι για να δω πως εφαρμόζει! έριξα λιγουλάκι λύπασμα+νερο γιατί το πότισα χτες με σκετο νερο διότι φοβήθηκα οταν ειδα τα πεσμενα φυλλα και σκεφτηκα μηπως του κανω κακο.. σε ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου! θα ενημερώσω για την εξέλιξη του φυτού

υγ: τώρα που το πότισα με το υγρό λύπασμα το έβαλα σε σκιερό μέρος, έκανα καλά;
υγ2: το λύπασμα αυτό κάνει και για ψέκασμα στα φύλλα του δέντρου, είναι καλο για την κάνναβη αυτό;

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - Luke Shapiro - 04-03-2015

πολύ ωραία πράγματα σου είπαν και σε ρώτησαν τα παιδιά.
είναι ακόμα αρκετά νωρίς η σεζόν. και κρύο κάνει και ήλιο δεν έχει πολύ...
θα εστίαζα σε αυτό που σου είπε ο blues με το πότισμα. πότιζε λιγότερο. το χώμα του μπαξέ είναι βαρύ για να μπει σε γλάστρα ατόφιο και κρατάει πολύ νερό. επίσης απο την στιγμή που έχεις ρίξει κομπόστο και το χώμα σου έχει πλούσια οργανική ύλη απο την φύση, νομίζω πως το λίπασμα είναι περιττό. ειδικά το συνθετικό! μη σου πω κιόλας ότι το χώμα είναι δυνατό. άσε τα λιπάσματα στην άκρη, μέχρι να δεις τι παίζει.
αφού είσαι μόρτης και απ' ότι είδα πρέπει να έχεις και την άπλα της επαρχίας ξηγήσου καμιά κοπριά και κομπόστο, στην πορεία. και το λίπασμα με τα φύκια νομίζω δεν θα σου κάνει ζημιά, στην πορεία. :p
οι αλβανοί είναι σκληρά φυτά, απλά δώσε χρόνο για να δεις πως αντιδράνε με τέτοιο χώμα στην γλάστρα και βλέπεις....
εστίασε στο λιγότερο νερό για να στεγνώνει το χώμα και να αναπνέουν οι ρίζες...

φίλε μου είμαι στην αθήνα, παρόλα αυτά συλλέγω εμπειρίες γιατί το πάσχα έχω "αποστολή" στο πήλιο χεχε, το υγρό το λυπασματάκι το αγόρασα και έριξα λίγο από αυτό στο γλαστράκι, από εδώ και πέρα θα αφήσω το φυτό να ξεκουραστεί γιατι πιστεύω πως πέρασε πολλά! θα ενημερώσω για την πορεία του φυτού!

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - wolfgang - 06-03-2015

[Εικόνα: p1010161.jpg][Εικόνα: p1010162.jpg]
πως το βλέπετε το φυτό; θα επιβιώσει; (φοβάμαι γιατί βλέπω οτι τα φύλλα στις ακρούλες αναδιπλώνουν)

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - Blues - 06-03-2015

θα επιβιώσει καθώς είναι ζιζάνιο. τα φύλλα που τα έφτυσαν ξέχνα τα, θα πέσουν σιγά σιγά. μην το κάνεις και πολλά πράγματα μέχρι να πάρει τα πάνω του πάντως, υπάρχει περίπτωση να το χειροτερέψεις

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!
[να του βαλω λύπασμα έπειτα από 15 ημέρες όπως αναφέρει το χαρτί οδηγίας του λυπασματος ή να το αφήσω για λίγο καιρό;;;]+οτι του έκανα ενα μικρο-lst, λες να φταίει αυτό;

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - Luke Shapiro - 06-03-2015

αδερφέ εδώ κάνουμε τα πάντα για να σώζουμε τις ζωές των ζωντανών, αλλά πραγματικά από τη στιγμή που είναι αλβανόσπορο δεν αξίζει να το κρατήσεις. είναι ακόμα αρκετά νωρίς και προλαβαίνεις να βάλεις καινούρια!!
το φυτάκι δεν γουστάρει καθόλου σε αυτό το χώμα. εχει σοβαρά προβλήματα απορρόφησης θρεπτικών συστατικών και πολύ πιθανό να τσουρουφλιέται από το κομπόστο. το lst δεν έχει καμία σχεση.
αγόρασε ένα τσουβαλάκι χώμα όμορφο και βάλε καινούρια...

RE: Προβληματάκια με ξεραμένα τα φύλλα στην άκρη - xasikliks - 06-03-2015

(06-03-2015, 16:37 )luke shapiro Έγραψε: αδερφέ εδώ κάνουμε τα πάντα για να σώζουμε τις ζωές των ζωντανών, αλλά πραγματικά από τη στιγμή που είναι αλβανόσπορο δεν αξίζει να το κρατήσεις. είναι ακόμα αρκετά νωρίς και προλαβαίνεις να βάλεις καινούρια!!
το φυτάκι δεν γουστάρει καθόλου σε αυτό το χώμα. εχει σοβαρά προβλήματα απορρόφησης θρεπτικών συστατικών και πολύ πιθανό να τσουρουφλιέται από το κομπόστο. το lst δεν έχει καμία σχεση.
αγόρασε ένα τσουβαλάκι χώμα όμορφο και βάλε καινούρια...
++

οκ παιδια, σας ευχαριστώ πολυ για την υποστήριξη σας!