Κανναβοσυζητήσεις
ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Ημερολόγια καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Θέμα: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ (/showthread.php?tid=5818)

Σελίδες: 1 2 3 4 5

ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - sporakos - 04-17-2020

γεια χαρα σε ολους! ειπα να ξεκινησω και τα επομενα μωρελια εδω στην πολη μιας και η καραντινα μας εχει καθηλωσει ολους και ολα.
χωρις προοπτικες για δουλεια,σεζον σε νησι.
οι μυρωδιες ειναι ενα θεμα και αυριο θα παω να παρω ενα φιλτρο ελπιζω να πανε ολα καλα,να κανει καλα την δουλεια του!

τα μωρελια ξεκινησανε,θα μπουνε σε 20λιτρους τενεκες.
χωμα θα χρησιμοποιησω μ25 απο προηγουμενο grow
πηρα και υφασματινες αλλα λογο θερμοκρασιας και επειδη δεν θελω να ποτιζω καθε μερα λεω να τα βαλω στους τενεκεδες
λιπασματα θα βαζω biobizz (grow,bloom,top max),cal mag και εχω ενα της atami bloom stimulator!
φωτα εχω για αναπτυξη ενα cob 90w και για ανθοφορια 2χ100w προβολεια στα 3000κ
στα κοντα θα παραγγειλω κατι ακομα

η καλη αρχη !!!
το ενα california snow  επαθε αυτο που επαθε μαλλον του @ tzorge λογο υγρασιας? παλι καλα πηρα το ιδιο σε δωρο και το ειχα διπλο
[Εικόνα: gtkoddlm.jpg]
[Εικόνα: whmvdllm.jpg]
[Εικόνα: otkrjj1m.jpg]

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - tzorge - 04-17-2020

μάλλον έτσι δείχνει.

φίλε πολύ μυρωδάτο και μπαμ σταφ.

πολύ μου άρεσε κι ας πήρα μόνο πέντε έξι γραμμάρια.

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - sporakos - 04-17-2020

πολύ μυρωδάτο ; οτι πρέπει για τις φρίκες
τι βγαίνει ζουμπάδιαρικο;
@ tzorge

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - GrownFreak - 04-17-2020

καλησπερα φιλε μου,καλη αρχη, εαν ημουνα στην θεση σου θα  εψηνα στο φουρνο το χωμα στους `180 κανενα 40 λεπτο ,αφου ειναι απο αλλη καλιεργια!

για τις παλιές ρίζες ; θα το έκανες αυτό ;
@GrownFreak

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - tzorge - 04-17-2020

δεν καταλαβαίνω αυτή την φοβία προς το έξω περιβάλλον.
όταν δεν δουλεύω το χώμα μου, το έχω έξω στον ήλιο με κάτι άσχετο φυτεμένο μέσα.

αυτό το χώμα το είχα σε μια σακούλα τεράστια που έχω και ήταν καλα κλεισμένο
δεν πιστεύω να μπήκε τίποτα αλλά και να μπήκε για καλό θα είναι

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - αρχαιος - 04-17-2020

βρε σεις, αφου τοχουμε πει χιλιες φορες.
τα χρησιμοποιημενα χωματα, ειναι ζιγκα στα λιπασματα απ τα τελευταια ποτιαματα της ανθοφοριας, χωρια που ειναι γεματα αλατα και ενα σωρο αλλα. για να ξαναχρησιμοποιηθουν πρεπει, η να τα ξεπλυνεις με δεκαδες λιτρα νερου, η να τ αφησεις εξω στον ηλιο, οπως λεει κιο τζωρτζ για τουλαχιστον ενα διμηνο και μετα μπορεις να ξεκινησεις ενα νεο γκροου.
τα λεω αυτα, γιατι κι εγω καποτε τα ξεναχρησιμοποιουσα απο τσιγκουνια και ετρεχα να συμαζεψω τα ασυμμαζευτα, ασθενικα δεντρακια, κλειδωνανε, σαπιζε η ριζα τους και χιλια δυο αλλα προβληματα, ωσπου πηρα αποφασεις και χρησιμοποιω μονο νεο και φρεσκια τυρφη. τα 50 60 λιτρα που βγαζω απο καθε γκροου, τα ριχνω στον μπαξε μου και ολοι ευχαριστημενοι

το χώμα το έχω κανει δυο flash στην μπανιέρα με παραπολυ νερό
η αλήθεια είναι ότι δεν ήμαστε για πειράματα σε αυτήν τη φάση. λυπάμαι να τα πετάω στον κάδο όμως
θα τα κρατήσω για τα επόμενα γκροου σε άλλη φάση

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - tzorge - 04-18-2020

εναλλακτικά φτιάξε μια φορά ένα χώμα βιολογικό και τέλος, ησυχάσες. από το 2016 έχω το ίδιο χώμα.

δεν αφήνω το χώμα στον ήλιο εκτεθειμένο. το φυτεύω ο ήλιος σκοτώνει τα μικρόβια.
επίσης δεν ξεπλένω, και δεν πεχαρω.

και μέσα στην ζέστη κι αποπνικτική σακούλα τα μικρόβια που επιζούν είναι αυτά ακριβώς που δεν θες. ίσως να έβγαζε μια αμμωνίακη μυρωδιά?

το χώμα πρέπει να μυρίζει σαν δάσος που έχει μόλις βρέξει. αλλιώς κάτι δεν πάει καλά.

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - guest19 - 04-18-2020

εγώ αν έχω γλάστρες που έχουν μέσα χώμα αλλά δεν έχουν φυτά τις αφήνω ακόμη και σε σημεία που έχουν ήλιο, αλλά συντηρώ την υγρασία του χώματος προσθέτοντας κάθε τόσο νερό. έτσι σύντομα φυτρώνουν από πάνω αγριόχορτα από μόνα τους και συνεχίζω να ποτίζω τα αγριόχορτα μέχρι να ξαναχρησιμοποιήσω το χώμα της γλάστρας :d

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - sporakos - 04-18-2020

σε σακούλες δεν το πουλάνε το χώμα όμως ; για αυτό το σκέφτηκα έτσι και δεν είναι σφραγισμένες με τρύπες είναι οι σακούλες και στα περισσότερα μαγαζιά τις έχουν και έξω
μυρωδιά δεν έχει,δεν μυρίζω τίποτα μόνο το πλαστικό της σακούλας λιγο
θα πάω να πάρω καινούργιο δεν είμαι για πειράματα πολλά

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - tzorge - 04-18-2020

σε σακούλες το πουλάνε, αυτό συμβαίνει γιατί τους βολεύει, όχι επειδή ενδείκνυται.

αν βρεις φυτώριο που έχει χύμα κομποστ, το σημειώνεις. εκεί θα βρεις μαγικό υπόστρωμα

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - GrownFreak - 04-22-2020

(04-17-2020, 02:28 PM)sporakos Έγραψε: για τις παλιές ρίζες ; θα το έκανες αυτό ;
@GrownFreak

θριπες,αραχνες,μυγακια που τρωνε την ριζα,κατι αλλα μικρα που μοιαζουν με δυνασαυρους με εχουν κουραση παρα πολυ!!!
οταν ειχα χωμα ειλικρινα σε καθε καλιεργια ειχα και κατι!βεβαια εφτασα σε σημειο να ετρεφω παασχαλιτσες λολ, το λαθος ηταν δικο μου γιατι απο τοτε που αποστηρονα τα παντα μεχρι και τα ρουχα μου τελειωσανε ολα! ηταν 2 οι παραγοντες που πιστευω φταιγανε. 1 να υπηρχαν τα αυγα στο χωμα
2 να τα εφερνα απο τα εξωτερικα φυτα που καλιεργω(σπανακι ,μαρουλια,πατατες,κτλ)
ε λεω και γω δεν τα κοβο με την μια και τα δυο?αποστηρονα τα παντα και ηρεμησα,,,2 χρονια χωρις τιποτα μεχρι που αλαξα σε νερο.
δεν λεω οτι θα τυχει και σε εσας,ουτε να αποστηρονεστε,ουτε να τρελενεστε.απλα σας λεω την εμπειρια μου.
συγνωμη για τα ορθογραφικα!

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - αρχαιος - 04-22-2020

@GrownFreak πως αποστειρωνεσε ρε φιλε, εχω κι εγω τα ιδια θεματα

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - GrownFreak - 04-22-2020

(04-22-2020, 06:13 PM)αρχαιος Έγραψε: @GrownFreak πως αποστειρωνεσε ρε φιλε, εχω κι εγω τα ιδια θεματα

μετα το ντουζ εμπαινα στο δοματιο και ειχα αλλα ρουχα !τα υπολοιπα μεναν παντα στο δοματιο.!δεν ειναι δυσκολο,συνηθεια θελει και θεληση!(ασε που απο εδινα και ενα στην διαδρομη!! ) συγνωμη για το θαρρος μην παρεξηγησεις! παντως απο το να κυνηγαω θριπες καλητερο πιστεψε με! και εγινα πιο καθαρος!!!καθε μερα μπανιο εκανα λολ

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - sporakos - 04-24-2020

καλημερα σε όλους
μια βδομάδα μετά το orange sherbet το έβαλα σε χώμα από προηγούμενο γκροου (χαχα τελικά δεν σας άκουσα ) γιατί ήρθε η ώρα για μεταφύτευση και δεν είχα αγοράσει .τα υπόλοιπα θα μπούνε σε καινούργιο
παρατήρησα ότι στο lemon τα φύλλα βγαίνουν αρκετά ανοιχτόχρωμα,δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αν φταίει κάτι

[Εικόνα: w8rulsvm.jpg][Εικόνα: eamfsrzm.jpg][Εικόνα: 6qcdhk7m.jpg]

και μια όλα μαζί
[Εικόνα: rabp0gtm.jpg]

επιτέλους έβαλα φίλτρο και έμεινα εντυπωσιασμένος με το ποσό καλή  δουλειά κανει!
ακόμα δεν έβαλα την τουρμπίνα,σύνδεσα τον απλό εξαερισμό επάνω και δουλεύει οριακά με ουδέτερη πίεση
[Εικόνα: o4bp7e5m.jpg]

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - YesIcan - 04-24-2020

μια χαρά είναι τα φυτά σου!
το λεμόνι ότι χρειάζεται από φαι για τις πρώτες 2 εβδομάδες το έχει μέσα στο σπόρο ήδη...
οπότε το ανοιχτό πράσινο είναι η της ποικιλίας η από πολύ νερό...
άσε να στεγνώνει το γλάστρα κι στο πάνω μέρος αν δεν το κάνεις ήδη.

για το φίλτρο για να δουλέψει "σωστά" πρέπει να έχει αρνητική πίεση μέσα στη τέντα ...
αν όντως έχεις ουδέτερη που αναφέρεις ...
όλο και κάποια μυρωδιά θα ξεφύγει...

ελπίζω να με βγάλει έτσι γιατί δεν είμαι να αγοράζω τωρα τουρμπίνα

μάλλον το california snow το έχει το κάρμα να μην το βγάλω
έκοψα καταλαθος το μισό φύλλο
θα αντέξει η να βάλω άλλο;
[Εικόνα: 2wrvysqm.jpg]

μα πως???
μην το πειράζεις γαμωτο ρε φίλε!
θα τα καταφέρει!

ντρέπομαι να πω ... δεν ξέρω πως το σκέφτηκα...
θα μείνει πίσω μια δυο βδομαδες ;
άμα αντέξει ;

όχι κάνα 2 έως πέντε μέρες το πολύ...
θα αντέξει αν και για την ηλικία του και το μπόι του έχει φάει χοντρό σοκ...

δύο φύλλα είχε όλα κι όλα του έκοψες το 25%....

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - godfather - 04-24-2020

κανονικα σταματαει να φωτοσυνθετει το φυλλο που κοβετε στη μεση οπως στους κλωνους. αυτο συνερχετε με το χρονο.

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - αρχαιος - 04-24-2020

(04-24-2020, 10:14 PM)sporakos Έγραψε: ντρέπομαι να πω ... δεν ξέρω πως το σκέφτηκα...
θα μείνει πίσω μια δυο βδομαδες ;
άμα αντέξει ;

εγω νομιζω οτι ειναι πολυ μικρη η ζημια και θα το ξεπερασει. προβλημα θα ητανε αμα κοβοτανε ολο το φυλλο, ναι τοτε να το πετουσες.
πιθανον στα πρωτα γονατα που θα πεταξει η μια πλευρα, αυτη που κοπηκε το φυλλο, να ειναι λιγο ζαβη, αλλα μετα θα το ξεπερασει.
κρατα μας ενημερους, εχει ενδιαφερον να δουμε πως θα παει

(04-24-2020, 11:06 PM)godfather Έγραψε: κανονικα σταματαει να φωτοσυνθετει το φυλλο που κοβετε στη μεση οπως στους κλωνους. αυτο συνερχετε με το χρονο.
αυτο που λες νονε, το κανουμε διοτι αλλαζουμε τις εντολες στο φυτο και το "διαταζεις" κοβοντας τα φυλλα του να ασχοληθει με το ριζικο. σ αυτη την περιπτωση δεν νομιζω να εγινε κατι σοβαρο

RE: ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ - YesIcan - 04-25-2020

@αρχαιος συμφωνώ, ασχολείτε πιο πολύ με τις ρίζες του έτσι κι αλλιώς τώρα...